درمان میگرن با بوتاکسامروزه درمان میگرن همچنان دغدغه بسیاری از افراد است . بسیاری از بیماران مبتلا به میگرن که انواع روش های دارویی و غیر دارویی و درمانهای خانگی میگرن را امتحان کرده اند وقتی بر شدت و تعداد حمله های میگرنشان افزوده میشود دنبال راه حل دیگری برای درمان میگرن میگردند و احتمالا در جستجوی خود به مطالبی درباره درمان میگرن با بوتاکس برخورده اند

تحقیقات نشان داده اند که تزریق بوتاکس میتواند 50% بیماران مبتلا به میگرن مزمن تعداد حملات و شدت آنها را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد . این میزان در تزریق سوم به 70% می رسد.

چگونه سردرد دوران یائسگی را درمان کنیم

طبق تعریف کرایتریای بین المللی سردرد (IHS) میگرن مزمن به میگرنی گفته می شود که تعداد روزهای سردرد بیماربیش تر از 15 روز در ماه باشد و حداقل 8 حمله میگرن در ماه را تجربه کند. حدود 85% مبتلایان به میگرن مزمن را زنان تشکیل می دهند. عوامل هورمونی و مصرف قرصهای ضد بارداری هورمونی می تواند توجیه کننده آن باشد.

میگرن مزمن تنها یک سردرد نیست بلکه یک بیماری نورولوژیک است که می تواند فرد را از زندگی روزانه باز دارد بسیاری از بیماران مبتلا به میگرن مزمن بخاطر مصرف روزانه مسکن وتریپتانها دچار سردردهای وابسته به مسکن در میانه هم می شوند که درمان میگرن را سخت تر می کند . در این شرایط فرد حتما باید با روشی مثل تزریق بوتاکس تخصصی میگرن از این سیکل معیوب بیرون بیاید و بنابراین تشخیص و درمان آن ضروری است .

آیا تزریق بوتاکس میگرن با بوتاکس زیبایی متفاوت است ؟

بعد از تحقیقات فراوان و گرفتن تاییدیه FDA تزریق بوتاکس برای درمان میگرن پروتکلی بر اساس تریگر های مهم درد در میگرن ارایه شد که در آن پزشک متخصص مغز و اعصاب باید در 31 نقطه از عضلات سروگردن و شانه ها بوتاکس را تزریق کند که در مجموع با محلهای زیبایی متفاوت است . گاهی پزشک شما بر اساس الگوی follow the pain در مناطقی که درد بیشتری احساس میکنید تزریق بیشتری انجام می دهد .

در ضمن مقدار داروی مصرفی در تزریق بوتاکس تخصصی میگرن بسیار بیشتر از مقدار مصرف شده برای درمان چین و چروک و زیبایی است

البته تزریق بوتاکس در 2 نقطه خط اخم پیشانی و 4 نقطه بالای پیشانی با زیبایی مشترک است و تا حدودی به از بین بردن چین و چروک پیشانی هم کمک می کند و هدف ما در اینجا تزریق بوتاکس با گرایش درمان میگرن است که مکانیسم اثر آن چیزی فراتر از شل کردن عضلات سروگردن است و توصیه می شود این کار برای نتایج بهتر درمان حتما توسط متخصص مغز و اعصاب دوره دیده که از آناتومی عروق منطقه سروگردن اطلاع دارد انجام شود نه توسط همکاران پوست و زیبایی در واقع بوتاکس مانع آزاد شدن نوروترانسمیتر درد از پایانه اعصاب اطراف عروق مغز و گردن شده و بنابراین حمله میگرن آغاز می شود.

درمان میگرن

لازم به توضیح است که سیستم عصبی افراد مبتلا به میگرن نسبت به افراد نرمال حساس تر و تحریک پذیرتر بوده و در مواجهه با محرکهای معمولی محیطی مثل نور، صدا، گرما، سرما، بو، گرسنگی، بدخوابی و … نوروترانسمیترهای درد را آزاد کرده و حمله میگرن شروع می شود این نوروترانسمیترها اثر تنگ کنندگی روی رگ های مغز و گردن دارند و پس از آن عروق گشاد شده و افزایش جریان خون در عروق مغز باعث شروع سردرد ضربان دار می شود.

در واقع نقش بوتاکس مداخله در این چرخه درد است و با مهار کردن آزاد شدن این نوروترانسمیترها به کاهش تعداد حملات و شدت آنها کمک می کند. اگر شما هم از سردردهای هر روزه میگرن خسته شده اید خوب است که با پزشک متخصص مغز و اعصاب خود راجع به تزریق بوتاکس میگرن به عنوان یکی از روش های درمان میگرن مشورت کنید .

کلینیک تخصصی سردرد دکتر اسفندیاری شما را در این راه همراهی می کند