ممکن است در یک مرحله از زندگیتان یک توده یا تغییر در سینه تان داشته باشید و یا یافته های غیر طبیعی در  ماموگرافی پیدا کنید. برای اینکه مطمئن شوید که سرطان پستان نیست، باید آزمایشاتی را انجام دهید. در بسیاری از موارد، سرطان پستان را می توان با ماموگرافی تشخیصی، وراء صوت پستان و آم ار آی پستان رد کرد. با این حال، اگر سرطان رد نشد، شما به بیوپسی نیاز دارید. بیوپسی تنها آزمایشی است که می تواند سرطان پستان را تشخیص دهد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بیوپسی توده های پستان می پردازیم.

بیوپسی توده های پستان

آیا بیوپسی سرطان پستان می تواند خطا کند ؟

در بعضی موارد، بیوپسی توده های پستان می تواند خطا کند.  بیوپسی سلول ها و بافت های مشکوک منطقه پستان را جدا می کند و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند تا ببینند که سرطان وجود دارد یا خیر.

چگونه سوزن بیوپسی می تواند در سرطان پستان خطا کند؟

اگر سوزن نمونه را از بافت یا سلول منطقه اشتباه بردارد یا در نمونه مشکلی وجود داشته باشد، سوزن بیوپسی می تواند در سرطان پستان اشتباه کند. حتی اگر نمونه ها از منطقه درست برداشته شده باشند، اگر آسیب شناس بافت یا سلول ها را به عنوان غده خوش خیم (غیر سرطانی) تفسیر کند درحالی که آن ها غده سرطانی هستند، در این صورت نتایج منفی کاذب اتفاق می افتد.

چگونه جراحی بیوپسی در سرطان پستان اشتباه می کند؟

با جراحی بیوپسی توده های پستان ، احتمال اشتباه در سرطان پستان کمتر است. با این حال، با برداشتن یک بافت از ناحیه اشتباه، جراحی بیوپسی در سرطان پستان می تواند دچار خطا شود. استفاده از روش های سوزنی و سیم های موضعی سازی قبل از بیوپسی و اشعه ایکس از نمونه های بافت بعد از بیوپسی این مشکل را محدود می کند.

بیوپسی توده های پستان باعث شیوع سرطان نمی شود

این افسانه است که پخش شدن سرطان پستان در هوا در طول عمل یا برش از طریق سرطان ممکن است باعث شیوع آن شود. بیوپسی های جراحی و سوزنی باعث شیوع سرطان پستان نمی شوند.

تلاش کنید نترسید و نگران نباشید

اگرچه بیوپسی می تواند ترسناک باشد، اما بیشتر بیوپسی های پستان در ایالات متحده سرطان را نشان نمی دهند. با این وجود، برای دانستن این موضوع که چیزی سرطان است یا خیر، بیوپسی لازم است. اگر سرطان پستان یافت شود، قابل درمان است. با درمان استاندارد، افرادی که زود متوجه سرطان پستان می شوند، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند.

بیوپسی توده های پستان

بیوپسی توده های پستان

بررسی اجمالی

بیوپسی توده های پستان روشی است که در آن نمونه کوچکی از بافت سرطانی برای آزمایش آزمایشگاهی جدا می شود. بیوپسی توده های پستان راهی برای ارزیابی منطقه مشکوک در پستانتان است که مشخص شود آیا سرطان پستان است یا خیر. چندین نوع از روش بیوپسی توده های پستان وجود دارد.

بیوپسی توده های پستان نمونه ای از بافت را تهیه می کند که پزشک با استفاده از آن ناهنجاری در سلول ها را که منجر به تشکیل توده، تغییرات غیر عادی پستان یا یافته های مشکوک و نگران کننده دیده شده در ماموگرافی و وراء صوتی را تشخیص و تعیین کند. گزارش آزمایشگاه از بیوپسی توده های پستان می تواند در تعیین اینکه آیا شما به جراحی اضافی یا دیگر درمان ها نیاز دارید یا خیر، کمک کند.


بیشتر بدانید: نحوه انجام بیوپسی پروستات


چرا این عمل انجام می شود

پرشک شما بیوپسی توده های پستان را توصیه می کند اگر:

 • شما یا پزشکتان توده یا ضخیم شدن پستان را احساس کنید و پزشکتان به سرطان پستان مشکوک باشد.
 • ماموگرافی شما یک منطقه مشکوک در پستانتان را نشان دهد.
 • اسکن وراء صوتی یک یافته مشکوک را نشان دهد.
 • ام ار آی پستانتان یک یافته مشکوک را نشان دهد.
 • شما دچار تغییرات نوک سینه یا اطراف آن از جمله پوسته پوسته شدن، کمرنگ شدن پوست یا ترشح خونین شوید.

چه اتفاقی می افتد و انواع روش های بیوپسی توده های پستان

روش های مختلفی برای انجام بیوپسی توده های پستان وجود دارد:

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

در بیوپسی توده های پستان آسپیراسیون سوزن ریز(FNAB)، جراح، آسیب شناس یا رادیولوژیست از یک سوزن بسیار نازک و از یک سرنگ برای عقب کشیدن و خالی کردن چند سلول از یک توده قابل لمس استفاده می کند. اگر توده قابل لمس باشد، به این معنی است که فرد می تواند با دست خود آن را حس کند. از طرف دیگر، پزشک ممکن است مقدار کمی مایعات را از حفره پر از مایعات مانند کیست بردارد. FNAB یک روش زیر پوستی است و به این معنی است که پزشک سوزن را از طریق پوست عبور می دهد تا به منطقه برای نمونه برداری برسد.

سوزنی که در FNAB استفاده می شود معمولا از نوع سوزنی که در آزمایش خون استفاده می شود، کوچک تر است. فرد معمولا به بیهوشی موضعی نیاز ندارد. اگر فرد بتواند توده یا منطقه مشکل ساز را احساس کند، پزشک می تواند با لمس سوزن را به هدف هدایت کند.

اگر هدف اینقدر کوچک یا عمیق باشد که احساس کردن آن مشکل باشد، پزشک ممکن است اسکن وراء صوتی را انجام دهد و با استفاده از تصاویر روی صفحه، سوزن را به محل درست هدایت کند. این بیوپسی با راهنمایی وراء صوتی است. در بیوپسی استریوتاکتیک، ماموگرافی از دو زاویه که محل دقیق توده را نشان می دهد، گرفته می شود. پزشکان بیوپسی توده های پستان استریوتاکتیک را راهنمایی تصاویر نیز می نامند.

در مرحله بعد، تحلیلگر آزمایشگاهی مایع یا سلول ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا مشخص کند که سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. اگر نمونه از مایعات شفاف تشکیل شده باشد، شانس خوبی است که از یک کیست خوش خیم بدون سلول های سرطانی حاصل شده است. مایعات اگر خون آلود یا تیره باشند ممکن است از کیست خوش خیم یا سرطان زا ایجاد شده باشند.

از آنجا که پزشکان از سوزن های نازک استفاده می کنند، احتمال از دست رفتن سلول های سرطانی نزدیک به آن وجود دارد. اگر تشخیص واضح نباشد، پزشک ممکن است نوع دیگری از بیوپسی را توصیه کند.

بیوپسی توده های پستان

بیوپسی سوزنی هسته

در بیوپسی سوزنی هسته(CNB)، پزشک نمونه های کوچک و جامد بافت را بر می دارد. سوزن توخالی است و قطر آن کمی بزرگتر از سوزن در FNAB است. پزشک معمولا از وراء صوت و اشعه ایکس برای هدایت در این روش استفاده می کند.

اگر توده قابل لمس باشد، آن ها سوزن را با لمس کردن هدایت می کنند. سوزن توخالی هسته ها یا استوانه های کوچک از بافت توده را کنار می کشد. سوزن شش مرتبه وارد می شود تا چندین هسته بافت را از بین ببرد. پزشک ممکن است بیهوشی موضعی را برای بی حس کردن ناحیه توصیه کند.

مدت زمان CNB از FNAB بیشتر است و احتمال از دست رفتن سلول های سرطانی کمتر است، به همین دلیل نتیجه قابل اطمینان تری دارد. بعد از CNB، فرد ممکن است مقداری کبودی را تجربه کند اما هیچ زخم قابل توجهی ندارد و نیازی به بخیه نیست.

بیوپسی استریوتاکتیک

این نوع از بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن محل های مشکوک درون پستان استفاده می کند. برای این روش، شما بر روی شکم روی میز بیوپسی که با بالش هایی پوشانده شده دراز می کشید و یکی از سینه های شما در حفره موجود در میز قرار می گیرد، یا ممکن است شما این کار را در حالت نشسته انجام دهید. لازم است که 30 دقیقه تا 1 ساعت در این حالت بمانید.

میز با چندین پایه بلند شده است و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر میز قرار گرفته است. پستان شما کاملا بین دو صفحه فشرده می شود، درحالی که ماموگرافی گرفته می شود تا به رادیولوژیست محل دقیق منطقه برای بیوپسی را نشان دهد. رادیولوژیست یک برش کوچک در حدود طول ¼ اینچ (حدود 6 میلی متر) در پستان شما ایجاد می کند. او سپس یک سوزن یا پروب خلاء را وارد می کند تا چندین نمونه از بافت را بردارد. نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تجزیه و تحلیل شوند.

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی از امواج صوتی استفاده می کند تا محل توده یا ناهنجاری را پیدا کند و یک نمونه بافت را برای آزمایش زیر میکروسکوپ بردارد. این روش نسبت به بیوپسی جراحی کمتر تهاجمی است، جای زخم کمی باقی می گذارد و در معرض اشعه یونیزان نیست.

در مورد بیماری های اخیر یا شرایط پزشکیتان و اینکه آیا آلرژی دارید مخصوصا در مورد بیهوشی، با پزشکتان صحبت کنید. در مورد هر گونه دارویی که مصرف می کنید از جمله مکمل های گیاهی و آسپیرین با او بحث کنید. به شما توصیه می شود که مصرف آسپیرین یا رقیق کننده خون را سه روز قبل از این روش متوقف کنید. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس شب بپوشید. اگر می خواهید که احساس آرامش کنید، برنامه ریزی کنید تا یک نفر شما را تا خانه ببرد.

بیوپسی توده های پستان

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی چیست؟

توده ها یا ناهنجاری ها معمولا توسط معاینه جسمانی، ماموگرافی یا دیگر مطالعات تصویر برداری تشخیص داده می شود. با این حال، همیشه امکان پذیر نیست که از طریق این تست های تصویربرداری بگوییم که آیا رشد خوش خیم است یا سرطانی است. بیوپسی توده های پستان برخی سلول ها را از منطقه مشکوک در سینه برمی دارد و آن ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا تشخیص انجام شود.

این کار با جراحی یا معمولا توسط رادیولوژیست با استفاده از روش کمتر تهاجمی انجام می شود که شامل سوزن تو خالی و راهنمایی تصویر است. بیوپسی سوزنی با راهنمایی تصویر برای از بین بردن کل ضایعه طراحی نشده است بلکه برای به دست آوردن نمونه کوچکی از ناهنجاری برای تجزیه تحلیل بیشتر است.

بیوپسی با راهنمایی تصویر با گرفتن نمونه ای از ناهنجاری تحت نوعی از راهنمایی مانند وراء صوتی، ام ار آی یا ماموگرافی انجام می شود. در بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وارء صوتی،  از تصاویر وراء صوتی برای کمک به راهنمایی ابزارهای رادیولوژیست به محل رشد غیر طبیعی استفاده می شود.

موارد متداول استفاده از روش بیوپسی توده های پستان

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی وقتی انجام می شود که وراء صوتی ناهنجاری های زیر را نشان دهد:

 • یک توده جامد مشکوک
 • غیر طبیعی شدن ساختار بافت های سینه
 • تغییر ناحیه غیرطبیعی بافت

این مواقعی است که پزشکتان تصمیم می گیرد که راهنمایی وارء صوتی برای بیوپسی مناسب است حتی اگر توده قابل لمس باشد.

راهنمایی وراء صوتی در چهار روش بیوپسی استفاده می شود:

 • آسپیراسیون سوزن ریز(FNA) که از سوزن بسیار ریز برای استخراج مایعات یا سلول ها از منطقه غیرطبیعی استفاده می کند.
 • سوزن هسته(CN) که از سوزن توخالی بزرگ برای برداشتن یک نمونه از بافت پستان استفاده می کند.
 • دستگاه با کمک خلاء(VAD) که از ابزار قوی خلاء برای جمع آوری نمونه های چند بافت در حین وارد کردن سوزن استفاده می کند.
 • سیم موضعی سازی، که در آن سیم راهنما در منطقه مشکوک قرار می گیرد تا به جراح کمک کند ضایعه را برای بیوپسی جراحی پیدا کند.

بیوپسی توده های پستان

تجهیزات بیوپسی توده های پستان به چه صورت است؟

اسکنرهای وراء صوتی  از یک کنسول کامپیوتری، صفحه نمایش فیلم و یک مبدل متصل تشکیل شده است. مبدل وسیله دستی کوچکی است که به یک میکروفون شباهت دارد. بعضی از معاینات ممکن است در طی یک آزمون واحد از مبدل های  مختلف (با قابلیت های مختلف) استفاده کنند. مبدل امواج صوتی نامفهوم با فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد و سپس به اکوهای برگشتی گوش می دهد. اصول آن مشابه سونار است که توسط قایق ها و زیر دریایی ها استفاده می شود. تکنسین مقدار کمی ژل را به منطقه مورد معاینه می مالد و مبدل را در آنجا قرار می دهد.

ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و منطقه مورد معاینه به جلو و عقب حرکت کنند.  تصاویر وراء صوتی به سرعت در صفحه نمایشگر ویدیویی قابل مشاهده است که مانند مانیتور کامپیوتر می ماند. کامپیوتر براساس بلندی( دامنه)، پیچ(فرکانس) و زمان لازم برای برگشت سیگنال وراء صوتی به مبدل، تصویر را ایجاد می کند. این همچنین این نکته را در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و بافتی عبور می کند. یکی از چهار ابزار زیر استفاده خواهد شد:

 • سوزن ریز متصل به سرنگ، کوچکتر از سوزنی است که برای خون گرفتن استفاده می شود.
 • سوزن هسته، که به آن سوزن اتوماتیک نیز گفته می شود که شامل سوزن داخلی متصل به یک فرورفتگی یا محل کم عمق است که توسط یک غلاف پوشانده شده و به یک مکانیزم پربار وصل شده است.
 • وسیله ای به کمک خلاء(VAD)، ابزار قوی خلاء است که از فشار برای کشیدن بافت به درون سوزن ها استفاده می کند.
 • یک سیم راهنمای نازک، که برای بیوپسی جراحی استفاده می شود.

سایر تجهیزات استریل که در این روش استفاده می شود شامل سرنگ، اسفنج، پنس، لیوان نمونه و اسلاید میکروسکوپ می باشد.

بیوپسی توده های پستان

نحوه عملکرد بیوپسی توده های سرطانی

تصویربرداری وارء صوتی براساس اصولی مشابهی است که در سونار مورد استفاده قایق ها، کشتی ها و ماهیگیرانقرار می گیرد. هنگامی که امواج صوتی به یک شیء حمله می کنند، جست آن عقب می رود تا به اکو تبدیل شود. با اندازه گیری اکوی امواج می توان تعیین کرد که شیء چقدر از اندازه، شکل و قوام آن فاصله دارد. این شامل اینکه جسم جامد باشد یا با مایع پر شده باشد نیز است. در پزشکی، وراء صوتی برای تشخیص تغییرات در ظاهر اندام ها، بافت ها و توده های غیر طبیعی مانند تومورها استفاده می شود.

در آزمایش وراء صوتی، مبدل هم امواج صوتی را می فرستد هم امواج اکو را ضبط می کند. وقتی مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، نبض های کوچکی از امواج صوتی نامفهوم با فرکانس بالا به بدن فرستاده می شود. هنگامی که امواج صوتی اندام های داخلی، مایعات و بافت ها را منعکس می کند،گیرنده های حساس در مبدل تغییرات کوچک در پیچ و مسیر صدا را ثبت می کنند.

این امواج اثر فورا توسط کامپیوتر اندازه گیری و نمایش داده می شوند که به نوبه خود در زمان واقعی تصویری روی مانیتور ایجاد می کند. یک یا چند قاب از تصاویر متحرک به طور معمول به عنوان تصاویر ثابت ضبط می شوند. لوپ های فیلم های کوتاه از تصاویر نیز ممکن است ذخیره شود.

برای استفاده از پروب وراء صوتی برای تجسم محل توده پستان، اختلال یا تغییر غیرعادی بافت، رادیولوژیست یک سوزن را از طریق پوست وارد می کند و آن را تا یافتن هدف پیش می برد و نمونه های بافت را برمی دارد.

اگر بیوپسی جراحی انجام شود، وراء صوتی ممکن است از یک سیم راهنما برای هدایت به یافته هدفمند استفاده کند و به جراح کمک کند تا منطقه برای برداشتن را پیدا کند. با استفاده مداوم از تصویربرداری وراء صوتی، پزشک قادر است سوزن بیوپسی یا سیم را درحالی که در زمان واقعی به محل ضایعه پیش می رود را مشاهده کند.

نحوه انجام بیوپسی توده های سرطانی

روش های تصاویر راهنما و بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی که توسط رادیولوژیست های متخصص انجام می شود، کمترین میزان تهاجمی را دارند. بیوپسی های پستان معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. شما روی میز معاینه دراز می کشید یا کمی به پهلو می چرخید.

بی حسی موضعی به پوست و عمیق تر به داخل پستان تزریق می شود تا آن را بی حس کند. با فشار دادن مبدل به پستان، سونوگرافر یا رادیولوژیست ضایعه را پیدا می کند. در محلی که سوزن بیوپسی وارد شده است، یک بریدگی بسیار کوچکی به وجود می آید. رادیولوژیست با نظارت بر محل ضایعه با پروب وراء صوتی، سوزن را وارد می کند و آن را مستقیما به طرف توده پیش می برد.

بیوپسی توده های پستان

نمونه های بافت از طریق یکی از سه روش زیر برداشته می شود:

 • آسپیراسیون سوزن ریز، یک سوزن سنج ریز و سرنگ مایعات خوشه های سلول ها را از هم جدا می کند.
 • در بیوپسی سوزن هسته، مکانیسم خودکار فعال می شود، سوزن را به جلو حرکت می دهد و با استفاده از هسته های بافت پستان، سوزن یا محل های کم عمق را پر می کند. غلاف بیرونی فورا به سمت جلو حرکت می کند تا بافت را برش دهد و آن را در فرورفتگی نگه دارد. این روند سه تا شش بار تکرار می شود.
 • استفاده از وسیله خلاء(VAD)، از فشار خلاء برای کشیدن بافت از پستان از طریق سوزن به اتاق نمونه برداری استفاده می شود. بدون کنار کشیدن و دوباره وارد کردن سوزن، این حالت ها می چرخد و نمونه های اضافی را جمع می کند. به طور معمول، هشت تا ده نمونه از بافت در اطراف ضایعه جمع آوری می شود.

بعد از این نمونه برداری، سوزن برداشته می شود. اگر بیوپسی جراحی انجام شود، سیم به محل مشکوک به عنوان راهنما برای جراح وارد می شود. یک نشانگر کوچک ممکن است در محل بیوپسی قرار بگیرد تا در صورت لزوم در آینده در محل قرار بگیرد.

پس از اینکه بیوپسی کامل شد، فشار برای متوقف کردن هر گونه خون ریزی اعمال می شود و پوست باز شده توسط پانسمان پوشیده می شود. هیچ بخیه ای لازم نیست. ماموگرافی برای تایید اینکه نشانگر در جای مناسبی قرار دارد، انجام می شود. این روند معمولا طی یک ساعت کامل می شود.

بیوپسی توده های پستان

بررسی نتایج بیوپسی توده های سرطانی

آسیب شناس نمونه برداشته شده را معاینه می کند و تشخیص نهایی را انجام می دهد. براساس امکان، رادیولوژیست یا پزشک مراجعه کننده شما نتایج را با شما به اشتراک می گذارند. رادیولوژیست نتایج را ارزیابی خواهد کرد تا مطمئن شود که آسیب شناسی و یافته های تصویری، همدیگر را توضیح می دهند.

در بعضی موارد، اگر سرطان تشخیص داده نشود و یا آسیب شناسی با یافته های تصویر برداری یکی نباشد، جراحی برداشت کل محل بیوپسی و تصویر برداری از ناهنجاری توصیه می شود.

معاینات پیگیری ممکن است لازم باشد. اگر چنین باشد، پزشک چرای آن را توضیح می دهد. گاهی اوقات معاینات پیگیری انجام می شود زیرا ناهنجاری بالقوه نیاز به ارزیابی بیشتر با بررسی های اضافی یا تکنیک تصویربرداری ویژه دارد.

معاینات پیگیری ممکن است انجام شود تا ببینیم آیا با گذشت زمان تغییری در یک ناهنجاری رخ داده است یا خیر. معاینات پیگیری گاهی بهترین راه برای تشخیص این است که آیا درمان کار می کند یا ناهنجاری ثابت است یا تغییر کرده است.

محدودیت های بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی چیست؟

روش های بیوپسی توده های پستان گاهی ضایعه را از دست می دهند یا میزان بیماری موجود را دست کم می گیرند. اگر تشخیص بعد از انجام روش تکنیکی موفقیت آمیز، نامشخص باقی بماند، بیوپسی جراحی ضروری خواهد بود.

روش بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی نمی تواند استفاده شود مگر اینکه ضایعه در یک معاینه وراء صوتی دیده شود. محاسبات انبوه با وراء صوتی و همانطور با اشعه ایکس به وضوح نشان داده نمی شود. ضایعات بسیار کوچک به سختی در بیوپسی هسته ای با راهنمایی وراء صوتی به صورت دقیق مورد هدف قرار می گیرند.

بیوپسی بیوپسی توده های پستان با کمک خلاء

در این روش، پزشک برش کوچکی را که اندازه آن کمتر از یک چهارم اینچ است؛ ایجاد می کند. آن ها یک پروب توخالی را از طریق برش وارد می کنند و با استفاده از ام ار آی، وراء صوتی یا اشعه ایکس آن را به سمت توده هدایت می کنند.

پروب در خودش یک سوراخ دارد و از طریق یک خلاء بافت را درون این سوراخ می کند. پزشک می تواند پروب را بچرخاند تا چندین نمونه را جمع آوری کند. فرد نیازی به بخیه نخواهد داشت و جای زخم بسیار کم است. در زمان انجام بیوپسی توده های پستان که در بالا به آن اشاره شد، یک نشانگر کوچک از استیل ضد زنگ یا گیره در پستان شما در محل بیوپسی قرار می گیرد.

این کار برای این انجام می شود که اگر بیوپسی شما سلول های سرطانی یا سلول های پیش سرطانی را نشان دهد، پزشک یا جراح شما بتواند محل بیوپسی را برای برداشتن بیشتر بافت پستان به صورت جراحی تعیین کند( به عنوان بیوپسی جراحی شناخته می شود)

بیوپسی توده های پستان

جراحی بیوپسی توده های پستان

در طول بیوپسی جراحی، قسمتی از توده پستان برای معاینه برداشته می شود(بیوپسی برش) یا کل  توده سینه برداشته می شود( بیوپسی قطع، برداشتن موضعی گسترده یا لامپکتومی). بیوپسی جراحی معمولا در اتاق عمل انجام می شود، آرام بخشی از طریق ورید به دست یا بازوتان(داخل وریدی) زده می شود و بی حسی موضعی پستان شما را بی حس می کند.

اگر توده پستان قابل احساس نیست، رادیولوژیست شما ممکن است از تکنیکی به نام سیم محلی سازی استفاده کند تا مسیر توده را برای جراح مشخص کند. در حین محلی سازی سیم، نوک یک سیم نازک در داخل توده سینه یا فقط در میان آن قرار می گیرد. این کار معمولا قبل از جراحی انجام می شود.

در حین جراحی، جراح سعی می کند تا کل توده سینه را به همراه سیم از بین ببرد. برای اطمینان داشتن از اینکه کل توده از بین رفته، بافت به آزمایشگاه بیمارستان فرستاده می شود تا تایید کند که آیا سرطان پستان تشخیص داده شده است اگر شده، لبه ها( حاشیه) توده ارزیابی می شود تا مشخص شود که آیا سلول های سرطانی در حاشیه وجود داشته اند یا خیر(حاشیه مثبت).

اگر سلول های سرطانی در حاشیه ها وجود داشته باشند، باید برای جراحی دیگر برنامه ریزی شود تا بافت بیشتر برداشته شود. اگر حاشیه ها پاک باشند( حاشیه منفی)، سپس سرطان به اندازه کافی برداشته شده است.

بیوپسی توده های پستان

نشانگرهای بیوپسی چیست؟

بعد از برداشتن نمونه های بافت، پزشک ممکن است یگ گیره یا نشانگر ریز ساخته شده از مواد جراحی را برای شناسایی محل بیوپسی جا سازی کند. این در ماموگرافی دیده می شود. نشانگرها محل دقیق بیوپسی را مشخص می کنند تا پزشک در صورت نیاز مجددا آن را پیدا کند.

این امر برای افردی که دارای درمان شیمی درمانی یا دیگر درمان های سیستماتیک هستند که اندازه و شکل توده را تغییر می دهد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین توده ممکن است بعد از درمان ناپدید شود. در طول جراحی، پزشک ممکن است گیره و بافت اطراف آن را بردارد، حتی اگر توده دیگر قابل مشاهده نباشد.

آمادگی برای بیوپسی توده های پستان

در روز بیوپسی از ماده برطرف کننده بوی بدن، پودر، لوسیون، کرم و عطر بر روی بازوها یا پستان استفاده نکنید. قبل از انجام عمل، فرد باید به پزشک اجازه دهد تا بداند که آیا:

 • آلرژی دارد
 • در هفته های قبل آسپیرین استفاده کرده است
 • رقیق کننده خون مانند آسپیرین یا وارفارین مصرف می کند
 • سابقه اختلال خونریزی دارد
 • داروهای بدون نسخه، مکمل یا داروهای گیاهی استفاده می کند
 • در صورتی که پزشک می خواهد ام ار آی بگیرد، از ضربان قلب یا هر وسیله الکترونیکی دیگری استفاده می کند
 • ممکن است باردار باشد

اگر بعد از عمل تورم وجود داشته باشد، کمپرس سرد می تواند ناراحتی را تسلی دهد. امکان این وجود دارد که کمپرس سرد را در سینه بند قرار دهید. اگر این عمل با بیهوشی کامل انجام شود، فرد به روزه نیاز دارد، تا 12 ساعت قبل از بیوپسی نباید چیزی بخورد و چیزی بنوشد. پزشک دستورات دقیقی را ارائه می دهد.

قبل از ترک، دریابید که چگونه و چه زمانی نتایج به دست می آیند.

بعد از بیوپسی توده های پستان

افرادی که بیهوشی کامل داشتند بعد از انجام عمل برای مشاهده به اتاق بهبودی برده می شوند. زمانی که فشار خون، ضربان قلب و تنفس آن ها ثابت بود و از نظر روحی هوشیار باشند، می توانند به خانه بروند. آن ها ممکن است کمی خواب آلود باشند و باید شخص دیگری را در نظر داشته باشند که برای آن ها رانندگی کند. فردی که دارای بیهوشی موضعی بوده است، می تواند به محض پایان دوره بهبودی مرخص شود.

بعد از بیوپسی توده های پستان ، ناحیه ی اطراف بخیه باید تمیز و خشک شود. اگر بخیه ای لازم نداشته باشد، تیم پزشکی دستورالعمل هایی را مربوط به از بین بردن پانسمان یا بانداژ به شما می دهند. ناحیه بیوپسی شده برای چند روز دردناک و حساس است. موارد زیر ممکن است کمک کننده باشد:

 • استفاده از داروهای تسکین دهنده درد، خصوصا بعد از بیوپسی برشی
 • پوشیدن سینه بند پشتیبان

از مصرف آسپرین خودداری کنید زیرا خون را رقیق می کند و خطر خونریزی را افزایش می دهد. پزشک ممکن است توصیه کند برای مدتی از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید.

بیوپسی توده های پستان

خطرات بیوپسی توده های پستان

بیوپسی خطرات بسیار کمی دارد. بعضی اوقات می تواند موراد زیر را به همراه داشته باشد:

 • درد در ناحیه یا بازو یا گردن
 • خونریزی
 • کبودی

احتمال ابتلا به عفونت در هر نوع بیوپسی بسیار کم است. در صورت مشاهده علائم عفونت با پزشکتان تماس بگیرید.

علائم عفونت شامل ظاهر شدن یا بدتر شدن موارد زیر است:

 • تب یا لرز
 • قرمزی
 • خونریزی
 • تورم
 • درد اطراف ناحیه بیوپسی

از نتایج بیوپسی توده های پستان چه چیزی می توان یاد گرفت؟

پس از اتمام بیوپسی توده های پستان ، پزشک متخصص آموزش دیده به اسم آسیب شناس نمونه بافت یا مایع را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند و به دنبال سلول های سرطانی و غیرطبیعی است. گزارش آسیب شانسی که یک تا دو هفته طول می کشد تا کامل شود، به پزشک بیمار ارسال می شود.

این نشان می دهد آیا منطقه مشکوک سرطانی است و تصویر کاملی از وضعیت شما ارائه می دهد. برای بیمار، انتظار کشیدن برای نتایج می تواند چالش واقعی باشد اما ارزش آن را دارد که درباره­ی درمانتان تصمیم آگاهانه بگیرید. پزشک گزارش را با شما در میان می گذارد، در صورت لزوم، در مورد گزینه های درمانی نیز با شما بحث می کنند.


بیشتر بدانید: اطلاعات مفید درباره سرطان پستان


اگر سلول های سرطانی پیدا نشد

گزارش حاکی از آن است که سلول در توده خوش خیم است، یعنی غیر سرطانی است. با این حال، طبق توصیه پزشک بهداشت، ممکن است هنوز به برخی از انواع پیگیری ها یا درمان ها نیاز باشد.

اگر سلول های سرطانی پیدا شد

گزارشات اطلاعات بیشتری برای تعیین مراحل بعدی ارائه می دهند. گزارش برای نمونه بیوپسی سوزنی هسته ای شامل نوع تومور و میزان و درجه رشد تومور است. اگر سرطان پیدا شود، آسیب شناس تست های آزمایشگاهی را انجام می دهد تا سلول های گیرنده استروژن و پروژسترون را بررسی کنند.

در مورد بیوپسی جراحی

نتایج داده هایی در مورد نوع، درجه و وضعیت گیرنده تومور و همچنین فاصله بین بافت طبیعی اطراف و تومور خارج شده را نشان می دهد. حاشیه ها که قبلا به آن اشاره کردیم، نشان می دهد که آیا این مکان از سلول های سرطانی پاک است یا خیر.

بیوپسی توده های پستان

حاشیه مثبت

به این معنی است که سلول های سرطانی درحاشیه تومور قرار دارند. در مواردی که حاشیه مثبت باشد، سرطان فورا در آن سوی ناحیه گسترش می یابد.

حاشیه منفی یا حاشیه پاک

نشان می دهد هیچ سلول توموری در حاشیه وجود ندارد. به این معنی است که سرطان در نزدیک ترین منطقه به تومور وجود دارد.

حاشیه نزدیک

 به این معنا است که فاصله بین بافت سرطانی و بافت های طبیعی اطراف آن کمتر از حدود 3 میلی متر(0.118 اینچ) است.

اگر نتایج بیوپسی حاصل از تشخیص سرطان باشد، گزارش آسیب شناسی به شما و پزشک کمک می کند تا درباره­ی مراحل بعدی صحبت کنید. شما احتمالا به یک متخصص سرطان سینه مراجعه می کنید و نیاز به اسکان های بیشتر، تست های آزمایشگاهی یا جراحی دارید. تیم پزشکی شما از گزارش آسیب شناسی و نتایج دیگر تست ها استفاده می کنند تا مرحله سرطان را نشان دهند و یک برنامه درمانی خوب را برای شما طراحی کنند.

نقطه نظر بیوپسی توده های پستان

اگر فردی درحالی که تومور هنوز در یک مکان قرار دارد، به سرطان پستان تشخیص داده شود، 99 درصد شانس این را دارد که حداقل تا 5 سال آینده زندگی کند. بیان این نکته ضروری است که درمان به طور مداوم در حال پیشرفت است. توضیحات بالا باید شخص را به حضور در آزمایشات منظم تشویق کند.