در مورد لازک چه می دانید؟ فتو ریفرکتیو کراتکتومی یا PRK  یا لازک یک روش درمانی چشم است که در آن یک لیزر اگزایمر به جای ساختن یک فلاپ قرنیه، تغییراتی را در سطح قرنیه به وجود می آورد. در لازک لایه بیرونی قرنیه با محلول اتانول و الکل از بین می رود و لیزر برای تغییر شکل استروما استفاده می شود. در لازک و لیزیک از لیزر استفاده می شود ولی در لازک بافت قرنیه از بین می رود. لازک ترکیبی از تکنولوژی لیزیک و PRK  است. درحالیکه در لازک لایه بالایی قرنیه برداشته می شود. لایه بیرونی قرنیه طی سه تا پنج روز بازسازی خواهد شد. در عین حال لنزهای مخصوص پزشکی در طی دوره بهبودی استفاده می شود. در این مقاله از بخش چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی لازک می پردازیم.

لازک

لازک و شرایط های چشم برای انجام آن

چشم شرایط هایی دارد که باید آنها رعایت شود یا در چشم وجود داشته باشد تا شخص بتواند عمل لازک را به خوبی انجام دهد. لازک خود شرایط خاصی هم دارد که باید رعایت شود و چشم بدون چنین شرایطی نمی تواند برای جراحی آماده شود و ممکن است آسیب های زیادی ببیند. در بند های زیر به این شرایط و ویژگی ها اشاره شده است:

 • برخی بیماری ها در چشم وجود دارند که اگر شخصی آنها را در چشم خود دارا باشد، نمی تواند جراحی لازک را در آنها به خوبی انجام داد. گلوکوم، دندریتیک قرنیه، خشکی چشم شدید، قوز قرنیه، دستروفی قرنیه و …، برخی از بیماری هایی هستند که با وجود آن ها نمی توان جراحی را به خوبی انجام داد.
 • افرادی که از لنز استفاده می کنند باید بدانند که نمی توانند قبل از جراحی لازک از هیچگونه لنزی استفاده کنند. لنز خود باعث می شود که فرم قرنیه تغییر پیدا کند و استفاده از آن قبل از عمل باعث می شود که لازک به خوبی بر روی قرنیه صورت نگیرد. به همین علت بهتر است که افراد تا سه هفته قبل از جراحی از هرگونه لنز دوری کنند تا قرنیه چشم های شان در حالت عادی خود قرار داشته باشد.
 • تقارن نسبی در قرنیه هم خود بحث مهمی است که باید به آن توجه زیادی شود. معمولا تمام چشم پزشک ها زمانی که می خواهند جراحی لازک را بر روی شما انجام دهند، قبل از آن به وسیله یک دستگاه به نام توپوگرافی، انحنای قرنیه شما را مشخص می کنند و به تقارن خود دست پیدا می کنند. اگر چشم تقارن نسبی در خود نداشته باشد نمی تواند جراحی لازک را انجام دهد.

لازک

نحوه آماده سازی برای جراحی لازک

اولین کاری که برای آماده سازی شخص صورت می گیرد، بررسی وی است. چشم پزشک در ابتدا سعی می کند وضعیت ضخامت قرنیه، فشار چشم، اتساع مردمک و … را بررسی کند و بعد از آن تصمیم بگیرد که شخص می تواند لازک را بر روی چشم خود انجام دهد یا دچار مشکل می شود. بعد از آن سابقه های پزشکی شخص مورد بررسی قرار می گیرد و تحت نظر آن است. زمانی که پزشک نظر مثبت دهد، کارهای اولیه خود شخص آغاز می شود.

اولین کار این است که شخص از سه هفته قبل از تمام لنز های گازی و تماسی دوری کند و آن ها را مصرف نکند. سپس شخص باید در روز های قبل از جراحی وعده های سبکی داشته باشد و از کارهای سنگین با چشم خود دوری کند. بعد از آن شخص باید آرایش صورت خود را به درستی پاک کند و از هیچگونه آرایشی برای خود استفاده نکند تا دچار مشکل در جراحی نشود. این ها همه بخشی از آماده سازی برای عمل لازک است که اشخاص بیمار باید به خوبی انجام دهند تا آمادگی کامل برای جراحی داشته باشند و موفق شوند.


بیشتر بدانید: نحوه انجام جراحی فمتولیزیک و روش های رفع عیوب انکساری چشم


نحوه انتخاب بین لیزیک و لازک

لیزیک و لازک جراحی چشم برای اصلاح دید است و هر دو قرنیه را به طور دائمی تغییر می دهند. تفاوت اصلی آنها این است که با لیزیک یک فلاپ قرنیه ایجاد و جایگزین می شود و با لازک لایه بالایی قرنیه برداشته می شود، منتقل می شود و دوباره وصل می شود که در حدود سه تا پنج روز بازسازی خواهد شد در طی این زمان به احتمال زیاد احساس ناراحتی می کنید. دوره بهبودی لازک طولانی تر است. پس از لیزیک فلاپ قرنیه ظرف مدت ۲۴ ساعت خود را بازسازی می کند و بعد از یک روز دید به حالت طبیعی بر می گردد.

تفاوت بین لیزیک و لازک نسبتا جزیی است و نتیجه یکسانی دارند. اگر قرنیه نازک باشد لازک ترجیح داده می شود. لازک برای کسانی که در ورزش به طور مرتب آسیب می بینند ترجیح داده می شود. این ترجیح به دلیل وجود خطر کوچکی که با جراحی لیزیک ممکن است برای کره چشم ایجاد شود و باعث پارگی آن شود. متخصصان  این خطر را بسیار ناچیز اعلام کرده و همین را دلیل برتری لازک می داند. لیزیک برای درمان نزدیک بینی بهتر است. ارزیابی و آزمایش چشم و بررسی مشکل دید شما به پزشک اطلاعاتی درباره انتخاب نوع جراحی می دهد.

چشم پزشک به شما کمک می کند که کدام جراحی برای شما مناسب تر است. جراحان چشم ارزیابی را برای انتخاب لیزیک یا لازک انجام می دهند. اگر قرنیه چشم نازک باشد از لازک استفاده می شود هم چنین برای نزدیک بینی نیز مناسب است. جراحان عوارض جانبی لیزیک را کمتر می دانند و لازک کمی خشن تر است. مهم است که با پزشک خود صحبت کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

لازک

مزایای لیزیک

مدت زمان بهبودی سریعتر است و حدودا ۲۴ ساعت طول می کشد.عوارض کمتری دارد و نتیجه موثری خواهد داشت و دردهای ناگهانی ندارد.

معایب لیزیک

چشم های خشک عوارض جانبی پیدا می کنند. ممکن است عوارضی برای قرنیه به وجود آید.در صورت ضربه یا آسیب به سر فلاپ ممکن است از بین برود.

مزایای لازک

برای قرنیه های نازک استفاده می شود. برای چشم های خشک مناسب تر است‌. عوارض جانبی برای فلاپ قرنیه وجود ندارد. بینایی به صورت ۲۰/۴۰ است و بعد از جراحی بهبود می یابد.

معایب لازک

زمان بهبودی طولانی تر است و ۳ تا ۵ روز طول می کشد‌. درد و ناراحتی برای چند روز وجود دارد. عوارضی برای ساختار قرنیه دارد. در نهایت هر دو روش جراحی روش های موفق و مناسبی هستند که با بررسی های پزشکی می توان یکی از آنها را انتخاب کرد.


بیشتر بدانید: تجویز عینک؛ دلایل و تشخیص نیاز به عینک و نحوه استفاده از آن


لیزیک یا لازک کدام بهتر است؟

لیزیک و لازک هر دو روش جراحی لیزری چشم هستند که به درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم کمک می کنند. هر دو از لیزرهای اگزایمر استفاده می کنند تا بخشی از قرنیه را برای اصلاح بینایی تغییر شکل دهند یا از بین ببرند. لیزیک یکی از شایع ترین و موفق ترین جراحی های انکساری است.  یک جدول زمانبندی بهبودی دارد و بعد از یک الی دو روز به حالت اولیه خود باز میگردید.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده اعلام کرده که بیش از ۹۵ درصد افرادی که تحت جراحی لیزیک قرار گرفته اند رضایت خود را اعلام کرده اند. همه لیزیک را انتخاب نمی کنند بلکه برخی افراد لازک را انتخاب می کنند.لازک تهاجمی تر است و توسط برخی بیماران و حتی برخی پزشکان ترجیح داده می شود.لیزیک شامل ایجاد یک فلپ قرنیه با استفاده از لیزر femtosecond  است.

با لازک لایه بیرونی قرنیه حذف می شود و جایگزین می شود. چند روزی برای بازسازی زمان لازم است. لازک گزینه خوبی برای افرادی است که دارای قرنیه نازک هستند و بافت کافی برای برداشت ندارند تا فلاپ مورد نیاز برای لیزیک انجام شود. لیزیک و لازک هر دو می توانند دید را با تغییر شکل قرنیه به روشی مشابه اصلاح کنند و نتایج مثبتی هم دارند. بررسی چشم شما توسط پزشک این امکان را می دهد که مشخص شود کدام جراحی برای چشم شما مناسب تر است.

لازک

لازک و عوارض های جانبی آن

لازک هم مانند تمام جراحی های دیگر به همراه خود یک سری عوارض خاصی را دارد که در فرد احساس می شود. البته نمی توان تمام این عوارض را در شخص مشاهده کرد و تنها ممکن است برخی از آن ها در  چشم شخص پدیدار شود. شما می توانید در بند های زیر با این عوارض آشنا شوید و بدانید که هرکدام به چه دلیلی رخ می دهند و مدت ماندگاری شان چقدر است:

 • زمانی که شخص جراحی لازک را در چشم خود انجام می دهد، یک احساس اضافه بودن در چشم او رخ می دهد. شخص احساس می کند که یک جسم خارجی در چشم او وجود دارد و باعث اذیت شدن چشمش می شود که چنین تفکری ناشی از عوارض است و ماندگاری آن بین یک تا چهار روز در شخص است و سپس از بین می رود.
 • شخص زمانی که تصمیم می گیرد که جراحی لازک را در چشم خود انجام دهد، باید بداند که یکی از عوارض این عمل، کاهش دید است. زمانی که شخص لازک را بر روی چشم خود انجام می دهد، تا دوازده ماه کاهش دید خواهد داشت و این کاهش دید بیشتر در مکان های کم نور به چشم می خورد که ممکن است باعث آزار و اذیت فرد شود. البته ممکن است زودتر هم چنین عارضه ای از بین رود.
 • بعد از عمل لازک، چشم بیشتر از قدیم خسته می شود و نیاز به استراحت پیدا می کند. باید سعی کنید بعد از عمل لازک استراحت بیشتری به چشم خود بدهید و از قطره استفاده کنید تا چشم تان روند قبلی خود را پیدا کند و قدرت بیشتری در خود داشته باشد.
 • چند ماه اول جراحی لازک برای بیمار کمی سخت خواهد بود. زیرا بیمار در آن دوره دیدی کدر تر خواهد داشت و ممکن است همه چیز را در چند ماه اول مبهم ببیند و برای شناسایی دقیق اجسام نیاز به کمک داشته باشد. چنین عارضه ای البته در همه افراد رخ نمی دهد اما در بسیاری از موارد چنین چیزی دیده شده است.

بیشتر بدانید: بینایی و مواد غذایی مفید و موثر برای تقویت آن


چه افرادی باید جراحی لازک را انجام دهند؟

چنین سوالی برای تمامی جراحی ها و راه های درمان وجود دارد و باید به آن پاسخ درستی داد. در بند های زیر به طور کل بیان شده است که چه افرادی برای انجام لازک بر روی چشم های خود مناسب هستند و باید چنین کاری را انجام دهند:

 • در ابتدا باید دانست که مناسب ترین سن برای انجام لازک، 18 الی 55 سال است. البته در سنین بیشتر یا کمتر هم می توان لازک را بر روی چشم انجام داد اما فاکتور هایی وجود دارد که باید دقت کافی را نسبت به آن داشت.
 • لازک در حقیقت عملی است که بر روی قرنیه چشم صورت می گیرد. به همین دلیل است که افراد دارای قرنیه های شیب دار یا باریک می توانند از چنین عملی بهره ببرند و بهبود پیدا کنند. لازک در چنین قرنیه هایی برتری دارد زیرا لیزیک خود به سختی انجام می شود.
 • ورزش ها و کارهایی وجود دارد که مستقیما با چشم در ارتباط هستند و چشم را در معرض خطر قرار می دهند. رشته بوکس یکی از همان ورزش هایی است که ممکن است آسیب های زیادی را به چشم وارد کند. به همین علت افرادی که در چنین کار و ورزش هایی فعالیت می کنند بهتر است که از جراحی لازک برای چشم های خود بهره مند شوند.
 • لازک برای کسانی که چشم های خشکی هم دارند مناسب است. سندرم چشم خشک یکی از مشکلاتی است که باعث می شود شخص از کارهای روزمره هم عقب بماند و در هر حالتی چشم های او احساس سوزش کند. لازک می تواند به این افراد کمک کند و چشم های وی را بهبود دهد.

لازک

نکاتی که قبل از جراحی لازک باید رعایت شود

همیشه توصیه ها و نکاتی وجود دارد که هر شخص باید قبل از انجام جراحی مورد نظر خود آنها را رعایت کند. لازک هم از این قاعده خارج نیست و نکات موردنظر خود را دارا است. در بند های زیر می توانید با این نکات آشنا شوید و آنها را قبل از انجام لازک بر روی خود اجرا کنید:

 • به هیچ عنوان قبل از جراحی از خوش بو کننده هایی مانند عطر استفاده نکنید و از آنها به حد کافی دوری کنید.
 • زنان باید دقت کنند که هیچگونه آرایشی را نباید قبل از انجام جراحی انجام دهند. آرایش اطراف چشم باعث می شود که دقت جراحی کمتر شود و پزشک نتواند آنچه که می خواهد را به راحتی اجرا کند.
 • تمیز بودن چشم و مژه در هنگام جراحی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل بهتر است که شب قبل از جراحی مژه و پلک های خودتان را به وسیله یک شامپو به آرامی تمیز کنید و آنها را نرم نگه دارید.
 • صبحی که بعد از آن قرار است جراحی را انجام دهید، از مصرف شامپو خودداری کنید. تا حد ممکن سعی کنید به حمام نروید و شامپو برخوردی با چشم هایتان نداشته باشد.
 • سعی کنید یک همراه در کنار خود داشته باشید. وجود یک همراه باعث می شود که استرس کمتری در هنگام جراحی داشته باشید و وسایل لازم را برای شما تهیه کند که نیازی به رفت و آمد زیاد در خود بیمارستان نداشته باشید.
 • لنز های تماسی قبل از جراحی مانند یک سم برای چشم هستند. لنز تماسی به طور کل می تواند جراحی را لغو کند و صدمات زیادی به چشم وارد کند. به هیچ عنوان چند روز قبل از عمل، به سمت چنین لنز هایی نروید.
 • سعی کنید آرامش داشته باشید. باید بدانید که جرجاحی لازک کمتر از نیم ساعت طول می کشد و هیچگونه بیهوشی خاصی ندارد. تنها به وسیله چند قطره این جراحی آماده می شود و بدون درد است. استرس کمتر و آرامش باعث می شود که این جراحی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

لازک

نکاتی که بعد از جراحی لازک باید رعایت شود

برخی نکات دیگر هم وجود دارند که بعد از جراحی باید به خوبی رعایت شوند تا شخص بیمار دیگر نیازی نداشته باشد به پزشک مراجعه کند و لازک به خوبی بر روی چشم های او انجام شود. بند های زیر به طور کامل به این نکات اشاره کرده اند که می توانید با آنها آشنا شوید:

 • بعد از جراحی سعی کنید در خانه به خوبی استراحت کنید و یک روز بعد از جراحی حتما مجددا به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند وضعیت چشم تان را بررسی کند. ممکن است چشم شما بعد از عمل واکنش هایی نشان دهد که برای شما مفید نیست. به همین دلیل مراجعه مجدد به چشم پزشک جزو لزومات این کار است.
 • شما بعد از جراحی هم نیاز دارید که طبق یک برنامه مشخص چشم پزشک خودتان را دیدار کنید. چشم یک عضو مهم در بدن است که باید حساسیت زیادی بر روی آن داشت. به همین دلیل در شش ماه اول خود نیاز دارید که طبق برنامه ای که پزشک به شما داده است، نزد آن بروید تا وضعیت چشم تان ثابت بماند.
 • لنز های زیبایی و تماسی به هیچ عنوان با چشم و لازک ارتباط خوبی ندارند. پس سعی کنید تا حد ممکن از این لنز ها دوری کنید و آنها را در چند ماه اول مصرف نکنید. حداقل دوره ای که باید از این لنز ها دوری کنید، یک دوره سه ماهه است. اگر می خواهید بعد از آن حتما از لنز استفاده کنید، سعی کنید قبل از آن با چشم پزشک خود مشورت کنید و سپس یک جنس مرغوب برای خود خریداری کنید.
 • در کنار لنز های زیبایی، باید بدانید که لوسیون ها و لوازم آرایشی دور چشم هم می توانند عملکرد بدی بر روی چشم های شما داشته باشند. جراحی لازک نیازمند مراقبت زیاد است که دوری از لوازم آرایشی هم بخشی از این مراقبت محسوب می شود. تا چند ماه اول نباید آرایشی دور چشم های خود داشته باشید و بعد از آن سعی کنید مصرف کمی در استفاده از لوازم آرایشی داشته باشید.
 • افرادی که اهل ورزش هستند و ورزش های خشنی مانند بوکس و فوتبال انجام می دهند باید بدانند که نیاز است بعد از انجام جنین جراحی، ورزش خود را به مدت ده هفته کنار بگذارند و از آن دوری کنند. انجام این ورزش ها می تواند صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد کند که خود خطرناک است.
 • بسیاری از افراد عادت دارند که در هنگام بیدار شدن یا در هنگام خستگی، با دست چشم های خود را مالش دهند و با آنها بازی کنند. حتی در حالت های عادی هم چنین کاری اشتباه است و برای چشم مفید نیست. بعد از عمل حتما در هفته های اول چنین کاری را انجام ندهید و از مالیدن چشم های تان دوری کنید. این کار می تواند به لازک شما ضربه وارد کند.
 • لازک معمولا بعد از انجام یک درد شدید را در چشم و اطراف آن به همراه دارد. این درد کوتاه مدت است و خطری را به همراه خود ندارد به همین دلیل اگر این درد را در خود احساس کردید نیازی به احساس ترس و دیدار مجدد پزشک خود نیست. تنها کافی است که یک مسکن مصرف کنید و یک اتاق تاریک را برای استراحت خود فراهم کنید. این درد به طور خودکار بعد از استراحت از بین می رود.
 • پلک تحتانی برای ریختن قطره درون چشم کفایت می کند. برخی به اشتباه پلک فوقانی خودشان را تغییر می دهند تا بتوانند قطره را وارد چشم شان کنند که این کار اشتباه است. چنین کاری باعث می شود که چشم آسیب بیشتری ببیند و لازک دچار صدمه شود. تنها کافی است که پلک تحتانی خودتان را تکان بدهید و قطره را وارد چشم خودتان کنید.
 • زمانی که جراحی لازک را انجام دادید، نیاز است که به مدت پنج روز از شستشوی سر و صورت خودتان خودداری کنید تا آب برخوردی با چشم شما نداشته باشد. ترمیم لایه سطحی قرنیه نیاز به زمان دارد و در این زمان نباید اشیا و هرگونه مایعاتی به چشم برخورد کند.
 • بعد از گذشت پنج روز، زمانی که خواستید حمام کنید، حتما از یک شامپو بچه برای خود استفاده کنید. شامپو های ملایم و شامپو بچه از ترکیبات شیمیایی کمتری برخوردار هستند و اگر وارد چشم هم شوند ضربه خاصی به قرنیه و لازک وارد نمی کنند. به همین دلیل به مدت دو هفته از شامپو های ملایم برای خود استفاده کنید تا حفاظت کاملی برای چشم خود داشته باشید.
 • سعی کنید روز های اول بعد از عمل را وضو نگیرید. برخورد آب به صورت به نوعی خطرناک است و می توانید در چنین روزهایی از تیمم برای نماز و عبادات خود استفاده کنید.
 • تماشای تلویزیون و رایانه باعث می شود که چشم شما خشک تر شود. حال خشک شدن چشم در زمانی که قرنیه درحال بهبود است و جراحی لازک انجام شده است، خطرناک است و به درمان کمکی نمی کند. به همین علت باید در هفته های اول از تماشای زیاد تلویزیون و هر کاری که باعث خشک شدن چشم می شود دوری کنید تا درمان چشم شما کامل شود.
 • ممکن است بعد از جراحی شما دچار سردرد و هرگونه سوزشی در چشم خود شوید. جراحی لازک تمام این عوارض را دارا است و نیازی به نگران بودن نیست. این سوزش ها و سردرد ها کوتاه مدت هستند و در همان روز های اول از بین می روند. تنها کافی است با استفاده از قطره یا مسکن این درد ها را برطرف کنید.
 • قطره های چشمی را به طور سرخود مصرف نکنید و طبق برنامه پزشک تان پیش بروید. همچنین عینک آفتابی می تواند به چشم شما کمک زیادی کند. به همین دلیل بهتر است که از عینک آفتابی در بیرون از خانه استفاده کنید تا صدمه خاصی به چشم شما وارد نشود .

لازک

سوال های مرتبط با لازک

 • سوال هایی وجود دارد که کاربران می خواهند جواب آنها را پیدا کنند تا بدانند بعد از انجام لازک چه وضعیتی درون آنها خواهد بود و چه کار هایی می توانند انجام دهند. در بخش زیر مهم ترین سوالات بیان شده است و با خواندن آنها می توانید اطلاعات بیشتری در مورد لازک و جراحی آن پیدا کنید:

آیا گریه بر روی لازک تاثیری دارد؟

به طور کل گریه تاثیر زیادی بر روی لازک نخواهد داشت. گریه و درد زایمان نمی تواند تاثیری بر روی عملکرد چشم شما و لازک داشته باشد و چشم شما در امان خواهد بود. همچنین استفاده مداوم از رایانه به دلیل شغل یا علاقه هم تاثیر آنچنان زیای بر روی چشم نخواهد داشت. تنها کافی است که به وسیله یک اشک مصنوعی چشم خودتان را از خشکی دور کنید. خشکی مهم ترین عاملی است که می تواند به چشم صدمه وارد کند و تا زمانی که بتوانید چشم تان را از خشکی دور کنید، در امان خواهید بود و چیزی چشم شما را تهدید نخواهد کرد.

چگونه می توان بعد از لازک از به وجود آمدن عفونت جلوگیری کرد؟

چهار چیز می تواند عفونت را در چشم ایجاد کند. استحمام در روز های اول بعد از جراحی، آرایش زیاد در اطراف چشم، ضربه زدن به چشم و همچنین مالیدن چشم به مقدار زیاد. این چهار عمل می توانند عفونت را در چشم ایجاد کنند و به طور کل تا زمانی که این چهار عمل را بر روی چشم خود انجام ندهید، عفونت از شما دور خواهد بود.

البته عفونتی که در لازک رخ می دهد، روی سطح قرنیه خواهد بود و درمان آن آسان تر است. منتهی باید بدانید که کدورت های آن بر روی چشم باقی می ماند و تاثیر بدی بر روی چشم شما خواهد داشت. البته در کل بسیار کم پیش آمده که کسی دچار عفونت شود اما این دلیلی بر مراقبت کم نیست. در هر حالتی باید در هفته های اول از چشم خود مراقبت کنید.

لازک

درد جراحی لازک چه مقدار است؟

 بسیار کم. این ساده ترین جوابی است که می توان به این سوال داد. دردی که بعد از لازک وجود دارد نسبت به بقیه جراحی ها کمی بیشتر است اما در نهایت تنها دو الی سه روز ادامه دارد و بعد از آن به طور کامل این درد قطع می شود. علت درد کم در این جراحی، استفاده از قطره های بی حسی است و هیچگونه بیهوشی و تزریق های خاص در بدن فرد رخ نمی دهد.

آیا در هنگام جراحی باید به وسیله خود فرد هر دو چشم را باز نگه داشت؟

ترس بسیاری از بیماران این است که ممکن است به طور ناگهانی در هنگام جراحی پلک بزنند و باعث صدمه شوند. این باور به طور کل اشتباه است زیرا در طول کل درمان یک دستگاه خاص هر دو چشم را باز نگه می دارد و از پلک زدن ناگهانی جلوگیری می کند. البته نباید فراموش کرد که خود فرد هم باید کمک زیادی در این راه داشته باشد و همکاری های لازم را با پزشک انجام دهد. همچنین باید دانست که هر دو چشم در یک جلسه جراحی می شوند و نیاز به جلسات بیشتری نیست.

آیا بعد از جراحی لازک می توان از عینک استفاده کرد؟

بله. در حقیقت عینک بعد از این جراحی می تواند کمک زیادی هم به درمان قرنیه کند و مانند یک لایه محافظ از چشم های شما محافظت کند. به همین دلیل شما می توانید از عینک های دودی و طبی استفاده کنید و خطری از این بابت شما را تهدید نمی کند. فقط باید بدانید که در هنگام استفاده از عینک های طبی، شماره چشم تان با شماره چشم عینک تنظیم شده باشد.