درمان زگیل تناسلی در شفا کلینیک

یکی از شایع ترین بیماری های عفونی است که بر اثر تماس مستقیم پوست با پوست و از طریق برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به وجود می آید . این بیماری مقاربتی ، فوق العاده مسری است و به شکل زگیل هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد ظاهر می شود و در برخی موارد باعث به وجود آمدن سرطان دهانه ی رحم و مهبل در زنان می شود . بیماری زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که عامل اصلی به وجود آورنده ی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی می باشد. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی منتقل می شود.

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

عفونت این ویروس به شدت واگیردار است و تقریبا در همه ی موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، بنابراین بهترین روش پیشگیری، پرهیز از روابط جنسی پرخطر و با افرادی است که از سلامت کامل و گذشته جنسى آنها مطمئن نیستید.

زگیل تناسلی شایعترین بیمارى مقاربتى است اما برخلاف سایر بیماریهاى مقاربتى استفاده از کاندوم هم کمک چندانى نمى کند، چون تماس پوست ناحیه تناسلى کماکان وجود خواهد داشت. متاسفانه با تغییر نگرش و الگوهای روابط جنسی در میان جوانان در جوامع امروزی ، سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته و بسیاری از افراد در سنین پایین درگیر این بیماری می شوند . میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است و حتی کودکان هم ممکن است به این بیماری دچار شوند .

چه افرادی در خطر ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

با تغییر الگوها و عادات جنسی افراد در جوامع امروزی متاسفانه سن شیوع این بیماری بسیار کاهش یافته و به مرز ۱۲ سال رسیده است.  در فاصله ی سالهای ۱۲ تا ۳۵ زندگی که افراد معمولا از نظر جنسی فعال هستند احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می یابد.

روش تشخیص و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

وجود توده هایی برجسته ، سفت ، گوشتی شکل و توپر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های بسیار کوچک و زگیل های خوشه ای در اندازه هایی بزرگ تر

رنگ زگیل های تناسلی ممکن است همرنگ پوست باشد و در مواقعی هم پررنگ تر و یا کم رنگ تر از آن است . وجود زگیل ها در اطراف نواحی دهان که می تواند ناشی از ارتباط جنسی دهانی باشد .

 • احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها
 • بروز حساسیت های متداول در محل زگیل ها
 • وجود ترشح و رطوبت در محل زگیل ها
 • احساس درد و خونریزی در مواقعی که زگیل های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته اند و باعث انسداد آن شده است .
 • زگیل تناسلی در مردان
 • نوک آلت تناسلی
 • طول بدنه ی آلت تناسلی
 • پوست کیسه های بیضه
 • مقعد
 • زگیل تناسلی در زنان
 • مهبل
 • نواحی داخلی و خارجی واژن
 • دهانه ی رحم
 • مقعد

راه های انتقال زگیل تناسلی

یکی از شایع ترین راه های انتقال این بیماری برقرای رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد. این بیماری برا یافرادی که پایبند به روابط اخلاق یندارند و شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر احتمال وقوع دارد و د رکودکان زیر سه سال در برخی موارد تعرض جنسی و یا در اثر تماس دست آلوده با پوست کودک می باشد. البته افرادی که وضعیت سیستم ایمنی بدنی آنها به دلیل برخی از بیماری مثل ایدز ، پایین است بسیار سریع تر از سایر افراد به بیماری های عفونی مثل زگیل تناسلی مبتلا می شوند.

آیا اپیلاسیون عامل انتقال زگیل تناسلی است؟

اپیلاسیون یکی از متداول ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن است . اگر اپیلاسیون در منزل و با مواد یک بار مصرف صورت بگیرد هیچ مشکلی به وجود نمی آورد اما بیشتر افراد این کار را در سالن های آرایشی و زیبایی انجام می دهند . از آنجایی که افراد زیادی به سالن های آرایشی و زیبایی رفت و آمد می کنند شانس ابتلا به برخی بیماری ها به خصوص بیماری های پوستی سرایتی در چنین مکان هایی بسیار بالاست .

عفونت جنسی

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)

علائم ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

معمولا علامت خاصی مثل درد و سوزش وخارش که توجه فرد را جلب کند، ندارد، جز در مواردى که به علت تحریک و دستکاری زخم شده و درد و سوزش ایجاد کند.

شروع ضایعات پوستی بصورت یک جوش کوچک است که بتدریج بزرگتر می شود؛ این جوش سطح ناصافی دارد و گوشتی است؛ گاهی همرنگ پوست و گاهی کرم تا قهوه ای (بسته به رنگ پوست فرد) می باشد.

در مخاط، یعنی داخل واژن یا مقعد موضوع متفاوت است و باید حتما توسط پزشک بررسی و تشخیص داده شود.

تفاوت بین زگیل تناسلی و زگیل معمولی

زگیل های معمولی گرد بوده و به شکل نرم بر روی یک پایه اصلی زیرین رشد می کنند. این زگیل ها شبیه به بالن های ریز و باد کرده هستند. زگیل های معمولی آسیبی به شما وارد نمی کنند و نگران کننده نیستند، اما امکان تشدید شدن آن ها وجود دارد، به خصوص اگر به لباس ها منتقل شوند و یا در حین رابطه جنسی بر روی هم کشیده شوند.

زگیل های تناسلی، برآمدگی ها و ضایعاتی هستند که تخت بوده و یا کمی از سطح پوست بالاتر آمده اند. آن ها معمولا حسی سخت و برآمده داشته و شبیه به گل کلم هستند.

همانند زگیل های معمولی ، زگیل های تناسلی نیز خطرناک نبوده و جای نگرانی برای آن ها وجود ندارد، اما به هر حال نشانه ای از عفونت هستند. درمان برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در بدن و انتقال به افراد دیگر ضروری است.

روش های پیشگیری از زگیل تناسلی

 • پرهیز از برقراری رابطه ی جنسی با بیش از یک نفر در یک دوره ی زمانی مشخص
 • اجتناب از برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به زگیل های تناسلی
 • پرهیز از ارتباط جنسی آزاد با افراد مشکوک و بی قید و بند
 • رعایت نکات بهداشتی

انجام واکسیناسیون زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی وجود دارد و بهترین زمان تزریق آن در سنین ۹ الی ۲۵ سال است . این طیف سنی پرریسک ترین دوران برای ابتلا به این بیماری شناخته می شود و بنا بر یک مطالعه ی جامع بیشترین افرادی که به زگیل های تناسلی مبتلا شده اند در فاصله ی سنی ۱۵ تا ۳۵ سال قرار داشته اند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در مورد برآمدگی های غیر طبیعی بر روی پوست ناحیه تناسلی خود مطمئن نیستید، رفتن به ملاقات پزشک قطعا ایده خوبی به نظر می رسد. اگر فکر می کنید این ضایعات پوستی زگیل های تناسلی هستند، و یا اگر می دانید که به عفونت اچ پی وی مبتلا شده اید، باید حتما هرچه سریعتر پزشک معالج خود را ملاقات کنید.

روش های درمانی زگیل تناسلی

عمل جراحی

پزشک معالج شما می تواند از یک اسکالپل برای برداشتن زگیل تناسلی و زگیل معمولی استفاده کند.

لیزر

اشعه های نور قوی می توانند به این برآمدگی ها تابانده شده تا زگیل تناسلی و زگیل معمولی شما را بسوزانند. پس از مردن آن ناحیه از پوست، این برآمدگی ها خواهند افتاد.

بستن رگ (ligation)

پزشک معالج شما می تواند از یک حلقه داغ سیمی استفاده کند تا تگ های پوستی یا بافت های زگیل های تناسلی را خیلی زود از بدن حذف کند. نام این پروسه درمانی نیز LEEP است.

هزینه درمان زگیل تناسلی

هزینه درمان زگیل تناسلی با توجه به شرایط بیمار برآورد می شود.پزشک معالج هنگام معاینه بیمار را از وضعیت بیماریش آگاه می کند و در ارتباط با هزینه درمان آن توضیح می دهد.

برای اطلاع دقیق از هزینه درمان زگیل تناسلی می توانید به مرکز فوق تخصصی درمان بیماریهای نشیمنگاهی شفا کلینیک مراجعه کنید.راه های ارتباط با مرکز درمان شفا کلینیک در ذیل آمده است.

بهترین کلینیک تخصصی درمان زگیل تناسلی

شفاکلینیک، مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران، شفاکلینیک با تکیه بر تحصیلات دانشگاهی و تجربه انبوه درمان بیماری های نشیمنگاهی در تهران، توانسته است به صورت تخصصی، موفق ظاهر شود.

سایت شفا کلینیک

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ما در اینستاگرام مراجعه کنید