احتمالا تاریخچه‌ی کاپشن و بارانی به آغاز یک‌جا نشینی انسان‌ها بر‌می‌گردد.زمانی که آن‌ها دیگر با تغییر فصل، تغییر مکان ندادند و تصمیم گرفتند که هوا هر چقدر هم که سرد شد، در محل زندگی خود بمانند. کاپشن لباسی است که می‌تواند به شما کمک کند تا سرما، باد، برف و باران را تحمل کنید.
این لباس باید شامل عایق ضخیمی باشد که بدن شما را حتی در زمانی که در حرکت نیستید گرم نگه دارد. همچنین برای حفاظت شما از باد و بارندگی، رویه‌ی مقاومی نیاز دارد. کاپشن‌ها با توجه به جنبه‌های کاربردی و زیبایی، در طیف وسیعی از انواع قرار می‌گیرند. انواع کاپشن‌های فنی و ورزشی در یک سر  و کاپشن‌های روزمره در سر دیگر آن قرار می‌گیرند.

1. کاپشن کژوال

کاپشن کژوال علاوه بر استایل زیبا و راحت، گرما، وزن و اندازه متفاوتی از کاپشن‌های دیگر دارد که شما می‌توانید این مدل کاپشن را در مدرسه، دانشگاه، محل کار یا قرارهای دوستانه به تن کنید و از سرما در امان بمانید.

این مدل کاپشن جیب‌های متناسبی برای وسایل دارد و معمولا کلاهش با دکمه و زیپ جدا می‌شود و شما می‌توانید این مدل کاپشن را بدون کلاه به تن کنید و از کلاه مورد علاقه خود استفاده کنید. استفاده از سویشرت و هودی گرم در زیر کاپشن های بدون پر یا الیاف مصنوعی به گرم تر ماند شما کمک کند.
توجه کنید که این مدل کاپشن مناسب کوهنوردی و فعالیت‌های ورزشی نیست. چرا که گرمای مورد نیاز را در آن درجه از هوا تامین نمی‌کند و انعطاف مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی ندارد.

2. کاپشن ورزشی

کاپشن ورزشی علاوه بر گرمای بیشتری که از کاپشن معمولی یا کژوال دارد، معمولا اندازه بزرگ‌تری دارد و در رنگ‌های روشن و شب‌رنگ تولید می‌شود. این مدل کاپشن امکانات خاص، راحتی و انعطاف‌پذیری بالایی دارد که شما می‌توانید علاوه بر ورزش، در کوهنوردی نیز استفاده کنید.

برخی از این ویژگی‌ها شامل استفاده از الیاف سبکی که به راحتی بسته‌بندی می‌شوند و در شرایط مرطوب و یخ‌بندان به خوبی عمل می‌کنند، جیب‌های ضد‌آب، جیب‌های داخلی برای بطری آب، کلاه‌های سازگار با شرایط جوی خاص، قدی متناسب برای استفاده از هاردنس‌ها در کوهنوردی و صخره‌نوردی و به کاربردن عایق‌های با کیفیت‌تر برای گرمایش بیش‌تر، دوام و سازگاری بالاتر در ارتفاعات است.

ویژگی یک کاپشن با کیفیت:

1. رویه کاپشن:

رویه یک محافظ و حصار نازک و گاها ضد آب برای کاپشن و بارانی است. اما رویه، همان طور که گفته شد، صرفا یک حصار است که در گرمایش بدن نقشی ندارد. در مناطق متفاوت، با آب و هوای گوناگون، توجه به این نکته با شدت و ضعف متفاوتی انجام می‌شود.
مثلا اگر در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید که هوا خیلی سرد نمی‌شود اما غالبا بارانی است، یک کاپشن و بارانی با رویه‌ی ضد باران، از ضروری‌ترین لباس‌هایتان خواهد بود. اما اگر در نواحی سرد و خشک زندگی می‌کنید، با توجه به سرمای شدید این مناطق، این مورد اهمیتی نداشته و بیشتر عایق‌های حرارتی یک کاپشن مورد توجه قرار می‌گیرند.

2. عایق کاپشن:

عایق کاپشن از سه نوع عایق تشکیل شده است: پر، الیف مصنوعی و الیاف ترکیبی. بدون توجه به نوع عایق بندی، عملکرد آن‌ها یکسان است، آن‌ها حرارت بدن شما را در خود محبوس می‌کنند تا به وسیله‌ی آن، شما را گرم نگه دارند.هر چه ضخامت و کیفیت این عایق بیشتر باشد، گرم‌تر خواهید ماند.

پر، مدت‌های مدیدی است که به عنوان یک عایق محبوب شناخته می‌شود و هنوز هم استانداردی طلایی برای پوشاک زمستانی محسوب می‌شود. در صورت مراقبت درست، این الیاف می‌تواند کیفیت خود را طی سال‌ها حفظ کند، همچنین پر سبک است و در ابعاد کوچکی فشرده می‌شود. تنها نقطه‌ی ضعف پر، هنگام خیسی آشکار می‌شود که عملکرد ضعیفی در این موقعیت دارد، کیفیت عایق بودن خود را از دست می‌دهد.
این مدل برای بازگشتن به سطح کیفی مورد انتظار، باید کاملا خشک شود. به همین دلیل، تولید کنندگان پوشاک زمستانی ، الیاف پر را با لایه های ضد‌آب قوی می‌پوشانند. در هنگام خرید پوشاکی از جنس پر، از جنس و کیفیت رویه‌ی آن، مطمئن شوید.

الیاف مصنوعی با استفاده از پلاستیک، برای نزدیک شدن به کیفیت پر، شبیه سازی شده‌اند. مزیت استفاده از عایق‌های مصنوعی این است که در هنگام خیس شدن، متمرکز نشده و به هم نمی‌چسبند و به شدت پر، اُفت کیفیت پیدا نمی‌کنند و علاوه بر این‌ها، سریع‌تر خشک می‌شوند.

مشکل عایق مصنوعی این است که در طول عمر، تدریجاً توانایی خود برای گرم نگه‌داشتن بدن، از دست می‌دهند. اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این نوع از کاپشن‌ها استایل زیبایی دارند و گزینه‌های بسیار مناسبی برای کاربرد‌های روزانه و آب و هوای معتدل هستند.

بر اساس بررسی‌ها، تقریبا بیش از نیمی از کاپشن‌ها، اکنون دارای عایق‌هایی با الیاف ترکیبی هستند. شرکت‌های بزرگ برای بهینه کردن عملکرد کاپشن نسبت به نیازمندی‌ها و هزینه‌ها، از ترکیبات الیاف گوناگون با نسبت‌های متفاوت استفاده می‌کنند. شما می توانید تمام فاکتورهای خرید کاپشن مردانه و  خرید کاپشن و پالتو زنانه شیک و جدید خود در نظر بگیرید.