در تقویم، روزهایی از سال برای بزرگداشت افراد، اقشار خاص یا اتفاقی جهانی نام گذاری شده است. حتی بعضی بیماری ها روز یا هفته دارند.  اما جای سوختگی در این میان خالی است؛ در حالی که علاوه بر درد و رنج بسیار، در رتبه‌بندی بیماری‌ها و هزینه ناشی از آنها، سیزدهمین رتبه را به خود اختصاص داده است. هرسال تعداد زیادی به علت سوختگی جان خود را از دست می‌دهند یا معلول می‌شوند. سوختگی، سرمایه‌های کلانی را از بین می‌برد و رنج جسمی، روحی و هزینه‌های مالی فراوانی را  تحمیل می‌کند. درصورتی که می‌دانیم سوختگی قابل پیشگیری است.

انجمن ققنوس تلاش دارد روز اول دی ماه را به عنوان روز ملی-  مردمی پیشگیری از سوختگی در تقویم شمسی ثبت کند و مراحلی از فرآیند آن طی شده است. این انجمن می‌کوشد با فرهنگسازی و آموزش، شرایطی فراهم کند  تا افراد کمتر دچار سانحه سوختگی شوند.

به گفته دکتر محمد جواد فاطمی، رئیس هیات مدیره انجمن ققنوس، بروز سوختگی در ایران ۸ برابر و میزان مرگ و میر ناشی از آن، بیش از ۲ برابر متوسط جهانی است؛ آن هم به علل استاندارد نبودن فضای فیزیکی، وسایل گرمایشی، پخت و پز، خطوط انتقال نیرو و رعایت نکردن حریم آنها و نیز سهل انگاری و بی‌دقتی.

سوختگی بیماری هزینه‌بری است و هر سال میلیارد‌ها تومان به بودجه کشور اضافه می‌کند. در سوختگی‌های شدید، درمان هر یک درصد سوختگی سطح بدن حدود پنج میلیون تومان است. بیشتر پانسمان‌های نوین و نیز تجهیزات، وارداتی هستند و قیمت بالایی دارند و به همین علت، روند درمان کامل انجام نمی‌شود و مرگ و میر و معلولییت در پی دارد.

سوختگی بیشتر در اقشار فقیر جامعه اتفاق می‌افتد و بروز آن نسبت مستقیم با وضعیت اقتصادی و اجتماعی دارد.به علت فقیر بودن اغلب بیماران و هزینه بالای درمان آن، این رشته از پزشکی درآمدزا  نیست. بخش خصوصی و حتی تامین اجتماعی نیز سهم بسیار اندکی در درمان بیماران سوختگی دارند بیماران باید خود هزینه درمان را بپردازند.

در بیمارانی که زنده می مانند مشکلات خانوادگی، شغلی، اجتماعی و روانی شایع است. از دست دادن شغل یاهمسر، ایزوله شدن از اجتماع و خانواده ، خودکشی و طلاق در این بیماران بیشتر اتفاق می افتد. سوختگی به انواع حرارتی ، الکتریکی، شیمیایی و تشعشعی تقسیم می شود که هر کدام مشکلات و مسائل خاص خود را ایجاد می کند و مهم اینکه بدانیم همه این انواع سوختگی قابل پیشگیری هستند .

باید موضوع سوختگی و مشکلات و هزینه سرسام آور آن جدی گرفته و به موضوع پیشگیری اهمیت داده شود. انجمن ققنوس اقدامات زیادی در حوزه پیشگیری از سوختگی انجام داده است : آموزش در مدارس، حضور و آموزش  در مراکز خرید، پارک ها و ایستگاه های مترو ، اقدام برای افزایش آگاهی عمومی  با ساختن اینفوگرام،  کلیپ و تیزر های آموزشی، برنامه های آموزشی در سرا های محله ، آموزش به بیماران و خانواده های آنها، پیشنهاد و کمک به تشکیل کمیته ملی پیشگیری از سوختگی در وزارت بهداشت ، ایجاد ارتباط با شهرداری، آتش نشانی، وزارت نیرو، وزارت صنعت  معدن و تجارت و تامین اجتماعی و همچنین چاپ بیش از ۱۵ جلد کتاب در زمینه  پیشگیری از سوختگی از اقدامات انجمن است.خواسته انجمن از همه این است نسوزید و نگذارید دیگران بسوزند.

همه باهم برای تقویت و تثبیت روز اول دی ماه روز ملی _مردمی پیشگیری از سوختگی