cl

کراتوز پیلاریس، یا پوست مرغی  اسم پزشکی  برای یک بیماری پوستی خوش خیم و  متداول است، یعنی همان برجستگی‌های کمی قرمز و کلفتی که  قادر ست در پشت بازوها، باسن و گونه‌ها  بوجود آید

این مسئله بسیار شایع است، و صرف نظر از قومیت، حدود نیمی از جمعیت دنیا را تحت تاثیر قرار داده است! درست است که بی ضرر است، اما پوست زبر و پر از برجستگی، دست کم از نظر زیبایی می‌تواند آزار دهنده باشد.

دکتر ژانت گراف، استادیار بالینی پوست در مرکز پزشکی مانت ساینای، و نویسنده‌ی کتاب «توقف پیری، شروع زندگی» توضیح می‌دهد که چه چیزی باعث این بیماری می‌شود و اینکه چطور می‌توانیم آنرا درمان کنیم.

چرا دچار این بیماری می شوید؟

کراتوز پیلاریس، یک وضعیت ژنتیکی بی خطر است که بدلیل تولید بیش از حد کراتین توسط پوست ایجاد می‌شود. در واقع پروتئین، یک فولیکول مو را احاطه می‌کند و آنرا می‌بندد، که نتیجه‌اش یک برجستگی قرمز فلس مانند است.

این بیماری، بیشتر در پشت قسمت بالایی بازوها، باسن، گونه‌ها و ران‌ها یافت می‌شود. دکتر گراف می‌گوید: افراد زیادی تا حدی به این بیماری دچار هستند، اما شدت آن متفاوت است.

هوای خشک زمستان، و همچنین دوش بسیار داغ که پوست را بیش از اندازه خشک می‌کند، اغلب به این مشکل دامن می‌زنند. اما خبر خوب این است که این وضعیت با افزایش سن شما کاهش می‌یابد و اغلب تا ۳۰ سالگی بطور کامل از بین می‌رود.

خبر بهتر اینکه با کرم‌های موضعی مناسب، و روش‌های درست مراقبت از پوست، تا حد زیادی می‌توانید همین الان اثرات ظاهری آنرا نیز کاهش دهید!

چطور آنرا درمان کنیم؟

چون کراتوز پیلاریس وابسته به ژنتیک است، چیزی نیست که بتوانید درمانش کنید. دکتر گراف می‌گوید: اما می‌توانید اثرات ظاهری آنرا به حداقل برسانید.

اغلب افراد، نیازی به مراجعه به دکتر ندارند. اما اگر پوستتان شما را نگران می‌کند یا برایتان ناخوشایند است، یک متخصص پوست می‌تواند با تجویز مرطوب کننده‌های مناسب برای درمان آن، به شما کمک کند.

راه حل‌های خانگی هم وجود دارد. دکتر گراف پیشنهاد می‌کند که بجای یک دوش آب داغ، یک دوش سریع با آب ولرم بگیرید و هرگز در حین حمام، مناطق آسیب دیده را به شدت مالش ندهید، زیرا باعث تشدید آن خواهید شد.

بعد از حمام، پوست را به آرامی با یک حوله خشک کنید و از یک لوسیون یا کرم با مواد تشکیل دهنده‌ای مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، و اسید لاکتیک که با ملایمت پوست را لایه برداری می‌کنند، استفاده کنید.

محصولاتی که با این فرمول ساخته شده اند، پوست را نرم کرده و سلول های مرده‌ پوست را جدا می‌کنند و حتی می‌توانند اثر کراتین اضافی را از بین ببرند.

منبع-http://sorkhabsefidab.com/