در مورد عمل زیبایی گوش چه می دانید؟ در پزشکی به عمل زیبایی گوش ، عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی گفته می شود. این جراحی،برای رفع عیوب گوش بکار گرفته می شود و فرمی زیباتر به چهره شما می دهد. آیا می دانید عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چه عوارضی دارد و چگونه انجام می شود؟ اگر گوش های شما بد شکل، نامتناسب و یا دارای برآمدگی هستند، عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک راه امن و مستقیم برای برقراری تعادل بین اجزای صورت تان می باشد. در این مقاله از بخش زیبایی و پزشکی دکتر سلام به بررسی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی می پردازیم.

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

بسیاری از افراد از درجه اهمیت تاثیر گوش ها بر هماهنگی و تقارن چهره بی خبرند و آن را بی اهمیت می شمارند. کادربندی ویژگی های صورت می تواند بهترین جنبه های ظاهری ما را برجسته کرده و یا به طور قابل توجهی از آنها بکاهد. حتی انجام تنظیمات جزئی در گوش می توانند اثر قابل توجهی داشته باشند، و صورت را زیباتر و متناسب تر جلوه دهند.

جراحی زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی که به تغییر شکل گوش نیز معروف است، یک عمل جراحی موثر برای کسانی است که از نقص های مادرزادی و یا زیبایی رنج می برند. این یکی از قدیمی ترین روش های جراحی زیبایی در جهان است که مبدا آن به سال ۶۰۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد و یکی از معمول ترین و امن ترین روش های جراحی است.

عمل جراحی، ساده است و معمولا بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای هر گوش طول می کشد. یک برش در امتداد خط طبیعی پوست صورت (در محلی که گوش به سر متصل می شود)، ایجاد می ‎شود. در برخی موارد (برای مثال، اگر فرد دارای ماکروتیا باشد؛ هنگامی که گوش بزرگ تر از اندازه طبیعی می باشد) برای رسیدن به ظاهر مورد نظر، غضروف و پوست اصلاح می شود.

اکثر روش های عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی با هدف اصلاح گوش های برجسته (که تقریبا ۵ % از افراد را شامل می‎ شود)، انجام می شود. برای آن هایی که دارای میکروتیا (گوش رشد نکرده، یا عدم وجود گوش)، هستند، گوش، بازسازی می شود. برای افرادی که تحت جراحی تغییر شکل گوش قرار می گیرند، غضروف به شکل مطلوب تری اصلاح می شود و در محلی با بخیه های دایمی ایمن می شود. با الصاق کردن گوش، هیچ غضروفی حذف نمی شود، اما گوش به عقب گیر داده می شود، تا غضروف در موقعیت جدید خود باقی بماند.ذبازیابی معمولا بین یک تا چند هفته طول می کشد و با عوارض جدی کمی همراه است.

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای کودکان

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی عموما در کودکانی با محدوده سنی ۵ سال که گوش هایشان به طور کامل رشد می کنند، انجام می شود تا به آنها کمک کند تا خود را با مدرسه وفق دهند و نسبت به شرایط خود آگاهی کمتری داشته باشند.

دکتر دیوید سفنبرگ، جراح پلاستیک برجسته مقیم شهر نیویورک می گوید: ” یکی از چیزهای گیج کننده که والدین با آن مبارزه می کنند، این است که این نوع جراحی بیهوده است، یا صرفا جنبه زیبایی دارد.”

در عوض، عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی باید به عنوان یک فرآیند ترمیمی در نظر گرفته شود که ویژگی های ظاهری را به حالت عادی باز می گرداند و مخالف افزایش آن است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که کودکانی که تحت جراحی اصلاحی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی قرار گرفته اند کاهش قابل توجهی در اضطراب، افسردگی، مشکلات رفتاری و پرخاشگری را تجربه کرده اند.

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای بزرگسالان

جراحی گوش به طور فزاینده ای در میان بزرگسالانی که مدت های مدید در مورد گوش های برجسته خود احساس ناراحتی می کرده اند و اغلب به خاطر ظاهرشان، سال ها خجالت می کشیدند، متداول است. بهبود زیبایی شناسی باعث می شود که گوش ها تقارن صورت را افزایش دهند و نتایج برای یک عمل جراحی نسبتا کوچک با زمان بهبودی کم، می تواند قابل توجه باشد.

به طور کلی، جراحی زیبایی اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد و می تواند تاثیر قابل توجهی بر دیدگاه فرد در زندگی و نحوه تعامل او با دیگران داشته باشد. عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی به بیماران اجازه می دهد تا از چیزهای زیادی مانند جمع کردن مو در پشت سر، لذت ببرند.

یک مطالعه انجام شده توسط انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک، اشاره کرد که ۹۵.۲ % از بیماران از این جراحی راضی بوده اند. نتایج جراحی تا آخر عمر پایدار هستند.

آیا من کاندید مناسبی برای عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی هستم؟

بهترین کاندیداها برای عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی کودکان بین سنین ۴ تا ۱۴ سال هستند. کودکان غضروف گوش بسیار نرمی دارند که می تواند به آسانی تغییر یابد. به طور کلی توصیه می شود که افراد در سنین پایین تحت این عمل جراحی قرار گیرند تا از ایجاد اعتماد به نفس و خودآگاهی پایین که می تواند ناشی از آزار و اذیت ایجاد شده در مدرسه باشد، در امان باشند.

در حالی که بزرگسالان نیز می توانند از فواید اصلاح یا تغییر شکل گوش لذت ببرند، اما غضروف گوش بالغ سخت تر است و ممکن است به آسانی تغییر نکند. با این وجود، بزرگسالان هنوز هم می توانند با انجام عمل جراحی از نتایج عالی لذت ببرند.

اگر در مورد گوش های خود، یکی از نگرانی های زیر را داشته باشید، می توانید از مزایای این عمل جراحی بهره مند شوید:

 • بیرون زدگی یا وجود گوش های بزرگ (ماکروتیا)
 • لاله گوش کشیده یا دراز
 • گوش های گل کلمی (به عنوان نتیجه آسیب دیدگی)
 • گوش های شلنگی (که در آن لبه بیرونی غضروف به پایین خم می شود و مسطح به نظر می رسد)
 • گوش های بد شکل و نافرم
 • گوش های کوچک یا رشد نیافته (میکروتیا)
 • گوش هایی که با بقیه صورت نامتناسب است
 • گوش های آسیب دیده و یا نافرم (در نتیجه آسیب دیدگی)
 • نرمه گوش پیمانه ای ناشی از اصلاح بدن.

رزرو قرار مشاوره با یک جراح، بهترین راه برای تعیین این که آیا شما کاندیدای خوبی برای عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی هستید یا خیر و اینکه چگونه جراحی می تواند به شما کمک کند، است. چه کسانی از بهترین نتایج و موفقیت در جراحی لذت می برند:

 • نگرش مثبتی دارند و دیدگاه واقع گرایانه تری نسبت به آنچه عمل جراحی می تواند به آن ها بدهد، دارند.
 • وضعیت سلامتی شان خوب است. عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی تحت یک بی هوشی عمومی یا موضعی انجام می شود. سلامت بالا به مقاومت در برابر اثرات بی حسی کمک می کند و بهبودی سریع را تسهیل می کند.
 • افراد غیر سیگاری. سیگار کشیدن می تواند مانع روند بهبودی شود و حتی امکان تحریک نکروز (مرگ پوست) نیز وجود دارد.

انتخاب یک جراح

انتخاب جراح مناسب برای انجام جراحی گوش، تصمیمی است که باید به دقت مورد توجه و تحقیق قرار گیرد.

اعتبار جراح را بررسی کنید

یکی از قوی ترین شاخص های مهارت جراح و امنیت بیمار، صدور گواهی نامه هیئت جراحان است. جراحانی که مدرک جراحی پلاستیک (ABPS)را دارند، تحت آموزش تخصصی حرفه ای قرار گرفته اند و ملزم هستند که به طور منظم دوره های ایمنی بیمار را بگذرانند.

علاوه بر این، آن ها باید با آخرین یافته ها و تکنیک ها در حوزه تخصص خود آشنا باشند. پیدا کردن یک جراح که دارای گواهی معتبر است، کیفیت جراحی شما را تضمین می کند. از این که از جراح بخواهید که اعتبارنامه خود را به شما نشان دهد، نترسید. عضویت در سازمان های حرفه ای، مانند جامعه آمریکایی جراحان پلاستیک، نیز توانایی حرفه ای جراح را نشان می دهد، چون لازم است که اعضا، سطح خاصی از تجربه را داشته باشند و استانداردهای بالایی را بگذرانند تا واجد شرایط عضویت شوند.

یک جراح را که متخصص جراحی گوش است انتخاب کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از جراحی های گوش وجود دارد که به گستره ای از مسائل زیبایی یا ساختاری می پردازند. در حالی که بسیاری از جراحان ممکن است قادر به انجام روش های ساده تر از قبیل الصاق گوش باشند، اما همه جراحان تخصص لازم برای انجام روش های پیچیده تری مانند بازسازی برای درمان میکروتیا را ندارند. جراحی را پیدا کنید که در نوع خاصی از درمان که به آن نیاز دارید، تخصص داشته باشد.

مطمئن شوید که اولین مشاوره تان با جراح است

در برخی از کلینیک ها، اولین فردی که با شما صحبت می کند، مشاور یا نماینده جراحی است که جراحی را انجام می دهد. این فرد اغلب تنها قادر به ارائه مشاوره عمومی و یا طرح کلی در مورد جزئیات جراحی شما خواهد بود. اصرار کنید که با جراح اصلی ای صحبت کنید که در اولین مشاوره تان با شما کار خواهد کرد، زیرا جراح می توانید توضیح مفصلی از این روش و آنچه در انتظار شماست، ارائه دهد.

مطمئن شوید که با جراحی خود احساس راحتی می کنید

مطمئن شوید که با جراح احساس راحتی دارید. به خصوص اگر جراح جراحی را بر روی فرزند شما انجام می دهد، این امر مهم تر می شود. کودک شما قبل از جراحی باید جراح را ملاقات کند تا بداند که چه کسی در روز جراحی بر روی او عمل را انجام می دهد، زیرا این کار به تسکین هر گونه ترس یا نگرانی کمک خواهد کرد. جراح باید شما را وادار کند که احساس راحتی کنید تا سوالاتی بپرسید و آن ها را در ذهن خود حل کنید. او همچنین باید آشکار و صادقانه، در مورد هر گونه خطرات و یا مشکلاتی که ممکن است در نتیجه عمل جراحی پیش بیاید، با شما صحبت کند.

از پزشک درخواست دیدن عکس های قبل و بعد از عمل بیمارانش را داشته باشید

عکس های قبل و بعد از جراحی بیماران سابق، یک منبع ارزشمند از شناخت در مورد مهارت جراح تان فراهم می کند. علاوه بر این، آنها همچنین یک نقطه مرجع واقع گرایانه در مورد نتایجی که شما می توانید به آن امید داشته باشید، ارائه می دهند. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که اگر چه آنها مفید هستند، اما نمی توانند تضمین کنند که شما نتیجه مشابهی را خواهید داشت.

عمل زیبایی گوش

اولین جلسه مشاوره شما: سوالاتی که باید بپرسید

اولین ملاقات با جراح، هم می تواند یک تجربه اعصاب خرد کننده و هم هیجان انگیز باشد. دانستن اینکه باید انتظار چه چیزی را داشته باشید می تواند به شما کمک کند تا آمادگی پیدا کنید و ترس کمتری داشته باشید.

جراح ابتدا شما را به عنوان یک نامزد مناسب برای عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی ارزیابی می کند، شکل، اندازه و موقعیت گوش های شما را ارزیابی می کند تا انواع تغییرات ممکن را تعیین کند. جراح هر دو گوش را معاینه می کند (حتی اگر یکی از گوش ها نیاز به جراحی داشته باشد). برخی از جراحان از گوش ها و صورت شما عکس می گیرند.

تاریخچه پزشکی شما، از جمله اطلاعاتی درباره هر نوع جراحی قبلی، تاریخچه و ارائه شرایط پزشکی، آلرژی ها و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پرسیدن سوالات مناسب از پزشک تان به این معنی است که اولین جلسه مشاوره شما عاقلانه و مفید بوده است و به شما قدرت می دهد تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و از پیامدهای جراحی، انتخاب ها و نتایج خود آگاه باشید.

بیمارانی که به طور فعال تحقیق می کنند و در مشاوره شرکت می کنند، از نتایج بهتری برخوردارند، زیرا اغلب انتظارات واقع گرایانه تری دارند. در اینجا لیستی از سوالاتی که ممکن است در اولین جلسه مشاوره جراحی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی مفید باشد، آورده شده است:

 • آیا من نامزد خوبی برای عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی هستم؟
 • به طور واقع بینانه می توانم انتظار چه نتایجی را داشته باشم؟
 • آیا عکس های قبل و بعد از جراحی بیماران قبلی موجود است؟
 • کدام روش برای نیازهای شخصی من مناسب تر است؟
 • آیا در اثر جراحی آثار مشهودی وجود خواهد داشت؟
 • هزینه جراحی چقدر است؟
 • بیمه من این جراحی را پوشش می دهد؟
 • چه مدت زمانی برای بهبودی لازم است، و چه زمانی می توانم فعالیت های روزمره را از سر بگیرم؟
 • آیا هیچ خطر یا مشکلی در رابطه با این روش وجود دارد؟
 • آیا به عمل جراحی و یا درمان های اضافی نیاز دارم؟

هزینه عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک روش جراحی است که اغلب نیازمند یک برنامه درمانی اختصاصی برای نیازهای خاص بیمار است. در نتیجه، هزینه، بسته به نوع عمل جراحی انجام شده (کاهش، بازسازی، تغییر شکل یا الصاق) متفاوت است. بهترین راه برای به دست آوردن یک ایده از هزینه ای که می توانید انتظار پرداخت آن را داشته باشید این است که با یک جراح مشورت کنید.

در سال ۲۰۱۵، میانگین هزینه گزارش شده توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ۲،۹۶۵ دلار بود. با این حال، این مبلغ تنها هزینه جراح را شامل می شود. به طور کلی، زمانی که تمام هزینه های اضافی اعمال می شود، باید حدود ۵۰۰۰ دلار پول پرداخت کنید.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر هزینه تاثیر می گذارند:

تجربه و صلاحیت جراح

جراحان ویژه با اعتبار عالی، تجربه گسترده و شهرت بالا در جامعه جراحان زیبایی، اغلب قیمت های بالاتری را برای خدمات خود در نظر می گیرند. بسیاری از بیماران با انجام عمل در زیر دستان یک متخصص کارآزموده احساس راحتی بیشتری دارند. برای این آرامش ذهن، شما باید انتظار پرداخت هزینه بیشتری را داشته باشید. با این حال، فکر نکنید که جراحان گران تر، لزوما بهتر هستند. جراح خود را براساس آموزش و تجربه اش انتخاب کنید.

مکانی که جراحی انجام می شود

هزینه روش های عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی با توجه به موقعیت جغرافیایی فرق می کند. کلینیک های موجود در کلان شهرهای بزرگ ممکن است بیشتر از شهرهای کوچک هزینه بر باشند. برخی از بیماران به کلینیک های خارج از کشور مراجعه می کنند زیرا قیمت گذاری رقابتی را پیشنهاد می کنند، با این حال، هزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: سفر، مسکن و عدم قطعیت در مورد صلاحیت یا استانداردهای جراحان.

گستره عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی انجام شده

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی اصطلاحی است که گستره ای از روش های مربوط به جراحی گوش را پوشش می دهد. تفاوت معنی داری بین اصلاح گوش های بزرگ و اصلاح گوش تغییر شکل داده شده، وجود دارد: هر عمل نیازمند مجموعه ای متفاوت از مهارت ها و زمان بندی متفاوتی است. درمان های مکرر نیز به معنای هزینه های بالاتر هستند.

هزینه های اضافی برای جراحی

بی هوشی یا آرام بخش، استفاده از تسهیلات جراحی، پیگیری مشاوره، مراقبت پیش و پس از درمان، دارو و سایر هزینه های متفرقه، همگی باید در هزینه نهایی درمان شما در نظر گرفته شوند. این هزینه های اضافی گاهی می تواند به چندین هزار دلار برسد.

تامین مالی و بیمه جراحی گوش

به نظر می رسد که پرداخت هزینه های جراحی گوش و به خصوص اگر یک جراح معروف و با تجربه اولویت شما باشد، از توان برخی از بیماران خارج است. با این حال، اگر شما یا کودک تان، به خاطر گوش های برجسته و یا نافرم خود، احساس ناراحتی دارید، فواید انجام عمل جراحی می تواند هزینه آن را به یک چشم انداز مفید تبدیل کند.

بسیاری از جراحان برنامه های پرداختی را پیشنهاد می کنند که در آن هزینه کلی می تواند به صورت اقساط و یا دیگر گزینه های تامین مالی پرداخت شود. در برخی موارد، هزینه درمان را می توان با بیمه جبران کرد. اگر عمل جراحی برای اصلاح شکل نافرمی یا ناهنجاری مادرزادی انجام شود، تامین کننده بیمه سلامت شما ممکن است برای جراحی گوش، خدمات بیمه ارائه کند. در اغلب موارد، بیمه دستورالعمل هایی را که برای اصلاح آسیب های ناشی از ضربه یا دلایل زیبایی انجام می شود، پوشش نمی دهد.

اگر به دنبال پوشش جزئی یا کامل هزینه جراحی گوش خود باشید، تماس با عرضه کننده بیمه برای اطلاع از روش های های تحت پوشش، مفید است. شرکت بیمه معمولا نیازمند نامه ای از جراح در مورد پرونده شما و هدف از روند کار است.

عمل زیبایی گوش

اقدامات لازم قبل ازجراحی زیبایی گوش یا عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

همانند تمام روش های جراحی، این روش نیز برای تضمین بهترین نتیجه، نیاز به آماده سازی پیش از جراحی دارد. جراح شما یک چک لیست از دستورالعمل پیش از عمل و توصیه های مفید در هفته های منتهی به جراحی را به شما ارائه می کند.

اینها برخی از نکاتی هستند که به احتمال زیاد تحت پوشش قرار خواهند گرفت:

انجام آزمایش های اجباری پیش از جراحی

در برخی موارد، ممکن است جراح شما قبل از جراحی نیاز داشته باشد تا تست های پزشکی مختلفی را بر روی شما انجام دهد. اگر این آزمایشات برای شما تجویز شد، دقت کنید که حتما پیش از انجام جراحی، آن ها را انجام دهید.

اگر سیگاری هستید، حداقل شش هفته پیش از جراحی سیگار را کنار بگذارید

سیگار کشیدن می تواند به طور جدی توانایی بدن برای التیام را مهار کند و در برخی موارد حتی می تواند منجر به نکروز (مرگ پوست در محل جراحی) شود که این می تواند منجر به یک دوره بازیابی طولانی شود. پیش از عمل جراحی، ترک سیگار الزامی است. برنامه های زیادی وجود دارند و خدمات پشتیبانی نیز در دسترس شما قرار دارند تا به شما کمک کنند تا سیگار را کنار بگذارید.

از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید

آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی می توانند احتمال خونریزی شدید را افزایش دهند. شما باید در هفته های پیش از جراحی از مصرف این داروها و مکمل ها اجتناب کنید. اگر در مورد دارویی که مصرف می کنید، مطمئن نیستید، لازم است که با جراح خود بررسی کنید تا ببینید که آیا مصرف آن دارو صحیح است و یا آیا گزینه های جایگزینی در دسترس هستند یا خیر.

یک سبک زندگی سالم را انتخاب کنید

در هفته های منتهی به جراحی، غذای سالم و مغذی بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و استرس را به حداقل برسانید. حفظ سلامت عمومی در جراحی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی به این معنی است که بدن شما آماده جراحی و بی هوشی با خطرات کم و دوره بهبودی کوتاه می باشد.

برای دوره بهبودی خود برنامه ریزی کنید

براساس پیش بینی جراح تان از طول دوره بهبودی مورد انتظار، اطمینان حاصل کنید که مرخصی کافی از محل کارتان را درخواست کرده اید (گاهی اوقات کمی بیشتر از آن که فکر می کنید به استراحت نیاز دارید). دقت کنید که در حالی که در خانه بهبود پیدا می کنید، همه ی چیزهایی که نیاز دارید را داشته باشید: وعده های غذایی سالم، آنتی بیوتیک و تمیز کننده فوم برای استحمام محل جراحی.

اقدامات لازم برای جراحی زیبایی گوش یا عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

به شما آموزش داده خواهد شد که از نیمه شب قبل از جراحی، هیچ چیز – مایعات یا جامدات- مصرف نکنید. آخرین وعده غذایی ای که قبل از جراحی می خورید خیلی سبک است. زمانی که دندان های خود را مسواک می زنید، از نوشیدن آب خودداری می کنید. حتی یک جرعه آب غیر عمدی نیز می تواند منجر به لغو جراحی شما شود. این به این دلیل است که هر چیز هضم نشده در معده، می تواند خطر خفگی را در هنگام بی هوشی افزایش دهد.

صبح روز عمل، به خوبی حمام کنید و اطمینان حاصل کنید که پوست شما تمیز و عاری از هر نوع لوسیون، عطر و یا کرم است. لباس های راحت بپوشید و دقت کنید که برای داشتن آرامش کافی، در زمان مناسب در بیمارستان یا اتاق عمل حاظر شوید.

اکثر عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی ها به صورت سرپایی در یک ساختمان یا درمانگاه انجام می شوند. هنگامی که برای جراحی آماده شدید، با توجه به روش درمان به شما داروی بی هوشی تزریق می شود. بی هوشی عمومی استاندارد برای جراحی های بزرگ تر ترمیمی و کودکان است تا اطمینان حاصل شود که بیماران در حین جراحی به اطراف حرکت نمی کنند. روش هایی با پیچیدگی کم تر مانند الصاق گوش ممکن است با بی حسی موضعی یا آرام بخش وریدی انجام شود.

در حالی که در بی هوشی به سر می برید، ناظران، میزان ضربان قلب، فشار خون و اشباع اکسیژن را در خون شما بررسی خواهند کرد. این روش استاندارد است. مهم است که ناخن های شما با جلا یا لاک ناخن ، رنگ آمیزی نشده باشد و اگر اینگونه است باید آن ها را تمیز کنید، چون جلای رنگی می تواند با خوانش صفحه مانیتور اکسیژن (که به یک انگشت می چسبد) تداخل پیدا کند.

عمل زیبایی گوش

نحوه انجام جراحی گوش

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی می توانند اصلاحی، ترمیمی و یا زیبایی باشد. نقص های مادرزادی نظیر عدم رشد گوش ها را می توان از طریق عمل اصلاحی درمان کرد، در حالی که عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی ترمیمی، قسمت هایی از گوش را که از زمان تولد یا پس از آن آسیب دیده اند، مورد درمان قرار می دهد. همان طور که از نامش پیداست، جراحی زیبایی گوش، ظاهر گوش (از جمله نرمه گوش) را از لحاظ زیبایی، اصلاح و درمان می کند.

همه روش ها از تکنیک های علامت گذاری غضروف، کم کردن غضروف، یا ترکیبی از هر دو استفاده خواهند کرد.

علامت گذاری غضروف مستلزم آن است که به منظور اضافه کردن، حذف یا بازآرایی بافت، بریدگی هایی روی غضروف، ایجاد شوند. در کم کردن غضروف از بخیه برای تغییر موقعیت یا شکل گوش استفاده می کنند. در برخی موارد ممکن است این روش غیر تهاجمی بوده و اثری از زخم باقی نگذارد.

اکثر روش های عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی بین دو تا سه ساعت طول می کشد. با این حال، اگر در حال بازسازی گوش هستید، باید زمان بیشتری را در نظر داشته باشید.

این نوع از جراحی گوش، که به تقویت گوش نیز معروف است، بر روی بیمارانی انجام می شود که دارای گوش های توسعه نیافته یا نقص در اجزای گوش بیرونی هستند. این پیچیده ترین و تهاجمی ترین شکل عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی است.

عمل جراحی بازسازی گوش یک روش است که آسیب یا نافرمی ناشی از وارد آمدن ضربه به گوش را اصلاح می کند. همان طور که گوش برای تقویت ساختار موجود نیاز به بازسازی دارد، پوست و غضروف اغلب از یک محلِ دهنده، در جای دیگری بر روی بدن گرفته می شوند (غضروف معمولا از دنده ها جدا می شود). در برخی موارد، یا بهتر است و یا بیماران ترجیح می دهند که یک گوش مصنوعی ایجاد شود که توسط یک هنرمند متخصص ساخته می شود.

انجام این روش، فرآیند طولانی تر بی هوشی عمومی، دوره بازیابی طولانی و درگیری بیشتر با مراقبت های بهداشتی را در پی دارد. در بازسازی یا تقویت گوش، جراح یا اتولوژیست باید اطمینان حاصل کند که ساختار گوش جدید شنوایی بیمار را تسهیل می کند.

بازسازی گوش ممکن است در موارد زیر مورد نیاز باشد:

اصلاح میکروتیا

افراد مبتلا به میکروتیا از لاله گوش توسعه نیافته یا عدم وجود گوش رنج می برند (گوش خارجی). تقویت گوش می تواند ساختار را بزرگ تر کرده و این نقص مادرزادی را برطرف کند.

نقص گوش و یا آسیب دیدگی

افرادی که بخشی از گوش خود را به دلیل تصادف، سوختگی، بریدگی، نفوذ مواد آلوده و یا سرطان از دست داده اند، می توانند بخش هایی از گوش یا کل گوش خود را بازسازی کنند.

کاهش اندازه و سایز گوش

این روش عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای اصلاح گوش های بزرگ یا برجسته انجام می شود که منجر به کوچک تر شدن گوش و ایجاد تناسب می شود. به طور خاص، این جراحی، ماکروتیا (وضعیتی که لاله گوش شکل و ساختار طبیعی دارد، اما بسیار بزرگ است) را درمان می کند.

کاهش اندازه گوش های برجسته نیاز به دستکاری غضروف گوش دارد. در برخی موارد، جراح غضروف اضافی یا بافت نرم را کاهش می دهد، در حالی که گاهی غضروف اضافی بر روی خود گوش و با دقت بخیه زده خواهد شد.

اگر لایه های نرمال داخل گوش وجود نداشته باشند، عموما با شکل دادن غضروف با بخیه های دایمی و یا تراشیدن غضروف، به فراهم کردن بافت کمک می شود. گاهی اوقات، ترکیبی از تکنیک ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب مورد نیاز است.

در هر صورت، جراح این روش را با ایجاد یک برش کوچک در شکافی که گوش و سر به هم می رسند، شروع خواهد کرد. این محل برش، اجازه دسترسی به غضروف را می دهد. پس از تکمیل جراحی، محل برش بسته خواهد شد.

الصاق گوش

الصاق گوش معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود، اما بی حسی عمومی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برش هایی در پشت گوش ایجاد می شوند و بخیه هایی برای ترمیم غضروف قرار داده می شوند و آن را به سر نزدیک تر می کند. از آنجا که برش به طور کلی کاملا کوچک است، جای زخم بسیار کم است و به خوبی پنهان می شود. همچنین ممکن است این عملیات به حذف غضروف اضافی نیز نیاز داشته باشد.

جراحی نرمه گوش

جراحی نرمه گوش که با نام لابولوپلاستی نیز شناخته می شود، می تواند پارگی داخل نرمه گوش را درمان کند، اندازه نرمه گوش را کاهش دهد، یا نرمی نرمه گوش ناشی از پیمانگی را ترمیم کند (استفاده از حلقه هایی که نرمه گوش را می کشد.).

پارگی نرمه گوش

پارگی نرمه گوش اغلب به دلیل تشدید شکاف موجود در نرمه گوش ایجاد می شود و عموما در میان زنانی رخ می دهند که گوشواره های سنگین می آویزند. آسیب به نرمه گوش در نتیجه گیر کردن گوشواره به لباس، برس مو، ضربه و یا حتی در نوزادانی که از گوش هایشان کشیده می شوند، رخ می دهد. با این حال، مردان نیز به دلیل آسیب هایی مانند سوراخ کردن گوش از این مشکل مصون نیستند.

اصلاح نرمه گوش پاره شده جزئی یا کامل، یک روش ساده ۱۰ – ۱۵ دقیقه ای است که با بی هوشی موضعی انجام می شود. اغلب، محلول بی حسی در محل جراحی اعمال می شود، بنابراین هیچ ناراحتی ای احساس نمی شود. قسمت های زخمی و التیام یافته نرمه گوش برداشته می شوند و ترمیم آن در یک خط مستقیم یا به صورت زیگزاگ صورت می گیرد. از بخیه کاملی نیز برای حمایت از ترمیم و به حداقل رساندن هر گونه فرصت ایجاد زخم استفاده می شود. نرمه گوش معمولاً دارای زخم بسیار کم و سطحی ای است که زیبایی گوش را به خطر نمی اندازد.

کاهش اندازه نرمه گوش

کاهش اندازه نرمه گوش را می توان بر روی نرمه گوش بزرگ نیز انجام داد. این جراحی به نام مگالب نیز شناخته می شود. این شرایط می تواند ارثی یا ناشی از پیری باشد. لاله گوش برجسته یا آویخته می تواند باعث شود که بسیاری از بیماران احساس خوبی نداشته باشند. معمولا در بسیاری از روش های جراحی زیبایی ، کاهش نرمه گوش نیز درخواست می شود.

انواع مختلفی از تکنیک های جراحی برای کاهش اندازه نرمه گوش بزرگ وجود دارد که متداول ترین آن ها کاهش “لبه” است. یک مثلث از نرمه گوش خارج می شود و بقیه نرمه گوش دوخته می شود. کاهش نرمه گوش با بی حسی موضعی انجام می شود و به طور کلی با باقی ماندن کوچک ترین جای زخمی درمان می شود.

این عمل جراحی مستلزم سطح تخصصی و توانایی فنی پزشک است. دکتر بر نت ورک، یک جراح پلاستیک مقیم بورلی هیلز، می گوید: “عمل کاهش نرمه گوش کمی دشوار است، زیرا یک جراح باید همیشه گوش را به طور طبیعی جراحی کند، که این نیازمند نگاه هنری، حس تعادل، و یک دست بدون لرزش است!”

دکتر موئلکن اضافه کرد که این جراحی نیازمند تخصص بالای جراح است، چون شکاف ایجاد شده باید پنهان شود و جای زخم نباید تا حد زیادی قابل رویت باشد.

ترمیم نرمه گوش پیمانه ای

ترمیم نرمه گوش برای مشتاقان اصلاح بدن در حال افزایش محبوبیت است. افرادی که لاله گوششان را با استفاده از پیمانه کش داده اند حالا به جراحان پلاستیک روی آورده اند تا لاله گوششان را به شکل اصلی بازگردانند.

برای ترمیم نرمه گوش، در درجه اول پیمانه به شکل مثلثی حذف می شود. سپس پوست پشت گوش بخیه می خورد، بافت میانی تغییر موقعیت داده می شود (برای فراهم کردن قدرت برای تحمل نرمه گوش بازسازی شده)، لبه نرمه گوش و سپس پوست در یک خط مستقیم بسته می شوند.

اگر نرمه گوش کشیده شده و پوست بسیار سست و نرم باشد، پوست نازک اضافی و نرمه گوش برداشته می شوند و نرمه گوش کوچک تر جدیدی ایجاد می شود. دکتر اندرو تراسلر، جراح پلاستیک مستقر در آستین، هشدار می دهد که ممکن است مشکلاتی در نتیجه بازسازی نرمه گوش رخ دهد. این مشکلات شامل آثار زخم جدید، لاله گوش نامتقارن و تغییر شکل بافت اطراف سوراخ گوش و نیز دشواری سوراخ کاری محل جدید است.

عمل زیبایی گوش

بازیابی و مراقبت های پس از جراحی گوش

بهبودی پس از هر عمل جراحی، تا حد زیادی به نوع جراحی، سلامت عمومی و انعطاف پذیری گوش وابسته است. جراح شما مشخص می کند که باید انتظار چه مدتی را برای بهبودی کامل داشته باشید. همچنین در مورد مراقبت های بعد از جراحی، علائم معمولی که ممکن است تجربه کنید و نشانه های هشدار دهنده که می تواند نشان دهنده عوارض باشد، آگاه خواهید شد.

بلافاصله بعد از جراحی، به اتاق بهبودی پس از جراحی منتقل می شوید، که در آن جا به دقت تحت نظارت قرار خواهید گرفت. اغلب افرادی که تحت عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی قرار می گیرند، پس از مدت کوتاهی که معمولا چند ساعت طول می کشد، مجاز به رفتن به خانه هستند.

در برخی موارد، مانند روش های ترمیمی بزرگ تر ، جراح به شما توصیه می کند که یک شب را در بیمارستان بمانید. زمانی که اجازه ترک بیمارستان داده می شود، داروهایی برایتان تجویز می شود تا عفونت به حداقل برسد.

مهم است که مراقب و یا دوستی داشته باشید که بتواند شما را از محل عمل جراحی به خانه برساند، زیرا ممکن است هنوز احساس گیجی ناشی از استفاده از مسکن ها را داشته باشید، یا درد زیادی در بدن تان وجود داشته باشد. برای بیست و چهار ساعت اول بعد از جراحی، وجود فردی برای کمک به شما می تواند کمک بزرگی باشد.

در طول هفته اول بهبودی، استراحت منظم الزامی است. استراحت و خواب، بدن را التیام می بخشد تا به سرعت بهبود یابد. متخصصان توصیه می کنند که در موقعیت درازکشیده و با سر رو به بالا استراحت کنید. از استراحت بر روی گوش جراحی شده خودداری کنید چون این کار منجر به زق زق و ناراحتی می شود. برای حفظ جریان خون، حرکت به اطراف مهم است.

پوشش، لوله تخلیه و بخیه ها

در اتاق عمل یک پانسمان بزرگ بر روی گوش تان قرار داده می شود، و قبل از اینکه به خانه بروید، دستور ویژه ای در مورد نحوه مراقبت از آن (به خصوص در هنگام خواب) داده خواهد شد. پانسمان به طور کلی شامل بسته بندی با پنبه یا تسمه های چرمی است که در یک محلول ضد عفونی یا آنتی بیوتیک آغشته شده اند تا از عفونت جلوگیری شود. پانسمان زخم نیز به حمایت و تثبیت خطوط تازه شکل گرفته گوش کمک می کند.

این پانسمان برای حفظ تمیزی نیاز به تعویض منظم دارد و اگر لازم باشد باید گوش بررسی و تخلیه شود. تعویض پانسمان در اولین یا دومین روز پس از جراحی انجام خواهد شد، و سپس حداقل یک بار در هفته انجام می گیرد. برای برخی از بیماران، یک لوله تخلیه برای جمع آوری ترشحات اضافی موجود در محل برش قرار داده شده و بعد از یک روز برداشته می شود. اگر نیاز به لوله تخلیه داشته باشید، جراح توضیح خواهد داد که چگونه از آن مراقبت کنید.

بخیه و پوشش معمولا هفت یا هشت روز پس از جراحی برداشته می شوند. در برخی موارد، بانداژهایی که برای بستن زخم استفاده می شوند، بانداژهایی هستند که خود به خود حل خواهند شد. پوشش سر به زودی با یک سربند ورزشی جایگزین می شود، که باید برای اولین هفته پس از جراحی به طور مداوم استفاده شود، و سپس فقط شب ها و به مدت ۴ تا ۶ هفته و برای جلوگیری از آسب دیدن ناخواسته گوش به کار می رود.

زمانی که پوشش با سربند تعویض شد، می توانید دوش بگیرید و موهای خود را بشویید، اما باید همیشه بعد از دوش خود، سربند را تعویض کنید. همچنین ممکن است جراح به شما دستور دهد که برای جلوگیری از گسترش زخم، بر روی آن پماد بمالید.

عوارض جانبی مورد انتظار

تجربه عوارض جانبی به عنوان نتیجه عمل جراحی طبیعی است. دانستن اینکه بعد از جراحی باید انتظار چه چیزی را داشته باشید می تواند به شما اطمینان دهد و کمک کند تا احساس آمادگی بیشتری بکنید. در اینجا برخی از علائم پس از جراحی رایج و توضیحاتی در مورد اینکه چگونه می توانید آن ها را کاهش دهید آورده شده است.

تورم

تورم گوش یک مشکل رایج است اما بیشتر بیماران آن را در حد معمول تجربه می کنند. بالا بودن سر در طول خواب و صاف نشستن در روزهای بعد از جراحی به کاهش تورم و تخلیه مایعات اضافی از محل جراحی کمک می کند. همچنین می توانید در صورت اجازه جراح خود به صورت پراکنده یخ را بر روی محل جراحی قرار دهید. بعد از گذشت ده روز بیشتر تورم کاهش می یابد.

سنگینی

احساس “سنگینی” در اطراف گوش نیز طبیعی است. سنگینی، ناشی از تورم و تغییراتی است که در طول درمان رخ می دهد. با کاهش تورم، احساس سنگینی برطرف می شود.

کبودی پس از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی گوش عموما با کبودی در اطراف گوش همراه است و گاهی اوقات این کبودی تا پایین گردن نیز گسترش می یابد. کبودی اغلب در هفته اول بعد از جراحی برطرف می شود. اگر با کبودی ها راحت نیستید، پس از برداشتن پوشش، و با موافقت جراح، می توانید آن ها را با آرایش پنهان کنید.

خونریزی

شما باید به مدت چند روز پس از عمل جراحی انتظار خونریزی و ترشح از بخیه های موجود در منطقه جراحی را داشته باشید. با این حال، ترشحات باید بسیار کم باشند. اگر با وجود فشار ثابت، خونریزی یا ترشح شدید را تجربه کردید، باید به جراح خود مراجعه کنید.

خارش و رخوت

خارش در امتداد خطوط بخیه و در مناطق مجاور صورت (مانند پوست سر) رایج و موقتی است. اگر احساس خارش می کنید، سعی کنید محل زخم را زیاد نخارانید. احساس بی حسی در گوش هم طبیعی است و این احساس باید ظرف چند هفته بر طرف گردد.

درد پس از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

احساس ناراحتی و درد بعد از جراحی گوش در بیشتر بیماران تجربه می شود. بسیاری این احساس را بیشتر شبیه درد توصیف می کنند، که به راحتی با داروی درد حاوی کدئین کاهش می یابد. با این حال احساس ناراحتی در اطراف گوش به احتمال زیاد تا چند هفته بعد از عمل جراحی باقی خواهد ماند.

عمل زیبایی گوش

خطرات و مشکلات عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

اگرچه عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از امن ترین روش های جراحی زیبایی است اما با این وجود نوعی جراحی تهاجمی است، که این به این معنی است که همیشه احتمال بروز عوارض وجود دارد. برای چند هفته بعد از جراحی با کلینیک جراح خود در تماس بمانید تا تایید کنید که درمان شما طبق انتظار پیش می رود. برای تشخیص زودهنگام هر مورد غیرعادی نیز به او مراجعه کنید.

مشکلات بالقوه عبارتند از:

هماتوم یا سرم

هماتوم و سرم به ترتیب به تجمع خون و یا مایعی در زیر پوست محل زخم اشاره می کنند که ممکن است نیاز به حذف داشته باشند. این دو مشکل در موارد نادری رخ می دهند و به طور کلی بلافاصله بعد از عمل جراحی تجربه خواهند شد. آنها ناشی از روش های جراحی مرتبط با انتیلیکال پلاستی مانند برش و یا تکنیک های علامت گذاری (که غضروف را ضعیف می کنند)، هستند. تخلیه محل درمان ضروری است.

پریکوندریت

پریکوندریت، التهاب و عفونت بافت است که غضروف گوش خارجی یا لاله گوش را پوشش می دهد. هم چنین گاهی منجر به یک آبسه بین غضروف و غضروف پوش (که خون را به غضروف منتقل می کند) می شود.

علائم عبارتند از قرمزی، درد و تورم گوش (که اغلب با تب همراه است). هم چنین ممکن است بین غضروف و بافت، چرک جمع شود. اگر علائم سینوزیت را تجربه کنید و درمان نشود، می تواند مخرب باشد و در نهایت منجر به ایجاد یک گوش ناقص می شود.

تغییرات در احساس

کرخی در داخل و اطراف محل برش در روزها و هفته های پس از جراحی، طبیعی و معمولا یک مشکل موقتی است. با این حال، احساس بی حسی ممکن است ماه ها باقی بماند. از طرف دیگر، ممکن است حساسیت هایی را به علت وجود احساسات مختلف در اطراف گوش تجربه کنید.

واکنش های آلرژی زا

مشابه بسیاری از روش های جراحی پلاستیک، واکنش های حساسیت زا به نوار جراحی، مواد بخیه و یا مواد دیگری که در طول عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرند، وجود دارند. بی هوشی (چه عمومی و چه موضعی)، همیشه خطراتی را به همراه دارد که گاهی اوقات می تواند به علت ضعف سلامت عمومی به وجود آید. قبل از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، جراح شما ارزیابی خواهد کرد که چه نوعی از بی حسی برای شما مناسب است.

نکروز

نکروز (مرگ بافت) یکی از مشکلات جدی ای است که می تواند در نتیجه عمل جراحی رخ دهد. نکروز غضروف می تواند ناشی از عفونت جدی، یا به این دلیل که لباس جراحی و یا بانداژ مانع گردش خون می شوند، باشد. با این حال، این امر بسیار نادر است، چون گوش یک منبع خونی عالی دارد. برای کاهش احتمال وقوع نکروز، اجتناب از سیگار کشیدن در هفته های پیش از جراحی کاملا ضروری است.

مراجعه به همه ملاقات های برنامه ریزی شده خود با جراح به کاهش خطر هر کدام از موارد بالا کمک خواهد کرد. از آنجایی که مشکلاتی مانند کلوئیدها ممکن است ماه ها بعد از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی رخ دهد، انجام آزمایش های پیگیری کننده در فواصل طولانی نیز توصیه می شود.

جراحی مجدد زیبایی گوش یا عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

در حالی که اکثر افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند از نتایج خود راضی هستند، اما برخی از آن ها با جراحی خود که نیازمند اصلاحات جراحی هستند، دچار مشکل می شوند. ممکن است برای موارد زیر دستورالعمل های اضافی مورد نیاز باشد:

 • عدم تقارن در گوش ها که در نتیجه فرآیند التیام رخ می دهد.
 • فرورفتگی بافت و بی نظمی ها، منجر به چین خوردگی قابل مشاهده بافت گوش و غضروف می شود.
 • درمان اصلاحی بیش از حد، در مواردی که گوش ها بیش از حد ثابت می شوند رخ می دهد.
 • مشکلات مربوط به بخیه، که منجر به ایجاد خطوط یا قرمزی می شود.
 • بازگشت؛ به دلیل این که غضروف گوش “حافظه” دارد، حدود ۲۰ % این خطر وجود دارد که بعد از روش الصاق، گوش به موقعیت اصلی خود باز می گردد. این خطر معمولا زمانی کمتر است که عمل توسط جراحان ماهر و باتجربه انجام شود.

به طور کلی، جراحان حداقل شش ماه قبل از جراحی مجدد صبر می کنند.

جای زخم پس از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

وجود جای زخم در محل برش امری معمول است. با این حال، بیشتر زخم ها با گذشت زمان محو خواهند شد. به دلیل موقعیت محل برش، هر گونه زخمی که باقی می ماند به مقدار زیادی قابل توجه نیست و می تواند با استفاده از مواد مغذی مانند ویتامین E (که وقتی زخم بسته می شود می تواند پوست را التیام بخشد و ترمیم کند) درمان شود. در طول درمان استفاده از کرم محافظت از خورشید در اطراف محل زخم بسیار مهم است.

دکتر جاناتان زلکن، جراح پلاستیک تایید شده مقیم نیوپورت بیچ، توضیح می دهد که جای زخم باقی مانده از عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی بر روند کلی جراحی شما تاثیر نخواهد گذاشت.

در موارد نادر، ممکن است زخم های قرمز (زخم های هایپرتروفیک)، یا غدد بزرگ ناشی از بافت زخمی (کلوئیدها) ایجاد شوند. دلیل دقیق تشکیل این شکل از زخم های پیچیده این است که به لایه عمیقی از بافت پوست که به عنوان غشای میانی شناخته می شود، آسیب وارد شده است. در حالی که به طور کلی زخم ها در طول زمان یا با درمان برطرف می شوند، اما کلوئیدها اغلب پایدار و سخت تر هستند.

روش هایی مانند درمان لیزری و سرما درمانی در درمان زخم های تهاجمی تر مفید هستند. برخی از جراحان همچنین از پماد آنتی بیوتیک، برای به حداقل رساندن احتمال باقی ماندن جای زخم هایپرتروفیک استفاده می کنند. اگر سابقه جای زخم ناشی از هایپرتروفیک یا کلوئید ها را دارید، حتما قبل از جراحی به جراح خود اطلاع دهید.

نتایج و میزان رضایت عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

بیمارانی که تحت عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی قرار گرفته اند به طور کلی نرخ رضایت مندی بالایی دارند. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ که در یک مجله علمی منتشر شد، ۳۶ فرد از سنین و جنسیت های مختلف را بررسی کرد تا درک بهتری از چگونگی تاثیر عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی بر زندگی آن ها داشته باشد. محققان دریافتند که اکثریت قریب به اتفاق افراد، از نتایج این درمان ها راضی بوده اند و از بهبود کیفیت زندگی حاصل از این جراحی لذت می بردند.

اگر چه در هنگامی که نوارهای بستن زخم برداشته شوند، نتایج نهایی، قابل مشاهده خواهند بود، اما چند ماه طول می کشد تا یک گوش بازسازی شده یا الصاق شده در موقعیت نهایی خود ساکن شود. شما باید در طول فرآیند درمان انتظار تغییرات کوچکی را داشته باشید.

بسیاری از جراحان به بیماران خود هشدار می دهند که حتی بعد از جراحی ممکن است مقداری عدم تقارن باقی بماند، و این امر در حقیقت طبیعی است؛ به طور کلی بیشتر افرادی که عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی را تجربه نکرده اند، دارای میزانی از عدم تقارن در گوش خود هستند. عدم تقارن اغلب برای چشم غیرمسلح غیر قابل تشخیص است.

مهم است که برای حفظ نتایج زیبا و سالم، با جراح خود در تماس باشید و به هر گونه دستورالعمل برنامه ریزی شده توجه کنید و تغییرات اعمال شده در گوش خود را زیر نظر داشته باشید.

جراحی زیبایی گوش

سوالات متداول در مورد عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

چه وقت می توانم دوباره به پهلو بخوابم؟

اگر عادت دارید که به پهلو بخوابید، ممکن است به عنوان نتیجه عمل جراحی، اختلال خواب را تجربه کنید، چون نباید فشاری را بر روی گوش (یا گوش های) خود وارد کنید. می توانید زمانی که پوشش و نوار زخم برداشته شد، به پهلو بخوابید اما باید با یک سربند به خواب بروید تا گوش های خود را در جای خود نگه دارید.

کی می توانم به سرکار برگردم و ورزش کنم؟

اکثر بیماران عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی پس از یک هفته به کار و فعالیت سبک باز می گردند. اما کمی زمان می برد تا بافت به درستی التیام یابد. شما می توانید فرآیند التیام را با خودداری از فعالیت فیزیکی (به مدت تقریبا دو هفته) تسهیل کنید؛ این به معنی اجتناب از دویدن، ایروبیک، دوچرخه سواری، وزنه برداری و یا استفاده از دستگاه های ورزشی می باشد. حرکات سبک و ملایم برای این دوره زمانی مناسب است.

بعد از دو هفته می توانید ورزش را شروع کنید؛ تمام ورزش ها به جز دسته وزنه برداری (نه با وزنه های عادی و نه دستگاه ها) که باید برای یک هفته دیگر از انجام آن ها اجتناب شود، مجاز هستند.

آیا بعد از جراحی، گوش های من کاملا متقارن خواهد بود؟

حتی اگر جراح بتواند در طول عمل جراحی به تقارن کامل در گوش شما دست یابد، بسیار محتمل است که در طول فرایند التیام، مقداری عدم تقارن ایجاد شود. درجه کمی از عدم تقارن در بیشتر افراد طبیعی و معمولی بوده و قابل توجه نیست. با این حال، اگر این طور باشد، ممکن است لازم باشد که جراحی مجددی انجام گیرد.

آیا بیمه هزینه جراحی را پوشش می دهد؟

بیمه ، نقص ها و یا ناهنجاری های مادرزادی را پوشش می دهد، اما به طور کلی هزینه جراحی های انجام شده در نتیجه ضربه یا انجام جراحی زیبایی یا ترمیمی پرداخت نخواهد شد. تماس با عرضه کننده خدمات بیمه تان برای بررسی آنچه که ممکن است پوشش داده شود، مهم است.

آیا روش های غیر تهاجمی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی دیگری وجود دارد؟

در سال های اخیر، برخی روش های غیر تهاجمی عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی به وجود آمده اند. یکی از این روش ها “روش بخیه” است، که به طور نامرئی و به وسیله تغییر شکل یا خم کردن زیر پوست گوش، گوش را در موقعیت جدید خود قرار می دهد. از جراح درباره روش های جایگزین سوال کنید و ببینید که آیا برای شما مناسب هستند یا خیر.

آیا عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی باعث بروز خطراتی می شود؟

هر عمل جراحی ای، به خصوص در صورتی که نیاز به بی حسی باشد، میزان مشخصی از خطر را به همراه دارد. در حالی که عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از امن ترین جراحی های زیبایی است، اما این احتمال وجود دارد که شما با مشکلاتی مانند هماتوما، بی حسی، پریکوندریت و یا باقی ماندن جای زخم مواجه شوید.

کی می توانم نتایج را ببینم؟

نتایج به محض حذف بانداژ و معمولا یک تا دو هفته بعد از جراحی، قابل مشاهده هستند؛ با این حال، ممکن است در طول روند درمان، تورم یا کبودی باقی مانده، و تغییرات ظریفی رخ دهد.

نتیجه گیری

روش های عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی همگی یک هدف مشترک را دنبال می کنند: ایجاد گوش های متقارن، متعارف و به اندازه مناسب. می توان از روش های مختلفی برای افزایش اندازه گوش های کوچک استفاده کرد، گوش های بزرگ را کاهش داد، گوش های پیمانه ای شده را اصلاح کرد و حتی گوش های از بین رفته یا آسیب دیده را بازسازی کرد.

اگر چه تکنیک های خاص مورد استفاده، بسته به نیازهای شما متفاوت خواهند بود، اما عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از امن ترین روش های زیبایی ای است که امروزه اجرا می شود. هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند از این روش سریع بهره مند شوند و در طول عمر خود از نتایج مداوم آن لذت ببرند.