به نقل از کلینیک تخصصی ستون فقرات امید درمان دستی یا کایروپراکتیک یکی از رشته‌های مراقبت‌های بهداشتی است که با تشخیص، معالجه و پیشگیری از اختلالات مکانیکی و سیستم اسکلتی-عضلانی و تأثیر این اختلالات بر عملکرد سیستم عصبی و سلامت عمومی شما سروکار دارد. درمان‌های دستی بر دستکاری ستون فقرات (“تنظیم درمان دستی”) و سایر روش‌های درمانی بر روی مفصل و نرم بافت تمرکز دارد. در حالی که بسیاری از متخصصان درمان دستی از دانش دارو درمانی و جراحی در موارد مورد نیاز آگاهی دارند، اما دارو تجویز نمی‌کنند و هیچ روش تهاجمی از جمله تزریق را انجام نمی‌دهند. درمان اصلی که توسط متخصصین درمان دستی انجام می‌شود، دستکاری ستون فقرات یا سایر روش‌های درمان دستی است. معمولاً کار آنها شامل تجویز حرکات ورزشی، حرکات کششی، اصلاح شیوه زندگی و یا مشاوره تغذیه  برای بیماران است.

درمان دستی یا کایروپراکتیک چیست؟

درمان دستی مبتنی بر این واقعیت علمی است که بدن شما یک ارگانیسم خود تنظیم کننده و خود شفابخش است. مغز، نخاع و تمام اعصاب بدن این عملکردهای مهم را کنترل می‌کنند. جمجمه از بافت ظریف مغز محافظت می‌کند. استخوان‌های ستون فقرات از مسیرهای ارتباطی آسیب پذیر نخاع و ریشه‌های عصبی محافظت می‌کنند. در صورتی که هر اختلالی در سیستم عصبی به وجود بیاید، می‌تواند باعث نقص در همه بافت‌ها و اندام‌های بدن شود. پزشکان این اثر را کمپلکس سابلوکیشن مهره‌ها می‌نامند. مهره‌ها، به معنی استخوان‌های ستون فقرات است. سابلوکیشین، به معنی یک جابجایی کوچک است و کمپلکس، به معنای این است که بیش از یک قسمت درگیر شده است. درمان دستی راهی برای درک ساختار ستون فقرات متخلف، هنر کاهش تأثیر آنها بر سیستم عصبی و فلسفه اینست که همه چیز طبیعی است.

درمان دستی چکار می‌کند؟

به نقل از دکتر فرخانی متخصص توانبخش و طب فیزیکی درمان دستی بر روی بازگرداندن توانایی ذاتی بدن شما برای سالم بودن کار می‌کند. هنگامی که سیستم عصبی شما تحت کنترل صحیح قرار داشته باشد، تمام سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن شما قدرت مقاومت در برابر بیماری و سلامتی را دارند. رویکرد درمان دستی برای سلامتی بهتر و کمک به از بین بردن تداخلاتی است که در وضعیت طبیعی و سالم بودن شما اختلال ایجاد می‌کند. یکی ازعواملی که می‌تواند سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد، اختلال عملکرد 24 استخوان ستون فقرات است. از بین رفتن حرکت طبیعی یا موقعیت این استخوان‌ها می‌تواند عملکرد سیستم عصبی را تحریک یا مختل کند. این اتفاق می‌تواند در انتقال محرک‌های عصبی کنترل کننده نیز اختلال ایجاد کند. با بهبود عملکرد ستون فقرات، اغلب عملکرد سیستم عصبی نیز بهبود می‌یابد. پزشک درمان دستی شما می‌تواند به رفع اختلالاتی که ممکن است سلامت طبیعی شما را مختل کند، کمک کند. از آنجا که تمرکز اصلی روی مراقبت ازعملکرد سیستم عصبی بهبود یافته است، درمان دستی می‌تواند در بسیاری از بیماری‌هایی که معمولاً به عنوان بیماری “کمر درد” تصور نمی‌شوند هم تأثیر مثبت داشته باشد.

آیا درمان دستی خطرناک است؟

درمان دستی “بسیار بی خطر است”. درمان دستی تاکنون هیچ خظری نداشته و از نظر ایمنی عالی است. این روش یک رویکرد درمانی محافظه کارانه برای سلامتی می‌باشد که از اقدامات تهاجمی یا مصرف داروهای اعتیاد آور جلوگیری می‌کند. بررسی تاریخچه پزشکی دقیق و معاینه موردی، به کشف مناطقی از ستون فقرات که ممکن است باعث نقص سیستم عصبی شود، کمک می‌کند. با استفاده از این اطلاعات بهترین شیوه مراقبت و درمان هر بیمار تعیین خواهد شد. درمان دستی یک رویکرد طبیعی برای کسب سلامتی بهتر است که به اثبات رسیده ایمن و مؤثر است.

درمان دستی چقدر طول می‌کشد؟

اگر مشکلات ستون فقرات از اوایل کودکی مورد غفلت قرار گرفته باشد ممکن است نیاز به مراقبت مداوم داشته باشد تا بتواند عملکرد بهینه یک ستون فقرات سالم و نرمال را داشته باشد. این قبیل مشکلات که برای مدت طولانی نادیده گرفته شده است غالباً با ضعف عضلات، آسیب به بافت نرم و تغییرات دژنراتیو ستون فقرات همراه است. بیشتر بیماران دریافتند که انجام دوره‌ای درمان دستی به بهبود وضعیت ساختار بدنی آنها کمک می‌کند. کسانی که فعال هستند، مشاغل استرس زا دارند و یا می‌خواهند وضعیت بهتری داشته باشند، می‌توانند از برنامه ویزیت‌های پیشگیرانه برای حفظ سلامتی خود استفاده کنند. برخی از بیماران تنها در صورتی به سمت درمان دستی می‌روند که دچار درد شده باشند یا درد آنها غیرقابل تحمل باشد. در حالی که این شیوه “مدیریت بحران” معمولاً پرهزینه تر و زمانبر است، مطب ما آماده است تا بدون در نظر گرفتن اهداف بهداشتی، به همه بیماران کمک کند. اینکه تا چه مدت تصمیم دارید از خدمات درمان دستی بهره مند شوید، همیشه به عهده شماست. (برگرفته از سایت کلینیک دکتر فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ستون فقرات)

یک ویزیت معمولی چگونه است؟

در نوبت اول، پزشک معالج شما باید یک معاینه کامل انجام دهد. او سابقه پزشکی، سابقه خانودگی و همچنین درمان‌ها و داروهای قبلی شما را بررسی می‌کند. اگر ضروری باشد، ممکن است متخصص درمان دستی شما عکس برداری‌هایی مانند اشعه ایکس، MRI یا سی تی اسکن را سفارش دهد.

پس از تشخیص صحیح، پزشک درمان دستی شما باید وضعیت شما را به طور کامل بررسی کند و یک برنامه درمانی را شروع کند که ممکن است شامل دستکاری ستون فقرات یا سایر روش‌های درمانی دستی، تجویز حرکات ورزشی، حرکات کششی، اصلاح شیوه زندگی و یا مشاوره تغذیه‌ای باشد. جلسات درمانی بعدی به طور معمول حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. اما بسته به عمق و دامنه مراقبت‌های لازم، طول مدت هر جلسه ممکن است متفاوت باشد.

کیروپراکتیک یا درمان دستی چگونه انجام می‌شود؟

درمان دستی یک روش دستی است که مهارت آن با سال‌ها آموزش درمان دستی توسط دکتر درمان دستی بدست آمده است. پزشک درمان دستی به طور معمول برای بازگرداندن یا تقویت عملکرد مفصل، از دستان خود- یا ابزاری برای دستکاری مفاصل بدن، به ویژه ستون فقرات شما استفاده می‌کند. این کار اغلب به برطرف کردن التهاب مفاصل و کاهش درد بیمار کمک می‌کند. درمان دستی روشی بسیار کنترل شده است که بندرت باعث ایجاد ناراحتی می‌شود. دکتر درمان دستی روش‌های مختلفی را برای پاسخگویی به نیازهای خاص هر بیمار انجام می‌دهد. بیماران معمولاً بلافاصله پس از درمان، تغییرات مثبتی را در علائم بیماری خود مشاهده می‌كنند.

آیا درمان دستی می‌تواند به من کمک کند؟

درمان دستی معمولاً بیماری‌های اسکلتی عضلانی، به ویژه اختلالات مربوط به ستون فقرات را درمان می‌کند. مشکلات رایجی که توسط درمان دستی درمان می‌شود شامل موارد زیر است:

  • درد مكانیكی و غیر اختصاصی در ناحیه کمر یا گردن
  • سندرم درد بافت عضلانی یا بافت نرم
  • درد در پهلو و ستون فقرات
  • درد مفاصل ساکرو ایلیاک
  • اختلالات دیسک بین مهره‌ای
  • انواع خاصی از سردرد
  • رادیکولوپاتی کنترل شده با منشا نخاعی
  • سیاتیک
  • جابجایی مهره گردن
  • کمردرد مرتبط با بارداری

گرفتگی و خشکی عضلات گردن عوامل و درمان ها

پرسش و پاسخ

آیا درمان دستی برای کودکان مناسب است؟

بله، کودکان نیز می‌توانند از درمان دستی بهره‌مند شوند. کودکان از نظر جسمی بسیار فعال هستند و انواع فعالیت‌ها و ضربات ناشی از فعالیت‌های روزمره و همچنین مشارکت در ورزش را تجربه می‌کنند. صدمات ناشی از این فعالیت جسمانی زیاد ممکن است باعث بسیاری از علائم از جمله درد کمر و گردن، گرفتگی یا ناراحتی در قسمت‌های مختلف بدن شود. دکتر درمان دستی همیشه خود را با بیمار وفق می‌دهد. این یک درمان بسیار ماهرانه است و در مورد کودکان بسیار با ملایمت انجام می‌شود.

چرا هنگامی که یک مفصل جا انداخته می‌شود یا دستکاری می‌شود، صدای تق می‌دهد؟

جا انداختن (یا دستکاری) مفصل ممکن است منجر به آزاد شدن حباب گاز در مایع بین مفصلی شود که باعث می‌شود صدای تق بدهد. همین مسئله هنگامی اتفاق می‌افتد که “ناخن هایتان” را می‌شکنید. این صدا در اثر تغییر فشاری است که درون مفصل ایجاد می‌شود و در نتیجه حباب‌های گاز آزاد می‌شوند.

به چند جلسه درمان دستی نیاز دارم؟

هر بیمار بصورت جداگانه ارزیابی می‌شود و بسته به تشخیص و اهداف شما، یک برنامه اختصاصی برای شما تنظیم می‌شود. بعضی از بیماران به هفته‌ها درمان فشرده اولیه نیاز دارند، پس از آن توانبخشی و سپس سایر روش‌های درمانی نگهداری انجام می‌شود، در حالی که برخی دیگر برای حل مشکلات خود تنها نیاز به یک دوره کوتاه درمان دستی پیدا می‌کنند.

آیا می‌توانم خودم درمان دستی انجام دهم؟

خیر. این روش بسیار خاص است، حتی دکتر درمان دستی شما هم نمی‌تواند روی خود درمان دستی انجام دهد. برخی از افراد می‌توانند اصطلاحا قلنج مفاصل خود را بشکنند، اما این کار در واقع می‌تواند مشکلات شما را در درازمدت بدتر کند.

اگر باردار باشم، می‌توانم از درمان دستی استفاده کنم؟

بله !!!! بسیاری از مادران باردار، خانم‌های تازه زایمان کرده و نوزادان از درمان دستی استفاده می‌کنند. برخی از مادران می‌دانند که درمان دستی در دوران بارداری به کمردرد و سایر دردهای اسکلتی-عضلانی مرتبط با بارداری کمک می‌کند. روش‌های مختلفی که برای درمان دستی استفاده می‌شود همیشه با سایز، وزن، سن و وضعیت سلامتی بیمار تطبیق می‌یابد تا مناسب‌ترین خدمات را ارائه دهد.

آیا داشتن آرتروز کمر مانع از استفاده از درمان دستی می‌شود؟

خیر. پزشکان بسیاری از بیماری‌های مبتلا به آرتروز را درمان می‌کنند. در حقیقت، درمان دستی با هدف بهبود تحرک مفاصل، دامنه حرکات و تعادل عضلات ممکن است به کاهش خطر سقوط کردن و شکستگی استخوان کمک کند. برای تصحیح مشکلات ستون فقرات بیماران مبتلا به آرتروز کمر از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌کند که می‌توان از آن برای استخوان‌های شکسته و حساس هم استفاده کرد.

ماساژ ابرو

آیا با وجود اینکه سالمند هستم می‌توانم از درمان دستی استفاده کنم؟

افراد بسیاری به خصوص در سنین میانسالی به پزشک متخصص درمان دستی مراجعه می‌کنند. با بروز نگرانی‌های روز افزون در مورد مصرف دارو و عوارض جانبی داروهای مختلف، استفاده از درمان دستی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. بازگرداندن عملکرد بهتر ستون فقرات می‌تواند به بهبود تحرک، نشاط، استقامت و اشتهای بیمار کمک کند. بسیاری از بیماران بهبود علائم ورم مفاصل و سایر بیماری‌های مزمن که اغلب با روند پیری رخ می‌دهند را گزارش می‌دهند. تکنیک درمان دستی مورد استفاده توسط پزشک شما برای حداکثرسازی راحتی و در نتیجه اصلاح مشکلات شما می‌شود. هرچه پیرتر و آگاهتر می‌شویم، سادگی و در عین حال اثربخشی درمان دستی بیش از پیش برایمان آشکار می‌شود.

آیا درمان دستی شبیه ماساژ است؟

خیر. درمان دستی با ستون فقرات، سیستم عصبی، مننژها و ساختار بدن سروکار دارد. در حالی که ماساژ درمانی با عضلات، گردش خون و گردش مایعات بدن سروکار دارد.

آیا فردی با کمر یا گردن شکسته می‌تواند از درمان دستی استفاده کند؟

بعد از بهبود شکستگی، بله. در حقیقت، استخوان شکسته وقتی که بهبود می‌یابد یک کالوس یا اسکار استخوانی تشکیل می‌دهد که قوی‌تر از بقیه استخوان‌ها است. این امر باید نگرانی در مورد ایمنی درمان دستی را برطرف کند. افرادی که دچار شکستگی استخوان شده‌اند، نیاز به معاینه متخصص درمان دستی دارند زیرا این صدمات معمولاً باعث سابلوکیشن می‌شوند.

آیا متخصصین کایروپرکتیک به دارو و جراحی اعتقاد دارند؟

مطمئناً مواقعی وجود دارد كه نیاز به مداخله در قالب دارو یا جراحی باشد و کاملاً ضروری است اما هرگز زمانی صورت نمی‌گیرد که از نظر جسمی یا ذهنی برای سلامتی فرد ضروری باشد.

اگر تحت مراقبت پزشکی قرار داشته باشم، آیا می‌توانم به متخصص درمان دستی مراجعه کنم؟

بله. بدون توجه به انواع درمان‌های دیگری که دریافت می‌کنید، اصلاح مشکلات و بیماری‌های شما بسیار مهم است. پزشکان به احتمال زیاد بیمارانی که تحت مراقبت درمان دستی قرار دارند را ترجیح می‌دهند. در حقیقت، بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که به متخصص درمان دستی مراجعه کنند.