سنگ کلیه

کلسیم نقش حیاتی و بسیار مهمی در ساختار بدن، عملکرد طبیعی سلول ها، اعصاب، عضلات و استخوان ها دارد. اگر میزان کلسیم در خون کاهش پیدا کند، بدن با برداشت  کلسیم از بافت استخوانی کمبود را جبران می کند، ولی اگر این عمل مرتبا ادامه پیدا کند منجر به ضعیف شدن و کاهش تراکم استخوان خواهد گردید. بنابراین مصرف کلسیم کافی برای ساخت و حفظ استحکام استخوان و جلوگیری از کاهش تراکم استخوان ضروری است.

بروز سنگهای ادراری بیماری نسبتا شایعی است که حدود 10 درصد جامعه را درگیر می کند و در آقایان شایع تر از خانم ها می باشد. سنگ کلیه یک بیماری عود کننده محسوب می شود بنابراین این گروه از افراد در انتخاب مکمل های کلسیم باید بسیار دقت کنند تا علاوه بر دریافت میزان کافی کلسیم از رسوب آن در کلیه و ساخت سنگ  نیز جلوگیری شود.

یکی از خواص یون سیترات که در ترکیب برخی مکمل های کلسیم بکار می رود این است که در کلیه ها با ترکیب شدن با کلسیم دفع شده از ادرار و ایجاد حالت محلول، و همچنین با قلیایی کردن ادرار از رسوب کلسیم ادرار و تشکیل سنگ های کلیوی پیشگیری می کند.

از دیگر خواص ترکیب کلسیم سیترات، حلالیت و جذب مناسب آن در افرادی است که به دلایل مختلف ناچارند از داروهای ضد اسید معده مانند رانیتیدین و امپرازول استفاده کنند. با توجه به اینکه سایر ترکیبات کلسیم مانند کلسیم کربنات در محیط اسیدی معده جذب بالاتری دارند، برای افرادی که به علت مشکلات گوارشی و مصرف داروهای آنتی اسید نمی توانند از این ترکیبات کلسیم استفاده کنند، ترکیب کلسیم سیترات بسیار ایده آل بوده، بدن ایجاد مشکلات گوارشی براحتی تحمل و جذب می شود.

میزان تراکم استخوان ها با مقدار منیزیم بدن ارتباط بسیار نزدیکی دارد. علاوه بر آن بدن انسان برای تبدیل ویتامین D به فرم فعال و عملکردی آن به منیزیم نیازمند است. ویتامین D در بدن تنها پس از تبدیل شدن به فرم فعال ، می تواند سبب جذب بهتر کلسیم شود.

منیزیم به نحو مطلوبی خطر تشکیل سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم را هم کاهش می دهد و مصرف مقادیر بالاتر منیزیم بطور چشمگیری با کاهش خطر سنگ های کلیوی همراه است. در بررسی های انجام شده روی زنان و مردان در سنین مختلف، مشاهده شده است که میزان منیزیم استخوان ها با افزایش سن رو به کاهش می گذارد.

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد هر چه مقدار ویتامین D در بدن کمتر باشد احتمال شکستگی استخوان ها بیشتر است. در یک مطالعه بالینی مشاهده شد 77% بیمارانی که به شکستگی استخوان ناشی از حوادث دچار شدند، ویتامین D کمتری داشتند. محصول سیترابن با دارابودن کلسیم سیترات،منیزیم و ویتامین D طبیعی مکملی ویژه برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن و جلوگیری از پوکی استخوان است.

دریافت روزانه کلسیم و منیزیم همراه با ویتامین D₃ در مقادیر توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، به عموم مردم و خصوصاً به گروه­های در معرض خطر مانند کودکان در سنین رشد، زنان باردار و شیرده، زنان در دوران یائسگی و بیماران مبتلا به پوکی استخوان تاکید می­شود. شرکت آرین سلامت سینا نماینده انحصاری شرکت هولیستیکای فرانسه با استفاده از دانش و فناوری مدرن محصول سیترابن را به عنوان یک مکمل ویژه برای پیشگیری و درمان  پوکی استخوان ارائه کرده است.

سیترابن مکمل غذایی ویژه محصول شرکت هولیستیکای فرانسه، محتوی کلسیم سیترات، منیزیم دریایی، و همچنین ویتامین Dз   طبیعی است.

مکمل سیترابن را می توان روزانه یک الی دو عدد بعد از غذای اصلی مصرف کرد.