فتق کشاله ران وقتی رخ می دهد که بافت، مانند قسمتی از روده، از طریق یک نقطه ضعیف از عضلات شکم بیرون زده می شود. برآمدگی حاصل می تواند دردناک باشد، به خصوص هنگام سرفه، خم شدن یا هنگامی که یک جسم سنگین را بلند می کنید. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به شما خواهیم گفت که فتق اینگوینال لزوماً خطرناک نیست. با این حال، این به خودی خود بهبود نمی یابد و می تواند منجر به عوارض خطرناکی برای زندگی شود. احتمالاً پزشک برای رفع فتق اینگوینال دردناک یا بزرگ شده، جراحی را توصیه می کند. ترمیم فتق کشاله ران یک روش جراحی رایج است.

فتق کشاله ران

فتق کشاله ران – کانال کشاله ران چیست؟

کانال اینگوینال عبور از دیواره تحتانی شکم است. افراد دارای دو کانال اینگوینال هستند – هر طرف قسمت تحتانی شکم این کانال وجود دارد. در مردان، بند ناف ها از مجرای اینگوینال عبور می کنند و به بیضه های موجود در کیسه بیضه (کیسه اطراف بیضه ها) وصل می شوند. بند ناف ها حاوی رگ های خونی، اعصاب و مجاری به نام مجرای اسپرماتیک است که اسپرم ها را از بیضه ها به آلت تناسلی منتقل می کند. در زنان، رباط های گرد، که از رحم حمایت می کنند، از کانال های اینگوینال عبور می کنند.

علائم فتق کشاله ران

علائم و نشانه های فتق کشاله ران شامل موارد زیر است:

 • برآمدگی در ناحیه در هر طرف استخوان معده شما وجود دارد، به خصوص اگر سرفه یا عطسه کنید
 • احساس سوزش یا احساس درد در برآمدگی
 • درد یا ناراحتی در کشاله ران، به خصوص هنگام خم شدن، سرفه یا بلند کردن اجسام
 • احساس سنگینی یا کشیده شدن در کشاله ران
 • ضعف یا فشار در کشاله ران
 • گاهی اوقات هنگامی که فتق در داخل بیضه ایجاد می شود، درد و تورم در اطراف بیضه ها مشاهده می شود

علائم و نشانه های فتق کشاله ران در کودکان

فتق کشاله ران در نوزادان و کودکان ناشی از ضعف در دیواره شکم است که در بدو تولد وجود دارد. گاهی اوقات فتق قابل مشاهده خواهد بود هنگامی که کودک در حین حرکت روده در حال گریه، سرفه یا عطسه است. او ممکن است تحریک پذیر باشد و اشتهای کمتری نسبت به معمول داشته باشد.

در یک کودک بزرگتر، احتمالاً در هنگام سرفه کردن نمایان می شود یا مدت طولانی می ایستد، فتق بیشتر آشکار می شود.

نشانه های فتق کشاله ران

اگر بتوانید فتق را فشار دهید، ممکن است محتویات فتق در دیواره شکم به دام افتد. فتق حبس شده می تواند خفه شود، که جریان خون را به بافتی که در دام افتاده است قطع می کند. در صورت عدم درمان فتق خفه شده می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علائم و نشانه های فتق خفه کننده شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع، استفراغ یا هر دو
 • تب
 • درد ناگهانی که به سرعت تشدید می شود
 • برآمدگی فتق که به قرمزی، بنفش یا تیره تبدیل می شود
 • عدم توانایی در حرکت روده یا عبور گاز

فتق کشاله ران

چه زمانی باید برای درمان فتق کشاله ران به پزشک مراجعه کرد؟

اگر برآمدگی فتق به رنگ قرمز، بنفش یا تیره روشن شود یا اگر علائم یا نشانه های دیگری از فتق خفه کننده مشاهده کرده اید، فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت وجود برآمدگی دردناک یا قابل توجه در کشاله ران خود در هر طرف استخوان معده خود، به پزشک مراجعه کنید. در صورت ایستادن برآمدگی به احتمال زیاد قابل توجه خواهد بود و اگر دست خود را مستقیماً روی منطقه آسیب دیده قرار دهید، معمولاً می توانید آن را حس کنید.


بیشتر بدانید: برای درمان فتق مناسبترین داروهای گیاهی کدامند؟


علل فتق کشاله ران

اولین علامت فتق اینگوینال وجود برآمدگی کوچک در یک طرف یا به ندرت در هر دو طرف کشاله ران است – ناحیه ای که دقیقاً بالای شکاف کشاله ران بین شکم تحتانی و ران است. این برآمدگی ممکن است به مرور زمان در اندازه افزایش یابد و معمولاً هنگام دراز کشیدن از بین می رود.

علائم و نشانه های دیگر می تواند شامل باشد

 • ناراحتی یا درد در کشاله ران – به خصوص هنگام فشار دادن، بلند کردن، سرفه یا ورزش کردن – که هنگام استراحت بهبود می یابد
 • احساساتی مانند ضعف، سنگینی، سوزش یا درد در کشاله ران
 • تورم یا بزرگ شدن اسکروتوم در مردان یا پسران
 • فتق اینوژینال غیر مستقیم و مستقیم ممکن است در داخل و خارج از شکم به داخل کانال شکم کشیده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اغلب می تواند آنها را با ماساژ ملایم به شکم برگرداند.

برخی از فتق های کشاله ران علت مشخصی ندارند. ممکن است در نتیجه:

 • افزایش فشار داخل شکم
 • یک نقطه ضعف از قبل موجود در دیواره شکم
 • حرکت شدید هنگام حرکات روده یا ادرار کردن
 • فعالیت شدید
 • بارداری
 • سرفه یا عطسه مزمن

در بسیاری از افراد، ضعف دیواره شکم که منجر به فتق اینگوینال می شود در بدو تولد زمانی رخ می دهد که پوشش شکمی (صفاقی) به درستی بسته نشود. سایر فتقهای درونی بعد از زندگی، به علت عضلات به دلیل پیری، فعالیت بدنی شدید یا سرفه همراه با سیگار کشیدن، ضعیف شدن، ایجاد می شوند. ضعف ها همچنین می توانند در دیواره شکم بعداً دوباره ایجاد شوند، به خصوص پس از جراحت یا جراحی شکم.

در مردان، نقطه ضعف معمولاً در مجرای اینگوینال اتفاق می افتد، جایی که بند ناف اسپرماتیک وارد بدن می شود. در خانم ها، کانال اینگوینال دارای رباطی است که به نگه داشتن رحم در محل کمک می کند، و فتق گاهی اوقات رخ می دهد که بافت همبند از رحم به بافت های اطراف استخوان pubic متصل می شود.

فتق کشاله ران

عوامل خطر فتق کشاله ران

عواملی که در ایجاد فتق کشاله ران نقش دارند عبارتند از:

 • مرد بودن: مردان هشت برابر بیشتر از زنان در معرض فتق کشاله ران هستند.
 • سن: ماهیچه ها با افزایش سن ضعیف می شوند.
 • سفید بودن
 • سابقه خانوادگی: شما یک خویشاوند نزدیک مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر دارید که به این بیماری دچار شده است.
 • سرفه مزمن: مخصوصا هنگام سیگار کشیدن.
 • یبوست مزمن: یبوست باعث افزایش حرکات روده می شود.
 • بارداری: باردار بودن می تواند عضلات شکم را تضعیف کرده و باعث افزایش فشار داخل شکم شود.
 • تولد زودرس و وزن کم وزن
 • ترمیم قبلی فتق کشاله ران: حتی اگر فتق قبلی شما در دوران کودکی رخ داده باشد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فتق کشاله ران دیگری هستید.

عوارض فتق کشاله ران

عوارض فتق کشاله ران شامل موارد زیر است:

فشار روی بافت های اطراف. در صورت عدم ترمیم و جراحی، بیشتر فتق های کشاله ران با گذشت زمان بزرگ می شوند. در آقایان، فتق های بزرگ می توانند به درون بیضه ها گسترش یافته و باعث درد و تورم شوند.

 فتق در معرض خطر

اگر محتویات فتق در نقطه ضعف دیواره شکم به دام بیفتد، می تواند روده را انسداد دهد و منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و عدم توانایی در حرکت روده یا عبور گاز شود.

 خفه شده

فتق حبس شده می تواند جریان خون به بخشی از روده شما را قطع کند. خفه شدن می تواند منجر به مرگ بافت روده مبتلا شده شود. فتق خفه کننده تهدید کننده زندگی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

فتق حبس وقتی اتفاق می افتد که قسمتی از چربی یا روده کوچک از داخل شکم در کشاله ران خارج می شود و نمی تواند به داخل شکم برگردد. یک ارائه دهنده خدمات درمانی قادر به قرار دادن فتق به داخل شکم نیست.

 خفه شدن

هنگامی که فتق حبس نشده درمان نشود، خونرسانی به روده کوچک ممکن است دچار انسداد شود و باعث “خفه شدن” روده کوچک شود. این عدم خون رسانی یک وضعیت اضطراری است و می تواند باعث از بین رفتن بخش روده شود.

جلوگیری از فتق کشاله ران

شما نمی توانید از بروز نقایص مادرزادی که مستعد ابتلا به فتق کشاله ران است جلوگیری کنید. با این وجود می توانید فشار عضلات و بافت های شکمی را کاهش دهید. مثلا:

 • وزن سالم خود را حفظ کنید. در مورد بهترین برنامه ورزشی و رژیم غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید.
 • غذاهای پر فیبر مصرف کنید. میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار حاوی فیبر هستند که می توانند به جلوگیری از یبوست و سفت شدن بدن کمک کنند.
 • اشیاء سنگین را به دقت بلند کرده یا از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اگر باید چیزی سنگین را بلند کنید، همیشه از زانو خم شوید – نه کمر.
 • سیگار نکشید. علاوه بر نقش آن در بسیاری از بیماری های جدی، سیگار کشیدن اغلب باعث سرفه مزمن می شود که می تواند منجر به یا فتق کشاله ران شود.

فتق اینگوینال وقتی اتفاق می افتد که ضعف در عضله کشاله ران اجازه می دهد قسمتی از روده از بین رود. اولین علامت فتق اینگوینال معمولاً برآمدگی غیر قابل توضیح در ناحیه کشاله ران است. این نوع فتق می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد یا به مرور زمان ایجاد شود.

تعیین اینکه آیا فتق یک فتق استخوان ران یا فتق کشاله ران است، دشوار است. آنها فقط از لحاظ موقعیت مکانی نسبت به رباط اینگوینال متمایز می شوند. فتق در ناحیه کشاله ران که بالاتر از رباط اینگوینال است فتق اینگوینال است. در زیر رباط، فتق استخوان ران است. اغلب مشخص می شود که چه نوع فتقی وجود دارد و ممکن است تا زمان شروع جراحی ماهیت دقیق آن مشخص نباشد.

فتق اینوژینال ممکن است به اندازه کافی کوچک باشد که فقط صفاق، به پوشش حفره شکمی در دیواره عضله فشار وارد کند. در موارد شدیدتر، ممکن است بخش هایی از روده ها از طریق سوراخ در ماهیچه حرکت کنند و در ناحیه شکم ایجاد می شوند که به فتق کشاله ران معروف است.

فتق کشاله ران

انواع فتق کشاله ران

فتق کشاله ران می تواند غیرمستقیم یا مستقیم، حبس یا خفه باشد.

فتق کشاله ران غیر مستقیم

فتق غیرمستقیم شایعترین نوع آن است. این غالباً در زایمانهای زودرس رخ می دهد، قبل از اینکه کانال اینگوینال بسته شود. با این حال، این نوع فتق می تواند در هر زمان و در طول زندگی شما رخ دهد. این حالت بیشتر در مردان شایع است.

فتق کشاله ران مستقیم

فتق مستقیم اینگوینال اغلب در بزرگسالان با افزایش سن بروز می کند. اعتقاد رایج این است که تضعیف ماهیچه ها در بزرگسالی منجر به فتق مستقیم اینگوینال می شود. طبق اعلام موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار بیشتر است.

فتق مغبنی

فتق کشاله ران حبس وقتی اتفاق می افتد که بافت در کشاله ران گیر می کند و قابل کاهش نیست. این بدان معنی است که نمی توان آن را به جایی کشاند.

فتق کشاله ران خفه شده

فتق کشاله ران خفه شده یک وضعیت پزشکی جدی تر است. این زمانی است که روده در یک فتق حبس شده جریان خونش قطع شود. فتق خفه شده خطرناک است و به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد.

تشخیص فتق کشاله ران

پزشک شما معمولاً در طی معاینه بدنی می تواند فتق اینگوینال را تشخیص دهد. در طول معاینه، پزشک از شما می خواهد که هنگام ایستادن سرفه کنید تا در صورت مشاهده بیشتر فتق را بررسی کنید.

هنگامی که قابل کاهش باشد، شما یا پزشکتان می توانید وقتی در پشت دراز کشیدید، به راحتی فتق اینگوینال را به سمت شکم خود فشار دهید. با این حال، اگر این ناموفق باشد، ممکن است دچار فتق اینوژینال درگیر یا خفه شده باشید.

یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی فتق اینگوینال را تشخیص می دهد

 • سابقه پزشکی و خانوادگی
 • معاینه بدنی
 • آزمایش های تصویربرداری، از جمله اشعه ایکس

تاریخچه پزشکی و خانوادگی. گرفتن سابقه پزشکی و خانوادگی ممکن است به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در تشخیص فتق کشاله ران کمک کند. اغلب علائمی که بیمار توصیف می کند علائم فتق اینگوینال خواهد بود.

معاینه بدنی. معاینه فیزیکی ممکن است به تشخیص فتق اینگوینال کمک کند. در طی معاینه جسمی، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی معمولاً بدن بیمار را معاینه می کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است از بیمار بخواهد که بایستد و سرفه کند یا شکم خود را سفت کند، بنابراین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند هنگام حرکت به سمت کشاله ران، برآمدگی ناشی از فتق را احساس کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به آرامی سعی کند فتق را به حالت مناسب در شکم ماساژ دهد.

تست های تصویربرداری ارائه دهنده خدمات بهداشتی معمولاً از آزمایشات تصویربرداری از جمله اشعه ایکس برای تشخیص فتق اینگوژینال استفاده نمی کند، مگر اینکه:

 • در تلاش است فتق خفه شده یا حبس را تشخیص دهد
 • نمی توانید فتق اینگوینال را در طول معاینه جسمی، به ویژه در بیمارانی که دارای اضافه وزن هستند، حس کنید
 • اگر فتق یا وضعیت دیگری باعث تورم در کشاله ران یا علائم دیگر شود، نامشخص است
 • تکنسین های آموزش دیده ویژه آزمایش های تصویربرداری را در مطب پزشک، مرکز سرپایی یا بیمارستان انجام می دهند.

رادیولوژیست – پزشک متخصص در تصویربرداری پزشکی – تصاویر را تفسیر می کند. معمولاً بیمار نیازی به بیهوشی ندارد.

آزمایشات ممکن است موارد زیر را شامل شود:

اشعه ایکس شکمی. اشعه ایکس تصویری است که با استفاده از مقدار کمی از اشعه بر روی فیلم یا رایانه ای ثبت می شود. بیمار هنگام پرتونگاری روی میز قرار خواهد گرفت یا ایستاده است. تکنسین دستگاه اشعه ایکس را روی ناحیه شکم قرار می دهد. وقتی تکنسین عکس می گیرد، نفس خود را نگه می دارید تا تصویر مبهم نباشد. تکنسین ممکن است از بیمار بخواهد که موقعیت را برای تصاویر اضافی تغییر دهد.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT). اسکن های CT برای ایجاد تصاویر از ترکیبی از پرتوهای x و فناوری رایانه استفاده می کنند. برای انجام سی تی اسکن، تکنسین ممکن است به بیمار راه حلی برای نوشیدن و تزریق یک رنگ مخصوص به نام محیط کنتراست بدهد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی محیط کنتراست را به داخل ورید تزریق می کند و تزریق باعث می شود تا بیمار یک یا دو دقیقه احساس گرما کند. محیط کنتراست به پزشک معالج بهداشتی اجازه می دهد رگ های خونی و جریان خون در اشعه ایکس را ببیند. اسكن CT نياز دارد كه بيمار روي ميز قرار بگيرد كه داخل دستگاه تونل شكل قرار گيرد و در آنجا تکنسين اشعه ايكس را دريافت كند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به کودکان آرام بخش دهد تا به آنها کمک کند در تست بخوابند.

سونوگرافی شکمی. سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کند که صدای ایمن و بی درد در اندام ها ایجاد می کند تا تصویری از ساختار آنها ایجاد شود.

فتق کشاله ران

درمان فتق کشاله ران

عمل جراحی درمان اصلی فتق اینگوینال است. این یک عمل بسیار متداول و یک عمل بسیار موفق است که توسط یک جراح خوب آموزش دیده انجام می شود.

گزینه ها شامل باز کردن فتق مغبنی با لاپاروسکوپی است. در فتق مفاصل اینگوینال باز، یک برش بزرگتر از شکم در نزدیکی کشاله ران ایجاد می شود. در فتق لاپاروسکوپی اینژینال لاغری، چندین برش شکمی کوچکتر ساخته می شود. یک لوله بلند و نازک با یک دوربین روشن در انتها به جراح کمک می کند که داخل بدن شما را برای انجام عمل جراحی ببیند.

هدف هر دو روش جراحی بازگشت بافت (های) داخلی شکم به داخل حفره شکمی و ترمیم نقص دیواره شکم است. مش معمولاً برای تقویت دیواره شکم قرار می گیرد. پس از قرار دادن سازه ها در محل مناسب آنها، جراح شما با بخیه ها، منگنه ها یا چسب آن را می بندد.

جوانب مثبت و منفی بالقوه ای برای ترمیم فتق اینگوینال در مقابل لاپاروسکوپی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید زمان بهبودی کمتری داشته باشید، فتق لاپاروسکوپی ممکن است ارجح باشد. اما با ترمیم لاپاراسکوپی احتمال بروز عود فتق ممکن است بیشتر باشد.

چگونه فتق کشاله ران ایجاد می شود؟

اگر در حین تکامل شکم کشاله ران کاملاً بسته نشود، کودک می تواند فتق اینگوینال غیرمستقیم داشته باشد. آنچه باقی مانده است باز در قسمت فوقانی کانال اینگوینال است. اینجاست که یک فتق می تواند شکل بگیرد.

بزرگسالان مسن معمولاً فتق کشاله ران مستقیم دارند زیرا ماهیچه های دیواره شکم آنها ضعیف می شود.

زنان به ندرت به این نوع فتق مبتلا هستند. رباط گسترده رحم درست در پشت دیواره شکم است که از آن پشتیبانی می کند و کانال اینگوینال را محافظت می کند.

مردان این مانع را ندارند، بنابراین استرس و تضعیف تدریجی ماهیچه های شکمی با گذشت زمان باعث می شود که احتمالاً چیزی بتواند به داخل کانال اینگوینال منتقل شود.

چه کسی دچار فتق کشاله ران می شود؟

در 2٪ تا 3٪ از نوزادان پسر اتفاق می افتد، اما کمتر از 1٪ از دختران کودک دچار آن می شود. حدود 1 از 4 مرد در بعضی از مواقع در زندگی خود دارای یک نفر می شوند. این بیماری بیشتر در مردان بالای 40 سال رخ می دهد.

جراحی شکم می تواند شما را به احتمال زیاد دچار فتق مستقیم اینگوینال کند. سابقه خانوادگی این شرایط، شانس شما را نیز بالا می برد.

افراد سیگاری ممکن است به احتمال بیشتری دچار فتق کشاله ران و همچنین بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر شوند.

فتق کشاله ران

چه عواملی باعث فتق اینگوینال می شوند؟

علت فتق کشاله ران بستگی به نوع فتق اینگوینال دارد. فتق کشاله ران غیر مستقیم. نقص دیواره شکم که در بدو تولد وجود دارد باعث فتق اینگوینال غیرمستقیم می شود.

در حین رشد جنین در رحم، پوشش حفره شکمی شکل می گیرد و به داخل کانال اینگوینال گسترش می یابد. در مردان، بند ناف و بیضه از داخل شکم و از طریق لایه شکمی به داخل خلط از طریق کانال اینگوینال پایین می آیند. در مرحله بعد، معمولاً چند هفته قبل از تولد یا بعد از تولد، عضلات شکمی از ورودی کانال اینگوینال بسته می شود. در زنان، تخمدان ها از داخل شکم پایین نمی آیند، و لایه شکمی معمولاً چند ماه قبل از تولد بسته می شود.

گاهی اوقات پوشش شکم آنطور که باید بسته نمی شود و باعث می شود دریچه شکمی در قسمت بالای کانال اینگوینال در دیواره شکم باقی بماند. ممکن است چربی یا قسمتی از روده کوچک از طریق این دهانه به داخل کانال داخل روده برود و باعث فتق شود. در زنان، تخمدان ها نیز ممکن است به داخل کانال اینگولاژ بپیوندند و باعث ایجاد فتق شوند.

فتق غیر مستقیم شایعترین نوع فتق اینگوینال است. فتق غیرمستقیم ممکن است در 2 تا 3 درصد از کودکان پسر ظاهر شود. با این حال، آنها در کودکان دختر بسیار کمتر دیده می شوند، که کمتر از یک درصد اتفاق می افتد.

چه کسی بیشتر احتمال دارد دچار فتق اینگوینال شود؟

مردان نسبت به زنان به احتمال زیاد به فتق اینگوینال مبتلا می شوند. در حدود 25 درصد مردان و حدود 2 درصد از زنان در طول زندگی خود دچار فتق اینگوینال می شوند. برخی از افراد که از یک طرف فتق اینگوینال دارند، از طرف دیگر نیز دچار فتق می شوند یا به آن مبتلا می شوند.

افراد در هر سنی می توانند دچار فتق اینگوینال شوند. فتق غیر مستقیم می تواند قبل از 1 سالگی ظاهر شود و اغلب قبل از 30 سالگی ظاهر می شود. اما ممکن است بعداً نیز زندگی ظاهر شوند. شیرخواران نارس شانس بالاتری برای ابتلا به فتق کشاله ران غیرمستقیم دارند. فتق مستقیم، که معمولاً فقط در بزرگسالان مرد مشاهده می شود، در آقایان بزرگتر از 40 سال بسیار شایع است زیرا ماهیچه های دیواره شکم با افزایش سن ضعیف می شوند.

افراد با سابقه خانوادگی فتق اینگوینال به احتمال زیاد به فتق کشاله ران مبتلا می شوند.

مراقبت های فوری فتق کشاله ران

افرادی که علائم فتق حاد یا خفه شده دارند باید سریعاً به پزشکی مراجعه کنند. فتق خفه شده یک بیماری خطرناک است. علائم فتق حبس یا خفه شده شامل است:

 • حساسیت شدید یا قرمزی دردناک در ناحیه برآمدگی در کشاله ران
 • درد ناگهانی که به سرعت بدتر می شود و از بین نمی رود
 • عدم توانایی حرکت روده و عبور گاز
 • تهوع و استفراغ
 • تب

فتق کشاله ران چگونه درمان می شود؟

درمان فتق کشاله ران

فتق اینگوینال به خودی خود بهبود نمی یابد و نیاز به ترمیم جراحی دارد. در ابتدا، فتق ممکن است فقط یک توده کوچک در کشاله ران باشد اما با گذشت زمان می تواند بسیار بزرگتر شود.

همچنین ممکن است با فعالیتهای مختلف در حال رشد و یا کوچک شدن باشد. افزایش فشار شکم در حین فعالیت ها، از جمله تشدید فشار حرکات روده یا عطسه، ممکن است بیشتر روده ها را به ناحیه فتق منتقل کند و باعث می شود فتق به طور موقت رشد کند.

بلند کردن اجسام سنگین، کار کردن و ورزش هایی که از عضلات شکمی استفاده می کنند می تواند باعث ایجاد برآمدگی فتق شود.

فتق کشاله ران

چه موقع شرایط اضطراری است؟

فتقی که در حالت “خارج” گیر می کند، “فتق حبس” گفته می شود. این یک عارضه شایع فتق درونی است و در حالی که فتق حاد اورژانسی نیست، باید برطرف شود و باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود.

فتق حاد هنگام تبدیل شدن به “فتق خفه شونده”، اورژانس است که در آن بافتی که خارج از عضله باشد، خونرسانی نمی شود. این می تواند باعث مرگ بافتی شود که از طریق فتق در حال خفه شدن است.

فتق خفه شده را می توان با رنگ قرمز یا بنفش تشخیص داد. ممکن است با درد شدید همراه باشد، اما همیشه دردناک نیست. حالت تهوع، استفراغ، اسهال و تورم شکم نیز ممکن است وجود داشته باشد.

عمل جراحی فتق کشاله ران

ترمیم فتق اینگوینال از طریق عمل جراحی تنها درمان برای فتق اینگوینال است و می تواند از حبس و خفه شدن جلوگیری کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای اکثر مبتلایان به فتق کشاله ران و به ویژه برای مبتلایان به فتق حبس شده عمل جراحی را توصیه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که مردان مبتلا به فتق که علائم کمی دارند و یا هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، می توانند با خیال راحت تا زمان افزایش علائم خود عمل جراحی را به تاخیر بیاندازند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً برای جلوگیری از حبس، جراحی را برای نوزادان و کودکان توصیه می کنند.


بیشتر بدانید: چرا جراحی فتق دیافراگم انجام میشود


یک جراح عمومی – یک پزشک متخصص در جراحی شکم – عمل جراحی فتق را در بیمارستان یا مرکز جراحی، معمولاً به صورت سرپایی انجام می دهد. زمان بهبودی بسته به اندازه فتق، تکنیک مورد استفاده و سن و سلامتی فرد متفاوت است.

جراحی فتق نیز فتق نامیده می شود. دو نوع اصلی از عمل جراحی فتق وجود دارد که شامل موارد زیر است:

فتق را باز می کنند: در حین ترمیم فتق، پزشک معالج بهداشتی معمولاً بیهوشی موضعی در شکم با آرام بخش می دهد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است بیهوشی داشته باشند.

بیهوشی نخاعی، که در آن یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بی حسی را در اطراف اعصاب ستون فقرات تزریق می کند، و بدن را از کمر به پایین بی حس می کند.

بیهوشی عمومی: جراح برش را در کشاله ران انجام می دهد، فتق را به داخل شکم منتقل می کند و دیواره شکم را با بخیه می بندد. معمولاً جراح همچنین منطقه ضعیف را با مش مصنوعی یا “صفحه” تقویت می کند تا پشتیبانی بیشتری را ارائه دهد.

فتق کشاله ران

 ترمیم فتق لاپاروسکوپی

جراح ترمیم فتق لاپاروسکوپی را با بیمار تحت بیهوشی عمومی انجام می دهد. جراح چندین برش کوچک و نیم اینچی در ناحیه تحتانی شکم ایجاد کرده و لاپاروسکوپ می کند – یک لوله نازک با یک دوربین فیلمبرداری کوچک که به آن وصل شده است. این دوربین تصویری بزرگ از داخل بدن را به یک مانیتور ویدئویی می فرستد و به جراح امکان نزدیکی از فتق و بافت اطراف را می دهد. جراح هنگام مشاهده مانیتور، فتق را با استفاده از مش مصنوعی یا “صفحه” ترمیم می کند.

افرادی که تحت عمل ترمیم فتق لاپاروسکوپی قرار دارند، نسبت به افرادی که ترمیم فتق باز دارند، زمان بهبودی کمتری دارند. با این حال، جراح ممکن است تشخیص دهد که اگر فتق بزرگ باشد یا اگر فرد قبلا عمل جراحی لگنی داشته است، بهترین روش ممکن نیست لاپاروسکوپی باشد.

بیشتر بزرگسالان این ناراحتی را تجربه می کنند و بعد از ترمیم فتق باز یا ترمیم فتق لاپاروسکوپی نیاز به داروهای درد دارند. فعالیت شدید و بلند کردن اجسام سنگین برای چند هفته مجاز نیست. جراح در مورد اینکه فرد چه زمانی با خیال راحت به کار خود برگردد، صحبت خواهد کرد. نوزادان و کودکان نیز ناراحتی را تجربه می کنند. اما معمولاً بعد از گذشت چند روز فعالیتهای عادی خود را از سر می گیرند.

جراحی برای ترمیم فتق اینگوینال کاملاً بی خطر است، و عوارض آن غیر معمول است. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، افراد باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرند:

 • قرمزی اطراف یا ترشح از محل بخیه
 • تب
 • خونریزی از محل بخیه
 • دردی که توسط دارو یا مسکن تسکین نمی یابد و ناگهان بدتر می شود

عوارض طولانی مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد طولانی مدت در کشاله ران
 • عود فتق، نیاز به یک عمل جراحی دوم
 • آسیب به اعصاب نزدیک فتق

عمل جراحی فتق کشاله ران به طور معمول با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و می تواند به صورت سرپایی انجام شود. این عمل جراحی توسط یک جراح عمومی یا متخصص روده بزرگ انجام می شود.

پس از انجام بی حسی، عمل جراحی با برش در هر دو طرف فتق شروع می شود. لاپاروسکوپ در یک برش قرار می گیرد و برش دیگر برای ابزارهای جراحی اضافی استفاده می شود. سپس جراح قسمتی از شکم را که در حال فشار به عضله است جدا می کند. این قسمت “کیسه فتق” نامیده می شود. جراح کیسه فتق را به موقعیت مناسب خود در داخل بدن باز می گرداند، سپس شروع به ترمیم نقص عضله می کند.

اگر نقص عضله کوچک باشد، ممکن است با بسته بخیه شود. بخیه ها به طور دائم در محل باقی می مانند و از بازگشت فتق جلوگیری می شود. برای نقایص بزرگ، جراح ممکن است احساس کند که بخیه کافی نیست. در این حالت از یک پیوند مش برای پوشاندن سوراخ استفاده می شود. مش دائمی است و از بازگشت فتق جلوگیری می کند.

فتق کشاله ران

جراحان کولورکتال جراحی را بر روی روده بزرگ انجام می دهند

اگر از روش بخیه با نقص عضلات بزرگتر استفاده شود (تقریباً اندازه یک چهارم یا بیشتر)، احتمال بازگشت مجدد بیشتر می شود. استفاده از مش در فتق های بزرگ استاندارد درمانی است، اما اگر بیمار سابقه رد کردن جراحی های فتق را داشته باشد یا وضعیتی که مانع از استفاده از مش شود ممکن است مناسب نباشد.

پس از ایجاد مش یا عضله دوخته شده، لاپاروسکوپ برداشته می شود و برش می تواند بسته شود. برش را می توان به یکی از چندین روش بست: می توان آن را با بخیه هایی که در صورت مراجعه به پزشک جراح برداشته می شود، بست، فرم مخصوص چسب که برای نگه داشتن برش بسته و بدون بخیه یا باند چسبنده کوچک استفاده می شود. “نوارهای استری”

بهبودی پس از جراحی فتق کشاله ران

بیشتر بیماران فتق قادرند طی دو تا چهار هفته به فعالیت طبیعی خود برگردند. این منطقه بخصوص برای هفته اول سخت خواهد بود. در طی این مدت، برش باید در حین فعالیت محافظت شود که با اعمال فشار محکم اما ملایم روی خط برش، فشار شکم را افزایش می دهد.

فعالیت هایی که در طی آن باید محافظت بیشتری انجام داد شامل موارد زیر است:

 • حرکت از موقعیت دراز کشیده به حالت نشسته یا از حالت نشسته به حالت ایستاده
 • عطسه
 • سرفه
 • گریه کردن
 • تحمل در هنگام حرکت روده
 • استفراغ
 • بلند کردن اجسام سنگین

اگر فتق کشاله ران دارید، اولین قدم برای درمان، مشورت با جراح است که مرتباً فتق اینگوینال را ترمیم می کند. بسته به میزان شدت آن، علائمی که وجود دارد، سلامتی بیمار و فاکتورهای خطری که بیمار با آن روبروست، ممکن است عمل جراحی توصیه شود یا توصیه نشود.

برای برخی از بیماران با علائم جزئی، خطر جراحی ممکن است از مزایای این روش فراتر نرود، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس کنند که این روش به دلیل مدیریت علائم کاملاً ضروری است.

فتق کشاله ران

چگونه می توان از فتق کشاله ران جلوگیری کرد؟

افراد نمی توانند از ضعف در دیواره شکم که باعث فتق کشاله ران غیرمستقیم می شود جلوگیری کنند. با این حال، ممکن است افراد با حفظ وزن سالم و ترک سیگار، بتوانند از فتق کشاله ران مستقیم جلوگیری کنند.

افراد می توانند فتق اینگوینال را از وخیم تر شدن دور نگه دارند یا از عود مجدد فتق با رعایت موارد زیر جلوگیری کنند:

 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • هنگام بلند کردن اجسام، از پاها استفاده کنید نه کمر
 • جلوگیری از یبوست
 • حفظ وزن سالم
 • سیگار نکشیدن
 • رژیم غذایی و تغذیه

محققان دریافته اند که رژیم غذایی و تغذیه در ایجاد فتق اینگوینال نقش دارد. فرد مبتلا به فتق اینگوینال ممکن است با خوردن غذاهای پر فیبر بتواند از بروز علائم پیشگیری کند. میوه های تازه، سبزیجات و غلات سبوس دار حاوی فیبر زیادی هستند و ممکن است به جلوگیری از یبوست و سفت شدن برخی از علائم دردناک فتق کمک کنند.

جراح بعد از جراحی فتق کشاله ران دستورالعملهایی در مورد رژیم غذایی و تغذیه ارائه می دهد. بیشتر افراد روز عمل مایعات می نوشند و غذای سبک می خورند و روز بعد رژیم معمول خود را از سر می گیرند.