در مورد گذاشتن حلقه معده چه می دانید؟ این روش چه تاثیری بر کاهش وزن دارد؟ در مورد عوارض جراحی باندینگ یا حلقه معده چه می دانید؟ این مقاله درباره مرور بر باندینگ یا حلقه معده است و به بررسی باندینگ یا حلقه معده می پردازد. همچنین نحوه انجام این عمل و نیز بعضی از دلایلی که منجر می شود شما هر گونه عمل کاهش وزن را انجام ندهید را مورد بررسی قرار می دهد. در این مقاله توجه خاصی به عمل باندینگ یا حلقه معده شده است. امیدواریم در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام، اطلاعاتی را که مدنظر شما است در اختیارتان قرار داده شود.

چرا باید عمل باندینگ یا حلقه معده را انجام دهیم؟

عمل باندینگ یا حلقه معده نوعی عمل کاهش وزن است. اصطلاح پزشکی مختص تمام انواع جراحی کاهش وزن، جراحی چاقی نام دارد. جراحی چاقی راهی موثر برای مقابله با چاقی است. این عمل می تواند منجر به کاهش وزن بسیار شود که طولانی مدت بوده و برای سلامتی موثر است. این عمل با کاهش میزان غذای مصرفی به این هدف دست میابد. یک باند دور تا دور شکم پیچیده می شود و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری به وجود می آورد. بنابراین میزان کالری دریافتی شما را کاهش داده و نتیجه کاهش تدریجی وزن است.

نتایج این عمل برای هر کسی متفاوت است و حتما باید دستورات پزشک جراح خود را دنبال کنید. علاوه بر این عمل جراحی، پزشک شما را به تغییر سبک زندگی خود ترغیب خواهد کرد. این تغییر سبک زندگی مزایای عمل را به حداکثر رسانده و به شما کمک می کند به نتایج دلخواهتان برسید. اکثر افرادی که باندینگ یا حلقه معده دارند، بیش از 50 درصد از اضافه وزن خود را کاهش خواهند داد. علائم مربوط به چاقی نیز بهبود خواهد یافت.

عمل باندینگ یا حلقه معده چیست؟

باندینگ یا حلقه معده یک باند سیلیکونی قابل تنظیم است که دور قسمت بالایی معده پیچیده می شود. قرار دادن این باند در قسمت بالایی معده، باعث می شود بعد از خوردن مقدار کمی غذا، احساس سیری به سراغ فرد بیاید. وقتی باند در جای مشخص خود قرار گرفت، میزان غذای مصرفی قبل از احساس سیری، کاهش میابد. در نتیجه شما غذای کمتری می خورید و بنابراین کالری کمتری نیز جذب می کنید. این کار باعث کاهش تدریجی و بلند مدت وزن شما می شود.

قرار دادن باندینگ یا حلقه معده دور قسمت بالایی معده، نیازمند یک عمل جراحی است. این عمل نیازمند یک بیهوشی عمومی است و ممکن است حدود دو ساعت طول بکشد. این عمل به روشهای مختلفی انجام می شود و جراح درباره روشش با شما صحبت خواهد. پزشک جراح هنگام توصیه بهترین روش درمانی برای شما، موارد زیر را در نظر خواهد گرفت:

 • سلامت عمومی شما
 • سابقه بیماری قبلی
 • اهداف درمانی شما

عمل باندینگ یا حلقه معده با استفاده از روش لاپاراسکوپی انجام می شود. یعنی جراح از ابزارهایی استفاده می کند که می تواند در سوراخ های کوچکی در پوست فرو رود. به این ترتیب پزشک جراح می توند بدون ایجاد برش های بزرگ، درونِ معده را ببیند. سپس پزشک جراح یک باند سیلیکونی اطراف معده فوقانی عبور می دهد. این باعث می شود یک کیسه کوچک در بالای آن تشکیل شود. اندازه آن قابل تنظیم است و در صورت لزوم، بدون انجام جراحی می تواند تنظیم شود.

حلقه معده

کاندیدهای باندینگ یا حلقه معده

عمل باندینگ یا حلقه معده یک روش موثر در کاهش وزن است و می تواند شاخص توده به طور چشم گیری کاهش دهد. هم چنین ممکن است بیماری های مرتبط با چاقی را درمان کند.  برای همین این عمل برای همه افراد مناسب نیست.

عمل باندینگ یا حلقه معده برای افرادی مناسب است که:

 • شاخص توده بدنی آن ها بالای 40 یا دارای شاخص توده بدنی 35 و بیماری های مرتبط با چاقی باشند
 • اخیرا رژیم و سبک زندگی خود را برای کاهش وزن امتحان کرده باشند
 • از روش های مختلف کاهش وزن آگاه هستند
 • قصد کاهش وزن همیشگی را دارند
 • می خواهند علاوه بر عمل جراحی، سبک زندگی و رژیم غذایی خود را نیز تغییر دهند

ما به شما توصیه می کنیم اطلاعات بسیاری درباره تمام روش های درمانی در دسترس برای کاهش وزن را انجام دهید. این کار باعث می شود تا بتوانید بهترین تصمیم را برای خودتان بگیرید. جراح شما نیز به همان اندازه می خواهد اطمینان حاصل کند که مناسب ترین روش را برای رسیدن به اهداف خود در نظر دارید. طی جلسه مشاوره، جراح، موارد مختلفی را برای شما شرح خواهد داد. از جمله:

 • سابقه بیماری قبلی
 • سابقه جراحی
 • داروهای در حال مصرف
 • هدف شما از این جراحی

عمل باندینگ یا حلقه معده تنها برای کسانی مناسب است که قصد تغییر سبک زندگی به علاوه جراحی را دارند. شما باید متعهد به کاهش وزن طولانی مدت و ایجاد تغییرات مثبت در عادات سبک زندگی خود باشید. برای این منظور باید بتوانید در جلسات بعد از عمل نیز حاضر شوید. هم چنین باید بتوانید برای اطمینان از خوراک مناسب بعد از جراحی نیز به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

حلقه معده

آیا باندینگ یا حلقه معده برای من سازگار است؟

روش های درمانی کاهش وزن مختلفی وجود دارد. ما به شما توصیه می کنیم قبل از اقدام به انجام روش درمانی جراحی، روش هایی مانند رژیم غذایی، انتخاب غذای سالم و ورزش را نیز برای کاهش وزن امتحان کنید. از آن جایی که روش های جراحی مختلفی وجود دارند، بهتر است درباره روش متخص خودتان اطلاعات بیشتری کسب کنید. این کار کمک می کند تصمیم درستی بگیرید.

عمل باندینگ یا حلقه معده درمان موثری است به شرطی که:

 • شاخص توده بدنی شما بالای 40 باشد
 • شاخص توده بدنی شما بالای 35 بوده و هم چنین مبتلا به دیگر بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 یا بیماری قلبی باشید.

این روش درمانی وزن و شاخص توده بدنی شما را کاهش خواهد داد و نیازمند تغییراتی در سبک زندگی است تا علاوه بر عمل باندینگ یا حلقه معده انجام دهید. این عمل با تغییرات مثبت در سبک زندگی همراه است و می تواند شما را قادر سازد تا شاخص توده بدنی خود را کاهش دهید. هم چنین بیماری های مرتبط با چاقی که از آن ها رنج می برید را بهبود می بخشد.

بنابراین اهداف این روش درمانی عبارتند از:

 • کاهش شاخص توده بدنی
 • بهبود بیماری های مرتبط با چاقی

باندینگ یا حلقه معده در چه مواردی تاثیر ندارد؟

فواید درمان با باندینگ یا حلقه معده متعدد بوده و می تواند به شما در دستیابی به اهداف کاهش وزن کمک کند. اما همانند دیگر درمان ها، محدودیت هایی نیز دارد. به همین دلیل باید اهدافتان از این عمل را با جراح خود در میان بگذارید. این کار باعث می شود بهترین روش درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواهتان را انتخاب کنید.

برخی از محدودیت های عمل باندینگ یا حلقه معده در زیر آمده است. این اهداف را می توانید در طی جلسه مشاوره با جراح متخصص خود با جزئیات بیشتری در میان بگذارید.

باندینگ یا حلقه معده عادات غذایی شما را بهبود نمی بخشد

باندینگ یا حلقه معده باعث می شود زودتر احساس سیری کنید. این عمل اندازه غذاهایی که مصرف می کنید را کاهش می دهد. اما محتویات غذای انتخابی شما را تغییری نمی دهد. از آن جایی که غذای کمتری می خورید، باید غذاهایتان مقوی تر و سالم تر باشند. رژیم شما برای کنترلتان ضروری است. تنها با داشتن یک باندینگ یا حلقه معده، به صورت خودکار غذاهای سالم تری نمی خورید.

در عوض احتیاج خواهید داشت که زمانی را برای بهبود رژیم غذایی خود اختصاص دهید. شما ممکن است برای دانستن غذاهایی که باید بخورید و نباید بخورید، به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. مشاور مراقبت بیمار شما نیز ممکن است بتواند شما را در نحوه داشتن تغذیه سالم هدایت کند.


بیشتر بدانید: کاهش وزن با جراحی بای پس معده + راهنمایی کامل


باندینگ یا حلقه معده درمانی برای چاقی نیست

عمل جراحی باندینگ یا حلقه معده شروع یک مرحله برای یک شاخص توده بدنی پایین تر و سبک زندگی سالم تر است. اگر چه باندینگ یا حلقه معده باعث کاهش وزن شما می شود ولی هم چنین نیازمند عزم و اراده قوی خواهد بود. در صورت داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و انتخاب سبک زندگی بهتر، باندینگ یا حلقه معده منجر به نتایج بسیار موثرتری می شود. بنابراین باید آماده تغییرات سالم در زندگی خود برای تکمیل عمل و دستیابی به اهداف کاهش وزن خود باشید.

تاثیرات کاهش وزن آنی نیستند

باندینگ یا حلقه معده به سرعت در جای خود تنظیم نمی شود. اگرچه افراد بسیاری بلافاصله بعد از عمل به نتایج کاهش وزن چشم گیری می رسند ولی نباید کاهش شاخص توده بدنی فوری را انتظار داشته باشید. باندینگ یا حلقه معده با کاهش غذای مصرفی عمل می کند. بنابراین میزان کمتری کالری مصرف خواهید کرد. به عنوان نتیجه این عمل کاهش وزن مستلزم زمان است. اما این روند تدریجی کاهش وزن، به روش همیشگی و کنترل شده، منجر به دستیابی به شاخص توده بدنی کمتری می شود. قطعا از نتایج عمل راضی خواهید بود.

حلقه معده

روند جراحی باندینگ یا حلقه معده چگونه است؟

عمل باندینگ یا حلقه معده یک عمل جراحی است. حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. بیهوشی به صورت عمومی است. یعنی در طول جراحی بیهوش و از روند انجام کار نا آگاه خواهید بود.

در طی عمل، جراح بسته به روش جراحی، بین سه تا پنج برش کوچک بر روی شکم ایجاد خواهد کرد. این سوراخ ها اجازه می دهند تا ابزار های کوچک وارد شکم شوند. سپس هوا به داخل سوراخ ها داخل می شود. این به جراح اجازه می دهد تا قسمت داخلی شکم شما را بررسی کند و عمل را انجام دهد. این عمل به جراح کمک می کند که یک راه کوچک در پشت معده شما ایجاد کند. این کار به آنها این امکان را می دهد تا از طریق باند سیلیکونی تغذیه کنند.

باند سیلیکونی دور قسمت بالایی معده پیچیده می شود و سپس سفت می شود. این باندینگ یا حلقه معده است و به وسیله آن، میزان غذای وارد شده به معده کنترل می شود. سپس جراح یک لوله کوچک را به باندینگ یا حلقه معده وصل می کند. این لوله، باند مهده را به یک قسمت برش زده شده درست زیر پوست وصل می کند. قسمت برش زده شده، کمک می کند تا جراح مایعی را تزریق کند تا از لوله عبور کرده و به باندینگ یا حلقه معده برسد.

هدف از این کار تورم یا دفع باندینگ یا حلقه معده است. بسته به میزان مایع موجود در لوله، باندینگ یا حلقه معده تنگ یا گشاد می شود. در اصل، تاثیر باندینگ یا حلقه معده تحت کنترل مایعی تزریقی می باشد. بعد از جای گذاری کامل قسمت تزریقی، لوله و باندینگ یا حلقه معده، جراح عمل را تکمیل می کند. برای کاهش جای زخم، برش های کوچکی که ایجاد شده است مرتب بخیه می شوند. سپس ممکن است شما را به اتاق ریکاوری ببرند تا وقتی که به تدریج به هوش بیایید.

مراحل انجام عمل باندینگ یا حلقه معده

رضایت

ابتدا پزشک خود را ملاقات خواهید کرد تا درباره روش درمانی و جزئیات برنامه عمل خود صحبت کنید. هم چنین می توانند به تمام سوالاتی که دارید پاسخ دهند. حتما باید درک کاملی از عمل جراحی و خطرات آن داشته باشید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که روش درستی برای انجام عمل جراحی خود انتخاب کرده اید. اگر نگرانی ای دارید حتما از پزشک خود سوال کنید. آن ها خوشحال می شوند که سوالات شما را پاسخ دهند.

بعد از این صحبت ها اگر قصد انجام جراحی را داشتید، از شما می خواهند که رضایت نامه را امضا کنید که متوجه شده اید که این عمل برای چیست، از مزایای آن و خطرات احتمالی آگاه هستید.

بیهوشی

بیهوشی عمومی، بی هوشی حین عمل جراحی باندینگ یا حلقه معده است. یعنی حین انجام عمل ناآگاه خواهید بود. دردی احساس نمی کنید و حین انجام عمل خواب خواهید بود.

قبل از بیهوشی عمومی، ارزیابی کاملی از سلامت عمومی، شرایط پزشکی و داروهایتان خواهید داشت. این کار باعث می شود شما حتما بیهوشی داشته باشید. هم چنین باید به یک متخصص بیهوشی مراجعه کنید. این پزشک متخصص در تسکین درد ، بیهوشی و راحتی در حین عمل است و پزشکی است که داروی بیهوشی را به شما می دهد. به محض این که داروی بیهوشی وارد بدن شما می شود، می توان عمل را روی بدن شما شروع کرد.

بعضی افراد بعد از این که اثر بیهوشی از بین می رود، احساس سرگیجه و گرسنگی خواهید داشت. اگر نگران این هستید، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

حلقه معده

روند عمل

جراحی های باندینگ یا حلقه معده ممکن است بسته به نوع باند مورد استفاده و روش انجام عمل کمی متفاوت باشند. اما اکثر عمل ها خیلی مشابه یکدیگرند. طبق اطلاعات فوق، در هر روشی از لاپاراسکوپی استفاده می شود. یعنی به جای ایجاد یک برش بزرگ، سه یا چهار برش کوچک ایجاد می شود. این کار باعث کاهش زخم و مدت نقاهت می شود.

این عمل بین یک تا دو ساعت طول می کشد. جراح می تواند جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و به هر سوالی که درباره عمل دارید، پاسخ دهد.

بعد از عمل

پس از اتمام عمل، کارکنان شما را از اتاق عمل به اتاق ریکاوری می برند. هنگام به هوش آمدن متخصصین مراقب بهداشتی زیادی برای مراقبت از شما در آن جا حاضر هستند. این امر طبیعی بوده و بخشی از کارهای بخش بیهوشی است. تیم پزشکی شما را کنترل می کنند تا مطئن شوند شما به خوبی ریکاوی شده اید و دردی ندارید.

در کل باید شب عمل را در بیمارستان بمانید. تا مطمئن شوید که به خوبی بهبود یافته اید و هیچ گونه مشکلی به دلیل انجام عمل جراحی، ندارید. تیم پزشکی آماده مراقبت از شما و تسکین درد شما خواهد بود.

شما می توانید روز بعد به خانه بروید به شرطی که حالتان خوب باشد و جراح از روند بهبودی شما رضایت کامل حاصل کند. ما به شما توصیه می کنیم ماشینی را از قبل ترتیب دهید زیرا قادر به رانندگی کنید نخواهید بود. هم چنین بهتر است یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان تا 24 ساعت مراقب شما باشند. اگر شما بخواهید برخی بیمارستان ها نیز می توانند وسیله نقلیه برای رفتن به خانه را برای شما فراهم کنند.

امیدواریم این سایت عمل باندینگ یا حلقه معده برای شما اطلاعات مفید و مورد نیاز بسیاری را ارائه کرده باشد. ما می دانیم که اطلاعات بسیار بیشتری برای به دست آوردن وجود دارند. اگر مشکلی دارید یا سوالی که به دنبال جواب هستید، لطفا با مشاوره مراقبت بهداشتی خود مشورت کنید.

خطرات و عوارض جانبی گذاشتن حلقه معده

هر روش درمانی خطرات مختص خود را دارد. عمل باندینگ یا حلقه معده نیز از این روش ها مستثنی نیست. حتما باید از خطرات و عوارض جانبیِ عمل جراحی باندینگ یا حلقه معده که انجام می دهید آگاه باشید. به این ترتیب شما تصمیم آگاهانه می گیرید که آیا می خواهید این عمل را انجام دهید یا خیر.

خطرات و عوارض جانبی عمل جراحی باندینگ یا حلقه معده شامل خطرات عمل مانند عفونت، و هم چنین خطرات مربوط به عمل کاهش وزن می شوند. این سایت به بررسی برخی از خطرات و عوارض جانبی باندینگ یا حلقه معده می پردازد و اطلاعات مرتبط را ارائه می دهد. اما جراح اطلاعات دقیق تری به شما ارائه خواهد داد. اگر نگرانی خاصی دارید حتما بنویسید تا در جلسه مشاوره درباره آن ها با پزشک خود صحبت کنید.

عفونت

مانند دیگر عمل های جراحی در این عمل نیز خطر عفونت وجود دارد. جراح تمام تلاش خود را خواهد کرد که خطرات را به حداقل برساند و احتمال بروز عفونت بعد از عمل را کم تر کند. عفونت اغلب جزئی است و می تواند با مصرف کوتاه مدت آنتی بیوتیک درمان شود. در صورتی که عفونت شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری دوباره در بیمارستان باشد تا آنتی بیوتیک های قوی تر تزریق شوند.

بهترین کار، آگاه بودن از علائم عفونت است. یعنی ، اگر شما یک عفونت را تجربه کردید ، می توانید بلافاصله آن را تشخیص داده و به دنبال کمک پزشکی باشید.

حلقه معده

علائمی که باید مراقب بود عبارتند از:

 • تب زیاد، دمای بالاتر از 38 درجه
 • قرمزی اطراف زخم که پخش می شود
 • ترشح بد بو که از زخم بیرون می آید
 • چرک که از اطراف زخم بیرون می آید
 • دردی که با مسکن بهبود نمیابد

اگر این علائم را داشتید، توصیه می کنیم فورا تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید. با این کار درمان شما تسریع شده و بنابراین پخش شدن عفونت را به حداقل می رساند.

لخته های خون

بعد از عمل هنگام بهبودی بیشتر از همیشه، ثابت خواهید بود. کم تحرکی بدن، می تواند باعث جمع شدن خون و لخته شدن آن شود. اگر این لخته ها به سمت ریه ها روند بسیار خطرناک خواهند بود زیرا، تنفس شما را دچار تداخل می کنند. این یکی از عوارض شناخته شده عمل های جراحی است و به این ترتیب شما کاملا نسبت به خطرات موجود ارزیابی می شوید. سپس می توان از روش های پیشگیرانه جلوگیری کرد برای مثال قرار دادن کمپرس یا مصرف داروهای رقیق کننده خون.

در حالی که ما پیش بینی نمی کنیم که شما عوارض جانبی خواهید داشت اما باید باز هم نسبت به علائم هشیار باشید.

این علائم عبارتند از:

 • تورم ساق پا
 • کبودی و گرمی قسمت پایینی پا
 • درد سینه که تنفس را سخت می کند
 • کوتاهی تنفس

اگر بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده هر یک از این علائم را تجربه کردید، از شما می خواهیم فورا به دنبال کمک های پزشکی باشید.

لغزش باندینگ یا حلقه معده

حین عمل، باندینگ یا حلقه معده دور قسمت بالایی معده در جای خود قرار می گیرد. سپس کاملا محکم می شود. از آن پس این باند در جای خود باقی می ماند و میزان غذای مصرفی را کاهش می دهد.

در برخی موارد، باندینگ یا حلقه معده ممکن است کمی از جای خود لیز بخورد. این باعث سوزش سینه، استفراغ و حالت تهوع می شود. اگر این علائم را داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر فهمیدید که باندینگ یا حلقه معده لغزیده است، ممکن است نیاز به عمل دوباره داشته باشید تا باندینگ یا حلقه معده را جایگزین یا دوباره جایگذاری کنید.

سنگ صفرا

سنگ های صفرا سنگ های ریز و سختی هستند که در کیسه صفرا به وجود می آیند. این عضو در نزدیکی کبد قرار دارد و صفرا را ذخیره می کنند. سنگ صفرا اغلب در کسانی به وجود می آید که کلسترول بالا دارند ولی در کل افراد بسیار شایع است. سنگ صفرا اغلب در سال های اولیه بعد از جراحی کاهش وزن رایج است. زیرا کاهش وزن سریع، باعث تشکیل سنگ صفرا می شوند.

برخی افراد می توانند بدون هیچ مشکلی سنگ صفرا داشته باشند. اما سنگ صفرا گاهی ممکن است به یکدیگر بچسبند یا منجر به عفونت در آن بخش از بدن شوند. علائمی که در نتیجه این اتفاق رخ می دهند، عبارتند از:

 • زردی چشم یا پوست که معروف به زردی است.
 • پوست ملتهب
 • درد در قسمت بالا و سمت راستیِ شکم
 • تب زیاد احتمالا همراه با لرز
 • سرگیجه

لازم به ذکر است اگر هر یک از علائم فوق الذکر را داشتید به دنبال درمان پزشکی آن باشید. در برخی موارد ممکن است به عمل مجدد برای از بین بردن سنگ های صفرا لازم باشد.

حلقه معده

انسداد روده

در برخی موارد، عمل کاهش وزن می تواند باعث باریک شدن معده یا روده شود. یعنی مصرف غذا و جذب آن با مشکل مواجه می شود. این امر می تواند منجر به خفگی، مشکل در بلع، استفراغ و درد شود. با کوچک کردن لقمه های غذای مصرفی به اندازه های کوچک و جویدن زیاد از احتمال وقوع این عارضه جلوگیری کنید. اگر روده مسدود شود، جراح می تواند لوله های منعطف و کوچکی را از مسیر عبور مواد غذایی عبور دهد تا انسداد برطرف شود.

سوء تغذیه

سوء تغذیه به کسی اطلاق می شود که بدن او مواد مغذی کافی را دریافت نمی کند. حتی اگر یک شخص کالری زیادی بخورد، در صورتی که انواع غذاها را نخورد، ممکن است سوء تغذیه بگیرد. سوء تغذیه خطری است که عمل باندینگ یا حلقه معده نیز به دنبال دارد زیرا غذای کمتری مصرف خواهید کرد و روده ممکن است کمتر کار کند.

اگر غذای کمتری می خورید ، به این معنی است که احتمال دریافت سطح روزانه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمتر است و بدن ممکن است قادر به جذب هر آنچه که مصرف می کنید نباشد. بر خلاف این امر ممکن است سطح صحیحی از مواد مغذی را دریافت کنید؛ به شرطی که غذایی که می خواهید بخورید، همزمان هم سالم و هم متنوع باشد.

برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سوء تغذیه احتمالا باید بقیه عمر خود را مکمل های مغذی مصرف کنید. جراح در این باره در طی جلسه مشاوره با شما صحبت خواهد کرد. علاوه بر این ممکن است ابتدا چند آزمایش خون گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که بدن شما به این مکمل ها پاسخ می دهد و این که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند. اگر در حال ابتلا به سوء تغذیه باشید، ممکن است سطح انرژی شما کاهش یابد، تنفس شما کوتاه شود، رنگ پریدگی یا تپش قلب داشته باشید.

چروک بیش از حد بر روی پوست

کاهش موفقیت آمیز وزن ممکن است برخی چروک های اضافی را روی پوست شما ایجاد کند. چروک پوستی به خصوص اطراف سینه، شکم و پاها تشکیل می شوند. اگر این کار بر روی شما تاثیرات منفی می گذارد و باعث ناراحتی شما می شود، برخی درمان ها برای پوست اضافی وجود دارند. که از جمله آن می توان به عمل زیبایی اشاره کرد.

سایت خطرات و عوارض جانبی باندینگ یا حلقه معده تنها برخی از خطرات را پوشش می دهد اما این لیست جامع نیست. ما متوجه شدیم که این اطلاعات می توانند هولناک و کمی مضطرب کننده باشند. اما باید قبل از تصمیم به جراحی کاملا نسبت به روند آگاه بود.  جراح شما درباره عوارض این عمل توضیحات کامل تری را ارائه خواهد داد. با توجه به سابقه پزشکی قبلی شما ممکن است بتوانند خطرات خاصی را پیش بینی کنند.

توصیه می کنیم سوالات زیادی درباره نگرانی های خود بپرسید. حتما قبل از این که رضایت نامه را امضا کنید و درمان را شروع کنید، نسبت به خطرات این عمل، اطلاعات کافی کسب کنید.

حلقه معده

آمادگی برای باندینگ یا حلقه معده

دکتر سلام آمادگی باندینگ یا حلقه معده به شما بینشی را در مورد چگونگی آمادگی برای روز عمل به شما ارائه می کند. عمل باندینگ یا حلقه معده کمترین خطر را در میان دیگر عمل های کاهش وزن دارد و بستری شدن در آن جا کوتاه مدت بوده و بهبودی آن نیز سریع است. صرف نظر از این موارد، این یک عمل بوده و بنابراین باید آمادگی کافی برای آن داشته باشیم. با آمادگی قبلی، مطمئن می شوید که تجربه های راحت تر و زمان بهبودی بهتری خواهید داشت.

برای جراحی، هر کس نیاز های متفاوتی دارد اما در زیر لیست برخی از چیز هایی که می توانید انجام دهید تا برای روز عمل آماده باشید ذکر شده اند:

تمام وسایلی را که نیاز دارید دوباره چک کنید

باید مقالات زیادی درباره این عمل بخوانید و اطلاعات زیادی کسب کنید: این عمل چیست؟ خطرات و عوارض جانبی آن، دستورالعمل هایی که باید از قبل دنبال کنید. بهتر است این اطلاعات را چند روز قبل از عمل، روی یک کاغذ بنویسید. شما می توانید انتظارات خود را از این عمل تعیین کنید. نکته مهم این است که شما باید دستورالعملهایی را که در مورد متوقف کردن یا ادامه داروهای مصرفی به شما داده شده است ، مرور کنید و قبل از عمل ، باید هیچ چیزی نخورید و ننوشید.

کارهای آشپزخانه خود را انجام دهید

وقتی از عمل برمی گردید انرژی شما کم است. بهتر است چند نوع وعده غذایی قبل از رفتن به بیمارستان آماده کنید. در این صورت، وقتی به خانه بر می گردید نگران غذا درست کردن یا خرید غذا نیستید. پزشک جراح شما می تواند در مورد انواع غذاهایی که باید بعد از جراحی بخورید، به شما توصیه هایی کند؛ که احتمالا ابتدا شامل غذاهای پودری می شود.

هم چنین ما پیشنهاد می کنیم همه چیزهایی که ممکن است احتیاج داشته باشید را در دسترس و در کنار تختتان بگذارید. اگر دوست داشتید، وسایل مورد نیاز خود را که بیشتر احتیاج دارید، روی اُپن آشپزخانه بگذارید. این کار باعث می شود در زمان بهبودی، دیگر نیازی نباشد برای برداشتن وسایل بلند شوید و به آشپزخانه بروید.

از دوستان و خانواده خود کمک بگیرید

دوران بهبودی عمل باندینگ یا حلقه معده، معمولا سریع اتفاق می افتد. اما بهتر است به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید که عمل جراحی انجام خواهید داد. شاید بتوانند چند ساعتی در روزهای اولیه را در خانه شما در کنارتان بمانند. هم چنین می توانین از یکی از این افراد بخواهید شما را از بیمارستان به خانه بیاورند؛ در این صورت دیگر بی هیچ دغدغه ای، امن و راحت به خانه می روید.

برای خوب شدن عجله نداشته باشید و به اندازه کافی استراحت کنید

مهم نیست چه قدر زمان می برد تا شما به زندگی عادی برگردید، باید بعد از عمل، به اندازه کافی استراحت کنید. به تدریج می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. به همین دلیل، توصیه می کنیم، بعد از عمل چند روزی مرخصی بگیرید. هر گونه مشارکت های اجتماعی را به تعویق بیندازید و یک یا دو هفته از کار مرخصی بگیرید.

امیدواریم توصیه های ارائه شده در قسمت آمادگی عمل جراحی باندینگ یا حلقه معده برای شما مفید بوده باشد و شما آمادگی بیشتری برای روز عمل پیدا کرده باشید. اگر مسئله ای بود، با پزشک خود تماس حاصل کنید.

حلقه معده

مراقبت های بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده

بعد از جراحی باندینگ یا حلقه معده باید چه انتظاراتی داشته باشم؟

احتمالا بلافاصله بعد از عمل احساس خستگی و گنگی دارید. این عمل یک تا ساعت طول می کشد و شما وقتی بیدار می شوید تاثیرات بیهوشی بر روی شما باقی است. هم چنین ممکن است کمی احساس درد داشته باشید، به خصوص در اطراف برش های. تیم پزشکی به شما کمک خواهند کرد تا با داروهای مسکن مناسب این درد را کنترل کنید. باید تا دو هفته اول داروهای مسکن مصرف کنید اما هفته سوم باید این داروها را کم کنید زیرا تا آن زمان درد کمتر شده است.

هدف از این روش کاهش وزن است. این کاهش وزن آنی نیست. بدن هر شخص پاسخ متفاوتی نسبت به این عمل دارد. اما حداقل 8 هفته طول می کشد تا تاثیرات عمل دیده شوند. مزیت این عمل، کاهش تدریجی و کنترل شده وزن است. اکثر افراد می توانند تا حدود نیمی از وزن اضافه بدن خود را کاهش دهند و این هدفی است که تدریجی رخ می دهد و می تواند طی یک دوره دو ساله رخ دهد. البته این هدف در کنار برنامه سالم زندگی قابل دستیابی است.

روش باندینگ یا حلقه معده در کنار رژیم غذایی و ورزشی سالم، می تواند به شما این اطمینان را بدهد که به بهترین و سالم ترین نحو ممکن به اهداف عمل برسید. شایان ذکر است که عمل باندینگ یا حلقه معده یک عمل برگشت پذیر است؛ یعنی می توانید بعدا تصمیم بگیرید که باندینگ یا حلقه معده خود را در بیاورید. در این صورت معده به حالت قبلی خود بر می گردد و هم چنین وزن نیز دوباره بیشتر می شود. تنها راه برگشت به وزن قبلی، تداوم برنامه رژیمی و ورزشی است.

حلقه معده

بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده رژیم من باید چگونه باشد؟

باید بعد از عمل به اندازه کافی استراحت کنید تا بهبود یابید. بنابراین، تا چند هفته بعد از عمل، باید غذاهای پودری بخورید. هم چنین باید در هر وعده خیلی کم غذا بخورید. یعنی باید به جای 3 وعده زیاد، 4 یا 5 وعده خیلی کم بخورید. حتما باید هر روز 2 لیتر مایعات بنوشید.

راه های مختلفی برای حاضر کردن غذاهای پودری وجود دارند. می توانید از غذاساز، گوشت کوب یا مخلوط کن برای پودر کردن مواد غذایی استفاده کنید. غذا باید تقریبا مایع مانند شود تا بتوانید سس و آب به غذا اضافه کنید و به این ترتیب غلظت آن را کاهش دهید. باید در هر وعده غذایی، تنها 6 قاشق از این غذای پودری را به همراه مقدار زیادی آب، مصرف کنید. با خوردن همین چند لقمه، کاملا احساس سیری می کنید و این حیرت آور است. حتما باید وقتی احساس سیری می کنید، دیگر چیزی نخورید.

به تدریج بعد از چند هفته، می توانید شروع به خوردن جامدات کنید. به هیچ وجه نباید در دو هفته اول غذاهای جامد بخورید. این روند باید به آهستگی انجام شود و هم چنین قطعا باید این غذاها را با دقت بجوید.

در نهایت، می توانید به روند سه وعده در روز برگردید. باید حواستان باشد که بین وعده های غذایی، میان وعده نخورید. ممکن است خوردن برخی غذاها مانند گوشت برای شما سخت باشد. بهتر است درباره غذاهایی که می توانید مصرف کنید، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. او به شما کمک خواهد کرد تا تمام مواد مغذی مورد نیاز را در همین سه وعده در روز دریافت کنید.

چه زمانی می توانم به فعالیت های عادی خود برگردم؟

اگرچه می توانید همان روز عمل، بیمارستان را ترک کنید، اما تا چهار تا شش هفته نمی توانید کاملا به فعالیت های عادی خود برگردید. ما به شما توصیه می کنیم یک یا دو هفته از کار خود مرخصی بگیرید تا بهبود یابید و سپس به تدریج فعالیت های عادی خود را شروع کنید.

بعد از عمل باید معده و بدن شما به خوبی استراحت کنند. اما انجام ورزش بسیار حائز اهمیت است. این ورزش ها می توانند از ورزش های سبکی مانند پیاده روی شروع شوند. وقتی بهتر شدید می توانید کم کم ورزش عادی خود را از سر بگیرید. فقط باید منظم ورزش کنید. این ورزش شما باید خیلی کم هوازی باشد. می توانید برای برنامه ورزشی خود به پزشک معالج خود، مراجعه کنید. این کار در کنار رژیم سالم غذایی، به شما این اطمینان را می دهد که به اهداف درمانی خود برسید.

حلقه معده

آیا بعد از عمل نیز دوباره باید به پزشک مراجعه کنم؟

بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده باید مرتب به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. به خصوص تا چند هفته بعد از عمل، لازم است دوباره جراح خود را ببینید. زیرا باید باندینگ یا حلقه معده را باد کنند.

حین عمل، باندینگ یا حلقه معده دور قسمت بالایی معده قرار داده می شود. سپس به یک لوله که زیر پوست تعبیه شده است، وصل می شود. قسمت بریده شده، به یک وسیله ای، مایع تزریقی را به داخل باندینگ یا حلقه معده منتقل می کند و آن را متورم می سازد. چهار یا شش هفته بعد از عمل، جراح را ملاقات می کنید و این مایع را تزریق می کند تا باندینگ یا حلقه معده متورم شود. این امر باعث می شود ورود به معده تنظیم شود. هر چه بیشتر بند متورم شود، ورود به شکم نیز کوچک تر می شود و غذای کمتری نیز می توان خورد.

تا چند ماه اول باید چندین بار به جراح خود مراجعه کنید تا سطح مایعات تغییر کند. بنابراین تورم به میزان درستی می رسد تا وزن به صورت کنترل شده و قابل انتظاری، کاهش یابد.

علاوه بر ملاقات های بعد از عمل با جراح، باید ملاقات های سالیانه ای نیز با او داشته باشید. پزشک روند مراقبت های بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده شما را بررسی می کند و به شما اطلاع می دهد که آیا در کاهش وزن خود موفق بوده اید یا خیر. هم چنین پزشک شما ممکن است سلامتی شما را بسنجد مانند سنجیدن سطوح ویتامین و مواد معدنی در بدن شما. این کار را می تواند در غالب یک آزمایش خون انجام دهد. ملاقات مکرر با متخصص سلامت خودتان تا یک سال بعد از عمل، امری عادی است بنابراین برای قرارهای بالینی متعدد حاضر باشید.

امیدواریم این صفحه مراقبت های بعد از عمل، برخی اطلاعات مورد نیاز را برای شما فراهم کرده باشد. برای سوالات دیگر با مشاور یا جراح خود صحبت کنید.

سوالات متداول عمل باندینگ یا حلقه معده

می دانیم که ممکن است سوالات زیادی درباره عمل باندینگ یا حلقه معده داشته باشید. این سایت به بررسی برخی سوالات متداول که مردم اغلب می پرسند، می پردازد. اما اگر فکر کردید پاسخ خود را نگرفتید، به یاد داشته باشید که در جلسه مشاوره اولیه، فرصت مناسبی برای صحبت درباره این مسائل با جراح می باشد.

آیا برای انجام عمل باندینگ یا حلقه معده نیاز به ارجاع پزشک معالج دارم؟

اکثر جراحان بدون نیاز به نامه ارجاع، شما را معاینه خواهند کرد. اما بعدا ممکن است بخواهند که با پزشک معالجتان تماس بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سابقه بیماری یا مصرف هر گونه دارو. قبل از از اشتراک اطلاعات شما با جراح، رضایت شما مهم است.

حلقه معده

آیا در صورت کاهش وزن، پوست من شل خواهد شد؟

کاهش زیاد وزن می تواند منجر شود پوست رویی بدن اضافه به نظر رسد و در نتیجه آویزان باشد. هر چه کاهش وزن به تدریج و کنترل شده باشد، احتمال وقوع این اتفاق نیز کمتر می شود. اما اگر شاخص توده بدنی بالایی دارید و بتوانید آن را به صورت چشم گیری کاهش دهید، پس ممکن است پوست شما دچار شل شدگی شود. این اتفاق به خصوص اطراف سینه، شکم و دست و پا. این اتفاق آسیبی به بدن نمی رساند و برخی افراد مشکلی با آن ندارند. اما اگر نگران داشتن پوست اضافی هستید، می توانید با عمل جراحی آن را درمان کنید. این درمان زیبایی است و باید درباره آن به تفصیل با جراح خود صحبت کنید.

آیا می توانم بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده، باردار شوم؟

جراحی باندینگ یا حلقه معده بر باروری شما تاثیری نمی گذارد ولی در صورت انجام این عمل حین بارداری می تواند تاثیر بگذارد. بنابراین به شما توصیه می کنیم که تا 18 ماه بعد از عمل، باردار نشوید؛ زیرا در این دوره، میزان قابل توجهی از وزن خود را از دست می دهید. این کاهش وزن، در کنار تغییرات سطوح ویتامین و مواد معدنی مصرفی شما، می تواند تاثیر منفی بر کودک بگذارد. بنابراین به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از بارداری، با پزشک معالج خود صحبت کنید. در عین حال اگر قصد دارید در آینده باردار شوید نیز با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند وضعیت مواد مغذی شما را بررسی کرده و توصیه های لازم درباره مصرف مکمل ها را به شما ارائه دهد.

آیا عمل باندینگ یا حلقه معده دائمی است؟

باندینگ یا حلقه معده برای تعبیه طولانی مدت طراحی شده است اما این یک روش برگشت پذیر نیز است. برای برداشتن باندینگ یا حلقه معده در آینده، به یک عمل لاپاراسکوپی دیگر نیز نیاز است. تغییر مادام العمری بر شکم ایجاد نمی شود یعنی در نهایت به شکل اولیه خود بر می گردد. اما در عین حال این معنی را می دهد که وزن می تواند دوباره به حالت اولیه خود بر گردد. اگر می خواهید بعد از برداشتن باندینگ یا حلقه معده نیز، شاخص توده بدنی شما همان میزان باقی بماند، باید سبک زندگی سالمی داشته باشید.

آیا لازم است قبل از انجام عمل، استعمال دخانیات و نوشیدن الکل را متوقف کنم؟

استعمال دخانیات و الکل هر دو تاثیر منفی بر نتیجه عمل می گذارند. برای مثال استعمال دخانیات می تواند بعد از بهبود جای زخم ها شروع شود. بنابراین به شما توصیه می کنیم که در صورت امکان، استعمال دخانیات را از حداقل 6 ماه قبل از عمل متوقف کنید. این کار نتایج بهتری از عمل را به ارمغان می آورد و احتمال رسیدن به اهداف این عمل را بالا می برد. هم چنین جراح به شما توصیه خواهد کرد تا مصرف الکل خود را به حداقل برسانید. این یکی از شرایط سبک های زندگی سالم است، که برای موفقیت در دوره کاهش وزن شما ضروری می باشد.

حلقه معده

چه مدت طول می کشد تا وزن کم کنم؟

بسه به عوامل متعددی، میزان کاهش وزن بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده برای هر شخص متفاوت است. اما در کل تخمین ما بر این است که شما می توانید حدود 60 درصد از وزن اضافی خود را بعد از عمل باندینگ یا حلقه معده، کاهش دهید. تا 6 ماه بعد از عمل میزان زیادی از وزن کاهش میابد اما برخی افراد متوجه می شوند که بعد از این عمل وزن آن ها افزایش پیدا کرده است. مانند دیگر روش های کاهش وزن، این روش نیز به میزان غذای مصرفی و ورزشی که انجام می دهید، بستگی دارد.

امیدواریم این نوشته سوالات متداول باندینگ یا حلقه معده برای شما مفید بوده باشد و برخی از سوالاتی که داشته اید را پاسخ داده باشد. پزشک معالج شما همیشه برای پاسخگویی در دسترس خواهد بود. هم چنین می توانید هر گونه نگرانی یا سوالی دارید را یاد داشت کنید تا در اولین جلسه مشاوره با خود بیاورید و درباره آن ها صحبت و سوال کنید.