images

دمای بیش از حد هوا برای بچه مضر است و حتی ممکن است منجر به خونریزی مغزی بچه شده و منجر به مرگ وی شود

 اصغر مرزبان با اشاره به اینکه درروزهای داغ فصل تابستان بسیاری از خانواده ها برای انجام فعالیت های روزمره نوزادان و کودکان زیر دو سال را با خود همراه می کنند افزود: قرار گرفتن نوزادان و کودکان کمتر از دوسال در معرض هوای بسیار گرم مشکلاتی را برای آنان ایجاد می کند.

وی یادآورشد: والدین برای پیشگیری از بروز سرما خوردگی از روشن کردن کولر خودرو خودداری می کنند، اما از سوی دیگر تابش نور خورشید به افزیش دمای داخل خودرو و در نهایت گرمازدگی کودکان حتی در فاصله زمانی کوتاه منجر می شود.

مرزبان خاطرنشان کرد: گرمازدگی نوزادان و به خصوص نوزاد نارس به مراتب خطرناک تر است و سیستم عملکرد بدن او را مختل می کند.

وی، افزود: گرمازدگی اختلال خطرناکی است و وقتی فرد درمعرض گرمای بیش از حد قرار گیرد، درجه حرارت بدن افزایش یافته و بدن تمام توانایی خود را از دست می دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، تصریح کرد: نوزادان و خردسالان بیش از افراد عادی نسبت به گرمازدگی حساس هستند و آب بدن خود را سریعتر از دست می دهند.

وی اظهار کرد: پوشش زیاد نیز از عوامل مهم بروز گرمازدگی نوزادان است و خانواده ها بدون توجه به این موضوع مهم نشانه های این اختلال را با علایم دیگر اشتباه قلمداد می کنند.

این فوق تخصص نوزادان مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان، گفت: نشانه های گرمازدگی به درجات خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شود و بی توجهی به آن عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

وی، درجه حرارت بالای 39 درجه، تغییر رنگ، نبض سریع، بی قراری، گیجی، سردرد، استفراغ، خستگی، عدم هوشیاری، تشنج و اختلال در ارگانهای حیاتی بدن مانند کلیه ها را از علایم گرمازدگی ذکر کرد.

مرزبان خاطرنشان کرد: در مواقعی نیز گرمازدگی شدید به خونریزی مغزی و در نهایت فلج نوزاد منتهی می شود.