آنژیوپلاستی چیست؟ آیا با کاربرد آنژیوپلاستی آشنایی دارید؟ این روش درمانی پزشکی چه فواید و کاربردی دارد و آیا خطری جان بیماران را تهدید می کند؟ آنژیوپلاستی عروق کرونر ، که همچنین به عنوان درمان عروق کرونر از راه پوست نامیده می شود، روشی است که برای باز کردن شریان های قلبی استفاده می شود. آنژیوپلاستی شامل قرار دادن موقت و باد کردن یک بادکنک کوچک است که در آن شریان شما مسدود شده است و به باز شدن عروق کمک می کند. در این مقاله از بخش پزشکی و قلب و عروق دکتر سلام به بررسی آنژیوپلاستی می پردازیم.

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوپلاستی اغلب با قرار دادن دائمی یک لوله سیم کوچک به نام استنت انجام می شود تا به باز شدن شریان کمک کند و احتمال باریک شدن مجدد آن کاهش می یابد. برخی از استنت ها با استفاده از داروها برای نگه داشتن شریان شما (استنت های شستشوی دارویی) پوشش داده می شوند، در حالی که برخی دیگر استنت های فلزی لخت هستند.

آنژیوپلاستی می تواند علائم شریان های مسدود شده مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. از آنژیوپلاستی نیز می توان در حین حمله قلبی استفاده کرد تا سریعاً شریان مسدود شده باز شود و میزان درد قلب شما کاهش یابد.

چرا آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی برای درمان نوعی از بیماری های قلبی معروف به آترواسکلروز استفاده می شود. آترواسکلروز تجمع آهسته پلاکهای چربی در رگ های خونی قلب شما است. پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان یک گزینه درمانی در مواردی پیشنهاد کند که داروها یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب شما کافی نیست، یا در صورت حمله قلبی، بدتر شدن درد قفسه سینه (آنژین) یا علائم دیگر ایجاد می شود.

آنژیوپلاستی برای همه مناسب نیست. اگر شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما منتقل می کند باریک شود، اگر عضله قلب شما ضعیف شود و یا رگ های خونی متعدد بسته دارید، پس جراحی بای پس عروق کرونر ممکن است گزینه بهتری از آنژیوپلاستی باشد. در جراحی بای پس عروق کرونر، قسمت مسدود شده شریان شما با استفاده از رگ خونی از قسمت دیگری از بدن شما جا به جا می شود.

در صورت ابتلا به دیابت و انسدادهای متعدد، پزشک ممکن است عمل بای پس عروق کرونر را پیشنهاد کند. تصمیم آنژیوپلاستی در مقابل جراحی بای پس بستگی به میزان بیماری قلبی شما و وضعیت کلی پزشکی دارد.

انواع روش ها در آنژیوپلاستی چیست؟

چندین روش وجود دارد که پزشک شما برای شما انتخاب کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

بالون در آنژیوپلاستی

یک سوند با نوک بالون کوچک به باز کردن در شریان شما هدایت می شود. هنگامی که در محل قرار دارد، بادکنک برای فشار دادن پلاک و کشش شریان برای تقویت جریان خون به قلب، باد می شود.

آنژیوپلاستی

استنت در آنژیوپلاستی

این یک لوله کوچک است که به عنوان داربست برای حمایت از قسمت داخلی شریان کرونر شما عمل می کند. یک سوند بالون، که بر روی یک سیم راهنما قرار گرفته استنت را درون شریان کرونری تنگ شما قرار می دهد. یک بار در محل، بادکنک باد می شود و استنت به اندازه شریان باز می شود و آن را باز نگه می دارد. بادکنک در حالی که استنت در جای خود قرار دارد، منحرف و برداشته می شود. طی چند هفته، شریان خون شما در اطراف استنت بهبود می یابد.

این موارد اغلب در طی آنژیوپلاستی قرار می گیرند تا به باز شدن شریان کرونر کمک کنند. استنت معمولاً از فلز ساخته شده و دائمی است. همچنین می تواند از موادی ساخته شود که بدن به مرور زمان آن را جذب می کند.

برخی از استنت ها حاوی دارو هستند و به گونه ای طراحی شده اند که خطر انسداد مجدد شریان ها را کاهش می دهد (ممکن است پزشک شما آن را تجویز کند). پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا این استنت مناسب برای انسداد شماست یا خیر.

چرخش

یک سوند مخصوص، با نوک الماس مانند، تا حد باریک شدن در شریان کرونر شما هدایت می شود. نوک با سرعت زیاد می چرخد ​​و پلاک را از روی دیواره های شریان شما خرد می کند. ذرات میکروسکوپی در جریان خون شما شسته می شوند. این روند در صورت نیاز برای بهبود جریان خون تکرار می شود.

این به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد زیرا آنژیوپلاستی بالون و استنت گذاری نتایج بسیار بهتری دارند. آنها همچنین برای کاردیولوژیست راحت تر هستند.

آتروکتومی در آنژیوپلاستی

کاتتر مورد استفاده در اینجا دارای یک استوانه توخالی است که یک پنجره باز از یک طرف و یک بالن از طرف دیگر وجود دارد. هنگامی که کاتتر در شریان باریک قرار می گیرد، بادکنک باد می شود، و پنجره را به سمت پلاک فشار می دهد. یک تیغه در سیلندر می چرخد ​​و هر پلاکی را که بیرون زده است به داخل پنجره می تراشد. تراش ها در محفظه سوند گرفتار شده و برداشته می شوند. این روند در صورت نیاز تکرار می شود تا جریان خون بهتری انجام شود. مانند چرخش، این روش استفاده زیادی نمی شود.


بیشتر بدانید: دانسته هایی در ارتباط با بالون معده


برش بالون در آنژیوپلاستی

این کاتتر دارای نوک بالون مخصوص با تیغه های کوچک است. وقتی بادکنک باد می شود، تیغه ها فعال می شوند. تیغه های کوچک پلاک را از بین می برند، سپس بالون پلاک را بر روی دیواره شریان فشار می دهد.

خطرات

اگرچه آنژیوپلاستی راهی کم تهاجمی تر برای باز کردن شریان های مسدود شده از عمل بای پس از آن است، اما این روش هنوز خطرات خاصی را به همراه دارد.

آنژیوپلاستی

شایع ترین خطرات آنژیوپلاستی شامل موارد زیر است:

دوباره باریک شدن شریان (تنگی مجدد). تنها با آنژیوپلاستی – بدون قرارگیری استنت – در حدود 30 درصد موارد جراحی مجدد اتفاق می افتد. استنت ها برای کاهش تنگی مجدد ساخته شدند. استنت های فلزات احتمال بروز جراحی را در حدود 15 درصد کاهش می دهد و استفاده از استنت های شستشوی دارویی خطر را به کمتر از 10 درصد کاهش می دهد.

 لخته شدن خون

لخته های خون حتی بعد از عمل می توانند در استنت ایجاد شوند. این لخته ها می توانند شریان را بسته و باعث حمله قلبی شوند. مصرف آسپیرین، کلوپیدوگرل (Plavix)، پراسگلر (Effient) یا داروی دیگری که به کاهش خطر لخته شدن خون کمک می کند دقیقاً همانطور که گفته می شود برای کاهش احتمال ایجاد لخته در استنت شما استفاده شود.

با پزشک خود در مورد مدت زمان نیاز به مصرف این داروها مشورت کنید. هرگز این داروها را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

 خون ریزی

ممکن است در جایی که سوند قرار داده شده باشد خونریزی در پا یا بازوی خود داشته باشید. معمولاً این به سادگی منجر به کبودی می شود، اما گاهی اوقات خونریزی جدی رخ می دهد و ممکن است نیاز به انتقال خون یا اقدامات جراحی داشته باشد.

سایر خطرات نادر آنژیوپلاستی شامل موارد زیر است:

  حمله قلبی

اگرچه نادر است، در طول عمل ممکن است دچار حمله قلبی شوید.

آنژیوپلاستی

  آسیب عروق کرونر

شریان کرونر شما ممکن است در طول عمل پاره شود. این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بای پس اضطراری داشته باشد.


بیشتر بدانید: پیشگیری از بیماری های کلیه


  مشکلات کلیوی

رنگ مورد استفاده در طی آنژیوپلاستی و قرارگیری استنت می تواند باعث آسیب کلیه بخصوص در افرادی شود که در حال حاضر مشکلات کلیوی دارند. اگر در معرض خطر بیشتری هستید، پزشک شما ممکن است اقدامات لازم را برای محافظت از کلیه های شما انجام دهد، از جمله محدود کردن مقدار رنگ کنتراست و اطمینان از اینکه در طی عمل بدنتان به اندازه کافی آب دارد.

  سکته مغزی

در هنگام آنژیوپلاستی، در صورت چسباندن پلاک ها هنگام اتصال کاتترها از طریق آئورت، سکته مغزی ایجاد می شود. لخته های خون نیز می توانند در سوندها تشکیل شده و در صورت شل شدن به مغز منتقل شوند. سکته مغزی یک عارضه بسیار نادر از آنژیوپلاستی عروق کرونر است و از رقیق کننده خون در طول عمل برای کاهش خطر استفاده می شود.

  ضربان قلب غیر طبیعی

در طی عمل، قلب ممکن است خیلی سریع یا خیلی آهسته ضرب شود. این مشکلات ریتم قلب معمولاً کوتاه مدت است، اما گاهی اوقات به داروها یا یک ضربان ساز موقت نیاز است.

آنژیوپلاستی

چگونه برای آنژیوپلاستی آماده شویم؟

قبل از انجام آنژیوپلاستی برنامه ریزی شده، پزشک تاریخچه پزشکی شما را مرور کرده و معاینه جسمی را انجام می دهد. شما همچنین می توانید یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرام کرونر انجام دهید تا ببینید که آیا انسداد شما با آنژیوپلاستی قابل درمان است. آنژیوگرام عروق کرونر به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا شریان های قلب شما تنگ شده یا مسدود شده اند.

در آنژیوگرام عروق کرونر، رنگ مایع از طریق سوند به شریانهای قلب شما تزریق می شود – یک لوله بلند و نازک که از طریق شریان از ناحیه کشاله ران، بازو یا مچ دست گرفته تا شریان های قلب شما تغذیه شود. از آنجا که رنگ شریان های شما را پر می کند، آنها بر روی اشعه ایکس و ویدئو قابل رویت می شوند، بنابراین پزشک شما می تواند ببیند که شریان های شما مسدود شده اند. اگر پزشک در طی آنژیوگرام کرونر انسداد پیدا کند، ممکن است او تصمیم بگیرد که بلافاصله بعد از آنژیوگرام آنژیوپلاستی و استنت را انجام دهد در حالی که قلب شما هنوز هم سوند شده است.

قبل از آنژیوپلاستی دستورالعملهایی در مورد خوردن یا نوشیدن دریافت خواهید کرد. معمولاً باید شش تا هشت ساعت قبل از این عمل ناشتا باشید. اگر قبل از عمل در بیمارستان بمانید، آماده سازی شما ممکن است متفاوت باشد.

این که آیا آنژیوپلاستی از قبل برنامه ریزی شده است یا به صورت اورژانس انجام می شود، به احتمال زیاد ابتدا آزمایش های معمول انجام می شود، از جمله اشعه ایکس سینه، الکتروکاردیوگرام و آزمایش خون.

شب قبل از عمل، باید:

دستورالعمل پزشک خود را در مورد تنظیم داروهای فعلی خود قبل از آنژیوپلاستی انجام دهید. پزشک ممکن است به شما دستور دهد که قبل از آنژیوپلاستی، از مصرف برخی داروها خودداری کنید.

تمام داروهای خود را برای مصرف همراه خود، از جمله نیتروگلیسیرین، به بیمارستان منتقل کنید.

داروهای تأیید شده را فقط با آب مصرف کنید.

یک نفر همراه برای بازگشت به خانه داشته باشید. آنژیوپلاستی معمولاً به یک شب بستری در بیمارستان احتیاج دارد و روز دیگر قادر نخواهید بود خودتان به خانه بروید.

آنچه از آنژیوپلاستی انتظار می رود

در طول عمل آنژیوپلاستی

بدن شما به جز یک برش بسیار کوچک در پوست بر روی رگ خونی در پا، بازو یا مچ دست برش دیگری ایجاد نمی شود، که یک لوله کوچک و نازک (کاتتر) قرار داده می شود و عمل انجام می شود. بسته به مشکل و تعداد انسداد و اینکه آیا عوارضی ایجاد می شود، آنژیوپلاستی می تواند تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی توسط یک متخصص قلب (قلب و عروق) و تیمی از پرستاران و متخصصان قلب و عروق و در یک اتاق عمل ویژه به نام آزمایشگاه سوند قلبی انجام می شود. این اتاق غالباً آزمایشگاه کات نامیده می شود.

آنژیوپلاستی معمولاً از طریق شریان در کشاله ران (شریان استخوان ران) انجام می شود. به طور معمول، ممکن است با استفاده از شریان در ناحیه بازو یا مچ دست شما انجام شود. قبل از عمل، این ناحیه با محلول ضد عفونی کننده تهیه شده و ورق استریل روی بدن شما قرار می گیرد.

یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن در ناحیه ای که کاتتر وارد می شود تزریق می شود. پد الکترودهای کوچک روی سینه شما قرار می گیرند تا در طی عمل قلب شما را کنترل کنند.

آنژیوپلاستی

بیهوشی عمومی لازم نیست در طول عمل آرام خواهید بود اما بیدار خواهید بود. داروهایی برای آرامش شما و داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد خون) از طریق سوند IV دریافت خواهید کرد. سپس روش شروع می شود:

پس از بی حس کردن قسمت برش، از یک سوزن کوچک برای دسترسی به شریان در پا یا بازو استفاده می شود. یک برش کوچک در پوست داده می شود.

سپس پزشک شما هدایتگر نازکی را دنبال می کند و به دنبال آن یک سوند داخل شریان می شود تا به انسداد در قلب شما برسد.

ممکن است در ناحیه ای که کاتتر قرار دارد فشار احساس کنید، اما نباید احساس درد شدید کنید. در صورت درد به پزشک خود بگویید. همچنین سوند را در بدن خود احساس نخواهید کرد.

مقدار کمی از رنگ از طریق سوند تزریق می شود. این به پزشک کمک می کند تا انسداد تصاویر اشعه ایکس بنام آنژیوگرام را بررسی کند.

یک بادکنک کوچک در انتهای کاتتر متورم شده و شریان مسدود شده را گسترده تر می کند. پس از کشش شریان، بادکنک منحرف شده و برداشته می شود. پزشک شما ممکن است قبل از برداشتن آن چندین بار بادکنک را باد کرده و خالی کند، و هر بار شریان را کمی بیشتر بکشد.

اگر چندین انسداد داشته باشید، ممکن است این روند در هر انسداد تکرار شود. از آنجا که بادکنک به طور موقت جریان خون را به بخشی از قلب شما مسدود می کند، تجربه درد در سینه در هنگام تورم غیر معمولی نیست.

قرار دادن استنت

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی دارند نیز طی همین عمل استنت در شریان مسدود شده قرار می گیرند. استنت معمولاً بعد از اینکه بادکنک متورم شد، در شریان قرار می گیرد.

استنت از دیواره شریان شما پشتیبانی می کند تا از باریک شدن مجدد آن بعد از آنژیوپلاستی جلوگیری کند. این استنت به نظر می رسد مانند یک سیم پیچ کوچک از سیم است.

در اینجا چه اتفاقی می افتد:

استنت که در اطراف یک بادکنک در نوک کاتتر فرو می رود، از طریق سرخرگ به سمت انسداد هدایت می شود.

در هنگام انسداد، بادکنک باد کرده و استنت باز می شود و به داخل شریان قفل می شود.

استنت به طور دائم در شریان می ماند تا آن را باز نگه دارد و جریان خون را به قلب شما بهبود بخشد. در بعضی موارد، ممکن است بیش از یک استنت برای باز کردن انسداد لازم باشد.

پس از قرار دادن استنت، سوند بالون برداشته می شود و تصاویر بیشتری (آنژیوگرام) گرفته می شوند تا ببینند چقدر خون در شریان تازه گسترش یافته شما جریان می یابد.

سرانجام، کاتتر راهنما برداشته می شود.

پس از قرارگیری استنت، ممکن است به درمان طولانی مدت با داروهایی مانند آسپرین یا کلوپیدوگل (Plavix) نیاز داشته باشید تا احتمال ایجاد لخته های خون در استنت کاهش یابد.

آنژیوپلاستی

بعد از عمل آنژیوپلاستی

اگر شما یک روش غیر اورژانس داشتید، احتمالاً یک روز در بیمارستان بستری خواهید بود در حالی که قلب شما تحت نظر قرار می گیرند و داروهای شما تنظیم می شود. به طور کلی باید هفته بعد از آنژیوپلاستی بتوانید به کار یا روال عادی خود برگردید. در صورت نیاز به آنژیوپلاستی و استنت در هنگام سکته قلبی، مدت اقامت و بهبودی در بیمارستان شما به احتمال زیاد طولانی تر خواهد بود.

هنگام بازگشت به خانه، مایعات فراوانی بنوشید تا به بدن شما برای دفع رنگ کنتراست کمک کند. حداقل یک روز بعد از ورزش شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در مورد سایر محدودیتهای فعالیت، از پزشک یا پرستار خود سؤال کنید.

اگر:

 • مکان سوند شما، در حال خونریزی یا تورم است
 • در محلی که سوند شما در آن قرار گرفته است، احساس درد یا ناراحتی می کنید
 • علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، ترشح یا تب دارید
 • تغییر دما یا رنگ پا یا بازو وجود دارد که برای این روش استفاده می شود
 • احساس ضعف می کنید
 • شما دچار درد قفسه سینه یا تنگی نفس می شوید

مصرف رقیق کننده های خون پس از آنژیوپلاستی

مهم است که توصیه های پزشک خود را در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون – آسپرین و کلوپیدوگل یا داروهای مشابه به دقت انجام دهید.

بیشتر افرادی که تحت عمل جراحی استیوپلاستی قرار گرفته اند و یا بدون قرار دادن استنت هستند، باید به طور نامحدود آسپرین مصرف کنند. افرادی که دارای استنت هستند، در بعضی موارد به یک داروی رقیق کننده خون مانند کلوپیدوگرل برای یک سال یا بیشتر نیاز دارند. اگر سؤالی دارید یا به عمل جراحی غیر قلبی نیاز دارید، قبل از قطع هر یک از این داروها با متخصص قلب خود صحبت کنید.

نتایج آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی کرونر جریان خون را از طریق شریان کرونری که قبلاً تنگ یا مسدود شده بود، به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. درد قفسه سینه شما به طور کلی باید کاهش یابد و ممکن است شما بتوانید بهتر ورزش کنید.

داشتن آنژیوپلاستی و استنت زدن به معنای از بین رفتن بیماری قلبی شما نیست. شما باید عادات سالم زندگی را ادامه داده و داروهایی را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید.

در صورت بازگشت علائم مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس یا علائم دیگر شبیه به مواردی که قبل از عمل داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در هنگام استراحت درد قفسه سینه دارید یا دردی که با نیتروگلیسیرین جوابگو نیست، با شماره 115 یا کمک فوریت پزشکی تماس بگیرید.

آنژیوپلاستی

مراقبت های لازم برای سالم ماندن قلب پس از آنژیوپلاستی

 • ترک سیگار
 • سطح کلسترول خود را کاهش دهید
 • وزن سالم خود را حفظ کنید
 • شرایط دیگر مانند دیابت و فشار خون را کنترل کنید
 • به طور منظم ورزش کنید

آنژیوپلاستی موفقیت آمیز همچنین به این معنی است که لازم نیست شما تحت عمل جراحی به نام جراحی بای پس عروق کرونر قرار بگیرید. در یک بای پس، سرخرگ یا رگ از قسمت دیگری از بدن شما خارج شده و به قلب شما دوخته می شود تا شریان مسدود شده عروق کرونر را ایجاد کند. این عمل جراحی نیاز به برش سینه دارد و بهبودی از جراحی بای پس معمولاً طولانی تر و ناراحت کننده تر است.

بعد از آنژیوپلاستی / استنت زدن چه باید بخورم؟

بعد از انجام آنژیوپلاستی / استنت، باید روی خوردن یک رژیم غذایی سالم تمرکز کنید. این به بدن شما کمک می کند تا بهبود یابد، خطر عوارض را کاهش دهد و شما را قادر به بهبودی مناسب کند. یک رژیم غذایی سالم همچنین خطر ایجاد پلاک در شریانهای شما را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و دانه می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

یک رژیم غذایی سالم به مقدار زیادی از مواد مغذی محافظت شده از قلب – مانند ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر رژیم غذایی – برای بدن شما فراهم می کند. در حالت ایده آل، رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • گوشت و یا مرغ مانند تخم مرغ، توفو ، حبوبات و آجیل
 • ماهی – 2 وعده ماهی روغنی در هفته مانند ماهی سالمون یا ساردین به شما کمک می کند چربی های امگا 3 سالم دریافت کنید.
 • غلات سبوس دار – انتخاب های سبوس دار خوب شامل نان سبوس دار، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار، کوئینوا ، فریکه (نوعی غذای هندی)، جو، جو نورد، پلاته است.
 • لبنیات – ترجیحا کم چربی
 • چربی های سالم – مقدار کمی از چربی ها و روغن های سالم حاصل از آجیل، دانه ها، آووکادو و ماهی های روغنی
 • آب – از نوشابه های شیرین پرهیز کنید و الکل را فقط در حد اعتدال بنوشید

هدف از این کار مصرف 2 وعده میوه، 5 وعده غذای سبزیجات و 4 یا بیشتر غذاهای سبوس دار – بسته به نیاز انرژی شما است. برخی نکات دیگر برای کمک به شما در خوب غذا خوردن عبارتند از:

 • مصرف نمک خود را کاهش دهید – در هنگام پخت و پز از کمترین نمک استفاده کنید زیرا این امر به کاهش فشار خون شما کمک می کند و به جلوگیری از احتباس مایعات کمک می کند.
 • از غذاهای قندی پرهیز کنید – این مواد اغلب به جای غذاهای سالم خورده می شوند و می توانند در افزایش وزن نقش داشته باشند.

بهبودی بعد از آنژیوپلاستی / استنت چه مدت طول می کشد؟

به طور کلی بیشتر افراد چند هفته طول می کشد تا پس از آنژیوپلاستی / استنت، دوباره به فعالیت های عادی خود بازگردند. قبل از ترک بیمارستان، به شما دستورالعملهای دقیق برای ورزش، داروها، قرارهای پیگیری، مراقبت مداوم از زخم و از سرگیری فعالیتهای طبیعی داده می شود.

همچنین به شما توصیه می شود تا در برنامه توانبخشی قلب، که یک برنامه اختصاصی است برای کمک به شما، در هر مرحله از راه، به عنوان بهبودی، شرکت کنید تا به روال روزمره خود بازگردید.

آنژیوپلاستی

آیا آنژیوپلاستی می تواند بیماری عروق کرونر را درمان کند؟

یک شریان مسدود شده باز خواهد شد، اما بیماری عروق کرونر را درمان نمی کند. جزئیات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی هنوز هم نیاز به مقابله با این بیماری را دارند. به شما یک برنامه ورزشی برای پیگیری داده می شود. ممکن است نیاز به مصرف یک یا چند دارو نیز داشته باشید.

چه تفاوتی بین آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی وجود دارد؟

آنژیوگرام آزمایشگاهی است برای یافتن اینکه شریان های قلب باریک شده اند، استفاده می شود. آنژیوگرام از اشعه X برای نشان دادن نقشه های مسیر رگ های خونی و شریان های قلب استفاده می کند. آنژیوگرام همچنین اطلاعات مفصلی در مورد عملکرد قلب و همچنین فشار خون و میزان اکسیژن موجود در خون در هنگام عبور از قلب می دهد. آنژیوپلاستی روشی برای گسترش شریان های باریک است که ممکن است از طریق آنژیوگرام به وجود آید. هر دو روش در بیمارستان تحت بی حسی موضعی انجام می شود. بسیاری از افرادی که با آنها صحبت کردیم آنژیوگرام را تجربه کرده اند و تعداد کمی آنژیوپلاستی داشتند.

آیا آنژیوپلاستی صدمه می زند؟

نه، آنژیوپلاستی باعث درد بسیار کمی می شود. پزشک جایی را که سوند در آن قرار دارد بی حس می کند. ممکن است هنگام قرار دادن سوند، احساس فشار کنید.

شما بیدار و هوشیار خواهید بود اما ممکن است دارویی به شما کمک کند تا آرامش خود را حفظ کنید.

ممکن است جایی که سوند در آن قرار گرفته است، زخمی شود. کبودی نیز شایع است. اگر متوجه خونریزی یا افزایش درد یا تورم شدید، به پزشک خود بگویید.

نگاهی به بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر، که به آن بیماری کرونر قلب یا اصطلاحاً بیماری قلبی نیز گفته می شود، میلیون ها آمریکایی را مبتلا می کند. این وضعیت جدی نتیجه ایجاد پلاک در شریانهای شماست.

بیماری عروق کرونر چیست؟

شریان ها که صاف و الاستیک هستند، بر روی دیواره های داخلی خود پلاک می گیرند که می تواند باعث سفت تر و باریک تر شدن آنها شود. این جریان خون را به عضله قلب شما محدود می کند.

پلاک می تواند پاره شود و منجر به حمله قلبی یا مرگ ناگهانی قلب شود.

چگونه بیماری عروق کرونر ایجاد می شود؟

از سنین جوانی، پلاک می تواند به دیواره رگ های خونی شما متصل شود. با بالا رفتن سن، پلاک جمع می شود. این دیواره ها را مسدود می کند و خطر لخته شدن خون و حمله قلبی را افزایش می دهد.

این پلاک باعث می شود دیواره های داخلی رگ های خونی شما چسبنده باشند. سپس موارد دیگر مانند سلولهای التهابی، لیپوپروتئین ها و کلسیم که در جریان خون شما حرکت می کند با پلاک مخلوط می شود.

با پیوستن بیشتر این سلولهای التهابی، همراه با کلسترول، پلاک افزایش می یابد، و دیواره های شریان را به بیرون فشار می دهد و هم به سمت داخل رشد می کند. این باعث باریک شدن رگ ها می شود.

سرانجام، ممکن است یک عروق کرونر تنگ، رگهای خونی جدید ایجاد کند که اطراف آن بسته می شود تا خون به عضله قلب برسد. با این حال، اگر خود را تحت فشار قرار داده و یا به خود فشار وارد می كنید، شریان های جدید نمی توانند خون غنی از اکسیژن را به عضله قلب بیاورند.

در بعضی موارد، هنگام پارگی پلاک، یک لخته خون ممکن است خون رسانی به عضله قلب را مسدود کند. این باعث حمله قلبی می شود.

اگر یک رگ خونی به مغز مسدود شود، معمولاً از یک لخته خون، یک سکته مغزی ایسکمی می تواند رخ دهد.

اگر رگ خونی در مغز متلاشی شود، به احتمال زیاد به دلیل فشار خون کنترل نشده (فشار خون بالا)، سکته مغزی می تواند نتیجه آن باشد.

مطالعات نشان داده است که مصرف آسپرین با دوز کم هر روز ممکن است به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در افرادی که 50 سال و بالاتر دارند و در معرض خطر بیماری های قلبی هستند، کمک کند.

آنژیوپلاستی

ایسکمی چیست؟

ایسکمی قلبی در مواردی است که پلاک و ماده چربی داخل شریان باریک باشد، نمی تواند خون غنی از اکسیژن را به قلب شما تأمین کند. این می تواند باعث حمله قلبی – با یا بدون درد قفسه سینه و علائم دیگر شود.

ایسکمی بیشتر در موارد زیر اتفاق می افتد:

 • ورزش یا کارهای سنگین دیگر
 • غذا خوردن
 • هیجان یا استرس
 • قرار گرفتن در معرض سرما

بیماری عروق کرونر می تواند به جایی برسد که ایسکمی حتی در هنگام استراحت نیز اتفاق بیفتد. این یک فوریت پزشکی است و ممکن است منجر به حمله قلبی شود. اگر این اتفاق برای شما رخ داد، با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس بروید. ایسکمی می تواند بدون هشدار در افراد مبتلا به بیماری قلبی رخ دهد، اگرچه در افراد مبتلا به دیابت شایع تر است.

علائم بیماری عروق کرونر چیست؟

شایع ترین علامت آنژین، یا درد قفسه سینه است. آنژین می تواند به عنوان موارد زیر توصیف شود:

 • سنگینی
 • فشار
 • سوزش
 • احساس تهی بودن
 • فشرده شدن قلب
 • احساس دردناک در قلب

آنژین معمولاً در قفسه سینه احساس می شود، اما ممکن است در موارد زیر نیز احساس شود:

 • شانه
 • گردن
 • فک

علائم در زنان غالباً کمرنگ است. حالت تهوع، تعریق، خستگی یا تنگی نفس می تواند به درد قفسه سینه مانند فشار وارد شود.

علائم دیگری که ممکن است با بیماری عروق کرونر بروز کند عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • تپش قلب (ضربان قلب نامنظم، ضربان قلب شدید یا احساس “تلنگر” در قفسه سینه)
 • ضربان قلب سریعتر
 • ضعف یا سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تعریق

چگونه بیماری عروق کرونر تشخیص داده می شود؟

پزشک می تواند بعد از موارد زیر بگوید که آیا شما مبتلا به بیماری عروق کرونر هستید:

 • او علائم، تاریخچه پزشکی و عوامل خطر را آموزش می دهد
 • معاینه بدنی
 • آزمایشات تشخیصی، از جمله الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)، اکوکاردیوگرام، تست استرس ورزش، پرتو الکترونی (CT) اسکن CT، کاتتریزاسیون قلبی و موارد دیگر. این آزمایشات به پزشک شما کمک می کند تا میزان بیماری عروق کرونر قلب، تأثیر آن بر قلب شما و بهترین روش درمانی را برای شما تشخیص دهد.

آنژیوپلاستی

چگونه بیماری عروق کرونر درمان می شود؟

این می تواند شامل موارد زیر باشد:

تغییر سبک زندگی

اگر سیگار می کشید، ترک کنید. از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید و از رژیم غذایی کم چرب، کم نمک و کم قند استفاده کنید. اگر دیابت دارید قند خون خود را کنترل کنید. مرتباً ورزش کنید (اما قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید).

داروها

اگر تغییرات شیوه زندگی کافی نباشد، ممکن است به داروها نیاز باشد. داروهایی که مصرف خواهید کرد به وضعیت شما بستگی دارد. اگر به بیماری عروق کرونر مبتلا شده باشید، اگر بیماری های دیگری نداشته باشید، احتمالاً آسپیرین و استاتین تجویز می شود. به نظر می رسد مهار کننده PCSK9 ، evolocumab (Repatha) خطر حمله قلبی و همچنین سکته مغزی را در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی کاهش می دهد.

جراحی و سایر روش ها

موارد معمول برای درمان بیماری عروق کرونر شامل موارد زیر است:

 • آنژیوپلاستی بالون
 • قرارگیری استنت
 • جراحی بای پس عروق کرونر

همه اینها خون رسانی به قلب شما را تقویت می کند، اما بیماری کرونر قلب را درمان نمی کند. جلوگیری از بیماری های قلبی مهم است.

پزشکان همچنین در حال مطالعه روشهای ابتکاری برای درمان بیماری های قلبی هستند، از جمله:

آنژیوژنز این شامل انتقال مواردی مانند سلولهای بنیادی و سایر مواد ژنتیکی از طریق ورید یا مستقیماً درون بافت قلبی آسیب دیده می شود. این کار به رشد رگ های خونی جدید در اطراف انسداد کمک می کند.

EECP (افزایش فشار داخلی). افرادی که دچار آنژین مزمن می شوند، اما از طریق داروهای نیترات درمان نمی شوند یا در بعضی از مراحل واجد شرایط نیستند، ممکن است با این کار تسکین پیدا کنند. این یک روش سرپایی است که از کافهایی در پاها استفاده می کند که باد می شوند و به منظور افزایش خونرسانی به عروق کرونر، ایجاد می شوند.

آنژیوپلاستی

اگر اورژانس کرونری داشته باشید چه باید کرد؟

علائم بیماری قلبی خود را بیاموزید و بدانید چه عواملی باعث ایجاد آنها می شود. اگر شروع به احساس علائم جدید کردید یا به مواردی که آنها مکرر یا شدیدتر شده اند، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر شما یا شخصی که احساس درد در قفسه سینه دارید، به خصوص اگر مواردی مانند تنگی نفس، تپش قلب، سرگیجه، ضربان قلب سریع، حالت تهوع یا تعریق وجود دارد، برای کمک به شماره 911 تماس بگیرید.

اگر به خاطر درد قفسه سینه شما نیتروگلیسیرین تجویز شده است، اگر هنوز هم بعد از مصرف (بعد از 5 دقیقه) یا بعد از 15 دقیقه احساس درد دارید، با 911 تماس بگیرید.

پرسنل اورژانس ممکن است به شما بگویند که آسپیُرین را بجوید تا از بزرگتر شدن لخته خون جلوگیری شود.