newborn-baby-diaper-change-photo-420x420-rwallace-_mg_3057اوتیسم اختلال رشد ذهني پيچيده اي مي باشدکه حتی ممکن است از زمان بارداری در جنین ایجاد شود برخی خوشبوکننده ها ،آفت کش ها مسبب ابتلای نوزادان به بیماری‌ اوتیسم است

کارشناسان هشدار می‌دهند، مواد شیمیایی موجود در هوا مانند آلودگی هوا، اسپری‌های افشانه، خوشبوکننده‌ها و مواد شیمیایی متصاعد شده از کارخانه‌ها می‌توانند منجر به بروز بیماری‌ اوتیسم در نوزادان بدنیا نیامده شوند.

گفتنی است، بر اساس جدیدترین تحقیقات کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا بر روی هزار زن باردار مواد شیمیایی می‌تواند باعث تاثیرات مخرب در هنگام توسعه‌ی مغز جنین شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، زنانی که در مجاورت نزدیک با مواد شیمیایی و انواع آفت‌کش‌ها دارند تا 3 برابر بیشتر احتمال دارد که صاحب فرزندی مبتلا به اوتیسم به نسبت سایر افراد شوند.
کارشناسان حتی زندگی در مزارع که در آن از آفت‌کش‌های صنعتی و زراعی استفاده می‌شود را برای ابتلای کودکان به بیماری اوتیسم موثر می‌دانند و عنوان می‌دارند که تنها آلودگی‌ هوای شهری مسبب ابتلای نوزادان به بیماری‌ اوتیسم نیست.

پژوهشگران بویژه هشدار می‌دهند، در معرض آفت‌کش‌های شیمیایی واقع شدن در 3 ماهه آخر بارداری می‌تواند بسیار برای سلامت نوزاد خطرناک باشد.