در مورد نوار مغز چه می دانید؟ چه موقع شما نیاز به گرفتن نوار مغز می کنید و در آن چه اطلاعاتی از مغزتان ثبت خواهد شد؟ مغز از میلیاردها سلول تشکیل شده است، نیمی از آنها سلول های عصبی هستند و نیمی از آنها به فعالیت نورون ها کمک و تسهیل می کنند. این نورون ها از طریق سیناپس ها بهم متصل می شوند، که به عنوان دروازه های فعالیت مهاری یا تحریک کننده عمل می کنند. در این مقاله از بخش مغز و اعصاب دکتر سلام به بررسی نوار مغز می پردازیم.

EEG یا نوار مغز چیست؟

EEG یا نوار مغز یک تست است که ناهنجاری های موجود در امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی مغز شما را تشخیص می دهد. در طی این روش، الکترودهای متشکل از دیسکهای فلزی کوچک با سیمهای نازک روی پوست سر شما چسبانده می شود. الکترودها بارهای الکتریکی ناچیزی ناشی از فعالیت سلولهای مغزی شما را تشخیص می دهند. امواج ها تقویت شده و به عنوان نمودار در صفحه رایانه یا به عنوان ضبط شده که ممکن است روی کاغذ چاپ شود ظاهر می شوند. سپس ارائه دهنده خدمات درمانی، آن را تفسیر می کند.

نوار مغز

در حین EEG یا نوار مغز، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما به طور معمول حدود 100 صفحه یا صفحه نمایش رایانه را ارزیابی می کند. او به شکل موج اصلی توجه ویژه ای می کند، اما ضربات مختصری از انرژی و پاسخ به محرک ها، مانند چراغ های چشمک زن را نیز بررسی می کند.

مطالعات بالقوه برانگیخته روشهای مرتبطی هستند که ممکن است انجام شود. این مطالعات فعالیت الکتریکی در مغز شما را در پاسخ به تحریک دید، صدا یا لمس اندازه گیری می کنند.

هرگونه فعالیت سیناپسی، یک انگیزه الکتریکی نامحسوس ایجاد می کند که به آن به عنوان پتانسیل بعد از سیناپسی گفته می شود. البته، از بین رفتن یک نورون منفرد، تشخیص قابل اعتماد و بدون تماس مستقیم با آن دشوار است. با این حال، هر زمان که هزاران نورون با هم هماهنگ شوند، یک میدان الکتریکی تولید می کنند که به اندازه کافی قوی است و از طریق بافت، استخوان و جمجمه پخش شود. سرانجام می توان آن را بر روی سطح سر اندازه گرفت.

به این موضوع به عنوان یک سر و صدای مداوم از زلزله های ظریف فکر کنید. در نظر گرفته شده به خودی خود، هر یک از انفجارها ممکن است خیلی کوچک باشد که متوجه آن نشوید، اما اگر چند مورد از آنها به طور همزمان اتفاق بیفتد، در همان مکان و در همان ریتم قرار بگیرند، همه آنها به یک مگا لرزه تبدیل می شوند که حتی صدها مایل دورتر نیز مورد توجه خواهند بود.

نوار مغز

چه چیز دیگری باید در مورد نوار مغز بدانید؟

 • دردی وجود ندارد. هیچ جریان الکتریکی از بدن شما عبور نمی کند.
 • اگر شما یک بیماری تشنج مانند صرع دارید، چراغ چشمک زن یا افت فشار خون ممکن است باعث تشنج شود. این تکنسین آموزش دیده است که در صورت بروز این مسئله از شما مراقبت کند.
 • اگر الکترود در بینی شما قرار گرفته باشد، ممکن است آنها را لمس کنید. در موارد نادر، آنها همچنین می توانند به مدت 1 تا 2 روز پس از انجام آزمایش، باعث احساس درد یا مقدار کمی خونریزی شوند.

چرا ممکن است به EEG یا نوار مغز احتیاج داشته باشم؟

EEG یا نوار مغز برای ارزیابی چندین نوع از اختلالات مغزی استفاده می شود. هنگامی که بیماری صرع تشخیص داده شود، فعالیت تشنج به عنوان امواج سریع لرزه بر روی EEG یا نوار مغز ظاهر می شود.

مبتلایان به ضایعات مغزی که ممکن است در اثر تومور یا سکته مغزی ایجاد شود، بسته به اندازه و محل ضایعه، ممکن است امواج EEG یا نوار مغز غیر منتظره ای داشته باشند.

این آزمایش همچنین می تواند برای تشخیص سایر اختلالات تأثیرگذار بر فعالیتهای مغزی از جمله بیماری آلزایمر، روانپزشکی خاص و اختلال خواب به نام ناركولپسی انجام شود.

EEG یا نوار مغز همچنین ممکن است برای تعیین فعالیت الکتریکی کلی مغز (به عنوان مثال، ارزیابی تروما، مسمومیت با مواد مخدر یا میزان آسیب مغزی در بیماران کاتاز) مورد استفاده قرار گیرد. EEG یا نوار مغز همچنین ممکن است برای نظارت بر جریان خون در مغز در طی اقدامات جراحی استفاده شود. ممکن است دلایل دیگری برای ارائه دهنده خدمات درمانی شما برای ارائه EEG یا نوار مغز وجود داشته باشد.

نوار مغز

خطرات EEG یا نوار مغز چیست؟

EEG یا نوار مغز سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و روشی بی خطر محسوب می شود. این آزمایش باعث ناراحتی نمی شود. فعالیت الکترود را ضبط می کند. آنها هیچ حسی ایجاد نمی کنند. علاوه بر این، هیچ گونه خطر ابتلا به شوک الکتریکی وجود ندارد.

در موارد نادر، EEG یا نوار مغز می تواند در فرد مبتلا به بیماری تشنج، تشنج ایجاد کند. این امر به دلیل چراغ چشمک زن یا تنفس عمیق است که ممکن است در طول آزمایش درگیر شود. در صورت بروز تشنج، ارائه دهنده خدمات درمانی شما فوراً آن را درمان می کند.

بسته به وضعیت پزشکی خاص شما، خطرات دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد. قبل از عمل حتما در مورد هرگونه نگرانی با ارائه دهنده خدمات درمانی صحبت کنید.

برخی عوامل یا شرایط خاص ممکن است در طول آزمون EEG یا نوار مغز اختلال ایجاد کند. این شامل:

 • قند خون کم (هیپوگلیسمی) ناشی از ناشتا بودن
 • حرکت بدن یا چشم در طول آزمایشات (اما این امر به ندرت، در هر صورت، به طور قابل توجهی در تفسیر آزمایش دخالت خواهد کرد)
 • چراغ ها، به خصوص روشنایی یا چشمک زن
 • داروهای خاص مانند داروهای آرام بخش
 • نوشیدنی های حاوی کافئین، مانند قهوه، کولا، و چای (در حالی که این نوشیدنی ها می توانند گاهی اوقات نتایج EEG یا نوار مغز را تغییر دهند، اما این تقریباً هرگز با تفسیر آزمایش تداخل نمی یابد)
 • موهای روغنی یا وجود اسپری مو

آماده شدن برای گرفتن EEG یا نوار مغز

از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید قبل از انجام آزمایش موارد لازم را به شما بگوید. در زیر لیستی از مراحل مشترکی که ممکن است از شما خواسته شود انجام دهید، آورده شده است.

ارائه دهنده خدمات درمانی شما روش را برای شما توضیح می دهد و می توانید سؤال کنید.

از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه امضا کنید که شما اجازه انجام مراحل را می دهید. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی مشخص نیست سؤال کنید.

موهای خود را با شامپو بشویید، اما شب قبل از آزمایش از نرم کننده استفاده نکنید. از محصولات مراقبت از مو مانند موهای ژل استفاده نکنید.

از تمام داروها (نسخه و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید، به پزشک معالج خود بگویید.

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را به این کار راهنمایی کرده است، از استفاده از داروهایی که ممکن است در آزمایش اختلال ایجاد کنند، استفاده نکنید. بدون مشورت با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود، مصرف داروها را متوقف نکنید.

8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش از مصرف هرگونه مواد غذایی یا نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید.

از راهنمایی های ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد کاهش خواب خود در شب قبل از آزمایش پیروی کنید. در برخی از آزمایشات EEG یا نوار مغز نیاز است که شما در طی این روش بخوابید،و بعضی دیگر نه. اگر EEG یا نوار مغز در طول خواب انجام شود، ممکن است بزرگسالان مجاز به خوابیدن بیش از 4 یا 5 ساعت شب قبل از آزمایش نباشند. کودکان ممکن است شب گذشته بیش از 5 تا 7 ساعت بخوابند.

از نخوردن غذا در شب قبل یا روز عمل خودداری کنید. قند خون پایین ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد.

براساس وضعیت پزشکی شما، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است سایر داروهای خاص را تجویز کند.

نوار مغز

در طول EEG یا نوار مغز چه اتفاقی می افتد؟

EEG یا نوار مغز ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از زمان اقامت شما در بیمارستان انجام شود. روش ممکن است بسته به شرایط و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه در طول آزمایش خود تجربه خواهید کرد صحبت کنید.

معمولاً یک روش EEG یا نوار مغز از این روند پیروی می کند:

 1. از شما خواسته می شود كه در یك صندلی استراحت كنید یا روی تخت دراز بكشید.
 2. بین 16 تا 25 الکترود با خمیر مخصوص به پوست سر شما وصل می شود یا از درپوش حاوی الکترود استفاده می شود.
 3. از شما خواسته می شود چشمان خود را ببندید، استراحت کنید و ساکت باشید.

4- پس از شروع ضبط، شما باید در طول آزمایش همچنان ساکت بمانید. ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است شما را از طریق یک پنجره در یک اتاق مجاور نظارت کند تا هر حرکتی را که می تواند باعث خواندن نادرست شود، مانند بلع یا چشمک زدن، مشاهده کند. ضبط ممکن است به صورت دوره ای متوقف شود تا به شما امکان استراحت یا تغییر مکان خود را بدهید.

5- بعد از اینکه ارائه دهنده خدمات درمانی شما هنگام استراحت ضبط اولیه را انجام می دهد، ممکن است شما را با محرک های مختلف آزمایش کند تا فعالیت موج مغزی را انجام دهد که در هنگام استراحت نشان نمی دهد. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود به مدت 3 دقیقه عمیق و سریع نفس بکشید، یا ممکن است در معرض یک چراغ چشمک زن قرار بگیرید.

 1. این مطالعه به طور کلی توسط یک تکنسین EEG یا نوار مغز انجام می شود و ممکن است تقریباً 45 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد.
 2. اگر به دلیل اختلال خواب ارزیابی شده اید، EEG یا نوار مغز ممکن است هنگام خواب انجام شود.

8- اگر به مدت طولانی تری نیاز دارید که تحت نظارت باشید، ممکن است شما نیز برای نظارت طولانی مدت بر EEG یا نوار مغز (24 ساعته EEG یا نوار مغز) در بیمارستان بستری شوید.

9- در مواردی که نظارت طولانی مدت در بیمارستان امکان پذیر نباشد، پزشک شما ممکن است انجام یک EEG یا نوار مغز سرپایی را در نظر بگیرد.

نوار مغز

بعد از EEG یا نوار مغز چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام آزمایش، الکترودها برداشته می شوند و خمیر الکترود با آب گرم، استون شسته می شود. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد موهای خود را دوباره در خانه بشویید.

اگر برای تست از هرگونه آرام بخش استفاده کردید، ممکن است لازم باشد که تا زمانی که آرامبخش ها از بین نرفته باشند، استراحت کنید. شما نیاز دارید که شخصی شما را به خانه برساند.

ممکن است تحریک پوست یا قرمزی در مکانهایی که الکترودها قرار داده شده اند وجود داشته باشد، اما این تاثیر طی چند ساعت از بین می رود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را از زمان از سرگیری هرگونه دارویی که مصرف آن را قبل از آزمایش متوقف کرده اید به شما اطلاع می دهد.

بسته به وضعیت خاص شما، ارائه دهنده خدمات درمانی ممکن است دستورالعمل های اضافی یا متناوب را بعد از عمل به شما ارائه دهد.

مراحل بعدی

قبل از موافقت با آزمون یا رویه مطمئن شوید که می دانید:

 • نام آزمون یا روش
 • دلیل انجام آزمایش یا رویه
 • چه نتیجه ای را می توان انتظار داشت و منظور آنها چیست
 • خطرات و مزایای آزمون یا رویه
 • عوارض جانبی یا عوارض احتمالی آن چیست
 • چه زمانی و کجا باید آزمون را انجام دهید
 • چه کسی آزمون را انجام می دهد و صلاحیت های آن شخص چیست
 • اگر آزمون را انجام ندهید چه اتفاقی می افتد
 • هرگونه آزمایش یا روش جایگزین برای آن
 • چه موقع و چگونه نتیجه خواهید گرفت
 • اگر سؤال یا مشکلی دارید پس از آزمون با چه کسی تماس بگیرید
 • چقدر باید برای آزمون هزینه بپردازید

نوار مغز

با استفاده از EEG یا نوار مغز چه شرایطی قابل تشخیص است؟

EEG یا نوار مغز می تواند برای تشخیص و ارزیابی چندین شرایط تأثیر پذیر بر مغز، به ویژه صرع (وضعیتی که باعث تشنج می شود) بکار رود. برخی از شرایط دیگری که پزشکان ممکن است بخواهند EEG یا نوار مغز را انجام دهند شامل موارد زیر است:

پزشکان همچنین می توانند از EEG یا نوار مغز برای تأیید مرگ مغزی در فردی که در حالت اغما است، استفاده کنند.

EEG یا نوار مغز معمولاً کجا انجام می شود؟

EEG یا نوار مغز ممکن است در بخش سرپایی بیمارستان یا اتاق پزشک متخصص انجام شود. اگر پزشک شما می خواهد EEG یا نوار مغز ویدیویی داشته باشید – جایی که در حالی که EEG یا نوار مغز در حال انجام است توسط یک دوربین فیلمبرداری تحت نظارت قرار می گیرید – ممکن است شما نیاز به اقامت کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشید. EEG یا نوار مغز ویدئویی برای تهیه سابقه ای از الگوی EEG یا نوار مغز شما در زمان دقیق هرگونه فعالیت تشنج مشکوک مفید است.

بعضی اوقات پزشک از شما درخواست EEG یا نوار مغز سرپایی می کند، جایی که فعالیت مغز برای مدت زمان طولانی تری (معمولاً 24 ساعت) دور از بیمارستان ثبت می شود. الکترودها به پوست سر وصل شده و به یک دستگاه ضبط قابل حمل کوچک که معمولاً در اطراف کمر شما قرار میگیرد وصل می شوند. در طی EEG یا نوار مغز سرپایی هنوز هم می توانید بسیاری از فعالیت های معمول خود را انجام دهید، اما محدودیت هایی نیز وجود دارد.

گرفتن نوار مغز چقدر طول می کشد؟

آزمایش حدود 30-60 دقیقه طول خواهد کشید. قرار دادن الکترودها معمولاً 20 دقیقه طول می کشد، اما می تواند تا یک ساعت طول بکشد، بنابراین کل روش ممکن است حدود یک تا 2 ساعت طول بکشد.

اگر EEG یا نوار مغز سرپایی داشته باشید، فعالیت مغز به مدت 24 ساعت یا بیشتر ثبت می شود.

نوار مغز

عوارض جانبی نوار مغز

EEG یا نوار مغز معمولاً بسیار بی خطر هستند. برای مبتلایان به صرع خطر وجود دارد که ممکن است تأثیر برخی از محرک ها بر مغز در طی EEG یا نوار مغز باعث ایجاد تشنج شود. با این وجود، در صورت بروز این اتفاق، کادر پزشکی آموزش دیده حضور خواهند داشت.

آزمون EEG یا نوار مغز دردناک نیست. ممکن است اتصال الکترودها کمی ناراحت کننده باشد، اما الکترودها هیچ حسی ایجاد نمی کنند – آنها فقط فعالیت مغز شما را ثبت می کنند.

نتایج نوار مغز

EEG یا نوار مغز الگوهای موجهای مغزی را نشان می دهد كه می تواند به پزشك شما در تعیین مشكلی كمك كند. تغییر در الگوی طبیعی امواج مغزی ممکن است نشان دهنده صرع باشد و می تواند به تعیین نوع صرع کمک کند.

لازم نیست که در طول آزمایش تشنج رخ دهد تا صرع تشخیص داده شود، زیرا افراد مبتلا به صرع حتی در مواردی که تشنج ندارند، در الگوهای موج مغزی نیز تغییرات جزئی دارند. با این حال، صحیح است که یک نتیجه EEG یا نوار مغز معمولاً همیشه صرع را رد نمی کند، زیرا برخی از افراد مبتلا به اختلالات تشنج، قرائت EEG یا نوار مغز طبیعی بین تشنج ها دارند.

قبل از هرگونه تشخیص رسمی، نتایج EEG یا نوار مغز نیاز به تفسیر متخصص دارد. برای گفتگو در مورد نتایج آزمایش باید با پزشک خود قرار ملاقات داشته باشید.

نوار مغز

چگونه می توان داده های EEG یا نوار مغز را تفسیر کرد؟

همانطور که EEG یا نوار مغز دوره زمانی فعالیت الکتریکی ایجاد شده توسط مغز را کنترل می کند، می توانید تفسیر کنید که کدام قسمت های قشر مسئول پردازش اطلاعات در یک زمان معین هستند:

1. قشر اکسیپیتال

این بخش از مغز در درجه اول مسئول پردازش اطلاعات بصری است. آزمایش های EEG یا نوار مغز با محرک های بصری (فیلم ها ، تصاویر) غالباً بر تأثیرات در مناطق بیضه تمرکز می کنند.

2. قشر پاریتال

قشر پاریتال در درجه اول وظایف حرکتی را بر عهده دارد و در حین انجام کارهایی که خود به آنها مراجعه می کنند فعال است – برای مثال وقتی با اشیاء یا اطلاعاتی که برای ما مهم است روبرو می شویم.

3. قشر تمپورال

قشر تمپورال جنبه های جانبی دارد که وظیفه پردازش زبان و تولید گفتار را بر عهده دارند. مناطق میانی (درونی) در هنگام پیمایش فضایی فعال تر هستند.

4- قشر فرونتال

قسمت جلوی مغز انسان در مقایسه با اکثر پستانداران دیگر بزرگ شده است. اصولاً قشر جلو مربوط به عملکرد اجرایی است: این به ما کمک می کند تا کنترل خود را حفظ کنیم، برنامه ریزی برای آینده داشته باشیم و بر رفتار خود نظارت داشته باشیم. جدا از ویژگی های منطقه ای از جایی که فعالیت الکتریکی خاصی از آن سرچشمه گرفته است، می توانید تجزیه و تحلیل کنید که فرکانس ها در درجه اول فعالیت در حال انجام را هدایت می کنند.

چه زمانی باید برای کمک به پزشک تماس بگیرید؟

از نزدیک درمورد تغییرات در سلامتی خود مراقب باشید و در صورت لزوم با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید:

 • شما هر مشکلی دارید که فکر می کنید ممکن است از تست باشد.
 • در مورد آزمون سوالی دارید یا نتایج خود را دریافت نکرده اید.

مراقبت های پیگیری بخش مهمی از درمان و ایمنی شماست. حتماً به تمام ملاقات ها مراجعه کرده و به آنجا بروید و در صورت بروز مشکل با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید. همچنین خوب است که لیستی از داروهای مصرفی خود را نگه دارید.

نوار مغز

مراقبت های پس از EEG یا نوار مغز

پس از اتمام آزمایش، الکترودها برداشته شده و به شما اجازه بلند شدن می دهند. نتایج باید در مرحله بعد توسط یک متخصص مغز و اعصاب (پزشک متخصص در اختلالات مغزی) تجزیه و تحلیل شود.

به طور کلی، در صورت عدم وجود اختلال در فعالیت الکتریکی مغز، الگوی قله ها و دره های ترسیم شده توسط EEG یا نوار مغز باید نسبتاً منظم باشد. اگر هیجان زده شوید، الگو تغییرات قابل توجهی نشان می دهد و هر گونه خروج از الگوی منظم می تواند ناهنجاری ها را نشان دهد.

مراقبت از خود در خانه

EEG یا نوار مغز روشی بی خطر است. با پزشک خود مشورت کنید، اما به طور کلی، دستورالعمل خاصی برای مراقبت های بعدی وجود ندارد. با این حال، شما باید موهای خود را به طور کامل بشویید تا همه آثار ژل و مایعات دیگر از بین برود.

الکتروانسفالوگرام (EEG یا نوار مغز) برای کودکان چیست؟

الکتروانسفالوگرام (EEG یا نوار مغز) یک آزمایش پزشکی است که برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز استفاده می شود. تعدادی الکترود روی پوست سر شما اعمال می شود. EEG یا نوار مغز می تواند به تشخیص تعدادی از شرایط از جمله صرع، اختلالات خواب و تومورهای مغزی کمک کند.

الکتروانسفالوگرام (EEG یا نوار مغز) آزمایشی است که فعالیت الکتریکی در مغز (امواج مغزی) را اندازه می گیرد. دیسک های کوچک و گرد با سیم (الکترود) در طول تست روی پوست سر قرار می گیرند. الکترود برای کودک شما دردناک نیست. EEG یا نوار مغز معمولاً حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

علت نیاز کودکان  به EEG یا نوار مغز

ممکن است فرزند شما برای بررسی علائم بیماری به این آزمایش نیاز داشته باشد:

 • تشنج
 • آپنه خواب
 • عفونت مغزی
 • تومور مغزی

EEG یا نوار مغز معمولاً هنگامی انجام می شود که کودکان دچار تاخیر در رشد یا علائمی مانند از دست دادن هوشیاری، حرکات غیر طبیعی یا رفتار شوند. EEG یا نوار مغز به شما می گوید که آیا تشنج یا سایر شرایط مغز علت این علائم است یا خیر. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما ممکن است دلایل دیگری برای توصیه EEG یا نوار مغز داشته باشد.

نوار مغز

خطرات EEG یا نوار مغز برای کودک چیست؟

بیشتر روش های پزشکی خطرات زیادی دارند. در مورد خطرات و مزایای این آزمایش برای فرزند خود با ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی فرزند خود صحبت کنید.

EEG یا نوار مغز سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و روشی بی خطر محسوب می شود. این آزمایش باعث ناراحتی نمی شود. فعالیت الکترود را ضبط می کند. آنها اعصاب را تحریک نمی کنند. علاوه بر این، هیچ گونه خطر ابتلا به شوک الکتریکی وجود ندارد.

در موارد نادر، EEG یا نوار مغز می تواند در فرد مبتلا به بیماری تشنج، تشنج ایجاد کند. این امر به دلیل چراغ چشمک زن یا تنفس عمیق است که ممکن است در طول آزمایش درگیر شود. اگر فرزند شما تشنج کند، ارائه دهنده خدمات بهداشتی فوراً آن را درمان می کند.

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم تا برای EEG یا نوار مغز آماده شود؟

برای آماده سازی فرزند خود برای EEG یا نوار مغز:

 • شب قبل موهای کودک خود را بشویید. روغن، ژل را روی موها قرار ندهید. اگر موهای فرزند شما بلند است، آن را کوتاه کنید. هر نوع کاشت مو را بردارید. آنها می توانند در آزمون تداخل ایجاد کنند.
 • اگر فرزند شما داروهای خاصی مصرف می کند، قبل از انجام آزمایش به پزشک معالج اطلاع دهید. زیرا ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد و ممکن است برخی از داروها را متوقف کند.
 • دستورالعملهایی را در مورد زمان خواب كودكتان قبل از عمل انجام دهید.
 • اگر کودک شما نیاز به خوابیدن در طول آزمایش دارد، دستورالعملهایی را در مورد بیدار کردن فرزندتان در شب قبل انجام دهید.
 • در روز EEG یا نوار مغز، کودک شما نباید نوشیدنی هایی با کافئین، مانند نوشابه های کافئین دار، قهوه یا چای بنوشاند.

نوار مغز

نحوه انجام نوار مغز برای کودکان

رسیدن به قرار ملاقات فرزندتان

در تاریخ قرار ملاقات، شما و فرزندتان برای ورود به سیستم به پذیرش می روید.

اتاق EEG یا نوار مغز

یکی از تکنسین ها، شما و فرزندتان را به یک اتاق کوچک برای آزمایش هدایت می دهد. این چیدمان تنظیم شده است تا فضایی آرام برای کودک شما فراهم شود. این تکنسین برای این کار به طور ویژه آموزش دیده است و خوشحال خواهد شد که به هر گونه سؤالی که شما یا فرزندتان در مورد خود آزمون دارد پاسخ دهد.

برای به دست آوردن بیشترین اطلاعات از این آزمایش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما سعی خواهد کرد EEG یا نوار مغز را در حالی که فرزند شما بیدار و خواب است ثبت کند.

EEG یا نوار مغز توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام می شود. در طول آزمایش، فعالیت الکتریکی مغز فرزند شما روی رایانه ضبط می شود یا روی کاغذ چاپ می شود. این تکنسین ممکن است از یک دوربین فیلمبرداری نیز برای ضبط فعالیت بدنی فرزند شما استفاده کند. می توانید همراه کودک خود در اتاق آزمایش بمانید. کودک شما می تواند برای راحتی یک اسباب بازی مورد علاقه، مانند یک حیوان پر از آب، به همراه آورد.

در طول آزمون:

از فرزند شما خواسته می شود دراز بکشد.

تکنسین EEG یا نوار مغز سر کودک شما را اندازه گیری می کند و علائم کوچکی را روی پوست سر با نشانگر یا قلم قابل شستشو ایجاد می کند.

تکنسین هر منطقه مشخص شده را با یک لوسیون ریز ایجاد می کند تا الکترودها به خوبی منتقل شوند. او چسب را روی الکترودها قرار می دهد. این تکنسین الکترودهایی را روی هر یک از نقاط مشخص شده روی پوست سر قرار می دهد. علامت گذاری به پوست سر و استفاده از لوسیون گریت می تواند برای برخی از کودکان ناراحت کننده باشد.

تکنسین الکترودها را به دستگاه EEG یا نوار مغز وصل می کند و آزمایش را شروع می کند. کودک شما باید تا حد امکان بنشیند. از او خواسته می شود سریع نفس بکشد (بیش فعالی)، به چراغ های چشمک زن نگاه کند و سعی کند بخوابد.

در موارد نادر، EEG یا نوار مغز می تواند باعث ایجاد تشنج در کودک مبتلا به اختلال تشنج شود. این از چراغهای چشمک زن یا نفس عمیق است که ممکن است در طول آزمایش درگیر شود. اگر علائمی را مشاهده کردید که ممکن است کودک شما دچار تشنج شود، سریعاً به تکنسین بگویید.

آزمایش حدود 90 دقیقه طول می کشد. ارائه دهنده خدمات درمانی فرزند شما همچنین ممکن است به EEG یا نوار مغز ویدئویی سفارش دهد تا زمان بیشتری برای مطالعه امواج مغزی اختصاص دهد. این روش یکسان است، اما ممکن است 6 تا 8 ساعت یا یک شب به طول انجامد.

درخواست های ویژه در طول آزمایش

تکنسین ممکن است از کودک شما بخواهد در طول آزمایش به سؤالات پاسخ دهد تا امواج مغزی او را ثبت کند. توانایی فرزند شما در پاسخ دادن به سؤالات بخشی از روند آزمایش است. لطفاً به فرزندتان اجازه دهید و به جای پاسخ دادن به آنها، به سؤالات پرسیده شده از تکنسین پاسخ دهد.

 بعد از آزمایش

پس از پایان آزمایش، تکنسین الکترودها را خارج می کند. سر کودک شما با یک پارچه مرطوب تمیز می شود تا حد ممکن خمیر خیس شود. هنگام بازگشت به خانه باید موهای فرزند خود را شامپو بشویید.

نوار مغز

بعد از EEG یا نوار مغز برای کودک چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایش، تکنسین الکترودها را برداشته و چسب را با آب گرم شستشو می دهد. اگر مقداری چسب باقی بماند، ممکن است لازم باشد موهای کودک خود را در خانه بشویید. فرزند شما به زودی می تواند به روال عادی خود بازگردد.

یک متخصص مغز و اعصاب EEG یا نوار مغز را خوانده و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان در مورد نتایج صحبت خواهد کرد. برای بررسی نتایج آزمون، قرار ملاقات پیگیری با ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی فرزند خود ترتیب دهید.اگر علائم یا تشنج بعد از انجام آزمایش بدتر شد به پزشک معالج کودک خود اطلاع دهید.

نکات مفید برای گرفتن نوار مغز در کودکان

 • لباس کودک در روز انجام تست راحت باشد.
 • یک پتو یا عروسک مخصوص با خود بیاورید.
 • مراقبت از فرزندان دیگر خود را به شخص دیگری بسپارید. خواهران و برادران، مجاز به ورود نیستند.
 • لطفا اسباب بازی های حرکتی و صوتی را همراه خود نیاورید.
 • اگر در محلی دور زندگی می کنید، شب قبل در نزدیکی بیمارستان مستقر شوید تا کودک تان به خوبی استراحت کند. زیرا بیدار ماندن کودک پس از یک رانندگی طولانی می تواند دشوار باشد.