برخی فعالیت ها مانند حرکات تکراری، تایپ کردن روی صفحه کلید رایانه یا تلفن هوشمند ممکن است منجر به ایجاد انگشت ماشه ای یا شست ماشه ای شود. این عارضه باعث می شود که بیماران درد را در ناخن های خود تجربه کنند، تا جایی که حتی در انعطاف پذیری انگشتان خود مشکل دارند همچنین این بیماران از ناهنجاری مفصل نیز رنج می برند و این باعث ایجاد مشکل در زندگی و کار آنان می شود. ما امروز در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام، شما را با داروهای خانگی جهت تسکین انگشت یا شست ماشه ای و سایر اطلاعات اساسی در مورد این مسئله آشنا می کنیم.

انگشت ماشه ای

آیا انگشت ماشه ای خطرناک است؟

انگشت ماشه ای اگر زود و به موقع درمان نشود، ممکن است عوارض خطرناک زیر را ایجاد کند:

کاهش یا از بین رفتن عملکرد حرکتی

حدود 89٪ از بیماران انگشت ماشه ای پس از گذشت 10 سال  از ابتلا به این بیماری در بستن انگشتان خود مشکل دارند. این عارضه باعث می شود که بیماران توانایی کار کردن را نداشته باشند.

آتروفی عضلانی، تغییر شکل مفصل و حتی ناتوانی

این عوارض جدی هستند که در آخرین مراحل انگشتان ماشه ای ایجاد می شوند.

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی

طبق مطالعات انجام شده، حداکثر 30٪ از افرادی که به طور کلی سفتی مفصل و به خصوص انگشت ماشه ای دارند به بیماری قلبی عروقی مبتلا هستند. این عارضه، تا 50٪ موارد کشنده است. علاوه بر این، دانشمندان بر این باورند که امید به زندگی و کیفیت زندگی مبتلایان به انگشت ماشه ای نیز پایین تر از افراد سالم است.


بیشتر بخوانید: چه چیزی باعث بی حسی در انگشتان می شود؟


داروهای خانگی طبیعی جهت درمان انگشت ماشه ای

از مزایای استفاده از اسپیلینت بهره مند شوید

کشیدن انگشت یکی از مناسب ترین راه حل های تسکین انگشت ماشه ای یا شست ماشه ای است. اسپیلینت کمک می کند تا باز کردن،بستن، ضربه زدن، سفتی، درد، خم شدن، پیچ خوردگی و دردی که باعث تحریک تاندون ها در انگشت شست  می شود، کاهش یابد. اسپیلینت های های خوب به خواسته ها و ترجیحات خاص شما می پردازند.

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که استفاده از اسپلینت باعث تحریک و درد همراه با انگشت یا شست می شود. طبق یک مطالعه در سال 2008، استفاده از اسپلینت ممکن است در کاهش مدت و شدت علائم انگشت ماشه ای مؤثر باشد. برای دیدن نتایج خوب، باید 6-7 هفته از اسپلینت با کیفیت استفاده کنید. اما، شما باید مطمئن باشید که اسپلینت خیلی تنگ نیست زیرا ممکن است گردش خون در انگشت شما را مهار کرده و باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی شود.

جهت درمان انگشت ماشه ای از روش آب گرم استفاده کنید

خیساندن انگشت شما در آب گرم می تواند به عضلات و تاندون های شما احساس آرامش بخشد. این روش ممکن است به افزایش جریان خون به انتهای عصب شما کمک کند،همچنین به کاهش درد کمک کرده و به شما امکان می دهد انگشت خود را به راحتی حرکت دهید.

در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است:

 • مقداری آب گرم را به یک کاسه اضافه کنید.
 • مقداری نمک اپسوم (اختیاری) اضافه کنید و انگشت خود را به مدت 5 دقیقه در این محلول خیس کنید.
 • این روال را 5 بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

انگشت ماشه ای

توجه: قبل از خیس کردن انگشت، باید دمای آب را بررسی کنید. اگر آب خیلی گرم باشد، ممکن است به پوست شما آسیب برساند و حتی آن را بسوزاند.

برای انگشت خود تمریناتی انجام دهید

اسپلینت انگشت ماشه ای برای مراقبت از شرایط شما کافی نیست. علاوه بر استفاده از اسپلینت، شما همچنین باید برخی تمرینات درمانی را انجام دهید تا رقم عملکرد بهینه افزایش یابد. در زیر برخی از تمرینات متداول درمان انگشت ماشه ای و کشش انگشت وجود دارد که به شما کمک زیادی می کند.

تمرین 1:

 • کف دست خود را روی کف صاف قرار دهید.
 • سپس هر انگشت را یک به یک با تأکید خاص روی رقم آسیب دیده خود بلند کنید.
 • هر انگشت را به طور عمدی و آهسته بلند کنید.
 • هر انگشت شست یا انگشت دیگر را در حالت معلق به مدت 1-2 ثانیه قبل از استراحت نگه دارید.

تمرین 2:

 • انگشت شست و انگشتان دیگر را با هم بکشید.
 • یک باند پلاستیکی درست در اطراف آن ها بپیچید.
 • دست ها را در مقابل مقاومت باند پلاستیکی باز و بسته کنید.

تمرین 3:

 • با استفاده از انگشت آسیب دیده (اگر انگشت شست نیست) و انگشت شست خود یک شکل دایره ای ایجاد کنید.
 • این موقعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
 • این روال را 10 بار تکرار کنید.

تمرین 4:

 • یک توپ تنیس بردارید و آن را در کف دست خود قرار دهید.
 • قبل از رها سازی آن، توپ را 5 ثانیه یا بیشتر فشار دهید.
 • این تمرین را 5 تا 10 بار در روز تکرار کنید.

تمرین 5:

 • انگشتان خود را از هم باز کنید.
 • سپس، آن ها را به حالت یک مشت معمولی درآورید.
 • این روال را چند بار تکرار کنید.
 • این تمرین بر روی عضلات  شما کار خواهد کرد و درد ناشی از انگشت ماشه ای را کاهش خواهد داد.

انگشت ماشه ای

تمرین 6:

 • کار را با  قرار دادن انگشتان دست خود در حالت افقی شروع کنید.
 • سپس آن ها را پایین بیاورید تا قسمت بالای کف دست شما لمس شود.
 • آن ها را مجدداً در حالت افقی قرار دهید.
 • یکبار دیگر آن ها را خم کنید تا ناحیه میانی کف دست را لمس کنید.
 • دست خود را باز و بسته کنید.
 • آن ها را پایین بیاورید تا قسمت پایین کف دست را لمس کنید.
 • به سادگی بعد از صاف کردن انگشتان خود را ببندید.
 • این تمرین یکی از مفیدترین ها برای تسکین ورم و درد شما محسوب می شود.

تمرین 7:

 • انگشت و شست آسیب دیده را در کنار آن جدا از یکدیگر نگه دارید تا شکل “V” ایجاد شود
 • از انگشت و انگشت شست دست دیگر استفاده کنید تا انگشتان خود را از هم جدا کنید.

در واقع، گذشته از این تمرینات، شما همچنین باید ناحیه یا مفصل را که تحت تأثیر انگشت ماشه ای قرار دارد ماساژ دهید. نکته بعدی در مورد داروهای خانگی جهت درمان انگشت ماشه ای است که  باعث می شود اطلاعات ودید مفصل تری در مورد این توصیه داشته باشید.

انگشت خود را ماساژ دهید

با ماساژ دادن انگشت مصدوم به طور مرتب، علائم آن را بطور طبیعی کاهش می دهید. با این حال، به خاطر داشته باشید که برای افزایش گردش خون، کاهش سفتی و تورم و شل شدن عضلات، آن را به آرامی ماساژ دهید.

 • مقداری کنجد، زیتون یا روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید.
 • از روغن گرم برای تسکین انگشت آسیب دیده خود استفاده کنید.
 • آن را به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید.
 • این روال را دو بار یا سه بار در روز تکرار کنید.

همیشه به آرامی ماساژ دهید زیرا فشار اضافی ممکن است شرایط شما را بدتر کند. در صورت امکان می توانید یک متخصص ماساژ درمانی داشته باشید تا این کار را برای شما انجام دهد.

بروملین و درمان انگشت ماشه ای

بروملین یک آنزیم قدرتمند هضم کننده است، که به طور طبیعی در آناناس، به ویژه در ساقه ها یافت می شود. این آنزیم به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، به عنوان یک مکمل برای کاهش تورم و درد به کار می رود. در اصل، بروملین ممکن است در بعضی موارد التهاب را کاهش دهد. مطالعات نشان داده اند که بروملین ممکن است به درد زانو که ناشی از آرتروز نیست کمک کند، همچنین به بهبودی از جراحی مانند جراحی سینوس، عفونت سینوس و کولیت کمک می کند.

این ماده همچنین به کرم ها اضافه می شود تا در رفع سوختگی و لک های پوستی کمک کند. برای استفاده از این ماده، می توانید آناناس بیشتری به  رژیم روزانه خود اضافه کرده و بروملین را به صورت مکمل مصرف کنید. در حقیقت، هیچ دوز استاندارد برای بروملین وجود ندارد. برخی از متخصصان طیف وسیعی از 80-320 میلی گرم عصاره بروملین را توصیه کرده اند که باید 2-3 بار در روز برای افرادی که تورم دارند مصرف شود. اگر با شکم خالی مصرف شود، بروملین ممکن است بهتر عمل کند.

توجه داشته باشید:

با وجود برخی از مزایای خوب آن، بروملین همچنین عوارض جانبی مانند ناراحتی معده، استفراغ و اسهال، افزایش درد دوره قاعدگی و ضربان قلب سریع را دارد. این می تواند در افرادی که به برخی از گرده ها، آناناس ها، هویج، شیره گیاهی، گندم سیاه و آرد گندم، زهر زنبور عسل، کرفس و سایر مواد حساسیت دارند واکنش هایی را ایجاد کند.

بروملین همچنین ممکن است خطر احتمالی خونریزی را افزایش دهد، بنابراین حداقل 2 هفته قبل از هر جراحی استفاده از آن را متوقف کنید. در صورت بروز هرگونه عارضه سلامتی مانند آسم، بیماری کلیوی یا کبد و مشکلات قلبی با پزشک خود مشورت کنید.

زردچوبه

زردچوبه یکی از رایج ترین مواد اولیه آشپزخانه است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده یک درمان قدیمی برای انگشت شست ماشه ای است. ترکیبی که این ماده را قدرتمند می کند کورکومین است که خاصیت ضد التهابی دارد.

زردچوبه همچنین ممکن است جریان خون را که برای مقابله با انگشت ماشه ای ضروری است بهبود بخشد. علاوه بر این، یکی دیگر از مزایای کورکومین، امکان محدود کردن تولید موادی در بدن انسان است که تصور می شود درد ناشی از انگشت ماشه ای را بدتر می کند.

انگشت ماشه ای

 • 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در 1 لیوان شیر تازه بریزید.
 • آن را بجوشانید و بگذارید حدود 5 دقیقه بجوشد
 • مقداری عسل خام را به آن اضافه کنید.
 • دو بار در روز این محلول را میل کنید.
 • یا می توانید با مشورت یک متخصص از مکمل های زردچوبه استفاده کنید.

طب سوزنی و درمان انگشت ماشه ای

نشان داده شده است که طب سوزنی بیش از 4000 سال قدمت شناخته شده دارد. این مفهوم ممکن است بسیار دور از ذهن باشد، اما به نظر می رسد در موارد زیادی کار می کند. بعضی افراد می گویند که یک بیماری نتیجه ی  از دست دادن انرژی است، بنابراین با استفاده از قرار دادن اختصاصی سوزن های طب سوزنی، به بازگرداندن جریان انرژی و تسکین یا حتی درمان بیماری کمک می کند.

برای انگشت ماشه ای، این روش می تواند مستقیماً در محل آسیب دیده و سایر نواحی بدن مانند گوش، مچ دست و بازوها اعمال شود. هنگامی که یک حرفه ای سوزن را به پوست ناحیه آسیب دیده وارد می کند، باعث ایجاد درد جزئی خواهد شد. هنگامی که پزشک طب سوزنی به آرامی سوزن ها را وارد کرده و می پیچیده  باعث می شود که اغلب اوقات نیروی الکتریسیته و یا نیش کوچکی را احساس  کنید.

برای به دست آوردن نتایج خوب، شما باید 30 تا 45 دقیقه قبل از بیرون کشیدن با سوزن های درج شده دراز بکشید. فرکانس توصیه شده دو بار در هفته برای حدود 6 هفته متوالی است تا زمانی که احساس درد کمتری کنید و تحرک بیشتری داشته باشید.

توجه: مطابق با مرکز سلامت بهداشتی بلو شیلد، شما باید برای درمان به پزشکان متخصص طب سوزنی مراجعه کنید و از سوزن های استریل استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: احساس گزش ناشی از بیماری کلیوی


روغن ماهی

اسیدهای چرب امگا 3 برای بدن انسان به ویژه برای افرادی که انگشت ماشه ای دارند بسیار ضروری و مفید هستند. اسیدهای چرب ضروری، پس از ورود به بدن انسان، می توانند به کاهش شدت بافت های آسیب دیده با انگشت ماشه ای کمک کنند. به خوبی قابل درک است که مفاصل توسط اسیدهای چرب امگا 3 روغن کاری می شوند.

در طبیعت، اسیدهای چرب امگا 3 از طریق مصرف ماهی و برخی غذاهای دیگر به دست می آید. در اواسط دهه 1990، محققان دانشکده پزشکی آلبانی دریافتند که افرادی که مکمل های غذایی روغن ماهی مصرف می کنند، در بهبود پارامترهای بالینی فعالیت بیماری از پایه، از جمله برخی از مفاصل آسیب دیده، پیشرفت کردند.

این پیشرفت ها با کاهش سطح IL-1 بتا از ابتدا همراه بود. در حال حاضر بسیاری از افرادی که روغن ماهی مصرف می کنند می توانند NSAID را قطع کنند بدون اینکه دچار بیماری شوند. روغن ماهی ممکن است روی افراد خاصی تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، برای ایمنی و استفاده صحیح قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

گندم و درمان انگشت ماشه ای

قرن هاست که اثر مفید بسیاری از داروهای خانگی  ساخته شده از گندم بر روی بیماری ها از جمله انگشت ماشه ای ثابت شده است. گندم یک ایمن کننده طبیعی سیستم ایمنی بدن است و چهار ویژگی کلی عمومی دارد که عبارتند از: ضد التهابی، هموستاتیک، ترمیم زخم ها و بافت همبند و نرم کننده پوست. گندم ممکن است گردش خون را بهبود بخشد و پوست انسان را سفید و درخشان کند.

 • چند عدد گندم تازه را خرد کنید و آب آن را بگیرید.
 • چند بار در روز آن را روی انگشت آسیب دیده خود بمالید.
 • توجه: گندم ممکن است باعث کاهش اشتها، حالت تهوع و یبوست شود.

انگشت ماشه ای

روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل به عنوان یکی از ساده ترین راه های درمان انگشت ماشه ای محسوب می شود، زیرا زمان زیادی را برای اماده شدن به خود اختصاص نمی دهد. چند قطره روغن نارگیل را روی انگشتان دردناک خود بمالید، انگشتان دست آسیب دیده را ماساژ دهید.

با انجام این کار ممکن است از التهاب و تورم به طور مؤثر جلوگیری کنید. از روغن نارگیل نیز می توان در درمان خانگی درماتیت استفاده کرد. می توانید از روغن زیتون به عنوان گزینه ای برای روغن نارگیل استفاده کنید تا اثرات مشابهی به دست آورید.

ویتامین B6

با توجه به داروهای خانگی برای انگشت ماشه ای، برخی از ناتوروپات ها از ویتامین B6، که به عنوان پیریدوکسین نیز مشهور است، برای معالجه علائم سندرم تونل کارپ استفاده می کنند. همچنین برای افرادی که انگشت شست ماشه ای دارند توصیه می شود. به گفته بنیانگذار و مدیر پزشکی کلینیک TrueMedMD در هالیوود، فلوریدا، بهتر است 20 میلی گرم از فرم فعال شده P-5-P ویتامین B6 را به مدت سه بار در روز مصرف کنید. اما قبل از مصرف این ویتامین مکمل، باید با پزشک خود مشورت کنید.

روغن کندر و درمان انگشت ماشه ای

از روغن کندر با موفقیت زیادی برای درمان مشکلات مربوط به هضم، سیستم ایمنی بدن، مشکلات تنفسی، اضطراب یا استرس و سلامت دهان استفاده شده است. همچنین برای درمان مشکلات مرتبط با مفصل از جمله انگشت ماشه ای استفاده می شود. فواید درمانی کندر به طور سنتی در پیشگیری از بیماری و همچنین خاصیت ضد التهابی متمرکز شده است. محققان ثابت کرده اند که اسیدهای بوزولئیک موجود در این روغن قادر به اصلاح سیستم ایمنی هستند.

نقش اصلی سیستم ایمنی بدن تنظیم التهاب است که می تواند اثرات موضعی یا سیستمیکی داشته باشد. مطابق مطالعه‌ای که در دانشکده پزشکی ایندیرا گاندی در ناگپور در هند انجام شده است، نشان داده شد که بوسولیا یافت شده در گیاهان دارویی در مدت زمان استفاده بیش از 2 ماه بر التهاب مفاصل زانو در مبتلایان به آرتروز اثر مثبت داشته است. با افزودن آن به غذاهای روزانه خود مانند سالاد و غیره می توانید از این روغن استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر درباره انگشت یا شست ماشه ای

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟

اگر از هرگونه سفتی یا گرفتگی در یکی از مفاصل انگشت خود رنج می برید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا آن ها بتوانند علائم شما را بررسی کرده و یک ارزیابی جسمی را بطور خاص در دست و انگشتان انجام دهند. هنگامی که مفصل انگشت شما ملتهب یا گرم است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید زیرا این علائم حاکی از یک عفونت بالقوه است.

انگشت ماشه ای چیست؟

از نظر پزشکی، انگشت ماشه ای به عنوان تشدید تنوسینوویت شناخته می شود، یک بیماری یا اختلال است که با قفل کردن یا  احساس گرفتگی انگشت درگیر مشخص می شود. انگشت ممکن است با ضربه محکم و ناگهانی صاف شود. انگشت ماشه ای زمانی اتفاق می افتد که التهاب فضای داخل تاندون یا اطراف تاندون فلکسور را در انگشت درگیر را کم کند.

این شبیه به نحوه نگهداری خط در میله ماهیگیری است. انگشت ماشه ای هنگامی اتفاق می افتد که قرقره بسیار ضخیم شود، بنابراین تاندون نمی تواند به راحتی از درون آن سر خورد. اگر انگشت ماشه ای  وخیم شود، ممکن است در حالت خمیده قفل شود.

دلایل انگشت ماشه ای چیست؟

انگشت ماشه ای می تواند نتیجه حرکت مکرر یا تحت استفاده اجباری انگشت شست یا انگشت دیگر باشد. نقرس، آرتریت روماتوئید و دیابت نیز می توانند باعث ایجاد انگشت‌ ماشه ای شوند. تاندون ها تارهای فیبری هستند که ماهیچه را به استخوان وصل می کنند. هر تاندون معمولاً توسط یک غلاف محافظ احاطه شده است. هنگامی که غلاف تاندون انگشت ملتهب و تحریک می شود، انگشت ماشه ای اتفاق می افتد. این امر باعث ایجاد حرکت معمول در کشیدن تاندون از طریق غلاف می شود.

علائم مشترک و علائم انگشت ماشه ای چیست؟

انگشت ماشه ای ممکن است با ناراحتی که درست در پایه انگشت شست احساس می شود، آغاز شود، جایی که انگشت آسیب دیده به کف دست می پیوندد. این منطقه حساس به فشار است.

انگشت ماشه ای

علائم و نشانه های انگشت یا شست ماشه ای ممکن است از خفیف تا شدید بروز کند و شامل موارد زیر باشد:

 • سفتی انگشت، به خصوص در صبح وقتی انگشت خود را حرکت می دهید.
 • احسای ضربه یا سوزش هنگامی که انگشتان خود را حرکت می دهد.
 • برآمدگی یا حساسیت در کف دست درست در پایه انگشت ضربه دیده.
 • قفل کردن انگشت یا گرفتن در حالت خم شده که ناگهان به وجود می آید.
 • انگشت در حالت خم شده ای قفل شده است که نمی توانید آن را صاف کنید.

در بعضی موارد، انگشت شست یا انگشت دیگر هنگامی که عارضه وخیم تر می شود در حالت صاف یا خم قفل می شود و با کمک دست دیگر باید به آرامی صاف شود. به نظر می رسد انگشت ماشه ای معمولاً روی انگشت شست یا  انگشت حلقه یا انگشت میانی تأثیر می گذارد. ممکن است بیش از یک انگشت را در یک زمان درگیر کند و یا هر دو دست درگیر شوند. وقتی که محکم یک شی را نگه داشته اید و یا هنگام صاف کردن انگشت عارضه ایجاد می شود.


بیشتر بخوانید: به چه علت دچار التهاب تاندون می شویم


عوامل خطر کدامند؟

برخی از عواملی وجود دارد که شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انگشت ماشه ای قرار می دهند.

انگشت ماشه ای

که عبارتند از:

به طور مکرر چنگ زدن

سرگرمی یا مشاغل در استفاده مکرر از دست و چنگ زدن های طولانی مدت ممکن است خطر احتمالی ابتلا به انگشت یا شست ماشه ای را افزایش دهد.

موارد خاص بهداشتی

مانند دیابت، آرتریت روماتوئید نیز با خطر بیشتری برای ابتلا به انگشت ماشه همراه است.

جنسیت شما

ثابت شده است که انگشت ماشه ای در زنان بسیار شایع است.

سایر عوامل خطرزا شامل صدمات مکرر، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، دیابت و بیماری التهابی است. تمام مراحل دارویی خانگی فوق برای انگشت و شست ماشه ای در زمانی که شما در مراحل اولیه موضوع مورد بحث هستید استفاده می شود. برای کسانی که در مراحل پیشرفته قرار دارند، باید از مشاوره پزشک خود استفاده کنند، که در بیشتر موارد نیاز به تزریق یا جراحی دارند.