بیوفیدبک یا پس  خوراند زیستی تکنیکی است که می توانید از آن برای یادگیری برخی از وظایف بدن خود مانند ضربان قلب، استفاده کنید. در این مقاله از بخش روانشناسی و پزشکی دکتر سلام به شما خواهیم گفت که در طی بیوفیدبک، شما به سنسورهای الکتریکی ای متصل می شوید که به شما در دریافت اطلاعاتی در مورد بدن تان کمک می کنند. این بازخورد به شما کمک می کند تا تغییرات ظریفی، مانند آرام کردن ماهیچه  های خاص، برای رسیدن به نتایجی که می خواهید، مانند کاهش درد را در خود ایجاد کنید. به طور خلاصه، بازخورد زیستی به شما این توانایی را می دهد که روش  های جدیدی را برای کنترل بدن و اغلب برای بهبود وضعیت سلامتی و یا عملکرد فیزیکی، تمرین کنید.

بیوفیدبک

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک تلاش می کند به شما یاد بدهد که عملکردهای خودکار بدن مانند ضربان قلب، تنش ماهیچه ای، تنفس، دمای پوست، فشار خون و حتی امواج مغزی را کنترل کنید. با یادگیری کنترل این کارکردها، ممکن است قادر به بهبود شرایط پزشکی خود، تسکین دردهای مزمن، کاهش استرس، یا بهبود عملکرد فیزیکی یا ذهنی تان باشید(گاهی به عنوان تمرین عملکرد پیک نیز از این تمرینات یاد می شود).

در طول بیوفیدبک، سنسورهای متصل به بدن شما تغییرات ایجاد شده در نبض، دمای پوست، تنش ماهیچه ای، الگوی موج مغزی یا برخی دیگر از عملکردهای فیزیولوژیکی را تشخیص می دهند. این تغییرات یک سیگنال، یک نور فلاش، و تغییر الگو را در یک صفحه ویدئویی ایجاد می کنند، که به شما این هشدار را می دهد که تغییرات فیزیولوژیکی رخ داده است. به تدریج و با کمک مشاور بیوفیدبک خود، می توانید با در دست گرفتن و کنترل آگاهانه عملکردهای خودکار بدن خود، سیگنال ها را تغییر دهید.

بیوفیدبک درمانی چیست و برای چه افرادی مفید است؟

بیوفیدبک درمانی یک درمان غیر دارویی است که در آن بیماران یاد می گیرند که چطور فرآیندهای بدن مثل تنش ماهیچه ای، فشار خون و یا ضربان قلب که معمولا غیر ارادی هستند، را کنترل کنند. این درمان ممکن است در گستره  ای از شرایط، مانند دردهای مزمن، بی  اختیاری ادراری، فشار خون بالا، سردرد تنشی و سردرد میگرنی نیز موثر باشد. به دلیل اینکه این درمان غیر تهاجمی بوده و نیاز به مصرف دارو ندارد، پس خطر بروز عوارض جانبی شدید نیز در آن کم است. این می تواند این درمان را برای کسانی که می خواهند از مصرف دارو اجتناب کنند، یا افرادی مانند زنان باردار که نمی توانند از داروها استفاده کنند، مناسب سازد. این روش درمانی اغلب با تمرینات آرامشی ترکیب می شود.

بیوفیدبک

در بیوفیدبک از چه چیزی استفاده می شود؟

اگرچه بیوفیدبک برای درمان انواع مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار گرفته است، اما شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان دهد که این روش برای بسیاری از مشکلات کارساز بوده است. با این حال، استثنائایی وجود دارد. مطالعات متعددی نشان می دهد که بیوفیدبک ممکن است برای انواع خاصی از بی  اختیاری ادراری، بی  اختیاری مدفوع دیابتی و درد مقعدی مربوط به انقباضات بیش از حد ماهیچه و یبوست ناشی از مشکلات ماهیچه  های مقعد موثر باشد. بیوفیدبک به طور فزاینده ای، در شرایط دیگر نیز با نتایج مثبتی همراه بوده است. این ها شامل پدیده رینود، سردرد تنشی و فیبرومیالژیا هستند. با وجود شواهد محدودی که در مورد کارکرد بیوفیدبک وجود دارد، اما بیوفیدبک در درمان موارد زیر موثر بوده است:

 • درد مزمن
 • اختلالات مفاصل تمپورومیبیبولار (TMJ)
 • اختلالات دستگاه گوارش، از جمله یبوست
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • فشار خون بالا
 • ریتم های قلبی غیر عادی (آریتمی های قلبی)
 • اعتیاد، از جمله به الکل
 • صرع
 • اختلالات حرکتی و اختلالات خاص
 • آسیب طناب نخاعی
 • اختلالات خواب
 • سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
 • شب ادراری
 • اختلال نقص توجه (اختلال کمبود توجه) و اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD)
 • اختلال وحشت
 • اختلال اضطراب

آماده سازی قبل از بیوفیدبک

شما به آمادگی ویژه  ای برای انجام بیوفیدبک نیاز ندارید. برای پیدا کردن یک مشاور بیوفیدبک، از پزشک خود و یا یک متخصص بهداشت و درمان دیگر که با بیوفیدبک درمانی آشنایی دارد، مشورت بگیرید تا فردی را که تجربه کافی در بیوفیدبک درمانی را دارد به شما معرفی کند. بسیاری از متخصصان بیوفیدبک در حوزه دیگری از مراقبت  های سلامتی، مانند روان  شناسی، پرستاری و درمان فیزیکی تخصص دارند.

قوانین ایالتی در مورد متخصصان بیوفیدبک متفاوت است. برخی از متخصصان بیوفیدبک، مدارکی می گیرند که نشان دهنده تجربه بالای آن ها در تخصص خودشان است. قبل از اینکه تحت درمان قرار بگیرید، از متخصص بیوفیدبک این سوالات را بپرسید:

 • آیا دارای مدرک معتبر در این حرفه هستید؟
 • آموزش و تجربه شما چقدر است؟
 • آیا تا به حال درمان بیوفیدبکی مشابه شرایط من را تجربه کرده اید؟
 • فکر می کنید که به چند جلسه بیوفیدبک نیاز دارم؟
 • هزینه درمان چقدر است و آیا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟
 • آیا می توانید فهرستی از مراجع را در اختیار من قرار دهید؟

برخی آماده سازی ها برای افرادی که بیوفیدبک را انجام می دهند، مفید است. این آماده  سازی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مطالعه در مورد پس خوراند زیستی، به طوری که قبل از شروع، یک ایده کلی از این روش درمانی داشته باشید.
 • پیدا کردن انگیزه کافی برای وقت گذراندن و تلاش کافی برای اتمام دوره بیوفیدبک درمانی

اگر پزشک، شما را برای درمان به یک درمانگر معرفی کند، درمانگر با پزشک تماس خواهد گرفت تا پیش از شروع درمان، درباره تاریخچه پزشکی و مشکلات سلامتی فعلی تان صحبت کند. گر پزشک تان شما را به یک درمانگر بیوفیدبک ارجاع نداده است، اما شما می خواهید بیوفیدبک را امتحان کنید، ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید تا درباره وضعیت تان با او صحبت کنید.

این به شما فرصتی می دهد تا افکار پزشک خود را در مورد بازخورد زیستی به عنوان یک روش درمان برای درمان مشکل سلامتی خاص خود بشنوید. همچنین این کار به پزشک تان تصویری کامل  تر از روش درمانی ای که از آن استفاده می کنید ارائه می دهد. قبل از اینکه پس خوراند زیستی یا هر نوع درمانی دیگر را شروع کنید، اداره غذا و دارو (FDA)پیشنهاد می کند که اعتبار، تجربه و گواهی درمانگر خود را بررسی کنید. هم چنین هزینه درمان و اینکه آیا بیمه تان آن را پوشش می دهد، را جویا شوید.

بیوفیدبک

نحوه انجام درمان بیوفیدبک

بیوفیدبک به انگیزه، زمان، تلاش، تمرین و ارتباط صادقانه با درمانگرتان نیاز دارد. درمانگر شما در مورد علائم و انتظارات شما، تاریخچه پزشکی، داروهای در حال مصرف و هر درمان دیگری که پیش از بیوفیدبک امتحان کرده اید، سوالاتی خواهد کرد. درمانگر شما درباره نتایجی که به دست می آید و انتظارات شمایداالابللللباااا، بحث و گفتگو خواهد کرد. همچنین تجهیزات بیوفیدبک به شما معرفی خواهند شد.

سپس درمانگر تجهیزات بیوفیدبک را متصل خواهد کرد. سنسورها واکنش  های بدن شما را تشخیص خواهند داد. نوع سنسور بر حسب نوع فرآیند قابل اندازه  گیری متفاوت است. برای مثال، برای فیدبک ماهیچه، ممکن است سنسورهایی به ماهیچه های روی سر، گردن و فک شما متصل شود. برای بیوفیدبک دمایی، حسگرها ممکن است به انگشتان دست و یا شست شما متصل شوند. همان طور که یاد می گیرید که عملکردهای بدن خود را که برخی از آن  ها نیز ناخودآگاه هستند، کنترل کنید، تجهیزات بیوفیدبک پیشرفت شما را با صدا، نور و یا تغییر الگو در یک صفحه ویدئویی نشان می دهند.

تعداد جلسات مورد نیاز متفاوتند. در پایان هر جلسه، درمانگر پیشرفت شما را بررسی کرده و یک برنامه تمرینی برای پی  گیری در خانه ارائه خواهد داد. تمرین مداوم به شما کمک خواهد کرد که آموزش خود را از یاد نبرده و آن را تقویت کنید.

پیگیری جلسات بیوفیدبک

هنگامی که جلسات بیوفیدبک به اتمام رسید، می توانید در صورت نیاز به مطب درمانگر خود مراجعه کنید.

اگر تحت مراقبت پزشک هستید، به ارتباط خود با پزشک تان ادامه دهید. تمام تغییرات در برنامه درمانی تان باید با مشارکت پزشک انجام شود.

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنید

اگر پزشک تان، شما را به یک درمانگر بیوفیدبک ارجاع داد، اما جلسات درمانی به کاهش علائم شما کمک نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید تا درباره وضعیت تان با او صحبت کند. بسته به نوع مشکلات سلامتی تان، ممکن است پزشک شما شکل دیگری از درمان را پیشنهاد کرده یا تشخیص اولیه خود را مورد تجدید نظر قرار دهد.

بیوفیدبک

انواع بیوفیدبک

مشاور شما ممکن است بسته به نوع مشکلات سلامتی و اهداف تان، از روش  های گوناگونی استفاده کند. انواع بیوفیدبک عبارتند از:

 • امواج مغزی. این نوع از درمان، از سنسورهای پوستی همراه با الکتروانسفالوگرافی (EEG)برای نظارت بر امواج مغزی تان استفاده می کند.
 • تنفس. در طول بیوفیدبک تنفسی، نوارهایی در اطراف شکم و سینه شما قرار داده می شود تا میزان و الگوی تنفس شما را زیر نظر داشته باشد.
 • ضربان قلب. این نوع، از سنسورهای انگشتی یا نرمه گوش همراه با وسیله ای برای تشخیص تغییرات حجم خون (فتوپلتیسموگرافی) استفاده می کند. یا اینکه سنسورهایی روی سینه،پشت یا مچ دست شما قرار می گیرند، تا ضربان قلب و نحوه تغییرات آن را اندازه گیری کنند.
 • انقباض ماهیچه. این نوع، شامل قرار دادن سنسورهایی بر روی ماهیچه های اسکلتی شما همراه با یک الکترومیوگرافی (EMG) برای نظارت بر فعالیت  های الکتریکی ناشی از انقباض ماهیچه  ها است.
 • فعالیت غده تعریق. سنسورهای متصل به انگشتان یا بر روی کف دست یا مچ شما همراه با الکترومیوگرافی (EDG) فعالیت غدد تعریق و مقدار عرق موجود بر روی پوست شما را اندازه گیری می کنند و به شما در مورد اضطراب موجود هشدار می دهند.
 • دما. سنسورهای متصل به انگشتان و یا پاهای شما جریان خون جاری در پوست شما را اندازه گیری می کنند. از آنجا که وقتی استرس دارید، درجه  حرارت بدن افت می کند، سنسورها می توانند شما را ترغیب کنند که تکنیک  های تمدد اعصاب را شروع کنید.

روش های بیوفیدبک

به جای اینکه سیستم عصبی تان را بر علیه خود به کار گیرید، از آن در جهت مثبت استفاده کنید. بیوفیدبک روشی برای اندازه  گیری کارکردهای فیزیولوژیکی ای مثل دمای پوست، تنش ماهیچه ای و یا امواج مغزی است که معمولا از آن ها آگاه نیستید. پس از آن این روش، نحوه کنترل آن ها را به شما آموزش می دهد. بسته به این که بر روی چه عملکرد فیزیولوژیکی ویژه  ای کار می کنید، از تکنیک  های مختلف استفاده می شود.

رایج  ترین تکنیک های بیوفیدبک عبارتند از:

 • بیوفیدبک دمایی
 • بیوفیدبک EMG
 • بیوفیدبک EEG
 • واکنش پوستی گالوانیک

بیوفیدبک EEG ممکن است به بیماران با اختلال کم  توجهی بیش  فعالی (ADHD)، اعتیاد، اضطراب، تشنج، افسردگی و انواع دیگر بیماری  های مغزی کمک کند. درمانگر در طی یک جلسه بیوفیدبک، الکترودها را به پوست بیمار متصل می کند و این الکترودها اطلاعات را به یک جعبه کنترل ارسال می کنند.

درمانگر، اندازه گیری  ها را بر روی مانیتور مشاهده می کند و از طریق آزمون و خطا، گستره  ای از فعالیت  های ذهنی و تکنیک  های تمدد اعصاب که می تواند به تنظیم فرایندهای بدنی بیمار کمک کند را مشخص می کند. در نهایت، بیماران یاد می گیرند که چگونه این فرایندها را بدون نیاز به نظارت، کنترل کنند.

با بیوفیدبک در کنترل می مانید. نه سوزن و نه دارویی مورد نیاز است. شما یاد می گیرید که به ندای بدن خود گوش کرده و با او صحبت کنید و سیستم عصبی خود را در طول فرآیند درمان با خود متحد کنید. در این مقاله فهمیدید که بیوفیدبک چگونه عمل می کند. بیوفیدبک با آرامش اتوژنیک یا بصری که برای هدایت شما به حالت مطلوب آرامش، گرما و یا رهایی ماهیچه ای به کار می روند، افزایش می یابد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک دمایی پوست

بیوفیدبک دمایی پوست، که همچنین تحت عنوان بیوفیدبک ترمال نیز نامیده می شود، رایج ترین تکنیک  بیوفیدبک است. بیوفیدبک حرارتی بر آموزش شما در تغییر درجه  حرارت دست تمرکز دارد. یک رزیستور به یکی از انگشتان اصلی دست شما متصل می شود. تغییرات دمایی با دقت یک دهم درجه ثبت و از طریق یک صفحه نمایش دیجیتالی به شما بازگردانده می شود. وظیفه شما افزایش یا کاهش درجه  حرارت دستتان است. استفاده از آرامش بخش های حرارتی برای تغییر دمای بدن یکی از اولین تکنیک  های بیوفیدبکی است که برای درمان به کار می رود. محققان دریافتند که این روش خاص در درمان پدیده رینود و سردردهای میگرنی مفید بوده است.

بیوفیدبک تنش ماهیچه ای EMG

بیوفیدبک تنش ماهیچه ای EMG  در مورد آنچه که در یک گروه خاص از ماهیچه  ها، برای مثال در پیشانی و یا ساعد، رخ می دهد، هشدار می دهد. این بازخورد معمولا هم دیداری (نمایش دیجیتالی) و هم شنیداری (صدای کلیک) است. با این بازخورد، شما می توانید یاد بگیرید که به طور داوطلبانه گروهی از ماهیچه  ها را آرام کنید.

زمانی که ماهیچه  ها منقبض می شوند، مجموعه ای از امواج الکتریکی به فیبرهای عضلانی هدایت می شوند. با کاهش فعالیت الکتریکی، آرامش ماهیچه  ها بیشتر می شود. با بیوفیدبک EMG، فعالیت الکتریکی ماهیچه با استفاده از الکترودهای موجود بر روی پوست که مستقیما در بالای ماهیچه ها قرار گرفته اند، اندازه گیری می شود. سپس اطلاعات به شما بازخورد می شوند. هدف شما کاهش (یا افزایش) این فعالیت الکتریکی و در نتیجه یادگیری کنترل تنش ماهیچه ای است. این کار به ویژه برای سردرد، اضطراب، ترس و بی خوابی مفید است.

بیو فیدبک الکتروانسفالوگرام (EEG)

بیوفیدبک EEG یا همان نوروفیدبک یک استراتژی یادگیری است که به شما این امکان را می دهد که امواج مغزی خود را تغییر دهید. زمانی که الگوی امواج مغز را بر روی یک مانیتور می بینید، یاد می گیرید که می توانید امواج مغزی را تغییر دهید. چرا باید امواج مغز را تغییر دهید؟ ساده است. ۴ الگوی مغزی وجود دارد (بتا، آلفا، تتا و دلتا)، هر یک دارای حالت متفاوتی است. اگر به دنبال فرار از استرس هستید، پس هدف شما یاد گرفتن الگوهای مغزی آلفا به وسیله آرامش و تمرکز است.

در یک جلسه ویژه EEG، یک یا چند الکترود در پوست سر شما و یک یا دو الکترود در هر گوش قرار داده می شود. امواج مغزی شما بر روی یک مانیتور نمایش داده می شوند. شما از طریق یک بازی کامپیوتری یاد می گیرید که چطور امواج مغزی را به یک فرکانس مورد نظر تغییر دهید. “EEG” برای درمان اضطراب، افسردگی، بیخوابی، درد مزمن، اعتیاد، سندرم خستگی مزمن و اختلالات خود ایمنی به کار می رود.

واکنش پوستی گالوانیک  (gsr)

gsr  نشان  دهنده فعالیت غده تعریق و تغییرات در سیستم عصبی سمپاتیک است. در مواقع اضطراب میزان تعریق بالا می رود. این رطوبت، رسانایی الکتریکی بین دو نقطه روی پوست را افزایش می دهد.

یک بیوفیدبک gsr این تغییرات را تشخیص می دهد و آن  ها را از طریق سیگنال بصری یا شنوایی به شما می دهد.

این نوع از بیوفیدبک برای درمان اضطراب و فشار خون، مفید است.

بیوفیدبک

دستگاه  های بیوفیدبک

شما می توانید آموزش  های بیوفیدبک را در کلینیک  های فیزیک درمانی، مراکز پزشکی و بیمارستان دریافت کنید. تعداد بالایی از وسایل و برنامه  های بیوفیدبک نیز برای استفاده خانگی به بازار عرضه شده اند، از جمله:

 • برنامه های رایانه  ای یا موبایلی تعاملی. برخی از انواع وسایل بیوفیدبک با استفاده از یک یا چند سنسور که به انگشتان و یا گوش شما متصل هستند، تغییرات فیزیولوژیکی بدن تان، از قبیل نرخ فعالیت قلب و تغییرات پوست، را اندازه گیری می کنند. سنسورها به کامپیوتر شما وصل می شوند.

با استفاده از گرافیک کامپیوتر، این ابزارها به شما کمک می کنند تا استرس خود را با کمک تنفس، آرام کردن عضلات و فکر کردن به موضوعات مثبت کاهش دهید. مطالعات نشان می دهند که این نوع وسایل ممکن است در طول استرس، در بهبود پاسخ  ها و تحریک احساس آرامش و رفاه موثر باشند.

 • نوع دیگری از درمان بیوفیدبک شامل پوشیدن سربندی است که فعالیت های مغزی شما را هنگام مدیتیشن تحت نظر می گیرد. این دستگاه از صداها برای آرام کردن ذهن شما استفاده می کند و زمانی که فعال است به شما کمک می کند تا واکنش استرس زای خود را کنترل کنید. می توانید اطلاعات هر جلسه را بر روی کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه خود ذخیره کنید، تا بتوانید در طول زمان پیشرفت خود را دنبال کنید.
 • وسایل پوشیدنی. یک نوع دیگر از درمان، شامل قرارگیری یک سنسور بر روی کمرتان است که تنفس شما را بررسی کرده و الگوهای تنفس تان را با استفاده از یک برنامه نشان می دهد. اگر تنش طولانی داشته باشید، این برنامه به شما هشدار می دهد و با راهنمایی هایی، به شما کمک می کند تا آرامش خود را مجددا به دست آورید.

اداره غذا و دارو (FDA)یک دستگاه بیوفیدبک، را برای کاهش استرس و فشار خون تایید کرده است. این ابزار، یک دستگاه الکترونیکی قابل  حمل است که تنفس آرام و عمیق را توسعه می دهد.

با این حال، اداره غذا و دارو بسیاری از وسایل بیوفیدبک که برای استفاده خانگی به بازار عرضه می شوند، را تایید نمی کند. قبل از امتحان بیوفیدبک در خانه، انواع وسایل را با تیم مراقبت خود مورد بحث و بررسی قرار دهید تا بهترین دستگاه را پیدا کنید.

آگاه باشید که برخی از محصولات ممکن است به غلط به عنوان ابزار بیوفیدبک به بازار عرضه شوند، و اینکه همه ابزارهای بیوفیدبک قانونی نیستند.

بیوفیدبک

چرا بیوفیدبک انجام می شود؟

بیوفیدبک، که گاهی تحت عنوان تمرینات بیوفیدبک شناخته می شود، برای کمک به مدیریت بسیاری از مسائل جسمی و روانی از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • اضطراب و نگرانی
 • آسم
 • اختلال کم توجهی بیش  فعالی (ADHD)
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • درد مزمن
 • یبوست
 • بی اختیاری مدفوع
 • فیبرومیالژیا
 • سردرد
 • فشار خون بالا
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • بیماری رینود
 • وزوز گوش
 • سکته مغزی
 • اختلال تمپورومیبیبولار مفصلی (TMJ)
 • بی اختیاری ادراری

بیوفیدبک به دلایل مختلفی به مردم توصیه می شود:

 • این روش غیرتهاجمی است.
 • ممکن است نیاز به داروها را کاهش داده یا حذف کند.
 • ممکن است مزایای داروها را افزایش دهد.
 • ممکن است به زنانی که در دوران بارداری دارو مصرف نمی کنند، کمک کند.
 • به مردم کمک می کندکه کنترل سلامت خود را بیشتر احساس کنند.

خطرات بیوفیدبک

بیوفیدبک به طور کلی ایمن است، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. دستگاه  های بیوفیدبک ممکن است به درستی بر روی افراد با شرایط پزشکی خاص مانند مشکلات ضربان قلب و یا شرایط خاص پوستی عمل نکنند. در قدم اول با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. بیوفیدبک به طور کلی روش درمانی ایمنی است. هیچ قانونی وجود ندارد که آموزش درمانگر بیوفیدبک را به رسمیت بشناسد، اما بسیاری از درمانگران به طور داوطلبانه از موسسه گواهی بیوفیدبک آمریکا (BCIA)گواهی ای به عنوان اثبات آموزش، تجربه و حرفه  ای گری خود دریافت می کنند.

بیوفیدبک

در طول درمان بیوفیدبک باید انتظار چه چیزی را داشته باشید

در طی یک جلسه بیوفیدبک، یک درمانگر، حسگرهای الکتریکی ای را به قسمت  های مختلف بدن متصل می کند. این سنسورها می توانند برای نظارت بر امواج مغزی، دمای پوست، تنش ماهیچه ای، ضربان قلب و تنفس به کار روند. این اطلاعات از طریق نشانه  هایی، مانند تغییرات روی یک مانیتور، صدای بوق و یا یک نور فلاش به شما بازخورد می شود. بازخورد به شما یاد می دهد که واکنش ای بدن خود را با تغییر افکار، احساسات و یا رفتار خود تغییر دهید یا کنترل کنید. این کار می تواند به درمان مشکل شما کمک کند.

به عنوان مثال، بیوفیدبک می تواند بر ماهیچه های عصبی ای که باعث سردرد می شوند، تاثیر بگذارد. سپس یاد می گیرید که چطور برای کاهش درد خود، تغییرات فیزیکی عمدی، مانند آرام کردن ماهیچه  های مخصوص در بدن خود را انجام دهید. هدف نهایی بیوفیدبک این است که یاد بگیرید که چطور از این تکنیک  ها در خانه خود استفاده کنید. یک جلسه بیوفیدبک معمولی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. طول و تعداد جلسات توسط شرایط شما و اینکه با چه سرعتی واکنش  های فیزیکی خود را کنترل می کنید، تعیین می شود. بیوفیدبک ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود.

نتایج بیوفیدبک

اگر بیوفیدبک برای شما موفقیت  آمیز باشد، ممکن است به شما کمک کند تا علائم بیماری خود را کنترل کرده و یا میزان دارویی که مصرف می کنید را کاهش دهید. در نهایت، شما می توانید تکنیک  های بیوفیدبک را یاد بگیرید و به تنهایی تمرین کنید. با این حال، بدون مشورت با تیم مراقبت خود، درمان پزشکی را متوقف نکنید.

چند جلسه بیوفیدبک لازم است؟

جلسات معمولا کم  تر از یک ساعت طول می کشد.

برای برخی مشکلات، بیماران در هشت تا ۱۰ جلسه آرامش را تجربه می کنند. برای شرایط دیگر، مانند فشار خون بالا، بهبود ممکن است نیاز به ۲۰ جلسه درمانی داشته باشد.

در کنار این جلسات، فعالیت  های ذهنی و تمدد اعصاب نیز برای هر فرد ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز به طول می انجامد.

بیوفیدبک

کاربردهای بیوفیدبک

به گفته مرکز پزشکی مریلند (umm)، هنوز مشخص نیست که چرا و چگونه بیوفیدبک کار می کند، اما به نظر می رسد که این کار به سود افرادی است که مشکلات مرتبط با استرس را تجربه می کنند.

وقتی فردی استرس را تجربه می کند، فرآیندهای درونی او – مانند فشار خون – می توانند نامنظم شوند. درمانگر، روش  های تمدد اعصاب و استراحتی که می تواند علائم را کاهش دهد، را آموزش می دهد.

میگرن

مردم اغلب برای درمان سردرد و میگرن، به دنبال روش های بیوفیدبک و تمدد اعصاب هستند، اما مطالعات در مورد اثربخشی آن، نتایج مختلفی را به همراه داشته است. در سال ۲۰۱۵، یک مطالعه ژاپنی نشان داد که درمان بیوفیدبک، فراوانی و شدت نشانه  ها را در افراد مبتلا به میگرن کاهش داده است. با این حال، در سال ۲۰۰۹، محققان دیگری گزارش دادند که در حالی که به نظر می رسد که آرامش به افراد مبتلا به میگرن باز می گردد، اما به نظر نمی رسد که ترکیبی از آرامش و بیوفیدبک مزایای اضافی ای را به همراه داشته باشند.

بیمارستان سردرد و اختلالات عصبی میشیگان (MHNI)گزارش داده است که درمان بیوفیدبک علائم سردرد و میگرن را در ۴۰ تا ۶۰ درصد از بیماران یعنی مشابه نرخ موفقیت داروها، بهبود می بخشد. آن  ها پیشنهاد می کنند که ترکیب بیوفیدبک با دارو ممکن است اثربخشی هر دو را افزایش دهد. با این حال، در حالی که بیوفیدبک ممکن است به کاهش میگرن ناشی از استرس کمک کند، اما میگرن به علت وجود سایر محرک  ها اثربخشی این درمان را کم تر می کند.

ADHD

برخی مطالعات نشان داده اند که بیوفیدبک، یا نوروفیدبک، ممکن است به افراد مبتلا به اختلال کم  توجهی بیش  فعالی کمک کند. به گفته نویسندگان یک مقاله سیستماتیک که در BMJ و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، شواهد نشان می دهند که نوروفیدبک می تواند به اختلال کم  توجهی بیش  فعالی کمک کند. با این حال، به دلیل طراحی ضعیف بسیاری از مطالعات و برای تایید اثربخشی درمان، آن  ها خواستار تحقیقات بیشتر هستند.

اختلال استرس پس از ضربه

برخی از انواع بیوفیدبک ممکن است به بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از ضربه کمک کند. یک مطالعه نشان داد که افزودن بیوفیدبک قلب به درمان استاندارد این بیماری، نتایج مثبتی را به همراه ندارد. با این حال، در سال ۲۰۱۶، دانشمندان گزارش دادند که استفاده از بیوفیدبک به طور قابل  توجهی علائم این بیماری را در ۱۷ بیمار مبتلا به این مشکل کاهش داده است.

بیوفیدبک

بی  اختیاری ادراری

اداره سیاست مراقبت بهداشتی و تحقیقات در حال حاضر و بر طبق یافته  های مطالعات بالینی، بیوفیدبک را با تمرکز بر عضلات کف لگن، برای درمان بی  اختیاری ادراری مفید می داند.

اضطراب کودکان در دندانپزشکی

محققان در کالج دندان  پزشکی نارایانا و بیمارستان هند بررسی کردند که آیا بیوفیدبک می تواند به کنترل اضطراب کودکان در هنگام مراجعه به دندان  پزشکی کمک کند یا خیر. در نشریه ژورنال اروپایی، آن  ها به این نتیجه رسیدند که بیوفیدبک را می توان در مراجعه های اولیه کودکان نگران به دندان پزشکی مورد استفاده قرار داد، و استفاده از دستگاه های بیوفیدبک ساده تر برای استفاده در دندان پزشکی ها توصیه شده است.

بیماری رینود

بیماری رینود یک بیماری است که باعث می شود بخشی از بدن در واکنش به درجه  حرارت سرد و یا استرس عاطفی احساسی بی  حس و سردی کند. این بیماری از مشکل خونرسانی به پوست ناشی می شود. مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک حرارتی می تواند به کاهش علائم بیماری رینود کمک کند. انجمن رینود گزارش می دهد که ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران مبتلا به رینود پس از درمان بهبود قابل توجهی را در علائم خود تجربه کرده اند.

یبوست مزمن

یک تیم از دانشگاه آیوا کشف کرد که بیوفیدبک، نتایج موثری را در درمان یبوست مزمن از خود نشان داده است و این روش می تواند به طور موفقیت  آمیز بر ماهیچه  هایی که باعث یبوست مزمن می شوند، کنترل پیدا کند. طبق گفته نویسنده اصلی این مطالعه، نتایج نشان می دهد که در حدود ۸۰ درصد از بیماران تحت درمان قرار گرفته شده از طریق بیوفیدبک، بهبود حرکت روده مشاهده شده است. این موضوع، که بیماران مبتلا به یبوست، چه با یبوست مزمن و یا با سندروم روده تحریک  پذیر، احتمالا از اثرات مفید بیوفیدبک بهره مند خواهند شد، در سال ۲۰۱۴ توسط محققین مورد حمایت قرار گرفت.

بی  اختیاری مدفوع

دانشمندان دانشگاه لوبک آلمان دریافتند که ترکیب تحریک الکتریکی با بیوفیدبک درمانی به بیماران مبتلا به بی  اختیاری مدفوع کمک می کند. آن  ها در مجله بین  المللی بیماری ها گزارش دادند که شواهد کافی برای تاثیر بیوفیدبک همراه با تحریک الکتریکی در درمان بی  اختیاری مدفوع وجود دارد. به نظر می رسد که تحریک نیروی اف ام (فرکانس متوسط مدوله)به علاوه بیوفیدبک، موثرترین و ایمن ترین درمان است.

درمان  های شناختی و رفتاری

دکتر جان کریستال، ویراستار روان  پزشکی زیستی، می گوید که بیوفیدبک ممکن است راه  های جدیدی را برای درمان  های شناختی و رفتاری به پزشکان معرفی کند. او اکنون در حال کار بر روی مقاله ایست که در آن زمانی که درمانگر سیگنال  های بازخورد را از طریق تصویربرداری مغناطیسی کارکردی تشدید می کند، افراد قادر به کنترل فعالیت مناطق خاصی از مغز هستند.

درد مزمن مقعد

مطالعات انجام  شده توسط محققان دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده است که برای درمان نوع خاصی از درد مزمن مقعد به نام سندروم انی لیواتور، بیوفیدبک از درمان  های دیگر موثرتر است.

دندان قروچه شبانه

دندان قروچه شبانه، نگه داشتن، سابیدن، کوبیدن و یا فشردن دندان و فک در هنگام خواب است. تیمی در بیمارستان دندان پزشکی ترنر منچستر در انگلستان، تاثیر درمان بیوفیدبک بر این وضعیت را مورد بررسی قرار داد. به نوزده نفر از شرکت کنندگان دستگاه بیوفیدبک مخصوصی داده شد تا هر شب و به مدت ۵ هفته استفاده کنند. یازده نفر از شرکت کنندگان کاهش سردرد و ناراحتی  های ماهیچه فک را پس از بیدار شدن در صبح تجربه کردند.

نویسندگان این مطالعه نتیجه  گیری کردند: ” استفاده از بازخورد زیستی می تواند سطح فعالیت عملکردی را کاهش داده و منجر به بهبود علائم شود.” شرکت کنندگان در طول دوره مطالعاتی هیچ گونه عوارض جانبی ای را گزارش نکردند.

ناتوانی و پراکندگی گفتاری کودک

فردی که پراکنده سخن می گوید به سختی می تواند آنچه را که می خواهد به درستی و به طور مداوم بیان کند. این به خاطر مشکلی در مغز است، نه ماهیچه  های گفتاری. محققان در آزمایشگاه  های هاسکینز در کانکتیکات اثربخشی یک برنامه درمانی که شامل بیوفیدبک فراصوت برای شش کودک با پراکندگی گفتار (CAS) که اشتباهات صوتی گفتاری را تکرار کرده بودند، را بررسی کردند. پس از ۱۸ جلسه درمانی، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که  برنامه درمانی شامل بیوفیدبک فراصوت می تواند یک گزینه مناسب برای بهبود دقت کودکان در صحبت باشد.

سردرد

یکی از بیشترین مطالعات بیوفیدبک بر روی سردرد انجام شده است. تنش ماهیچه ای و استرس می تواند میگرن و انواع دیگر سردرد را تحریک کند و حتی می تواند علائم سردرد را بدتر کند. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد، بیوفیدبک درمانی می تواند ماهیچه  ها را آرام کرده و استرس را کاهش دهد تا از این طریق هم فرکانس و هم شدت سردرد را کاهش دهد. به نظر می رسد که بیوفیدبک در هنگام ترکیب با داروهای دیگر و به ویژه برای سردرد مفید است.

فشار خون بالا

به طور مجزا، شواهدی در مورد استفاده از بیوفیدبک برای درمان فشار خون بالا وجود ندارد. اگر چه به نظر می رسد که این روش فشار خون را کاهش می دهد، اما به اندازه دارو موثر نیست.

بی اختیاری ادراری

بیوفیدبک درمانی می تواند به افرادی که مشکل کنترل ادرار دارند، کمک کند. بیوفیدبک می تواند به زنان کمک کند تا ماهیچه  های کف لگن را کنترل و تقویت  کنند. بعد از چندین جلسه بیوفیدبک، ممکن است زنان مبتلا به بی  اختیاری بتوانند نیاز مبرم خود به ادرار و تعداد دفعات بروز مشکل را کاهش دهند. بیوفیدبک همچنین می تواند به کودکانی که تخت شان را خیس می کنند و همچنین افراد مبتلا به بی  اختیاری ادراری (عدم توانایی کنترل حرکات روده) کمک کند. برخلاف داروهایی که برای درمان بی  اختیاری استفاده می شوند، بیوفیدبک دارای عوارض جانبی نیست.

بیوفیدبک

اضطراب

درمان اضطراب یکی از رایج  ترین استفاده  های بیوفیدبک است. زمانی که مضطرب و نگران هستید این درمان به شما اجازه می دهد تا بیشتر از واکنش  های بدن خود آگاه شوید. سپس شما می توانید نحوه کنترل این رفتارها را یاد بگیرید.

درد کمر

اگر درد کمر مربوط به تنش ماهیچه ای یا تشنج باشد، بیوفیدبک می تواند برای کاهش شدت درد، کاهش مصرف دارو و بهبود کیفیت زندگی موثر باشد. بیوفیدبک ممکن است به شما کمک کند تا ماهیچه  های خود را آموزش دهید تا نسبت به استرس یا حرکت بهتر واکنش مثبتی نشان دهند.

مشکلات دیگر

شرایط دیگری که ممکن است با پس خوراند زیستی درمان شوند، عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • آسم
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • دردهای مزمن
 • بی اشتهایی عصبی
 • ناتوانی های یادگیری
 • انقباض عضلانی
 • بیماری حرکتی

بیوفیدبک

چه نوعی از تمرینات تمدد اعصاب در بیوفیدبک درمانی مورد استفاده قرار می گیرند؟

چند تمرین آرامشی مختلف از جمله موارد زیر در بیوفیدبک استفاده می شوند:

 • تنفس عمیق
 • استراحت ماهیچه: به طور متناوب ماهیچه ها را منقبض و منبسط کنید.
 • تصاویر راهنما: تمرکز بر روی یک تصویر خاص که ذهن شما را احاطه کرده و باعث شود که احساس آرامش بیشتری بکنید.
 • مراقبه: بر روی حواس خود تمرکز کرده و احساسات منفی را از خود دور کنید.