در سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای، سرگیجه معمولا به دلیل وجود رسوباتی است که درون گوش میانی جمع می شوند اتفاق می افتد. به این رسوبات اوتوکونیا یا سنگ گوش می گویند. سنگ گوش کریستال های کوچک تشکیل شده از کلسیم کربنات می باشند که از سلول های موحود در ساختار گوش تولید می گردند. درحالی که کیست موجود در گوش حاوی اتوکونیا می باشد، اما قادر به حرکت و وارد شدن به کانال سیستم گوش نمی باشند. سنگ گوش ممکن است که به دلیل جراحت سر، عفونت یا دیگر مشکلات گوش میانی آسیب ببیند و یا ممکن است که ساختار خود را با افزایش سن تغییر دهد. اوتوکونیای عادی به آهستگی دچار تغییر می شود، و احتمالا سرعت این تغییر به قدری آهسته است که فورا جایگزین صدمات ناشی از تروما یا سن نمی شوند. اوتوکونیا توسط سلول های تیره لابیرینت حل می شوند که در مجاورت حفره و دهانه گوش قرار دارند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می پردازیم.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای چیست؟

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای یکی از علل رایج سرگیجه می باشد. به طور متوسط، تقریبا 1.6 درصد از جمعیت هرساله به این بیماری مبتلا می شوند. تقریبا 20 درصد از سرگیجه هایی که در دفاتر پزشکی مشاهده می شوند به دلیل این بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای است. این بیماری ممکن است کودکان را درگیر کند اما یک اتفاق نادر است. سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای بیشتر در افرادی مسن رایج است و تعداد افراد مبتلا به این بیماری با افزایش سن به صورت خطی افزایش می یابد.

تقریبا 50 درصد از سرگیجه های افراد مسن به دلیل بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می باشد. تحقیقی نشان داد که 9 درصد از مردم شهری مسن دچار این بیماری هستند اما در آن ها تشخیص داده نشده است. در یک نگاه افرادی که مبتلا به بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می باشند حداکثر دارای سن 60 سال می باشند. 3.4 درصد از افرادی 60 ساله هر ساله به این بیماری مبتلا می شوند.

علائم بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

علائم بیماری بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می تواند شامل موارد زیر باشد:

علائم سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای در حال رفت و آمد هستند. آن ها حداقل کمتر از یک دقیقه طول می کشند. فعالیت ها متنوعی می توانند موجب ایجاد بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای شوند. با این وجود، بیشتر علائم زمانی مشاهده می شوند که تغییری در وضعیت سرتان ایجاد می شود.

حرکت غیرعادی چشم، از جمله علائم سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای است. اگرچه این اتفاق بسیار نادر است اما سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می تواند در هر دو گوش ایجاد شود. در موارد بسیار شدید آب بدن فرد به دلیل استفراغ بسیار کم خواهد شد.

عوامل ایجاد کننده این بیماری

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای معمولا در افراد مسن رایج است و مهم ترین علت ایجاد آن تغییر در سیستم دهلیزی گوش میانی است. سایش و پارگی موجب اوتولیت ها می شوند. در این حالت، بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای آدیوپتیک نامیده می شود. اما هنوز نظر کلی این است که علت ایجاد سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای تغییر در سیستم دهلیزی گوش میانی است.

رایج ترین علت ایجاد سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای در افراد زیر 50 سال، جراحت سر می باشد. لازم نیست که آسیب دیدگی خیلی مستقیم و واضح باشد. بین 8 تا 20 درصد از بیماران مبتلا به سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای، به دلیل بیماری تروما به سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای مبتلا شده اند.

درحالی بیماری تروما معمولا به دلیل جراحی ایجاد نمی شود، سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می تواند ناشی از عوارض جراحی باشد از جمله جراحی های دندانپزشکی، زمانی که برای یک دوره طولانی فرد تحت درمان قرار می گیرد و در این دوره درمان از دریل استفاده می شود زیرا لرزش های ناشی از دریل می توانند بر روی گوش تاثیر بگذارند یا این که بعد از جراحی گوش میانی. نرخ عوامل ایجاد کننده سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای به دلیل تروما و دیگر عوامل غیر تروما با هم مشابه می باشند.

همچنین ارتباط قوی بین بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای و میگرن وجود دارد. ویروس هایی که بر گوش تاثیر می گذارند از جمله آن هایی که موجب نوریت دهلیزی و سندروم منیر می شوند، دلایل اصلی ایجاد سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می باشند. در حالی که مسمویت جنتاماسین از جمله دلایل نادر ایجاد کننده سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای است، اما در افرادی که به کمک داروهای سمی مانند جنتاماسین تحت درمان هستند امری رایج است.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای


بیشتر بخوانید: مصرف بیش از اندازه از مسکن ها میگرن را تشدید می کند


چگونه می توان بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای را تشخیص داد؟

پزشک ممکن است چندین تست برای تشخیص علت ایجاد سرگیجه تجویز کند.

در تست فیزیکی پزشک به موارد زیر دقت خواهد کرد:

 • علائم و نشانه های سرگیجه که به دلیل حرکت چشم ها و یا سر ایجاد می شوند و سپس کمتر از یک دقیقه از بین می‎روند.
 • سرگیجه ای که توسط حرکت ویژه چشم ایجاد می شود وقتی که به پشت دراز کشیده اید.
 • سرگیجه ای که قصد چرخاندن سر به سمت دیگر را دارید و یا هنگامی که کمی خود را به سمت لبه تخت می چرخانید.
 • چرخاندن چشم ها از یک سمت به سمت دیگر .
 • عدم توانایی در کنترل حرکت چشم ها

اگر علت تشخیص این علائم در شما سخت باشد، پزشک ممکن است آزمایش های دیگر را امتحان کند از جمله:

الکترونیستاگموگرافی یا ویدئو نیستاگموگرافی

هدف از انجام این آزمایش شناسایی حرکات غیر عادی چشم است. الکترونیستاگموگرافی (با استفاده از الکترود) و ویدئو نیستاگموگرافی (با استفاده از دوربین) می توانند به تشخیص سرگیجه کمک کند، اگر علت ایجاد آن بیماری های گوش میانی باشد. که آن را با اندازه گیری حرکات چشم وقتی که سر در موقعیت های گوناگون قرار می گیرند، مورد بررسی قرار می دهند. یا این که تعادل اندام های شما با تغییر آب و هوا تحریک می شوند.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای و عکس برداری با رزونانس مغناطیسی

این آزمایش از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای عکس برداری جانبی از سر و بدن استفاده می کند. پزشک می تواند از این تصاویر برای شناسایی و تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها استفاده کنند. از ام آر آی ممکن است برای تعیین علل ایجاد کننده سرگیجه استفاده شود.

بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم چگونه درمان می شود؟

 • صبر کنید تا دوره آن تمام شود
 • مطب درمانی
 • درمان خانگی
 • جراحی

بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای، غالبا با عنوان بیماری پنهام شناخته می شود زیرا علائم آن گاهی تا 1 یا 2 ماه بعد از ابتلا آشکار نمی شوند. بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای حیات فرد را به خطر نمی اندازد. عمده کاری که می توان برای درمان آن انجام این است که صبر داشته باشید تا دوره آن تمام شود.

عدم درمان فعال (صبر کنید و ببینید)

اگر تصمیم گرفته اید که صبر کنید تا دوره بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای تمام شود، اصلاحات خاصی در فعالیت های روزانه شما ممکن است لازم باشد تا به درمان سرگیجه کمک کند. از دو یا بیشتر بالش هنگام خواب شبانه استفاده کنید. از خوابیدن در حالت های بد و نامناسب خودداری کنید. صبح هنگام بیدار شدن از خواب، به آهستگی از جای خود برخیزید و ابتدا کمی روی لبه تخت بنشینید.

از این که خم شوید و چیزی را از روی زمین بردارید خودداری کنید، مانند برداشتن وسیله ای از توی کابینت. هنگامی که در مطب دندان پزشک هستید دقت کنید، در سالن های زیبایی موقع شستن موها مواظب باشید، هنگام مشارکت در انجام ورزش های گروهی و موقعی که به پشت خود دراز کشیده اید نهایت دقت را داشته باشید. همچنین هنگام استفاده از درمان کایروپراکتیک یا همان درمان دستی به خوبی مراقب باشید زیرا ممکن است که سر در گیر حرکات آن گردد.

داروهایی که مخصوص بیماری های حرکتی می باشند گاهی به کنترل تهوع و سرگیجه کمک خواهندکرد اما از طرف دیگر به ندرت مفید هستند. همان طور که بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می تواند برای بیش از 2 ماه ادامه یابد، به نظر پزشکان، بهتر است که آن را به سرعت درمان کنید و انجام درمان بهتر از است است که منتظر بمانید تا دوره آن کامل شود.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

مطب درمانی بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای؛ مانور ایپلی و سمونت

دو راه درمان برای بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای وجود دارد که معمولا در مطب پزشک انجام می شوند. هر دو روش درمان موثر می باشند و نرخ درمان آن تقریبا 80 درصد است. اگر پزشک شما با این روش آشنایی ندارد می توانید در دیگر مطب هایی که از این درمان استفاده می کنند، بهره ببرید. می توانید پزشکانی را که به درمان اختلالات دهلیزی می پردازند را شناسایی کنید.

دو روش درمان ایپلی و سمونت بعد از اختراع شدن با نام مخترعین آن ها نام گذاری شدند و هدف این دو روش درمانی از بین بردن سنگ گوش را از ناحیه حساس آن خارج کنند و به نقاطی که کمتر حساس می باشند انتقال دهند. هر کدام از روش های به 15 دقیقه زمان نیاز دارند. روش سمونت روشی است که به کمک آن بیمار به سرعت از یک سمت بدن به سمت دیگر می چرخد.

این روش در امریکا مورد تایید قرار نمی گیرد اما بعد از 4 جلسه درمان تاثیر آن 90 درصد خواهد بود. به نظر پزشکان، این روش درمانی همانند ایپلی می باشد زیرا جهت قرار گرفتن سر در جهت گرانش زمین می باشد، تنها از حرکت سر به شکل حرف c باید خودداری کرد. چون موقعیت قرار گرفتن سر در هر دو روش یکسان است، نتایج بدست آمده نیز از آن ها نیز یکسان می باشد.

مانور ایپلی به بازگردانی ذرات معروف است. این روش توسط دکتر ایپلی اختراع شده است. این روش حاوی حرکات پی در پی سر می باشد که در چهار وضعیت قرار می گیرد. در هر وضعیت باید تقریبا 30 ثانیه باقی ماند. تاثیر این روش در درمان بیماری سرگیجه بعد از یک سال 22 درصد خواهد بود. درمان دوم نیز ممکن است لازم باشد. روش دیگری وجود دارد که به آن مانور فستر می گویند. در این روش سر بیشتر به سمت جلو حرکت می کند تا عقب همانطور که دو روش قبل این گونه بودند. نتایج حاصل شده از این مانور دقیقا همانند دیگر نتایج بدست آمده از دیگر روش ها می باشد.

قبل از استفاده از روش ایپلی باید نسبت به علائم عصبی که بعد از آن ایجاد می شود آگاهی داشته باشید مانند ضعف، بی حسی، ایجاد تغییر در بینایی. گاهی اوقات علائم این بیماری به دلیل فشرده شدن شریان های مهره ها ایجاد می شوند. اگر این مشکل برای طولانی مدت ادامه داشته باشد، فرد دچار سکته خواهد شد.

اگر بدون مشاوره پزشک اقدام به ورزش کرده اید، به شما پیشنهاد می کنیم که آن را متوقف کنید. اگر ورزش کردن با توصیه پزشک انجام می شود او حرکات را به گونه ای تغییر می دهد که برای با حرکات بدن بیشتر موافق باشد کمتر نیاز باشد که فرد سر خود را حرکت دهد و از ایجاد سرگیجه جلوگیری گردد. بعد از انجام هر دو مانور، باید از دستور زیر پیروی کنید که هداف آن کاهش حرکت سنگ گوش به سمت نقاط حساس گوش می باشد.

مواد مکمل؛ انیمیشن مانور ایپلی

به یاد داشته باشید که مانور در انیمیشن بسیار سریع تر از درمانگاه اتفاق خواهد افتاد. معمولا بین هر وضعیت 30 ثانیه زمان نیاز است. البته خاطر نشان کنیم که ویدئو های زیادی در یوتیوب درمورد روش ایپلی همانند دیگر مانور ها وجود دارد که برخی از آن ها شک برانگیز می باشند.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

توصیه هایی برای بیماران بعد از انجام مطب درمانی (مانور های اپیلی و سمونت)

بعد از انجام درمان برای 10 دقیقه در مطب بمانید. این کار از چرخش ناگهانی سر و ایجاد سرگیجه جلوگیری خواهد کرد. از رانندگی کردن بپرهیزید. شب بعد از انجام درمان سر خود را با زاویه 45 درجه از سطح زمین قرار دهید. برای این کار می توانید از پشتی مبل یا دو بالش استفاده کنید. در طول روز سعی کنید که سر خود را به صورت عمودی نگه دارید.

به مدت 24 ساعت بعد از درمان نباید به دندان پزشکی یا آرایشگاه رفت. از شامپو فقط زیر دوش استفاده کنید. اختلاف نظرهایی در مورد این روش وجود دارد، برخی از صاحب نظران پیشنهاد می کنند که وضعیت خواب ویژه ای نیاز نمی باشد. اما برخی خلاف این نظر را دارند و معتقدند که لازم است.

 • حداقل برای یک هفته از انجام کارهای که موجب ایجاد سرگیجه می شوند خودداری کنید.
 • موقع خواب از دو بالش استفاده کنید
 • در وضعیت نامناسبی نخوابید.
 • سرخود را خیلی پایین یا خیلی بالا نبرید.

در مورد وضعیت سر خود در بسیار مراقب باشید، موقعی که بر روی زمین دراز کشیده اید مراقب چرخش سر خود به طرفین باشید. این یعنی وقتی که به سالن زیبایی، دندان پزشکی می روید یا درحال انجام جراحی های سرپایی هستید بیشتر مراقب باشید. سعی کنید تا حد ممکن سر خود را بالا نگه دارید.

ورزش هایی انجام دهید که درد پشت را کاهش دهند و ورزش هایی که بشین-پاشو در آن ها استفاده می شود و یا شنای کرال را برای یک هفته انجام ندهید. همچنین از این سر خود را به سمت جلو حرکت دهید خودداری کنید. تمرینات برند داروف را به صورت ناگهانی یا 2 روز بعد از مانورهای ایپلی و سمونت انجام ندهید مگر این که پزشک انجام آن را به شما توصیه کرده باشد.

باز هم اشاره می کنیم که تاثیر روش بازگردانی ممکن است که کم باشد اما خوب است که به کمک آن به بهبود حال خود کمک کنید. یک هفته بعد از درمان خود را در موقعیتی قرار بدهید که معمولا ایجاد سرگیجه در شما می کرد. به صورت کاملا آگاهانه و مسلط خود را در آن وضعیت قرار دهید و مطمئن باشید که خطری شما را تهدید نخواهد کرد. اجازه دهید که پزشک در مورد نحوه عملکرد شما اطلاعات لازم را داشته باشد.

مطب درمانی های مختلف برای بیماری سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای

درحالی که برخی از پزشکان از لرزاننده ها در مانور اپیلی استفاده می کنند، برخی از مطالعات نشان داده اند که این کار کمک کننده نمی باشد. از اشعه هایی برای درمان این بیماری در مواقعی که بسیار مقاوم است استفاده می گردد. در صورت پیش بینی قبل از مانور از داروی ضد تهوع استفاده کنید می تواند کمک کننده باشد.

مانور گانس

این یک روشی است که در گذشته برای درمان سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای مورد استفاده قرار می گرفت و علت این نامگذاری نام مخترع آن می باشد. این مانور ترکیب از دو مانور اپیلی و سمونت می باشد.

چه شواهدی نشان می دهند که دو مانور اپیلی و سمونت موثر می باشند؟

بسیاری از بیماران گزارش هایی از وضعیت خود ارائه کرده اند. میزان رضایتمندی بیماران از این روش های 81 درصد بود در صورتی که تنها در 37 درصد موجب تسکین یا عدم بهبود شده بود. مطالعاتی نشان داده اند که مانور اپیلی موثر است.

اگر این مانورها برای درمان بیماری مفید واقع نشوند چه باید کرد؟

درحالی که تقریبا بین 50 تا 75 درصد از مواقع مانور اپیلی در اولین مرحله کمک کننده و موثر بوده است، 25 درصد از آن ها درمان نشده اند یا حتی 5 درصد از آن ها بدتر شده اند. به همین دلیل، در افرادی که سرگیجه ادامه می یابد، معاینه مداوم و منظم و انجام تست ها مهم می باشد. خوب است که هر یک ماه یک بار به پزشک مراجعه شود.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

دلایل امکان پذیری وجود دارد که علت ایجاد سرگیجه بعد از درمان اتفاق خواهد افتاد:

 • مانور برای شما مناسب نبوده و تاثیری بر روی شما نداشته است.
 • تغییر کانال (باید درمان را به روش های تازه انجام دهید)
 • دیگر مشکلاتی که به این بیماری اضافه شده است از جمله میگرن که در این حالت درمان باید تغییر کند.
 • کانال جم

مشاهده نشده است که علل ایجاد کننده سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای، آیوپتیک در مقایسه با تروما، به روی نرخ رفع علائم تاثیر بگذارد. مطب درمانی سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای ممکن است که 2 یا 3 بار انجام می شود، در درمان بیماران مبتلا بین 85 تا 95 درصد موثر خواهد بود. اگر جز افراد در صف انتظار هستید یا علائم شما خفیف هستند و خطرات ناشی از سفر برای درمان بسیار بیشتر از خود بیماری باشد، ممکن است که پزشک درمان خانگی تمرینات ایپلی را توصیه کند.

اگر این مانور در شما جواب دهد اما سرعت درمان کم باشد دیگر روش های درمانی پیشنهاد خواهد شد. وقتی که تمام روش ها مورد امتحان قرار گرفت، آن گاه تشخیص راحت تر خواهد شد و در صورتی که باز هم علائم ادامه داشته باشند جراحی به عنوان راه درمان دیگر توصیه خواهد شد. این اتفاق نادر است. برخی از بیماران برای درمان به دیگر مکان هایی که دارای امکانات و ابزارهای خاص می باشند مراجعه می کنند. همان طور که هر فردی با تکان دادن ناگهانی سر و بدن ممکن است به سرگیجه مبتلا شود به کمک این دستگاه ها می توان آن را به خوبی درمان کرد.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای غالبا دوباره باز خواهد گشت. تقریبا یک سوم از بیماران بعد از یک سال که از درمان آن ها گذشت دوباره سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای در آن ها عود خواهد کرد و بعد از 5 سال تقریبا نیمی از بیماران دوباره بیماری در آن ها عود خواهد کرد. اگر سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای دوباره عود کند، پزشک با یکی از مانور ها به درمان دوباره او خواهد پرداخت. درحالی که تمرینات روزانه کارآمد به نظر می رسند، اما نتوانسته اند از ایجاد بیماری سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای جلوگیری کنند.

در بعضی از افراد سرگیجه می تواند محدود شود اما عدم تعادل ادامه خواهد داشت. برخی از محققان گزارش کردند که بیماران آن ها غیر قابل درمان بودند و این ممکن است به دلیل صدمات غیر قابل جبرانی بوده است که به آن ها وارد شدن است. در برخی از افراد ممکن است که نیاز به یک دوره توانبخشی دهلیزی مورد نیاز باشد تا عوامل ایجاد کننده سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای را به طور موثرتر از بین برد حتی بدون استفاده از یک مانور ویژه.


بیشتر بخوانید: علت بسیاری از سرگیجه ها این بیماری در گوش است!


درمان های خانگی بیماری سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای

درمان های خانگی زیادی برای انواع سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای وجود دارد.

درمان سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای از طریق جراحی

استفاده از روش جراحی سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای در سال های اخیر کاهش یافته است. از هر 200 نفر بیمار مبتلا به سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای تنها یک نفر مورد جراحی قرار گرفته است. از 5 سال گذشته هیچ بیماری سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای تحت جراحی قرار نگرفته است. تا زمانی که تمام روش های دیگر مورد امتحان قرار نگیرند جراحی به بیمار پیشنهاد نخواهد شد.

جراحی برای درمان سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای ساده نیست. پزشک عمومی شما ممکن است که تجربه ای درمورد جراحی گوش نداشته باشد. البته، توصیه می شود هنگام انتخاب جراح فردی را برگزینید که در این زمینه تجربیات لازم را داشته باشد. عوارض جراحی به صورت نادر رخ می دهد اما با این وجود موردی که باید به آن توجه داشت این است که 3 درصد از افراد شنوایی خود را از دست می دهند.

علائمی که نیاز به جراحی دارند

اگر روش هایی که قبل تر به آن ها پرداختیم نتوانند بر کنترل علائم سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای به صورت موثر تاثیر داشته باشند، علائم برای یک دوره طولانی در فرد مشاهده شود و تشخیص به صورت کاملا واضح انجام شود آنگاه جراحی کانال خلفی پیشنهاد خواهد شد. اتصال کانال تنها بر روی کانال خلفی تاثیر می گذارد و بر عملکرد دیگر قسمت های گوش تاثیری نخواهد داشت.

این روش می تواند خطر قابل توجهی بر شنوایی بیمار داشته باشد (بین 3 تا 20 درصد احتمال خطر وجود دارد) اما تقریبا 85 تا 90 درصد بر افرادی که هیچ گونه درمان دیگری به بهبود حال آن ها کمک نکرده است، تاثیر دارد. خطری که با جراحی گوش و شنوایی را تهدید می کند این است که با دریل محفظه اندولنفاتیک را باز می کنند و این کار بر روی شنوایی تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل اتصال کانال در بیمارانی که از سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای رنج می برند به ندرت انجام می گردد.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

گزینه هایی برای متصل کردن

بخش عصبی سینگولار اصلی ترین گزینه برای انجام این کار است. این بخش عصبی بسیار متفاوت است زیرا پیدا کردن این بخش بسیار مشکل است. برخی از پزشکان برای اتصال کانال از لیزر استفاده می کنند. به نظر می رسد که این روش درمانی نیاز به مهارت زیادی در جراحی دارد اما نسبت به دیگر روش ها مزیت کمتری برای بیمار خواهد داشت.

این روش جراحی را برای درمان سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای استفاده نکنید

روش های جراحی زیادی وجود دارد که ما احساس می کنیم برای افرادی که از سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای رنج می برند مناسب نمی باشد. بخش عصبی وستیبولار در حالی که موثر است، بخش قابل توجهی از این سیستم را که ضروری نیست محدود می کند. به صورت مشابه درمان جنتامایسین ترنستیم پنیک به صورت کلی نامناسب هستند. دو روش لابیرین تکومی و ساکولوتومی نامناسب می باشند زیرا موجب کاهش یا از دست دادن شنوایی می گردد. یافتن بخش عصبی سینگولار توسط جراح کاری بس دشوار است.

انواع مختلف اما نادر نوع وخیم و سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

انواع مختلف اما نادری از سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای، وجود دارد که ممکن است به صورت خود به خود بعد از مانورهای برندت داروف یا ایپلی و سمونت رخ دهند. به نظر می رسد که علت ایجاد انواع مختلف سرگیجه حرکت باقیمانده های درون کانال ها به سمت کانال هایی غیر از کانال خلفی می باشند این کانال ها عبارتند از کانال فرعی و کانال جلوی گوش.

باقیمانده ها ممکن است به درون یا خارج از کانال های گوش حرکت کنند که در انجام آزمایش به صورت سنگ مشاهده خواهند شد. برخی از این باقیمانده ها به دلیل دیگر مشکلات و شرایط در گوش ایجاد می شوند از جمله آسیب مخچه، اما تجربیات بالینی نشان داده اند که این اتفاق به ندرت رخ خواهد داد.

تاکنون هیچ داده ای مبنی بر وجود این سندروم ها و روش های درمان آن ها گزارش نشده است. تخمین زده شده است که تقریبا 5 درصد از این مشکلات توسط مانور ایپلی ایجاد می شوند. تقریبا در همه موارد، به جز کوپولولیتیازیس، انواع مختلف سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای به کمک مانورهای گفته شده بدون هیچ درمان خاصی در طول یک هفته قابل درمان هستند اما اگر قابل درمان نباشند، دیگر روش های درمانی مورد امتحان قرار می گیرند.

به ویژه بسیار عادی است که بعد از پشت سر گذاشتن درمان به کمک مانور ایپلی به صورت طاق باز بر روی تخت قرار بگیرد. هیچ جای نگرانی وجود ندارد که بیمار برای مدت طولانی بعد از درمان بدون همراه برای دوره بازیابی به حالت نشسته یا دراز کشیده در حال استراحت باشد. در تجربیات آزمایشگاهی نشان داده شده است که سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای به صورت خود به خود ابتدا توسط مانورها درمان می شوند و در صورتی که به نتیجه دلخواه نرسیدند آن گاه دیگر درمان ها توصیه می گردد.

وقتی که سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای را تحت درمان های ایپلی، سمونت یا برندت داروف قرار دادند، تمرینات ویژه و اختصاصی به محض مشخص شدن شروع خواهند شد. در افراد بیماری که تمرینات ورزشی نتیجه مطلوب را به همراه نداشته است، به ویژه در وضعیتی که به صورت خودجوش بیماری ایجاد شده باشد، انجام تست های اضافی مانند ام آر آی ممکن است که توصیه شوند. علت انجام این کار یافتن دیگر انواع سرگیجه می باشد.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای کانال جانبی

یکی از رایج ترین انواع سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می باشد و تقریبا 3 تا 12 درصد موارد شامل این نوع سرگیجه می باشند. بیشتر موارد به عنوان نتیجه مانور ایپلی مشاهده شده اند. این حالت توسط لرزش افقی شناسایی می شود که طبق آن جهت گوش تغییر می کند. اطلاعات بیشتر در مورد بیماری قابل دسترسی است.

سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای کانال جلو گوش

این بیماری به ندرت اتفاق می افتد و مطالعات زیادی نشان داده اند که 2 درصد از موارد شامل این سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای می باشند. این نوع سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای توسط لرزش ترکیبات موجود در گوش تشخیص داده می شوند و گاهی اوقات حرکت مارپیچی از خود نشان می دهند.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

کوپولولیتیازیس

حالتی است که باقیمانده‎ها به جای این که وارد کانال گردند به آن می چسبند. کوپولولیتیازیس نتیجه حرکات ثابت است. این الگو گاهی مشاهده می شود. کوپولولیتیازیس به صورت تئوری ممکن است که در هر کانالی رخ دهد افقی، جانبی یا عمودی. هر کدام از آن ها الگوی خاص حرکتی خود را دارند. اگر کوپولولیتسازیس کانال جانبی مشکوک باشد می‎توان آن ار به کمک دو روش مانور ایپلی همراه با لرزش یا مانور سمونت درمان کرد. دیگر مانورها برای درمان کانال افقی توصیه می شوند. هیچ مطالعه کنترلی درمورد کوپولولیتیازیس نشان نداده است که کدام استراتژی موثرتر است.

وستیبولولیتیازیس

این یک شرایط فرضی است که در آن باقیمانده ها به سطح جانبی کوپولا به جای آن که درون کانال باشند وجود دارند. طبق این نظریه، باقیمانده‎ها درون کانال وجود دارند اما به نچسبیده اند و به صورت یک بازوی کوچک در سمت جانبی این کانال قرار گرفته اند. این مکانیسم شبیه به کوپولولیتیازیس می باشد و دارای لرزش به سمت بالا و در حال رشد است زیرا باقیمانده ها دارای حرکت می باشند. داده‎های اندکی درمورد این الگو در دسترس می باشد و هیچ گزارشی در مورد درمان اعلام نشده است.

سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای چند کانالی

اگر باقیمانده ها می توانند وارد یک کانال شوند، پس حتما وارد شدن آن ها به دیگر کانال ها امکان پذیر است. این بسیار معمول است که مقدار کمی از این باقیمانده ها در کانال افقی یا خلفی فردی که قبلا مبتلا به سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای بوده است یافت شود. در حالی که دیگر توجیحاتی برای آن امکان پذیر است اما مهم ترین آن وجود باقیمانده ها در چند کانال می باشد. به طور کلی مطالعاتی در این باره در حال انجام است. واکنش نسبت به درمان فیزیکی برای سرگیجه چند کانالی کمتر از یک کانالی است.


بیشتر بخوانید: با مکانیسم شنوایی ، تعادل و حرکت آشنا شوید


چه زمانی باید به دنبال کمک باشیم؟

پزشک خانواده شما ممکن است با توجه به علائمی که به او توضیح می دهید نسبت به بیماری سرگیجه وضعیتی وخیم جمله ای مشکوک شود زیرا این یک بیماری رایج است که به دلیل چرخش ناگهانی در تخت یا بلند شدن و چرخش ناگهانی سر ایجاد خواهد شد. با این حال، ممکن است که پزشکان با آزمایش های مخصوص تشخیص سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای آشنا نباشند یا تنها با چند نوع آن آشنایی داشته باشند و هیچ آگاهی در مورد انواع نادر آن نداشته باشند.

پزشکان معمولا بیماران به متخصصان اختلالات دهلیزی ارجاع می دهند (متخصص فیزیوتراپی یا متخصص شنوایی) یا به متخصص گوش، حلق و بینی ارجاع می دهند که بر روی اختلال دهلیز تمرکز می کند. متاسفانه، برخی از پزشکان در مورد تاثیر موثر درمان ها آگاهی لازم را ندارند و به او توصیه می کنند که با این وضعیت به زندگی خود ادامه دهند و امید دارند که به خودی خود درمان شوند.

سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای

آیا سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای قابل بازگشت است؟

متاسفانه، سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای وضعیتی است که به صورت دوره ای در طولانی مدت قابل بازگشت می باشد و نرخ بازگشت آن در 5 سال 50 درصد است به ویژه، در مواردی که عامل ایجاد کننده آن تروما باشد. اگر به نظر برسد که همیشه در یک کانال ایجاد می شود، درمان گر ممکن است که به شما یکی از مانور ها را که مخصوص آن است آموزش دهد تا در خانه به درمان خود بپردازید.

با این وجود، درمان توسط فرد بیمار می تواند سخت باشد به همین دلیل برخی از بیماران ترجیح می دهند که به پزشک مراجعه کنند تا او مشکل ایجاد شده را تایید کند و سپس نوع درمان را مشخص کند. انواع متفاوتی از سرگیجه وضعیتی وخیم حمله ای وجود دارد و ممکن است که یک مانور در یک زمان بر روی یک نوع تاثیر داشته باشد و زمانی دیگر این گونه نباشد.