کرونا ویروس

بیماری کرونا در ایران – 7 فروردین 98

ساعت 15:00- تعداد مبتلایان به کرونا در روز پنج شنبه

کیانوش جهانپور ظهر امروز در ارتباط با وضعیت ابتلای کرونا در کشور با اشاره به افزایش تعداد بهبودیافتگان و رسیدن این تعداد به  ۱۰ هزار و ۴۵۷ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفت: برابر آزمایش‌های انجام‌شده از روز گذشته تاکنون ۲ هزار و ۳۸۹ مورد دیگر به مبتلایان این ویروس افزوده شده است.

وی با بیان این‌که تاکنون ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر از هم‌وطنان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، افزود: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۷ نفر دیگر از هم‌وطنان جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع و از روز شیوع ویروس کرونا در کشور تا به امروز ۲‌ هزار و ۲۳۴ نفر در کشور فوت کرده‌اند.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، مشارکت مردم در طرح غربالگری کرونا از مرز ۵۰ میلیون نفر گذشت و به حدود ۵۰ میلیون و ۸۲۱ هزار نفر تا ظهر امروز رسید.

بیماری کرونا در ایران – 28 اسفند 98

ساعت 14:40 – تعداد مبتلایان به کرونا در روز چهارشنبه 

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران؛ در 24 ساعت گذشته 1192 نفر جدید به این ویروس مبتلا شده و 147 نفر فوت شده اند. جمعا تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به 17361 نفر رسیده است.

بیماری کرونا در ایران – 27 اسفند 98

ساعت 15:00 – تعداد مبتلایان به کرونا در روز سه شنبه

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران؛ در 24 ساعت گذشته 1178 نفر جدید به این ویروس مبتلا شده و 135 نفر فوت شده اند. جمعا تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به 16169نفر رسیده است.

کرونا ویروس در ایران – 26 اسفند 98

ساعت 14:30 – تعداد فوت شدگان و مبتلایان به کرونا در روز دوشنبه

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران؛ در 24 ساعت گذشته 1053 نفر جدید به این ویروس مبتلا شده و 129 نفر فوت شده اند. جمعا تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به 14991 نفر رسیده است.


دکتر سلام توصیه می کند مقاله کنترل استرس روانی ثانویه (STS) ناشی از ویروس کرونا را حتما مطالعه کنید.


ساعت 9:00 – نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری به دلیل کرونا درگذشت

به نقل از خبرگذاری فارس؛ آیت الله سیّد هاشم بطحایی نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری شب گذشته بر اثر بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت.

بیماری کرونا در ایران – 25 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان به کرونا تا این لحظه

به نقل از وزارت بهداشت؛ تاکنون 13938 نفر به این ویروس مبتلا شده اند که از این تعداد 724 نفر فوت کرده و 4590 نفر بهبود یافته اند. در 24 ساعت گذشته 1209 نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

بیشتر بدانید: کرونا در بارداری؛ خطر بیماری کرونا در زنان باردار و شیرده

کرونا ویروس در ایران – 24 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان به کرونا تا این لحظه

به نقل از وزارت بهداشت؛ در 24 ساعت گذشته 1365نفر به این بیماری مبتلا شده اند و 97 نفر جان خود را از دست داده اند. تاکنون 611 نفر در کل در اثر کرونا فوت شده اند.

ویروس کرونا در ایران – 23 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان به کرونا تا این لحظه

به نقل از وزارت بهداشت؛  تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۱ هزار و ۳۶۴ تن رسید. آمار کسانی که تا کنون در اثر بیماری کووید ۱۹ جانشان را از دست داده‌اند به ۵۱۴ تن رسید. تنها در عرض ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ نفر جانشان را از دست داده‌اند.

به گفته این مقام مسئول تا کنون ۳۵۲۹ نفر نیز از این بیماری بهبود یافته‌اند.

بیماری کرونا در ایران – 22 اسفند 98

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد تا امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ۴۲۹ نفر به خاطر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از داده‌اند. بنا بر آمار این وزارتخانه شمار مبتلایان به این ویروس در ایران به ده هزار و ۷۵ نفر رسیده است.

این آمار را آقای جهانپور در بیست و سومین روز شیوع این ویروس در ایران اعلام کرد و گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۷۵ نفر در ایران در اثر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ جان باخته اند.

به گفته وی طی ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۱۰۷۵ نفر جدید که به این ویروس مبتلا شده بودند شناسایی شده اند.

 

کرونا در ایران – 21 اسفند 98

به نقل از وزارت بهداشت؛ تا روز چهار‌شنبه ۲۱ اسفند ۳۵۴ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنا بر این آمار تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۶۳ نفر بوده که افزایشی ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد. بنابر اعلام وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با ۹۵۸ مورد افزایش به ۹ هزار نفر رسیده که از این تعداد ۲۹۵۹ نفر بهبود یافته‌اند.

ویروس کرونا در ایران – 20 اسفند 98

به نقل از وزارت بهداشت تاکتون ۲۹۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنا بر این آمار تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۵۴ نفر بوده است. بنابر اعلام وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با ۸۸۱ مورد افزایش به ۸۰۴۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۷۳۱ بهبود یافته‌اند.

ویروس کرونا در ایران – 19 اسفند 98

 وزارت بهداشت در دوشنبه ۱۹ اسفند اعلام کرد که با مرگ ۴۳ نفر دیگر در یک روز گذشته آمار جان‌باختگان شیوع ویروس کرونا در ایران به ۲۳۷ نفر رسید. بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی از ایران در یک روز گذشته ۵۹۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) در ایران شناسایی شده و تعداد کل مبتلایان شناسایی‌شده به ۷۱۶۱ نفر رسیده است.

ویروس کرونا در ایران – 18 اسفند 98

به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، کیانوش جهانپور امروز در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به بهبود ۲‌ هزار و ۱۴۳  نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفت: رشد شیوع ویروس کرونا در کشور متوقف نشده و این روند همچنان صعودی است و برابر آزمایش‌های انجام شده از روز گذشته تاکنون ۷۴۳ مورد دیگر به مبتلایان این ویروس افزوده شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶ هزار و ۵۶۶  هموطن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، افزود: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۴۹ نفر دیگر از هموطنان جان خود را از دست دادند که در مجموع و از روز شیوع ویروس کرونا در کشور تا به امروز ۱۹۴ نفر در کشور فوت کرده‌اند.

کرونا ویروس در ایران – 14 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان به کرونا تا این لحظه در ایران

به گفته وزارت بهداشت کشور؛ مجموع مبتلایان به کرونا در کشور به ۲۸۲۲ نفر و مجموع قربانیان این ویروس به ۹۲ نفر رسید.

کرونا ویروس در ایران – 13 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان تا این لحظه

به گفته وزارت بهداشت کشور؛ مجموع مبتلایان به کرونا در کشور به ۲۳۳۶ نفر و مجموع قربانیان این ویروس به ۷۷ نفر رسید.

کرونا ویروس در ایران – 12 اسفند 98

ساعت 14:00 – تعداد مبتلایان تا این لحظه

به گفته وزارت بهداشت کشور؛ تعداد مبتلایان به 1501 نفر و مجموع فوتی ها هم به 66 نفر افزایش یافت.

کرونا ویروس در ایران – 10 اسفند 98

ساعت 16:00 – نتایج کالبد شکافی نخستین قربانی ویروس کرونا در چین

به گزارش اسپوتنیک، چین نتایج کالبد شکافی نخستین قربانی ویروس کرونا را منتشر کرد. در این گزارش آورده شده است که این ویروس ابتدا دستگاه تنفسی  و آلوئول ريوی را درگیر کرده و باعث بروز  پنومونی «ذات الریه» در فرد می شود. جالب توجه است که ویروس COVID-19 در ریه ها آغاز و همانجا هم به پایان می رسد. این یعنی اینکه دیگر بافت های بدن مثل قلب و کبد و … را درگیر نمی کند و تغییری در بافت های دیگر ایجاد نمی کند.

سرایت این ویروس بیشتر در اثر عطسه و سرفه است پس حتما حتی اگر به این ویروس مبتلا نیستید در هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را گرفته و حتما حتما دستمالی که جلوی دهان خود گرفته بودید را در سطل زباله انداخته و دستان خود را بشویید تا از سرایت این بیماری پیشگیری شود.

این ویروس‌ معمولاً از طریق ترشحات ناشی از عطسه یا سرفه سرایت می‌ کند که می‌تواند ویروس را به افرادی که در تماس با فرد آلوده هستند، سرایت دهد. ویروس کرونا می تواند باعث بروز اختلالات تنفسی شدید و عفونت حاد ریوی شود. ابتلا به این ویروس ابتدا با تب و سپس سرفه‌های خشک نمایان می شود.

ساعت 15:00 – تعدا مبتلایان و فوت شدگان در اثر کرونا

طبق گزارش وزارت بهداشت ایران، تا کنون ابتلای 593 نفر به این ویروس و درگذشت 43 نفر از مبتلایان تایید شده است و تا این لحظه 123 نفر بهبود یافته اند.

کرونا ویروس در ایران – 9 اسفند 98

ساعت 15:00 – تعدا مبتلایان و فوت شدگان در اثر کرونا

طبق آماری که وزارت بهداشت کشور، تعداد فوت شدگان در اثر ویروس کرونا به 34 نفر رسید و 388 نفر تاکنون تست کرونای آنها، مثبت اعلام شد. از این تعداد، 73 نفر توانسته اند روند بهبودی را طی کرده و به درمان خود پاسخ مثبت دهند.

کرونا ویروس در ایران – 8 اسفند 98

ساعت 14:25 – تعطیلی دانشگاه ها تا هفته آینده

تعطیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، تا پایان هفته آتی تمدید شد.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تعطیلی صرفا شامل کلاس های آموزشی است و کارورزان پزشکی و دستیاران پرستاری تعطیل نیستند.

ساعت 13:35 – تعداد کشته شدگان با ویروس کرونا تا به این لحظه

آخرین آمار رسمی اعلام شده در ایران از وزارت بهداشت حاکی از تایید ابتلای 245 نفر به ویروس کرونا و افزایش آمار درگذشتگان به 26نفر تا شامگاه گذشته است.

ساعت 13:33 – مبتلا شدن رئیس کمیسیون امنیت ملی به کرونا

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم کرونا گرفت. ذوالنور با انتشار ویدئویی از مثبت شدن تست کرونای خود خبر داد.

کرونا ویروس در ایران – 7 اسفند 98

ساعت 13:15 – آمار مبتلایان تا این لحظه

طبق اعلام وزارت بهداشت مبنی بر شیوع بیماری کووید ۱۹ تا امروز ۱۳۹ مورد قطعی مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده که متاسفانه ۱۹ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند.

کرونا ویروس در ایران – 6 اسفند 98

ساعت 16:45 – کرونا به یزد هم رسید

سخنگوی ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا استان یزد گفت: آزمایش اولیه کرونا یک بیمار در یزد تایید شد و منتظر تایید تاییدیه قطعی نهایی هستیم.

ساعت 16:38 – مبتلا شدن  نماینده مردم تهران به کرونا

محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید از ابتلایش به ویروس کرونا خبر داد.

ساعت 15:15 – دکتر حریرچی هم به جمع کرونایی ها پیوست

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت هم کرونایی شد. تست کرونای دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت که در چند روز گذشته در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور داشت، مثبت اعلام شد. او  خطاب به مردم گفت با هم کرونا را شکست خواهیم داد.

ساعت 13-14 – آخرین آمار مبتلایان و جان باختگان تا این لحظه

بر اساس تازه‌ترین آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت تعداد مبتلایان به کرونا به کشور به 95 نفر رسید که از این میان 15 نفر تا به حال جان باخته‌اند.

ساعت 12:50 – لغو برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در ایران تا ۱۵ فروردین ۹۹

سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه‌ای از لغو برگزاری آزمون‌های بین‌المللی تا پایان تعطیلات نوروز ۹۹ خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: کلیه آزمون‌های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI در ایران با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP تا سوم آوریل ۲۰۲۰ برابر با ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ برگزار نخواهد شد و زمان  و نحوه برگزاری این آزمون‌ها متعاقبا از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و یا مراکز برگزارکننده این آزمون‌ها اعلام خواهد شد.

ساعت 12:45 – کرونا در شهر شیراز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی فارس گفت: نتایج اولیه آزمایشات سه بیمار مشکوک به کرونا در فارس مثبت اعلام شد

ساعت 11:00 – 2 نفر دیگر در ساوه در اثر کرونا فوت کردند

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: ۲ خانم سالمند که بر اساس نتایج قطعی آزمایش ها مبتلا به کروناویروس بودند، در بیمارستان های این شهر جان خود را از دست دادند.

ساعت 9:55 – تست کرونای دانشجوی خواجه نصیر مثبت اعلام شد

معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر گفت: براساس اعلام یکی از دانشجویان که در بیمارستان مسیح دانشوری بستری است، یکی از تست های کرونا او مثبت است.

معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: تا روز یکشنبه که ما با بیمارستان و مرکز بهداشت منطقه ۳ و مسئولان علوم پزشکی در ارتباط بودیم، اعلام کردند که آزمایش اولیه این دانشجو و شرایط بالینی او مناسب است و حتی در شرف ترخیص بود.

وی اضافه کرد: روز گذشته ساعت ۱۱ و نیم بیمارستان مسیح دانشوری به این دانشجو اعلام کرده بود که یکی از تست های او مثبت است. البته بیمارستان روز گذشته باز هم آزمایش مجدد گرفته است. از هم خوابگاهی های این دانشجو خواسته شده مراقبت های لازم را انجام داده و در صورت بروز علائم برای گرفتن تست کرونا اقدام کنند. هم اتاقی های این دانشجو تحت نظارت هستند.

ساعت 9:50 – آخرین آمار مبتلایان از زبان حریرچی

آقای حریرچی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، اظهار داشت: در حال حاضر 916 مورد مشکوک به کرونا، 64 نفر تست مثبت و 14 نفر فوتی داشتيم.

ساعت 9:47 – مهدیه تهران از این هفته تعطیل می شود

بنا به نظر مراجع معظم تقلید و هشدارهای وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نسبت به عدم حضور در تجمعات و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا جلسات «مهدیه تهران» (دعای کمیل و ندبه) تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود.

ساعت 9:44 – کرونا مجلس را هم تعطیل کرد

به دلیل مبتلا شدن چند نماینده مجلس به کرونا و حضور آنها در جلسه های اخیر، مجلس تا روز یکشنبه تعطیل شد.

 

بیماری کرونا در ایران – 5 اسفند 98

ساعت 22:15 – تعداد مبتلایان به کرونا در البرز به 3 نفر رسید

سید ابوالفضل اینانلو در گفت‌وگو با سیمای مرکز استان البرز اظهار داشت: تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در استان البرز به سه نفر افزایش یافت. وی بیان کرد: صر امروز تعداد مبتلایان کرونا در البرز دو نفر افزایش داشته است.

ساعت 22:30 – الکترونیکی شدن کلاس‌های دانشگاه علم‌وصنعت از شنبه

اطلاعیه دانشگاه علم و صنعت :  از روز شنبه ۹۸/۱۲/۱۰، کلیه کلاس‌های درسی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه، به صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه LMS ارائه خواهد شد. بدین ترتیب دانشجویان با اتصال به سامانه LMS از کلاس­‌های آموزش الکترونیکی مربوطه استفاده خواهند نمود.

در این زمینه مرکز آموزش الکترونیکی ضمن ایجاد امکانات دسترسی و کاربری مربوطه برای کلیه دانشجویان، فایل راهنمای لازم را نیز در اختیار آنها قرار خواهد داد. درباره برگزاری کلاس ­های آزمایشگاهی، کارگاهی و عملی متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

ساعت 16:53 – یک هموطن افغانی در ساوه، مبتلا به کرونا تشخیص داده شد

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: یک خانم که از اتباع کشور افغانستان و مقیم ساوه است، با مثبت بودن نتایج آزمایش ها و احراز ابتلا به کروناویروس تحت مراقبت های ویژه درمانی و ایزوله قرار گرفت. دکتر «عباس نیکروش» اظهار کرد این بیمار که در بیمارستان مدرس بستری است حدود 78 سال سن دارد. در بررسی ها معلوم شد که این بیمار اخیرا سابقه سفر به شهر قم داشته است.

ساعت 16:52 – لغو جشن سالانه موسیقی ما

ستاد برگزاری ششمین جشن سالانه موسیقی ما اعلام کرد: در حال حاضر با توجه به فراگیری بیماری کرونا و از آنجا که سلامتی اساتید و هنرمندان و مدعوین این جشن، بیش از هر مسأله‌ دیگری در اولویت است، برای سومین بار متوالی برگزاری این رویداد لغو می‌شود.

ساعت 16:45 – کرونا جان پیرمرد 70 ساله نیشابوری را گرفت

یک فرد مبتلا به کرونا در نیشابور فوت کرد. رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور روز دوشنبه طی بیانیه‌ای از فوت یک بیمار هفتاد ساله مبتلا به کرونا در این شهر خبر داد.

ساعت 16:00 – کرونا به البرز هم رسید

سیدحسن اینانلو، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز از مشاهده شدن یک مورد مثبت کرونا در این استان خبر داد.

ساعت 15:54 – جمعه بازار سنتی مازندران این هفته تعطیل است

علی اسد فرماندار شهرستان جویبار، با بیان اینکه برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا دو جلسه با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی در فرمانداری تشکیل شد، گفت: یکی از مصوبات این جلسات تعطیلی جمعه بازار جویبار در روز جمعه ۹ اسفند ماه است.او افزود: این تصمیم با توجه به شرائط موجود با هدف سلامتی مردم و کنترل این ویروس گرفته شده است. فرماندار جویبار در خصوص ادامه دار بودن تعطیلات جمعه بازار، گفت: این تصمیم با توجه به شرائط موجود گرفته شده است و ادامه فعالیت این بازار هفته بعد دوباره بررسی و تصمیم گیری می‌شود.

ساعت 15:50 – تمامی مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در تهران تعطیل شد

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از تعطیلی مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تهران همزمان با شیوع ویروس کرونا در سطح شهر خبر داد.

ساعت 15:44 – پدری در همدان در اثر کرونا فوت کرد

منوچهر کرمی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، از فوت یک نفر در همدان به خاطر ابتلا به بیماری کرونا خبر داد و اظهار کرد: پدر و پسری چند روز پیش به بیمارستان سینا منتقل شدند که مشکوک  ابتلا به کرونا بودند که با ارسال آزمایش‌های آنها پدر مثبت اعلام شد و متاسفانه فوت کرد.

ساعت 15:36 – همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» به تعویق افتاد

همایش بین‌المللی جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام، قرار بود طی روزهای ۱۲ و ۱۳ اسفندماه، به همت بنیاد ایران‌شناسی و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران، برگزار شود؛ اما براساس اعلام مسئولان برگزاری این همایش، با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه، زمان برگزاری این همایش به تعویق افتاد. زمان جدید برگزاری این همایش که قرار بود در بنیاد ایران‌شناسی برگزار شود، طی روزهای آینده اعلام می‌شود.

ساعت 15:35 – آیا امسال مراسم اعتکاف برگزار می شود؟

بعضی از شهرهای کشور مانند کرمانشاه، قم، زنجان، همدان، مرکزی، ایلام و … مراسم اعتکاف خود را لغو کردند. به منظور پیشگیری از کرونا بعضی از شهرهای کشور، احتمال قریب الوقوع لغو این مراسم مذهبی را اعلام کرده اند. در اصفهان هم به احتمال زیاد این مراسم برگزار نمی شود.

ساعت 15:31 – دو نفر از کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری به کرونا دچار شدند

رییس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از ابتلای قطعی دو نفر از کادر درمانی این بیمارستان به کرونا ویروس خبر داد.

ساعت 15:5 – دانشگاه تهران درباره برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی اطلاعیه ای داد

به نقل از دانشگاه تهران، متعاقب اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تعطیلی کلاس‌های آموزشی در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا، جلسه هیأت رئیسه دانشگاه تهران تشکیل شد.

با تصمیم هیات رئیسه دانشگاه مقرر شد کلاس‌های نظری نیمسال دوم ۹۹-۹۸ تا اطلاع ثانوی به صورت مجازی برگزار شود. اعضای هیأت علمی و دانشجویان برای کسب اطلاعات لازم به نشانی elearn.ut.ac.ir مراجعه کنند.

ساعت 15:00 – تعطیلی مدارس علمیه خواهران استان فارس

حجت الاسلام عبدالرضا محمودی با اشاره به جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: حوزه علمیه خواهران استان فارس به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا از امروز تا پایان هفته تعطیل شده است. گفتنی است، طبق اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تاکنون مورد تأییدشده ابتلا به ویروس کرونا در استان فارس مشاهده نشده است.

ساعت 14:00 – کرونا به اصفهان هم رسید

دو نفر از 18 نفری که در اثر کرونا فوت کردند، اصفهانی بودند. امروز ابتلای 2 نفر دیگر هم به این ویروس، تایید شد. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز با تایید این خبر در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۲ بیمار مبتلا به کرونا در این استان از شهر اصفهان بودند. آرش نجیمی با اشاره به اینکه این ۲ بیمار، زن و ۵۲ و ۷۲ ساله هستند، افزود: یکی از آنها بهبود یافته و نفر دوم همچنان در بیمارستان بستری است.

ساعت 12:40 – تعداد افرادی که به کرونا مبتلا شده اند افزایش یافت

طبق گفته معاون وزیر بهداشت، تعداد فوتی ها بر اثر کرونا به 12 نفر رسید و تعداد مبتلایان 61 نفر است. آمار جدید حاکی از این است 14 نفر دیگر به تعداد مبتلاها اضافه شده اند.

ساعت 11:50 – دو نفر دیگر هم توانستند کرونا را شکست دهند

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه بیماری در بیمارستان مسیح که به کرونا مبتلا بود، بهبود یافته است. همچنین یک بیمار اراکی که وضعیت مطلوبی نداشت نیز از آی سی یو به بخش منتقل شده و روند بهبودی را طی می کنند.

ساعت 11:10 – دومین نفر از شر کرونا نجات یافت و ترخیص شد

دکتر “غلام رضا معصومی” ( پزشک بیمارستان مسیح دانشوری ) در اینستاگرام خود از بهبود و ترخیص یک مبتلای دیگر به کرونا در بیمارستان فیروزگر خبر داد. خداروشکر این فرد، دومین نفری است که علائم بیماری کرونا در وی کاهش یافته و رو به بهبودی قرار گرفت. دیگر نیازی به بستری شدن ایشان در بیمارستان نبوده و می تواند در خانه، روند استراحت و بهبودی خود را ادامه دهد.

ساعت 10:45 – تعداد کشته شدگان در اثر کرونا به 12 نفر رسید

روایت سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت: به گفته وزیر بهداشت در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند.

کرونا ویروس در ایران – 4 اسفند 98

ساعت 23:45 – قرنطینه کردن رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با احتمال ابتلا به کرونا

دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، در طی روزهای گذشته در تماس مکرر با بیماران مبتلا به کرونا بوده است، بنابر توصیه پزشکان باید مدتی در قرنطینه تحت نظر قرار گیرد.

ساعت 21:50 – مسابقات و اردوهای هاکی در سراسر کشور لغو شد

دکتر بهرام قدیمی ریاست فدراسیون- دکتر معصومه شجاعی نایب رییس بانوان- حسن اباذری دبیر و دیگر مدیران ستادی فدراسیون جلسه ای را برگزار کردند. با استناد به اطلاعیه مقام عالی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی ورزشی مبنی بر شیوع ویروس کرونا، فدراسیون هاکی جمهوری اسلامی ایران تمامی فعالیتهای هاکی اعم از مسابقات لیگ برتر آقایان و بانوان- لیگ دسته یک کشور- اردوی تدارکاتی مستعدین دختر و پسر زیر 16 سال کشور و همچنین برگزاری کلیه کلاس های مربیگری و داوری هاکی در کل کشور را تا اطلاع ثانوی تعطیل و به زمان دیگری که متعاقبا اعلام می شود، موکول کرد.

ساعت 16:21 – کرونا امروز در ایران چه کرد؟

تا به این لحظه تعداد مبتلایان به این ویروس که دلهره زیادی در دل مردم انداخته است، به 43 نفر رسید. ٢٦ نفر در قم، ١٠ نفر در تهران، ٤ نفر در گیلان، دو نفر در استان مرکزی و یک نفر در مازندران اولین افرادی بودند که با این ویروس دست و پنجه نرم می کنند.

تعداد افرادی که تا این لحظه جان خود را از دست داده اند، به 8 نفر رسید. در اکثر شهرها برنامه های هنری، سینما ها و همایش ها به مدت یک هفته تعطیل شد. مدرسه ها هم در چندین شهر تعطیل شدند.

مورد مهم دیگر از اخبار کرونای امروز، این بود که متاسفانه تست کرونای شهردار منطقه 13 تهران مثبت اعلام شد. پیروز حناچی در حاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت شهردار منطقه ۱۳ اظهار کرد: طی تماس تلفنی که پنجشنبه با وی داشتم، شرایطش نسبت به گذشته بهتر بوده و رو به بهبودی قرار دارد.

وی افزود: همچنین از ۴ آزمایشی که برای او انجام شده است، ۳ آزمایش مثبت بوده و ابتلای وی به ویروس کرونا تأیید شده است و هم اکنون فرآیند درمانی خود را طی می‌کند. شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا یکی از معاونان شهردار منطقه ۱۵ نیز به کرونا مبتلاست یا خیر؟ گفت: وی مشکوک به آنفولانزا است.

مهدی هاشمی هم به دلیل اینکه چند روز قبل با شهردار منطقه 13 ملاقاتی داشته درخواست انجام تست کرونا داد و در حال حاضر تا آماده شدن نتیجه آزمایشش (48 ساعت بعد) در خانه مانده است. ایشان اعلام کرده اند تا به حال هیچ علائمی از این بیماری مشاهده نکرده اند.

خانم الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نیز در روزهای قبل با شهردار منطقه 13 در جلساتی حضور داشته است و به دلیل داشتن تنگی نفس به بیمارستان مراجعه کرده اند تا از ایشان تست کرونا گرفته شود. ایشان در حال حاضر بستری هستند.

کرونا ویروس در ایران – 3 اسفند 98

ساعت 22:00 – کرونا ششمین قربانی خود را هم گرفت

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی اعلام نمود که یک نفر در استان مرکزی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد. این فرد ششمین نفری است که در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهد.

ساعت 13:00 – یک نفر دیگر در اثر کرونا جان خود را از دست داد + 10 نفر دیگر مبتلا شدند

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزارت بهداشت از آخرین تعداد مبتلایان به کرونا گفت: «طی بیست و چهارساعت گذشته ۱۰ مورد ابتلای جدید به بیماری کرونا در کشور ثبت شده است که متاسفانه یک نفر از این مبتلایان جان خود را از دست داد. تا این لحظه۲۸ مورد ابتلا به کرونا تایید شده که ۵ نفر آن‌ها جان باختند.»

کرونا ویروس در ایران – 2 اسفند 98

ساعت 17:00 – تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به 18 نفر رسید

تعداد مبتلایان به کرونا در کشورمان به 18 نفر رسید. آمار مبتلایان جدید شامل موارد زیر است:

  • 7 نفر اهل قم
  • 2 نفر اهل گیلان
  • 4 نفر اهل تهران

رییس کمیته اطلاع‌رسانی قرارگاه مقابله با ویروس کرونا در وزارت بهداشت ایران اعلام کردند 24 نفر هم مشکوک به این ویروس هستند که تحت مراقبت بوده ولی هنوز بیماری کرونا در آنها تایید نشده است.

تعداد کشته شدگان در اثر ویروس کرونا، تاکنون به 4 نفر رسیده است.

کرونا ویروس در ایران – 1 اسفند 98

ساعت 12:38 –  3 نفر دیگر مبتلا به کرونا شدند

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرووید19(کروناویروس) در کشور گفت: بر اساس شواهد آزمایشگاهی، ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرووید19 تایید شده و بیماران مذکور در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند. با احتساب این موارد تعداد مبتلایان کرووید۱۹ تایید شده در کشور به پنج نفر می رسد.

ساعت 10 – آیا کرونا وارد مازندران شده است؟

دکتر حامد روحانی زاده؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کردند: 2 نفر اهالی مازندران که مشکوک به کرونا بودند تحت مراقبت و نظارت قرار گرفته اند و در حال بررسی آزمایشات لازم بر روی آنها هستیم. هنوز تشخیصی از اینکه ویروس کرونا به مازندران وارد شده است داده نشده و هیچ نمونه برداری تاکنون، مثبت اعلام نشده است.

ایشان از هموطنانی که اخیرا در قم حضور داشتند خواستند که به مراکز درمانی مراجعه کنند. تمامی مراکز درمانی این شهر در حالت آماده باش قرار گرفته اند. ایشان همچنین گفتند که تا حد ممکن از سفر کردن به شهرهای دیگر خودداری کنید.

ساعت 9:55 – ویروس کرونا در ایلام

کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اعلام کرد که هنوز هیچ فرد مشکوکی به این ویروس در ایلام تشخیص داده نشده و اصلا به شایعاتی که در فضای مجازی مبنی بر ورود این ویروس به ایلام زده می شود، توجه نکنید.

ساعت 9:45 – اقدامات مسئولان شهر البرز برای مقابله با کرونا

حجت‌اله براتی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان کردند تاکنون این ویروس در شهر البرز دیده نشده است و چند مرکز درمانی و بیمارستان برای مقابله با این ویروس و مراقبت از بیماران احتمالی آماده شده است.

ساعت 9:10 – آیا کرونا وارد اراک شده است؟

جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت تاکنون هیچ فرد مشکوک به کرونا تشخیص داده نشده است. استان مرکزی، آزمایشگاه تشخیص کرونا را در این شهر تجهیز کرده و اعلام کرده است که افرادی که دارای علائم سرماخوردگی و مشکوک به کرونا هستند به این آزمایشگاه مراجعه کرده تا در کمتر از 6 ساعت، نتیجه آزمایش آنها تحویل داده شود و در صورت نیاز تمهیدات لازم صورت گیرد.

ایشان همچنین بیان کردند: در صورتی که این ویروس به اراک نفوذ کند، آمادگی لازم برای مقابله با آن را داریم. همچنین از همشهریان و هموطنان خواستند که از دست دادن با یکدیگر و روبوسی کردن پرهیز کرده و در صورت مواجه شدن با افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، خیلی زیاد به آنها نزدیک نشوند (فاصله یک متری را حفظ کنید).

ساعت 9:07 – درخواست مردم عراق برای بسته شدن مرز ایران و جلوگیری از ورود ایرانی ها به کشورشان

مردم عراق هشتک “مرزها را با ایران ببندید” را در فضای مجازی منتشر داده و افراد زیادی به این هشتک پیوستند. علت این درخواست ورود ویروس کرونا به ایران است و اینکه عراق وسایل و تجهیزات لازم برای شناسایی افراد مبتلا را ندارد. این اعتراضات با توجه به اینکه هر ایرانی می تواند با داشتن پاسپورت در طی سه ماه بدون ویزا به عراق وارد شود، بیشتر شد و افراد زیادی در خواست بستن مرزهای ایران و لغو پرواز های نجف را کرده اند.

ساعت 8:50 – احتمال ابتلا شدن نزدیکان دو فوتی کرونایی در قم

عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: نزدیکان این دو فردی که در اثر بیماری کرونا در قم فوت کرده اند، باید تحت مراقبت و نظارت قرار گرفته و آزمایشات لازم برای تشخیص کرونا در انها انجام شود.

تمامی افرادی که با این دو مرحوم، در تماس بوده اند باید قرنطینه شوند و در صورت منفی بودن جواب آزمایشاتشان می توانند از قرنطینه خارج شوند. درصد احتمال انتقال این بیماری به اطرافیان این دو فرد، زیاد است.

این نظارت و کنترل در وهله اول به نفع خود این افراد است چرا که با تشخیص به موقع زودتر می توان راهکارهای درمانی را برای انها بکار گرفت و از شیوع این ویروس در افراد دیگر پیشگیری خواهد شد. کرونا هیچ هراسی ندارد فقط لازم است کمی بیشتر مراقب همدیگر باشیم.

ساعت 1 بامداد – ماجرای انتقال بیمار مشکوک به کرونا به بیمارستان فرمانیه تهران

شاید شنیده یا دیده باشید که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود و بیانگر این است که فردی در تهران، به بیمارستان فرمانیه مراجعه کرده و کرونا دارد. طبق گفته مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور، این فرد به دلیل مشاهده علائم کرونا به بیمارستان مراجعه کرده است. مسئولان اورژانس این فرد را به بیمارستان شهدای یافت آباد انتقال می دهند.

علت این انتقال این است که بیمارستان مبدأ دارای بخش ایزوله نیست و تا مشخص شدن جواب آزمایش فرد بیمار به بیمارستان شهدای یافت آباد منتقل شد. همانطور که می دانید  افراد مشکوک به بیماری کرونا در بخش ایزوله منفی بستری می‌شوند و جواب آزمایش این بیماران حدود ۱۲ ساعت بعد مشخص می‌شود.

کرونا ویروس در ایران – 30 بهمن 98

ساعت 23:10 – کرونا ویروس در مشهد

طبق گفته ی مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ هیچ مورد مشکوکی مبنی بر ابتلا به کرونا در خراسان رضوی دیده نشده است. اما با این وجود مراقبت های لازم و پیشگیری های مورد نیاز، انجام خواهد شد.

ایشان اظهار داشتند: تمامی مسافران خارجی که برای زیارت به مشهد سفر می کنند در در پایگاه‌های مراقبت مرزی از نظر احتمال ابتلا به این بیماری تحت کنترل بوده و در صورتی که مبتلا به بیماری های تنفسی باشند تحت مراقبت قرار می گیرند.

ساعت 22:59 – تعطیلی همه مدارس و دانشگاه‌های قم 

با نظر شورای تأمین استان قم، کلیه مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان قم فردا پنجشنبه اول اسفند به منظور پیشگیری و بررسی بیشتر وضعیت استان در موضوع کرونا تعطیل خواهد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده اند که مردم نباید از این بیماری بهراسند. فقط و فقط مراقبت های لازم برای پیشگیری از این ویروس را انجام دهند و با تغذیه مناسب سیستم ایمنی خود را تقویت کنند.
تا حد امکان از منزل بیرون نروید و در صورتی که لازم باشد از خانه خارج شوید حتما ماسک زده و از روبوسی و دست دادن با افراد دیگر پرهیز کنید. سعی کنید زود به زود به مدت 20 ثانیه دست های خود را با آب و صابون بشویید. اگر ماده شوینده در دسترس ندارید، با آب و الکل دستان خود را ضدعفونی کنید.
دکتر سلام توصیه می کند مقاله پیشگیری از بیماری کرونا با تقویت سیستم ایمنی بدن را نیز مطالعه کنید.

ساعت 22:46 – کرونا در فارس دیده شده است؟

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش فارس حمید شعبانی؛ انتشار اخباری درخصوص تعطیلی مدارس در پی مشاهده فرد آلوده به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های شیراز را تکذیب کرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌ای از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای تعطیلی مدارس به این اداره کل اعلام نشده است، افزود: شهروندان شیرازی و هم استانی‌ها اخبار مرتبط با آموزش و پرورش را از رسانه‌های رسمی و پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل پی گیری کنند و به شایعات توجه نکنند.

ساعت 22:44 – جلسه اضطراری در استانداری تهران برای مقابله با شیوع کرونا برگزار می شود

با توجه به شناسایی دو مبتلا به کروناویروس در قم و نزدیکی این استان به تهران، فردا در استانداری تهران جلسه اضطرار برگزار می‌شود تا تمهیدات لازم برای ممانعت به ورود این ویروس کشنده به پایتخت صورت گیرد.

ساعت 22: 35 – ۲۵ نفر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستانی در قم

بی‌بی‌سی مطلع شده که ۲۵ نفر در این بیمارستان که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند تحت مراقبت ویژه قرار گرفته‌اند. محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هم قم گفته که “طی ۴ روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم”.

پیش‌تر، قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت تائید کرده بود که ویروس کرونا در ایران هم مشاهده شده است و “تشخیص اولیه ۲ مورد مثبت بوده که ساکن شهر قم بوده‌اند”.

گزارش‌ها حاکی است که افراد مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا قرنطینه شده‌اند. رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفته که “بیمارستان کامکار به عنوان مرکز بیماران ویروسی در نظر گرفته شده و یک بیمارستان دیگر (نکویی – فرقانی) هم قرار است که پشتیبان باشد”.

ساعت 22:30 – ابلاغ دستورالعمل های لازم برای پیشگیری و کنترل کرونا در ایران به اورژانس ها

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور اظهار کرد: از چند روز گذشته اورژانس کشور دستورالعمل مقابله با بیماری کرونا را تدوین و به تمام پایگاه‌های اورژانس در سراسر کشور ابلاغ کرده است. او گفت: در حال حاضر تمام پایگاه‌های اورژانس در سراسر کشور بر اساس همین دستور العمل عمل می‌کنند.

ساعت 21:52 – مردم سوالات خود مربوط به کرونا را از کجا بپرسند؟

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که تاکنون مواردی که در قم مشکوک به کرونا بوده‌اند، در بخش‌های ایزوله تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

دکتر کیانوش جهانپور  درباره آخرین اقدامات انجام شده در قم درخصوص بیماری کرونا، گفت: تیم مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت در قم مستقر شده و بررسی‌های لازم را انجام داده و اقداماتی مانند اخذ شرح حال، مراقبت و در صورت نیاز انجام آزمایشات لازم را بر اساس پروتکل‌ها از افراد انجام می‌دهند. این اقدامات در صورت نیاز حتما درباره اطرافیان دو بیماری هم که فوت کرده‌اند، انجام‌ میشود.
وی با بیان اینکه تاکنون مواردی که در قم نسبت به آنها مشکوک بودیم، تحت مراقبت خاص در بخش ایزوله قرار گرفته‌اند، افزود: آزمایشات این افراد ارسال شده و بعد از مشخص شدن جواب آزمایش‌ها میتوانیم اعلام کنیم که کدام یک‌ مبتلا هستند و کدام یک مبتلا نشده‌اند.
وی همچنین گفت: اگر مردم فعلا در تهران و قم درباره کرونا سوالی داشتند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ داخلی شش تماس بگیرند و سوالات‌شان را از کارشناسان مربوطه بپرسند.

همچنین شما عزیزان می توانید مقاله سوالات متداول در مورد بیماری کرونا را مطالعه کنید و نکات آموزش داده شده را رعایت کنید.

ساعت 21:40 – آیا قم قرنطینه می شود؟

به گفته ی محمدمهدی گویا در حاشیه جلسه مسئولان وزارت بهداشت با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم ؛ افراد دیگری که تا امروز مشکوک به کرونا تشخیص داده شدند، تحت کنترل و درمان قرار گرفته اند.  به دلیل اینکه احتمال این وجود دارد که افرادی دیگری مشکوک به کرونا شوند و نیاز به بستری شدن و مراجعه به پزشک داشته باشند، با تمامی روسای بیمارستان های قم هماهنگی های لازم انجام شده تا تمامی تدابیر لحاظ شود و به سرعت اقدامات لازم انجام گیرد.همچنین ایشان اظهار داشتند: به هیچ وجه قرنطینه کردن قم مطرح نیست.

ساعت 18:00 – فوت 2 نفر بیمار مبتلا به کرونا در قم

به نقل از دو تن از مقام‌ های وزارت بهداشت ایران ، دو نفر بیمار مبتلا به کرونا ویروس در قم در گذشتند. طبق گفته ی علی رضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران؛ این دو بیمار به دلیل کهولت سن و نقص سیستم ایمنی نتوانستند با این ویروس مبارزه کرده و جان خود را از دست دادند.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم در توئیتر خود اعلام کرد که این دو بیمار به خاطر مشکلات ریوی و تنفسی و ضعیف بودن سیستم ایمنی شان، دار فانی را وداع گفتند.

مشاور وزیر بهداشت اظهاد داشت که یکی از این دو بیمار جانباز شیمیایی بوده است.

گزارش‌ها حاکی است که افراد مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا قرنطینه شده ‌اند. بعضی از رسانه های غیر رسمی خبر از تعطیلی مدارس در قم را می دهند اما هنوز خبر رسمی اعلام نشده است.

جواب آزمایش بقیه نفراتی که مشکوک هستند تا فردا (پنجشنبه) مشخص خواهد شد.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: فوت دو نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا نشان می دهد که احتمالا افراد دیگری ار نزدیکان آنها نیز به این ویروس مبتلا شده‌ و باید قرنطینه شوند و تعداد بیماران احتمالا بیشتر است.

مسعود مردانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اطلاعات بنده در مورد وضعیت ویروس کرونای جدید در ایران بر اساس گزارش های وزارت بهداشت است و بنابر اعلام وزارت بهداشت تاکنون دو نفر به این ویروس مبتلا شده اند و بر اثر این بیماری فوت کرده اند و قرار است در اطلاعیه های بعدی وزارت بهداشت اطلاعات دقیق تری در این مورد به مردم اعلام شود.

وی افزود: افرادی که با این دو نفر در ارتباط بوده اند تحت نظر هستند و باید در قرنطینه باشند و از آنها هم آزمایش گرفته شده است. از دو نفر فوتی هم آزمایش گرفته شده و نتیجه مثبت بوده است اما آزمایش تخصصی ویروس کرونای جدید برای تایید نهایی به انستیتو پاستور تهران که کیت تشخیص این ویروس را دارد فرستاده شده است.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت گفت: ظاهرا قبل از فوت این دو بیمار از آنها آزمایش گرفته شده است اما جواب آزمایش نهایی بعد از فوت آنها مشخص می شود.

وی افزود: با توجه به دوره این بیماری ۱۰۰ درصد موارد دیگری از این بیماری وجود دارد و مردم باید مراقبت و پیشگیری از این بیماری را جدی بگیرند.

مردانی ادامه داد: کیت تشخیصی ویروس جدید کرونا به تعداد معدود در اختیار انستیتو پاستور وجود دارد و برای موارد معدودی که آزمایش اولیه کرونا مثبت باشد و پزشک عفونی تایید کند این آزمایش انجام می شود.

این متخصص عفونی گفت: برای جلوگیری از همه گیری این بیماری باید راه ارتباط افراد مشکوک با افراد دیگر گرفته شود. افرادی که با دو فرد فوت شده در تماس بوده اند باید به سرعت شناسایی شوند. این افراد حتما باید جداسازی شوند و تحت درمان قرار بگیرند تا این بیماری به دیگران منتقل نشود.

کرونا ویروس در بندر عباس و کرمان، گیلان و بوشهر 

اخباری در فضای مجازی مبنی بر مشاهده کرونا ویروس در بندر عباس و کرمان، گیلان و بوشهر پخش شده است که طبق گفته علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت شایعه بوده و این خبر کاملا تکذیب می شود. این ویروس تا امروز (30 بهمن) فقط در شهر فم دیده و تایید شده است.

کرونا ویروس در ایران – 29 بهمن 98

طبق خبرگذاری های رسمی کشور، مقامات ایران دو مورد از کرونا ویروس COVID-19 جدید را که برای اولین بار در کشورمان وارد شده اند، تأیید کرده اند.

به نقل از یکی از مقامات وزارت بهداشت کشور، کیانوش جهانپور، اظهار داشت: ‘طی دو روز گذشته’ 2 نفر مظنون به کروناویروس جدید ‘ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. جهانپور گفت: این دو مورد بیمار تایید شده، در استان مرکزی قم کشف شد.

وی گفت: ‘آزمایش های بعدی در حال انجام است و پس از نهایی شدن، نتیجه این آزمایشات را به مردم اطلاع خواهیم داد. ایشان اظهار داشتند: ‘تیم های پزشکی در قم مستقر شده اند و افراد مظنون نیز قرنطینه شده اند.’

ایران برای کنترل شیوع احتمالی ویروس، در پروازهای ورودی در فرودگاه های خود اقدامات ایمنی اعمال کرده است.

کورونا ویروس ممکن است سریعتر از پیش بینی های سازمان بهداشت جهانی گسترش یابد

تحقیقات جدید میزان تولید مثل اولیه (RO)  کرونا ویروس جدید یعنی شاخص میزان انتقال ویروس را بررسی می کند و نشان می دهد که  این میزان بسیار بالاتر از تخمین های فعلی است. در حال حاضر بسیاری از افراد از ماسک پزشکی استفاده می کنند و سعی می کنند از عفونت جلوگیری کنند. دانشمندان از زمان شیوع  این بیماری در دسامبر سال 2019 با کورونا ویروسی بسیار مسری که آن را 2019-nCoV نامیده اند، دست و پنجه نرم می کنند و این ویروس  اکنون با نام جدید SARS- CoV- 2 شناخته می شود.

“منشا این ویروس از کجاست؟” ، ” نحوه انتقال آن به انسان ها چگونه بوده است ؟ ” و ” این ویروس تا چه زمانی توان زندگی بر روی سطوح را دارد؟” این سوالات فقط تعداد کمی از پرسش هایی است که محققان برای پاسخ به آن تلاش کرده اند.

اکنون، بررسی مطالعات موجود در تلاش برای پاسخ به سؤال دیگری است که برای کنترل بیماری اپیدمیک بسیار مهم است. پاسخ به این سوال که: ” سرعت گسترش این بیماری چقدر می باشد؟” این سؤال از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به ویژه با توجه به جدیدترین تلفات: 42708 مورد تأیید شده و 1017 کشته که در 11 فوریه 2020 در چین رخ داده است. برای یافتن پاسخ، تیمی از محققان بررسی چندین مطالعه علمی در مورد ویروس جدید و نتایج به دست آمده را در مجله Travel Medicine.منتشر کردند. Joacim Rocklöv که استاد بهداشت پایدار در دانشگاه Umeå سوئد است، نویسنده این تحلیل جدید است.

تخمین های بالاتر از پیش بینی  سازمان بهداشت جهانی

همانطور که راکلیف و تیمش در مقاله خود توضیح می دهند RO پایه تعداد متوسط ​​عفونت های جدیدی را که یک فرد آلوده می تواند در جمعیتی که قبلاً در معرض ویروس نبوده اند ایجاد کند، توصیف می کند.

RO بیشتر از یک نشان می دهد که تعداد افراد آلوده در حال رشد است، در حالی که RO کمتر از یک نشانگر این است که انتقال ویروس “احتمالاً از بین می رود.”

نویسندگان مقاله اظهار داشتند: ” میزان تولید مثل اولیه یک مفهوم اصلی در اپیدمیولوژی بیماری های عفونی است و خطر ابتلا به عامل عفونی، با توجه به شیوع بیماری همه گیر را نشان می دهد.” بنابراین محققان به چندین مطالعه واجد شرایط که به RO اولیه می پرداختند، از پایگاه داده های PubMed، bioRxiv و Google Scholar دسترسی پیدا کردند.

این مطالعات بین تاریخ 1 ژانویه 2020 تا  7 فوریه 2020 مشاهده شد و Rocklöv و تیمش برای تجزیه و تحلیل، 12 مطالعه را که کیفیت آنها به اندازه کافی بالا بود، انتخاب کردند. مطالعات انتخاب شده RO اولیه ویروس را در چین و خارج از کشور تخمین می زدند. این برآوردها از عدد 1.4 تا 6.49 متغیر بود و میانگین آن 3.28 و میانه آ« 2.79 بود. هر دو این اعداد به طور قابل توجهی بالاتر از اعداد پیشنهادی WHO  یعنی 1.4-2.5 بود.

نویسندگان توضیح می دهند که مطالعات اولیه مقادیر کمتر RO را نشان داده و سپس جهش کرده و مجدد به تخمین های اولیه بازگشته است. محققان توجه داشتند که روش های تخمین مورد استفاده در مطالعات در ایجاد این اختلافات نقش داشته اند.

“مطالعات با استفاده از روش های تصادفی و آماری برای به دست آوردن RO ، تخمین هایی را ارائه می دهد که از نظر منطقی قابل مقایسه هستند. با این حال مطالعات با استفاده از روش های ریاضی، تخمین هایی را ارائه می دهد که به طور متوسط ​​بالاتر هستند. ”

 

طبق تحقیقات دانشمندان؛ کروناویروس  سریعتر از SARS گسترش می یابد

Rocklöv عنوان می کند که “بررسی های ما نشان می دهد که کروناویروس حداقل به اندازه ویروس SARS قابل انتقال است که در واقع نشانگر شدت جدیت اوضاع است. وقتی به دنبال پیشرفت اپیدمی کورونا هستیم، در محاسبات ما واقعیت با بالاترین رشد اپیدمی مطابقت دارد. علیرغم کلیه اقدامات مداخله ای و کنترل، کرونا ویروس در حال حاضر به میزان قابل توجهی با وسعت بالاتری از SARS گسترش یافته است. ”

دانشمندان در مقاله خود اذعان می کنند که به دلیل شیوع جدید ویروس و عدم وجود داده های کافی، برآوردهای فعلی برای RO می تواند مغرضانه باشد.

نویسندگان با بیان اینکه ” انتظار می رود با افزایش داده های در دسترس، خطای تخمین کاهش یابد و تصویری شفاف تر ایجاد شود ”   نتیجه می گیرند که “براساس این ملاحظات، انتظار می رود RO برای 2019-nCoV ، حدود 2-3 باشد  که کاملاً مطابق با برآورد WHO است.”