دندان های عقل همیشه برای اشخاص دردسر ساز بوده اند و مشکلات زیادی را در ساختار دندان های ایجاد کرده اند. چهار دندان عقل در دهان وجود دارد که گاهی نمایان است و در بسیاری از مواقع نمی توان آنها را مشاهده کرد زیرا نهفته هستند و در زیر لثه قرار دارند. بافت دندان عقل نهفته به گونه ای است که همیشه زیر لثه قرار می گیرد و هیچوقت خود را نشان نمی دهد. در ادامه این مقاله ار بخش دندانپزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره دندان عقل نهفته و عوارض جراحی آن پرداخته و با آن آشنا می شویم.

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته نیازی به کشیدن دارد؟

دندان عقل را می توان با یک جراحی ساده بیرون آورد اما زمانی که نام دندان عقل نهفته به میان بیاید همه چیز عوض می شود. فرایندی که برای بیرون آوردن دندان عقل نهفته طی می شود کمی طولانی تر است و از یک جراحی ساده رده بالا تری دارد. دندان عقل نهفته را نمی توان در میان دندان های خود نگه داشت. زیرا می تواند یک فشار به دیگر دندان ها وارد کند و علاوه بر بافت، فرم آنها را هم تغییر دهد که این می تواند صدمه های زیادی به باقی دندان ها وارد کند و به همین دلیل است که دندان عقل خطرناک است و در صورت مشاهده باید حتما کشیده شود.

عده ای از مردم همیشه برای شان چنین سوالی مطرح است که آیا دندان عقل خود را بکشند یا آن را نگه دارند؟ حال چنین تفکری به دو بخش تقسیم شده است. دسته اول فکر می کنند تا زمانی که این دندان آزار و اذیتی برای شان ایجاد نکرده است و فشاری به دیگر دندان ها نیاورده است، نیازی به کشیده شدن ندارد و می تواند در سر جای خود باقی بماند. دسته دیگر فکر می کنند که حتی اگر دندان عقل نهفته هیچ آزاری هم وارد نکند باید کشیده شود زیرا هیچ کاربردی ندارد و تنها باعث دردسر می شود.

حقیقت ماجرا این است که انسان دیگر نیازی به وجود دندان عقل نهفته ندارد. این دندان کاربرد خود را در دهان از دست داده است و دیگر نمی توان از آن استفاده خاصی کرد. همینطور طبق بررسی هایی که انجام شده است دندان عقل نهفته به مرور زمان مشکلات را در دهان ایجاد می کند و در نهایت باید کشیده شود. پس به همین دلیل بهترین موقع برای کشیدن دندان عقل نهفته زمانی است که وجود یک مشکل را در آن بخش احساس کردید.

انواع دندان عقل نهفته در دهان

دندان عقل نهفته در اندازه ها و شکل های مختلفی در زیر لثه رشد می کند که برای هر شخصی متفاوت است. به همین دلیل پزشکان برای راحتی آنها را در نوع های مختلف تعریف کرده اند تا بیمار بتواند نوع دندان خود را تشخیص دهد.

دندان عقل نهفته

در بند های زیر انواع دندان عقل نهفته مطرح شده است و می توانید با آنها آشنا شوید:

نهفتگی مزیال

شایع ترین و فراگیر ترین نوع دندان عقل نهفته همین نهفتگی مزیال است. مزیال از کلمه زاویه می آید و نشان دهنده این است که دندان عقل نهفته زاویه ای رو به جلو دارد و فشار خود را به سمت جلوی دهان وارد می کند.

نهفتگی عمودی

همانطور که از نام پیداست در نهفتگی عمودی دندان عقل نهفته به طور عمودی در زیر لثه قرار دارد و هنوز نتوانسته است خود را به طور کامل از لثه خارج کند. همچنین در چنین حالتی زاویه دندان طبیعی است و مورد خاصی ندارد.

نهفتگی افقی

برخلاف نهفتگی عمودی که دندان به طور عمودی و ایستاده در زیر لثه قرار دارد، در این نوع نهفتگی دندان حالتی خوابیده و افقی دارد اما خود را هنوز در بالای لثه نشان نداده است. زاویه دندان عقل نهفته در این حالت هم طبیعی است و تنها حالتی خوابیده به خود گرفته است.

نهفتگی دیستال

نهفتگی دیستال دقیقا حالتی برعکس نسبت به نهفتگی مزیال دارد. در این حالت دندان به سمت عقب قرار گرفته است و زاویه خود را به سمت عقب نشان می دهد. این یعنی فشاری که دندان وارد می کند به سمت عقب است. دندان عقل نهفته در این حالت ایستاده است.

دندان عقل نهفته

نهفتگی بافت نرم

در چنین حالتی دندان تاج خود را کمی به سوی بالا می برد. سپس تاج دندان عقل نهفته از استخوان عبور می کند اما همچنان نمی تواند به طور کامل از لثه عبور کند و به آن فشار می آید. به همین دلیل به چنین حالتی نهفتگی بافت نرم گفته می شود.

نهفتگی بافت سخت

دندان عقل نهفته در این حالت نشان می دهد که هنوز نتوانسته است از استخوان فک خارج شود و به لثه هم نرسید. در چنین حالتی معمولا دندان عقل نهفته عقب ترین جایگاه خود را دارد و فاصله آن تا لثه زیاد است.


بیشتر بخوانید: دلیل نامگذاری دندان عقل چیست؟ آیا با عقل انسان مرتبط است


آمادگی قبل از جراحی دندان عقل نهفته

بیمار در این حالت باید ابتدا کنترل و اعتماد به نفس خود را داشته باشد و بداند که جراحی دندان عقل نهفته درد خاصی ندارد و به سرعت انجام می شود. شما قبل از جراحی به سراغ پزشک خود می روید و با فرایند درون عمل آشنا خواهید شد. سپس پزشک از شما درباره دارو ها و اخلاق هایتان سوال می کند که باید به خوبی جواب دهید و هرگونه دارویی که مصرف می کنید را بیان کنید.

اگر حساسیت خاصی در دهان شما وجود دارد حتما آن را با پزشک خود مطرح کنید و از آن راه حل بخواهید. سپس می توانید با نحوه بیهوشی خود آشنا شوید. البته پزشک تان می تواند به روش بی حسی هم اینکار را انجام دهد که بیشتر به نظر خود شما بستگی دارد که کدام را ترجیح بدهید.

نحوه انجام جراحی دندان عقل نهفته

در ابتدا باید بدانید که جراحی دندان عقل نهفته نهایتا یک ساعت طول می کشد و در بیشتر مواقع در همین زمان تمام می شود. افرادی که مشکل خاصی در دهان خود دارند ممکن است زمان جراحی شان کمی طولانی تر شود. دو نوع بیهوشی محلی و عمومی برای شما وجود دارد که از طریق انجام یکی از آنها جراحی تان شروع می شود. در بیهوشی محلی ابتدا پزشک لثه شما را به طور کامل بی حس می کند. در این حالت نوکایین زیادی به لثه تات تزریق می شود تا بی حسی به طور کامل اثر کند.

البته با توجه به امکانات خود مطب ممکن است گاز خنده هم برای شما آماده شود تا در طول کل درمان استراحت کنید. در روش دوم یا بیهوشی عمومی پزشک تان به وسیله تزریق یک دارو در سیاه رگ و یک ماسک تنفسی شما را بیهوش خواهد کرد تا در کل جراحی شما در حالت خواب باشید. بعد از انجام یکی از روش های بیهوشی، پزشک وسیله های مورد نیاز خود را آماده می کند تا بتواند به کمک آنها بافت و استخوان هایی که برو  روی دندان عقل نهفته قرار دارند باز شوند و دسترسی به دندان ایجاد شود.

دندان عقل نهفته

بعد از اینکه بافت ها به کنار رفتند پزشک در آن مکان یک حفره داخلی ایجاد می کند. سپس به کمک وسایلی که در دست دارد دندان عقل نهفته را کمی تکان می دهد تا ریشه آن شل شود و بتوان آن را جدا کرد. فورسپس همان وسیله ای است که دندان عقل نهفته را به راحتی جدا می کند و بیماری دردی را در این فرایند احساس نخواهد کرد.

البته دندان برای جدایی کامل نیاز به شکسته شدن دارد که فرد ممکن است در این حالت یک صدای شکستگی درون دهان خود حس کند که نیاز به ترس نیست و همه چیز طبیعی خواهد بود. زمانی که دندان عقل نهفته به طور کامل از جای خود خارج شد، یک بافت باز در آن مکان باقی می ماند که پزشک برای جلوگیری از خونریزی و نفوذ باکتری ها آن بافت را بخیه می زند و بسته نگه می دارد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل نهفته

همانطور که دانستید جراحی دندان عقل نهفته به دو حالت انجام می شود که در آن فرد یا بیهوش و یا بی حس می شود. اگر شخص دچار بی حسی شود به احتمال زیاد بعد از انجام جراحی هیچ مشکلی نخواهد داشت و می تواند کارهای خود را انجام دهد یا به سرکار برود اما اگر شخص بی هوش شود نیاز دارد که یک روز استراحت کند و یک شخص آن را به خانه اش برساند زیرا بی هوشی بر روی آگاهی مغز تاثیر می گذارد و ممکن است شخص در چند ساعت اول نتواند آگاهی کاملی داشته باشد.

حال در بند های زیر مراقبت هایی مطرح شده است که شخص باید بعد از جراحی دندان عقل نهفته آنها را رعایت کند و انجام دهد. مهم ترین فرایند درمان دقیقا بعد از جراحی است زیرا بافت های بخیه خورده ای در دهان وجود دارند که باید محافظت شوند. بسیاری از کسانی که جراحی دندان عقل نهفته را انجام می دهند بعد از آن دردی را در خود احساس نمی کنند و می توانند به راحتی استراحت کنند اما اگر به هر دلیلی احساس درد یا ناخوشی در خود داشتید حتما یک مسکن آرام کننده مصرف کنید.

تورم و بلع در چند روز اول به سراغ شما می آید و این یک فرایند کاملا طبیعی است. اگر شما هم این دو را در دهان خود احساس کردید نگران نباشید و بدانید که در مدت کمی از بین می روند. تنها کافی است که آنها را لمس نکنید. بافت های درون دهان شما نیاز به ترمیم شدن دارند. ترمیم این بافت ها ممکن است چند هفته طول بکشد. به همین دلیل دهان شما نیاز دارد که به مدت چدن هفته فعالیت کمی داشته باشد و استراحت کند. سعی کنید در این مدت کمتر از دهان خودتان برای خوردن و صحبت کردن استفاده کنید.

تمام پزشک ها برای درمان زودتر بیمار خود یک دستورالعمل به بیمارها می دهند که در آن مصرف درست قرص ها و نوع مراقبت ها بیان شده است. شما هم حتما باید از آن دستورالعمل برای بهبود خود استفاده کنید تا زودتر درمان شوید. جراحی دندان عقل نهفته می تواند در صورت شما هم تورم یا تغییر رنگ ایجاد کند. در چنین شرایطی شما به کمپرس سرد نیاز دارید. چند یخ را بسته بندی کنید و آن بسته را هر روز روی صورت خودتان قرار دهید تا این تورم کمتر شود و باد صورت شما کامل بخوابد.

دندان عقل نهفته

اگر احساس درد در فک خود کردید، باید از گرما استفاده کنید. البته گرمای خشک نمی تواند مداوایی داشته باشد و شما نیاز به گرمای مرطوب خواهید داشت. گرمای مرطوب را به فک خود انتقال دهید تا درد آن کاهش پیدا کند و آرامش بیشتری داشته باشید. فک شما بعد از جراحی دندان عقل نهفته مانند یک نوزادی می شود که مجددا نیاز به تمرین دارد. به همین دلیل بعد از جراحی هر روز دقایقی را به فک خود اختصاص دهید و آن را بالا و پایین کنید تا فک شما مجددا در حالت عادی خود قرار بگیرد.

تا زمانی که روند بهبود شما تمام می شود و بافت های درون دهان تان کاملا بسته می شوند شما باید از غذاهای سفت دوری کنید. برنج و پاستا می توانند بهترین خوراکی ها در آن مدت باشند و از خوراکی هایی مانند سوپ هم می توانید در وعده های غذایی خود استفاده کنید. بهتر است که در این مدت از مایعات زیادی استفاده کنید. مایعات علاوه بر اینکه خودشان یک وعده غذایی مناسب حساب می شوند، کاملا نرم هستند و در آنها ویتامین های زیادی وجود دارد که برای خود روند درمان هم مفید هستند.

روز اول از مسواک و نخ دندان دوری کنید. مسواک در روز اول می تواند خونریزی را در دهان ایجاد کند و بخیه ها آسیب ببینند. به همین دلیل از روز دوم مسواک را به برنامه های خود اضافه کنید و دندان های تان را به آرامی مسواک بزنید. درد های موضعی زیادی ممکن است در این مدت به سراغ شما بیاید که مسکن ها هم نمی توانند شدت آنها را کم کنند. به همین دلیل بهتر است که در این مدت از داروهایی استفاده کنید که خود پزشک تان برای درد تجویز کرده است تا شدت آن درد کمتر شود.

اگر احساس کردید که بعد از مصرف تمام دارو های و مراقبت های لازم درد شما بهبود پیدا نکرد یا هنوز تورم تان سرجایش بود، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید. یکی از نشانه های لزوم دیدار پزشک وجود تب در بدن است که در افراد زیادی رخ داده است. میک زدن یکی از اشتباهات بزرگ در این مدت درمان است. میک زدن می تواند لخته خون ایجاد کند و باعث خونریزی های فراوان در دهان شود. به همین دلیل در کل مدت درمان از میک زدن دوری کنید.

آب کشی دهان یکی از واجباتی است که باید در مدت درمان خود انجام دهید. همیشه در عصر و شب دهان خودتان را یک آب کشی کامل کنید و سعی کنید این آب کشی کاملا آرام باشد. اگر بتوانید از آب شور برای آب کشی دهان خود استفاده کنید روند درمان تان بهتر خواهد شد. خوراکی هایی مانند پفک که چسبانک هستند، برای شما مانند سم است.

در طول درمان خود باید از تمام خوراکی هایی که این چنین هستند و می توانند به دندان ها چسبیده شوند دوری کنید زیرا باعث خراش دادن زخم می شوند. از سیگار دوری کنید. سیگار در این مدت درمان برای شما خطرناک است و می تواند التهاب در دهان شما ایجاد کند. به همین دلیل اگر فردی سیگاری هستید باید در این مدت سیگار را کنار بگذارید تا درمان شما کامل شود.

زمانی که باید به پزشک خود زنگ بزنید

همیشه تمام جراحی ها نمی توانند به طور موفق عمل کنند و هر شخصی در مراقبت از خود تفاوت هایی دارد. همین باعث می شود که عده ای بعد از جراحی دندان عقل نهفته هم دچار مشکلاتی شوند که باید با پزشک خود مجددا در ارتباط باشند. در بخش زیر به این مشکلات اشاره شده است و می توانید با آنها آشنا شوید.

بعد از جراحی دندان عقل نهفته یک تورم در اطراف آن مکان ایجاد می شود. حال این تورم باید روز به روز کمتر شود و درد آن رفع شود. اگر این تورم بیشتر شود و اثری از بهبود در آن پیدا نشود، باید با پزشک تماس گرفت. شما علاوه بر تورم و التهاب خونریزی هم خواهید داشت. این خونریزی به دلیل لخته و حفره ای است که در آن مکان حضور دارد. حال این خونریزی باید با فشار کم شود یا به طور کل قطع شود. در صورتی که چنین چیزی رخ نداد و خونریزی همانطور ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته یک درد کوچک به همراه خود دارد که ممکن است در ساعات اول کمی شدت این درد زیاد باشد. اما به مرور زمان این درد باید در چند روز برطرف شود و شخص دیگر احساس دردی در آن مکان نداشته باشد. در صورتی که درد شما برطرف نشد و در عوض شدت آن بیشتر شد، به پزشک خود مراجعه کنید. تب یکی از عواملی است که در همه جا حضور دارد. وجود تب بعد از جراحی دندان عقل نهفته خطرناک است و شخص باید با پزشک خود تماس بگیرد.


بیشتر بخوانید: داروهای خانگی برای درد دندان عقل


مشکلات ناشی از وجود دندان عقل نهفته

وجود دندان عقل در دهان می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد که برای این مشلات برای انسان طاقت فرسا است. به همین دلیل است که همیشه پیشنهاد می شود که دندان عقل جراحی و کشیده شود. عفونت اولین مشکلی است که دندان عقل نهفته می تواند در دهان ایجاد کند. دندان عقل نهفته بر روی خود یک لایه لثه دارد. حال این لایه لثه احتمال دارد که دچار عفونت شود و زمانی که این لایه عفونی می شود مشکلات زیادی در دهان ایجاد می شود.

یکی از این مشکلات وجود تورم و دردهای زیادی است که در آن بخش ایجاد می شود. همچنین در آن مکانی که عفونت ایجاد شده است ممکن است چرک عفونت ترشح شود و طعم دهان را تغییر دهد. ایراد بعدی پوسیدگی در دهان است. دندان عقل نهفته همانطور که از نامش پیداست در زیر لثه است و نمی توان به آن دسترسی داشت. به همین علت به مرور زمان دچار پوسیدگی می شود و ریشه های آن از بین می رود. پوسیدگی دندان عقل نهفته نیز به دندان های جلویی هم سرایت پیدا می کند و درمان آن دندان ها قبل از کشیدن دندان عقل نهفته سخت است.

در نتیجه چنین چیزی می تواند خسارت زیادی را در دندان های آن پشت به بار بیاورد. برخی از افراد تراکم بالایی در دندان های جلویی خود دارند. چنین چیزی به دلیل وجود دندان عقل نهفته در عقب است. گاهی زاویه ای که دندان عقل نهفته در آن قرار دارد موجب می کند که به دندان های کناری فشار وارد کند. در اثر این فشار تراکم در دندان های جلویی بالا می رود و به آنها فشار ایجاد می شود. این تراکم باعث زشت شدن دندان های جلویی و مشکل آنها در غذا خوردن خواهد شد.

مشکل بعدی که دندان عقل نهفته می تواند به وجود بیاورد آسیب رساندن به دندان هایی است که در کنار آن قرار دارند. دندان عقل نهفته با فشاری که به دندان مجاور خود وارد می کند می تواند آسیب های زیادی را به آن برساند که ایجاد خراش های کوچک بر روی دندان مجاور تنها بخشی از این آسیب ها است. همچنین زمانی که یک مواد غذایی میان دندان عقل نهفته و دندان کناری خود قرار می گیرد باعث آسیب رساندن به استخوان دندان مجاور می شود که خود خطرناک است.

به همین دلیل دندان عقل نهفته می تواند مانند یک سم برای دندان های کناری خود عمل کند. دندان عقل نهفته می تواند باعث شکل گیری کیست در اطراف خود شود. با اینکه احتمال رخ دادن چنین مشکلی نسبت به دیگر مشکل ها کمتر است و کم رخ داده است اما نمی توان آن را نادیده گرفت.

کیست می تواند در کنار تاج دندان عقل نهفته رشد کند و باعث جمع شدن مایع در درون خود شود که این برای دهان مضر است. کیست علاوه بر دردی که در دهان ایجاد می کند می تواند اعصاب شخص را به طور کامل خراب کند و درمان آن کار سختی است زیرا در قسمت بدی قرار دارد و دسترسی به آن سخت است.

دندان عقل نهفته

در نهایت دندان عقل نهفته یک خطر برای استخوان فک است. دندان عقل نهفته می تواند در زاویه ای قرار بگیرد که به استخوان فک فشار وارد کند. در اثر این فشار دردهای زیادی در فک ایجاد می شود که همگی برای شخص دردناک هستند و همچنین دندان عقل نهفته می تواند باعث شکستگی استخوان فک شود. به همین دلیل باید همیشه زاویه دندان عقل نهفته را بررسی کرد و اگر به سمت استخوان فک قرار داشت هرچه زود تر آن را جدا کرد تا باعث صدمات زیادی در صورت نشود.

عوارض جراحی دندان عقل نهفته

بعد از اینکه دندان عقل نهفته کشیده شود یک جای خالی در انتهای دهان باقی می ماند که خود جای خطرات متعددی دارد. در حقیقت بعد از کشیدن این دندان هم عوارض هایی وجود دارد که باید با آنها آشنا شوید تا بتوانید برای شان راه حل پیدا کنید. در بند های زیر برخی از این مشکلات و عوارض ها به طور ساده بیان شده اند.

در انتهای دهان شما یک حفره ایجاد می شود. این حفره دائما خشک می شود و این خشکی باعث می شود که شما حساسیت پیدا کنید و هر لحظه با زبان خود آن مکان را لمس کنید تا کمی از خشکی آن کاسته شود. زمانی که بر روی دندان عقل نهفته خود جراحی انجام می دهید، یک لخته خونی بعد از آن ایجاد می شود. اگر این لخته هم از بین برود استخوان در آن مکان ظاهر خواهد شد که مشکلات خاص خود را دارد. یکی از مشکلات این است که لمس آن استخوان ممکن است برای شخص کمی درد را به همراه داشته باشد.

حفره ها نیز نمی توانند به طور کامل پوشیده شوند و در آنها جای خالی وجود دارد. در همین جای خالی می توان باکتری های زیادی را مشاهده کرد که پدید می آیند. در اثر این باکتری ها ممکن است آن حفره دچار عفونت شود و این عفونت به دندان های دیگر هم سرایت کند. همچنین مواد غذایی هم در آن بخش گیر می کنند و باعث عفونت و بد بویی دهان می شوند.

از طریق حفره می توان به استخوان فک و عصب ها آسیب وارد کرد. آن حفره دسترسی راحتی به استخوان فک و عصب های بدن دارد که در صورت برخورد وسیله ای به آن مکان یا لمس بیش از حد آن ممکن است به یکی از این دو اجزا آسیب وارد شود که خود تصوری دردناک است. همچنین یک سری اثرات بالقوه هنگام و بعد از جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد که شما در بخش زیر با آنها آشنا خواهید شد.

در طول این روند پزشک با اعصاب و رگ های خونی ارتباط زیادی دارد. حال اگر در حین انجام کار این اعصاب و رگ ها آسیب پیدا کنند، یک خونریزی کوتاه در دهان ایجاد می شود که مهم ترین فرایند این خونریزی بی حس شدن زبان به مدت چندین دقیقه است. زمانی که دندان عقل نهفته کشیده می شود، یک حفره در آن میان خالی می ماند. حال احتمال کوچکی وجود دارد که در آن مکان یک عفونت خطرناک ایجاد شود. البته چنین اثری خیلی کم رخ داده است اما نمی توان آن را نادیده گرفت.

مشکلی که جراحی دندان عقل نهفته دارد، ورم هایی است که ممکن است بعد از انجام آن ایجاد شود. بسیاری از افراد بعد از جراحی ورم های زیادی در اطراف حفره یا گوشه های دهان شان ایجاد می شود. گاهی این ورم ها کوچک است و به سرعت از بین می روند و گاهی آنقدر بزرگ هستند که باعث باز نشدن دهان می شوند. به همین دلیل باید شخص چند روزی را به طور کامل استراحت کند.

یکی از اثرات جانبی دیگر در ادامه همین ورم ها هستند. ورم هایی که مدت زمان ماندگاری آنها در صورت و دهان زیاد باشد، می توانند یک زخم ایجاد کنند. این زخم بیشتر در خود دهان ایجاد می شود و بسیار بد بود است. در صورت وجود چنین زخمی رفع آن سخت است و احساس درد را به شخص اضافه می کند.

خونریزی در هنگام و بعد از جراحی دندان عقل نهفته

خونریزی در هنگام خود جراحی دندان عقل نهفته کم است و خونریزی های اصلی بعد از آن شروع می شود. تا زمانی که دندان در مکان خود قرار دارد، مانع خونریزی ها می شود اما زمانی که دندان جدا می شود و یک حفره خالی در آن مکان می ماند، خونریزی ها شروع می شوند و می توانند تا چند روز هم ادامه داشته باشند. البته اگر جراحی دندان عقل نهفته شما به طور کامل انجام شده باشد این خونریزی میزان کمی خواهد داشت و با کمک یک دستمال و آب برطرف خواهند شد.

دندان عقل نهفته

بهترین وسیله در چنین زمانی کمپرس یخ است. کمپرس یخ می تواند جلوی این خونریزی را به طور کامل بگیرد و مانع آن شود. به هر حال اگر احساس کردید که خونریزی شما بیش از حد است و کنترل آن از دست شما خارج است، با پزشک خود ارتباط برقرار کنید زیرا خونریزی زیاد می تواند باعث کم خونی و بی حالی شما در خانه یا محل کار شود.


بیشتر بخوانید: بهترین شیوه های طبیعی خلاصی از درد دندان


هزینه مورد نیاز برای جراحی دندان عقل نهفته

مهم تریت فاکتور برای حساب و کتاب خرج این جراحی،تعداد دندان هایی است که قرار است کشیده شوند. بعد از اینکه پزشک بتواند تعداد دندان های شما را حساب کند، نیاز به بررسی دیگر فرایند ها دارد. جراحی در تمامی افراد به یک شکل صورت نمیگیرد و متفاوت است. به همین دلیل پزشک نمی تواند یک نرخ ثابت را برای خود مشخص کند و آن را به همه اعلام کند. گاهی ممکن است بافت و لثه ای که بر روی دندان عقل نهفته قرار دارند بسیار سخت باشند که این خود هزینه جراحی را افزایش می دهد.

زاویه و نوع فرم دندان عقل نهفته هم در هزینه تاثیر دارد زیرا مدت زمان جراحی را کمتر یا بیشتر می کند. بعد از آن باید به وسایلی که پزشک استفاده می کند، دقت کرد. هرچه این وسایل مدرن تر باشند هزینه جراحی افزایش پیدا می کند و شما باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. همچنینن تجربه پزشک هم بر روی قیمت تاثیر دارد. هرچقدر یک پزشک تجربه بیشتری داشته باشد، هزینه بیشتری را دریافت می کند زیرا می تواند این اطمینان را به شخص بدهد که جراحی دندان عقل نهفته او موفقیت آمیز خواهد بود.