Acetaminophen-liver-failureاز عوارض استامینوفن و آثار سوء آن می توان مشکلات کبدی و کلیوی آن را نام بردو گاهی اوقات میتواند برای کبد سمی هم  باشد

 ممکن است بلافاصله متوجه آسيب کبدي ناشي از اين دارو نشويد، زيرا مدتي طول مي‌کشد تا علائم و نشانه‌هاي آن خود را نشان دهند. يا ممکن است نشانه‌هاي اوليه آسيب کبدي (براي مثال بي‌اشتهايي، تهوع و استفراغ) را به اشتباه به عامل ديگري براي مثال آنفلوآنزا نسبت دهيد. آسيب کبدي ناشي از اين دارو ممکن است در طول چند روز به نارسايي کبدي و مرگ منتهي شود.

براي کاهش خطر آسيب کبدي احتمالي ناشي از استامينوفن به  اين نکات توجه داشته باشيد:
–  دارو را به مقدار توصيه شده مصرف کنيد و هيچگاه دوز مصرفي‌تان را سر خود افزايش ندهيد؛ حتي مصرف استامينوفن اندکي بالاتر از ميزان توصيه شده ممکن است شما را در معرض خطر آسيب کبدي قرار دهد.

مصرف استامينوفن را بيش از مدت توصيه شده ادامه ندهيد. بيش از يک داروي حاوي استامينوفن را به طور همزمان مصرف نکنيد. براي مثال در صورتي که يک داروي حاوي استامينوفن را براي درمان سردردتان  مصرف کنيد و همزمان داروي ديگر حاوي استامينوفن را براي درمان سرماخوردگي به کار ببريد، خطر آسيب کبدي افزايش پيدا مي‌کند.

به برچسب داروها  توجه داشته باشيد . اگر داروي بي‌نسخه را از داروخانه گرفته باشيد به بخش “اجزاي فعال” نگاه کنيد تا معلوم شود داروي مصرفي‌تان حاوي استامينوفن هست يا نه. اگر داروي نسخه‌دار گرفته باشيد روي برچسب آن کلمه استامينوفن يا APAP را خواهيد ديد. در صورت مصرف الکل يا داشتن بيماري کبدي قبلي پيش از مصرف استامينوفن با دکترتان مشورت کنيد. در اين موارد مصرف استامينوفن حتي در مقادير توصيه‌شده ممکن است شما را در معرض خطر بيشتر آسيب کبدي قرار دهد.

اگر داروي ضدانعقاد (رقيق‌کننده خون) وارفارين مصرف مي‌کنيد، پيش از مصرف استامينوفن با دکترتان مشورت کنيد، چرا که مصرف همزمان استامينوفن و وارفارين شما را در معرض خطر خونريزي قرار مي‌دهد.