خون بند ناف نوزاد

در جدیدترین کارآزمایی بالینی که در سایت معتبر clinicaltrial.gov به ثبت رسیده است، محققین چینی با هدف مقابله با بیماری کرونا، فاز یک کارآزمایی بالینی را با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی بندناف به منظور بررسی ایمنی و اثربخشی این سلول ها در بهبود عوارض ریوی ناشی از بیماری کرونا ویروس شروع کردند.

عفونت کرونا ویروس موجب یک بیماری تنفسی شدید شبیه به سندرم نارسایی حاد تنفسی می شود، همراه با بستری بیمار در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر است.

هیچ درمان تایید شده ضد ویروس برای مبتلایان آلوده شده با ویروس کرونا وجود ندارد و بیشتر بیماران باید درمان های حمایتی و مراقبت های تسکینی را دریافت کنند.

برای موارد شدید بیماری، درمان باید شامل حفظ عملکرد ارگان های حیاتی بدن باشد.

این کارآزمایی بالینی به منظور بررسی ایمنی و اثربخشی سلول های بنیادی مزانشیمی برای بیماران مبتلا به پنومونی ناشی از ویروس کرونا است.

عفونت ناشی از ویروس کرونا به یک رخداد فوری در بهداشت عمومی کشور چین تبدیل شده است.

از ساعت 24 روز 26 ژانویه 2020 ، تعداد 2744 مورد بیماری تایید شده است که 461 مورد آن نوع شدید بیماری است که در حال افزایش نیز است. در حال حاضر هیچ واکسنی علیه آن وجود نداشته و هیچ درمان ضد ویروس خاصی نیز توصیه نشده است.

حدود 20 درصد افراد به فرم شدید بیماری مبتلا می شوند و برخی نیز به دلیل عوارض نارسایی تنفسی و یا اختلال درارگان های حیاتی بدن فوت می کنند.

بنابراین یافتن یک روش درمانی ایمن و موثر برای مبتلایان به عفونت پنومونی ناشی از کرونا ویروس ضروری است.

طی سال های گذشته ویژگی های امیدوار کننده سلول های بنیادی مزانشیمی از جمله ویژگی های ترمیمی و توانایی تمایز به سلول های مختلف موجب علاقمندی و جذب محققین در به کارگیری روش های مبتنی بر سلول درمانی در بیماری های مختلف شده است. این یافته ها تاثیرات مفید درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی مزانشیمی را که ناشی از اثرات ایمن سازی و ظرفیت ترمیمی سلو ها است نشان می دهد. محققین دریافته اند که تزریق سلول های بنیادی مشتق از بندناف به طور قابل توجهی عملکرد کبدی را در سیروز کبدی بهبود می بخشد و باعث افزایش میزان بقای بیماران در نارسایی مزمن کبدی می شود.

سلول های بنیادی مزانشیمی به طور چشمگیری تغییرات پاتولوژیک را در ریه کاهش می دهند و پاسخ التهابی ایمنی ناشی از ویروس آنفولانزا را در مدل حیوانی مهار می کنند.

در این کارآزمایی که بین چند مرکز درمانی انجام می شود، 40 بیمار جذب می شوند. 20 بیمار  تحت درمان های مرسوم هستند و به صورت داخل وریدی در یک دوره (3 نوبت) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک تا سه میلیون سلول بنیادی مزانشیمی دریافت میکنند. بعلاوه 20 بیمار که به عنوان شاهد استفاده شده اند، درمان های معمول را دریافت می کنند.

علائم بالینی، تصویربرداری ریه، عوارض جانبی، مرگ و میرطی 28 روز، ویژگی های ایمونولوژی(سلول های بنیادی و التهابی) طی 90 روز ارزیابی خواهد شد.

منبع: بانک خون بند ناف رویان