نوزادان پس از تولد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارند. بدن نوزاد به دلیل حساسیت نسبت به هرگونه محرک خارجی، واکنش سریع تری دارد و در صورت بروز هرگونه اختلال نوزاد باید تحت مراقبت های پزشکی خاص برای درمان بیماری قرار بگیرد.

دل درد در بین نوزادان 1 هفته تا 3 ماهه بسیار شایع است. بیش از نیمی از تمام نوزادانی که به دنیا می‌آیند یکبار هم که شده قبل از رسیدن به 3 ماهگی دچار دل درد خواهند شد. گاز معده، قولنج نوزادی، عدم تحمل شیر گاو، عفونت روده، فتق، عفونت ادراری، و غیره.. از شایع‌ترین دلایل دل درد در بین نوزادان 1 هفته تا 3 ماهه شناخته شده‌اند.

دل پیچیده و نفخ بعنوان یک اختلال شایع نوزادی باعث ناراحتی و گریه های شدید در نوزادان می شود. برای بهبود این عارضه به دلیل حساس بودن معده نوزاد نمی توان از هر دارو و مکملی استفاده نمود. شربت مورد استفاده مخصوص نفخ نوزاد باید گیاهی و کاملا طبیعی و بدون هیچ عارضه ی جانبی باشد تا به دستگاه گوارش کاملا تکامل نیافته کودک آسیب نرساند.

کولیک چیست؟

کولیک یا قولنج در نوزادان معمولا باعث می شود کودک گریه مداوم و غیر قابل توضیح داشته باشد. این کودکان معمولا چند ساعت در روز و حداقل ۳ بار در هفته گریه بی دلیل دارند. قولنج نوزادان معمولا از ۲ الی ۳ هفتگی شروع می شود و به تدریج در ۴ تا ۶ ماهگی نوزاد برطرف می شود. نوزادان دچار کولیک بسیار دردناک گریه می‎کنند و ممکن است دست‌هایشان را مشت کرده و در طول زمان های گریه کردن پاهایشان را به هم بپیچند.

علت دقیق کولیک هنوز ناشناخته است. اما یکی از دلایلی که پزشکان به آن مشکوک هستند، به دام افتادن گاز در داخل حفره شکمی است که موجب ناراحتی و درد شکم می شود. نوزادانی که مادرانشان در زمان بارداری یا پس از زایمان دخانیات استعمال می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کولیک قرار دارند. لازم به ذکر است که بعضی از نوزادان در مقایسه با بقیه در مقابل محرک‎های محیطی حساس‌ترند. این تحریک‎پذیری بیش از حد سبب استرس در آنها می‎شود، که این به نوبۀ خود آنها را وادار به گریه کردن می‎کند. هنگامی که نوزاد کمی بزرگ‎تر می‎شود، قابلیت بیشتری در انطباق خود با محیط پیدا می‎کند و میزان گریه های او کاهش می‎یابد.

برای پیشگیری و درمان قولنج نوزادان همیشه بعد از تغذیه آروغ او را بگیرید. این کار کمک خواهد کرد گاز، منتشر شده و از احتباس آن در معده و دستگاه گوارش جلوگیری شود. ورزش ملایم نیز برای هضم دستگاه گوارش کودک ضروری است. یکی از تمریناتی که می تواند در تسکین و درمان قولنج نوزادان نقش مهمی داشته باشد هل دادن زانو اوست.

گاز معده در کودکان

آشنایی با شرب گرایپ واتر دینه :

گرایپ واتر از زمان‎های قدیم مورد استفاده قرار می‎گرفته است. اولین مورد ثبت شده از استفادۀ آن به 1840 میلادی در انگلستان برمی‎گردد.

در صورتی که دل درد نوزاد با روشهای سنتی و مرسوم بهبود پیدا نکرد، پزشکان برای بهبود نفخ شکم و دل درد مصرف شربت گرایپ واتر دینه را تجویز می کنند و بر این باورند که کولیک بر اثر مشکلات معده یا گاز معده در نوزاد ایجاد می‎شود. با استناد به منابع علمی معتبر گیاهان بکار رفته در ساخت محلول خوراکی گرایپ واتر سبب رفع گاز معده می شوند، بنابراین گریه ناشی از  دل درد بچه را کاهش می‎دهند.

اجزا و مواد موثره ی محلول خوراکی گرایپ واتر دینه :

محلول خوراکی گرایپ واتر مجتمع صنایع دینه ایران حاوي اسانس های طبیــعی دانه گیاهان شوید با نام علمی  Anethum graveolens و زیره با نام علمی Carum  Carvi  (معادل 8/0 ميلي گرم كاروون در هر 5 میلی لیتر شربت) مي باشد. در این شربت، از اسانس طبیعی اسپیرمنت به عنوان طعم دهنده استفاده شده است که علاوه بر طعم و بوی مطبوع، دارای اثرات درمانی ضد نفخ نیز هست.

در صورتی که نوزاد شما مبتلا به مشکلات گوراشی است که سبب ناراحتی و علائم کولیک در نوزاد می شود، شربت گریپ واتر دینه  می تواند یک گزینه طبیعی مناسب برای تسکین علایم کولیک باشد. شوید و زیره گیاهان موثری هستند که در ساخت شربت گریپ واتر از آنها استفاده می شود. زیره و شوید گاز های دستگاه گوارش را کاهش داده و به هضم غذا در دستگاه گوارش کمک می کنند.

اثرات درمانی و فارماکولوژی گرایپ واتر:

اسانس های موجود در این فرآورده با تاثیر موضعی بر روی غشای مخاطی جدار معده سریعا موجب افزایش فعالیت عصب واگ و در نتیجه افزایش شدت حرکات معدی می گردد که این امر باعث خروج گازهای ناشی از نفخ و افزایش ترشحات سیستم گوارشی شده و موجب بر طرف شدن نفخ و همچنین تسریع در هضم مواد غذایی و جلوگیری از تخمیر غذا و ایجاد گاز می گردد.

از مزیت های محلول خوراکی گرایپ واتر، عدم استفاده از الکل، طعم دهنده و شیرین کننده های مصنوعی و بیکربنات سدیم( جوش شیرین) می باشد. این امر موجب افزایش ضریب اطمینان مصرف فرآورده به خصوص در نوزادان و کودکان می گردد. زیرا استفاده از سدیم بی کربنات علاوه بر آنکه موجب اختلال در جذب اسید فولیک و آهن می گردد، در کودکان زیر 6 سال به علت عدم تکامل عملکرد سیستم گوارشی مناسب نمی باشد.

گاز معده در کودکان

راهنمای مصرف شربت گرایپ واتر :

هرچند که میزان استفاده و راهنمای استفاده از این شربت برای سنین مختلف متفاوت است اما به صورت کلی نحوه مصرف این شربت به صورت زیر می باشد :

برای نوزادان: یک قاشق چایخوری یا 5/2 میلی‌لیتر

برای کودکان: یک قاشق مرباخوی یا ۵ میلی‌لیتر

برای بزرگسالان: یک قاشق سوپخوری (۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر)

در صورت نیاز شما می توانید تعداد دفعات مصرف را تا شش بار در روز تکرار نمایید.

چه افرادی نباید از این شربت استفاده کنند :

در صورت داشتن بیماری های دیگر به غیر از کولیک در نوزاد یا حساسیت شدید باید قبل از مصرف با پزشک اطفال مشورت شود. بیماران دارای دیابت نیز قبل از مصرف این شربت حتما با پزشک خود مشورت نمایند، زیرا این دارو حاوی مقدار اندکی قند می باشد.

مصرف در زمان بارداری و شیردهی :

تاکنون عوارض و خطرات خاصی از مصرف شربت گراپ واتر در زمان حاملگی و شیردهی گزارش نشده است.

عوارض احتمالی مصرف این شربت :

به دلیل طبیعی بودن و گیاهی بودن این محصول عوارض زیادی نسبت به داروهای مشابه برای درمان نفخ نوازد برای شربت گرایپ واتر گزارش نشده است.

ملاحظات مهم برای مصرف شربت گراپ واتر دینه :

حتما این شربت را دور از نور و در حرارت کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

در صورت بروز هرگونه حساسیت ، پزشک معالج را در جریان گذاشته و در خصوص نحوه مصرف با او مشورت نمایید.

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.