اگر فرزند یا کودک شما در حال نقاشی با ترکیبی از رنگ ها است، به منظور افزایش خلاقیت، از وی بپرسید چه کاری انجام می دهی؟ در پاسخ به این سوال، کودک ممکن است تنها شانه های خود را بالا بیندازد. اما تا زمانی که شما به این موضوع اشاره نکرده اید کودک ممکن است که هیچ فکری در مورد آن نداشته باشد. بنیانگذار طرح بروکلین، ایمی آنگ می گوید: بچه های کوچک، اساتید لحظه ای هستند. در ادامه این مقاله ار بخش مقالات روانشناسی دکتر سلام به توضیج کامل درباره راه‌ هایی برای افزایش خلاقیت پرداخته و با آنها آشنا می شویم.

افزایش خلاقیت

چرا افزایش خلاقیت از طریق هنر مفید است؟

کودکان عاشق روشی هستند که هنگام پاشیدن رنگ ها بر روی کاغذ استفاده می کنند و حتی شنیدن صدای نرم برس در هنگام کشیدن آن بر صفحه کاغذ، برای آنها بسیار دلنشین است. بیشتر کودکان نوپا و پیش دبستانی ها برخلاف کودکان بزرگتر و نوجوانان، نسبت به آنچه که انجام می دهند و یا روی انجام آن تمرکز دارند، خود آگاه نیستند.

لیزا اکلوند فلورس بنیانگذار و مدیر اجرایی دانشکده موسیقی و هنر کلیسای استریت در شهر نیویورک می گوید پذیرش این موضوع برای والدین ممکن است دشوار باشد اما رها کردن و اجازه دادن به کودکان برای لذت بردن از روند، باعث ایجاد تجربه های فراوانی برای کودکان می شود. افزایش خلاقیت کودکان تنها شانس آنها را برای تبدیل شدن به پیکاسوی بعدی افزایش نمی دهد.

اکلوند فلورس می گوید افزایش خلاقیت کودکان همچنین به آنها کمک می کند تا از لحاظ ذهنی، اجتماعی و عاطفی نیز رشد کنند. ایجاد هنر ممکن است توانایی کودکان خردسال را برای تجزیه و تحلیل و حل مسئله به شکلی فوق العاده تقویت کند. به گفته مری کوهل نویسنده هنر ابتدایی این یک فرآیند و روند است و تولید محصول و فراورده نیست.

به عنوان مثال، همانطور که مهارت حرکتی بچه ها از طریق در دست گرفتن و تکان دادن مسواک، بهبود می یابد. آنها با شمارش قطعات و رنگ ها، اصول ریاضی را یاد می گیرند. زمانی که کودکان با مواد مختلف آزمایش می کنند، در علوم پایه تجربه کسب می کنند. از همه مهمتر، احتمالاً زمانی که کودکان با ساختن اجسام احساس شادی می کنند، هنر به تقویت اعتماد به نفس در آنها کمک می کند. کودکانی که احساس می کنند می توانند آزمایش و خطا کنند، می توانند روش های جدید تفکری را ابداع کنند که بسیار فراتر از حوزه هنر و صنعت است.

روش هایی برای افزایش خلاقیت در کودکان

برای انجام یک آشفتگی آماده شوید

لسلی بوشارا معاون اموزش و پرورش در موزه کودکان منهتن توصیه می کند که یک فضای هنری ایجاد کنید که در آن کودکان شما بتوانند نقاشی کردن را تجربه کنند و کثیف شوند. برای این کار شما می توانید پارچه و یا روزنامه ای بر روی میز آشپزخانه یا در گاراژ قرار دهید. همچنین اگر آب و هوا مساعد باشد، می توانید اجازه دهید کودکان در فضای آزاد نقاشی کنند.

از دستور دادن خودداری کنید

به فرزندانتان نگویید چه چیزی درست کنند یا چگونه آن را انجام دهند. بوشارا می گوید به جای اینکه به کودکانتان بگویید رنگین کمان را نقاشی کنند، او را تشویق کنید که با مخلوط کردن رنگ ها با استفاده از انواع مختلف برس و کاغذ، آزمایش و خطا کنند.

افزایش خلاقیت

به طور خاص در مورد هنر صحبت کنید

زمانی که شما در مورد کارهای هنری با فرزندان خود صحبت می کنید، سعی کنید بر روی نظرات خود صریح باشید. به عنوان مثال، به جای تعارفات عمومی بگویید که میبینم شما از رنگ بنفش زیاد استفاده می کنید. چرا شما این رنگ را انتخاب کرده اید؟

روند کودک خود را کاوش کنید

اغلب بهترین راه برای تشویق کودکان برای مکالمه در مورد هنر این است که به طور مثال به آنها بگویید در مورد چیزهایی که درست می کنند، برای شما توضیح بدهند و یا از آنها بپرسید که آیا با ساختن و آزمایش کردن احساس لذت می کنند یا خیر.

برای فرزند خود نقاشی نکنید

بوشارا هشدار می دهد زمانی که والدین در حالی که کودکان خردسال آنها در حال نقاشی کردن هستند، چیزی را طراحی و به نمایش می گذارند، ممکن است کودک را ناامید کنند. بوشارا معتقد است که: بهتر است والدین در کنار کودکان بنشیند و به آنها یادآور شوند که به هنر وی علاقمند هستند و از او پشتیبانی می کنند.

بگذارید کودکان خودشان باشند

زمانی که کودک ساخت یک قطعه را تمام کرد، توصیه های اضافی یا انجام تغییرات را به وی گوشزد نکنید. برای کودک مهم است که احساس کند آنچه که خلق کرده کافی و بدون نقص است.

افزایش خلاقیت

ایده های هنری تازه را امتحان کنید

از استفاده از نشانگرها، مدادهای رنگی و یا طرح هایی که مربیان هنر، بچه ها را برای لذت بردن از آنها تشویق می کنند، فراتر روید. به جای استفاده از این موارد، اشیاء طبیعی مانند سنگ، چوب، برگ و بوم خالی به کودک خود هدیه دهید. به او اجازه دهید تا مواد طبیعی را در الگوهای مختلف بر روی بوم پیاده و نظم ببخشند.

اجازه دهید کودک شما از ترکیب رنگ ها استفاده کرده و طرح هایی را ایجاد کند. شما همچنین می توانید کرم اصلاح صورت را بر روی ورقه های کوکی اسپری کنید و چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید. شما همچنین می توانید وسیله های چاپ اشکال را خریداری کنید و اجازه دهید کودکان 4 ساله و بالاتر با استفاده از رنگ های قابل شستشو، در نقاشی کردن غرق شوند.

افزایش خلاقیت از طریق هنر

ترزا آمابیل توضیح می دهد که پرورش یک محیط خلاق به افزایش خلاقیت کودکان کمک می کند که در تفکر انتزاعی و تحلیلی درگیر شوند، حدت بینایی و مکانی آنها تیزتر شود و تفکر آنها خارج از حد و بدون مرز شود. متفکران خلاق فارغ از قضاوت در مورد افراد و شرایط و همچنین کلیشه های جنسیتی هستند. آنها درجات بالایی از استقلال دارند و در زمینه های مربوط به کار، نظم و انضباط خود را نشان می دهند. آنها قادر به، به تاخیر انداختن رضایت، تحمل ابهام و نشان دادن سطح بالای کنترل از خود هستند.

یادگیرندگان خلاق، متفکران بزرگ جهانی با تمایل به خطرات و تلاش برای تعالی هستند. فرزند تیزهوش شما با راهنمایی های شما می تواند یک متفکر جهانی شود و از طریق هنر با تجربیات زندگی واقعی پیوند برقرار کند. این می تواند منجر به یک عمر تفکر خلاق و حل مسئله شود. کودکانی که دارای ایده‎های غیرعادی و طنزآمیز هستند، تفکر خلاق را نشان می دهند.

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت نیاز به تفکر تازه دارد که این به نوبه خود مستلزم وضوح و درک کافی از مفهوم است. قرار گرفتن در معرض هنر و تجربه از طریق آن، این امکان را به کودکان می دهد تا ایده های جدیدی را ایجاد، طراحی، تولید و ارائه دهند. این می تواند تفکر خلاق ذاتی را در کودکان خردسال توسعه دهد.


بیشتر بخوانید: سخن گفتن بچه ؛بدون تفکر


افزایش خلاقیت با یادگیری رنگ

یادگیری در مورد رنگ می تواند به کودکان در توسعه واژگان، تفکرات پیچیده و اشتیاق در مشاهده کمک کند.

پیاده روی در طبیعت برای جمع آوری برگها در سایه های مختلف سبز

در پیاده روی خود به این نکته اشاره کنید که درست همانطور که اعضای خانواده نام های مختلفی دارند، رنگ ها نیز نام های متفاوتی دارند. سبز زمردی، خزه ای، نعنایی، سرخسی و … رنگ سبز را به طور دقیق تر توصیف می کنند. با کودک خود در مورد تغییرات رنگ برگ ها هنگام قرار گرفتن در سایه یا نور خورشید صحبت کنید.

در مورد رنگ ها سوالات متداول بپرسید

به عنوان مثال، شما می توانید در مورد تمام میوه ها و سبزیجاتی که در خانواده رنگ سبز قرار دارند، سوال بپرسید. یا اینکه چه می شود اگر همه حیوانات، خانه ها، خیابان ها و ساختمان ها سبز بودند.

با استفاده از انواع مختلف رنگ ها، رنگ های جدیدی ایجاد کنید

اجازه دهید کودک شما رنگ های زرد و قرمز را مخلوط کند. پس از مدتی رنگ سفید و سیاه را معرفی کنید تا کودک شما بتواند رنگ های روشن تر و یا تیره تر ایجاد کند و از این طریق سایه هایی از رنگ نارنجی درست کند. همچنین شما می توانید به کودک خود اجازه دهید تا رنگ ها را بر روی شن، حوله های کاغذی یا پارچه ها اسپری کند. از این طریق او رنگ ها را مخلوط کرده و رنگ نارنجی درست می کند.

افزایش خلاقیت

در هوای گرگ و میش برای قدم زدن با کودک خود بیرون بروید و در مورد تغییر رنگ های آسمان با وی صحبت کنید

صحبت در مورد رنگ در شرایط متنوع باعث افزایش آگاهی محیطی کودک و توانایی برقراری ارتباط می شود. کاوش در رنگ با استفاده از واژگان دقیق و ارتباط با چیزهای واقعی، به کودک شما کمک می کند تا درک عمیق تری از مفهومی را که بزرگسالان در سطح خاصی درک می کنند، درونی کنند. همانطور که کودک شما در مورد رنگ ها عمیقاً فکر می کنند و آن را از طریق تجربه های متنوع مشاهده می کنند، چشم اندازهای جدیدی در مورد جهان در حال گسترش خود به دست می آورد.

موزه های هنری، مهارت های مشاهده ای و افزایش خلاقیت

کودکان خردسال می توانند از موزه های هنری لذت ببرند. شما می توانید بر روی طبیعت، حیوانات و سایر مباحث مورد علاقه کودک خود متمرکز شوید. سعی نکنید از کل موزه در طی یک بازدید، دیدن کنید. به آرامی و با دقت تمام بخش های آن را بگردید و در مورد همه ی موارد موجود در آن با هم بحث کنید. حتی اگر این کار به چندین روز زمان نیاز داشته باشد.

قبل از رفتن به موزه، درباره هنر مطالعه کنید

شما می توانید قبل از رفتن به موزه و بازدید از آن، از طریق  مجموعه کتاب یا فیلم ها، آثار هنری با شکوهی که در موزه های سراسر جهان یافت می شوند را به کودکان خود معرفی کنید. این باعث افزایش اشتیاق و انگیزه در کودکان شما می شود و از این طریق به خلاقیت کودک افزوده می شود. هنگام مشاهده نقاشی ها، مجسمه ها، تندیس ها، عکس ها و سایر اشکال هنری، با کودک خود در مورد آنچه می بینید و فکر می کنید، صحبت کنید.

برای پیدا کردن اشیای پنهان در نقاشی های موجود در موزه، یکدیگر را به چالش بکشید

از طریق بازی کردن مانند بازی من جاسوسی می کنم، برای  مشاهده دقیق تر، کودک خود را به چالش بکشید. همچنین می توانید در مورد شگفتی های یک نقاشی با یکدیگر صحبت کنید.

کاوش در هنر اطراف شما

قبل از اینکه کودکان خواندن و نوشتن را بیاموزند، قرار گرفتن در معرض هنر آنها را قادر می سازد تا تفکر انتزاعی را بیان کنند. آنها از این طریق یاد می گیرند که اشیا را از دید خود ببینند. با بررسی و ساخت انواع آثار هنری از جمله هنر انتزاعی، کودکان یاد می گیرند که فردی با بیانات و ایده های منحصر به فرد باشند.

برای افزایش خلاقیت در فرزندان والدین می توانند:

هنگام نقاشی کردن کودکان در کنار آنها بمانید

کودکان خردسال نمی توانند نقاشی های واقع گرایانه ایجاد کنند. اما آنها از نقاشی کردن و داستان تعریف کردن همراه با شما لذت می برند.

پوسترها و کارهای هنری کودک خود را به نمایش بگذارید

حتماً نقاشی های کودکان خود را به دیوارهای کوتاه متصل کنید تا کودک شما بتواند آنها را ببیند. سپس در مورد هنر آنها به روشی که در موزه ها مشاهده می کنید و در مورد آنها صحبت می کنید، با کودکان خود بحث کنید.

انواع مختلف اشکال را در کار آنها کاوش کنید

شما می توانید در مورد کارها و تصمیماتی که کودکان در روند خود قرار می دهند، صحبت کنید. به عنوان مثال، بگویید که من متوجه شدم شما دوست دارید هنگام نقاشی ابرها به آن خطوط مارپیچی اضافه کنید.

افزایش خلاقیت

هنگام پیاده روی در طبیعت عکس بگیرید

شما می توانید هنگام پیاده روی در طبیعت از گل ها، گیاهان و اشیا عکس بگیرید. سپس اندازه و نگاه عکس ها را تغییر دهید تا ببینید دیدگاه کودکان شما چگونه تغییر می کند.

عادت های مشهور هنرمندان در افزایش خلاقیت بزرگسالان

خلاقیت مهارتی نیست که منحصراً به هنرمندان اختصاص داشته باشد. همه افراد برای حل مشکلات، بیان احساسات خود و ارتباط بهتر با دیگران از خلاقیت استفاده می کنند. همه ما آرزو داریم خلاق باشیم اما اکثر ما نمی دانیم چگونه مهارت های خلاقانه خود را ارتقا دهیم. خوشبختانه خلاقیت لزوماً چیزی نیست که شما با آن متولد شده باشید. بلکه می توان آن را یاد گرفت، افزایش داد و دوباره بازیابی کرد. بسیاری از هنرمندان برای بهبود فرایندهای خلاقانه خود و تولید آثار هنری برجسته، از یکسری ترفندها و روال استفاده می کنند.

در اینجا چندین مورد وجود دارد که می توانید جهت افزایش خلاقیت، از آن ها استفاده کنید:

مراقبه

مراقبه و مدیتیشن مدت هاست که به عنوان روشی برای افزایش خلاقیت در هنرمندان مورد استفاده قرار می گیرد. خالی کردن ذهن خود از استرس و محرک ها، به شما این امکان را می دهد که ایده های جدیدی را خلق کنید. همچنین این باعث می شود از دنیای اطراف خود و جهان، بیشتر آگاه شوید. مطالعات نشان داده اند که مراقبه باعث بهبود انعطاف پذیری، ابتکار، روحیه عمومی و جزئیات در افراد می شود. بنابراین جای تعجب نیست که هنرمندان به عنوان بخشی از کارهای روزمره خود مراقبه انجام می دهند.

خوابیدن به اندازه کافی

برخی از مردم اغلب هنرمندان را افرادی می بینند که به اندازه ای در کار و فعالیت خود غرق می شوند که زمان کافی برای خوابیدن ندارند. اگرچه تعداد محدودی از هنرمندان از بی خوابی رنج می برند، اما سایر آنها بر اهمیت خواب برای افزایش خلاقیت خود تاکید می کنند.

قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید

شاید ساده ترین راه برای تغییر در روند روزمره شما، زمان خروج از رختخواب باشد. اگر مایل هستید به افزایش خلاقیت خود می باشید، قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید. هنرمند آمریکایی جورجیا اوکیف عادت داشت که هر روز قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شود و روز خود را با تماشای طلوع خورشید آغاز کند. بیدار شدن زود هنگام در صبح به او اجازه می داد کار خود را بدون وقفه انجام دهد. او بر این باورست که صبح بهترین زمان برای فعالیت است. زیرا بیشتر افراد در خواب هستند.

اگر شما صبح زود از خواب بیدار نمی شوید، می توانید روال عکس آن را امتحان کنید. بسیاری از هنرمندان بهترین آثار خود را در  پایان عصر یا در هنگام شب خلق کرده اند. کارکردن در اواخر شب مزایایی مانند کار در صبح زود دارد. شب ها به طور استثنایی ساکت هستند و به شما اجازه می دهند بدون وقفه کار کنید.

وقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید

بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند که توسط خلاقیت های دست ساز و فناوری احاطه شده اند. بازدید از مناظر طبیعی نیاز به صرف مقدار بیشتری وقت و تلاش دارد. اما گذراندن وقت در طبیعت بدور از شهرهای بزرگ و فناوری های بشر می تواند موثرترین روش برای تقویت خلاقیت شما باشد.

افزایش خلاقیت

در طول قرن ها بسیاری از هنرمندان برای الهام گرفتن به طبیعت روی آورده اند. بیرون بردن بوم رنگ آمیزی و رفتن به هوای آزاد، مهمترین جنبه امپرسیونیسم بود. اما برخی از هنرمندان مدرنیسم مانند جورجیا اوکیف بدون شک تحت تاثیر پیاده روی های طولانی مدت در حومه شهر قرار گرفته اند.

طبیعت سرشار از رایحه ها، مناظر و صداها است که مطمئنا الهام بخش زندگی شما هستند. تحقیقات نشان داده اند که گذراندن زمان در طبیعت می تواند تا 50 درصد خلاقیت و توانایی حل مشکلات را افزایش دهد. همچنین گذراندن زمان در طبیعت تمایل به یادآوری خاطرات پسندیده را که می تواند به افزایش خلاقیت حافظه شما کمک کند، افزایش می دهد.

گوش دادن به موسیقی

هنرمندان غالبا موسیقی الهام بخش گوش می دهند تا بتوانند آب های خلاقیت خود را به جریان درآورند. موسیقی از این قدرت برخوردار است که خلق و خوی شما را بهبود بخشد، روحیه شما را بالا برد، فضای حاکم بر اتاق را تغییر دهد و همدلی را افزایش دهد. از آنجا که نوازندگان غالبا احساسات خود را از طریق موسیقی ابراز می کنند، دیگر هنرمندان می توانند درد، عشق و اضطراب را در کار آنها احساس کنند.

در دنیای امروز خلاقیت یکی از مهارت های مورد نیاز کارفرمایان است. خلاقیت در تعداد بی شماری از زمینه ها از جمله ریاضی، علوم، حسابداری، تجارت و غیره مهم است. خلاقیت این امکان را به شما می دهد تا به راحتی استرس را کاهش داده و راه حل های کارآمد را انتخاب کنید. خلاقیت همچنین می تواند بهره وری را در زندگی شخصی شما را افزایش داده و بهزیستی جسمی و روحی شما را بهبود بخشد.

قدم زدن

مطالعات نشان می دهند که افراد هنگام پیاده روی، بیشتر از زمانی که در حال نشستن هستند تمایل به ایجاد خلاقیت دارند. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می تواند نقش مهمی در تقویت محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد. همچنین مطالعات نشان داده اند که یک پیاده روی ساده می تواند به طور موقت انواع خاصی از تفکر را بهبود بخشد. بنابراین، اگر شما به میز کار خود چسبیده اید و در تلاش برای خلق یک ایده خوب هستید، ازمیز فاصله گرفته و پیاده روی کنید.

به خودتان پاداش دهید

مطالعات نشان می دهند که زمانی که برای نقاشی های خلاقانه به فرزندان خود پاداش می دهید، در واقع خلاقیت کار آنها افزایش می یابد. بنابراین اگر می خواهید الهام بخش باشید، سعی کنید مورد مطلوبی را به عنوان پاداش برای راه حل خلاقانه به خود وعده دهید. اما در آن زیاده روی نکنید زیرا با خطر کم شدن انگیزه شما همراه است.

با الهام خود را احاطه کنید

برخی روانشناسان اظهار داشتند که محیط اطراف نیز در روند خلاقانه نقش دارند. تحریک محیطی می تواند روند تفکر خلاق را تسهیل کند. بنابراین محیط اطراف خود را با چیزهایی که فکر می کنید الهام بخش و انگیزه بخش هستند، پر کنید. فضایی را ایجاد کنید که به شما کمک می کند با انرژی باشید. به دنبال تجربیات و و تنظیمات تحریک کننده ای باشید که می توانند به ابتکار عمل گرایی شما کمک کنند.

محدودیت ایجاد کنید

در هنگام تلاش برای حل یک مشکل، مردم اغلب بر روی بدیهیات تکیه می کنند تا بتوانند ساده‎ترین راه حل را برای خود بیابند.  این اغلب منجر به نتایج خوب می شود. اما این همچنین می تواند به مجموعه های ذهنی و ثبات عملکردی که تفکر خلاقانه را چالش برانگیز می کند، منجر شود. یکی از راه های غلبه بر این موضوع، قرار دادن محدودیت ها یا مقاومت در تفکر شما است. این می تواند در واقع به راه حل های خلاقانه تر منجر شود.

بنابراین، دفعه بعد که سعی در حل یک مشکل دارید، سعی کنید مواردی را که می توانید استفاده کنید، محدود کنید. تا از این طریق یک راه حل خلاقانه ارائه دهید. ممکن است شما از این طریق با ایده های جدید و خلاقانه ای روبرو شوید که قبلاً به آنها فکر نکرده باشید.

افزایش خلاقیت


بیشتر بخوانید: مدیتیشن بی ضرر و بدون زحمت


دور کردن افکار پوچ

در دنیای پیشرفته و متمدن امروزی، حواس پرتی فقط تنها با یک کلیک فاصله دارد. به جای پر کردن لحظات خود با برنامه ها، بازی ها، ایمیل و بازدید از وب سایت ها، سعی کنید این امکان را به خود دهیدکه برای ایجاد یک کار جادویی خسته شوید.

مشکل را دوباره مفهوم  سازی کنید

یکی از ویژگی های افراد خلاق این است که آنها مشکلات را دوباره مفهوم سازی می کنند. به جای ادامه متوسل شدن به همان دیوار روانی قبلی، سعی کنید قدمی به عقب بردارید. سپس از همان ابتدا دوباره به مسئله مراجعه کنید. از خود بپرسید آیا روش دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد، آیا می توانید از زاویه ای دیگر به مسئله نگاه کنید؟ شما با ایجاد یک دیدگاه جدید، می توانید تفکر خلاق را تقویت کرده و از این طریق به راه حل های جدیدتری برسید.

انواع احساسات را دریافت کنید

محققان مدت هاست تصور می کنند که احساسات مثبت به شدت با افزایش خلاقیت در ارتباط است. اما در یک مطالعه دیگر مشخص شد که هر دو حالت احساسی مثبت و منفی با تفکر خلاق و کاهش یا افزایش خلاقیت در ارتباط هستند. این بدان معنا نیست که باید عجله کنید و خود را در وضعیت بدی قرار دهید تا فقط الهام بگیرید.

اما دفعه بعد که خود را در وضعیت عاطفی منفی مشاهده کردید، سعی کنید مقداری از آن انرژی را برای حل یک مشکل و یا انجام یک کار به کار گیرید. احساسات منفی می توانند ناخوشایند باشند اما هنگامی که در شرایط روحی بدی نیز قرار دارید، می توانید با کار کردن بر چیزی مولد از ان بیشترین استفاده را ببرید.

خودتان را در رنگ آبی احاطه کنید

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند تاثیرات متفاوتی بر خلق و خوی، احساسات و رفتارها داشته باشند. تحقیقات نشان داده اند که رنگ آبی به افراد کمک می کند که خلاقانه تر فکر کنند. به گفته محققان، رنگ آبی باعث تشویق افراد برای تفکر بدون مرز می شود. از آنجا که رنگ آبی به شدت با طبیعت، صلح و آرامش در ارتباط است، این رنگ به افراد کمک می کند تا در اکتشاف و خلاق بودن احساس امنیت کنند.