مردم به دلایل مختلف مانند علاقه و عوامل فرهنگی و شخصی، از تاتو و خالکوبی استفاده می کنند. دلایل متعددی نیز وجود دارد که مردم را به پاک کردن تاتو و خالکوبی وا می دارد. اگرچه گفته می شود که تاتو ها و خالکوبی ها دائمی هستند، اما می توان آن ها را از بین برد. در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره روش های پاک کردن تاتو و خالکوبی پرداخته و با آنها آشنا می شویم.

پاک کردن تتو و خالکوبی

فرایند پاک کردن تاتو و خالکوبی

پاک کردن تاتو و خالکوبی قدیمی از تاتو هایی که به تازگی زده شده‎اند، راحت تر است.

برخی از رنگ های خالکوبی مانند:

 • سیاه
 • قهوه ای
 • سبز
 • آبی تیره

هرچه تاتو ها و خالکوبی ها بزرگتر و جدیدتر باشند و از رنگ های بیشتری تشکیل شده باشند، از بین بردن آن ها علاوه بر هزینه بیشتر، مدت زمان بیشتری نیز طول می کشد.

عوامل زیر می توانند فرایند پاک کردن تاتو و خالکوبی را دشوار تر کنند:

 • داشتن پوست تیره تر
 • شرایط پوستی خاص مانند اگزما (سودا)
 • شرایط بهداشتی و سلامتی که بر پوست اثر می گذارند، مانند هرپس.

اگرچه عوامل بالا نمی توانند مانع از پاک کردن تاتو و خالکوبی شوند، اما می توانند باعث دشواری و به طول انجامیدن فرایند آن شوند.

پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از لیزر

از نظر بسیاری از متخخصان، برداشت و رفع لیزری تاتو و خالکوبی موفق ترین و موثر ترین راه برای از بین بردن آن است. امروزه بسیاری از تاتو ها و خالکوبی ها از طریق لیزرهای Q-switched از بین می روند. این لیزر با ارسال موجی از انرژی باعث افزایش حرارت جوهر تاتو و خالکوبی می شود و به حل شدن و از بین رفتن آن کمک می کند. پاک کردن تاتو و خالکوبی به چند جلسه درمان لیزری نیاز دارد و عموما چند هفته طول می کشد. معمولا لیزر باعث از بین رفتن کامل تاتو و خالکوبی نمی شود اما باعث محو و کمرنگ تر شدن آن می شود.

چه کسانی باید از رفع لیزری تاتو استفاده کنند؟

تاتو ها و خالکوبی هایی که از تنوع رنگ برخوردارند، سخت تر پاک می شوند و معمولا برای از بین بردن آن ها باید از لیزرهای مختلف و طول موج های حرارتی متفاوت استفاده کرد. درمان لیزری بیشتر برای پوست های روشن استفاده می شود زیرا لیزر می تواند باعث تغییر رنگ پوست های تیره تر شود. اگر پوست تیره دارید، بهترین درمان لیزری، درمان لیزر Q-switched یا لیزر YAG است چرا که تغییرات کمتری در رنگ پوست شما ایجاد می کنند. بدیهی است که تاتو های قدیمی و محو شده آسان تر از آن هایی که به تازگی زده شده اند از بین می روند.

استفاده از این روش چقدر هزینه دارد؟

هزینه پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از لیزر به اندازه تاتو ، رنگ و سن آن بستگی دارد. از آنجایی که تاتو و خالکوبی جزو فنون آرایشی و زیبایی محسوب می شود، اکثر شرکت های بیمه از درمان ها و جراحی های پاک کردن لیزر پشتیبانی نمی کنند.

پاک کردن تتو و خالکوبی

حذف و برداشت تاتو با لیزر چگونه است؟

پاک کردن و از بین بردن تاتو در کلینیک های زیبایی انجام می شود. تکنسین لیزر در ابتدا با استفاده از مواد خاصی محل تاتو و خالکوبی را بی حس و سپس درمان لیزری را آغاز می کند. طی فرایند پاکسازی، ممکن است پوست خونریزی کند و یا تاول زده و متورم شود. این روند در جلسات متوالی ادامه پیدا می کند تا تاتو و خالکوبی شما، تا حد دلخواهتان، محو شود. میانگین جلسات لازم در افراد مختلف متفاوت است اما عموماً شش تا هشت جلسه به طول می انجامد. مدت زمان میان جلسات نیز حدود شش تا هشت هفته است.

مراقبت های پس از درمان

تکنسین و متخصص، اطلاعات و مراقبت های ویژه بعد از درمان را به شما گوشزد می کند. به طور معمول، در چند روز اول پس از درمان، از پماد های آنتی باکتریال (ضد باکتری) برای جلوگیری از بروز عفونت و کمک به فرایند درمان استفاده می شود.

حداقل به مدت دو هفته پس از درمان:

 • محل درمان شده را تمیز و خشک نگهدارید
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید
 • محل درمان شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید
 • تاول ها و تورم های ایجاد شده را فشار ندهید

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

برخی از بروز و ایجاد زخم در محل تاتو گزارش می دهند. برای جلوگیری ازین عامل و سایر عوامل احتمالی مانند تاول، از وارد کردن و فشار و ضربه به محل درمان شده تاتو خودداری کنید و توصیه های پزشک خود غافل نشوید.

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی که به آن رفع و برداشت تاتو از طریق ایجاد برش یا شکاف نیز می گویند، یعنی بریدن و حذف پوست خالکوبی شده و کشیدن و نزدیک کردن لبه های پوست به یکدیگر. این روش تهاجمی ترین روش و در عین حال بهترین روش برای پاک کردن تاتو و خالکوبی است.

پاک کردن تتو و خالکوبی

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

اگرچه پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از جراحی جزو موثرترین روش های از بین بردن تاتو است، اما این روش نسبت به برخی از روش های دیگر هزینه بیشتری دارد و معمولا زخمی از خود به جا می گذارد. به همین دلیل بهتر است از آن برای پاک کردن تاتو و خالکوبی های کوچک استفاده شود.

هزینه برداشت و رفع تاتو با استفاده از جراحی چقدر است؟

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی نسبت به رفع آن با لیزر و یا پوست خراشی به صرفه تر است. بسته به اندازه تاتو یا خالکوبی، هزینه پاک کردن آن در جاهای مختلف می تواند متفاوت باشد که همانطور که قبلا گفته شد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی چگونه صورت می گیرد؟

این جراحی در کلینیک و توسط جراح پلاستیک انجام می شود. جراح با تزریق مواد آنستاتیک و ایجاد بی حسی موضعی، جراحی را آغاز می کند تا احساس درد نکنید. از ابزاری به نام اسکالپل (چاقوی کوچک جراحی یا کالبدشکافی) برای از بین بردن رنگ تاتو در پوست استفاده می شود و سپس لبه های پوست بهم متصل می شود. مدت جراحی بسته به اندازه تاتو و روشی که تکنسین از آن استفاده می کند، می تواند از یک ساعت تا چند ساعت به طول بیانجامد.

مراقبت های پس از درمان

برای چند روز اول پس از جراحی، استفاده از پماد برای کمک به بهبود زخم و جلوگیری از ایجاد عفونت توصیه می شود. محل جراحی شده را برای مدت دو هفته تمیز و دور از نور خورشید نگهدارید.

پاک کردن تتو و خالکوبی

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

ایجاد زخم پس از جراحی بسیار رایج است اما می توان از بروز زخم های شدید جلوگیری کرد. برای اینکار از دستورالعمل ها و توصیه های پزشک پیروی کرده و پس از عمل به محل جراحی شده فشار وارد نکنید.

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق پوست خراشی

در پوست خراشی از دستگاهی برای خراشیدن و لایه برداری پوست استفاده می شود تا جوهر تاتو خارج شود. این روش جزو روش های کمتر رایج برای از بین بردن و پاک کردن تاتو و خالکوبی است. میزان تاثیرگذاری این روش در افراد مختلف متفاوت است و معمولا بخش بزرگی از تاتو و خالکوبی را از بین می برد.

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

این روش برای افرادی که پوست حساس یا شرایط پوستی خاصی مانند اگزما (سودا) دارند توصیه نمی شود. داشتن خون رقیق می تواند خطرات احتمالی مانند خونریزی، کبودی و تغییر رنگ پوست را به همراه داشته باشد. احتمال تغییر رنگدانه های پوستی در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند بیشتر است.


بیشتر بخوانید: آشنائی با انواع تغییر رنگ پوست و علل آن‎


هزینه درمان پوست خراشی چقدر است؟

هزینه این روش نیز مانند روش های قبل در مرحله اول به اندازه و رنگ تاتو و خالکوبی بستگی دارد. در نظر داشته باشید که هرچه تاتو و خالکوبی شما محو تر شود و بیشتر از بین برود، هزینه آن نیز بیشتر می شود.

پوست خراشی چگونه است؟

طی یک جلسه پوست خراشی، متخصص و تکنسین برای کاهش درد و سوزش، ماده بی حس کننده بر پوست شما اعمال می کند. سپس دستگاه، لایه برداری پوست را شروع کرده تا جوهر تاتو و خالکوبی از بین برود. این درمان معمولا طی یک جلسه و در کلینیک های زیبایی انجام می شود. مدت جلسه معمولا به اندازه و رنگ تاتو و خالکوبی بستگی دارد. تاتو هایی که بزرگ تر اند و یا از رنگ های متنوع تری تشکیل شده اند، معمولا در جلسات بیش از یک ساعت پاک می شوند.

مراقبت های پس از درمان

متخصص شما ممکن است استفاده از یک کرم آنتی باکتریال را به منظور جلوگیری از ایجاد زخم و بهبود و کاهش زخم ها توصیه کند. محل تاتو ممکن است تا چند روز پس از درمان قرمز، متورم و یا منجر به حس درد شود. بهبودی کامل طی دو تا سه هفته صورت می گیرد اما قرمزی زخم حاصل از آن معمولا هشت تا دوازده هفته طول می کشد.

توصیه های دیگر متخصص شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به مدت سه تا شش ماه از تماس نور مستقیم خورشید با محل تاتو خودداری کنید.
 • در مواقعی که خارج از خانه هستید، از کرم ضد افتاب استفاده کنید.
 • تا زمان بهبود، از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • از خیس شدن محل خودداری کنید.

پاک کردن تتو و خالکوبی

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

همانطور که گفته شد، بروز زخم پس از پاک کردن تاتو و خالکوبی بسیار رایج است.

موارد زیر می توانند برای زخم ها مفید باشند:

 • استفاده از پمادهای تجویز شده
 • استفاده از ضد آفتاب
 • اجتناب از تماس مستقیم با نور خورشید
 • استفاده از روغن ها و کرم های خاص برای بهبودی کامل محل درمان

همچنین پوست خراشی می تواند باعث بروز موارد زیر نیز شود:

 • تغییر در رنگ پوست، مانند روشن شدن پوست، تیرگی و یا بروز لکه های پوستی
 • عفونت
 • قرمزی، تورم و خونریزی
 • زخم ناشی از پوست خراشی ناقص

برای جلوگیری از بروز این عوامل طبق توصیه ها و دستورالعمل های پزشک خود عمل کنید.

آیا کرم ها برای پاک کردن تاتو و خالکوبی تاثیری دارند؟

کرم ها و پماد های پاک کننده و تاتو و خالکوبی که بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا جزو ارزان ترین روش ها هستند و دلیل آن این است که هیچگونه مدرکی مبنی بر تاثیر داشتن آن ها وجود ندارد. طبق نظر متخصصان، این کرم ها در بهترین حالت، تنها باعث محو شدن تاتو و خالکوبی می شوند. به دلیل بالا بودن احتمال سوزش و خارش پوست و بروز واکنش های الرژیک و حساسیت زا، متخصصان استفاده از این کرم  ها را توصیه نمی کنند.

پوشاندن تاتو با استفاده یا پاک کردن تاتو و خالکوبی ؟

یکی از راه های دیگر، پوشاندن تاتو با یک تاتو دیگر است، اگر چه این روش به معنی استفاده دوباره از یک جوهر و تاتو دائمی بر پوست است.

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

پوشاندن تاتو با تاتوی دیگر روشی موثر، سریع و کارآمد است و برای کسانی که از تاتو فعلی شان راضی نیستند اما با داشتن تاتو و خالکوبی در طرحی دیگر مشکلی ندارند مناسب است.

هزینه پوشاندن تاتو با تاتوی دیگر چقدر است؟

اگر شما تاتو دارید، پس با نرخ و هزینه های آن آشنا هستید. طبق مصاحبه های انجام شده، نرخ تاتو های کوچک بسته به اندازه، طرح و رنگ های مورد نظر، می تواند متفاوت باشد. اما معمولا هزینه آن بیشتر از تاتوی اصلی است.

استفاده از این روش چگونه است؟

پوشاندن تاتو با تتوی دیگر نیازمند طراحی جدید، با خطوط پررنگ تر و حاشیه های بیشتر است. طراحی تاتو بر روی پوست شما بسته به اندازه تاتوی سابق، اندازه تتوی جدید و طرح آن می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

مراقبت در طول مرحله نقاهت

دستورالعمل ها و توصیه های لازم توسط هنرمند و طراح تاتو به شما داده می شود و همچنین به شما گفته می شود که تا چه مدت بانداژ تتو را بسته نگهدارید. به طور کلی، شستن روزانه محل تتو با صابون مرطوب و بدون مواد شیمیایی عطراگین و خشک کردن آن به آرامی تا چندین روز پس از اعمال تاتو ضروری است.

پاک کردن تتو و خالکوبی

لازم به ذکر است که در طی مدت بهبود زخم های تاتو و خالکوبی ، از اعمال فشار و یا کندن تکه ها و لایه های پوست اطراف آن خودداری کنید. امتناع از شنا کردن، تماس مستقیم آفتاب، پوشیدن لباس های تنگ که می تواند به پوست در محل تتو بچسبد نیز حائز اهمیت است.

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

بهتر است خالکوبی توسط متخصصان تتو که گواهینامه و مجوز آن را دارند و از وسایل و تجهیزات پاکیزه و استریل شده استفاده می کنند انجام شود. متخصص و طراح تتو باید از دستکش مخصوص نیز استفاده کند. اکثر افراد پس از انجام تتو، جز زخم شدن و قرمزی محل تتو، مشکل خاص دیگری ندارند. احساس خارش و یا سوزش نیز در محل تتو در طول مدت درمان زخم های حاصل بسیار طبیعی است.

برخی از خطرات احتمالی که ممکن است بوجود آیند عبارتند از:

واکنش های آلرژیک یا حساسیت

برخی از افراد به مواد رنگی مورد استفاده در تتو، مخصوصا رنگ های آبی، زرد و یا سبز، واکنش آلرژیک نشان می دهند. این واکنش ها می توانند حتی سال ها پس از انجام تتو بروز کنند.

بیماری هایی که از طریق خون انتقال پیدا می کنند

استفاده از ابزارها و تجهیزات استریل نشده می تواند منجر به انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت و یا بیماری باکتریایی استافیلوکوکوس اورئوس شود. اگر چه این موارد به ندرت پیش می آیند اما آگاهی و اطمینان از آن ها بسیار مهم است.

پیچیدگی و رنج هنگام اسکن MRI

اگر در آینده پزشک شما درخواست تهیه MRI کند، ممکن است در ناحیه تتو احساس درد و سوزش بوجود آید و یا تصویر MRI دارای مداخلات و مشکلاتی در ناحیه تتو باشد.

زخم شدن و التهاب

این موارد می توانند دائمی باشند و در صورت عدم استفاده از تجهیزات استریل شده و یا تخصص نداشتن طراح تتو بوجود می آیند. همچنین ممکن است بافت زخم شما برامده شود که به آن کلوید گفته می شود.

عفونت های پوستی

معمولا عفونت های پوستی هنگامی رخ می دهند که به توصیه های طراح تتو و مراقبت های پس از تتو اهمیت داده نشود.


بیشتر بخوانید: شناخت و درمان انواع عفونت های پوستی


سخن آخر در مورد پاک کردن تاتو و خالکوبی

تتو ها و خالکوبی ها از روش ها و فنون رایج و همچنین دائمی آرایشی و تزئینی هستند و روش هایی نیز برای از بین بردن و یا محو و کمرنگ کردن آن ها وجود دارد. روش های پاک کردن تاتو و خالکوبی به لحاظ هزینه، مدت درمان و یا کیفیت پاکسازی متنوع هستند. آگاهی از روش های مختلف میتواند به شما در انتخاب تصمیم مناسب کمک کند.

چه مدت طول می کشد تا کاملا یک تاتو و خالکوبی از بین برود؟

پاک کردن کامل یک تتو معمولا به بیش از یک جلسه و حتی شاید تا دوازده جلسه پاکسازی نیاز داشته باشد. قبل از آغاز فرایند پاک کردن و از بین بردن تتو، یک جلسه معاینه برگزار می شود تا متخصص از سوابق پزشکی شما مطلع شود و جوهر تاتو و خالکوبی شما را بررسی کند. به عقیده متخصصان، انتخاب روش مناسب برای پاک کردن تتو به سن تتو، اندازه و رنگ آن و سابقه پزشکی فرد بستگی دارد.

معمولا راه حل طلایی برای این کار استفاده از لیزرهایی با طول موج پیکوثانیه است که معمولا طی 7 تا 10 جلسه انجام می شود و فاصله میان جلسات عموما شش تا هشت هفته است. روش های درمان و مدت درمان به توانایی بدن شما در از بین بردن و حل کردن جوهر نیز بستگی دارد. به طور کلی، هرچه تاتو و خالکوبی شما از رنگ های بیشتری تشکیل شده باشد، به روش های درمانی بیشتری نیازمندید، به عنوان مثال در درمان با لیزر، رنگ های مختلف به طول موج های متفاوتی واکنش نشان می دهند و هر کدام در طول موج خاصی از بین می روند.

آیا پاک کردن تاتو و خالکوبی آسیب رساننده است؟

پاک کردن تاتو و خالکوبی همانند کشیدن آن در ابتدا، می تواند بسیار دردناک باشد اما مقدار این درد بسته به مقاومت و توان شما در برابر درد دارد اما معمولا درد پاک کردن و از بین بردن تتو کمتر از کشیدن آن است. پاک کردن تتو از برخی قسمت های حساس بدن مانند مچ دست، روی دنده ها و یا قوزک پا می تواند دردناک تر از سایر قسمت  ها باشد. اگرچه راه هایی نیز برای کاهش این درد وجود دارد. راه هایی مانند: استفاده از کرم و پماد بی حس کننده و یا استفاده از دستگاهی که پوست دست را خنک می کند تا از احساس ناراحتی فرد بکاهد.

پاک کردن تتو و خالکوبی

آیا همه تتو ها از بین می روند؟

بله، تتو ها و خالکوبی ها معمولا به طور کامل از بین می روند اما در شرایطی نیز، مانند استفاده از جوهری خاص، تتو ممکن است کاملا پاک نشود. رنگ سیاه خالص آسان ترین رنگ برای پاک کردن است و قرمز نیز می تواند به آسانی پاک شود. اما رنگ هایی مانند زرشکی، رنگ های روشن و یا خاکستری به سختی با لیزر پاک می شوند. برخی رنگ ها مانند زرد، نارنجی و یا قهوه ای ممکن است اصلا با درمان لیزری پاک نشوند.

آیا می توان از نمک برای پاک کردن تاتو و خالکوبی استفاده کرد؟

ممکن است شنیده باشید که برخی برای پاک کردن و از بین بردن تتوی خود از محلول آب و نمک استفاده می کنند. بنا بر AAD این روش می تواند تا حدی خطرناک نیز باشد. تحقیقات نشان می دهند که خراشیدن سطح و لایه های پوست و استفاده از نمک برای پاک کردن تتو می تواند منجر به ایجاد درد، زخم و عفونت جدی شود.

توصیه ها و مراقبت های پس از طراحی تتو

نوار و بانداژ زخم را تا مدتی باز نکنید.

برخی توصیه می کنند بانداژ زخم را به مدت یک ساعت و برخی می گویند تا یک روز باز نکنید و این وظیفه طراح تتو است که با توجه به شرایط تتو دستورالعملی را به شما بدهد.

پس از باز کردن بانداژ، محل تتو را به خوبی بشویید.

با استفاده از صابون های غیرالکلی، محل تتو را به خوبی و به آرامی بشویید تا خون و پلاسمی خشک شده در سطح پوست از بین برود.

پس از شستن، تتوی خود را خشک کنید.

با استفاده از یک حوله تمیز، محل تتو را به آرامی و با ضربات آرام خشک کنید. محل تتو را با مالیدن حوله بر پوست خشک نکنید.

کمی لوسیون (نرم کننده) بمالید.

پس از خشک کردن تتو، پوست را با لایه ای از لوسیون و یا محصولات نرم کننده ماساژ دهید تا رطوبت پوست حفظ شود.

محل تتو را متناوباً بشویید.

فرایند تمیز کردن محل تتو را تا زمانی که زخم های آن بهبود یابد به همین شکل انجام دهید.

یادتان باشد که تتوی شما تا زمانی که کاملا خوب نشده باشد در مقابل میکروب ها و باکتری ها آسیب پذیر است. تمیز کردن تتو معمولا تا 2 الی 4 هفته باید به همین صورت انجام شود.

پاک کردن تتو و خالکوبی

از خاراندن و خراشیدن پوست جلوگیری کنید.

خاراندن و خراشیدن تتو می تواند منجر به طول کشیدن بهبود زخم ها و محو شدن یا کمرنگ شدن تتو شود. همچنین احتمال عفونت را نیز افزایش می دهد.

تتو و محل تتو را تا مدتی از تماس مستقیم با نور خورشید دور نگهدارید.

محل تتو را در معرض نور خورشید قرار ندهید و ترجیحا از کرم های ضد افتاب استفاده نکنید.

محل تتو را از اب دور نگهدارید.

آب با داشتن باکتری های خاص می تواند منجر به بروز مشکل در تتوی شما شود. بهتر است مدت استحمام کوتاه باشد و از شنا کردن نیز خودداری کنید.

پس از بهبود نیز به مراقبت از تتو ادامه دهید.

حتی پس از بهبود زخم ها و قرمزی پوست نیز بهتر است از تتو دربرابر خورشید و برخی عوامل مراقبت کرده و حفظ رطوبت آن را نیز مد نظر داشت. داشتن پوست سالم به جلوه بهتر تتو میانجامد.

یوگا و پاک کردن تاتو و خالکوبی

بهبودی و ترمیم

چگونه فعالیت ها و تمرین های سنتی که برای حفظ سلامت جسم و روان استفاده می شدند، می توانند در فرایند مدرن پاک کردن و از بین بردن تتو تاثیرگذار باشند؟ پاسخ این است که از طریق برانگیختن و تحریک سیستم گردش خون و تمرکز بر فرایند درمان.

اکسیژن و سیستم گردش خون

یوگا بر فرایند تنفس، کنترل ماهیچه در حالات مختلف و آگاهی و حفظ تعادل جسمی و روانی متمرکز است. هنگام نفس کشیدن در یک حالت ثابت، سطح اکسیژن و گردش خون افزایش می یابد. افزایش گردش خون موجب تسریع فرایند بهبود و ترمیم و تسهیل پاک کردن و از بین بردن تتو می شود.

کنترل ماهیچه ها نیز باعث تحریک گردش خون و هدایت بیشتر آن به محل آسیب دیده شده و این خود موجب بالا رفتن توانایی بدن در حل کردن و از بین بردن جوهر تتو می شود. هنگام حفظ تعادل جسمی و روانی، مغز با تمرکز بر یک فعالیت، بدن را نیز در همان جهت کنترل می کند و بدین ترتیب موجب حفظ هارمونی و تعادل می شود. این پایداری و حفظ تعادل موجب آرامش بدن و درنتیجه افزایش گردش خون می شود.

پاک کردن تتو و خالکوبی

پاک کردن تاتو و خالکوبی و الگوهای خواب

حین فرایند پاک کردن و از بین بردن تتو، سیستم عصبی انسان هم به دلیل لیزر و هم به دلیل فشار عصبی ناشی از کل فرایند (مثل خاطرات مرتبط با تتو)، برانگیخته و تحریک می شود. فعالیت ها و تمرین های یوگا از طریق کاهش استرس، کمک به آرامسازی بدن و ریتم های تنفس، به بی اثر کردن این هیجانات و فشار های عصبی کمک می کند. تمام این موارد به طور خودکار در هنگام خواب و بدون نیاز به صرف انرژی و تمرکز صورت می گیرد.


بیشتر بخوانید: آیا خالکوبی باعث بوجود آمدن دیابت می شود؟


پنج درمان طبیعی برای پاک کردن تاتو و خالکوبی در خانه

تتو یکی از هنر های مدرن و جدید و بسیار محبوب است و محدودیتی از نظر محل آن بر بدن وجود ندارد. اگرچه طراحی تتو روی بدن منجر به احساس درد می گردد اما اکثر مردم اصطلاحاً این درد را به جان می خرند. اگرچه امکان از بین بردن تتو از طریق لیزر و یا عمل های جراحی و زیبایی وجود دارد اما این گزینه ها معمولا با صرف هزینه زیادی همراه هستند. در اینجا چند راه که به سادگی در خانه نیز قابل انجام هستند و تاثیر قابل توجهی دارند معرفی شده اند.

1-آلوئه ورا و ماست

اگرچه این روش کمتر شناخته شده است اما تاثیرات شگفت انگیزی دارد. استفاده از آلوئه ورا و ماست نه تنها بر از بین بردن و پاک کردن تتوی شما تاثیر دارد بلکه برای پوست های حساس نیز مفید است و با داشتن مواد مغذی موجب تقویت پوست می شود. کافی است روزانه چهار بار ترکیب این دو ماده را برروی پوست خود بمالید و شاهد محو تر شدن تتوی خود و در نهایت از بین رفتن آن باشید.

از نکات مثبت این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که برخلاف بسیاری از روش های موجود، کاملا بدون درد است. به علاوه، استفاده از این روش موجب تقویت پوست با مواد مغذی مانند ویتامین E و برخی عناصر دیگر و در نتیجه، لطافت بیشتر و روشن شدن پوست می شود.

2-نمک

نمک ماده ای سوزش آور است و عناصر سدیم و کلر موجود در آن، می‎ توانند باعث خراشیدن و پاک کردن تتو شوند. نمک با نفوذ به داخل پوست، ساختار جوهر را از بین می برد. با استفاده از یک اسفنج، محلول آب نمک را به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت برروی پوست خود بمالید.

3-عسل

استفاده از عسل به عنوان یک روش طبیعی، مخصوصا برای تتو های روشن و کوچک، بسیار موثر است. می توانید عسل را با آلوئه ورا و یا ماست ترکیب کرده و آن را به شکل یک خمیر درآورید. سپس ماده حاصل را به مدت 30 دقیقه، به آرامی برروی پوست خود بمالید و از آب گرم نیز برای شستن آن استفاده کنید.

پاک کردن تتو و خالکوبی

4-پودر شن و سنگ های تیز

یکی دیگر از راه های به صرفه استفاده از این ترکیب برای تراشیدن سلول های پوستی است که با جوهر تتو پر شده اند. می توانید آن ها را با آلوئه ورا مخلوط کرده و آن را به شکل خمیر درآورید. سپس آن را بر روی تتوی خود بمالید و شاهد محو شدن و پس از مدتی از بین رفتن آن باشید.

5-لیمو

لیمو به عنوان بهترین گزینه برای پاک کردن و از بین بردن تاتوها محسوب می شود. به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، می توان از لیمو برای سفید کردن و از بین بردن رنگ تیره جوهر تتو استفاده کرد. خاصیت اسیدی لیمو موجب از بین بردن لایه پوستی حاوی جوهر تتو می شود. این کار نه تنها برای پوست مشکلی به وجود نمی آورد، بلکه علاوه بر از بین بردن تاتو و خالکوبی، موجب تقویت و تحریک تقسیم سلولی و لطافت بیشتر پوست می شود.