چه عواملی باعث ایجاد غبغب می شوند؟ غبغب در زیر چانه و توسط یک لایه اضافی از چربی ایجاد می شود. چند عامل مختلف در بدن برای ایجاد غبغب با هم هماهنگ می شوند. شناخت این عوامل ممکن است در درک راه های خلاصی از شر غبغب کمک تان کند. زاویه سازی فک همانطور که ممکن است خیلی ها آن را با این عناوین بشناسند یک عمل جراحی است که به دنبال زاویه سازی دائمی و تغییر شکل مجدد فک بیرونی است تا آن را ساده تر و متناسب با بقیه صورت درآورد. ادامه این مطلب ار بخش مقالات پزشکی دکتر سلام را دنبال کنید تا درمورد روشهای جراحی زاویه سازی فک و رفع غبغب اطلاعاتی کسب کنید.

جراحی زاویه سازی فک و رفع غبغب

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

رفع غبغب و زاویه سازی فک

شاید هرگز نمی دانستید که جراحی زاویه سازی فک ممکن است. جراحی بینی و تغییر شکل آن و کشیدن پوست و برطرف کردن چین و چروک های صورت، زیاد به گوش می خورد؛ اما آیا واقعاً امکان تغییر شکل ساختار استخوانی و سخت فک انسان وجود دارد؟ بله؛ به لطف جراحان پلاستیک ماهر حتی فک را هم می توان دوباره شکل داد و به خط فک زیبا و یکپارچه ی زنانه دست یافت.

در بیشتر فرهنگ ها، به ویژه در آسیا، فک ظریف و بیضی شکل مشخصه زیبایی زنان است. اگر از فک مربعی شکل یا پهن خود آگاهی دارید، ممکن است بخواهید روشی را که تحت عنوان جراحی زاویه سازی فک شناخته می شود، امتحان کنید تا خط فک خود را شکل داده و آن را به فرم  vدرآورید.

اما زاویه سازی فک یک عمل جراحی ساده و پیش پا افتاده نیست و مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد انجام عمل جراحی زاویه سازی فک، جزئیات آن را بهتر بشناسید. جراح؛ برای شناسایی بهتر ساختار صورت ممکن است از شما بخواهد که یک سی تی اسکن انجام دهید تا بر این اساس بتواند برنامه و طرح ریزی لازم برای جراحی فک شما را شروع کند.

عوامل موثر در ایجاد غبغب

سن

با افزایش سن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد؛ این مهم می تواند منجر به ظهور پوست اضافی یا شلی و افتادگی آن شود که ممکن است باعث ایجاد غبغب شود.

رژیم غذایی و وزن

در حالی که افزایش وزن همیشه دلیلی بر ایجاد غبغب نیست، اما می تواند به ایجاد آن کمک کند. رژیم غذایی پرکالری، غذاهای فرآوری شده و چربی های ناسالم ممکن است بر افزایش وزن و همچنین بر ایجاد غبغب تأثیر بگذارند.

ژنتیک

ژن های فرد ممکن است در ایجاد غبغب نقش داشته باشند. هر کسی که سابقه خانوادگی پوستی با خاصیت الاستیسیته کم یا غبغب داشته باشد، احتمال دارد دچار غبغب شود.

حالت بدنی

حالت بدنی ضعیف می تواند ماهیچه های گردن و چانه را تضعیف کند. این مهم ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد غبغب شود، زیرا به هنگام عدم استفاده از عضلات، پوست اطراف آن؛ خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

انتقال چربی به صورت

تمریناتی که غبغب را هدف قرار می دهند

تمرین های ساده بسیاری برای رفع غبغب وجود دارد. در حالی که پیرامون اثربخشی این تمرینات تحقیقات علمی اندکی انجام گرفته است، با این حال آن ها عضلات گردن و صورت را هدف قرار می دهند و فعالیت این ماهیچه ها می تواند به چربی سوزی این مناطق کمک کند و ممکن است اصل مهمی برای رهایی از غبغب باشد.

چرخاندن سر (برای گرم کردن)

مانند هر روال ورزشی دیگری، گرم کردن عضلات برای جلوگیری از آسیب دیدگی آن ها مهم است. برای گرم کردن گردن، به آرامی سر را به جلو و پایین بچرخانید و سپس با یک حرکت دایره وار در جهت عقربه های ساعت، سر به سمت عقب و بالا بچرخانید.

پس از چند چرخش، جهت آن را معکوس کنید. از همان حرکت دایره وار برای کشش فک نیز استفاده می شود. فک را به آرامی به سمت چپ، سپس به جلو، سپس راست و سپس عقب بکشید و هر موقعیت را برای یک یا دو ثانیه نگه دارید. اکنون ماهیچه ها گرم شده و آماده ورزش هستند.

نگاه کردن به سقف با حالت لب های سوت زن

این حرکت برای تقویت ماهیچه ها و شل کردن گردن تمرین فوق العاده ای است. شانه های خود را شل کنید و به پشت خود تکیه دهید. سر را به سمت عقب شیب دهید و به بالا نگاه کنید. در این موقعیت، لب هایتان را به حالت سوت زدن جمع کنید؛ اما این کار را به قدری محکم انجام دهید که در هر دو طرف گردن احساس انقباض کنید. بسته به راحتی خود، 10 تا 20 ثانیه در این حالت بمانید. معمولاً برای هر نوبت؛ ده تکرار از این تمرین کافی است.

بوسه بر آسمان

این تمرین شبیه به تمرین قبلی است اما چند تفاوت با آن دارد. صاف بایستید و بازوها و شانه های خود را شل کنید. سر را به عقب برگردانید و به سقف نگاه کنید. لب هایتان را جمع کنید و بر آسمان بوسه بزنید و تا حد ممکن لب هایتان را از صورت دور کنید. هنگامی که این حرکت را به درستی انجام دهید، عضلات سرتاسر گردن و چانه تان باید احساس انعطاف پذیری و کشش کنند. این موقعیت را 5 تا 20 ثانیه ادامه دهید و سپس به وضعیت عادی خود برگردید. در هر نوبت 10 تا 15 بار این حرکت را تکرار کنید.

جراحی زاویه سازی فک و رفع غبغب

فشار توپ

دم دست داشتن یک ابزار ورزشی دستی، روشی عالی برای کمک به برخی از افراد در یادآوری انجام تمرینات است. برای انجام تمرینات گردن، توپ را جایی در نزدیکی میز، تخت خواب یا در مکانی که تمرینات را انجام می دهید؛ قرار دهید. اندازه توپ بر اساس راحتی شخص می تواند از 5 تا 10 اینچ متفاوت باشد و باید فشار دادن آن آسان باشد.

بهترین موقعیت برای انجام تمرین فشار توپ؛ حالت نشسته با شانه های صاف و شل است. برای این کار توپ را زیر چانه خود قرار دهید و آن در حالت ثابت و محکمی به سمت پایین فشار دهید. این حرکت را می توانید در هر نوبت 10 تا 30 بار تکرار کنید.

کشش لب ها

یکی دیگر از راه های موثر برای هدف قرار دادن عضلات چانه و گردن، انجام کشش لب هاست. در حالت ایستاده یا نشسته، لب زیرین خود را تا حد امکان به سمت بیرون بکشید تا چهره ای اخمو تداعی شود. این موقعیت را به مدت 3 ثانیه نگه دارید. در همین حالت از عضلات گردن خود استفاده کنید تا بدون اینکه شانه هایتان حرکت کنند؛ چانه خود را به سمت قفسه سینه تان خم کنید.

این موقعیت را به مدت 3 ثانیه حفظ کنید. ماهیچه ها را شل کنید و دوباره شروع کنید. 10 تا 20 بار یا تا زمانی که گردن تان احساس کشش کند این حرکت را تکرار کنید.

جویدن آدامس

ممکن است جویدن آدامس در نظر چندان کارساز نباشد، اما ممکن است برای افرادی که به دنبال راه های خلاصی از غبغب خود هستند، مفید باشد. مطالعه ای که در مجله آپتیت منتشر شد، نشان داد افرادی که بعد از غذا آدامس می جوند، ممکن است احساس رضایت بیشتری از خوردنی های خود داشته باشند. این کار باعث می شود که آن ها به میان وعده های اضافی (تنقلات) تمایل نداشته باشند.

همچنین آدامس می تواند به افرادی که وزن کم می کنند، کمک کند تا میزان کالری موجود در رژیم غذایی خود را کاهش دهند. آدامس یک تمرین جزئی برای عضلات صورت به خصوص فک است؛ با این حال جویدن منظم آدامس ممکن است به از بین رفتن چربی کل در چانه کمک کند؛ اگرچه احتمالاً این کار به خودی خود انجام نخواهد شد و عوامل بسیاری در آن دخیل اند.


بیشتر بخوانید: تاثیرات روحی ناشی از جویدن آدامس


خمیازه  شیر

نکته این تمرین این است که دهان را در حین چسباندن زبان به ته آن؛ تا آنجا که ممکن است باز کنید، درست مثل خمیازه شیر. این حرکت می تواند یک تمرین عالی برای تقویت ماهیچه های چانه، گردن و صورت باشد به آرامی بایستید یا بنشینید. دهان را تا حد امکان باز کنید تا جایی که زبان تان در حد توان به سمت بالا کشیده شود.

هنگامی که این حرکت به درستی انجام شود، عضلات گردن، چانه و فک باید سفت شوند. به مدت 10 ثانیه زبان را به سمت بیرون بکشید؛ سپس شل کنید. این روند را 10 بار تکرار کنید و به دنبال تمرین دیگری بروید.

از بین بردن غبغب

کاهش غبغب از طریق رژیم غذایی و ورزش

اگر غبغب شما به دلیل افزایش وزن است، کاهش وزن ممکن است آن را کوچک تر کرده و یا به کل شما را از شر آن خلاص کند. بهترین راه برای کاهش وزن، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است.

برخی از دستورالعمل های سالم غذایی عبارت اند از:

 • چهار وعده سبزیجات و سه وعده میوه در روز مصرف کنید.
 • دانه های تصفیه شده را با غلات کامل جایگزین کنید.
 • از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.
 • پروتئین ها کم چرب، مانند مرغ و ماهی بخورید.
 • چربی های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل بخورید.
 • از مصرف غذاهای سرخ شده خودداری کنید.
 • محصولات لبنی کم چرب بخورید.
 • مصرف قند خود را کاهش دهید.
 • وعده های غذایی خود را سهم بندی کنید.

کلینیک مایو برای کاهش بیشتر وزن توصیه می کند که فعالیت متوسط بدنی خود ​​را به 300 دقیقه در هفته یا حدود 45 دقیقه در روز برسانید. آن ها همچنین توصیه می کنند هفته ای دو بار تمرین قدرتی انجام دهید. تمام فعالیت های بدنی شدید، مانند کاشت چمن، باغبانی و حمل مواد غذایی، شما را به این هدف می رسانند.

درمان غبغب

اگر غبغب شما خواستگاه ژنتیکی داشته باشد، سفت کردن این ناحیه با ورزش ممکن است کمک کننده باشد. اما مشخص نیست که آیا کاهش وزن به شما در این زمینه کمک می کند یا خیر.

در این حالت، پزشک ممکن است روش های تهاجمی زیر را برای تان پیشنهاد دهد:

لیپولیز

لیپولیز که همچنین به عنوان لیپواسکالپچر شناخته می شود؛ از لیپوساکشن یا گرمای لیزر برای ذوب شدن چربی و شکل دادن به پوست استفاده می کند. در بیشتر موارد، بی حسی موضعی تمام آن چیزی است که در طول لیپولیز برای درمان غبغب لازم است. لیپولیز فقط چربی را برطرف می کند و پوست اضافی را از بین نمی برد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش نمی دهد.

عوارض جانبی لیپولیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورم
 • کبودی
 • درد

مزوتراپی

مزوتراپی روشی کمتر تهاجمی است که مقادیر ناچیزی از ترکیبات محلول در چربی را به پوست فرد تزریق می کند. در سال 2015، سازمان غذا و داروی آمریکا؛ دی اکسی کولیک اسید (کایبلا)، یعنی داروی تزریقی مورد استفاده در مزوتراپی را تایید کرد. دی اکسی کولیک اسید به بدن فرد کمک می کند تا چربی ها را جذب کند.

شما ممکن است در هر باری که برای برطرف کردن غبغب مراجعه می کنید 20 واحد یا بیشتر تزریق دی اکسی کولیک اسید داشته باشید. در کل شش درمان خواهید داشت و باید حداقل یک ماه در بین درمان هایتان فاصله بیندازید. در صورت تزریق نادرست دی اکسی کولیک اسید، فرد ممکن است دچار آسیب جدی عصبی شود. تنها یک متخصص پوست یا پزشک متخصص جراحی پلاستیک آشنا به دارو؛ باید این تزریقات را انجام دهد.

عوارض جانبی احتمالی دی اکسی کولیک اسید و سایر تزریقات مزوتراپی شامل موارد زیر است:

 • تورم
 • کبودی
 • درد
 • بی حسی
 • قرمزی پوست

بیشتر بخوانید: مزوتراپی چیست؟ فواید، کاربرد و عوارض آن


مراحل بعدی

بهترین راه خلاصی از شر چربی های اضافی در هر جای بدن، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. هنگام تلاش برای خلاصی از شر غبغب، صبور باشید. اگر شما لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز را انجام ندهید، یک شبه نمی توانید از شر غبغب خود رهایی یابید. بسته به اندازه غبغب، ممکن است کوچک شدن آن تا چند ماه زمان ببرد. حفظ وزن طبیعی به فرد کمک می کند تا غبغب خود را کنترل کند.

این مهم مزایایی مازادی نیز دارد زیرا خطر عوامل زیر را کاهش می دهد:

در صورتی که مطمئن نباشید غبغب شما خواستگاه ژنتیکی دارد یا خیر؛ قبل از انجام هر عمل تهاجمی؛ کم کردن وزن یا ورزش کاردیو و چانه را امتحان کنید. قبل از شروع برنامه ی رژیم غذایی و ورزش؛ با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ ها به هر گونه نگرانی ‌هایی که پیرامون سلامتی خود دارید رسیدگی می‌ کنند و به شما در تنظیم اهداف کاهش وزن سالم کمک می‌ کنند.

همچنین یک برنامه غذایی متناسب با سبک زندگی تان را برای شما پیشنهاد می کنند. اگر داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش به برطرف کردن غبغب شما کمک نکردند، از پزشک خود بپرسید که آیا روش های تهاجمی گزینه مناسبی برای شما هستند یا خیر.

از بین بردن غبغب

بهترین درمان های خانگی برای خلاصی از شر غبغب

برای خلاص شدن از شر غبغب می توان از روغن جوانه گندم استفاده کرد.

به مدت 15 دقیقه از پایه گردن تا نوک فک تان را به آرامی مالش دهید. اجازه بدهید تا روغن جوانه گندم در تمام طول شب روی گردن تان بماند. مالش رو به بالای منظم پایه گردن تا نوک فک؛ به مدت یک ماه و یا بیشتر، کاهش چشمگیری در غبغب تان ایجاد می کند.

مالیدن این روغن در ناحیه گردن باعث می شود تا پوست تان فیکس شود. شما باید حدود 10 تا 15 دقیقه قبل از خواب از پایه گردن تا فک خود را مالش دهید و اجازه بدهید تا روغن جوانه گندم در تمام طول شب روی گردن تان بماند و صبح روز بعد آن را بشویید. تکرار مرتب این استراتژی می تواند نتایج باورنکردنی را به بار آورد.

سفیده تخم مرغ می تواند یک روش درمانی خانگی بهتری برای برطرف کردن غبغب باشد.

استفاده از سفیده تخم مرغ می تواند به کاهش ناهنجاری فک کمک کند. سفیده تخم مرغ خاصیت تثبیت کنندگی پوست را دارد و برای سلامتی پوست مفید است. دو عدد تخم مرغ را بشکنید، زرده های آن ها را جدا کنید و سفیده شان را هم بزنید. یک قاشق غذاخوری از آب، عسل و آب لیمو را به آن اضافه کنید. چند قطره روغن ضروری نعناع را به این مجموعه اضافه کنید. این پوشش را روی پوست اطراف غبغب و گردن خود بمالید.

30 دقیقه صبر کنید، سپس آن را با آب ولرم بشویید و پوست تان را خشک کنید. همچنین می توانید با مخلوط کردن سفیده های دو عدد تخم مرغ با یک قاشق غذاخوری شیر، یک قاشق چای خوری روغن نعناع، یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل ماسک درست کنید. همه این مواد را به خوبی با هم مخلوط کرده و ماسک را در قسمت های چانه و گردن خود بمالید.

آدامس به عنوان یک درمان طبیعی برای رفع غبغب است.

شرطی نگه داشتن ماهیچه های صورت و تمرین عضلات اطراف فک می تواند برطرف کننده غبغب باشد. یک استراتژی اساسی و کارساز برای انجام این کار جویدن آدامس بدون قند است. جویدن آدامس بدون قند نه تنها به تقویت فک و عضلات آن کمک می کند بلکه باعث می شود تا دندان ها و لثه های محکمی داشته باشید. علاوه بر این در کاهش غبغب نیز کمک تان می کند. برای خلاص شدن از شر غبغب، لازم است ماهیچه های صورت خود را سفت تر نگه دارید و به عضلات خط فک خود تمرین دهید.

لیفتینگ صورت با نخ -0

گلیسیرین ماده خوبی برای رهایی از غبغب است.

مواد موجود در گلیسیرین استراتژی خوبی برای برطرف کردن ناهنجاری فک است. یک قاشق غذاخوری گلیسیرین، بخش بزرگی از یک قاشق غذاخوری از نمک اپسوم و دو قطره روغن نعناع را مخلوط کنید. با استفاده از یک توپ پنبه ای، آن را با ظرافت روی پوست گردن و غبغب خود بمالید؛ 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که به خوبی جذب پوست تان شده است.

در نهایت، با استفاده از آب گرم یا خنک، آن را بشویید. برای مشاهده تفاوت قابل تشخیص، این استراتژی را بیش از سه بار در هفته امتحان کنید.

کره کاکائو بهترین درمان طبیعی برای رفع غبغب است.

استفاده مداوم از مارگارین کاکائو باعث افزایش تطبیق پذیری پوست می شود، به این ترتیب از افتادگی پوست جلوگیری می شود. افتادگی پوست و از بین رفتن تطبیق پذیری آن یکی از موارد اساسی در ایجاد غبغب است. چند قاشق غذاخوری مارگارین کاکائو را گرم کنید و آن را به آرامی روی گردن و غبغب خود مالش دهید.

سی دقیقه آن را نگه دارید. انجام این کار دو بار در روز – قبل از دوش گرفتن در صبح – و قبل از رفتن به رختخواب – به هنگام عصر- کاهش چشمگیری در غبغب فرد نشان می دهد. 2 قاشق غذاخوری کره کاکائو را تهیه کرده و کمی گرم کنید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن، از کره کاکائو گرم استفاده کنید و مساحت پوست غبغب خود را حدود 10 دقیقه ماساژ دهید و به طور مرتب این کار را تکرار کنید.

چای سبز یکی از بهترین موارد برای خلاصی از شر غبغب است

چای سبز به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی، می تواند به عنوان بهترین راه برای رهایی از شر غبغب باشد. چای سبز فرد را برای حفظ آب بدن ترغیب می کند که می تواند دلیلی بر ناهنجاری فک باشد. کافئین به دلیل خاصیت ادرار آوری، از نگهداری آب در بدن جلوگیری می کند. صرف نظر از احتمال اینکه غبغب فرد نتیجه مستقیم وزن گیری نامحسوس است، چای سبز به همین اندازه می تواند قانع کننده باشد که می تواند با تقویت هضم غذا به از بین رفتن این چربی اضافی کمک کند. چای سبز حاوی مقادیر نسبتاً کمی کافئین است، اما مقادیر زیادی ال تیانین دارد، که هر دو در کاهش وزن و کاهش ناهنجاری فک مؤثر هستند.

خربزه به عنوان بهترین درمان خانگی برای غبغب در نظر گرفته می شود

خربزه حاوی 95 درصد آب است که باعث تسکین پوست می شود. آن سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، فسفر و کلسیم است. خربزه با تسکین پوست، تقویت سلول ها و خاصیت ضد پیری آن در مبارزه با رادیکال های آزاد؛ از افتادگی پوست جلوگیری می کند. ویتامین A موجود در خربزه ترتیب رادیکال های آزاد را حفظ می کند و باعث جوانی پوست می شود. ویتامین B آن علاوه بر این خاصیت؛ یک تونر پوست بی عیب و نقص است و بر انعطاف پذیری آن تأثیر خوبی می گذارد.

زاویه دار کردن صورت با روش های جراحی و غیر جراحی

چه کسانی داوطلب خوبی برای انجام جراحی زاویه سازی فک هستند؟

 • افرادی که سیگاری نیستند و سبک زندگی سالمی دارند کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی زاویه سازی فک هستند.
 • جراحی زاویه سازی فک معمولاً روی بیمارانی با نژاد آسیایی انجام می شود.
 • اما این فرآیند را می توان برای هر کسی که معیارهای استاندارد لازم برای این عمل را دارد؛ انجام داد.

دلیل بزرگی فک و عمل جراحی زاویه سازی فک

داشتن فک بزرگ تنها به یک عامل محدود نمی شود. عوامل زیادی در داشتن شکل خاصی از فک دخیل اند و شناختن فاکتورهای موثر بر آن؛ قبل از انجام هر عمل تقویتی ضروری است.

ژنتیک و وراثت

فک پهن معمولاً یک صفت ارثی ژنتیکی است. اگر خصوصیاتی که در خانواده شما وجود دارد، شامل خط فک فعال یا مربعی شکل است، طبیعی است که شما نیز فکی با آن خصوصیات داشته باشید.

اختلالات

گذشته از عوامل طبیعی، فک های بزرگ می توانند در اثر اختلالات نیز ایجاد شوند. یکی از این شرایط TMJ یا اختلالات مفصل گیجگاهی فکی است. این شرط به بروکسیم یا دندان قروچه ای نیز معروف است. افرادی که از این شرایط رنج می برند، شبانه به طور مکرر دندان های خود را به هم می فشارند و سایش می دهند.

این عمل مکرر منجر به تقویت و بزرگ شدن عضلات فکی می شود که به عضلات ماستر معروف است و منجر به ایجاد فک پهن تر می شود. به نحوه رشد عضلات فرد بعد از سپری کردن ماه ها در سالن بدنسازی و چگونگی بزرگ شدن عضلات فک توسط بروکسیم بیندیشید.

عادت های جویدن

علت اصلی بزرگ شدن عضلات فک ممکن است ناشی از عادت های غذایی نیز باشد. نمونه هایی از این عادات شامل جویدن مرتب غذاهای سفت و جویدنی و آدامس است که باعث ایجاد فشار در عضلات ماستر می شوند. افزایش اندازه عضلات فک تحت عنوان “ماستر هیپرتروفی” شناخته می شود.

توجه: معمولا استخوان ها – و نه ماهیچه های فک بزرگ – به جای روش های غیر جراحی، جراحی می شوند.

با جراحی زاویه سازی فک به چه هدفی می توان دست یافت؟

با جراحی زاویه سازی فک می توان به صورتی متناسب تر؛ فک باریک تر و ظاهری زنانه تر دست یافت.

جراحی زاویه سازی فک چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی زاویه سازی فک درصدد تغییر فک U شکل به فک V شکل است که به این ترتیب ظاهری جوان و زنانه تر به چهره فرد می بخشد. فک بزرگ معمولاً یک صفت ارثی ژنتیکی است. این بدان معناست که اگر داشتن یک خط فک بیرون زده یا برجسته و مربعی شکل ویژگی معمولی در خانواده شما باشد، به احتمال زیاد شما نیز ممکن است یک فک بزرگ یا مربعی شکل داشته باشد.

اما در برخی موارد، فک بزرگ شده می تواند ناشی از بیماری به نام اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) باشد که در آن فرد غالبا به سبب استرس؛ شباهنگام دندان های خود را به هم می ساید یا خرد می کند (وضعیتی که به بروکسیم نیز معروف است).

تکرار این وضعیت باعث تقویت و بزرگ شدن عضلات فک فرد – که تحت عنوان عضلات ماستر نیز شناخته می شود – می شود و باعث می شود فک پهن تر به نظر برسد- این تا حدودی شبیه به رشد عضلات فرد به هنگام انجام تمرینات وزنه برداری در ورزشگاه است.

این بزرگ شدن عضلات فک تحت عنوان “ماستر هیپرتروفی” شناخته می شود که همچنین می تواند در نتیجه جویدن مکرر یا حتی به دلیل عادات غذایی چون مصرف مرتب غذاهای سفت و جویدنی باشد که باعث وارد آمدن فشار بر عضلات ماستر می شود.

توجه داشته باشید که هایپرتروفی ماستر می تواند “یک طرفه” باشد، اما معمولاً “دو طرفه” است به این معنی که بزرگ شدن در هر دو طرف فک اتفاق می افتد. ماستر هایپرتروفی به طور کلی بدون علامت است، دلالت بر اینکه هیچ مشکلی به خودی خود ایجاد نمی کند (البته در صورتی که به دلیل شرایط اساسی چون بروکسیم ایجاد شود، اما این شرایط اساسی می تواند مشکلات دیگری نیز ایجاد کند که باید درمان شود).

از این رو، زاویه سازی عضلات فک بزرگ فقط به منظور اهداف زیبایی شناسی انجام می شود. اگر یک فک مربعی یا U شکل؛ نتیجه عضلات فک بزرگ شده باشد، معمولاً این بیماری از طریق روش های غیر جراحی درمان می شود. سم بوتولینوم که معمولاً به عنوان بوتاکس شناخته می شود، به طور معمول به عضلات فک تزریق می شود تا انقباضات آن را محدود کند و در نتیجه منجر به آتروفی یا انقباض این عضلات شود.

اگر عضله فک بزرگ شده نتیجه بروکسیم یا دندان قروچه باشد، می توان با مدیریت استرس، کاهش اضطراب و یا تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، این وضعیت اساسی را درمان کرد. عمل جراحی زاویه سازی فک به طور کلی برای مقابله با مورد اول این دو استفاده می شود که در آن یک استخوان فک بزرگ، مسئول یک فک مربعی یا برجسته است؛ نه عضله ماستر بزرگ شده.

بعد از اینکه عمل جراحی زاویه سازی فک انجام گرفت و تورم بعد از عمل فروکش کرد، فک متقارن و کوچکتری را در خود مشاهده خواهید کرد. یک خط فک متناسب تر باعث می شود زیبایی ظاهری شما بیشتر شود و شما را جوان تر و دل پسندتر جلوه دهد و از این رو اعتماد به نفس تان را تقویت کند. مزیت عمل جراحی زاویه سازی فک این است که بخیه ها در داخل دهان شما زده می شوند و جذبی هستند، بنابراین هیچ جای زخم قابل مشاهده ای نخواهید داشت.

بازسازی صورت

نحوه کسب آمادگی برای انجام عمل جراحی زاویه سازی فک

قبل از انجام عمل جراحی زاویه سازی فک، برای کسب اطمینان از بهترین نتیجه ممکن با حداقل عوارض جانبی، باید مراحل زیر را طی کنید. جراح از شما می خواهد تا مجموعه ای از اقدامات احتیاطی زیر را در روزهای منتهی به عمل جراحی انجام دهید.

مصرف برخی از داروهای خاص ضد التهاب مانند آسپیرین، ایبوپروفن و غیره را متوقف کنید

این ها باعث رقیق شدن خون و مانع از لختگی خون بعد از عمل جراحی می شوند. از این رو از شما خواسته می شود که حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی؛ از مصرف این موارد جلوگیری کنند.

سیگار کشیدن را متوقف کنید

زیرا در روند بهبودی بدن بسیار دخیل اند. همچنین منجر به مرگ بافت، در اطراف ناحیه برش می شود. از این رو از شما خواسته می شود تا استعمال سیگار را ده تا پانزده روز قبل از عمل متوقف کنید.

رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید

همچنین به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که قبل از عمل جراحی زاویه سازی فک؛ رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید و ده ساعت قبل از عمل جراحی چیزی نخورید.

جراحی زاویه سازی فک چگونه انجام می شود؟

جراحی زاویه سازی فک معمولاً حدود یک ساعت و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

این کار به روش زیر صورت می گیرد:

 • در داخل دهان – بین لثه و گونه ی کنار فک – برشی ایجاد می شود.
 • از لیزر برای حکاکی خط فک مورد نظر و ایجاد صورتی با ظاهر متناسب استفاده می شود.
 • لیزر احتمالاً باعث خونریزی و آسیب کمتری به بافت ها و سلول های جانبی می شود.
 • برش ها با بخیه های قابل حل (جذبی) بسته می شوند.
 • بعد از عمل جراحی زاویه سازی فک، طی یک یا دو روز از بیمارستان مرخص می شوید.

فلج عصب صورت

مراقبت های بعد از عمل زاویه سازی فک

 • به مدت هفت تا ده روز از غذاهای نرم مصرف کنید.
 • مصرف غذاهای سختی که به جویدن زیادی نیاز دارند باید سه تا چهار هفته پس از عمل از سر گرفته شوند.
 • دهان خود را مرتباً با دهانشویه ضد باکتریایی بشویید.
 • برای جلوگیری از تورم، سر خود را بالا نگه دارید.
 • تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.

هنگام شستشوی صورت و موهای خود مراقب باشید و مطمئن شوید که هیچ گونه صدمه ای به دهان یا ناحیه فک شما وارد نمی شود. توصیه می شود که حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل از پوشش فک بند الاستیک استفاده کنید که تا حد زیادی به کاهش تورم تان کمک کند.

سر خود را تا حد ممکن بالا نگه دارید. به خاطر راحتی بیشتر به هنگام دراز کشیدن از یک بالش اضافی استفاده کنید تا به بهبود تورم تان کمک کند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به فک حداقل به مدت یک ماه فشار زیادی به این ناحیه از صورت خود وارد نکنید و از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. پیگیری های معمول توصیه شده ی بعد از عمل؛ توسط جراح خود را از دست ندهید. این کار شما را از روند بهبودی تان آگاه می سازد و در تشخیص هرگونه عارضه در روند بهبودی تان کمک می کند.

عوارض جانبی جراحی زاویه سازی فک چیست؟

 • لخته شدن خون در اطراف ناحیه مورد نظر.
 • ممکن است در اطراف فک و دهان دچار بی حسی شوید.
 • اگر بهداشت مناسب حفظ نشود، حتی در صورت مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند عفونت رخ دهد.
 • به ندرت و در صورتی که اعصاب اطراف صورت یا فک در طول عمل آسیب ‌دیده باشند؛ فلج صورت ممکن است رخ دهد.
 • ممکن است درد داشته باشید. جراح ممکن است تا یک هفته پس از عمل برخی از مسکن ها را برایتان تجویز کند.

ممکن است به سروما‌ مبتلا شوید. این بیماری با تجمع مایعات شفاف در زیر پوست مشخص می شود و باعث ایجاد ظاهر تاول مانندی می شود. سروما معمولاً به طور طبیعی برطرف می شود. ممکن است هماتوم را تجربه کنید که انباشت لخته خون در یک فضای خالی یا “مرده” بدن است و در صورت نزدیک شدن به سطح پوست می تواند مانند یک کبودی متورم ظاهر شود. در این صورت به پزشک مراجعه کنید زیرا هماتوم دردناک هست و باعث ایجاد زخم و عفونت می شود؛ بنابراین باید فورا تخلیه شود.


بیشتر بخوانید: فلج صورت و سکته مغزی چه تفاوت هایی با هم دارند؟


هزینه جراحی زاویه سازی فک چقدر است؟

هزینه عمل جراحی زاویه سازی فک از کشوری به کشور دیگر و بر اساس میزان زاویه سازی مورد نیاز در هر کشور متفاوت است.