سونوگرافی بارداری یکی از روش هایی است که با استفاده از آن متخصصان می توانند وضعیت بارداری شما و همچنین وضع جنین را تشخیص بدهند. در واقع شما اولین نشانه های بارداری را در خود ببینید، پزشک برای شما آزمایش سونوگرافی می نویسد و قطعا اگر وضع حمل کرده اید، حتما آزمایش سونوگرافی به پستتان خورده است.

آزمایش سونوگرافی بارداری، در واقع یکی از کاربرد هایی است که در سونوگرافی می توان به آن دست پیدا کرد. استفاده های پزشکی دیگر هم از این تجهیزات می شود که در این متن اشاره به آن نمی گنجد.

درباره سونوگرافی بارداری

سونوگرافی همانطور که میدانید، از دو بخش سونو و گرافی تشکیل شده است. سونو به معنای لغوی در زبان لاتین به معنی صوت و گرافی از زبان یونانی به معنی ترسیم می باشد. سونوگرافی بارداری، با استفاده از امواج فراصوت انجام می شود. امواج فراصوت به بافت های بدن همچون تاندون ها، مفصل ها، ماهیچه ها و حتی استخوان ها برخورد می کنند و سپس تصویر نهایی از بازتاب امواج فراصوت، روی یک نمایشگر قابل مشاهده است.

به غیر از بارداری برای اکثر مشکلاتی که به ماهیچه ها، تاندون و یا مفاصل مرتبط می شود، هم از سونوگرافی استفاده می گردد. معمولا وقتی برای سونوگرافی بارداری مراجعه می کنید، یک متخصص پشت دستگاه نشسته است و شما با استفاده از دستگاهی خاص مورد آزمایش قرار می گیرد.

تصاویر بازتاب شده، که به صورت سیاه و سفید هستند، وضعیت جنین را برای متخصص این دستگاه شرح می دهند. سپس شما می توانید جواب آزمایش را دریافت کنید.

سونوگرافی بارداری

بهترین زمان برای سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری برای تشخیص بارداری و بیشتر برای سلامت جسمانی جنین صورت می گیرد. اگر احساس می کنید که باردار هستید، باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا وی برای شما در صورت صلاحدید، این آزمایش را تجویز کند.

معمولا این اشتیاق برای مادران وجود دارد که زودتر به سونوگرافی مراجعه نمایند، اما ممکن است اگر زودتر از موعد آن برای سونوگرافی بارداری اقدام کنید، نتیجه اولیه واضح نباشد و شما دوباره مجبور به انجام آزمایش شوید.

بهترین زمان برای سونوگرافی بارداری، هفته هفتم به بعد است. در صورت مراجعه زودتر، تشخیص متخصصین را با مشکل مواجه خواهید کرد. از هفته هفتم، متخصص می تواند قلب جنین را تشخیص دهد و از زنده و سالم بودن آن اطمینان پیدا کند.

بهترین زمان برای تایید سلامت جسمانی جنین، ابتدای ماه سوم است. برای اینکه از سلامت جسمی جنین مطمئن شوید می توانید ابتدای هفته های یازدهم تا چهاردهم برای سونوگرافی بارداری اقدام نمایید. در این آزمایش علاوه بر سلامت جسمانی، مشکلاتی همچون منگولیسم هم گزارش می شود.

برای تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی بارداری هم می توان از هفته یازدهم متوجه شد، ولی احتمال آن بسیار کم است و حدود 20 درصد می باشد. بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین، هفته بیستم می باشد.

آزمایش سونوگرافی بارداری

خطرات سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری، برای یک یا چند بار خطری برای شما و جنین ایجاد نمی کند. بیشترین خطر متوجه افرادی است که بیشتر در مجاورت امواج فراصوت سونوگرافی هستند. سوختگی، ایجاد حفره در یاخته ها و همچنین پارگی کروموزومی مشکلاتی است که در اثر استفاده نادرست و یا طولانی مدت برای فرد ممکن است پیش بیاید.