در این بخش به شما آموزش می دهیم که چگونه به کمک مواد رنگ کننده زیبا سازی و گریم (ماکیاژ) کنید. کلمه ماکیاژ از کلمه انگلیسی make up گرفته شده است و به معنای زیبا سازی و مناسب سازی  صورت به کمک مواد رنگ کننده است. گریم یا ماکیاژ برای مخفی کردن نقایص کاسمتیکی ( لکه های رنگی، ککو مک، ناهمواریهای پوست، محل زخم و خال ) بکار می رود و به وسیله گریم می توان فرم صورت، بینی، چشمها و … را دگرگون نمود.

گریم یا زیبا سازی صورت به کمک مواد رنگ کننده

حالا به شما می گوییم که چگونه ماکیاژ ( گریم ) صحیح صورت را با طراوت و سالمتر جلوه می دهد. در آرایش باید حالت طبیعی صورت رعایت شود . آرایش بیش از حد صورت را غیر طبیعی و عروسک گونه می سازد ،که باعث جلب توجه بی مورد خواهد شد. گاه زننده و نشانه کج سلیقگی نیز خواهد بود.   
هنر ماکیاژ بر اساس کنتراست رنگهاست. تمام وسایل آرایش از جمله پودرها، ماتیک، رنگ، مژه، پلکها، مدادهای مخصوص و کرمهای گوناگون باید با هم مطابقت داشته و با رنگ چشم، مو، پوست، فرم صورت، سن، اخلاق، لباس شخص، تابش نور و … همخوان و هماهنگ باشند. گریم مناسب همیشه منحصر بفرد است. باید همیشه مختصر، ظریف، (ضد چشمگیر) باشد.

روش گریم (ماکیاژ):

1 – بر روی پوست تمیز کرم مخصوص زیر پودر بزنید . در انتخاب این کرم باید خصوصیات پوست را در نظر گرفت یعنی برای پوست خشک ،کرم چرب و برای پوست چرب ،کرم نیمه چرب استفاده کنید.
2 – کرم رنگی می تواند مقداری تیره تر یا روشن تر از پوست باشد.
3 – رژ گونه را باید موافق تیپ و خصوصیات پوست انتخاب کنید . برای پوستهای خشک، رژ گونه به شکل کرم و برای پوستهای چرب از رژگونه های خشک به شکل پودر استفاده کنید.
4 – رنگ پودر باید متناسب با رنگ پایه پوست باشد.
5 – اطراف لب را با مداد مخصوص که رنگ آن نباید زیاد با رنگ ماتیک تفاوت داشته باشد بکشید و به این وسیله به لبها فرم دلخواه بدهید . بعد بر روی لب قشر نازکی ماتیک بمالید.
6 – ابرو را با برس مخصوص شانه کنید. سپس با مداد ابرو خطوط کوتاه موی مانندی بکشید و به ابرو فرم بدهید.
7 – پلک ها را سایه بزنید.
8 – با قلم مو یا مداد چشمها را سایه و خط بیندازید.
9 – مژه ها را با ریمل بزنید کنید.
10 – تمام صورت را پودر بزنید.