لیفت گردن

با مرور زمان  و بالا رفتن سن افراد افتادگی پوست و عضلات صورت ، باعث می شود چهره افراد بیشتر از سنشان دیده شود و همینطور چهره افراد خسته تر به نظر بیاید . با این که امروزه خیلی از بانوان،  به زیبایی  پوست و صورتشان اهمیت می دهند اما در بسیاری از موارد از روش های غیر دائمی استفاده می کنند. چهره ی این افراد پس از گذشت زمان نه تنها آسیب می بیند  بلکه باید برای درمان آن هزینه های هنگفتی کنند تا شاید زیبایی چهره شان به حالت قبل بازگردد.

جوانی و شادابی صورت باعث افزایش اعتماد بنفس­تان خواهد شد. البته نباید از ژنتیک افراد و افزایش سن غافل شد، چراکه این موارد عواملی هستند که اجتناب ناپذیرند. با رعایت و پیش گیری چند رفتار ابتدایی می توان روند پیری و چروک شدن پوست را به تعویق انداخت. مواردی مانند  مصرف آب کافی در شبانه روز، خواب کافی، ورزش کردن به صورت منظم، عدم استعمال دخانیات، قرار نگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب، در پیش گیری از ایجاد چین و چروک بسیار موثر هستند.

امروزه پیشرفتهای علم پزشکی باعث پیدایش انواع مختلف روش های جوانسازی پوست شده است. موثرترین روش جوانسازی صورت، جراحی لیفت عمیق صورت است .هدف از لیفت صورت (لیفت عمیق  deep lift ) بالا کشیدن بافت های عمقی صورت است که  اکنون شل و آویزان هستند. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که تغییرات افزایش سن فقط محدود به پوست نیست و عضلات صورت را هم درگیر می کند. پس هرچند کشیدن پوست به تنهایی می تواند به صورت موقت باعث لیفت صورت شود، ولی نتیجه ای طولانی به دنبال نخواهد داشت. برای ایجاد ماندگاری طولانی این جراحی، علاوه بر کشیدن پوست، عضلات صورت نیز در جریان لیفت صورت، نیاز به جابه جایی و کشیدن دارند تا نتیجه بدست آمده از جراحی جنبه ماندگار داشته باشد.

غبغب چیست؟

غبغب به حالتی گفته می شود که در آن بافت های زیر چانه به مقدار زیادی حجیم به نظر می رسند به طوری که زاویه ای که چانه با گردن می سازد را بسیار بازتر از حالت عادی نشان می دهد.

بسیاری از افراد غبغب را یکی از نشانه های افزایش وزن می دانند و در واقعیت نیز می بینیم که یکی از محل های تجمع چربی بدن در افرادی که اضافه وزن بالایی دارند، زیر چانه است .لذا دیدن غبغب در افراد چاق امری بسیار شایع است. از سوی دیگر، با افزایش سن، بافتهای زیر چانه همانند دیگر بافتهای نرم صورت، شل شده و آویزان می شود. لذا در افراد مسن، به وفور غبغب دیده می شود و هرچه سن بالاتر می رود، شدت و بزرگی غبغب افزایش می یابد.

جالب است که بدانیم در بسیاری از افرادی که غبغب دارند، مخصوصا آنهایی که غبغب بزرگ دارند، معمولا بیش از یک علت برای غبغب وجود دارد. گاهی برخی از افراد هر چهار عامل افزایش وزن، کوچکی چانه، شلی پوست گردن و شلی عضلات و بافت عمقی گردن را به صورت توام دارند.

لیفت ابرو

درمان غبغب به چه صورت است ؟

برای درمان غبغب ، ابتدا باید عامل اصلی ایجاد آن را بدانیم همانطور که در بالا گفته شد، غبغب می تواند چهار علت مختلف داشته باشد که نحوه درمان هر کدام با دیگری متفاوت است.

در افرادی که غبغب به صورت کاذب ایجاد شده است (به دلیل کوچک بودن چانه)، استفاده از پروتز چانه بهترین انتخاب است. از دیگر اقداماتی که می توان برای این افراد به صورت جایگزین استفاده کرد، جراحی چانه است که در آن استخوان چانه شکسته می شود و به قسمت جلوتر منتقل شده و در آنجا ثابت می گردد. همچنین در افرادی که فک پایین آنها به خوبی رشد نکرده باشد، با جراحی فک، می توان آن را تا حدودی اصلاح نمود. به دلیل دشواریهایی که جراحی فک به دنبال دارد و دوره بهبودی آن بسیار طولانی است، بسیاری از مراجعین، پروتز چانه را به جراحی فک ترجیح می دهند. و در نهایت لیفت گردن یکی از راهکارهای اصلاح غبغب است.

لیفت عمیق صورت برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که به دلایل ژنتیکی، محیطی و یا در اثر افزایش سن، دچار افتادگی پوست و عضلات صورت شده اند و علایم پیری در چهره آن ها نمایان است، می توانند از این روش درمان، یعنی لیفت عمیق صورت و گردن بهره ببرند. نتیجه و مزیتی که این روش برای این افارد خواهد داشت، بازگشت نشاط و جوانی صورت­شان است. به وسیله جراحی لیفت صورت، 10 تا 15 سال جوانتر خواهید شد.

آمادگی های قبل از جراحی لیفت عمیق صورت و گردن

بهتر است قبل از جراحی لیفت صورت به ثبات وزنی رسیده باشید و قصد کاهش و یا افزایش وزن نداشته باشید، تا بتوانید به نتیجه مطلوب جراحی برسید.

از مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن، ادویل، ناپروکسن) آسپرین، ویتامین E، راکوتان و وارفارین اجتناب کنید. همچنین مصرف دم نوش های گیاهی را برای چند هفته قطع کنید.

چند هفته قبل (حداقل 2 هفته) از جراحی مصرف مشروبات الکلی را کنار گذاشته و استعمال دخانیات را قطع کنید. ممکن است پزشک جهت کامل بودن پرونده ی پزشکی شما و جهت اطمینان از سلامت عمومی شما در خواست کند که تائیدیه ای را از دکتر مخصوص خود بیاورید.

حتما روز قبل از جراحی به حمام بروید زیرا تا 24 ساعت پس از جراحی نمی توانید استحام کنید.

از مصرف مواد غذایی سنگین در شب قبل از جراحی خودداری کنید. تحقیقات علمی نشان داده است مصرف غذا های کم چرب باعث کاهش شدت عوارض جانبی جراحی می شود زیرا بافت های چربی تاثیر زیادی در بروز التهاب دارند.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی لیفت عمیق صورت چیست ؟

  • مصرف قرص استامینوفن و کپسول سفالکسین، مطابق تجویز پزشک، هر شش ساعت بعد از جراحی الزامی است.
  • در صورت استمرار درد، می توان از شیاف، استفاده نمود.
  • مصرف یخ، بدون تماس مستقیم با پوست، در کاهش تورم، نقش شایانی دارد.
  • از فردای بعد از عمل جراحی، بهتر است روزی دو مرتبه، استحمام صورت بگیرد.
  • در صورت وجود دِرَن نیاز هست که بیمار طی 72 ساعت بعد از جراحی برای خارج کردن آن نزد پزشک حاضر شود.
  • در حد امکان، از مصرف مواد خوراکی نمکی، پرهیز شود تا مبادا با بروز تورم بیشتر مواجه شوید.
  • مصرف آب کرفس و یا آب آناناس، می تواند سبب کاهش تورم شود.
  • پس از استحمام برای مرطوب کردن جای بخیه، بهتر است از پماد ویتامین آ استفاده شود.
  • در هنگام خوابیدن و یا استراحت، لازم است به مدت ده شب، ارتفاع سر (بالش) از حد طبیعی بیشتر از همیشه باشد.

روش های مختلفی برای درمان عوارض پیری وجود دارد، در انتخاب روش درست درمان به میزان تاثیر و دوام هر کدام از این روش ها باید دقت کرد. لیفت عمیق صورت و گردن، به دلیل کشیدن پوست صورت به همراه عضلات عمقی آن، با دوام ترین و موثرترین روش جوان سازی صورت است. به دلیل میزان تخصص مورد نیاز این جراحی، در انتخاب بهترین جراح لیفت صورت و مجرب ترین آنها (از ما مشاوره بخواهید).