سابسیژن یک روش جراحی است که بیشتر برای رفع مشکل جای زخم های تو رفته استفاده می شود. با گذشت زمان، اصلاحات بسیاری در این روش جراحی توسط جراحان مختلف تعریف شده تا ساده تر و موثرتر شود. ما در اینجا تکنیک جدیدی را ارائه می دهیم که هدف آن تركیب مزیت جلوگیری از نفوذ پوست به خارج از زخم و حفظ جهت گیری افقی آن است؛ در حالی كه از مزیت داشتن ارگونومیك دست غالب به موازات سطح پوست و مزیت سرنگ گریب استوانه ای 3 سی سی همزمان استفاده می كند. با انجام این تکنیک سابسیژن را برای عمل جراحی راحت تر و کاربردی تر می کنیم. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام به توضیح سابسیژن می پردازیم.

جای آکنه بوکسار چیست؟

جای زخم های بوکسار، نوعی زخم ناشی از آکنه (جوش) است. آنها به طور خاص، نوعی زخم آتروفیک هستند که رایج ترین نوع بین جای آکنه است. جای زخم بوکسار حدود 20 تا 30 درصد جای زخم های آتروفیک را تشکیل می دهد. انواع دیگر جای زخم های آتروفیک، جای زخم های به شکل یخ خرد شده و زخم های نوردی است. جای زخم بوکساری مانند یک تورفتگی گرد یا بیضی شکل و یا دهانه شکل برروی پوست شما است. آنها به طور معمول دارای لبه های عمودی تیز هستند و گسترده تر از جای زخم های یخی شکل هستند؛ اما به اندازه زخم های نوردی عریض نیستند. ممکن است آنهایی که کم عمق هستند به درمان پاسخ دهند اما خلاص شدن از شر زخمهای عمیق تر، سخت تر است.

سابسیژن

درمان زخم های بوکسار (جای آکنه)

درمان زخم های بوکسار به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله

 • میزان قرمزی زخم ها
 • میزان عمیق بودن آنها
 • محل زخم
 • نوع پوست شما

جای زخم های کم عمق بهتر از زخم های عمیق درمان می شوند. در بسیاری از موارد، ترکیب درمان ها برای کاهش ظاهر زخم های بوکسار بهتر است.

میکرودرم ابریژن (میکرو پوست سایی)

میکرودرم ابریژن یک روش سطحی است که لایه کاملا رویی پوست شما را از بین می برد. یک متخصص پوست کریستال های کوچک را روی پوست شما مالش می دهد. این زخم های عمیق را درمان نمی کند؛ اما عوارض جانبی بسیار کمی دارد. این نوع درمان معمولاً در باشگاه های پزشکی مجهز به سونا و استخره ای و توسط افراد غیر متخصص پوست انجام می شود. نتایج ممکن است متفاوت باشد.

سابسیژن , جای آکنه

درم ابریشن (پوست سایی)

شبیه به میکرودرم ابریژن است اما اثر عمیق تری دارد و با استفاده از یک دستگاه دستی یا ماشین دستی، لایه رویین پوست را از بین ببرد. این کار را می توان در تمام صورت یا بر روی زخم های فردی انجام داد.

درم ابریژن می تواند به بهبود جای زخم های کم عمق بوکسار کمک کند؛ اما بر روی عمیق تر ها مؤثر نیست. این  عمل ممکن است پوست شما را برای چند روز قرمز و زخم کند و برای چندین ماه در برابر آفتاب حساس باشد.

پرکننده های جای آکنه

پرکننده ها در زیر پوست تزریق شده و برای پر کردن زیر زخم و پر کردن فرورفتگی استفاده می شوند. عوارض جانبی می تواند شامل قرمزی، برآمدگی، تورم و درد باشد. انواع پرکننده ها عبارتند از:

 • موقت. ثبات این پر کننده ها چند ماه طول می کشد. آنها همچنین باعث افزایش تولید کلاژن می شوند و در بلند مدت در بهبود ظاهر زخم کمک می کند.
 • نیمه دائمی. اینها تا دو سال باقی می مانند.
 • دائمی. شواهد کافی درباره اثربخشی پرکننده های دائمی در بهبود جای جای آکنه وجود ندارد. با این حال، آنها در کارآزمایی های بالینی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

سابسیژن , جای آکنه

لایه برداری شیمیایی جای آکنه

لایه برداری های شیمیایی از انواع مختلف مواد شیمیایی برای از بین بردن لایه بالایی پوست استفاده می کنند. سپس پوست لایه برداری شده تا پوست جدید و آسیب ندیده بتواند رشد کند.

لایه برداری های شیمیایی باید توسط پزشک دارای مجوز، مانند متخصص پوست، تجویز شود. هرچه آسیب پوست عمیق تر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی مانند قرمزی، درد و پوسته پوسته شدن بیشتر است.

لایه برداری های شیمیایی همچنین می توانند باعث تیرگی یا روشن تر شدن پوست نسبت به حالت طبیعی شوند. این تغییرات در افرادی که پوست تیره تری دارند، رایج تر است.

انواع متداول لایه بردار ها شامل گلیکولیک اسید، تری کلرواستیک استیک (TCA) و محلول جسنر است. بسته به غلظت، تعداد لایه ها و ترکیبی بودن آنها می توانند سطحی یا “متوسط” باشند.

همچنین یک نوع لایه بردار عمیق به نام لایه بردار فنل وجود دارد. اما این به ندرت برای جای جای آکنه استفاده می شود.

لیزر درمانی برای از بین بردن جای آکنه

لیزر درمانی از پالسهای شدید انرژی برای هدف قرار دادن جای جای آکنه استفاده می کند. این یک روش درمانی با اثری طولانی مدت و معمولاً مؤثر است. برای جای آکنه دو نوع لیزر وجود دارد:

 • فرساینده
 • غیر فرساینده

لیزرهای فرساینده بهترین درمان برای جای آکنه محسوب می شوند. آنها معمولاً فقط در یک جلسه می توانند جای زخم را بهبود بخشند. لیزرهای فرساینده به لایه های بالای پوست آسیب رسانده و می توانند باعث قرمزی، درد، تورم، خارش و تاول شوند. آنها همچنین تولید کلاژن جدید و بازسازی زخم را تحریک می کنند. لیزرهای غیر فرساینده همچنین تولید کلاژن جدید را تحریک می کنند؛ اما عوارض جانبی کمتری نسبت به لیزرهای فرساینده دارند. با این حال، آنها اثربخشی کمتری دارند.

Nd: YAG (گارنت آلومینیومی ایتریم با دوز نئودیمیوم) نوعی لیزر غیر فرساینده است که غالباً روی پوست های تیره استفاده می شود. بدون اینکه روی لایه بالایی تأثیری بگذارد، اثر عمیق تری در پوست می گذارد. همه انواع درمان لیزری باعث می شوند پوست شما در برابر آفتاب حساس شود.

سابسیژن , جای آکنه

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ از دستگاهی با سوزن های بسیار نازک برای سوراخ کردن پوست شما استفاده می کند. این سوزن ها باعث صدمات جزئی می شوند. از آنجا که بدن شما تمایل دارد تا صدمات وارده را بهبود بخشد، کلاژن بیشتری ایجاد می کند و جای زخم را کاهش داده و بهبود می دهد. میکرونیدلینگ باعث درد جزئی صورت، تورم و قرمزی بعد از عمل می شود.

بریدن و در آوردن پانچی

در حین برش و خروج با سوراخ کاری، زخمهای جداگانه با دستگاه پانچ برداشته می شوند؛ مشابه آنچه که در کاشت مو استفاده می شود. جای زخم های عمیق تر با زخم های کم عمق و بسته جایگزین می شوند.

بریدن و در آوردن پانچی برای جای زخم های کوچک که به راحتی می توانند شکل دستگاه پانچ را در خود جای دهند، بهتر است. این روش فقط زخم های فرد را بهبود می دهد، نه قرمزی یا ناهمواری ناشی از زخم ها.

سابسیژن

در سابسیژن، یک سوزن زیر پوست شما قرار داده می شود و در جهت های مختلفی حرکت می کند تا لایه بالایی پوست از بافت زیرین زخم جدا شود. تمایل به بهبودی بدن بهبودی باعث می شود که کلاژن تشکیل شده و جای زخم را پر کند. این به اندازه روش درمانی زخم بوکسار موثر مؤثر نیست. با این حال، فقط دارای اثرات جانبی جزئی و کوتاه مدتی مانند کبودی و درد در طی عمل است.

سابسیژن

سابسیژن چیست و چگونه کار می کند؟

سابسیژن یک عمل جراحی جزئی است که برای درمان زخم های پوستی و چروک های تورفته استفاده می شود. به این عمل جراحی برش زیر جلدی نیز گفته می شود. عمل سابسیژن با استفاده از یک سوزن مخصوص هیپودرمی که از طریق سوراخ در سطح پوست وارد می شود، صورت می پذیرد. لبه تیز سوزن برای شکستن رشته های فیبروتیکی که اتصال زخم به بافت زیرین را فراهم کرده اند، استفاده می شود.آزاد شدن رشته های فیبروتیک و رسوب کلاژن جدید ناشی از ترمیم زخم منجر به بهبود زیبایی زخم می شود. سابسیژن را می توان در محیطی مطمئن، سرپایی انجام داد و معمولاً به خوبی تحمل می شود.

هزینه درمان سابسیژن

بسته به نوع متخصص پوست که به آن مراجعه می کنید، هزینه درمان می تواند متفاوت باشد. متخصص پوست می تواند براساس دو فاکتور جای زخم یا به صورت جلسه ای، درخواست پرداخت کند. اغلب به بیش از یک جلسه نیاز دارد.

موارد استفاده سابسیژن چیست؟

تصمیم به انجام عمل سابسیژن بستگی به نوع، محل و شدت زخم بستگی دارد. ترجیح و انتظارات بیمار؛ تجربه و انتظارات پزشک.

سابسیژن می تواند برای درمان موارد زیر استفاده شود:

 • جای زخم های پراکنده (به دلیل آکنه، تروما، جراحی)
 • جای زخم های تو رفته (به دلیل آکنه، واریسلا (آبله مرغان)، تروما، جراحی)
 • پیوندهای پوستی تورفته
 • چین و چروک
 • گود رفتگی سلولیت

سابسیژن

موارد منع مصرف سابسیژن چیست؟

سابسیژن ممکن است در شرایط زیر مناسب نباشد:

 • بیمارانی که سابقه زخم هایپرتروفی یا کلوئیدی دارند
 • افرادی که در حال حاضر یا سابقه (12 ماهه) رتینویید سیستمیک خوراکی ( به عنوان مثال استریتین و ایزوترتینوئین) مصرف می کنند
 • اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون (انعقاد خون)
 • عفونت فعال باکتریایی یا ویروسی

ارزیابی جای آکنه

شدت جای آکنه را می توان با استفاده از سیستم درجه بندی کیفی آکنه “گودمن و بارون”، درجه بندی کرد تا امکان مقایسه هدفمند قبل و بعد از درمان فراهم شود.

1- زخم های ماکولا

زخم های ماکولار می توانند علائم ثابت حالت اریتمی، رنگدانه شدگی هایپر (قهوه ای) یا رنگدانه شدگی هیپو (کم رنگ) داشته باشند. آنها مانند سایر درجه زخم ها بجز رنگ، از نظر ظاهری مشکل دیگری را نشان نمی دهند.

2- جای زخم های خفیف یا جای زخم های هیپرتروفی

جای زخم های خفیف آتروفیک (نازک) یا هیپرتروفی (ضخیم) ممکن است در فاصل های 50 سانتی متر یا بیشتر آشکار نباشد و می توانند توسط آرایش یا ته ریش تراشیده شده در مردان یا موهای طبیعی بدن پوشانده شوند.

3. جای زخم های آتروفیک متوسط یا جای زخم های هیپرتروفی

جای زخم آتروفیک یا هیپرتروفی متوسط ​​در مسافت های 50 سانتی متر یا بیشتر نیز آشکار است و با استفاده از آرایش یا ته ریش تراشیده شده در آقایان یا موهای بدن به راحتی پوشانده نمی شود؛ اما هنوز هم با کشش دستی می توان آنرا صاف کرد. پوست (اگر آتروفیک باشد)

4- جای زخم های آتروفیک شدید یا جای زخم های هیپرتروفی

جای زخم شدید آتروفیک یا هیپرتروفی در مسافت های بیشتر از 50 سانتی متر مشهود است و به راحتی توسط آرایش یا ته ریش تراشیده شده در آقایان یا موهای بدن پوشانده نمی شود و با کشش دستی پوست قادر به صاف شدن نیست.

سابسیژن جای آکنه برای چه کسی مناسب است؟

مهمترین قدم برای درمان جای زخم های آکنه، شناسایی نوع جای زخم شما است. اسکارهای نوردی مانند زخم های خفیف و پنهان به درمان تحت سابسیژن نیاز دارند. اگر هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن، تورفتگی یا گود شدگی مشاهده می کنید، این بدان معنی است که زخم های شما به ساختارهای زیرین مانند لایه ماهیچه ای و SMAS متصل است. لیزرها نمی توانند به عمق لایه های عضلانی نفوذ کنند؛ حتی با دستگاه های میکرونیدلینگ عمیق از این رو برای رفع این جای زخم های سرسخت، شما به لیزر بیشتری احتیاج خواهید داشت. برای رهایی از آن زخم های پنهان، شما نیاز به سابسیژن دارید.

سابسیژن

نحوه انجام سابسیژن

روش سابسیژن در زیر شرح داده شده است.

منطقه ای که باید مورد استفاده قرار گیرد، تمیز می شود تا خاک و مواد آرایش آن از بین برود.

حاشیه های زخم ممکن است با یک ماژیک جراحی رسم شود و نور روشنایی برای مشخص کردن تورفتگی ها تنظیم میشود.

بی حسی موضعی تزریق می شود.

یک سوزن سه بغل (شماره 18 یا 20 درجه) یا یک سوزن نوکور (شکل 3) در یک زاویه حاد مجاور جای زخم، اریب به سمت بالا و به موازات سطح پوست قرار می گیرد. سوزنهای درجه کوچکتر (25-27) ممکن است برای جای زخم های سطحی و چین و چروک های کوچک مورد استفاده قرار گیرند.

سوزن از طریق درم پیش رفته و با حرکتی مانند پنکه، به جلو و عقب منتقل می شود. صدایی شبیه بشکن زدن شنیده می شود که باند های فیبری در درم و صفحه زیر جلدی پوستی عمیق به صورت عرضی برش داده می شوند.

سوزن 90 درجه چرخانده می شود و دوباره با حرکتی شبیه پنکه از طریق جای زخم پوستی (سابسیژن پنکه ای) حرکت می کند.

سوزن برداشته می شود و به صورت دورانی در اطراف محل خروج فشرده می شود تا از ایجاد هماتوم بزرگ در هنگام خونریزی جلوگیری شود.

فشار دستی برای چند دقیقه روی زخم اعمال می شود.

بعد از عمل سابسیژن

بلافاصله پس از سابسیژن:

 • فشار و یخ برای ایست خون و کاهش خطر خونریزی به محل عمل اعمال می شود.
 • می توان جهت پوشاندن مناطق کبود شده از لوازم آرایشی استفاده کرد.
 • بعضی از نویسندگان آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی را توصیه می کنند.

تعداد و شدت سابسیژن ها بايد در اولين درمان محدود شود تا پاسخ بيمار را مرور كرد؛ به ويژه هنگامي كه با مناطق مستعد به واكنش هيپرتروفيك سروکار داریم، بعد از زايمان تحت درمان قرار داده می شود.

چند بار این درمان لازم است؟

توانایی افراد در ایجاد کلاژن (بافت زخم) متفاوت است. تعداد سابسیژن مورد نیاز برای اصلاح تورفتگی بستگی به نوع، محل، شدت تورفتگی و شدت درمانی دارد. سه تا شش عمل برای اکثر زخم های متوسط ​​کافی است. به طور کلی فاصله بین حداقل یک ماه بین درمان ها توصیه می شود.

سابسیژن

عوارض سابسیژن چیست؟

خطرات و عوارض سابسیژن شامل موارد زیر است:

 • هماتوم به دلیل خونریزی (هماتوم جزئی طبیعی است)
 • درد یا حساسیت در محل های تحت درمان
 • زخم هایپرتروفیک (5-10) یا زخم های کلوئیدی که به احتمال زیاد در پوست های دور حدقه ای، ابرومیان، پیوندگاه لبی و لب فوقانی بوجود می آید
 • عفونت؛ این معمولاً به صورت جوش ها یا چرکدانه های آکنه شکل موضعی ظاهر می شود
 • افزایش رنگدانه پوست موقت پس از التهاب (توصیه میکنیم تا از قرار گیری در معرض آفتاب جلوگیری شود)
 • پاسخ نامطلوب یا عدم بهبود زخم
 • صدمه به عصب یا رگ خونی که به احتمال زیاد در نقاط زیرواره ای، گیجگاهی و پیش گوشکی بوجود می آید

اقدامات احتیاطی در سابسیژن

اقدامات احتیاطی زیر باید قبل و بعد از انجام این درمان توسط پزشک و همچنین بیمار انجام شود:

 • زخم ها باید به طور جداگانه در یک منطقه مختلف سوراخ شوند.
 • باید از سوراخ کردن نواحی در جلوی لاله گوش، گیجگاهی و زیرواره ای جداً خودداری شود تا از آسیب دیدگی عصب صورت و عروق اصلی پوست جلوگیری شود.
 • جلسات مکرر در صورت لزوم، فقط باید در بازه 3 هفته ای انجام شود.
 • بیمار باید از قبل در مورد هماتوم و تغییر رنگ کبودی مطلع شود.
 • بیماران مبتلا به آکنه فعال نباید تحت درمان جای جای آکنه قرار گیرند.
 • بیماران مبتلا به پوست تیره ممکن است در معرض خطرات بالاتر تغییر و افزایش رنگدانه پوست باشند و باید از آن آگاه شوند.

درمان های همراه با سابسیژن

سابسیژن که یک راه درمانی جای آکنه می باشد، می تواند به طور موثر با موارد زیر ترکیب شود:

 • رتینوئیدهای موضعی
 • مزوتراپی، درمارولر، درمانی که می توانند بیشتر از 1 روز پس از سابسیژن با خیال راحت انجام شوند
 • لایه برداری اسیدی، به عنوان مثال 15٪ تری کلراستیک اسید هر 4 هفته یک بار اعمال می شود
 • TCA CROSS
 • درمان با لیزر جزئی (کسری)

سابسیژن , جای آکنه

سؤالات متداول در مورد سابسیژن

چه مدت طول می کشد تا سابسیژن بهبود یابد؟

بلافاصله پس از عمل، قرمزی و تورم مشاهده می شود که 2-3 روز طول می کشد. درد کمی پس از درمان احساس می شود. کبودی بعد از عمل شایع بوده و بسته به بهبودی و نوع پوست شما طی 2-10 روز از بین می رود.

هزینه درمان جای جای آکنه با سابسیژن چقدر است؟

قیمت درمان جای آکنه با سابسیژن نسبت به موقعیت جغرافیایی و شدت جای جوش هایتان می تواند متفاوت باشد. عواملی که بر هزینه درمان جای زخم با سابسیژن تأثیر می گذارد:

 1. 1. پیچیدگی یا شدت جای آکنه – به عنوان مثال مناطق بزرگِ زخم های عمیق هزینه بیشتری خواهند داشت
 2. 2. استفاده از تکنیک های تخصصی – به عنوان مثال درما اسکالپت (سفت وشکل دادن زیرپوستی) میکرو کانول
 3. 3. تخصص پزشک – از آنها بخواهید که نتایج قبل یا بعد از درمانهای سابسیژن را ببینید
 4. 4. افزودن ترکیبات شفابخش یا پرکننده ها – به عنوان مثال رجوران اس (Rejuran S)، پرکننده های اسید هیالورونی (Juvederm، Restylane،Stylage)، پرکننده های کلسیمی (Radiesse).

آیا درمان جای جای آکنه تحت سابسیژن دردناک است؟

سابسیژن توسط اکثر بیماران بخوبی تحمل می شود. به منظور به حداقل رساندن ناراحتی، درمان تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

چند بار مجبور هستم که درمان جای آکنه تحت سابسیژن را تکرار کنم؟

شما باید بتوانید بعد از جلسه اول نتایج خوبی را ببینید. بسته به نوع جای زخم و میزان عمق آن، ممکن است لازم باشد شما چندین جلسه دیگر را انجام دهید تا بیشتر جای جای آکنه خود را بهبود ببخشید.

آیا نتایج سابسیژن دائمی است؟

بله ، نتایج سابسیژن دائمی است.

سابسیژن , جای آکنه

چند جلسه سابسیژن لازم دارم؟

به طور کلی، 2-4 جلسه سابسیژن که حدود 4 هفته از هم فاصله دارند، نتایج مطلوبی را ارائه می دهند. این در افراد، محل جای زخم ها، عمق جای زخم و نوع پوست متفاوت است.

بعد از سابسیژن چه مقدار پیشرفت می توان دید؟

اکثر افراد بعد از 6 ماه، شدت آکنه های خود را تا درجه 1-2 بهبود می بخشند. 3 تا 6 ماه پس از انجام عمل سابسیژن جای آکنه، ترمیم جای زخم ها ادامه خواهد یافت.

آیا می توان سابسیژن جای جای آکنه را با سایر درمان های جای آکنه ترکیب کرد؟

جای زخم های ترکیبی آکنه، رایج ترین شکل جای آکنه است. بنابراین، درمان های ترکیبی نیز برای بهبود جای جای آکنه ضروری است.

اکثر بیمارانی که دارای جای جای آکنه هستند، انواع زخم های مختلفی از جمله زخم های نوردی، آتروفیک، شکل یخ خرد شده و همراه با جای زخم بوکسار دارند. من معمولاً سابسیژن را با دستگاههای مبتنی بر انرژی مانند سیستم میکرونیدلینگ INFINI RF ترکیب می کنم.

به طور خلاصه، سابسیژن برای جوش های آکنه یک روش بسیار مفید برای درمان انواع جای جای آکنه است. این روش درمانی برای جای جای آکنه است. من هنوز جراحی لیزر را برای جوش های آکنه انجام می دهم اما همیشه درمان لیزری را با درمان سابسیژن برای بهترین نتیجه ی جای آکنه ترکیب می کنم.

آیا می توانم هنگام مصرف ایزوترتینوین (آکوتین)، سابسیژن انجام دهم؟

جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که در صورت استفاده از سابسیژن جای آکنه در حین حضور در آکوتین یا اوراتان، بی خطر است. این بدان معناست که بیماران لازم نیست قبل از انجام مراحل سابسیژن در جای زخم، مدت 6 تا 12 ماه را صبر کنند.

درمان زودتر جای آکنه به معنای گرفتن نتایج بهتر درمان جای آکنه است. پیشگیری از ایجاد جای جای آکنه بهترین نتیجه را به دست می آورد؛ زیرا بیماران دیگر مجبور نیستند درد، هزینه و خرابی سابسیژن را در جای جای آکنه پشت سر بگذارند.

سابسیژن , جای آکنه

بررسی میزان رضایت افراد از درمان سابسیژن

ما آنالیزی از بررسی های نظرات درمان شدگان با سابسیژن برای بهبود جای آکنه خود قرار گرفته اند، انجام دادیم. در اینجا خلاصه ای از آنچه دوست داشتند یا دوست نداشتند آورده ایم:

مزایای سابسیژن از نظر آنها

ارزان بودن: اکثر مصرف کنندگان احساس می کنند اگر قرار باشد به درمان جای جای آکنه خود بپردازند، این گزینه ای نسبتاً ارزانی برای آنها است. سایر روش های درمانی مانند درمان با لیزر CO2 یا Er.YAG نسبتاً گران هستند.

موثر: اعتقاد بر این است که این روش موثرترین درمان جای آکنه تورفته است. همچنين نسبت به ساير روش هاي درماني كه احتمالاً عوارض جانبي شديدي را به همراه دارند، از خطرات عوارض جانبي بسيار كمتری برخوردار است. بسیاری از درمان شدگان آن را بسیار موثر دانستند.

بدون درد: بسیاری از درمان شدگان احساس می کردند که این یک درمان نسبتاً بدون درد بوده و آسیب چندانی در پی ندارد. بیشتر به این دلیل که تحت تزریق بی حسی موضعی انجام می شود.

معایب سابسیژن از نظر آنها

تورم: عده ای از درمان شدگان از این امر شکایت کرده اند که باعث تورم و کبودی شده است. اگرچه ممکن است این موارد در بعضی موارد بعد از عمل اتفاق بیفتد، اما موقتی است و پس از چند روز به حالت عادی بر می گردد.

ترکیبی بودن آن: غالباً پیشنهاد شده است که در صورت پیگیری یا استفاده از آن، با درمان هایی مانند لیزر که باعث تشکیل کلاژن می شود، ترکیب کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. چیزی که این درمان به تنهایی نمی تواند القا کند.

سابسیژن

10 داروی خانگی جایگزین عملکرد سابسیژن

جای جای آکنه واقعا بد است. من فکر میکنم همه ی ما میتوانیم در آن یک نظر باشیم. در اینجا ده درمان وجود دارد که احتمالاً در حال حاضر در خانه دارید که می توانند سریعا به از بین بردن لکه های تیره و جای جای آکنه کمک کنند.

آلوئه ورا

با این ماده زخم ها با وجود خواص مرطوب کنندگی و تسکین دهندگی که در درمان شما وجود دارد، بهبود می یابند. آلوئه ورا حاوی این دو و برخی خواص دیگر است. آنتی اکسیدان های موجود در آلوئه ورا باعث کاهش تورم و قرمزی می شوند؛ در حالی که قابض (گس) طبیعی آن روغن اضافی و سلول های مرده را از بین می برد. آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی نیز بسیار عالی است و حتی اگر به طور صحیح رقیق شود، می توان آن را مصرف کرد. نکته جالب در مورد آلوئه این است که واقعاً نیازی به اندازه گیری ندارد. اگر می توانید گیاه را پیدا کنید، چه بهتر! فقط کافی است آن را از برگ جدا کرده و بر روی جای زخم بمالید و آن را با مقداری پلاستیک بپوشانید. ممکن است عجیب و چسبنده به نظر برسد اما پوستتان از شما تشکر خواهد کرد!

روغن نارگیل

در واقع هر روغنی می تواند تا زمانی که سرشار از اسیدهای چرب امگا باشد، نفوذ کرده و به پوست رطوبت بدهد تا بتواند درخشش پوست شما را بازگرداند. روغن نارگیل به طور خاصی برای این امر بسیار عالی است و حتی توسط کاربران مشتاق توصیه می شود که آنها را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. روش مورد علاقه ما برای استفاده از روغن نارگیل؟ بعضی از افراد آنرا به زیر چشم، روی لب ها و روی لب های برهنه در صبح می زنند تا صورت شما به طور طبیعی تازه به نظر برسد. یک سخن احتیاطی در مورد مرطوب کننده های زیبایی: از روغن نارگیل فقط در منطقه ای که می خواهید درمان کنید، استفاده کنید. در صورت عدم کنترل استفاده از روغن نارگیل و مصرف بیش از حد، ممکن است باعث ایجاد خرابی در جای جای پوست شود.


بیشتر بدانید: درخشان شدن پوست با روش های خانگی


جوش شیرین

دقیقا چگونه جوش شیرین می تواند به از بین بردن جای زخم ها کمک کند؟ این ماده pH شما را متعادل کرده و به عنوان اکسید کننده طبیعی عمل می کند. با این کار سلولهای مرده پوست را از بین می برد و بدون آسیب رساندن به پوست اطراف جای زخم، پوست شما را تازه می کند. با استفاده از دو سهم آب جوش و یک سهم جوش شیرین، خمیری درست کرده و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بعد از یک دقیقه کامل و به آرامی بشویید.

سابسیژن , جای آکنه

سرکه سیب

آیا ما باید بیشتر بگوییم؟ سرکه سیب به عنوان یک ماده طبیعی و پرکاربرد در همه مورد شامل راه حل های تمیز کننده و مراقبت از پوست می باشد. هنگامی که نوبت به درمان زخم ها برسد، آن را با عسل مخلوط کرده و پس از استفاده، به مدت 10 دقیقه بگذارید روی آن باقی بماند. این کار را تا سه بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

عصاره پیاز

اگر کمی نگران جای نیش زدگی شده اید (نگران نباشید، سریع از بین می رود) ، عصاره پیاز یکی دیگر از گزینه های عالی برای شما است. با داشتن بیوفلاوونوئیدها مانند سفالین و کائمپرفول، عصاره پیاز مشخص شده است که بعد از تنها چند هفته و با استفاده روزان، به طور قابل توجهی ظاهر زخم ها را بهبود می دهد. عصاره پیاز همچنین برای مبارزه با آکنه بسیار عالی است. دارای خواصی است که باعث کاهش التهاب، قرمزی و درد می شود.

عسل

ظلیلی وجود دارد که عسل را بیش از یک بار در این لیست مشاهده می کنید. اثرات مرطوب کننده طبیعی آن و تحریک احیاء بافت باعث می شود آن را به یک ماده محبوب تبدیل کرده تا در محافظت روزمره پوست شما اضافه شود. در شکل خام آن، عسل شگفت انگیز است و نوع تیره تر آن، خواص دارویی موجود در آن را بیشتر می کند. مخلوط کردن عسل با دارچین یک درمان بازیابی کننده عالی است که می تواند به صافی و شفافیت پوست کمک کند.

لیمو

اگر می خواهید زخم خود را کم رنگ کنید، لیمو یک انتخاب عالی است. این ماده دارای اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) است؛ به این معنی که خاصیت درمانی برای پوست شما دارد. این کم رنگ کننده شناخته شده به عنوان یک سفید کننده طبیعی، در رشد سلول های جدید کمک می کند و خاصیت ارتجاعی را به پوست شما باز می گرداند. AHA را از کمی لیمو بهره ببرید. با بریدن یک لیمو و نصف کردن شروع کنید و نصف آن را روی جای زخم مالش دهید. لیمو را فشار دهید و بگذارید زخم خود حدود 15 دقیقه زخمتان خیس بخورد. با آب خنک مرطوبش کنید تا آنرا بشویید. از آنجا که لیمو می تواند پوست را در برابر نور خورشید حساس کند، با استفاده روزانه از مرطوب کننده SPF قبل از بیرون رفتن در طول روز، به بهبودی جای زخم خود کمک کنید.

سابسیژن , جای آکنه

روغن های اسانسی

مثل روغن اسطوخودوس، درخت چای، دانه هویج؛ نوع اسانس بستگی به نوع زخمی که با آن سر و کار دارید دارد. مخلوط کردن روغن ها نیز گزینه بسیار خوبی است. سعی کنید روغن زردآلو را با روغن بهار نارنج، روغن گل رز و روغن اسطوخودوس (هرکدام 1-2 قطره) برای یک مرطوب کننده روزانه و ملایم معطر مخلوط کنید تا به بهبود جای زخم شما کمک کند. به یاد داشته باشید که فقط از روغنهای اسانسی به صورت موضعی و همراه با روغنی حامل استفاده کنید.

کره درخت قلم (کره شیا)

همه ما می دانیم که کره شیا به زنان کمک می کند از علائم کششی جلوگیری به عمل آورده یا از بین ببرند؛ بنابراین چرا این کار را روی زخم ها انجام ندهیم؟ آن را روزانه بمالید تا اثرات مرطوب کننده آن باعث براق شدن پوست شما شود. اگر می توانید کره شیای خام فیلتر نشده پیدا کنید، به جای تصفیه شده ها، از آن استفاده کنید. تصفیه شده معمولاً به معنای تجزیه یا از بین بردن مواد مغذی است. مارک های فروشگاهی معمولاً باطل اند؛ زیرا به آنها عطر و مواد افزودنی دیگری اضافه کرده است.

پودر زردچوبه

زردچوبه به طورخاص برای جای آکنه بسیار عالی است؛ زیرا حاوی کورکومین است؛ ترکیبی با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که باعث کاهش تولید بیش از حد ملانین می شود که باعث ایجاد رنگدانه ها در جای زخم شما و تیرگی آن می شود. این ماده تغییر رنگ می دهد و به درخشش پوست کمک می کند. همچنین ضد عفونی کننده است؛ بنابراین بدون تحریک پوست شما را صاف می کند.

آن را با مقداری از عسل که قبلاً به آنها اشاره کردیم، استفاده کنید! فقط کافی است سهم های مساوی عسل و زردچوبه را به هم اضافه کنید (هر کدام یک قاشق غذاخوری) و حدود 20 دقیقه آن را نگه دارید تا اجازه دهید خمیر پوسته پوسته شده و سلولهای مرده پوست را بیرون بیاورد. سپس به طور کامل با آب خنک بشویید.