کیست بارتولین یا کیست مجرای بارتولین هنگامی رخ می دهد که مجرای غده بارتولین مسدود شده و در نتیجه باعث ایجاد کیست پر از مایعات می شود. ممکن است گاهی اوقات کیست بارتولین در اثر عفونت ایجاد شود، اما خود، یک عفونت نیست. غدد بارتولین بین مهبل (واژن) و روده (قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان) قرار دارد و مایعاتی تولید می کند که در هنگام رابطه جنسی به کاهش اصطکاک کمک می کند. آن ها معمولاً با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند. در این مطلب از بخش سلامت زنان دکتر سلام ما قصد داریم هر چیزی که باید درباره کیست بارتولین بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

کیست بارتولین

حقایقی در مورد کیست بارتولین

توماس بارتولین (1616 – 1616)، پزشک، ریاضیدان و سخنران دانمارکی، اولین کسی بود که این غدد را معرفی کرد، از این رو نام او بر روی این غدد قرار گرفت. او بیشتر به علت تلاش هایی که در مسیر شناخت سیستم لنفاوی انسان انجام داده بود، شناخته شده است.

کیست های بارتولین می توانند باعث درد یا ناراحتی شوند، اما تهدید کننده زندگی نیستند. همه کیست های بارتولین نیاز به درمان ندارند. کیست های بارتولین معمولاً نادر بوده و علائم قابل توجهی ندارند، بنابراین تشخیص، تا زمان معاینه پزشکی می تواند به تأخیر بیفتد.

علل ایجاد کیست بارتولین

غدد بارتولین که به عنوان غده های اصلی وستیبولار نیز شناخته می شوند، یک جفت غده بین مهبل(واژن) و روده هستند که در هنگام تحریک باعث روانکاری می شوند. همراه با غدد دهلیزی، آن ها نیز با کاهش اصطکاک به مقاربت جنسی کمک می کنند.

مایع روان کننده از غده های بارتولین به طرف لوله ها(کانال های) ریز که در حدود 0.8 اینچ (2 سانتی متر) طول دارند به قسمت پایین ورودی واژن می رود. اگر در این مجاری انسداد وجود داشته باشد، روان کننده ایجاد می شود. مجاری گسترش می یابند و یک کیست تشکیل می شود. این کیست بارتولین است. هنگام تشکیل کیست، احتمال عفونت در آن ناحیه و بروز آبسه وجود دارد.

در صورت وجود هر یک از موارد زیر احتمال ایجاد کیست بارتولین در زن بالاست:

 • جوان و فعال جنسی
 • هنوز باردار نشده است
 • به تازگی یک بارداری داشته است

اندازه کیست ها می تواند از اندازه یک عدس تا یک توپ گلف متغیر باشند. اگرچه کیست های بارتولین از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شوند، اما سوزاک (یک بیماری مقاربتی) یک عامل شایع است. کیست یک ساختار کیسه ای بسته پر از مایع است که  نیمه جامد یا شامل گاز است. عفونت باکتریایی ممکن است باعث انسداد و ایجاد کیست های پی در پی شود.

مثال ها عبارتند از:

 • سوزاک، که باعث گونوره می شود.
 • کلامیدیا تراکوکاتیس، که باعث کلامیدیا می شود.
 • اشرشیا کولی، که می تواند در تأمین آب تأثیر بگذارد و باعث خونریزی کولیت شود.
 • استرپتوکوک پنومونی، که می تواند باعث ذات الریه و عفونت گوش میانی شود.
 • آنفلوانزای هموفیلوس (HIB)، که می تواند باعث عفونت گوش و عفونت های تنفسی شود.

بیشتر بخوانید: علائم، علل، پیشگیری، عواقب و عوارض سوزاک


درمان کیست بارتولین

تخلیه کیست و آبسه

برای تخلیه کیست یا آبسه کیسه بارتولین و کاهش احتمال بازگشت آن می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. روش های اصلی در زیر شرح داده شده است.

قرار دادن سوند بالون دار

قرار دادن سوند بالون دار، كه بعضاً تحت عنوان قرار دادن سوند یا فیستول شدن نیز شناخته می شود، روشی است كه برای تخلیه مایعات از آبسه یا كیست استفاده می شود. یک مسیر دائمی ایجاد می شود تا مایعاتی که در آینده ساخته می شوند را از بین ببرد. این یک روش سرپایی است، یعنی دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهید داشت.

این بیماری معمولاً به وسیله بی حسی موضعی انجام می شود، و بی هوش نمی شوید اما ناحیه بی حس می شود، بنابراین شما نمی توانید چیزی احساس کنید. همچنین ممکن است جراحی به وسیله بیهوشی عمومی انجام شود و کاملا بیهوش شوید و چیزی احساس نکنید.

برشی در آبسه یا کیست ایجاد شده و مایع تخلیه می شود. سپس یک سوند بالون دار در آبسه یا کیست خالی وارد می شود. سوند بالون دار یک لوله پلاستیکی نازک است که یک بادکنک کوچک و بادی انتهایش وجود دارد. پس از جایگیری سوند در آبسه یا کیست، بالون با مقدار کمی آب نمک پر می شود. این عمل باعث افزایش اندازه بالون می شود و در نتیجه آبسه یا کیست پر می شود. می توان از بخیه ها برای بستن بخش های باز و نگه داشتن سوند بالون دار در محل استفاده کرد.

در حالی که سلول های جدید در اطراف سوند رشد می کنند، سوند در محل باقی می ماند. این بدان معنی است که سطح زخم بهبود می یابد، اما محل تخلیه در جای خود باقی می ماند. اپیتلیالیزاسیون معمولاً حدود 4 هفته یا حتی بیشتر به طول می انجامد. پس از اپیتلیالیزاسیون، بالون تخلیه شده و سوند خارج می شود. چند مطالعه کوچک گزارش داده اند که بیش از 80٪ از خانم ها به خوبی بهبود یافته اند و کیست یا آبسه های آن ها پس از قرار دادن سوند بالون دار برنگشته است.

کیست بارتولین

عوارض احتمالی قرار دادن سوند بالون دار عبارتند از:

 • درد در هنگام وجود سوند
 • درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی
 • تورم لبه ها در حین باز شدن مهبل (واژن)
 • عفونت
 • خون ریزی
 • زخم

مارپیوالیزاسیون

اگر کیست یا آبسه دوباره به حالت خود بازگردد، ممکن است از یک روش جراحی معروف به مارپیوالیزاسیون استفاده شود. کیست ابتدا با برش باز شده و مایع تخلیه می شود. سپس لبه های پوست بخیه زده می شوند تا یک “کیسه کانگورو” مانند کوچک ایجاد کنند، که باعث می شود تا مایعات بیشتری تخلیه شوند.

پس از اتمام عمل، ممكن است ناحیه تحت درمان با گاز مخصوصی پر شود تا مایعات از زخم بیرون کشیده شوند و هرگونه خونریزی متوقف شود. این کیسه معمولاً قبل از بازگشت به خانه برداشته می شود. مارپیوالیزاسیون حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین نیازی نیست که یک شب در بیمارستان بمانید. این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اگرچه به جای آن می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

اگرچه عوارض بعد از مارپیوالیزاسیون نادر است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • بازگشت آبسه
 • خون ریزی
 • درد – ممکن است برای 24 ساعت اول بعد از عمل برای شما مسکن تجویز شود.

پس از مارپیوالیزاسیون، به شما توصیه می ‎شود برای چند روز از انجام کارهای سخت اجتناب کنید. شما باید تا زمان بهبود زخم که معمولا حدود 2 هفته به طول می انجامد، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

از بین بردن غده بارتولین

اگر سایر روش های درمانی مؤثر نبوده اند و کیست یا آبسه های بارتولین مجدد ایجاد شدند، ممکن است جراحی برداشتن غده بارتولین توصیه شود. این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و حدود یک ساعت طول می کشد. ممکن است لازم باشد به مدت 2 یا 3 روز در بیمارستان بمانید. خطرات این نوع جراحی شامل خونریزی، کبودی و عفونت زخم است. اگر زخم آلوده شود، معمولاً با آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک معالج تجویز می شود، درمان می شود.

کیست بارتولین

روش های جایگزین برای درمان کیست بارتولین

تعدادی روش جایگزین برای درمان کیست بارتولین وجود دارد، اما از این روش ها کمتر استفاده می شود یا در دسترس نیستند. این روش ها در زیر توضیح داده شده است.

از بین بردن به وسیله غده نیترات نقره

نیترات نقره ترکیبی از مواد شیمیایی است که گاهی اوقات در پزشکی برای سوزاندن رگ های خونی به منظور متوقف کردن خونریزی استفاده می شود. از قسمت کوچک و جامد نیترات نقره برای از بین بردن غده توسط نیترات نقره استفاده می شود. برشی در پوست اطراف واژن و دیواره کیست یا آبسه ایجاد می شود. سپس کیست یا آبسه تخلیه می شود و پس از تخلیه مایعات، نیترات نقره در فضای خالی قرار داده می شود.

نیترات نقره باعث می شود حفره کیست به یک توده کوچک و جامد تبدیل شود. پس از 2 یا 3 روز نیترات نقره و بقایای کیست برداشته می شوند یا ممکن است خود به خود از بین بروند. این امکان وجود دارد که هنگام استفاده از نیترات نقره، مقداری از پوست روده شما بسوزد. یک مطالعه کوچک گزارش داده است که این مشکل در حدود 1 زن از هر 5 زنی که این درمان را انجام داده اند، رخ می دهد.

لیزر دی اکسید کربن

از لیزر دی اکسید کربن برای ایجاد دهانه ای در پوست روده شما استفاده می شود، تا کیست تخلیه شود. سپس می توان کیست را با استفاده از لیزر از بین برد، یا با ایجاد یک سوراخ کوچک در محل، مایعات را به راحتی تخلیه کرد.

آسپیراسیون سوزنی

در هنگام آسپیراسیون سوزنی، از سوزن و سرنگ برای تخلیه کیست استفاده می شود. گاهی اوقات این روش با روشی به نام اسکلروتراپی الکل ترکیب می شود و حفره پس از تخلیه با مایع الکل 70٪ پر می شود. این مایع به مدت 5 دقیقه در حفره کیست باقی مانده و سپس تخلیه می شود.

مشاوره بعد از عمل کیست بارتولین

برای کمک به بهبود زخم و کاهش خطر عفونت بعد از عمل، ممکن است به شما توصیه شود که از انجام این موارد خودداری کنید.

 • تا 4 هفته رابطه جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده کنید.
 • استفاده از مواد افزودنی معطر حمام؛ تا 4 هفته.
 • رانندگی یا انجام کارهایی که باید 24 تا 48 ساعت بعد از انجام بیهوشی عمومی و با دقت بالا انجام شود.

کیست بارتولین

قبل از عمل برای درمان کیست بارتولین چه اتفاقی می افتد؟

آماده شدن برای جراحی

باید از نوع جراحی ای که قرار است انجام شود و تمام خطرات، مزایا و گزینه های درمانی دیگر به صورت کامل اطلاع داشته باشید. به پزشک خود تمام داروها، از جمله محصولات طبیعی درمانی مانند ویتامین ها، مکمل ها و داروهای گیاهی ای که مصرف می کنید را بگویید. برخی از این موارد می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند یا با بیهوشی تداخل داشته باشند.

اگر رقیق کننده خونی مانند وارفارین (کوادامین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا آسپرین مصرف می کنید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. او به شما می گوید که قبل از عمل، مصرف این داروها را متوقف کنید یا خیر. اطمینان حاصل کنید که دقیقاً فهمیده اید که پزشک از شما چه کارهایی را خواسته است.

پزشک به شما می گوید که چه دارویی را قبل از عمل مصرف یا متوقف کنید. ممکن است نیاز باشد که مصرف برخی از داروها را یک هفته یا بیشتر قبل از عمل متوقف کنید. بنابراین در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. اگر برنامه مراقبتی پیشرفته دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر ندارید، ممکن است نیاز باشد تا تهیه کنید.

این کار اجازه می دهد تا پزشک و نزدیکانتان روش مراقبت از شما را بدانند. پزشکان توصیه می کنند که همه ی بیماران قبل از هر نوع جراحی ای این برگه ها را آماده کنند. جراحی می تواند استرس زا باشد. این اطلاعات به شما کمک می کند تا بدانید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. و این مسئله به شما کمک می کند تا با خیال راحت برای جراحی آماده شوید.

نظارت بر کیست بارتولین

زنانی که کیست بارتولین یا آبسه تخلیه شده دارند، باید به مدت 24-48 ساعت به منظور بررسی و برداشتن احتمالی بانداژ، تحت نظر باشند. در این مدت باید برای ادامه تخلیه از حمام سیتز استفاده شود. اگر بانداژ به صورت زودهنگام بیفتد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. بسته به زمان، اندازه آبسه و اینکه علائم همچنان ادامه دارد یا خیر، ممکن است نیاز به تعویض وجود داشته باشد.

ممکن است برای خانم ها داروی ضد درد تجویز شود. این کار را طبق دستورالعمل انجام دهید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک ها، باید آن ها را تا آخر دوره مصرف کنید. در صورت بروز علائم جدید از جمله افزایش تورم، درد، ترشحات واژینال یا تب، باید معاینه شوید.


بیشتر بخوانید: کیست تخمدان و علائم آن را بهتر بشناسیم


اگر کیست بارتولین تخلیه نشود، باید چه کاری انجام دهم؟

هر روز 3 تا 4 بار یا طبق دستورالعمل از حمام سیتز استفاده کنید. حمام سیتز ممکن است به تسکین تورم و درد کمک کند. همچنین به باز شدن غدد بارتولین نیز کمک می کند تا به طور عادی تخلیه شوند. یک حوله تمیز را در قسمت زیر وان حمام خود قرار دهید. وان حمام خود را تا باسن، با آب گرم پر کنید. همچنین می توانید یک حمام سیتز بخرید که متناسب با توالت شما باشد. 10 دقیقه در آب بنشینید.

کمپرس گرم را روی کیست خود بمالید. این کار ممکن است تورم و درد را تسکین دهد. کمپرس گرم همچنین به باز کردن غدد بارتولین کمک می کند تا به طور عادی تخلیه شوند. کمپرس را با آب گرم پر کنید. کمپرس را به مدت 10 دقیقه بر روی کیست بمالید. 4 بار در روز این کار را تکرار کنید. ناحیه اطراف واژن را تمیز نگه دارید. همیشه خود را از سمت جلو به عقب تمیز کنید. یک بار در روز دوش بگیرید. بعد از دوش، به آرامی منطقه مورد نظر را خشک کنید.

بعد از تخلیه کیست بارتولین چه کاری می توانم برای مراقبت از خود انجام دهم؟

به مدت 24 تا 48 ساعت یا طبق دستورالعمل، از حمام سیتز استفاده کنید. ممکن است نیاز باشد تا زمان برداشتن بانداژ از حمام سیتز استفاده کنید. حمام سیتز می تواند به تسکین تورم و درد کمک کند. روزانه 3 تا 4 بار و به مدت 3 روز از حمام سیتز استفاده کنید. یک حوله تمیز را در قسمت زیر وان حمام قرار دهید. وان حمام را تا باسن با آب گرم پر کنید. همچنین می توانید یک حمام سیتز که متناسب با توالتتان باشد بخرید. 10 دقیقه در آب بنشینید.

کیست بارتولین

یک پد بهداشتی بپوشید تا ترشحات زخم جذب شود. ممکن است پس از تخلیه کیست، چند هفته ترشح داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید رابطه جنسی داشته باشید یا خیر. رابطه جنسی ممکن است باعث از بین رفتن ترشحات شما شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. ناحیه اطراف واژن را تمیز نگه دارید. همیشه خود را از سمت جلو به عقب تمیز کنید. یک بار در روز دوش بگیرید. بعد از دوش، به آرامی منطقه را خشک کنید.

آیا این اتفاق دوباره می افتد؟

در بیشتر موارد، پس از درمان تورم پر از مایعات بارتولین (کیست) یا کیسه چرک (آبسه) با یکی از اقدامات شرح داده شده در بالا، دیگر بازگشت اتفاق نمی افتد. اگر آنتی بیوتیک ها به تنهایی مشکل را درمان کنند، یا اگر آبسه به راحتی تخلیه شود، احتمال اینکه در بعضی مواقع مجدداً مشکل اتفاق بیفتد وجود دارد. ممکن است نیاز به تکرار درمان یا نوع دیگری از درمان داشته باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

هرکسی که علائم آبسه بارتولین را تجربه می کند، باید به پزشک مراجعه کند. آبسه درمان نشده می تواند منجر به گسترش عفونت به مناطق دیگر بدن شود. اگر عفونت در خون پخش شود، می تواند یک وضعیت بالقوه کشنده به نام سپسیس ایجاد کند.

در موارد زیر به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا یا مداوم
 • پارگی آبسه
 • درد شدید یا مداوم

در حالی که داروهای خانگی ممکن است علائم را کاهش دهند، اما بعید است که بتوانند آبسه را درمان کنند.

بهترین گزینه های درمانی طبیعی کیست بارتولین کدام هستند؟

در بیشتر موارد، می توان از درمان های طبیعی برای از بین بردن انسداد در غده و کیست استفاده کرد. مکمل های ویتامین D، ویتامین C و پروبیوتیک ها بهترین گزینه های درمانی هستند. با این حال، شما همچنین می توانید در آب گرم بنشینید، روغن درخت چای را مصرف کنید، و رژیم غذایی سالم همراه با غذاهای کم قند یا سرخ نشده را میل کنید.

ویتامین D

ویتامین D با تقویت سیستم ایمنی بدن، به آن اجازه می دهد تا با باکتری ها و ویروس ها مقابله کند. استفاده از ویتامین D به عنوان درمانی برای کیست های بارتولین به از بین بردن عفونت پایدار کمک می کند.

ویتامین C

ویتامین C یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سیستم ایمنی بدن است. همچنین به از بین بردن رادیکال های آزاد که ممکن است با سلامت بیمار مقابله کنند، کمک می کند.

پروبیوتیک

پروبیوتیک ها از انواع باکتری های مفید تشکیل شده اند. این مواد مغذی به از بین بردن عفونت و تعادل باکتری های بدن کمک می کنند تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود. یکی از پیشنهادات درمانی ما را امتحان کنید یا یکی از “راه حل های درمانی” خود را به لیست پیشنهادات موجود در بخش نظرات اضافه کنید.

درمان های گیاهی کیست بارتولین

ضماد حشیشه القزاز (علف مرغ) تازه

ضماد کمپرسی است که از گیاهان ساخته شده است. این داروی گیاهی را می توان با استفاده از گیاهان تازه یا خشک تهیه کرد و برای درمان بسیاری از مشکلات مختلف اعم از کمک های اولیه و نیاز فوری یا برای کمک به درمان بیماری های مزمن و درد، روی پوست مالید.

اگر به یک تکه تازه از علف مرغ دسترسی دارید، می توانید یک شاخه را قطع کرده و مستقیماً روی کیست بمالید. ساقه ها و برگ ها را به آرامی بین انگشتان خود خرد کنید و آن ها را به هم بچسبانید، و خمیر علف مرغ درست کنید. آن را مستقیماً روی کیست بمالید و یک پارچه خنک و مرطوب را در بالای آن قرار دهید.

این ضماد می تواند برای پوست ملتهب بسیار خنک کننده باشد! هنگامی که مجددا گرما را حس کردید و تأثیر خنک کنندگی کاهش یافت (معمولاً در حدود 10-15 دقیقه)، علف مرغ تازه را جایگزین کرده و روند را تکرار کنید.    همچنین می توانید چند مشت علف مرغ را با مقداری آب خنک در مخلوط کن مخلوط کرده و در ظرفی ریخته و در یخچال نگهداری کنید. خمیر را خیلی نازک نکنید! از خمیر سرد پیچیده شده در پارچه بر روی کیست استفاده کنید.

حمام سیتز علف مرغ

حمام سیتز در واقع حمام به صورت نشسته است. فقط کافیست مقداری آب در وان خود بریزید و یا یک حوضچه مخصوص حمام سیتز که روی توالت تان قرار می گیرد، داشته باشد. این شستشو های گیاهی برای بهبودی بعد از زایمان، بواسیر و البته کیست های بارتولین عالی هستند.

اگر به راحتی به علف مرغ تازه دسترسی ندارید، علف مرغ خشک تهیه کنید. دو قاشق غذاخوری علف مرغ خشک را درون یک شیشه قرار داده و آن را در آب بجوشانید. در ظرف را ببندید و بگذارید چند ساعت بماند تا کاملاً خیس بخورد. علف مرغ را داخل حمام سیتز بریزید و آب گرم اضافه کنید. همچنین می توانید نمک اپسوم را به حمام سیتز خود اضافه کنید.

اگر فکر می کنید که به عفونت یا آبسه مبتلا هستید، از آب خنک تر استفاده کنید، زیرا آب گرم التهاب را تشدید کرده و باعث آسیب رسانی بیشتر می شود. روش دیگر حمام سیتز مبتنی بر تنتور است – به جای یک خیسانده گیاهی، چند قطره تنتور علف مرغ را به آب اضافه کنید.

در حمام بنشینید، نفس عمیق بکشید، و سعی کنید استراحت کنید و بگذارید حمام گیاهی جادوی خود را بر روی زخم های دردناک شما انجام دهد. این کار می تواند چند بار در روز تکرار شود(مگر اینکه بخیه جراحی یا زخم باز داشته باشید.). در این شرایط استفاده از حمام را به یک بار در روز محدود کنید.

کیست بارتولین

ضماد روغن و علف مرغ

طبق تجربه من، علف مرغ تنها در صورت تازه بودن موثر است. اما یک نکته طلایی وجود دارد! اگر اجازه دهید تا علف مرغ برای چند روز خشک شود و سپس با روغن یا نمک ترکیب شود، تاثیرگذاری بالایی پیدا می کند. اگر به تنها چیزی که دسترسی دارید تنتور یا علف خشک شده مرغ است، این ترفند را امتحان کنید.

اگر وقت کافی برای حمام سیتز ندارید، یا اگر می خواهید چیزی باشد که بتوانید در حین حرکت از آن استفاده کنید، ضماد علف مرغ توصیه می شود. از آب گرم برای تمیز نگه داشتن کیست استفاده کنید تا مطمئن شوید که درمان شما غده را بدتر نمی کند.

چند نکته در مورد استفاده از داروهای گیاهی برای کیست های بارتولین

کیست بارتولینی که من درمان کردم در جایی بود که شروع به آلوده شدن می کرد و می توانست به یک آبسه تبدیل شود. استفاده از درمان علف مرغ تازه در صبح و عصر و شب به همراه اضافه کردن سیر تازه به رژیم غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تمیز و خنک نگه داشتن دهانه و کیست، بهترین راه حل بود. به این صورت کیست متراکم، باز و خشک شده و طی چند روز و بدون مداخله جراحی یا آنتی بیوتیکی از بین می رود.

هشدار: اگر کیست بارتولین علیرغم تلاش های شما بزرگتر می‎شود، به شدت دردناک شده است یا تب داشتید، توصیه می شود برای مشاوره و دریافت کمک به پزشک متخصص مراجعه کنید. عفونت های داخلی چیزی نیست که بتوانید با آن ها دست و پنجه نرم کنید!

اگر می خواهید سایر گیاهان یا ترکیبات مفید را به سیتز یا حمام اضافه کنید، در اینجا چند مورد ذکر شده است:

 • برگ بنفشه
 • برگ درخت چنار
 • ژل آلوئه ورا
 • فندوق افسونگر

گزارش شده است که در هنگام اعمال سرکه سیب به وسیله پنبه بر روی زخم تاثیرگذاری بالایی مشاهده شده است، اما من این روش را به طور مستقیم امتحان نکرده ام.

داروهای مسکن برای کیست بارتولین

مسکن های بدون نسخه (OTC) می توانند به مدیریت فعالیت هایی مانند نشستن و راه رفتن کمک کنند.

گزینه های درمانی عبارتند از:

 • آسپیرین
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن

تسکین تب ناشی از کیست بارتولین

آبسه بارتولین اغلب با تب همراه است. برای درمان تب خفیف در خانه:

 • مایعات زیادی بنوشید
 • دمای اتاق را در سطح رفاه نگه دارید
 • ایبوپروفن مصرف کنید

از کمپرس سرد بر روی پیشانی استفاده کنید اگر دمای بدن بیش از 102 درجه فارنهایت است یا اگر تب بیش از 3 روز ادامه داشت، با پزشک تماس بگیرید.

رژیم غذایی کنترل کیست بارتولین

می توانید رژیم عادی خود را بخورید. اگر معده شما ناراحت است، غذاهای کم چرب مانند برنج ساده، مرغ، نان تست و ماست را امتحان کنید. مایعات زیادی بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما بگوید). ممکن است متوجه شوید که روده شما درست بعد از عمل به صورت منظم کار نمی کند. این مشکل معمول است. سعی کنید با ادرار کردن از یبوست و فشار شدید به خود جلوگیری کنید. هر روز یک مکمل فیبر مانند مرکبات یا متاموسیل مصرف کنید. اگر بعد از گذشت دو روز مدفوع نداشتید، یک ملین ملایم مصرف کنید.


بیشتر بخوانید: توصیه هایی برای بالا بردن سلامت زنان


علائم کیست بارتولین

همانطور که قبلاً ذکر شد، تورم پر از مایع، کیست است. و مجموعه ای از چرک، نوعی آبسه است. کیست یا آبسه بارتولین معمولاً فقط در یکی از دو غده ایجاد می شود. اگر کیست کوچک باشد و آلوده نشود، ممکن است علائمی نداشته باشید.

ممکن است در انتهای پایین ورودی واژن و فقط در یک سمت، یک توده کوچک احساس کنید که ممکن است مشکلی ایجاد نکند. با این وجود، کیست بزرگتر، بخصوص هنگام راه رفتن، نشستن یا رابطه جنسی ممکن است باعث ناراحتی شود. کیست های بسیار بزرگ می توانند کاملاً دردناک شوند.

در آبسه:

 • یک توده توسعه می یابد و به سرعت، به طور معمول طی چند ساعت یا چند روز، بزرگ می شود.
 • احتمالاً بسیار دردناک خواهد شد.
 • ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید و دمای بالایی را در بدن خود تجربه کنید.
 • پوست بالای آبسه تمایل به قرمزی، گرم شدن و التهاب دارد.
 • تورم، نشستن، پیاده روی یا رابطه جنسی را دردناک می کند.
 • بعضی از خانم ها نیز ممکن است ترشحات واژنی داشته باشند.

کیست بارتولین

تشخیص کیست بارتولین

پزشک می تواند با معاینه فیزیکی، کیست بارتولین را تشخیص دهد. علائم و ظاهر کیست به راحتی قابل تشخیص است. اما اگر علائم دیگری مانند ترشحات واژنی دارید، پزشک ممکن است توصیه کند تا برای بررسی عفونت های مقاربتی (STI) آزمایشات بیشتری انجام دهید.

بیوپسی کیست

در بعضی موارد ممکن است به شما توصیه شود بیوپسی کیست انجام دهید. بیوپسی شامل گرفتن نمونه کوچکی از بافت به منظور بررسی در زیر میکروسکوپ است. انجام بیوپسی ممکن است توصیه شود، زیرا رشد کیست در روده (و اندام های جنسی خارجی شما) می تواند نشانه ای از سرطان روده باشد. این نوع سرطان نسبتاً نادر است و تقریباً سالانه بیش از 1000 مورد در انگلیس تشخیص داده می شود. در صورت مشاهده تورم در واژن یا تغییراتی مانند درد یا خارش، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض بروز کیست بارتولین

گاهی اوقات کیست ممکن است آلوده شود و این می تواند به آبسه منجر شود.

پیشگیری از بروز کیست بارتولین

در تعداد قابل توجهی از موارد، زنان نمی توانند برای جلوگیری از بروز کیست بارتولین اقدامات زیادی انجام دهند. افراد فعال جنسی باید از روش های جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنند. بعضی از افراد می گویند نشستن در حمام گرم ممکن است به ترکیدن کیست و جلوگیری از تشکیل آبسه کمک کند.