برست لایت نام محصولی است که به شما امکان می دهد تا بافت داخلی سینه هایتان را مشاهده کنید. این دستگاه از طریق تابش یک اشعه قوی کار می کند و استفاده از آن کاملا بی خطر و امن است. بیش از 80 درصد از خانم هایی که از برست لایت برای معاینه و بررسی سینه هایشان کمک می گیرند اذعان می کنند که احساس اطمینان و رضایت بیشتری نسبت به سلامتی شان پیدا کرده اند. در واقع این دستگاه خودآگاهی شما درباره سلامت سینه ها و تشخیص به موقع سرطان سینه را افزایش می دهد. در این مطلب از بخش سلامت زنان دکتر سلام ما قصد داریم هر چیزی که باید درباره برست لایت بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

برست لایت

برست لایت چیست؟

برست لایت وسیله ای ایمن، ساده و با کاربرد آسان است که به منظور ارتقا و افزایش سطح آگاهی از سلامت سینه و تشخیص به موقع و زود هنگام ناهنجاری های سینه تولید شده است. این محصول جایگزین روش های تشخیصی مثل ماموگرافی نمی باشد بلکه فقط می تواند به تشخیص ناهنجاری های سینه بین دو دوره ماموگرافی کمک کند. هزینه مناسب این دستگاه و کاربرد آسان آن باعث شده است که در حال حاضر برست لایت به یکی از ابزارهای کمکی مفید در تشخیص زودرس سرطان و دیگر مشکلات مربوط به سینه تبدیل شود.

برست لایت چه شکلی است؟

صفحه نمایش دستگاه

روی صفحه نمایش برست لایت چهار گزینه وجود دارد. نشانگر تنظیم میزان روشنایی انتخاب شده توسط شما. چهار سطح مختلف برای تنظیم میزان این روشنایی وجود دارد. علامت میزان شارژ باطری که نشان دهنده مقدار باطری باقیمانده است. در صورت نیاز به شارژ این علامت چشمک می زند.

نشانگر دما که فقط در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه روشن می شود. بعید به نظر می رسد که دستگاه بیش از اندازه داغ شود اما بهرحال در این شرایط برست لایت از کار می ایستد و زمانی که دستگاه کاملا خنک شود دوباره شروع به کار می کند. نشانگر آخرین روز استفاده از دستگاه که به شما آخرین زمان استفاده از آن را یادآوری می کند.

پاور و باطری دستگاه

برست لایت توسط مجموعه ای از باطری های قابل شارژ کار می کند. قبل از اولین استفاده از دستگاه باید 4 ساعت آن را شارژ کنید. دفعات بعدی استفاده نیاز به زمان شارژ کمتری دارند. به خاطر داشته باشید که برست لایت نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد و هیچ وقت نباید آن را خیس کنید.

نور دستگاه

برست لایت برای اطمینان از اینکه نور دستگاه فقط در تماس با پوست در بالاترین میزان قدرت قرار می گیرد از فناوری حسگر پوست استفاده می کند. سنسور دستگاه هنگام روشن شدن برست لایت نیاز به تنظیم مجدد خودکار دارد بنابراین بعد از روشن کردن دستگاه و قبل از قرار دادن آن روی پوست سینه چند ثانیه صبر کنید.

نور ساطع شده از برست لایت طول موج مرئی دارد و کاملا بی خطر است. بنابراین می توانید مطمئن باشید که هیچ آسیبی به پوست یا بافت سینه تان وارد نخواهد شد. توصیه می کنیم که وقتی دستگاه روشن است مستقیما به نور آن نگاه نکنید. با اینکه این نور باعث آسیب دیدگی دائمی چشم شما نمی شود اما ممکن است اثر خیره کننده موقتی داشته باشد.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دستگاه برست لایت

می توانید دستگاهتان را با استفاده از یک پارچه خشک یا کمی نمناک تمیز کنید. برست لایت ضد آب نیست بنابراین نباید از آن در حمام و مکان های مرطوب استفاده کنید. بعد از اتمام عمر برست لایت آن را با زباله های معمولی خانگی دور نریزید بلکه آن را در سطل بازیافت بیندازید و قبل از آن باطری های دستگاه را بیرون بیاورید.

برست لایت

برست لایت چطور کار می کند؟

نور ساطع شده از برست لایت به شما این امکان را می دهد که بافت داخلی سینه را مشاهده کنید. برای موثر بودن دستگاه باید در محل تاریکی قرار بگیرید تا زیر نور برست لایت نمای داخلی سینه را ببینید. این محصول با تابش یک نور قرمز روشن روی سینه عمل می کند. این نور از بافت سینه عبور می کند و قسمت های تاریکی که خون در آنها وجود دارد را نشان می دهد.

بنابراین اگر موقع استفاده از برست لایت رگ های خونی را به شکل خط های تیره مشاهده کردید کاملا طبیعی است اما اگر متوجه وجود رگ های خوشه ای شکل شدید می توان گفت که آنها نوعی ناهنجاری بالقوه هستند و باید توسط پزشک بررسی شوند. خانم ها در هر سنی می توانند از برست لایت استفاده کنند. مخصوصا افرادی که یائسه شده اند یا در آستانه یائسگی قرار دارند و تراکم بافت سینه هایشان تغییر کرده است به خوبی می توانند از این محصول کمک بگیرند.

علاوه بر این برست لایت برای کسانی که دچار فیبروز کیستیک سینه هستند و احساس وجود ناهمواری و ناصافی در سینه ها می کنند نیز مفید است. نور ساطع شده از دستگاه بین بافت طبیعی سینه و مناطقی که رگ های خونی غیر طبیعی دارند تمایز قائل می شود و ناهنجاری های احتمالی را نشان می دهد.

از آنجایی که تنها بخش کوچکی از نور تابیده شده توسط برست لایت از بافت سینه عبور خواهد کرد، بسیار مهم است که هنگام استفاده از آن در محل تاریک و بدون نوری قرار بگیرید. دلیل استفاده از نور قرمز رنگ در این دستگاه نیز ایجاد بهترین تضاد است که شما را قادر می سازد حداکثر جزئیات را مشاهده کنید. این نور کاملا بی ضرر است و هیچ نوع اشعه نامرئی ندارد. بنابراین هر زمان که بخواهید به راحتی می توانید از برست لایت استفاده کنید و نگران هیچ نوع عارضه جانبی نباشید.

وقتی نور به رگ های خونی موجود در سینه برخورد می کند توسط هموگلوبین ها جذب می شود و همین مساله باعث می شود که رگهای موجود در سینه به شکل خطوط تیره رنگ نشان داده شوند. توده های بدخیم برای تغذیه نیاز به خونرسانی بیشتری دارند بنابراین هر نوع منطقه متراکم درون سینه می تواند نشان دهنده یک ناهنجاری باشد اما کیست های حاوی مایعات نور را به خودشان جذب نمی کنند.

برست لایت


بیشتر بخوانید: خطرناک بودن ترشحات پستان وروشهای درمانی آن


استفاده از دستگاه برست لایت

برست لایت دستگاهی بسیار ساده و کاربردی است.

برای استفاده از آن فقط کافیست که نکات کلیدی زیر را رعایت کنید:

  • اتاقی را انتخاب کنید که تا حد امکان تاریک و بدون نور باشد.
  • کمی روان کننده روی پوست سینه بمالید.
  • برست لایت را زیر یکی از سینه هایتان بگیرید و آن را روشن کنید. سرتان را پایین بگیرید و به سینه نگاه کنید.
  • برست لایت را محکم به پوست سینه فشار بدهید.
  • برای دیدن جزئیات بیشتر از آینه استفاده کنید.
  • تمام نواحی اطراف از جمله زیر بازوها و قسمت بالای سینه را کاملا بررسی کنید.
  • قبل از استفاده از برست لایت یک شب آن را در شارژ قرار بدهید.

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یادتان باشد که همه ناهنجاری های سینه سرطانی نیستند. در واقع از هر 10 مورد 9 مورد از مشکلات سینه جزئی اند و به راحتی درمان می شوند. اما نکته اصلی اینجاست که فقط پزشک می تواند تشخیص بدهد که آیا این تغییرات و ناهنجاری ها خطرناک هستند یا نه. بنابراین در صورت مشاهده هر نوع تغییری در سینه فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

هر چه سریعتر در این مورد اقدام کنید نه تنها نگرانی تان زودتر برطرف می شود بلکه اگر توده مشاهده شد سرطانی بود بهترین و مناسبترین درمان را دریافت خواهید کرد. خوشبختانه پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه سرطان سینه انجام شده و در نتیجه تعداد نجات یافتگان از این سرطان رو به افزایش است.

هنگام استفاده از برست لایت دقیقا چه چیزی مشاهده می شود؟

از برست لایت باید در اتاق تاریکی استفاده کنید. دستگاه را زیر سینه بگیرید واز بالا به آن نگاه کنید تا هر نوع ناهنجاری احتمالی را تشخیص بدهید. خطوط تیره ای که در سینه مشاهده می کنید رگهای خونی سینه هستند و کاملا طبیعی اند. اطراف نوک سینه نیز ممکن است نقاط کوچک دایره ای شکلی ببینید که بخشی از غدد سینه شما هستند و طبیعی هستند.

برست لایت

بعد از چند ماه استفاده از برست لایت به خوبی یاد می گیرید که سینه ها هنگامی که زیر نور برست لایت قرار می گیرند دقیقا چه شکلی به نظر می رسند. کم کم این نمای داخلی به همان اندازه نمای بیرونی سینه به چشم شما آشنا می شود و به این ترتیب اگر بعد از مدتی تغییری در بافت سینه ایجاد شد خیلی زود می توانید متوجه آن شوید. مهمترین نکته درباره استفاده از برست لایت این است که مراقب هر نوع تغییر احتمالی باشید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.

سابقه استفاده از برست لایت

برست لایت محصولی نوآورانه است که روی بیش از 1200 زن آزمایش شده و نتایج این آزمایشات تا کنون بسیار مطلوب بوده است. افرادی که تجربه استفاده از برست لایت دارند بیان می کنند که از این وسیله سودمند به طور موثر و به عنوان بخشی از روند خود آگاهی از سلامت سینه استفاده می کنند و هنگام بررسی سینه هایشان توسط برست لایت احساس رضایت و راحتی می کنند.

این دستگاه به ویژه برای کسانی که متوجه وجود ناهمواری هایی در سینه هایشان شده اند و از این بابت نگرانند بسیار مفید است. علاوه بر این خودآزمایی سینه ها توسط برست لایت احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به معاینه آنها توسط فرد دیگری ایجاد می کند.

آگاهی از وضعیت سینه ها

پزشکان به همه زنان توصیه می کنند که از وضعیت نرمال و طبیعی سینه ها مطلع باشند و بدانند که سینه سالم و طبیعی به چه شکل است و چه احساسی دارد. به این ترتیب در صورت بروز هر نوع تغییر غیر طبیعی فرد بلافاصله متوجه می شود و به پزشک مراجعه می کند. به این کار آگاهی از وضعیت سلامت سینه ها گفته می شود.


بیشتر بخوانید: ماموگرافی سینه ها و اهمیت انجام آن بعد از 40 سالگی


سوالات رایج درباره استفاده از برست لایت

من متوجه برآمدگی ها و ناهمواری هایی در سینه ام شده ام و موقع استفاده از برست لایت سایه های تیره زیادی می بینم. علت آن چیست؟

این مساله به این بستگی دارد که توده های مشاهده شده فیبری، چربی و یا کیست های حاوی مایعات هستند یا نه. از آنجایی که در این توده ها هیچ نوع خونی وجود ندارد بنابراین هنگام استفاده از برست لایت هم هیچ نوع سایه ای از خودشان نشان نمی دهند. سایه هایی که هنگام معاینه با دستگاه مشاهده می شوند ممکن است کیست های پر از خون، کبودی و یا رشدهای غیر طبیعی باشند. پس در صورت مشاهده هر نوع توده نگران کننده حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا برست لایت برای خانم هایی که کاشت سینه داشته اند هم موثر است؟

بله. برست لایت برای این دسته افراد هم به خوبی کار می کند. از آنجایی که افرادی که ایمپلنت سینه داشته اند در معاینه سینه هایشان با مشکل روبرو می شوند برست لایت می تواند کمک ارزنده ای برای آگاهی آنها از وضعیت سلامت سینه هایشان باشد.

پوست من خیلی تیره است؛ آیا برست لایت روی آن به خوبی کار می کند؟

بله. نور ساطع شده از برست لایت روی هر نوع رنگ پوستی به خوبی عمل می کند.

من سینه های خیلی بزرگی دارم؛ آیا می توانم از این دستگاه استفاده کنم؟

بله. هیچ نوع محدودیتی در استفاده از برست لایت از نظر اندازه سینه ها وجود ندارد. با این حال اگر استفاده از دستگاه به تنهایی برایتان کمی مشکل است می توانید از یکی از نزدیکان یا اعضای خانواده تان بخواهید به شما در این کار کمک کند.

من جراحی کاهش اندازه سینه انجام داده ام؛ آیا می توانم از این دستگاه استفاده کنم؟

بله. برست لایت برای کسانی که جراحی کاهش اندازه سینه انجام داده اند هم مناسب است. البته موقع معاینه با این دستگاه متوجه می شوید که بافت اسکار ضخیم تر از حد طبیعی است و بسته به اینکه چه مدت از جراحی تان می گذرد ممکن است برخی از مناطق سینه خون بیشتری را نشان بدهند و در نتیجه نقاط تیره تر بیشتری مشاهده کنید.

من جراحی لامپکتومی (برداشتن توده سینه) داشته ام؛ آیا می توانم از این دستگاه استفاده کنم؟

بله می توانید. استفاده از برست لایت بعد از هر نوع جراحی سینه مناسب است. البته بعد از جراحی، بافت سینه کمی ضخیم تر دیده می شود. اگر جراحی لامپکتومی انجام داده اید بسیار مهم است که مرتبا سینه هایتان را از نظر وجود توده بررسی کنید و از این نظر برست لایت کمک زیادی به شما می کند.

چرا باید شدت نور برست لایت را تغییر بدهم؟

تراکم بافت سینه در افراد مختلف متفاوت است و این مساله به عواملی مثل سن، اندازه سینه، تغییرات هورمونی و ماهانه سینه ها بستگی دارد. هر چه تراکم بافت سینه شما بیشتر باشد شدت نور کمتری برای معاینه با برست لایت لازم است. تنظیم نور بیش از حد یا خیلی کم باعث می شوند رگ های خونی به وضوح دیده نشوند. بنابراین باید میزان روشنایی را کم و زیاد کنید تا به میزان مناسب دست پیدا کنید.

من به طور مرتب از برست لایت استفاده می کنم؛ آیا لازم است که سینه ها را از طریق لمس و مشاهده بیرونی هم معاینه کنم؟

بله. علاوه بر استفاده از برست لایت باید به طور منظم سینه ها را از لحاظ وجود هر نوع تغییر بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که آزمایشات غربالگری سرطان سینه را به طور منظم انجام بدهید و با دقت به سینه ها نگاه و آنها را از نظر وجود توده و یا هر نوع تغییر دیگر بررسی کنید.

برست لایت

پرتوی نوری که در برست لایت استفاده می شود چیست؟ آیا بی خطر و امن است؟

این نور جزو نورهای مرئی و با طول موج خاصی است که در دسته LED ها (دیودهای ساطع کننده نور) قرار می گیرد و قابل مشاهده است. نور استفاده شده در برست لایت کاملا بی خطر است و هیچ نوع عوارض جانبی ندارد. از این دستگاه هر زمان که بخواهید می توانید استفاده کنید اما توصیه می شود به طور منظم و ماهانه آن را به کار ببرید.

برست لایت خون درون سینه را چطور نشان می دهد؟

نور قرمزی که از برست لایت تابیده می شود توسط گلبول های قرمز خون جذب می شوند. این مساله باعث می شود که رگ های خونی به شکل خطوط تیره دیده شوند و به این ترتیب می توانید هر نوع تغییر غیر طبیعی دیگر را به راحتی مشاهده کنید. شما باید دنبال تغییراتی مثل قسمت های متراکم و یا سایه های تیره باشید و در صورت مشاهده آنها به پزشک مراجعه کنید.

برست لایت تومورهایی با چه اندازه را می تواند نشان بدهد؟

در آزمایش های بالینی انجام شده به وسیله برست لایت مشخص شده است که با استفاده از این دستگاه در اکثر موارد می توان تومورهای بزرگتر از 2 سانتیمتر و در 50 درصد موارد هم تومورهای کوچکتر از 2 سانتیمتر را تشخیص داد. البته این مساله به محل تومور در سینه هم بستگی دارد.

من باردار هستم؛ آیا می توانم از برست لایت استفاده کنم؟

بله. در حین بارداری هم می توان از برست لایت برای معاینه سینه ها استفاده کرد اما باید توجه داشته باشید که در این دوران سینه ها تغییر می کنند و خونرسانی به آنها بیشتر می شود. توصیه می شود که از برست لایت تا زمانی که دوران شیردهی تان تمام نشده استفاده نکنید چون وقتی سینه ها حاوی شیر هستند چیز زیادی در آنها قابل مشاهده نیست. استفاده از برست لایت در این زمان هیچ ضرری برای مادر و نوزاد ندارد اما نتایج آن خیلی قوی و رضایت بخش نیست. بنابراین بهتر است در دوران بارداری و شیردهی از آن استفاده نکنید.

هر چند وقت یکبار باید از برست لایت استفاده کنم؟

شما می توانید از برست لایت به عنوان بخشی از روند عادی خودآگاهی از سلامت سینه در هر زمانی استفاده کنید.

برست لایت

اگر هنگام معاینه سینه با برست لایت متوجه تغییری شدم که از بابت آن مطمئن نیستم چه کار باید کنم؟

در صورت مشاهده هر نوع تغییر غیر طبیعی و نگران کننده باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد این تغییرات بی ضرر هستند اما فقط پزشک می تواند طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن را تشخیص بدهد.

اگر احساس کنم که توده ای در سینه ام وجود دارد اما برست لایت چیزی نشان ندهد چه کار باید کنم؟

در چنین شرایطی باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این توده ها بی ضرر باشند اما حتما باید پزشک شما را معاینه کند.

اگر خودم چیزی احساس نکنم اما موقع معاینه سینه با برست لایت توده ای مشاهده کنم باید چه کار کنم؟

در صورتی که هنگام معاینه سینه با برست لایت متوجه وجود توده یا تغییری در سینه تان شدید باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

آیا با وجود استفاده از برست لایت باز هم باید آزمایشات غربالگری سرطان سینه بدهم؟

مطمئنا بله! اگر بیشتر از 50 سال سن دارید دستگاه برست لایت نمی تواند جایگزین آزمایش غربالگری معمول سینه شود. از این دستگاه فقط می توان به عنوان بخشی از برنامه آگاهی از وضعیت سلامت سینه در خانه استفاده کرد.

آیا برست لایت می تواند ضایعه سرطان مجرایی درجا (DCIS) را نشان بدهد؟

کارسینوم یا سرطان مجرایی درجا (DCIS) نوعی سرطان سینه است که از آن به عنوان سرطان داخل مجرایی و غیر تهاجمی نیز یاد می شود. اگر این سرطان با رگ زایی همراه باشد هنگام معاینه با برست لایت مشاهده می شود. در تحقیقات انجام شده به وسیله برست لایت چنین ضایعاتی تشخیص داده شده اند.

اگر باطری دستگاه به طور کامل شارژ نشده باشد باز هم می توان از آن استفاده کرد؟

در صورتی که باطری ها خیلی ضعیف باشند موقع معاینه نور برست لایت قطع می شود. بنابراین اگر قصد استفاده از آن را دارید ابتدا باید آن را شارژ کنید یا هنگام معاینه دستگاه را به آداپتور متصل کنید.

چرا باید موقع استفاده از برست لایت از روان کننده استفاده کنم؟

برای برخی از خانم ها استفاده از روان کننده باعث ایجاد راحتی بیشتر می شود و به لنزهای برست لایت اجازه می دهد راحت تر روی پوست بچرخند. قبل از انجام معاینه روان کننده را به آرامی روی پوست سینه بمالید و بعد از اتمام کار نیز آن را پاک کنید. توصیه می کنیم که از یک روان کننده بر پایه آب استفاده کنید چون روان کننده هایی که بر پایه روغن هستند به دستگاه برست لایت آسیب می رسانند.

چرا باید هر نوع ناحیه تیره در سینه را به پزشک اطلاع بدهم؟

برخی از تومورهای بدخیم سینه در مراحل اولیه به خونرسانی بیشتری نیاز دارند بنابراین این نواحی هنگام معاینه با برست لایت به شکل قسمت های تیره و سایه دیده می شوند.

برست لایت

برست لایت و کاربرد آن در تشخیص سرطان سینه

سرطان سینه شایع ترین سرطان در دنیا محسوب می شود و علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. بررسی ها نشان می دهند که افزایش آگاهی ها درباره سرطان سینه، غربالگری و درمان های پیشرفته در کاهش مرگ و میر سرطان سینه نقش دارند. شناسایی سرطان سینه در مراحل اولیه با روش های غربالگری به طور موثری انجام می شود. روش اولیه عکس برداری برای غربالگری سرطان سینه در مراحل اولیه ماموگرافی است.

در حقیقت ثابت شده است که تشخیص زود هنگام سرطان سینه از طریق ماموگرافی می تواند آمار مرگ و میر ناشی از این سرطان را کاهش بدهد. حساسیت این آزمایش چیزی بین 83% تا 95% گزارش شده است. با اینکه هزینه ماموگرافی نسبتا پایین است اما حساسیت متوسط آن در تشخیص سرطان سینه باعث نمی شود که این آزمایش به عنوان تست کامل غربالگری سرطان سینه محسوب شود.

در واقع حساسیت ماموگرافی تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل سن، تراکم بافت سینه، تومور، عمق ضایعه و شاخص توده بدنی قرار دارد که منجر به نتایج منفی کاذب می شود. برای افزایش حساسیت غربالگری سرطان سینه تحقیقاتی درباره ترکیب ماموگرافی با سایر روش ها مثل لمس، سونوگرافی، عکس برداری با اشعه ایکس و یا توموسنتز سینه انجام گرفته است.

نتایج نشان می دهند که معاینه بالینی سینه علاوه بر ماموگرافی تا 4 درصد حساسیت تشخیص را افزایش می دهد. از این گذشته افزایش آگاهی زنان درباره تغییرات سینه در تشخیص ضایعات مشکوک موثر است. بنابراین توصیه می شود که در کنار ماموگرافی از سایر روش های تشخیص سرطان سینه استفاده شود.

برست لایت محصول جدیدی است که به منظور افزایش آگاهی ها درباره سلامت سینه در خانه طراحی شده است. این دستگاه با ساطع کردن نور قرمز رنگ کاملا مرئی روی بافت سینه که توسط گلبول های قرمز خون جذب می شود عمل می کند و می تواند نقاط و لکه های متراکم سرطانی را به صورت قسمت های تیره نشان بدهد و در تشخیص زود هنگام سرطان سینه موثر باشد.

برست لایت

در یکی از تحقیقات انجام شده صحت تشخیص سرطان سینه با استفاده از برست لایت نسبت به آزمایشات غربالگری سرطان مثل ماموگرافی و سونوگرافی بررسی شد. شرکت کنندگان در این تحقیق شامل 500 نفر زن مراجعه کننده به پزشک عمومی و یا متخصصین بخش رادیولوژی یک بیمارستان در شهر یزد بودند که از تیر ماه سال 90 تا شهریور سال 98 جهت انجام ماموگرافی به این مرکز مراجعه کرده بودند. اکثر شرکت کنندگان در این تحقیق بیشتر از 30 سال سن داشتند و دلیل مراجعه شان درد سینه و یا احتمال بالای ابتلا به سرطان سینه بود.

از مجموع 500 زن، 395 نفر از آنها که بالاتر از 30 سال سن داشتند تحت معاینه ماموگرافی قرار گرفتند و برای 105 زن پایینتر از 30 سال به دلیل تراکم بافت سینه سونوگرافی انجام شد. در نهایت مشخص شد که استفاده از برست لایت در کنار سایر روش های تشخیص سرطان سینه کمک بسیار موثر و قابل توجهی به این مساله می کند.


بیشتر بخوانید: با این مواد غذایی گیاهی احتمال بروز سرطان سینه را به حداقل برسانید


روش های تشخیص سرطان سینه

معاینه بالینی سینه

معاینه فیزیکی سینه و مناطق لنفاوی اطراف آن توسط پزشک انجام می شود. در این حالت فرد باید به پشت دراز بکشد و یکی از دست هایش را بالا ببرد تا پزشک بافت سینه را به طور کامل بررسی و معاینه کند. حداقل 5 دقیقه طول می کشد تا پزشک نواحی زیر بغل، قسمت بالای ترقوه، گردن و قفسه سینه را کاملا معاینه نماید. بهتر است معاینه بالینی سینه در خانم هایی که هنوز یائسه نشده اند یک هفته قبل از شروع سیکل قاعدگی و زمانی که بافت سینه حداقل تغییرات مربوط به این دوره را دارد انجام شود.

برست لایت

ماموگرافی

ماموگرافی نوعی عکس برداری از سینه با استفاده از اشعه ایکس است که در خانم های بالای 30 سال انجام می شود. برای انجام این آزمایش پس از اینکه فرد کاملا لباس هایش را از تن بیرون آورد هر یک از سینه های او روی یک صفحه تصویر برداری قرار می گیرد و بعد یک دستگاه کامپرسور سینه ها را به هم فشرده می کند و از آنها عکس می گیرد.

سونوگرافی

سونوگرافی نیز یکی دیگر از ابزارهای تشخیص سرطان سینه است. در این روش به جای استفاده از اشعه از امواج استفاده می شود. برای انجام سونوگرافی ابتدا سطح پوست سینه با یک ماده لوبریکانت یا روان کننده پوشانده می شود و بعد دستگاه مبدل اولتراسوند روی سینه قرار می گیرد. این دستگاه امواج صوتی را به بدن ارسال و سپس پژواک آنها را جذب می کند. سپس با استفاده از کامپیوتر این امواج به تصاویر تبدیل می شوند و روی مانیتور ظاهر می شوند. پزشک با بررسی این تصاویر می تواند وضعیت سلامت سینه های فرد را ارزیابی کند.

برست لایت؛ هشدار زود هنگام سرطان سینه و یا اطمینان خاطر کاذب؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم برست لایت وسیله ایست که برای استفاده از آن باید در محلی تاریک بافت سینه را در نور ساطع شده از دستگاه بررسی کنید. اما آیا واقعا این دستگاه می تواند تومورهای بدخیم سرطانی را قبل از اینکه به مرحله پیشرفته برسد تشخیص بدهد؟ همه چیز به آگاهی خود شما نسبت به سینه هایتان دارد. شما باید بدانید یک سینه طبیعی و سالم چه خصوصیاتی دارد تا در صورت بروز کوچکترین تغییری آن را پیگیری کنید.

در برخی موارد توده های سینه بدون اینکه هیچ نوع احساس خاصی در فرد ایجاد کنند شروع به رشد می کنند و برست لایت می تواند هنگام معاینه سینه آنها را نشان دهد. بنابراین اگر تغییری مشاهده کردید نگران و مضطرب نشوید؛ بلکه به جای آن به پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامتی سینه هایتان مطمئن شوید.

از آنجایی که بافت سینه در زنان پایین تر از 50 سال هنوز متراکم است ماموگرافی برای این افراد توصیه نمی شود و سونوگرافی نتایج بهتری به دست می دهد. بسیاری از افرادی که از برست لایت برای معاینات خانگی سینه استفاده می کنند توانسته اند توده های کوچک مشکوک را قبل از اینکه به مرحله وخیم برسند کشف کنند و با انجام آزمایشاتی مثل ماموگرافی و یا سونوگرافی از بدخیم یا خوش خیم بودن آنها مطمئن شوند.

البته منتقدان این دستگاه معتقدند که برست لایت می تواند نگرانی های بی موردی برای افراد ایجاد کند و اگر نقاط تیره مشاهده شده در معاینه به اشتباه به تومورهای بدخیم تعبیر شوند باعث ایجاد ناراحتی و نگرانی برای فرد می شوند و این مساله می تواند استرس و فشار اضافی به آنها تحمیل کند.

برست لایت

از طرف دیگر بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از برست لایت به تنهایی برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه کافیست و به همین دلیل این دستگاه ممکن است باعث ایجاد اطمینان کاذب در آنها شود. اما موافقان این روش تشخیصی بر این باورند که حتی بسیاری از پزشکان هم در تشخیص فیزیکی توده ها دچار مشکل می شوند چه رسد به خود بیماران!

بنابراین اگر دستگاهی وجود داشته باشد که بتواند قبل از اینکه فرد چیزی را حس کند و نشانه ای از وجود تومور احساس کند آن را نشان بدهد می توان گفت در روند تشخیص کمک بسیار بزرگی محسوب می شود. به هر حال با وجود همه نظرات موافق و مخالف به نظر می رسد که در حال حاضر برست لایت می تواند به عنوان یک ابزار کمکی در تشخیص سرطان سینه و کمک به کشف زود هنگام ناهنجاری ها و تغییرات سینه به طور موثری ایفای نقش کند.