motaleae-dar-tabestan

هرچند مدرسه ها در تابستان بسته هستند ولی برای برخی مثل کنکوری ها یا کسانی که  قبول نش ده اند و یا دانشگاههای ترم تابستان  باز هم مطالعه در تابستان وجود دارد. کار امروز را برای فردا نگه داشتن  این مطالعات سبب نمی‌شود از شر آنها راحت شوید، ولی با کمی برنامه‌ریزی می‌توانید هم مطالعات تابستانی را انجام دهید و هم از تعطیلات خود نهایت استفاده را  ببرید. خواندن کتاب های گوناگون در تابستان نیز می‌تواند به گسترش واژگان شما کمک کند و باعث شود برای ترم‌های تحصیلی بعدی یا کنکورتان آمادگی بیشتری داشته باشید.

motaleae-dar-tabestan-1

1-نگاهی به لیست کتاب های مطالعه در تابستان خود بیندازید. در حین خواندن لیست به این موارد دقت کنید:
– مطالعات ضروری: اینها مطالعاتی هستند که همه حتماً باید آن ها را انجام دهند و در سال تحصیلی آینده و یا کنکور هم حتماً مطالب آنها به درد شما خواهند خورد. سعی کنید اول این کتاب‌ها را تمام کنید.
– کتاب‌هایی که آشنایی قبلی با مباحث آنها دارید ولی مطالعه‌شان نکرده‌اید: شما با این کتاب‌ها آشنایی قبلی دارید چون قبلاً درباره‌ی آنها چیزی شنیده‌ یا خوانده‌اید. درصورتی که خواستید از بین چند کتاب تعدادی را برای مطالعه در تابستان انتخاب کنید این کتاب‌ها (و آنچه که درباره آنها از قبل می‌دانید) را در ذهن داشته باشید.
– مباحث مورد علاقه شما:‌ می‌توانید کتاب‌ها را بر اساس مباحث آن ها دسته‌بندی کنید و سپس آنهایی را انتخاب کنید که به علایقتان نزدیکتر هستند.

motaleae-dar-tabestan-2

2-درباره‌ی کتابهای کمک آموزشی و متفرقه ای که قصد خواندن شان را دارید تحقیق کنید تا زمینه‌ی اولیه‌ای داشته باشید و بدانید چه چیزی در انتظارتان است و آیا واقعاً ارزش مطالعه کردن را دارند یا نه. راه‌های بسیاری برای این کار وجود دارند:
– از دوستان و فامیل بپرسید. ممکن است بسیاری این کتاب‌ها را بشناسند و احتمالاً می‌توانید کسانی را پیدا کنید که تعدادی از این کتاب‌ها را مطالعه کرده باشند. سعی کنید از کسانی سؤال کنید که شباهت و نزدیکی بیشتری به شما داشته باشند.
– در اینترنت درباره‌ی آن کتاب جست‌وجو کنید. سایت‌ها و وبلاگ‌هایی هستند که به معرفی کتاب‌ها می‌پردازند؛ بخصوص برای کنکوری‌ها. همچنین می‌توانید به انجمن‌ها و فروم‌ها سری بزنید و نظرات افراد درباره‌ی کتاب‌ها را بخوانید و یا خودتان در این باره سؤال کنید و گفت‌وگویی ایجاد کنید.

motaleae-dar-tabestan-4

3-کتاب را تهیه کنید. بهتر است این کار را زودتر انجام دهید. اگر می‌خواهید این کتاب‌ها را از کتاب‌فروشی‌های نزدیکتان و یا کتابخانه‌ها بگیرید، بهتر است اوایل تابستان این کار را انجام دهید چون اگر تقاضای زیادی برای این کتاب‌ها وجود داشته باشد؛ ممکن است تمام شوند یا به امانت برده شوند. پس سعی کنید زودتر برای تهیه‌ی کتاب‌ها دست به کار شوید. همچنین اگر می‌خواهید اینترنتی کتاب‌ها را تهیه کنید بهتر است خودتان یا والدینتان کارت بانکی با قابلیت پرداخت اینترنتی داشته باشید.

motaleae-dar-tabestan-5

4-با توجه به اینکه چقدر تا شروع سال تحصیلی زمان دارید، هر روز چقدر وقت آزاد دارید و چه حجمی از مطالعه را در پیش دارید، مقدار زمانی که می خواهید به مطالعه اختصاص دهید را مشخص کنید. می‌توانید یک برنامه معین داشته باشید (مثلاً تعداد ساعات مشخصی در روز) و یا اهدافی تعیین کنید (مثلاً یک فصل در روز). بعضی افراد از تقسیم تعداد صفحاتی که باید مطالعه کنند به تعداد روزهایی که دارند برای تخمین اینکه چقدر زمان دارند استفاده می‌کنند.

5-سبک مطالعه‌ خود را در نظر داشته باشید. آیا هنگامی که سر و صدا در محیط باشد و یا در حین گوش دادن به موسیقی می‌توانید مطالعه کنید؟ اگر افرادی (مثلاً دوستانتان) در اطراف شما باشند چطور؟ به نور زیاد احتیاج دارید یا روشنایی بیش از حد حواستان را پرت می‌کند؟ در چه ساعاتی بازده مطالعه شما بیشتر است و چه هنگام بی‌انرژی و خواب‌آلوده هستید؟

motaleae-dar-tabestan-6

6-محل مطالعه را مشخص کنید. بعضی از گزینه‌های ممکن عبارتند از: اتاقتان، سایر اتاق‌های منزلتان، بیرون از خانه، کتابخانه یا کافی‌شاپی در نزدیکی منزلتان. بعضی‌ها حتی دوست دارند در داخل ماشین و وسایل نقلیه مطالعه کنند.

منبع-http://phow.ir/