عملکرد غدد تحت فکی چیست؟ جراحی غدد تحت فکی به چه صورت می باشد؟ جراحی غدد تحت فکی بزاقی را به علت التهاب غدد بزاقی، سنگ غدد بزاقی یا تومور گردن خوش خیم بر می دارند. گاهی با استفاده از سیالاندوسکوپی این روش را انجام می دهند. مهم ترین نگرانی های بیماران از این جراحی زخم های حاصل از جراحی، آسیب به آرواره زیرین و آسیب به عصب های زبانی و زیر زبانی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عملکرد غدد تحت فکی و جراحی مشکلات غدد تحت فکی ادامه این مقاله از بخش بیماری ها و گوش،حلق و بینی دکتر سلام را مطالعه نمایید.

غدد تحت فکی بزاقی چیست؟

غدد تحت فکی بزاقی غده بزاقی ای است که تقریبا اندازه یک آلو است و دقیقا در زیر فک قرار گرفته. بزاق از طریق لوله ای که درون دهان در زیر زبان قرار دارد عبور می کند. دلیل اصلی برداشتن این غده این است که گاهی این لوله به علت عفونت مجرای بزاق مسدود می شود. مسدود شدن این مجاری گاهی به علت وجود سنگ اتفاق می افتد.

غدد تحت فکی بزاقی

این غده یکی از سه نوع غده بزاقی است که بزاق دهان را تولید می کنند. دو نوع دیگر غده بزاقی وجود دارند که شامل غدد بزاقی بناگوشی و زیر زبانی هستند. بزاق نقشی اساسی در جویدن مواد غذایی، هضم آن ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ایفا می کند. به مشکل برخوردن عملکرد غدد بزاقی سبب تاثیرات منفی روی سلامت دهان و دندان فرد می شود.

آناتومی غدد تحت فکی بزاقی

غدد تحت فکی بزاقی شامل اجزای دهانی و گردنی است. ماهیچه آسیالامی یا عضله میلوهیوئید قسمت دهانی و گردنی این غده را از هم جدا می کند. غدد تحت فکی بزاقی دقیقا در مثلث تحت فکی قرار دارد. قسمت گردنی این غده در ماهیچه پوستی گردن یا عضله پلاتیسما قرار دارد و توسط فاسیای گردن در محفظه ای قرار گرفته است. عضله میلوهیوئید نام یک جفت از عضلات گردن است که سطح صافی دارند. این عضلات در هر سمت از استخوان فک پایین به استخوان لامی متصل می ‌شوند. عضله میلوهیوئید هنگام جراحی غدد تحت فکی بزاقی اهمیت بسیاری دارد چون قسمت پایین دهان را تشکیل می دهد و قسمت گردنی و دهانی غدد تحت فکی را از هم جدا می کند.

عملکرد غدد بزاقی تحت فکی

غدد تحت فکی بزاقی و سایر غدد بزاقی برای بهبود عملکرد دهان و دندان مهم هستند. بزاق آنزیم هایی دارد که قبل از ورود مواد غذایی به معده آن ها را به تکه های کوچک تر تقسیم می کند و با مرطوب کردن مواد غذایی حرکت آن ها در مری را آسان تر کند. علاوه بر این، بزاق شامل مواد معدنی ای است که میزان اسیدهای خطرناکی که در دهان هستند را کاهش می دهد. بدون بزاق، اسید ممکن است مینای دندان را از بین ببرد و سبب پوسیدگی دندان ها شود.

مشکلات عملکرد غدد تحت فکی

گاهی غدد بزاقی تحت فکی متورم و بزرگ می شوند و باعث اذیت شدن فرد می شوند، در این صورت بیمار باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند. همان طور که قبلا هم گفته شد، بزرگ شدن این غدد می تواند به علت وجود سنگ اتفاق بیفتد. وجود سنگ در این غده مانع از رها شدن بزاق می شود و با درد و تورم همراه است. سنگ جلوی مجرای بزاق را می گیرد و انسداد و درد ناشی از آن با خوردن و آشامیدن بیشتر حس می شود. با مسدود شدن این غده، باکتری ها می توانند رشد کنند و سبب عفونت شوند. عفونت می تواند از غدد بزاقی تحت فکی به غدد لنفاوی مجاور برسد و آن ها را هم تحت تاثیر قرار دهد. سایر عواملی که سبب بزرگ شدن و درد در غدد بزاقی تحت فکی می شوند شامل سندرم اسجوگرن، HIV، دیابت و آرتریت روماتوئید هستند. در صورت بروز تورم و درد در این غدد برای معاینات بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

غدد تحت فکی بزاقی

سونوگرافی غدد تحت فکی

غدد تحت فکی بزاقی دومین غده بزاقی بزرگ است که تحت تاثیر بیماری ها و اختلالات گوناگونی قرار می گیرد و دچار عفونت می شود. پس از به مشکل خوردن فرد و مراجعه او به متخصص، پزشک برای بررسی دقیق این غده از سونوگرافی استفاده می کند. آسان و بدون درد بودن سونوگرافی باعث شده که به روشی مناسب برای بررسی دقیق بسیاری ها از بیماری ها تبدیل شود. در دهه های اخیر استفاده از سونوگرافی برای تشخیص اختلالات مربوط به غدد بزاقی تحت فکی استفاده گسترده ای داشته و روز به روز استفاده از آن بیشتر می شود. با کمک این روش می توان محل آسیب و دلیل آن را تشخیص داد. با انجام سونوگرافی برای تشخیص اختلالات مربوط به غدد بزاقی تحت فکی ممکن است اختلالات دیگری نظیر التهاب غدد بزاقی، سنگ غدد بزاقی و سایر اختلالات نیز مشخص شوند.

تومور در غدد تحت فکی

انواع مختلفی از تومورها می توانند روی غدد بزاقی تاثیر منفی بگذارند. این تومور ها می توانند سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) باشند. دو نوع اصلی این تومورها شامل تومور آدنوم پلئومورفیک و تومور وارتین هستند. تومور آدنوم پلئومورفیک بیشتر روی غده بزاقی بناگوشی تاثیر می گذارد. اما می تواند روی غدد تحت فکی بزاقی هم تاثیر بگذارد. این تومور معمولا بدون درد است و به آرامی رشد می کند. تومور آدنوم پلئومورفیک معمولا خوش خیم است و بین زنان رایج تر از مردان است. تومور وارتین نیز توموری خوش خیم است و روی غده بناگوشی تاثیر می گذارد. تومور وارتین می تواند در دو طرف صورت رشد کند و بیشتر مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. با این که بیشتر تومورهای غدد بزاقی خوش خیم هستند اما برخی از انواع آن ها بدخیم هستند. تومورهای بدخیم شامل کارسینوم موکواپیدرموئید، کارسینوم آدنوئید سیستیک، آدنوکارسینوما و انواع دیگری از تومورها هستند.

نئوپلاسم غدد تحت فکی بزاقی

حدود ۱۴ درصد از نئوپلاسم (سرطان) غدد بزاقی در غدد بزاقی تحت فکی صورت می گیرند. که از این میزان حدوداً نیمی از آن ها بدخیم هستند. این نکته در تضاد با غدد بزاقی بناگوشی و زیر زبانی است که تنها ۱۰ درصد از سرطان های آن ها بدخیم هستند. بالاتر بودن امکان بدخیم بودن سرطان در غدد بزاقی تحت فکی باعث شده که دقت در بررسی و معاینه آن ها بالاتر برود. برای تشخیص نئوپلاسم غدد بزاقی هم می توان از سونوگرافی استفاده کرد. علاوه بر این استفاده از نمونه برداری سوزنی هم می تواند موثر و مفید باشد.

غدد تحت فکی بزاقی

درمان عفونت غدد تحت فکی بزاقی

معمولا در مواردی که عفونت در غدد بزاقی تحت فکی خفیف است از درمان های خانگی یا دارو استفاده می کنند و نیازی به درمان با جراحی نیست. اما اگر این عفونت خیلی شدید باشد و سبب تورم و درد غیر قابل تحمل شده باشد در آن صورت پزشک جراحی و برداشتن این غده را پیشنهاد می دهد. بسیاری از عفونت های ایجاد شده در غدد بزاقی تحت فکی به خودی خود درمان می شوند و گاهی حتی احتیاج به دارو هم ندارند. بهترین راه برای انتخاب مناسب ترین نوع درمان عفونت غدد بزاقی تحت فکی این است که دلیل بروز عفونت را تشخیص دهیم. برای مثال اگر این عفونت به علت وجود باکتری به وجود آمده باشد پزشک مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می کند. معمولا داروی ضد ویروس خاصی وجود ندارد اما با برخی از داروها می توان ویروس هایی مثل تبخال، آنفولانزا و HIV را کنترل کرد. اگر علت بروز عفونت سنگ یا تومور است، در این صورت پزشک برای حل مشکل جراحی را پیشنهاد می دهد. اگر در مجرای بزاق گره یا پیچی به وجود آمده باشد یا این مجرا باریک شده باشد هم پزشک برای جریان یافتن دوباره بزاق، جراحی را پیشنهاد می دهد. اگر علت بروز عفونت آبسه باشد، پزشک باید دنبال راهی برای خشک کردن آبسه باشد. در صورت جواب ندادن داروها ممکن است پزشک دوز دارو یا خود دارو را تغییر دهد.

جراحی غدد تحت فکی چگونه انجام می شود؟

 • غدد تحت فکی با بیهوشی عمومی برداشته می شود. به این معنی که فرد کاملا بیهوش است و چیزی حس نمی کند. این جراحی شامل ایجاد برشی حدود ۲.۵ اینچ در قسمت بالایی گردن درست در زیر فک است. وقتی غده برداشته شد، برش ایجاد شده را با بخیه می بندند. در آخر جراحی لوله کوچکی باید روی پوست و در جای زخم قرار گیرد تا هر گونه خونی که ممکن است جمع شود را خشک کند. این لوله را معمولا صبح روز بعد از جراحی بر می دارند.
 • اگر به خاطر وجود سنگ در این غده عفونت به وجود آمده باشد باید برای برداشتن آن در دهان برشی ایجاد شود.
 • اگر این جراحی از نوع ساده و غیر پیچیده باشد، برداشتن این غده حدود ۱.۵ ساعت زمان می برد. کل زمانی که بیمار باید در اتاق جراحی و ریکاوری باشد حدود ۶ ساعت است. طول زمان جراحی به شدت مشکل بستگی دارد.

غدد تحت فکی بزاقی

مراحل جراحی غدد تحت فکی بزاقی

بیهوشی:

بیهوشی ای که در این جراحی استفاده می شود نباید سبب فلج عضله ای شود. چون در طی این جراحی بررسی حرکات لب پایینی می تواند موثر باشد.

قرار گرفتن:

بیمار را به حالت طاق باز قرار می دهند، در حالی که سر را به سمت مخالف قسمتی که قرار است روی آن جراحی انجام شود قرار می دهند. پوست قسمت بالایی گردن و قسمت پایینی صورت را ضد عفونی می کنند. معمولا پوشاندن و قرار دادن پارچه را جوری تنظیم می کنند که لب پایین، آرواره پایین و قسمت بالای گردن در معرض دید باشند چون قرار است جراحی روی این قسمت ها انجام شود.

برش پوست و پلاتیسما:

برشی افقی روی پوست انجام می دهند که این برش باید حداقل ۳ سانتی متر باشد. قسمت دقیق این برش زیر فک یا روی استخوان لامی یا استخوان هیوئید است. برش روی پوست، بافت زیر پوستی و پلاتیسما انجام می شود تا کپسول بزاقی غدد تحت فکی، رگ صورت و رگ زیر گلویی در معرض دید باشند. سپس روی کپسول بزاقی غدد تحت فکی با کمک چاقوی مخصوص برش می دهند. این برش بالای استخوان لامی یا استخوان هیوئید صورت می گیرد تا غدد تحت فکی بزاقی در معرض دید قرار بگیرد.

سپس فشاری جهت دار به غدد تحت فکی بزاقی وارد می کنند و برشی با چاقوی مخصوص در زیر کپسول انجام می دهند. برش زیر کپسولی غدد تحت فکی بزاقی برای این انجام می شود تا عصب های آرواره زیرین آسیب نبینند. وقتی پزشک به غدد تحت فکی بزاقی رسید، با هموستات برشی در بافت چربی بالای غده انجام می دهد تا رگ صورت را تشخیص دهد و رگ را فوراً بالای غدد تحت فکی بزاقی قرار می دهند تا آسیبی به عصب های آرواره زیرین وارد نشود.

علاوه بر این، از چاقو در مجاورت عصب های نامبرده استفاده نمی کنند. سپس جراح با روش سوزاندن بافت، برشی ایجاد می کند، در این روش غدد تحت فکی بزاقی را بالاتر از سطح ماهیچه میلوهیوئید قرار می دهند. ساختارهایی که در این مرحله از برش دیده می شوند عصب میلوهیوئید و رگ ها هستند. با سوزاندن بافت به قسمت عقبی عضله میلوهیوئید دسترسی پیدا می کنند. مرحله بعدی برش در عصب میلوهیوئید و رگ ها است.

پزشک با امواج دیاترمی یا قیچی در قسمت عقبی عصب میلوهیوئید برش ایجاد می کند. البته پزشک می داند که رگ های زیر زبانی و عصب های زبانی همه نزدیک عضله میلوهیوئید هستند و با این برش در معرض آسیب قرار دارند. با منقبض کردن میلوهیوئید، عصب زبان و غدد تحت فکی بزاقی دیده می شوند. پس از این موارد و شناسایی عصب ها، مجرای تحت فکی و عصب زبانی را مسدود می کنند و مراقبند که در نزدیکی عصب اصلی گره ایجاد نشود.

اگر جراحی به قصد برداشتن سنگ غدد بزاقی باشد، برش بزرگ تری در دهان ایجاد می کنند تا سنگ را خارج کنند. پس از آن، غدد تحت فکی را از تاندون و سایر قسمت ها جدا می کنند و آن را بر می دارند. سپس قسمت هایی که برش ایجاد شده را بخیه می زنند. گاهی نیز یک لوله درن در محل برش و روی پوست قرار می دهند.

آسیب عصبی غدد تحت فکی

سه عصب در نزدیکی غدد تحت فکی وجود دارند که با برداشتن این غده احتمال دارد که آسیب ببینند. بیشتر آسیب های عصبی به علت این اتفاق می افتند که در طول جراحی آن ها را برای محافظت کنار نگه می دارند. اگر آسیب عصبی صورت بگیرد معمولا این آسیب موقت است. این آسیب ها می توانند نتایج گوناگون داشته باشند مثل:

 • احساس ضعیف شدن لب پایینی و قسمت پایینی صورت، اگر آسیب به عصب ها اتفاق بیفتد می تواند روی حرکات لب پایینی تاثیر بگذارد و سبب کج شدن لبخند شود.
 • احساس بی حسی در زبان هم به ندرت گزارش می شود. این بی حسی شبیه وقتی است که دندانپزشک داروی بی حسی تزریق می کند.
 • حرکات محدود زبان و آسیب به عصب های زیر زبانی هم به ندرت اتفاق می افتد. این عصب سبب حرکت زبان می شود و آسیب به آن می تواند سبب محدود شدن حرکات زبان شود.

خشک شدن دهان در اثر برداشتن غدد تحت فکی

برداشتن یکی از غدد بزاقی می تواند روی توانایی تولید بزاق تاثیر بگذارد. اما هنوز غدد بزاقی دیگری هستند که در اطراف دهان وجود دارند و می توانند آن را مرطوب نگه دارند.

غدد تحت فکی بزاقی

پس از جراحی غدد تحت فکی در خانه

ریکاوری

احتمال وجود ورم و کبودی پس از این جراحی وجود دارد. بهبود زخم ها هم به عمق آن ها و پوست فرد بستگی دارد. اگر پزشک در این جراحی از بخیه برای فرد استفاده کرده باشد باید آن ها را چند روز بعد بکشد. برخی از بخیه ها به خودی جذب می شوند، این بستگی به این دارد که پزشک از چه نوع بخیه ای برای فرد استفاده کرده است. پس حتما از پزشک در این خصوص سوال بپرسید. این نکات به شما کمک می کنند که قبل از جراحی درباره ریکاوری و سایر موارد اطلاع پیدا کنید و بعد از جراحی سریع تر بهبود پیدا کنید. اما این نکته باید ذکر شود که سرعت بهبود افراد با هم متفاوت است. نکات زیر را پس از جراحی دنبال کنید تا با سرعت هر چه زودتر بهبود پیدا کنید.

فعالیت

 • هر زمانی که احساس خستگی کردید استراحت کنید. برای بهبود سریع تر باید خواب کافی داشته باشید. برای ۴ الی ۵ روز پس از جراحی باید سرتان بالا باشد و بخوابید. می توانید از ۲ یا ۳ بالش در زیر سرتان استفاده کنید.
 • تا حد امکان هر روز پیاده روی کنید. هر روز میزان پیاده روی را از روز قبل بیشتر کنید. اما به یاد داشته باشید که باید اندک اندک میزان پیاده روی را افزایش دهید. قدم زدن میزان جریان خود را بالا می برد و از بروز ذات الریه و یبوست پیشگیری می کند.
 • تا یک هفته پس از جراحی یا تا زمانی که پزشکتان تایید نکرده از انجام فعالیت های سنگین مثل دوچرخه سواری، پرش، وزنه برداری و ایروبیک بپرهیزید.
 • تا یک هفته از بلند کردن هر چیز سنگینی بپرهیزید. این می تواند شامل بچه، کیسه های خرید سنگین، قفسه و کمد سنگین، کوله پشتی و هر چیز سنگین دیگری باشد.
 • از پزشک درباره این که چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید بپرسید.
 • گاهی پس از این جراحی نیاز است که یک هفته از کار مرخصی بگیرید. این به نوع کاری که انجام می دهید و وضعیت جسمی ای که دارید بستگی دارد.
 • موهای قسمت جراحی شده را تا دو هفته اول پس از جراحی یا هر زمانی که پزشکتان گفته، اصلاح نکنید. اما می توانید بقیه صورت و گردن را اصلاح کنید.

برنامه غذایی

 • می توانید بعد از این جراحی یک برنامه غذایی عادی داشته باشید. اما اگر معده تان به هم ریخته است مواد غذایی نرم و کم چرب مثل برنج ساده، مرغ پخته شده، نان تست نرم و ماست را امتحان کنید.
 • برای جلوگیری از کم آبی بدن هر روز به میزان کافی آب بنوشید.
 • بعد از جراحی ممکن است حس کنید که روده تان درست کار نمی کند. لازم نیست بترسید چون این اتفاق متداول است. می توانید برای عملکرد درست روده از مواد غذایی سرشار از فیبر استفاده کنید. در صورت نیاز می توانید از پزشک بخواهید که داروی ضد یبوست برای شما تجویز کند.

غدد تحت فکی

دارو

 • پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید مصرف داروهایی که قبلا مصرف می کردید را شروع کنید. علاوه بر این ممکن است داروی جدیدی هم تجویز کند.
 • اگر از داروهایی مثل وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) و آسپرین استفاده می کنید حتما پزشک را در جریان قرار دهید. پزشک به شما خواهد گفت که چه هنگامی می توانید مصرف این داروها را دوباره شروع کنید. حتما توصیه های پزشک را رعایت کنید.
 • داروهای مسکن را دقیقا به میزان توصیه شده استفاده کنید. اگر پزشک داروی مسکنی برای شما تجویز نکرده از او بپرسید که آیا می توانید از داروهای بدون تجویز استفاده کنید یا نه.
 • اگر فکر می کنید داروی مسکنی که مصرف می کنید معده تان را دچار آسیب کرده است می توانید این دارو را بعد از غذا مصرف کنید. یا می توانید از دکتر بخواهید که داروی مسکن دیگری تجویز کند.
 • اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده دقیقا به میزان تجویز شده از این دارو استفاده کنید. مصرف آن ها را فقط به خاطر این که حالتان بهتر شده متوقف نکنید. چون باید این داروها را طی یک دوره کامل مصرف کنید.

مراقبت از زخم ها

 • می توانید روی زخم ها را با بانداژ بپوشانید. دستورالعمل های پزشک درباره نحوه مراقبت از این زخم ها و زمان و نحوه عوض کردن بانداژ را جدی بگیرید.
 • پس از این که پزشک تایید کرد که مرطوب کردن زخم ها اشکالی ندارد، قسمت مربوطه را روزانه با آب گرم بشویید و سپس به آرامی خشک کنید. می توانید با گاز بانداژ قسمت مربوطه را بپوشانید تا از اصطکاک آن با لباس و بقیه چیزها پیشگیری کنید. هر روز این بانداژ را عوض کنید.
 • پزشک ممکن است درباره سایر روش های مراقبت از زخم توصیه هایی کند که باید حتما آن ها را رعایت کنید.
 • قسمت زخم را تمیز و خشک نگه دارید.

استفاده از یخ

 • یخ یا کمپرس آب سرد را برای ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی قسمت جراحی شده قرار دهید. تا زمان برطرف شدن کامل ورم ها این کار را هر یک یا دو ساعت یک بار انجام دهید. حتما بین یخ و پوستتان یک پارچه نازک قرار دهید.

دنبال کردن نکات مراقبتی به ریکاوری بهتر و سریع تر کمک می کند. تمام ملاقات هایتان با پزشک را دنبال کنید و هیچ ملاقاتی را از دست  ندهید. در صورت مشاهده هر گونه مشکل با پزشک تماس بگیرید. اگر لازم بود آزمایشی انجام دهید حتما این کار را انجام دهید و لیستی از داروهایی که باید مصرف کنید با زمان مصرف آن ها تهیه کنید.

چه زمانی باید درخواست کمک کنم؟

در صورت بروز مشکلات زیر، خود فرد یا یکی از اعضای خانواده او باید با اورژانس تماس بگیرند:

 • اگر هوشیاری خود را از دست داده اید.
 • مشکل تنفسی دارید و به سختی نفس می کشید.
 • درد ناگهانی در قسمت قفسه سینه را تجربه کردید یا پس از سرفه کردن خون مشاهده کردید.

در صورت بروز مشکلات زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • معده و روده تان به هم ریخته اند و در دفع به مشکل برخورده اید.
 • دردی دارید که حتی پس از مصرف مسکن هم بهبود پیدا نمی کند.
 • بخیه هایتان باز شده اند یا زخمتان سر باز کرده است.

غدد تحت فکی بزاقی

سوالات متداول درباره غدد تحت فکی

قبل از جراحی غدد تحت فکی چه اتفاقاتی می افتد؟

معاینه قبل از جراحی در مطب پزشک: پزشک و گاهی تیم پرستاران قبل از جراحی آزمایش های مهمی از فرد می گیرند تا مطمئن شوند که این اختلال در او حتما نیاز به جراحی دارد.

اجازه فرد: مسلما این جراحی هم مثل هر جراحی دیگری به اجازه فرد نیاز دارد. علاوه بر آن بیمار می تواند زودتر به بیمارستان برود تا پزشک درباره نوع بیهوشی با او صحبت کند و به سوالات او درباره جراحی و درد بعد از جراحی پاسخ دهد. در صورتی که فرد تمایل داشته باشد تا از جزئیات جراحی مطلع شود، پزشک موظف است که این مراحل را به طور جزئی برای او شرح دهد و او را درباره عوارض و خطرات احتمالی که تهدیدش می کنند، آگاه کند.

پس از انجام جراحی غدد تحت فکی چه می شود؟

بعد از اتمام جراحی بیمار را به اتاق ریکاوری که کنار اتاق عمل است می برند تا او در آن اتاق به هوش بیاید. علاوه بر این از ماسک اکسیژن برای فرد استفاده می کنند. سپس پرستار ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن بیمار را بررسی می کند و در صورت لزوم به بیمار مسکن تزریق می کند. بعد از این که فرد به هوش آمد او را به بخش مربوطه می برند و هر وقت پزشک تایید کرد می تواند خوردن و آشامیدن را شروع کند. روز پس از جراحی، پزشک بیمار را معاینه می کند و اگر حال بیمار خوب باشد اجازه مرخص شدن را می دهد. در برخی موارد هم ممکن است بیمار همان روز جراحی از بیمارستان مرخص شود.

غدد تحت فکی بزاقی

پس از جراحی غدد تحت فکی چه انتظاراتی باید داشته باشم؟

بسیاری از بیماران بعد از جراحی باید یک شب در بیمارستان بستری باشند. پس از این جراحی فرد احساس درد زیادی نمی کند اما پزشک مسکن تجویز می کند. پس از برداشتن غدد تحت فکی انتظار کمی ورم را داشته باشید. تمام این برش هایی که در پوست انجام می شوند باعث ایجاد زخم می شوند اما اکثر آن ها با گذشت زمان به طور کامل بهبود می یابند و محو می شوند. محو شدن کامل زخم ها ممکن است چند ماه زمان ببرد.

عوارض احتمالی جراحی غدد تحت فکی چه هستند؟

 • خونریزی از زخم معمولا رایج نیست. اما اگر اتفاق بیفتد معمولا در اولین ۱۲ ساعت پس از جراحی صورت می گیرد.
 • معمولا پس از این جراحی عفونت اتفاق نمی افتد اما اگر جراح احتمال عفونت را بدهد داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند.
 • گاهی پس از جراحی، فیستول غدد بزاقی اتفاق می افتد. این مشکل معمولا به خودی خود برطرف می شود اما ممکن است بهبود آن چند هفته زمان ببرد.

پس از جراحی غدد تحت فکی چگونه از خود مواظبت کنم؟

 • برای اولین هفته پس از جراحی حتما مراقب زخم ها باشید.
 • اگر پزشک تایید کند می توانید قسمت های مربوطه را ماساژ دهید.

آیا هیچ گونه محدودیتی در انجام فعالیت ها وجود دارد؟

 • با توجه به شغلی که دارید، برای بهبود پس از انجام جراحی چند روز مرخصی بگیرید.
 • در طول این مدت باید از انجام هر گونه فعالیت سنگینی بپرهیزید.

آیا پس از جراحی غدد تحت فکی هیچ گونه محدودیتی برای برنامه غذایی وجود دارد؟

 • مواد غذایی نرم مثل تخم مرغ پخته شده، ماکارونی، پنیر، پاستا و سوپ مناسب هستند.
 • اگر جراحی شامل ایجاد برشی در قسمت دهان بوده از مصرف مواد غذایی سفت مثل برخی میوه ها و سبزیجات خام بپرهیزید.

چه مراقبت هایی پس از جراحی غدد تحت فکی باید انجام دهم؟

اولین ملاقات با پزشک پس از جراحی، حدود یک یا دو هفته بعد از جراحی انجام می شود. این زمان پس از مرخص شدن از بیمارستان توسط پزشک به بیمار اعلام خواهد شد.

غدد تحت فکی

چه هنگام باید با پزشک تماس بگیرم؟

 • اگر قرمزی، ورم و کبودی در حال افزایش باشند.
 • اگر خونریزی زیاد داشته باشید.
 • اگر دچار درد زیاد در آرواره بالا یا پایین باشید.
 • اگر داروها سبب ایجاد عوارضی مثل دانه های پوستی، حالت تهوع، سردرد، استفراغ، افزایش حساسیت و یبوست شوند.
 • اگر تب دارید.

آیا در حین جراحی غدد تحت فکی و هنگامی که فرد بیهوش است کار دیگری هم انجام می شود؟

اگر غده را به خاطر عفونت ناشی از سنگ در بیاورند گاهی باید برای برداشتن خود سنگ هم در دهان برشی ایجاد کنند تا دیگر نتواند سبب ایجاد عفونت شود.

آیا احتمال آسیب دائم به عصب وجود دارد؟

اکثر آسیب های عصبی موقت هستند اما گاهی بهبود کامل از آن ها چند ماه زمان می برد. البته احتمال آسیب دائم هم وجود دارد.

نتیجه گیری درباره غدد تحت فکی

غدد تحت فکی بزاقی یکی از انواع غدد بزاقی است که عملکرد آن به علت مشکلاتی مثل سنگ، تومور و سایر بیماری ها به مشکل بر می خورد. تشخیص آن با کمک سونوگرافی و یا نمونه برداری سوزنی صورت می گیرد. درمان آن هم با توجه به علت بیماری می تواند شامل مصرف دارو یا جراحی باشد. اقداماتی هستند که برای کاهش احتمال بروز عوارض احتمالی این جراحی می توانید آن ها را در خانه انجام دهید. در صورت انجام دادن جراحی موارد ذکر شده را رعایت کنید تا از بروز عفونت، خونریزی و سایر عوارض ناشی از جراحی جلوگیری کنید.