images
نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند نسبت به نوزادانی که به صورت سزارینی به دنیا می آیند کمتر در معرض چاقی مزمن عستند

نوزادانی كه از طریق عمل سزارین به دنیا می‌آیند، دو برابر بیش از نوزادان دیگر در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند.
 محققان بیمارستان كودكان بوستون در ایالت ماساچوست آمریكا معتقدند زنانی كه از طریق سزارین فرزندان خود را به دنیا می آورند، آنتی بیوتیك هایی مصرف می كنند كه بر باكتری های روده ای نوزاد تاثیر می گذارد و این باكتری های روده ای روند چاقی را در نوزادان سرعت می بخشند.
در این تحقیق یك هزار و ۲۵۵ كودك مورد مطالعه قرار گرفتند كه تعداد ۲۸۴ نفر از آنان از طریق عمل سزارین متولد شده اند و نشان می دهد از هر ۶ كودكی كه به طریق سزارین متولد شده اند یك نفر از آنان به چاقی مبتلا شده اند، اما این آمار در كودكانی كه به طور طبیعی به دنیا آمده اند از هر ۱۳ نفر یك مورد گزارش شده است.
محققان پس از بررسی عوامل دیگری همچون وزن مادر یا وزن نوزاد هنگام تولد دریافتند عمل سزارین نیز می تواند در چاقی كودكان نقش داشته باشد.
به گزارش مجله پزشکی دکترسلام به نقل از روزنامه تلگراف، محقق ارشد این مطالعه گفت: مادرانی كه روش سزارین را انتخاب می كنند باید نسبت به خطرات این عمل و پیامدهای بعدی آن در فرزندان و خودشان آگاه باشند.