2927_2
پای صحبت های بازیگرانی همچون مهتاب نصیرپور،ثریا قاسمی ،گوهر خیراندیش،فابیان ،جی . کی. رولینگ ،هالی بری درمورد زایمان سزارین نشسته ایم جالب است نظرات انان را بدانید

سال هاست بحث افزایش عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی به یکی از نگرانی های حوزه سلامت جامعه تبدیل شده است. شاید این عمل راحت و بی دردسر به نظر برسد اما در باطن آنقدرها هم بی خطر نیست. این چهره ها کدام را انتخاب کرده اند؟
 
مهتاب نصیرپور: سزارین ممنوع!
 
در اکثر کشورهای پیشرفته چیز به عنوان سزارین انتخابی وجود ندارد و همه خانم های  باردار با توجه به خطرات سزارین ترجیح می دهند در صورت امکان طبیعی زایمان کنند.
 
البته در این کشورها روش های متنوعی برای کاهش درد هنگام زایمان طبیعی وجود دارد و مدام هم از طریق رسانه ها و افراد مشهور زایمان طبیعی بدون درد تبلیغ می شود.
 
در واقع همین موضوع باعث جلب اطمینان خانم های غربی شده است و آنها را به سمت این نوع زایمان سوق می دهد؛ مگر آنکه دلایل موجه پزشکی وجود داشته باشد که البته خیلی هم شایع نیستند.
 
 
 
ثریا قاسمی: سزارین کلاس دارد!
 
زمانی که من صاحب فرزند شدم ۹۹ درصد خانم ها بدون هیچ مشکلی، طبیعی زایمان می کردند و چیزی به عنوان زایمان سزارین مطرح نبود اما چند سالی است که اغلب خانم ها به صورت سزارین زایمان می کنند، چرا که به قول خودشان هم کلاس دارد و هم مجبور نیستند خیلی درد بکشند.
 
البته من معتقدم لذت مادر شدن به همان درد زایمان است و بی حکمت نیست که بهشت را زیر پای مادران گذاشته اند. راستش نه من و نه هیچ کدام از هم سن و سال هایم هنگام زایمان مشکلی نداشتیم و معلوم نیست این همه مشکل این روزها از کجا آمده است!
 
 
 
گوهر خیراندیش: چرا سزارین؟
 
در دوران بارداری تغییرات زیادی در روند زندگی مادر ایجاد می شود و درست زمانی که نوبت به زایمان می رسد، اکثر خانم ها به این موضوع فکر می کنند که به دلیل درد زایمان طبیعی سراغ سزارین بروند.
 
حال سوال من اینجاست که چرا وقتی یک خانم باردار می تواند طبیعی زایمان کند، سزارین را انتخاب می کند تا بیهوش شود، شکمش را بشکافند و بخیه بزنند و تا مدت ها بعد از عمل درد دالشته باشد؟
 
مشکل جامعه ما عدم تبلیغات منناسب درباره زایمان طبیعی است. مگر من و امثال من که همه زایمان طبیعی داشته ایم، مشکلی برایمان ایجاد شده؟
 
این روزها چشم و هم چشمی هاست که باعث شده همه خانم ها به فکر سزارین و بیمارستان لوکس و … بیفتنداما اگر درباره مشکلات بعد از سزارین در رسانه ها اطلاع رسانی شود خیلی از خانم های باردار خودشان به پزشک شان اصرار می کنند که زایمان طبیعی داشته باشند.
 
 
 
هالیوودی ها از سزارین گریزانند
 
فابیان و کارتون های والت دیسنی
 
فابیان، مدل فرانسوی که به تازگی هم مسلمان شده است، هنگام بارداری اعلام کرد که اگر مشکل خاصی پیش نیاید، حتما به صورت طبیعی زایمان خواهد کرد؛ چرا که نمی خواهد با سزارین سلامت خود و فرزندش را به خطر بیندازد. وی پس از زایمان نیز اعلام کرد برای کاهش درد زایمان و برای اینکه آرامش داشته باشد، هنگام انجام زایمان به آهنگ های مورد علاقه اش گوش داده و زایمان بسیار راحتی نیز داشته است.
 
جی . کی. رولینگ و زایمان در آب
 
جی. کی. رولینگ، نویسنده مجموعه کتاب های هری پاتر طی دوران بارداری ۲۵ پوند (حدود ۱۲.۵ کیلوگرم) به وزنش اضافه شد ولی به گفته خودش مطمئن بود که با انجام زایمان طبیعی تمام وزن اضافی اش را از دست خواهد داد.
 
این نویسنده مطرح در تولد یک سالگی دخترش اعلام کرد که تا حدودی از زایمان طبیعی وحشت داشته اما با زایمان در آب درد زیادی حس نکرده و خیلی خوشحال است که در دام سزارین گرفتار نشده است.
 
هالی بری و ترس از عواقب سزارین
 
هالی بری، برنده اسکار و بازیگر هالیوود در دوران بارداری اش اعلام کرد که از زایمان سزارین وحشت دارد و فکر اینکه ممکن است شکمش بعد از زایمان بخیه بخورد او را آزار می دهد.
 

هرچند این بازیگر سینما به گفته پزشکان و به دلیل وزن بالای نوزاد حق انتخاب سزارین را داشت اما به کمک تکنیک های ریکلسیشن و یوگا توانست زایمان طبیعی و بدون دردی داشته باشد و از این بابت بسیار خوشحال است