هدف از عمل زیبایی گوش چیست؟ هزینه عمل زیبایی گوش چقدر است؟ عمل زیبایی گوش که به عنوان ترمیم گوش، اتوپلاستی یا پینوپلاستی شناخته می شود، روشی برای تغییر اندازه، شکل یا موقعیت گوش می باشد. گوش ها از ویژگی های بارز صورت هستند و به همین دلیل می تواند تاثیر زیادی در ظاهر فرد داشته باشند. بسیاری از مردان، زنان و کودکان از ظاهر گوش خود راضی نیستند و به دنبال اصلاح آن می باشند. این بررسی کلی بر روی عمل اصلاح گوش، می تواند مقدمه ای کوتاه درباره این عمل را در اختیار شما بگذارد. در این بخش از زیبایی، پوست، مو و گوش،حلق و بینی دکتر سلام به توضیح بیشتر درباره عمل زیبایی گوش می پردازیم.

هدف از عمل زیبایی گوش ( اتوپلاستی یا پینوپلاستی) چیست؟

عمل زیبایی گوش اغلب هم در کودکان و هم در بزرگسالان انجام می شود. هدف از این عمل دستیابی به تقارن و تناسب در شکل و اندازه گوش است. این عمل جراحی شامل هماهنگی لاله گوش، به طوری که در یک موقعیت مناسب و متعادل با سایر اجزای صورت باشد، است. گوش بیرون زده یا نامتناسب می تواند یک منبع کمبود اعتماد بنفس برای بسیاری از مردم باشد. این موضوع می تواند روی مدل مول آنها، انتخاب های روش زندگی و حتی انتخاب شغلشان تاثیر بگذارد. این روش می تواند ظاهر کل صورت را بهبود بخشد. همچنین می تواند باعث افزایش عزت نفس شده و بدین ترتیب آسیب های روانی که ممکن است بسیاری از مردم تجربه کنند را کاهش دهد.

پارگی پرده گوش

چرا عمل زیبایی گوش را انجام دهیم؟

گوش یکی از ویژگی های برجسته صورت است و می تواند در زیبایی صورت تاثیر عمده داشته باشد. بسیاری از افراد متوجه می شوند که از شکل، اندازه و موقعیت گوش خود راضی نیستند. بنابراین باعث می شود که نسبت به ظاهر خود احساس بدی داشته باشند. از این رو افراد مناسب برای عمل عمل زیبایی گوش می تواند شامل کسانی باشد که:

 • گوش های برجسته یا بیرون زده دارند
 • گوشهای نا متفارن دارند
 • اندازه گوششان مناسب با اندازه سر نیست
 • به دلیل شکل یا اندازه گوش اعتماد به نفس ندارند
 • از عمل زیبایی گوش قبلی رضایت ندارند.

چه کسی برای انجام عمل عمل زیبایی گوش مناسب است؟

همه افراد داوطلب این جراحی باید:

 • بالای 5 سال باشند
 • از نظر جسمی سالم باشند
 • از نظر روانی برای جراحی آماده شده باشند
 • از زیبایی گوش خود نا راضی هستند
 • سیگاری نباشند یا حداقل از 6 هفته قبل از عمل سیگار و تمام محصولات نیکوتین دار را مصرف نکرده باشند
 • هیچ نوع عفونت گوش نداشته باشند.

عمل زیبایی گوش

آیا کودکان می توانند عمل جراحی ترمیم گوش را انجام دهند؟

گوش برجسته می تواند یک ویژگی خانوادگی باشد. اگرچه این موضوع روی شنوایی تاثیر نمی گذارد اما، می تواند باعث اذیت شدن کودکان شود. پس انجام این عمل در کودکان بسیار رایج است. کودکان بالای 6 سال، داوطلبان مناسبی برای عمل هستند. اما کودکان زیر 6 سال ممکن است مناسب نباشند چون گوش آنها هنوز به درستی رشد نکرده. همچنین بیشتر جراحان معتقدند که کودکی که می خواهد عمل جراحی ترمیم گوش را انجام دهد،باید شخصا از ظاهر گوش خود ابراز نا رضایتی کند و بخواهد حالت گوش خود را اصلاح کند. تکنیک های جراحی در کودکان و بزرگسالان فرقی ندارد، اگرچه احتمالا انجام این عمل برای کودکان تحت بیهوشی عمومی است. بسیار مهم است که انتظارات خود را با جراح مطرح کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

عمل زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

یک عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی، اغلب بین 60 تا 120 دقیقه طول می کشد. ممکن است این عمل در یک روز انجام شود یا لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. قبل از شروع جراحی باید دستورالعمل هایی را که جراح برای خوردن، نوشیدن و مصرف دارو ها در شب قبل عمل به شما داده را پیروی کنید. عمل زیبایی گوش شامل مراحل زیر می باشد:

فرم رضایت

در روز عمل شما با جراح و متخصص بیهوشی خود ملاقات می کنید تا فرم رضایت برای این عمل را امضا کنید. ممکن است این فرم را در ملاقات قبل از عمل هفته پیش امضا کرده باشید. پس از امضا این فرم، جراح در اطراف گوش شما خطوطی را می کشد و درباره اهداف دقیق این جراحی صحبت می کنید.

بیهوشی

عمل جراحی گوش می تواند با استفاده از بیهوشی عمومی  یا بی حسی موضعی، با یا بدون تزریق IV ( داخل وریدی)، انجام شود. با جراح خود درباره اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است صحبت کنید. کودکان معمولا این عمل را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند.

برش

جراح یک برش در پوشت گوش شما، جایی که گوش با سر در تماس است، ایجاد می کند. این برش باعث دیده شدن غضروف می شود و جراح می تواند شکل آن را تغییر دهد. ایجاد برش در این ناحیه به معنای آن است که جای زخم های به خوبی مخفی می شوند.

تغییر شکل غضروف

قسمت محکم اما انعطاف پذیر گوش، غضروف است و این همان قسمتی است که جراح شکل و سایزش را طی این روش تغییر می دهد. هنگامی که غضروف در معرض دید جراح قرار گرفت، حالت گوش را تغییر می دهد و هرگونه پوست یا غضروف اضافی را برمی دارد. تکنیک انتخابی آنها بستگی به هدف شما برای جراحی زیبایی گوشتان می باشد. بعد از اینکه جراح حالت غضروف ها را تغییر داد، با بخیه های دائمی آن را در موقعیت جدید خود ثابت می کند. این بخیه ها مانع از بیرون زدگی دوباره گوش می شود.

عمل زیبایی گوش

بستن برش ها

جراح برش ها را با بخیه های خارجی می بندد. سپس یک بانداژ محکم را اطراف سرتان می پیچد. این کار به تثبیت گوش شما در موقعیت جدید کمک می کند. جراح برش ها را در امتداد چین های پوستی یا خط روش مو ایجاد می کند تا قابل رویت نباشد.

بازگشت به بخش

سپس شما را به بخش می برند تا بی حسی از بین برود. هنگامی  که مطمئن شوند، می توانید به خانه بازگردید. معمولا همان روز جراحی مرخص می شوید. اگرچه می توانید نتیجه را بلافاصله بعد از عمل ببینید، اما مشاهده نتیجه نهایی حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد.

جراحی ear fold چیست؟

جراحی ear fold یک روش با حداقل تهاجم است که برای اصلاح گوش های برجسته انجام می شود. این روش شامل ایجاد یک برش کوچک در گوش و قرار دادن یک ایمپلنت یا گیره برای پین کردن گوش می شود. ایمپلنت حالت برجستگی گوش را کم می کند. اگر چه این عمل نسبت به اتوپلاستی تهاجم کمتری دارد، اما ریسک بازگشت آن بیشتر است. اگر چه این روش جایگزین مناسبی نسبت به جراحی گوش هم برای کودکان و هم برای بزرگسالانی که گوش برجسته دارند است، اما نمی تواند اندازه و شکل گوش را تغییر دهد و فقط موقعیت گوش را تصحیح می کند.

جراحی ترمیم نرمه گوش چیست؟

جراحی ترمیم نرمه گوش با جراحی اتوپلاستی متفاوت است و روشی است که بوسیله آن نرمه های گوش چسبیده یا شکافته شده را ترمیم می کنند. نرمه گوش می تواند تصادفا هنگام پوشیدن گوشواره یا در اثر کشش بیش از حد گوشواره های سنگین، شکافته شود. این روش بسیار ساده است و با بی حسی موضعی انجام می شود. شما می توانید نتیجه را 4 تا 6 ماه بعد از عمل ببینید و می توانید بعد از 6 ماه دوباره گوش های خود را سوراخ کنید. برخی جراحان روش ترمیم شکاف گوش با چرخش فلپ را پیشنهاد می کنند که می تواند شکاف گوش را ترمیم کند و به بیمار اجازه می دهد که 2 هفته بعد از عمل مجددا گوشواره بپوشد.

عمل زیبایی گوش

مشاوره عمل زیبایی گوش

در طول مشاوره عمل زیبایی گوش چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

مشاوره عمل زیبایی گوش معمولا 15 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. در طول این مشاوره جراح در مورد تمام جنبه های این عمل با شما صحبت خواهد کرد. آنها تارخچه پزشکی گذشته و فعلی شما را که شامل موارد زیر است، در نظر می گیرند:

 • وضعیت سلامت فعلی شما
 • هر گونه شرایط پزشکی قبلی یا فعلی شما
 • استفاده فعلی شما از داروها، گیاهان دارویی، ویتامین ها، الکل، تنباکو و مواد مخدر
 • سابقه آلرژی به دارو
 • سابقه جراحی قبلی

جراح همچنین درباره جنبه های مختلف این عمل با شما صحبت می کند و برای اطمینان از آگاهی شما موضوعات زیر را مطرح می کند:

 • دلیل شما برای انجام عمل زیبایی گوش
 • از این روش چه انتظاراتی دارید و نتیجه مطلوب شما چگونه است
 • کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است
 • روش عمل زیبایی گوش چگونه است
 • خطرات و عوارض عمل

بعد از پوشش دادن تمام این موارد، جراح برای سوابق پزشکی شما، از گوشتان عکس می گیرد. بسیار مهم است که در مورد آنچه که می خواهید توسط این عمل بدست آورید، با جراح خود صادق باشید.

سوالاتی که باید هنگام مشاوره عمل زیبایی گوش بپرسید

سوالات زیر ممکن است برای مشاوره زیبایی گوش مفید باشد:

 • آیا انتظاراتی که از این عمل دارم واقع بینانه است؟
 • برای دستیابی به بهترین نتیجه چه کاری باید انجام دهم؟
 • جای زخم های من در کدام ناحیه خواهد بود؟
 • می توانم عکس قبل و بعد از عمل همین روش را که قبلا انجام داده اید ببینم؟

زمان مشاوره فرصتی است که می توانید تمام سوالات خود را بپرسید و همچنین بسیار مهم است که درباره انتظارات خود از این عمل صادق باشید.

عمل زیبایی گوش

خطرات و عوارض عمل زیبایی گوش

تمام جراحی ها با خطرات احتمالی همراه است. مهم است که قبل از عمل از عوارض این عمل آگاه باشید. این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

جای زخم

ماندن جای زخم بعد از عمل ترمیم گوش، اجتناب ناپذیر است. زیرا جراح برای این عمل باید برش ایجاد کند. اما این زخم ها کم بوده و به سختی قابل مشاهده هستند. آنها در چین های طبیعی پوست یا در امتداد خط رویش مو ایجاد می شوند تا کمتر دیده شوند. میزان ماندن جای این زخم ها به توانایی پوست شما در بهبودی بستگی دارد. بعضی بیماران بیشتر مستعد ابتلا به انواع زخم های شدید مثل زخم های کلوئیدی یا هایپرتروفیک هستند. بیماران معمولا از قبل اطلاع دارند که مستعد ابتلا به این نوع زخم ها هستند.

بازگشت برجستگی

در برخی موارد ممکن است جراحی نتواند به اندازه کافی گوش را به عقب برگرداند. این موضوع ممکن است باعث بیرون زدگی مجدد گوش ها شود. با این وجود، این حالت با جراحی مجدد می تواند اصلاح شود.

عدم تقارن

عدم تقارن یک ویژگی طبیعی چهره همه انسان ها است. هدف از جراحی زیبایی گوش، جا به جایی گوش ها به گونه ای است که نسبت به بقیه صورت متناسب و متقارن باشد. با این حال در روند بهبودی ممکن است اختلاف جزئی در تقارن ایجاد شود.

سخت شدن گوش

هنگامی که جراح غضروف گوش شما را در موقعیت متفاوتی قرار دهد، ممکن است انعطاف گوش کمتر شود و سفت شود. اگر این اتفاق رخ دهد ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دوباره انعطاف پذیری خود را بدست آورد.

عمل زیبایی گوش

زیبایی

همیشه این ریسک وجود دارد که از نتیجه نهایی عمل زیبایی گوش خود راضی نباشید. بنابراین به شما توصیه می کنیم که در انتخاب جراح خود دقت کنید.

تغییر حس پوست

برش هایی که جراح برای عمل ایجاد می کند ممکن است به اعصابی که در ناحیه عمل قرار دارند آسیب برساند. آسیب به این اعصاب می تواند منجر به ایجاد بی حسی یا تغییر در حس (مثل سوزن سوزن شدن) گوش یا اطراف آن شود. در بیشتر موارد این بی حسی بر طرف می شود اما ممکن است چندین ماه طول بکشد. در موارد نادر ممکن است این تغییر دائمی باشد.

خونریزی و کبودی

خونریزی جزئی و کبودی بعد از عمل جراحی گوش شایع است. در برخی موارد ممکن است لخته خونی به نام هماتوم در پوست گوش ایجاد شود. این حالت معمولا به طور طبیعی بر طرف می شود اما گاهی اوقات باید آن را با سوزن کوچکی از بین برد. خون ریزی شدید نادر است اما در صورت بروز، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

التهاب

بعد از عمل عمل زیبایی گوش ممکن است بخیه های ثابتی که گوش را در جای خود نگه می دارد به سطح پوست رسیده و پوست آن ناحیه را تحریک کند. این موضوع ممکن است باعث التهاب قسمت آسیب دیده گوش شود. برای حل این مشکل احتمالا نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت.

عفونت

در همه جراحی ها خطر عفونت وجود دارد. این ها عفونت های خفیف زخم هستند که با آنتی بیوتیک قابل درمان می باشند. اگر آن را درمان نکنید عفونت شدید تر می شود. به همین دلیل آگاهی از علائم عفونت بسیار مهم است. شما باید در صورت داشتن هر یک از علائم زیر به جراح خود اطلاع دهید:

 • دمای بدن 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر
 • چرک بد بو یا ترشح عفونت از محل برش
 • پخش شدن قرمزی در محل برش
 • افزایش درد که با مسکن آرام نشود

عمل زیبایی گوش

آمادگی های قبل از عمل زیبایی گوش

عمل جراحی گوش، یک عمل انتخابی است. این بدان معناست که شما می توانید مقدمات لازم را برای بهبودی بهتر انجام دهید. لیست زیر ممکن است به شما برای آماده شدن قبل از عمل گوش کمک کند:

کارهای خانه

از آنجایی که بعد از عمل جراحی گوش خود نمی توانید چییز های سنگین بلند کنید، بهتر است قبل از عمل به فروشگاه بروید و مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنید. همچنین می توانید بعضی وعده های غذایی را از قبل آماده کنید و در فریزر قرار دهید تا دیگر نگران آشپزی نباشید. بهتر است کارهایی مثل تمیز کردن منزل، شستن لباس و بیرون بردن سطل ها را قبل از رفتن برای عمل انجام دهید.

کودکان و حیوانات خانگی

احتمالا لازم است از خانواده یا دوستان خود بخواهید در چند روز اول بعد از عمل، از فرزندان خردسال یا حیوانات خانگی شما مراقبت کنند.

لنز چشم

از آنجایی که به مدت 5 تا 7 روز بعد از عمل باید از پیشانی بند استفاده کنید، نمی توانید عینک بزنید. خرید لنز های طبی بدون نسخه می تواند به شما کمک کند.

لباس پوشیدن

از آنجایی که 5 تا 7 روز بعد از عمل باید از پیشانی بند استفاده کنید، بهتر است از لباس هایی استفاده کنید که از جلو یا عقب بسته شوند. این کار برای شما راحت تر خواهد بود، زیرا از کشیدن لباس روی سر و جا به جایی بانداژ جلوگیری می کند.

رانندگی

بعد از عمل جراحی گوش، شما قادر به رانندگی نیستید. پس باید از دوستان یا بستگان خود بخواهید شما را به خانه یا جایی که برای بهبودی می مانید برساند. به طور کلی ممکن است از 5 روز تا 2 هفته بعد از عمل نتوانید رانندگی کنید. با این وجود این موارد به دستوالعمل های جراح شما بستگی دارد.

عمل زیبایی گوش

رژیم غذایی

برای بهبودی بهتر بعد از عمل، بهتر است از غذا های پر پروتئین و کم نمک استفاده کنید. سعی کنید از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. همچنین با نوشیدنی های بدون کافئین و مقدار زیاد آب، آب بدن خود را تامین کنید.

خواب

برای خود بالش های بیشتری بگیرید. خوابیدن با سر بالا بعد از عمل ممکن است برای شما راحت تر باشد. خوایبدن و استراحت روی پشت و در حالت خم شدن، به کاهش کبودی و تورم بعد از عمل کمک کند.

مشاوره جراحی

توجه به این نکته ضروری است که نوشیدن مقادیر زیاد الکل، بالا بودن شاخص توده بدنی، سیگار کشیدن و استفاده از دارو های هومیوپاتی و روانگردان عواملی هستند که می توانند خطر بروز عوارض ناشی از جراحی را افزایش دهند. سیگار کشیدن خطر عفونت را افزایش می دهد و ممکن است باعث تاخیر در بهبود زخم شود. جراحان برای کاهش این خطرات، راهکار های زیر را پیشنهاد می کنند:

 • از 6 هفته قبل و بعد از عمل، مصرف سیگار و تمام محصولات نیکوتین دار را متوقف کنید.
 • حداقل از 2 هفته قبل از عمل تمام دارو های هومیوپاتی مانند آسپرین، مخمر آبجو، مولتی ویتامین و سایر دارو هایی که حاوی زنجنیبل، ژنگو، سیر و روغن جگر ماهی هستند استفاده نکنید.

داروهای هومیوپاتی می توانند خونریزی و کبودی بعد از عمل را افزایش دهند.

عمل زیبایی گوش

بعد از عمل زیبایی گوش چه انتظاراتی باید داشت؟

جراح به شما دستور العمل هایی برای مراقبت های بعد از عمل زیبایی گوش می دهد. معمولا همان روز بعد از عمل می توانید به خانه برگردید اما شاید لازم باشد یک شب را در بیمارستان بگذرانید.

تورم و کبودی

احتمالا بعد از انجام این عمل در اطراف گوش و سر خود درد، کبودی و تورم دارید. این حالت می تواند 1 تا 2 هفته طول بکشد، اما می توانید برای تسکین درد از مسکن هایی مثل پاراستامول استفاده کنید. همچنین باید سعی کنید سر خود را هنگام خواب به کمک بالش بالا نگه دارید و از خم شدن خودداری کنید. این تکنیک ها به کاهش تورم بعد از عمل کمک می کند.

ویزیت بعد از عمل

جراح برای شما قرار ملاقاتی، 1 تا 2 هفته بعد از عمل ترتیب می دهد. در طی این ملاقات جراح شما:

 • ناحیه عمل را بررسی می کند
 • بخیه های غیر قابل جذب را می کشد
 • پانسمان را عوض می کند
 • عوارض بعد از عمل را بررسی می کند
 • در باره مراحل بعدی مراقبت ها صحبت می کند

بیهوشی

اگر عمل شما تحت بیهوشی عمومی  انجام گرفته باشد، ممکن است بعد از عمل روی حافظه و تمرکز شما تاثیر بگذارد. این حالت فقط 1 یا 2 روز طول می کشد. اگر از بی حسی موضعی استفاده کرده باشید، ممکن است حس اطراف گوش شما تغییر کند اما نهایتا به حالت قبل باز می گردد. با توجه به تاثیر بی هوشی، لازم است از فردی بخواهید که در 24 ساعت اول بعد از عمل در کنار شما باشد.

حمام کردن

بعد از عمل می توانید از گردن به پایین را حمام کنید. با این وجود تا 1 هفته از خیس شدن پیشانی و گوش خود جلوگیری کنید. جراح درباره استحمام به شما توصیه های لازم را ارائه می دهد.

پانسمان فشاری

بعد از عمل جراحی، گوش شما و بخیه های دائمی  که آن را ثابت نگه می دارد، بسیار حساس خواهند بود. شما باید حدود 5 تا 7 روز یک سر بند یا پارچه محکم با فشار ببندید. جراح ممکن است به شما توصیه کند که تا 1 ماه بعد از عمل پیشانی خود را هنگام خواب همچنان ببندید. این کار به شما کمک می کند که هنگام خواب گوش شما خم نشود. بستن پیشانی قسمت مهمی  از مراقبت های بعد از عمل است و به ثبات موقعیت گوش کمک می کند. همچنین با پوشاندن محل جراحی از عفونت نیز جلوگیری می شود. بسیار مهم است که پیشانی بند خیس نشود و تا زمانی که جراح اجازه نداده آن را بر ندارید.

مرخصی

زمان لازم برای مرخصی بعد از انجام عمل گوش شما، به شغلتان بستگی دارد. اگر شغل اداری دارید باید حداقل 1 هفته مرخصی داشته باشید.ل اگر شغ شما شامل فعالیت بدنی است، ممکن است نیاز به 2 هفته مرخصی داشته باشید.

عمل زیبایی گوش

بازگشت به ورزش و فعالیت

تا چند هفته بعد از عمل، گوش های شما همچنان حساس هستند. بنابراین درباره اینکه از چه زمانی می توانید ورزش را از سر بگیرید به توصیه های جراح خود عمل کنید. دستورالعمل های کلی درباره این موضوع به شرح زیر است.:

هفته اول : در هفته اول از انواع ورزش و فعالیت خودداری کنید. حتی ورزش های هوازی جزئی در این مرحله، ممکن است باعث افزایش تورم شود.

هفته 2 تا 3: دو هفته بعد از عمل زیبایی گوش فعالیت های قلبی سبک مانند راه رفتن روی تردمیل را شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که به آرامی شروع می کنید و به شما فشار وارد نمی شود.

هفته 3 تا 4: سه هفته پس از جراحی می توانید ورزش های فعال تری مانند دوچرخه سواری را انجام دهید. اما همچنان از برداشتن وزنه های سنگین و تمرینات شدید خودداری کنید.

هفته 4 تا 6: بعد از گذشت 4 تا 6 هفته می توانید همه ورزش ها وتمرینات خود را از سر بگیرید.

مراقبت از جای زخم

برای این عمل جراح در چین های طبیعی پوست یا خط رویش مو برش ایجاد می کند. این کار باعث می شود جای زخم کمتر دیده شود. برای کاهش بیشتر جای زخم ها، جراح شما ممکن است برخی تکنیک های زیر را توصیه کند:

 • ماساژ زخم- ماساژ ملایم ناحیه زخم ممکن است به روند بهبودی کمک کند. شما باید این کار را بعد از خوب شدن زخم انجام دهید.
 • ورق ها، کرم یا ژل های سیلیکونی- ثابت شده است که محصولات حاوی سیلیکون به کاهش جای زخم کمک می کند. حتما بعد از بهبودی کامل زخم از این محصول استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید- حتما از آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در برابر آفتاب جلوگیری کنید. اگر با وجود زخم در معرض آفتاب قرار خواهید گرفت، حتما از ضد آفتاب های قوی استفاده کیند. این کار در بهبودی پوست کمک می کند و مانع از تیره شدن جای زخم می شود.

نتیجه عمل زیبایی گوش

اگرچه بعد از عمل زیبایی گوش می توانید تغییرات را حس کنید اما برای دیدن نتایج کامل باید 3 تا 6 ماه صبر کنید. بنایر این بسیار مهم است که صبور باشد. رعایت توصیه های بعد از عمل جراحتان به بهتر شدن نتایج کمک می کند. نتیجه نهایی باید ماندگار باشد. اما ممکن است با افزایش سن تغییراتی به طور طبیعی در شکل گوش ایجاد شود. در صورت بروز هرگونه عارضه ای که باعث تغییر شکل گوش شود مانند برجستگی مجدد، جراح شما می تواند این عمل را با جراحی مجدد اصلاح کند.

عمل زیبایی گوش

سوالات متداول درباره عمل زیبایی گوش

در ادامه می توانید برخی سوالات متداول مربوط به عمل زیبایی گوش را ببینید:

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی گوش را پرداخت می کند؟

عمل زیبایی گوش معمولا شامل بیمه نمی شود اما اگر شواهدی حاکی از استرس روانی بیش از حد وجود داشته باشد ممکن است پرداخت کنند.

تفاوت بین اتوپلاستی و پینوپلاستی در چیست؟

هیچ تفاوتی بین این دو روش وجود ندارد. این دو اسم یک جراحی را توصیف می کنند و هر دو به عنوان عمل زیبایی گوش نیز شناخته می شوند.

چه موقع دوباره می توانم از عینک استفاده کنم؟

از آنجایی که بعد از عمل سر شما بانداژ می شود، نمی توانید از عینک استفاده کنید. شما باید 5 تا 7 روز بعد از عمل و همچنین تا یک ماه در هنگام خواب سر خود را ببندید. پس باید تا زمانی که دیگر نیازی به بستن سر خود ندارید از زدن عینک اجتناب کنید. به این دلیل که ممکن است موقعیت و شکل تنظیم شده گوش شما تغییر کند. معمولا 3 هفته بعد از عمل طول می کشد اما امکان دارد بیشتر شود. بنابراین باید در این دوره از لنز های طبی استفاده کنید.

عمل زیبایی گوش

آیا عمل زیبایی گوش روی شنوایی تاثیر می گذارد؟

رخ دادن این اتفاق بسیار بعید است. گوش از سه قسمت تشکیل شده، گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی. هر سه قسمت در شنوایی نقش دارند اما عمدتا گوش میانی و داخلی است که روی شنوایی اثر می گذارد. لاله گوش تنها بخشی است که جراح در حین عمل آن را تغییر می دهد. نقش لاله گوش جمع آوری و هدایت صدا به سمت گوش میانی و داخلی است. بنابراین بعید است این عمل بر روی شنوایی شما تاثیر بگذارد.


بیشتر بدانید؛ ساختار گوش|گوش داخلی، گوش میانی و بیرونی 


جراحی earfold چیست؟

این جراحی یک روش کم خطر برای اصلاح گوش های برجسته است. این روش شامل قرار دادن یک ایمپلنت در پشت گوش است که غضروف را به سمت عقب می کشد. این کار می تواند جایگزین مناسبی برای عمل اتوپلاستی هم در کودکان و هم بزرگسالانی که گوش برجسته دارند باشد اما نمی تواند اندازه گوش را تغییر دهد.

تاثیر دارو ها، سیگار و سایر موارد بر روی عمل زیبایی گوش

استعمال دخانیات، مصرف دارو های روان گردن و مصرف مقادیر زیاد الکل, همه عواملی هستند که باعث افزایش خطر عوارض ناشی از جراحی و بعد از آن می شوند. بنابراین به شدت توصیه می کنیم که حداقل 6 هفته قبل و بعد از عمل، سیگار و محصولات نیکوتین دار مصرف نکنید.