232385_255با افزایش آمار تصادف بر اثر خواب آلودگی و خستگی صندلی های ویژه  طراحی شده اند که میزان ضربان قلب راننده را کنترل می کنند و در صورت  به خواب رفتن راننده  به صدا در می آیند

تیم تحقیقاتی دانشگاه ناتینگهام انگلستان بر روی یک سنسور هشدار دهنده فعالیت‌هایی انجام داده‌ است؛ این سنسورها کاملاً صاف هستند و در بافت صندلی راننده قرار می‌گیرند.

سنسورهای هشدار دهنده برای نظارت و اندازه‌گیری ضربان قلب راننده طراحی شده است که در حالت خواب بودن یا چرت زدن راننده به صدا در می‌آیند و راننده و سرنشینان دیگر را از خطر نجات می‌دهند.

شرکت انگلیسی Plessey Seminconductors با محققان دانشگاه ناتینگهام در این تحقیق همکاری کرده است؛ نمونه اولیه با موفقیت رو به رو شده است و این تیم در حال توسعه و کار بر روی سنسورهای هشدار دهنده است تا کارایی بیشتری داشته باشد و برای اهداف در نظر گرفته شده، استفاده شود.

سیستم پیشنهادی برای ارسال هشدار به این صورت است که در صورت به خواب رفتن راننده به او هشدار دهد تا خودرو را متوقف کند اما اگر هشدار را نادیده گرفت و ماشین را نگه نداشت، تکنولوژی می‌تواند سیستم را کنترل کند و با شناسایی خطوط روی زمین، ماشین را با سرعت پایین‌تر هدایت کند؛ حتی قادر خواهد بود اطلاعات را برای ارسال اقدامات بعدی به یک مرکز کنترل بفرستد و اینگونه زندگی راننده را از خطر نجات دهد.