کرمک نوعی بیماری است که توسط کرم انتروبیوس ورمیکولاریس ایجاد می شود. کرمک یک بیماری رایج در بین افراد است اما در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، می تواند آسیب های جدی ایجاد کند. تشخیص بیماری کرمک آسان است اما در صورت عدم دقت کافی، درمان آن می تواند سخت باشد. آیا نگران بیماری کرمک هستید؟ آیا ابتلا به بیماری کرمک زندگیتان را دشوار کرده است؟ آیا در مورد چگونگی پیشگیری یا درمان کرمک نگران هستید؟ ما در این مطلب از بخش بیماری های دکتر سلام، به شما در مورد اقدامات ساده و موثر برای بیماری کرمک خواهیم گفت. شما می توانید این اقدامات را در خانه انجام دهید.

بیماری کرمک

بیماری کرمک چیست؟

کرمک یک نوع انگل کوچک است که می تواند در داخل روده بزرگ و مقعدتان زندگی کند. شما از طریق خوردن تخم کرمک به این بیماری مبتلا می شوید. با بلعیدن آنها، کرمک ها در روده شما از تخم بیرون می آیند. سپس در هنگام خواب، کرمک های ماده روده را رها کرده و برای تخم گذاری در پوست اطراف مقعد، به سمت آن حرکت می کنند.

زمانی که شما به دستشویی می روید، اگر دستانتان را به طور کامل نشویید، تخم های کرمک ممکن است به دست های شما بچسبند و از این طریق به دیگران منتقل شوند. برخی از انواع کرمک ها می توانند گلبول های قرمز در بدنتان را از بین ببرند.

کرمک ها می توانند باعث ایجاد مشکلات جدی سلامتی در بدن شما شوند. در صورتی که بیماری کرمک درمان نشده و کرمک ها در بدن باقی بمانند، این موجودات می توانند مواد مغذی بدنتان را جذب کرده و موجب ابتلای شما به کمبود وزن، استرس و بسیاری از مشکلات سلامتی شوند.

علل شایع ابتلا به بیماری کرمک

یکی از شایعترین علل ابتلا به کرمک این است که بسیاری از افراد عادت دارند که مواد غذایی را به صورت خام یا نیمه پخته مصرف کنند. همچنین عدم توجه به پاکیزگی محیط زندگی نیز می تواند منجر به ابتلا به بیماری کرمک شود. عامل ابتلا به بیماری کرمک، کرم های انتروبیوس ورمیکولاریس هستند. کرم های انتروبیوس ورمیکولاریس در اثر دست زدن به مقعد توسط شخص آلوده و سپس لمس کردن مواد غذایی و وسایل آشپزی، منتقل می شوند.

علاوه بر سبزیجاتی که در محیط های آبی پرورش داده می شوند، مواد غذایی که از طریق آب آلوده به مدفوع حیوانات آبیاری می شوند نیز می توانند ناقل بیماری کرمک باشند. در حال حاضر بسیاری از افراد از داروهای کرمک استفاده نمی کنند. بیماری کرمک شدید در نوزادان می تواند موجب ضعف و و کاهش مقاومت آنان شود. همچنین کرمک در زنان باردار می تواند موجب کم خونی، کمبود مواد مغذی و در نتیجه سقط جنین در آنها شود.

برای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی، لازم است که همه اعضای خانواده هر ۶ ماه یکبار از داروی کرمک استفاده کنند. حیوانات، میزبان هایی برای انگل های خطرناک هستند. بنابراین عادت به نگهداری و بازی با حیوانات می تواند منبع آلودگی به این عفونت باشد.

تخم های کرمک ها از طریق مدفوع حیوانات دفع می شوند و برای مدت زمان طولانی در خاک، آب، مواد غذایی و سایر محیط ها مانند چمن زنده می مانند که این باعث ابتلای انسان ها به عفونت می شود. مگس ها حشراتی هستند که در مناطق مرطوب مانند توالت ها و فاضلاب ها زندگی می کنند. علاوه بر این، آنها از غذای انسان ها تغذیه می کنند و در نتیجه باکتری ها و عفونت های مضر را مانند تخم کرمک منتقل می کنند.


بیشتر بخوانید: دور کردن حشرات از محل زندگی


علائم بیماری کرمک

علائم شایع بیماری کرمک

افراد مبتلا به بیماری کرمک معمولاً در ناحیه مقعد و دستگاه تناسلی دچار خارش می شوند. خارش در هنگام شب بدتر می شود. زیرا کرمک ها در حال فعالیت و تخم گذاری هستند. اطراف مقعد قرمز و ملتهب می شود. در هنگام رفتن به دستشویی مدفوع شما شکسته یا آبکی به نظر می رسد و ممکن است همراه با خون یا مخاط باشد.

ابتلا به بیماری کرمک به دلیل حرکات نامنظم روده، می تواند منجر به اسهال شود. بی اشتهایی، سوءهاضمه، حالت تهوع، استفراغ گاه به گاه و درد شکم مداوم از علائم شایع عفونت کرمک است.

علائم بیماری کرمک در بزرگسالان

بارزترین نشانه ابتلای بزرگسالان به بیماری کرمک، خارش پوست است. این به این دلیل است که ضایعات کرمک ها در خون انسان جریان دارند و بدن آنها را به عنوان ضایعات آنتی ژن های عجیب تشخیص می دهد. در نتیجه بدن برای مبارزه با این شرایط، پادتن هایی علیه آلرژن تولید می کند و این موجب خارش پوست می شود.

بیماری کرمک در بزرگسالان، علاوه بر ایجاد خارش، چرک و ورم پوست، می تواند به سایر اعضای بدن مانند مغز، ماهیچه های قلب و چشم ها آسیب برساند و آنها را از بین ببرد. کرمک ممکن است منجر به ایجاد اسپرماتروه در مردان و واژینیت در زنان شود. علت این امر این است که کرمک ها به سمت مقعد رفته و در آنجا تخم گذاری می کنند. سپس هنگام برگشت به مهبل رفته و باعث ایجاد بیماری می شوند.

بیماری کرمک

در برخی موارد کرمک به مری، ریه ها، حفره بینی یا مثانه منتقل شده و باعث التهاب می شوند. زنان مبتلا به بیماری کرمک ممکن است دچار بی نظمی در قاعدگی شوند. خطرناکترین حالت زمانی است که کرمک ها وارد آپاندیس شده و باعث بروز آپاندیسیت حاد می شوند. آپاندیسیت حاد یک بیماری بسیار خطرناک است.

علائم بیماری کرمک در کودکان

کودکان مبتلا به بیماری کرمک، اغلب علائم واضحی را از خود بروز نمی دهند. بنابراین والدین آنها، آنچنان که باید نگران نمی شوند.

کودکان در صورت آلوده شدن به کرمک علائم زیر را خواهند داشت:

 • مشکل در هضم غذا. کودکان مبتلا به بیماری کرمک غذای کمتری می خورند.
 • همچنین در برخی موارد ممکن است علیرغم خوردن غذای کافی و خوب، کمبود وزن داشته باشند.
 • گرفتگی شکم در اطراف ناف یا کبودی در بطن راست
 • کرمک در کودکان موجب استفراغ در آنها می شود.
 • همچنین بیماری کرمک ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در هنگام صبح شود.
 • کم خونی و زردی پوست
 • عدم توانایی در خواب و کاهش قدرت توجه
 • برخی از کودکان ممکن است دچار تب، سرفه، خستگی و تغذیه ضعیف به دلیل حرکت لارو در ریه ها شوند.

بیماری کرمک تا چه اندازه خطرناک است؟

کرمک تا زمانی که در روده فعالیت داشته باشد، می تواند باعث تحریک مخاط روده و اختلال در دستگاه گوارش یا انتریت مزمن شود. همچنین بیماری کرمک می تواند باعث ایجاد بثورات آلرژیکی شود. اگر کرمک ها به آپاندیس بروند، می توانند باعث بروز آپاندیسیت شوند.

گاهی ممکن است با انتقال کرمک به دستگاه تناسلی، مشکلاتی مانند بیماری های تناسلی، ولووار، واژینال، ادرار و حتی اختلالات قاعدگی ایجاد شود. اختلال خواب شبانه به دلیل خارش ناحیه مقعد. ابتلای کودکان به بیماری کرمک در طولانی مدت می تواند منجر به کاهش کیفیت خواب و رشد فکری، نازکی پوست، درد شکم، کم اشتهایی و در نتیجه سوء تغذیه در آنها شود.

کرمک ها با ورود به بدن انسان تبدیل به کرم های کوچک نمی شوند. بلکه آنها تولید لارو می کنند و به صورت تومور در پوست و بافت های نرم حرکت می کنند. تومورهای ناشی از لارو ها اغلب در صورت، دست ها، باسن و شکم ظاهر شده و به تدریج تبدیل به گره های کوچکی می شوند.

این گره ها می توانند باعث ایجاد بلوک در بدن شده و به سیستم عصبی مرکزی آسیب می رسانند. بیماری هایی مانند اختلالات ادراکی، همی پلژی و کما در نتیجه آسیب عصبی ایجاد می شوند. آلوده شدن بدن به عفونت کرمک و عدم درمان آن، در طولانی مدت بر سلامت جسمی، روحی و تغذیه ای اثرات خطرناکی خواهد گذاشت.

آسیب شناسی و چرخه بیماری کرمک

کرمک نوعی کرم سفید شیری است که سری متورم و پوستی زاویه دار دارد. کرمک نر حدود ۲ تا ۵ میلیمتر طول دارد. کرمک نر حلقوی است و طول اصلی آن به حدود ۷۰ میلیمتر می رسد. کرمک ماده ۹ تا ۱۲ میلی متر طول دارد و دم آن بلند و نوک تیز است. تخم کرمک برای رشد و آلوده کردن محیط جدید نیاز به زمان دارد.

تخم ها در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد و رطوبت ۷۰ درصد، پس از گذشت ۶ تا ۸ ساعت به لارو تبدیل می شوند و توانایی آلوده کردن محیط را به دست می آورند. تخم های کرمک در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد و بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد توانایی رشد و زنده ماندن را ندارند.

پس از بلعیدن تخم های کرمک، این تخم ها معمولا به مدت ۶ ساعت در اثنی عشر رشد می کنند. کرم های بالغ حدود 2 هفته سن دارند و تقریبا دو ماه زنده می مانند. کرمک ها در بزرگسالان، انگل هایی هستند که در انتهای و ابتدای روده بزرگ و آپاندیس زندگی و فعالیت دارند. کرمک ها در روده کوچک زندگی می کنند و در حال حاضر شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد کرمک ها در شرایط عادی به سایر بافت های طبیعی بدن وارد می شوند.

کرمک های ماده به سمت راست روده حرکت می کنند. آن ها پس از جفت گیری و در صورت عدم دفع از طریق مدفوع، به حرکت به سمت مقعد در هنگام شب ادامه می دهند. آنها در مقعد می توانند حدود ۱۱۰۰۰ تخم بگذارند. تخم های بالغ می توانند ظرف مدت ۶ الی ۸ ساعت آلوده شده و در صورت بهینه بودن شرایط، پتانسیل عفونی کردن محیط را تا ۳ هفته پس از آن دارا می باشند.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به بیماری کرمک قرار دارند؟

همه افراد به ویژه کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماری کرمک قرار دارند. عفونت کرمک یک بیماری شایع است. زیرا کرمک ها در سراسر جهان وجود دارند. حدود ۵۰ میلیون نفر، عموماً در کشورهای در حال توسعه و روستاها، به بیماری کرمک مبتلا هستند. بیماری کرمک با رسیدن کرمک ها به مغز بدون در نظر گرفتن سن بیمار، می تواند بسیار شدید شود.

بیماری کرمک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائم کرمک را در بدنتان مشاهده کردید، لازم است به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر پس از گذشت یک هفته از بروز علائم کرمک، کاهشی در نشانه های آن مشاهده نکردید، لازم است به دنبال پزشک باشید. برخی از افراد ممکن است با مشاهده علائم کرمک دچار ناراحتی و یا اثرات روانی شوند، این افراد باید حتماً به پزشک مراجعه کنند.

با مراجعه به پزشک باید مشاهده هایتان را در مورد بیماری به طور کامل برای پزشک توضیح دهید. اما اگر مایل به پیشگیری از بیماری هستید و یا شرایط شما به اندازه ای شدید نیست که تحت درمان های پزشکی قرار بگیرید، می توانید از درمان های خانگی زیر استفاده کنید. روش استفاده از درمان های خانگی بسیار آسان است و می توانید به راحتی آن ها را در منزل انجام دهید. علاوه بر این، درمان های خانگی در پیشگیری و درمان بیماری کرمک بسیار موثر هستند.


بیشتر بخوانید: عفونت قارچی کرم حلقوی چیست؟ درمان، علل و علائم آن


درمان های خانگی بیماری کرمک

1- دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل اولین درمان در لیست داروهای خانگی برای بیماری کرمک است. دانه کدو تنبل سرشار از منیزیم، منگنز، مس، پروتئین و روی است. علاوه بر این، کدوتنبل حاوی فیتواسترول های گیاهی و آنتی اکسیدان های از بین برنده رادیکال های آزاد است. این مواد به بهبود سلامتی بدن کمک می کنند.

همچنین دانه کدو تنبل حاوی ترکیباتی به نام کوکوربیتاسین ها است که به دلیل فعالیت مثبت انتهلمینتیک آنها شناخته می شود. این فعالیت می تواند کرمک ها را فلج کرده و در نتیجه حذف آنها از بدنتان را ساده تر کند.

روش های استفاده از دانه کدو تنبل

روش اول: دانه های کدو تنبل به تنهایی

100 گرم تخم کدو تنبل را تهیه کنید. سپس آنها را به مدت ۲ دقیقه بپزید. در هنگام شب و قبل از خواب این دانه ها را مصرف کنید.

روش دوم: دانه کدو تنبل و شربت

100 گرم دانه کدو تنبل را پوست بگیرید. سپس آنها را کاملاً خرد کنید. در این مرحله ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شربت به آن اضافه کنید. این ترکیب را در هنگام گرسنگی و ۳ ساعت قبل از خوردن غذا میل کنید.

روش سوم: دانه کدو تنبل و آب

300 گرم تخم کدو تنبل را بشویید و آن ها را کاملاً خرد کنید. سپس ۳۰۰ میلی لیتر آب به آن اضافه کنید. مخلوط را بر روی حرارت قرار داده تا به جوش آید. سپس آن را از صافی رد کرده و آب آن را بنوشید.

علاوه بر این، می توانید از روغن کدو تنبل برای رفع علائم بیماری کرمک استفاده کنید. برای این کار کافیست تنها ۲ قاشق غذاخوری دانه کدو تنبل را با ۲ قاشق مرباخوری دانه لیمو خورد و مخلوط کنید. این ترکیب را در هنگام صبح قبل از خوردن صبحانه میل کنید.

بیماری کرمک

2- درمان های خانگی بیماری کرمک با پاپایا

در میان انواع داروهای خانگی  برای درمان بیماری کرمک، استفاده از پاپایا یکی از موثرترین آنها است. پاپایا سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است که برای سلامتی فرد بیمار بسیار مفید می باشد. پاپایا در درمان بیماری کرمک بسیار تاثیرگذار است. زیرا حاوی ترکیباتی از جمله پاپایین است که در داروهای بیماری کرمک فرمول شده است.

روش های استفاده از پاپایا برای درمان بیماری کرمک

روش اول: مصرف پاپایا به تنهایی

اجرای این روش بسیار ساده است و تنها کافیست ۴ تا ۵ روز در هفته یک پاپایای رسیده را برای صبحانه میل کنید.

روش دوم: دانه ی پاپایا و عسل

۱۰۰ گرم دانه پاپایا را بپزید و سپس آن را پودر و به آرد تبدیل کنید. آرد پاپایا را با 3 الی 4 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید تا خمیری غلیظ تشکیل شود. این ترکیب را یک ساعت قبل از غذا میل کنید. افراد مبتلا به درد معده و کودکان از استفاده از این روش خودداری کنند.

3- سیر

سیر یکی دیگر از موادی است که در لیست درمان های خانگی برای بیماری کرمک قرار دارد. قرن هاست که سیر برای بهبود سلامتی مورد استفاده قرار گرفته است. از سیر معمولاً در درمان بیماری های گوارشی مانند اسهال، اختلالات گوارشی، درمان آنفولانزا، مالاریا، زخم و آلوپسی استفاده می شود. علاوه بر این، سیر دارای اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد ویروسی است. آلیسین موجود در سیر می تواند در درمان بیماری های التهابی روده، اسهال و عفونت های انگلی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. سیر می تواند بیماری کرمک را به طور موثر درمان کند.

روش های استفاده از سیر برای درمان بیماری کرمک

روش اول: مصرف سیر به تنهایی

روزانه ۳ تا ۴ حبه سیر را میل کنید و این کار را ۴ تا ۵ روز در هفته تکرار کنید.

روش دوم: ترکیب سیر و آب

۲ تا ۳ حبه سیر را رنده کرده و به آن ۳۰۰ میلی لیتر آب اضافه کنید. این ترکیب را به خوبی مخلوط کرده و در هنگام صبح میل کنید.

بیماری کرمک

4- هویج

مصرف هویج یک روش درمانی موثر برای از بین بردن بیماری کرمک است. هویج حاوی مقدار زیادی کاروتن است که پس از جذب در بدن، به ویتامین A تبدیل می شود. علاوه بر این، هویج سرشار از ویتامین A، مواد معدنی، پتاسیم، تیامین، منگنز و اسید فولیک است. این ترکیبات به به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. همچنین هویج حاوی گوگرد فراوانی است که برای درمان بیماری کرمک موثر است.

روش های استفاده از هویج برای درمان بیماری کرمک

روش اول: مصرف هویج به تنهایی

1 الی 2 عدد هویج را با آسیاب خرد کرده و به مدت ۳۰ دقیقه در داخل یخچال قرار دهید. از این ماده در هنگام صبح برای صبحانه استفاده کنید.

روش دوم: ترکیب هویج و عسل

۱ الی ۲ عدد هویج را آسیاب کرده و سپس 3 قاشق عسل را به آن اضافه و به خوبی مخلوط کنید. این ترکیب را ۳۰ دقیقه قبل از صرف شام مصرف کنید تا بهترین اثر را داشته باشد.

روش سوم: ترکیب هویج و ماست

۳۰۰ گرم هویج را با آسیاب رنده کنید. سپس ۱ جعبه ماست به آن اضافه و به خوبی مخلوط کنید. این ترکیب را قبل از غذا مصرف کنید.

5- درمان های خانگی بیماری کرمک با پیاز

پیاز از خاصیت ضد التهابی بالایی برخوردار است. علاوه بر این، پیاز سرشار از ویتامین های A، B و C است و منبع قدرتمند اسید فولیک، کلسیم، فسفر، منیزیوم، کروم، آهن و فیبر است. علاوه بر این، پیاز برای مقابله و درمان بیماری های سل و عفونت های دستگاه ادراری مانند سیستیت بسیار موثر است. پیاز حاوی ترکیبات گوگردی است و همین امر موجب توانایی مقابله آن در برابر بیماری کرمک می باشد. در واقع آب پیاز یک درمان مفید برای بیماری کرمک است.

روش های استفاده از پیاز برای درمان بیماری کرمک

روش اول: مصرف آب پیاز

۱۰۰ گرم پیاز را آسیاب کرده و آب آن را بگیرید. آب پیاز را به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در داخل یخچال قرار دهید و قبل از غذا بنوشید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، دو بار در هفته این روش را تکرار کنید. همچنین می توانید پیاز را به وعده های غذایی تان اضافه کنید.

روش دوم: ترکیب پیاز و ماست

یک تا دو قاشق غذاخوری پیاز رنده شده را با یک جعبه ماست مخلوط کنید. سپس  این مواد را به خوبی ترکیب کرده و پس از غذا میل کنید.

بیماری کرمک

6- روغن نارگیل

یکی دیگر از درمان های خانگی بیماری کرمک استفاده از روغن نارگیل است. نارگیل میوه ای است که سرشار از مواد مغذی و مواد مفید بدن به ویژه مواد طبیعی اشباع شده می باشد. روغن نارگیل به شما کمک می کند که انگل های روده ای را به صورت بسیار موثر از بدنتان خارج کنید. علاوه بر سم زدایی دستگاه گوارش، روغن نارگیل از بروز بیماری کرمک در آینده نیز جلوگیری می کند.

روش های استفاده از روغن نارگیل برای درمان بیماری کرمک

روش اول: مصرف روغن نارگیل به تنهایی

بهترین راه استفاده از روغن نارگیل برای از بین بردن بیماری کرمک، اضافه کردن آن به وعده های غذایی است.

روش دوم: ترکیب روغن نارگیل و میوه پاپایا

۲۰۰ گرم پاپایا را رنده کرده و ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل به آن اضافه کنید. این مواد را به خوبی ترکیب کرده و در هنگام گرسنگی میل کنید.

7- آناناس

آناناس حاوی آنزیم هضم بروملین است. آنزیم بروملین نقش تخریب کننده پروتئین را دارد. این آنزیم ها به بدن کمک می کنند تا کرمک را در شرایط عادی هضم کند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، خوردن آناناس به تنهایی موثر و کافی است. همچنین شما می توانید روزانه دو فنجان آب آناناس بنوشید.

8- درمان های خانگی بیماری کرمک با برنجاسف کوهی

برنجاسف کوهی یکی از درمان های خانگی موثر شناخته شده برای بیماری کرمک است. این ماده حاوی اسید گلوکوزید است که به آزادسازی سموم از کبد و کیسه صفرا کمک می کند. برنجاسف کوهی از طریق افزایش غلظت اسید معده، کاهش درد شکم، نفخ شکم و گاز و افزایش اشتها از روند هضم حمایت می کند. این ماده علاوه بر حمایت از دستگاه گوارش، در برابر اثرات مخرب بیماری کرمک نیز موثر است.

روش های استفاده از برنجاسف کوهی برای مقابله با بیماری کرمک

روش اول: مصرف رنجاسف به تنهایی

۲ کیلوگرم برنجاسف کوهی را به خوبی بشویید و آن را با سبزی خردکن، خرد کنید. سپس عصاره آن را گرفته و در هنگام صح بنوشید. نوشیدن روزانه آب برنجاسف کوهی در درمان بیماری کرمک بسیار موثر است.

روش دوم: ترکیب برنجاسف کوهی و تخم مرغ

۱۰۰ گرم برنجاسف کوهی را به خوبی بشویید. سپس آنها را خرد کنید. در مرحله بعد، برنجاسف خرد شده را در داخل ماهیتابه و بر روی شعله به مدت ۴ دقیقه گرم کنید. سپس یک عدد تخم مرغ به آن اضافه کنید. پس از پخت این ترکیب، آن را به عنوان دارو میل کنید.

9- میخک

میخک حاوی ۱۶ تا ۱۹ درصد از روغنهای اساسی است. ترکیبات اصلی میخک عبارتند از: اوژنول، استیل اوژنول، بتاکاروفیلن، متیل اتیل کتون، متیل سالیسیلات، هومولون، بنکسالدهید، بنزیل الکل، چاویول، ال_ایلانژنیوژنون، اوژنین، رامنتین، ‏کائمپرفرول، یوژنیتین، ایزو ژنیتین و ایزو کوئینیتول.

روغن میخک ترشح اسید معده و پپسین را تحریک کرده و موجب هضم می شود. میخک از رشد و فعالیت کرم های مختلف بدن از جمله کرمک جلوگیری می کند. برای استفاده از میخک کافیست ۱ تا ۲ گرم میخک یا یک قاشق چایخوری روغن میخک را میل کنید.

بیماری کرمک

10- درمان های خانگی بیماری کرمک با خربزه تلخ

خربزه تلخ قاتل باکتری ها و ویروس ها است. خربزه تلخ سرشار از ویتامین C می باشد. در واقع میزان ویتامین C موجود در خربزه تلخ بسیار بیشتر از ویتامین C موجود در توت فرنگی و لیمو است. مقادیر فراوان این ویتامین در خربزه تلخ موجب تقویت سیستم ایمنی بدن، از بین بردن التهاب، از بین بردن و پیشگیری از سلول های سرطانی می شود.

استفاده از خربزه تلخ به عنوان داروی خانگی در درمان بیماری کرمک بسیار نتیجه بخش است. برای بهره بردن از مزایای خربزه تلخ، می توانید آن را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. خربزه تلخ یکی از بهترین داروهای طبیعی و خانگی برای بیماری کرمک به شمار می رود.

11- روغن درخت چای

اثرات ضد قارچی و ضد باکتریایی روغن درخت چای، آن را به یک داروی موثر برای از بین بردن عفونت های انگلی از جمله کرمک تبدیل کرده است. برای بهره بردن از روغن درخت چای از روش زیر استفاده کنید. یک تا دو قطره روغن درخت چای را همراه با یک تا دو قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کنید. سپس این ترکیب را در هنگام شب بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این روال را به طور مرتب تکرار کنید. دقت کنید استفاده از روغن درخت چای خالص ممکن است باعث تحریک پوست شود.

12- عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت به دلیل داشتن خاصیت ضد انگلی، یکی از بهترین داروهای خانگی برای علائم بیماری کرمک است. خاصیت ضد انگلی این ماده موجب کشتن کرمک ها و از بین بردن عفونت می شود. عصاره دانه گریپ فروت از گوشته، دانه ها و غشاهای سفید گریپ فروت تهیه می شود.

این ماده تلخ اغلب به صورت موضعی و همچنین خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از مصرف مواد ضد انگلی، لازم است آمادگی استفاده از آنها را در خود فراهم کنید. این درمان ها منجر به خارج کردن کرم از بدن می شوند. به عنوان مثال گاهی اوقات ممکن است لاشه کرم های مرده را در مدفوع خود مشاهده کنید. بنابراین حفظ استانداردهای بهداشتی بالا، امری مهم است.

بیماری کرمک

برای استفاده از عصاره دانه گریپ فروت به روش زیر عمل کنید:

 • حدود ۱۰ قطره عصاره دانه گریپ  فروت را در هشت اونس آب بریزید.
 • سپس این ترکیب را روزانه و سه بار در روز بنوشید.
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه، لازم است به طور مرتب این روش را دنبال کنید.
 • علاوه بر این، شما می توانید از فرم کپسول عصاره دانه گریپ فروت استفاده کنید.

داروهای خانگی فوق می توانند علائم بیماری کرمک را کاهش دهند. اگر چه استفاده از داروهای خانگی بسیار زمانبر هستند و کند عمل می کنند، اما نتایج آنها می تواند شگفت آور باشد. شما می توانید این روش ها را امتحان کرده و تاثیرات آن ها را مشاهده کنید.