با افزایش سن، به خصوص در سن 60 سالگی و بعد از آن، چشمان ما عملکردهای مرتبط با سن را از خود بروز می دهند. برخی از این تغییرات مانند پیرچشمی کاملاً طبیعی است و هیچ نوعی از بیماری را نشان نمی دهد. عینک مطالعه راه حل خوبی برای این شرایط است. و گرچه آب مروارید می تواند یکی از بیماری های چشمی مرتبط به سن محسوب شود، اما در بین سالمندان بسیار رایج است و با جراحی آب مروارید به آسانی اصلاح می شود. با این حال، برخی از ما بیماری های چشمی وابسته به سنی را تجربه خواهیم کرد که با افزایش سن، پتانسیل بیشتری برای تأثیرگذاری بر کیفیت زندگی ما دارند. این شرایط شامل آب سیاه، دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی است. در ادامه این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره بیماری های چشمی و اختلالات شایع چشم در سالمندان پرداخته و با آن آشنا می شویم.

بیماری های چشمی

بیماری های چشمی و مشکلات متداول چشم مربوط به سن

این ها بیماری های چشمی و چندین مشکل چشم شایع مرتبط با افزایش سن است، اما می تواند هر فردی را تحت تأثیر قرار دهد. اقدامات ساده ای وجود دارد که افراد در هر سنی می توانند برای رفع بیماری های چشمی و داشتن دید بهتر آن ها را انجام دهند.

پیرچشمی

یکی از بیماری های چشمی، که همان از بین رفتن توانایی دیدن اشیاء نزدیک یا متن های کوچک است. توسعه پیرچشمی یک روند طبیعی است که به آرامی در طول زندگی اتفاق می افتد. شما ممکن است تا 40 سالگی متوجه تغییری نشوید. افراد مبتلا به پیرچشمی اغلب کتاب ها را در فاصله ای نزدیک به چشم خود می گیرند. برخی از افراد هنگام مطالعه یا انجام کارهای نزدیک دیگر، دچار سردرد یا “خستگی چشم” می شوند. پیرچشمی به طور معمول با عینک مطالعه اصلاح می شود.

 مگسک یکی از بیماری های چشمی

یکی از بیماری های چشمی، که نقاط کوچکی هستند که در سراسر میدان دید شناور هستند. بیشتر افراد در یک روز روشن آن ها را در اتاق با نور زیاد یا بیرون از منزل مشاهده می کنند. مگسک ها معمولاً طبیعی هستند، اما بعضی اوقات، به خصوص اگر همراه با لرزش باشند، می تواند نشانه هایی از بیماری های چشمی مانند جدا شدن شبکیه باشد. اگر متوجه تغییر ناگهانی در نوع یا تعداد لکه ها یا دوبینی شدید، در اسرع وقت به پزشک چشم خود مراجعه کنید.

خشکی چشم

یکی از بیماری های چشمی، که وقتی اتفاق می افتد که غدد اشک نمی توانند اشک کافی ایجاد کنند یا اشک های بی کیفیت ایجاد می کنند. خشکی چشم می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خارش، سوزش یا حتی از بین رفتن بینایی شود. پزشک چشم ممکن است استفاده از مرطوب کننده یا قطرات مخصوص چشم را که شبیه ساز اشک واقعی است، پیشنهاد دهد. ممکن است در موارد جدی تر خشکی چشم نیاز به جراحی باشد.

اشک ریختن، یا داشتن اشک زیاد

یکی از بیماری های چشمی، که می تواند از حساسیت به نور، وجود باد یا تغییر دما ناشی شود. محافظت از چشمان به وسیله محافظت از آن ها یا استفاده از عینک آفتابی گاهی اوقات می تواند مشکل را برطرف کند. اشک ریختن ممکن است به معنای این باشد که شما یک مشکل جدی تر مانند عفونت چشم یا مجرای اشک مسدود شده دارید. علاوه بر این، افراد با خشکی چشم ممکن است بیش از حد اشک بریزند زیرا خشکی چشم به راحتی تحریک می شود. پزشک چشم می تواند هر دو بیماری را درمان یا اصلاح کند.

بیماری های چشمی


بیشتر بخوانید: از راه اشک چشم چگونه اندازه قند خون سنجیده می شود


اختلالات شایع در سالمندان

آب مروارید

یکی از بیماری های چشمی، که نواحی ابری است که در عدسی جلوی چشم ایجاد می شود. لنز چشم مانند لنز دوربین شفاف است. آب مروارید از عبور آسان نور از لنز به پشت چشم (شبکیه) جلوگیری می کند و باعث از بین رفتن بینایی می شود. آب مروارید معمولاً تدریجی شکل می گیرد و باعث ایجاد درد، قرمزی یا پارگی در چشم نمی شود.

گاهی جزئی است و بینایی را تغییر نمی دهد. اگر بزرگ یا ضخیم شود و تأثیر چشمگیری در بینایی داشته باشد، تقریباً همیشه با جراحی قابل برداشتن است. جراحی آب مروارید بسیار بی خطر است و یکی از رایج ترین جراحی هایی است که در ایالات متحده و در سراسر جهان انجام می شود. در حین جراحی، پزشک لنزهای ابری را بیرون می کشد و در بیشتر موارد، لنز پلاستیکی شفاف را در چشم قرار می دهد.

آب سیاه یکی از بیماری های چشمی

یکی از بیماری های چشمی، که معمولاً با افزایش فشار داخل چشم در ارتباط است. در صورت عدم درمان، این وضعیت می تواند به از بین رفتن دائمی و نابینایی منجر شود. وراثت همانند سن، نژاد، دیابت و برخی از داروها یک عامل خطر قابل توجه برای آب سیاه است. آب سیاه جزئی در اثر عوامل دیگری مانند جسم تیز یا آسیب دیدگی شیمیایی به چشم، عفونت شدید چشم، انسداد رگ های خونی، اختلالات التهابی چشم و گاهی اوقات با جراحی اصلاحی چشم ایجاد می شود.

بیشتر مبتلایان به آب سیاه علائم زودرس یا درد ناشی از افزایش فشار ندارند. برای تشخیص آب سیاه، پزشک چشم برای ارزیابی ظاهری عصب بینایی، اندازه گیری فشار چشم و آزمایش میدان بینایی، چشم شما را معاینه می کند. همچنین برخی از افراد حتی با فشار طبیعی در چشم ممکن است آب سیاه را تجربه کنند. درمان ممکن است شامل قطره چشم، داروهای خوراکی، لیزر یا جراحی باشد.

بیماری های چشمی

اختلالات شبکیه

یکی از بیماری های چشمی، که عامل اصلی نابینایی در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته است. شبکیه یک لایه نازک در پشت چشم است که از سلول هایی تشکیل شده است که تصاویر بصری را تشخیص داده و آن ها را به مغز منتقل می کنند. اختلالات شبکیه این انتقال تصاویر را قطع می کند. موارد معمول آن شامل تخریب ماکولای وابسته به سن، رتینوپاتی دیابتی و جداشدگی شبکیه است.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن

(AMD) ماکولا بخش مرکزی کوچکی از شبکیه است که حاوی میلیون ها سلول عصبی (مخروطی) حساس به نور است. این قسمت از شبکیه وظیفه بینایی دقیق مانند تشخیص چهره را دارد. AMD با از بین رفتن سلول های موجود در این منطقه باعث تاری دید مرکزی می شود. این نوع یکی از بیماری های چشمی است که در کاهش بینایی نقش دارد اما باعث نابینایی کامل نمی شود. اگر پیشرفته باشد، درمانی وجود ندارد اما در مراحل اولیه از مکمل های غذایی استفاده می شود. افراد با نوع شدیدتر AMD ممکن است از لیزر یا تزریق دارو بهره مند شوند.

رتینوپاتی دیابتی

یکی از بیماری های چشمی، که عارضه ای از دیابت است و هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی کوچک، تغذیه شبکیه را متوقف می کنند. در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی، ممکن است رگ های خونی مایعات را نشت کنند و یا باعث تاری دید یا هیچ علائمی نشوند. با پیشرفت این نوع از بیماری های چشمی، ممکن است متوجه مگسک ها، نقاط مبهم یا ابرهای بینایی شوید. ممکن است رگ های خونی جدید در مرکز چشم رشد کرده و خونریزی کنند و باعث از بین رفتن بینایی شوند.

برای تورم دیابتی شبکیه، تزریق دارو و لیزر ممکن است بینایی را بهبود بخشیده یا حفظ کند. در اکثر موارد پیشرفته، درمان با لیزر می تواند از نابینایی جلوگیری کند. بسیار مهم است که افراد مبتلا به دیابت هر ساله معاینه چشم انجام دهند. احتمالاً رتینوپاتی دیابتی با کنترل کامل قند خون کاهش می یابد.

جداشدگی شبکیه یکی از بیماری های چشمی

جدا شدن شبکیه هنگامی اتفاق می افتد که لایه های داخلی و خارجی شبکیه از هم جدا شوند. بدون شبکیه، چشم نمی تواند با مغز ارتباط برقرار کند و این امر بینایی را غیرممکن می کند. علائم این نوع از بیماری های چشمی عبارتند از: ظهور ناگهانی لکه ها یا حساس شدن به نور. دید موج دار مانند زیر آب و سایه تاریک در هر نقطه ای از دید. پزشکان اغلب می توانند با جراحی یا درمان با لیزر، شبکیه را مجدداً متصل کرده و تمام یا بخشی از بینایی شما را بازگردانند.

التهاب ملتحمه

هنگامی اتفاق می افتد که بافتی که پلک ها را خطی می کند و صلبیه را می پوشاند، ملتهب شود. گاهی به آن “چشم صورتی” یا “چشم قرمز” گفته می شود. این نوع از بیماری های چشمی می تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، پارگی یا احساس وجود چیزی در چشم شود. این نوع از بیماری های چشمی در هر سنی در افراد بروز می کند و می تواند در اثر عفونت، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مواد تحریک کننده یا آلرژی ایجاد شود.

بیماری های چشمی و مشکلات قرنیه

می تواند باعث قرمزی، آبدار شدن چشم، درد، کاهش دید یا اثر هاله ای شود. قرنیه “پنجره”ای شفاف و گنبدی شکل در قسمت جلوی چشم است و به تجمع نوری که وارد چشم می شود کمک می کند. بیماری، عفونت، آسیب، عوامل سمی و سایر عناصر می توانند به قرنیه آسیب وارد کنند. درمان این نوع از بیماری های چشمی شامل استفاده از قطره های دارویی چشم است. ممکن است برخی از بیماری های قرنیه نیاز به جراحی داشته باشند.

بیماری های چشمی

مشکلات پلک

می تواند نتیجه بیماری ها یا شرایط مختلف باشد. پلک ها از چشم محافظت می کنند، اشک را پخش می کنند و میزان نور ورودی به چشم را محدود می کنند. درد، خارش، پارگی و حساسیت به نور علائم شایع مشکلات پلک است. از دیگر مشکلات این نوع از بیماری های چشمی میتوان به افتادگی پلک ها (پتوز)، اسپاسم چشمک زدن (بلفارواسپاسم) یا التهاب پلک ها در نزدیکی مژه ها (بلفاریت) اشاره کرد. این نوع از بیماری های چشمی اغلب با دارو یا جراحی قابل درمان است.

التهاب سرخرگی

باعث می شود که شریان های ناحیه تاج پیشانی و سایر نواحی چشم دچار التهاب و احتمالاً انسداد شوند. این نوع از بیماری های چشمی می تواند با سردرد شدید، درد در هنگام جویدن و حساسیت در ناحیه تاج سر آغاز شود. ممکن است بیماران دچار تب مزمن، ضعف شانه و حساسیت در پوست سر شوند. ممکن است از دست دادن ناگهانی بینایی نیز رخ دهد. این نوع از بیماری های چشمی بیشتر در زنان مسن تشخیص داده می شود. افراد مبتلا به هر یک از علائم این نوع از بیماری های چشمی باید به پزشک مراجعه کنند.

علائم هشدار دهنده درباره بیماری های چشمی

زمانی در زندگی فرا می رسد که خطر ابتلا به تعدادی از بیماری های چشمی افزایش می یابد.

علائم زیر می تواند علائم هشدار دهنده اولیه بیماری های چشمی باشد:

بینایی نوسانی

تغییرات مکرر در وضوح دید ممکن است نشانه دیابت یا فشار خون بالا باشد. این شرایط مزمن می تواند به رگ های خونی ریز در شبکیه(لایه حساس به نور در پشت چشم) آسیب برساند. این نوع از بیماری های چشمی گاهی می تواند دائمی باشد.

دیدن مگسک ها و لکه ها

گاهی اوقات، ممکن است لکه ها یا مگسک هایی را در چشمان خود مشاهده کنید. در بیشتر موارد، این تصاویر سایه ای ناشی از ذرات شناور در مایعاتی است که قسمت داخلی چشم را پر می کند. اگرچه لکه ها و مگسک ها می توانند آزار دهنده باشند، اما معمولاً به بینایی آسیب نمی رسانند.

آن ها بخشی طبیعی از روند پیری چشم هستند. اما اگر به طور ناگهانی مگسک های بیشتر از حد معمولی مشاهده می کنید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. این نوع از بیماری های چشمی می تواند نشانه این باشد که در شبکیه شما پارگی وجود دارد. برای جلوگیری از از بین رفتن جدی بینایی باید سریعاً درمان شوید.

بیماری های چشمی و از دست دادن بینایی

از دست دادن دید محیطی یا جانبی ممکن است نشانه ای از آب سیاه باشد. آب سیاه هنگامی رخ می دهد که عصب نوری آسیب دیده و تصاویر را به مغز منتقل نمی کند. اغلب تا زمانی که آسیب به بینایی شروع نشود علائمی وجود ندارد.

بیماری های چشمی

دیدن تصاویر دارای اعوجاج

خطوط صاف تحریف شده یا مواج یا ناحیه ای خالی در مرکز دید شما می تواند نشانه هایی از تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) باشد. این نوع از بیماری های چشمی، ماکولا که بخشی از شبکیه شما است که مسئول بینایی مرکزی است را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع از بیماری های چشمی باعث ایجاد یک نقطه کور در وسط میدان بینایی می شود. معاینات منظم چشم و تشخیص زودرس و درمان بیماری های چشمی می تواند در طول زندگی به حفظ بینایی کمک کند.

جلوگیری از بیماری چشمی

اگرچه بیماری های چشمی با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کنند، اما اگر شما به طور مرتب به پزشک خانواده خود مراجعه کنید تا بیماری هایی مانند دیابت که ممکن است باعث ایجاد بیماری های چشمی شوند را بررسی کند. هر یک یا دو سال یکبار به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

انجام معاینه کامل چشم توسط یک متخصص چشم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بیشتر بیماری های چشمی هنگام مواجهه در مراحل اولیه قابل درمان هستند. پزشک چشم ممکن است با تجویز قطرات چشم، مردمک شما را گشاد و یا بزرگ کند. همچنین باید غربالگری ابتلا به آب سیاه را انجام دهید. سپس پزشک بینایی، عینک و ماهیچه های چشم شما را بررسی می کند.

اگر مبتلا به دیابت یا سابقه خانوادگی بیماری های چشمی هستید، حداقل هر سال یک بار معاینه چشم انجام شود. در صورت از بین رفتن بینایی، تاری دید، درد چشم، بینایی مضاعف، قرمزی، تورم چشم یا پلک یا خروج مایعات از چشم فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید. مشکلات را پشت سر بگذارید.

درمان انواع بیماری های چشمی

آب مروارید

تنظیم پس از عمل

چشم پزشک شما باید در هنگام جراحی آب مروارید تصحیح نیازهای لنز جایگزین شما را تخمین بزند، اما تغییراتی که با بهبودی رخ می دهد می تواند اصلاح را از بین ببرد و نتیجه آن کمتر از نتایج بهینه باشد. نیک مامالیس مسئول مرکز تحقیقات دانشگاه یوتا می گوید: لنز قابل تنظیم RxSight Light به پزشکان اجازه می دهد که دو تا چهار هفته بعد از عمل و هنگامی که چشم بهبود یافته و انکسار آن تصحیح شده است، قدرت لنز را تغییر دهند.

تنظیم لنزهای جایگزین قدیمی

اگر قبلاً جراحی این نوع از بیماری های چشمی انجام داده اید، ممکن است روزی بتوانید لنزهای موجود خود را ارتقا دهید. سیستمی در خط لوله توسط لنزهای Perfect با استفاده از لیزر برای اصلاح تصحیح روی یک لنز استاندارد موجود در چشم شما وجود دارد. اگر چشمان شما به مرور زمان تغییر کند، می توانید بدون نیاز به عمل جراحی دیگر، همان لنزها را تنظیم کنید.

آب سیاه

داروهای پیشرفت کننده

Vyzulta، تأیید شده توسط FDA در نوامبر سال 2017، متعلق به یک کلاس از داروهای موسوم به آنالوگ پروستاگلاندین است و با آزاد کردن اکسید نیتریک کار می کند و یک عمل دوگانه برای کاهش فشار چشم ایجاد می کند. Rhopressa، که اخیراً مورد تأیید قرار گرفته است، متعلق به یک کلاس جدید از داروها به نام مهارکننده های Rho kinase است.

بیماری های چشمی

آن ها سلول های موجود در مش مشبک زهکشی چشم را برای بازگرداندن جریان خون هدف قرار می دهند. جراحی گلوکوم میکروارگداز (MIGS) یک پیشرفت نسبتاً جدید است که اگرچه همیشه به اندازه جراحی سنتی این نوع از بیماری های چشمی مؤثر نیست، اما باعث ایجاد آسیب و عوارض جانبی کمتری می شود.

iStent، مورد تأیید FDA، لوله ای ریز است که جریان عادی مایعات عبوری از طریق مشبک زهکشی چشم را بازمی گرداند و با استفاده از برش کوچکی که جراحان آن را از طریق میکروسکوپ مشاهده می کنند، کاشته می شود. نسخه کوچکتر تزریق iStent، اخیراً تأیید FDA را دریافت کرده است. میکرو استنت CyPass مشابه یک مسیر مایع را از طریق کانال دیگری باز می کند. هر دو در زمان جراحی آب مروارید نصب می شوند، بنابراین خطر جراحی اضافی نیز وجود ندارد.

دژنراسیون(تخریب) ماکولا

ژن درمانی: ما به روزی نزدیک می شویم که با ویرایش ژن می توان از علل ژنتیکی بیماری هایی مانند AMD پیشگیری کرد و یا آن ها را درمان کرد. هالر توضیح می دهد: “یک ویروس غیرفعال شده به همراه یک ژن اصلاح شده، به سلول ها نفوذ کرده و کد جدیدی را بر روی DNA شما وارد می کند.” در دسامبر سال 2017 ، FDA این روش را برای بیماری ای که باعث کوری در کودکان می شد – اولین ژن درمانی برای هر بیماری ارثی – تصویب کرد. کارشناسان پیشرفت عمده ای را برای دهه آینده پیش بینی می کنند.

سلول های بنیادی نسل بعدی: حتما درباره سلول های بنیادی جنینی و بحث درباره استفاده از آن ها شنیده اید. اکنون دسته دیگری از سلول ها وجود دارد که می توانند از بدن خودتان گرفته شده و در رشد انواع سلول ها و بافت های جدید از جمله سلول های خاص شبکیه ایفای نقش کنند. یک درمان تجاری در دسترس طی 10 سال آینده در دسترس خواهد بود.

تلسکوپ چشم: این اولین و تنها وسیله جراحی مورد تأیید FDA برای افرادی است که دچار تخریب ماکولا در مرحله نهایی هستند. لنز یک چشم با تلسکوپ کوچک قابل کاشت که باعث افزایش میدان دید و بینایی مرکزی می شود، جایگزین می شود. این دستگاه در حال حاضر محدود به افرادی است که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار نگرفته اند، اما یک تحقیق جدید در مورد بررسی اینکه آیا تعویض تلسکوپ برای لنز داخل چشمی که قبلاً نصب شده است می تواند با خیال راحت به بیماران این نوع از بیماری های چشمی کمک کند یا خیر در حال انجام است.

خشکی چشم

داروهای تغییر دهنده بازی

(Xiidra (lifitegrast یک داروی موضعی است که با مسدود کردن یک آنتی ژن خاص، التهاب چشم را درمان می کند. تری کیم، چشم پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک می گوید: “این روش ممکن است طی دو هفته تأثیر بگذارد.”

کمک به غده

سیستم پالس حرارتی LipiFlow برای پاک کردن غدد چسبنده به پلک ها و بهبود ترشحات روان کننده کار می کند. در حین انجام عمل، در صورت محافظت از چشم، دستگاه گرما و فشار ضربانی را به پلك، اعمال می كند. در یک مطالعه کوچک در دانشگاه هاروارد بیماران گزارش دادند که علائم این نوع از بیماری های چشمی را تا سه سال پس از یک دوره درمان 12 دقیقه ای از دست داده اند.

درمان چشم از طریق بینی

دستگاه عصبیTrueTear Intranasal Tear  یک دستگاه دستی است که پالس های انرژی منحرف شده را به داخل بینی شما منتقل می کند و باعث تولید طبیعی اشک می شود. در یک مطالعه، میزان موفقیت این روش در 97 بیمار مبتلا به خشکی متوسط ​​تا شدید بطور چشمگیری افزایش یافته است.

قطره چشم قابل کاشت

درمان خشکی چشم تا حدودی به دلیل اینکه افراد از ریختن قطرات چشم خسته می شوند دشوار است. سیستم های در حال توسعه باعث می شوند که قطرات دارو برای انتشار تدریجی در طی یک ماه در چشم کاشته شوند. همچنین، محققان در حال تحقیق در مورد روش های تهیه دارو با استفاده از نانو ذرات ریز که می توانند بهتر نفوذ کنند و بنابراین مجبور نیستید که چند بار از آن ها استفاده کنید، هستند.

نزدیک بینی یا فرسودگی

لایه های تغییر نور

این لایه ها در زیر قرنیه کاشته می شوند تا نور را قبل از رسیدن به لنز تغییر دهند. ورودی کامرا برای بیشتر کردن فوکوس به روشی شبیه به بستن دیافراگم دوربین، از یک سوراخ استفاده می کند. تال راویو، چشم پزشک می گوید: “این لایه ها نوع جدیدی از دستگاه ها هستند که ممکن است نیاز به عینک مطالعه را به حداقل برسانند.”

بیماری های چشمی

 


بیشتر بخوانید: مبتلا شدن به نزدیک بینی در اثر کار با کامپیوتر


آیا می توانید به طور طبیعی فرایند انحطاط ماکولار (AMD) را برعکس کنید؟

مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی اولین تغییر سبک زندگی است که برای درمان AMD استفاده می شود. ممکن است برخی از برندهای مکمل ادعا کنند که AMD را معکوس می کنند، اما مهم است بدانید که این شرط قابل برگشت نیست. با این حال، می توان آن را کند کرد. یک مطالعه انجام شده توسط موسسه ملی چشم (NEI) نشان داد، برای افرادی که دچار این نوع از بیماری های چشمی پیشرفته هستند، مصرف یک مکمل رژیم غذایی با نام AREDS2 به طور قابل توجهی پیشرفت این بیماری را کند می کند.

اما برای افراد در مراحل اولیه AMD هیچ تاثیری بر روی بیماری وجود ندارد و مکمل مانع از بروز این نوع از بیماری های چشمی نمی شود. مکمل AREDS2 شامل 500 میلی گرم ویتامین C،400 IU ویتامین E، 80 میلی گرم روی (به صورت اکسید روی)، 2 میلی گرم مس (به عنوان اکسید غده)،10 میلی گرم لوتئین و 2 میلی گرم زاكزانتین است.

سایر اقدامات رژیم های غذایی شامل موارد زیر است:

 • از مصرف بتاکاروتن خودداری کنید.
 • سبزیجات، به خصوص سبزیجات برگ دار بخورید.
 • مصرف قند را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
 • غذاهای دارای اسید چرب امگا 3 بیشتری مانند ماهی مصرف کنید.
 • میوه بیشتری بخصوص میوه های دارای فیبر بخورید.

ورزش منظم نیز مهم است. افراد با فشار خون بالا، کلسترول بالا و یا چاقی با احتمال بالایی دچار دژنراسیون ماکولا می شوند. حفظ وزن، فشار خون و سطح کلسترول سالم می تواند خطر ابتلا به انحطاط ماکولا را کاهش داده و در صورت بروز، روند پیشرفت آن را کند کند. سیگار کشیدن باعث کاهش بینایی می شود و شما را در معرض خطر ابتلا به چندین بیماری چشم از جمله دژنراسیون ماکولا قرار می دهد.

در صورت تشخیص بیماری دژنراسیون ماکولا، سیگار کشیدن باعث پیشرفت سریعتر بیماری می شود. اگر دژنراسیون ماکولا ندارید، سیگار کشیدن خطر انقباض AMD را افزایش می دهد. ترک کردن سیگار می تواند پیشرفت شرایط را کند کرده یا خطر AMD را کاهش دهد.

روش های دیگر برای درمان AMD چیست؟

گذشته از تغییرات شیوه زندگی، هیچ درمان استانداردی برای دژنراسیون ماکولا وجود ندارد. همکاری با اپتومتریست یا چشم پزشک برای نظارت بر پیشرفت شرایط و تعیین اینکه آیا تغییراتی رخ داده است، تنها رویکرد دیگر برای درمان است. دژنراسیون ماکولا سریعتر از دژنراسیون ماکولای خشک پیشرفت می کند و احتمالاً منجر به کوری می شود.

خوشبختانه، گزینه های جراحی برای درمان این مشکل وجود دارد. برای معالجه، باید به یک چشم پزشک متخصص در شبکیه مراجعه کنید. در ادامه درمانی به نام فاکتور رشد اندوتلیال ضد عروقی (ضد VEGF) معرفی خواهد شد که به کوچک شدن یا از بین بردن رگ های خونی غیر طبیعی در داخل و اطراف ماکولا کمک می کند.

بیماری های چشمی

درمان های ضد VEGF مایعاتی هستند که یک بار در ماه به طور مستقیم به داخل چشم تزریق می شوند. ممکن است ماه ها یا سال ها معالجه با این روش ادامه یابد. این روش دارای موفقیت بالایی در جلوگیری از تشکیل رگ های خونی جدید و کاهش سرعت چشمگیر پیشرفت دژنراسیون ماکولا است. با این حال، این روش ها دژنراسیون ماکولا را معکوس نمی کنند، بنابراین بینایی از دست رفته باز نمی گردد.

طبق مطالعه 650 شرکت کننده دارای AMD ، پس از پنج سال درمان ضد VEGF ، نیمی از شرکت کنندگان نیمی از بینایی خود را به دست آوردند که این میزان برای رانندگی قانونی و مطالعه یا شرکت در سایر فعالیت ها کافی است. حدود 20 درصد از شرکت کنندگان دید 20 /20 و یا بدتر از آن داشتند که نابینایی قانونی است. گروه باقیمانده نیز بینایی خود را به طور کامل از دست داده بودند. یکی دیگر از روش های درمان AMD مرطوب، لیزر است. تا همین اواخر، این روش به منظور انسداد رگ های خونی نشتی در اطراف ماکولا، تنها درمان برای AMD مرطوب بود.

دارویی به بازو تزریق می شود و قرار گرفتن در معرض لیزر باعث فعال شدن آن می شود. این عمل رگ ها را مسدود می کند و پیشرفت تخریب ماکولا را کند می کند. در حالی که برخی از افراد با انجام این روش با موفقیت درمان شدند، اما این تعداد فقط 10 تا 15 درصد افراد شرکت کننده در این آزمایش بودند. از بین کسانی که با موفقیت تحت درمان قرار گرفتند، حدود نیمی از افراد تشکیل عروق خونی را در طی دو سال آینده در اطراف شبکیه خود تجربه کردند.

مکمل های غذایی

درمان های AMD محدود است و هدف آن ها محدود کردن پیشرفت بیماری است. آن ها نمی توانند بیماری را درمان کنند. ترک سیگار، تغذیه مناسب، ورزش منظم و پیروی از توصیه های پزشک برای کنترل بیماری های عروقی مانند دیابت و فشار خون بالا می تواند پیشرفت فرم خشک AMD را به تأخیر بیندازد.

استفاده از عینک آفتابی، حتی در روزهای ابری نیز کمک می کند. مصرف امگا 3 در دوز مناسب و عصاره روغن ماهی ممکن است کمک کند؛ اگرچه نتایج جدیدتر این استراتژی را زیر سوال برده است. در مراحل پیشرفته تر فرم خشک، مصرف مکمل های غذایی خوراکی شامل ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها (مگر در بعضی از بیماران که مشخصات ژنتیکی خاصی دارند) توصیه می شود.

اخیرا فرم مرطوب، با تزریق مستقیم داروها به داخل چشم و به منظور جلوگیری از ایجاد رگ های خونی جدید، به طور موثر درمان می‎شود. این تزریقات باید به صورت دوره ای تکرار شود و هنگام انجام، در زمان مناسب، بینایی را احیا کند. مورد مونیک یک نوع ترکیبی است. از یک طرف می توان دید کوتاه مدت را با جراحی آب مروارید بهبود بخشید، که برای این امر به چشم پزشکی مراجعه می شود.

ایمپلنت ها نیز در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند، که این امر یکی دیگر از عوامل جلوگیری از پیشرفت دژنراسیون ماکولا است. این امر به مونیک اجازه می دهد تا با خیال راحت رانندگی کند و فعالیت های خود را از سر بگیرد. بیمار همچنین بر رژیم خود نظارت خواهد کرد و مکمل های امگا را نیز مصرف می کند. AMD او در مرحله ای است که برای مصرف ویتامین ها یا آنتی اکسیدان ها خیلی زود است.

مونیک سیگار نمی کشد و برای مشکلات عروقی دارویی مصرف نمی کند. سرانجام، او هر شش ماه به مطب چشم پزشک مراجعه کرده و تست های غربالگری ساده ای را در خانه انجام می دهد و به محض ایجاد تغییر به پزشک مراجعه می کند. مونیک بسیار خوشبین است! او به زودی قادر خواهد بود تا برای لذت بردن از اوقات خوب زندگی، فعال و مستقل بماند.

بیماری های چشمی و داروهای طبیعی

بسیاری از گیاهان دارویی و غذاهای توصیه شده برای از بین بردن کاهش بینایی، قرن ها است که جزء اصلی داروهای آیورودیتی و سایر سنت های دارویی شرقی محسوب می شوند. بسیاری از مردم به آن ها سوگند می خورند. آیا این بدان معنا است که باید ادعاهای پیرامون آن ها اعتبار داشته باشد؟

بیماری های چشمی

جواب: ما نمی دانیم. تحقیقات رسمی زیادی در مورد اثربخشی اکثر داروهای طبیعی برای از بین رفتن بینایی وجود ندارد، و این به این معنی است که ما نمی توانیم آن ها را به عنوان یک روش اصلی درمانی توصیه کنیم. با این حال، اگر شما علاوه بر اینکه به دنبال درمان حرفه ای برای از بین رفتن بیماری خود هستید، تمایل به استفاده از یک درمان طبیعی دارید، ما شما را دلسرد نمی کنیم. فقط حتما در مورد روش های خود درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

مقابله با از دست دادن بینایی

متأسفانه، برخی از افراد بالای 60 سال، بیش از حد تغییرات بینایی مرتبط با سن را تجربه می کنند. دژنراسیون ماکولا، آب سیاه و رتینوپاتی دیابتی از جمله شرایط سلامتی چشم هستند که می توانند منجر به از بین رفتن دائمی بینایی در درجات و اشکال مختلف شوند. دقت بینایی به تنهایی پیش بینی کننده خوبی برای میزان دشواری بینایی فرد نیست.

کسی که دقت نسبتاً خوبی دارد (به عنوان مثال ، 20/40) می تواند در عملکرد مشکل داشته باشد، در حالی که ممکن است کسی که دقت بدتری دارد (مثلاً 20/100) هیچ مشکل عملکردی قابل توجهی نداشته باشد. سایر عوامل بصری، مانند عمق بینایی ضعیف، دید جانبی محدود، حساسیت شدید به نور و تابش نور و کاهش درک رنگ، می توانند توانایی فرد را در انجام کارهای روزمره محدود کنند.

خدمات توانبخشی کم بینایی می تواند کمک و منابع لازم برای بازیابی بینایی را در اختیار افراد قرار دهد. این خدمات می توانند به افراد کم بینا تکنیک های مختلفی را آموزش دهند که به آن ها امکان می دهد تا فعالیت های روزانه را با دید باقی مانده خود انجام دهند. پزشک بینایی سنجی شما می تواند به برنامه ریزی یک برنامه توان بخشی کمک کند تا بتوانید یک زندگی مستقل را در محدوده شرایط خود داشته باشید. طیف گسترده ای از گزینه های توانبخشی برای کمک به افراد در دسترس هستند. بیشتر افراد از یک یا چند روش درمانی کم بینایی بهره مند می شوند.

دستگاه هایی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از:

ذره بین ها

یک لنز ذره بین در عینک ها یا روی پیشانی نصب می شود(به این نوع سیستم، میکروسکوپ گفته می شود). این به شما امکان می دهد تا از هر دو چشم برای انجام یک کار نزدیک، مانند نوشتن نامه استفاده کنید.

تلسکوپ های دستی

این تلسکوپ های مینیاتوری به افراد کمک می کنند تا مسافت های طولانی تر را مشاهده کنند. آن ها همچنین می توانند برای کارهای نزدیک (مطالعه) اصلاح شوند.

ذره بین دستی و ایستاده

این ها معمولاً برای کارهایی مثل مطالعه در فواصل کم مانند مشاهده برچسب قیمت و شماره گیری، ابزاری قابل حمل و راحتی هستند. هر دو نوع می توانند دارای چراغ باشند.

بزرگنمایی ویدیویی

بعضی از سیستم ها می توانند برای مشاهده از راه دور استفاده شوند. برخی از آن ها سیستم های قابل حمل هستند و بعضی دیگر با کامپیوتر یا مانیتور قابل استفاده هستند. کاربران می توانند میزان روشنایی تصویر، اندازه تصویر، کنتراست، رنگ پیش زمینه / پس زمینه و نور را به دلخواه تنظیم کنند.

علاوه بر این، بسیاری از محصولات دیگر مانند کتاب ها، مجلات و روزنامه های بزرگ، کتاب های صوتی، ساعت مچی سخنگو، سوزن خود نخشو و موارد دیگر می توانند به افراد مبتلا به اختلال بینایی، کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های موجود با چشم پزشک خود صحبت کنید.

7 راه ساده و طبیعی برای محافظت در برابر بیماری های چشمی

روزانه پیاده روی کنید

فعالیت بدنی منظم به شما در جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 کمک می کند – دو عامل خطر برای بیماری مزمن چشم.

وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید

اضافه وزن یا چاقی التهاب را افزایش می دهد و خطر فشار خون بالا، بیماری شریانی و دیابت را افزایش می دهد – همه دشمنان چشم هستند.

بیماری های چشمی

عینک آفتابی بزنید

نور ماوراء بنفش به چشم آسیب می رساند. قدرت بازتابنده برف، شن و ماسه و آب اثرات را زیاد می کنند. اشعه ماوراء بنفش از ابرها نیز نفوذ می کند. عینک آفتابی باید 99 تا 100 درصد UVA و UVS (دو باند نور ماوراء بنفش) را مسدود کند. کلاه هم به این کار کمک می کند.

قند خون خود را مدیریت کنید

قند خون بالا به بروز آب مروارید کمک می کند و به عروق کوچک، از جمله رگ های خونی ظریف در شبکیه آسیب می رساند، و منجر به رتینوپاتی دیابتی می شود.

از دود سیگار دوری کنید

سیگار کشیدن باعث ایجاد رادیکال های آزاد (مواد شیمیایی) می شود که با استفاده از غشاها و مواد ژنتیکی باعث از بین بردن سلول ها و بافت ها شده و به چشم آسیب می رساند و خطر ابتلا به بیماری شریانی را افزایش می دهد.

هر روز یک یا دو لیوان چای سبز بنوشید

عصاره های موجود در چای سبز از بدن در برابر دیابت و بیماری های قلبی و آسیب به شبکیه و لنز (جایی که آب مروارید شکل می گیرد) محافظت می کنند.

رژیم غذایی محافظ چشم مصرف کنید

یک رژیم غذایی متنوع و رنگارنگ و مبتنی بر گیاه باعث حفظ سلامت چشم می شود. گیاهان فیبرهایی را فراهم می کنند که جذب کلسترول و قند را کند می کند و سرشار از مواد شیمیایی آنتی اکسیدان و ضد التهاب هستند. بسیاری از انواع توت ها به رنگ آبی، بنفش و یاقوتی (زغال اخته، تمشک،گیلاس و …) آنتی اکسیدان های قوی و تقویت کننده رگ های خونی هستند.

یک آزمایش بزرگ با عنوان مطالعه بیماری های چشمی وابسته به سن نشان داد که مصرف بیشتر آنتی اکسیدان ها، روی و اسیدهای چرب امگا 3 (نوع موجود در ماهی) ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را در افرادی که در معرض خطر ژنتیکی بالایی هستند، کاهش دهد.


بیشتر بخوانید: قهوه در پیشگیری از نابینایی موثر است


درمان خانگی بیماری های چشمی

500 داروی خانگی آزمایش شده در طول زمان نیز به درمان بیماری های چشمی و حفظ سلامت چشم شما کمک می کند:

کدو تابستانی شفاف و زیبا

گیاهان نارنجی، زرد و قرمز حاوی رنگدانه های گیاهی محلول در چربی به نام کاروتنوئیدها که آنتی اکسیدانی قوی هستند. لوتئین و زاكزانتین، دو كاروتنوئید، در ماكولا جمع می شوند و در برابر دژنراسیون ماكولا و آب مروارید از چشم ها محافظت می کنند.

بیماری های چشمی

اجزاء

 • 4 کدو تابستانی زرد متوسط​​، خرد شده از طول
 • 1 عدد فلفل قرمز، خرد شده
 • 1 قاشق غذا خوری روغن زیتون
 • 1 پیاز قرمز، خرد شده حلقه ای
 • فلفل سیاه تازه خرد شده

آماده سازی

فر را تا 425 درجه فارنهایت گرم کنید. یک ورقه پخت را به آرامی با روغن زیتون یا اسپری پخت و پز کلزا اسپری کنید. برش های کدو حلوایی و فلفل دلمه ای را روی ورقه بگذارید. روغن زیتون را روی قسمت بالا بریزید. قطعات را مرتب کنید تا با هم همپوشانی نداشته باشند. پیاز خرد شده را روی قسمت بالا بگذارید. فلفل سیاه را روی سبزیجات بریزید. محتویات را به مدت 30 دقیقه کباب کنید و سبزیجات را نیمه پز کرده و به صورت داغ سرو کنید.

پارفیت توت فرنگی-کیوی

توت فرنگی و کیوی مملو از ویتامین C یعنی یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مهم برای سلامتی چشم هستند. منابع ویتامین c شامل کلیه گیاهان تازه، به ویژه فلفل قرمز، پرتقال، گریپ فروت، کیوی، فلفل سبز، کلم بروکلی، توت فرنگی و گوجه فرنگی هستند. بسیاری از آن ها همچنین سرشار از کاروتن هستند.

اجزاء

 • 2 فنجان ماست یونانی بدون چربی وانیلی
 • ½ فنجان توت فرنگی خرد شده
 • ½ کیوی پوست کنده و پخته شده
 • ½ فنجان گردوی خرد شده

آماده سازی

محتویات را نصف کرده و به صورت زیر در دو لیوان بلند بریزید: یک لایه ماست و به دنبال آن یک لایه کیوی، گردوی خرد شده، ماست، توت فرنگی، گردوی خرد شده و یک لایه ماست. کیوی و توت فرنگی باقیمانده را در بالا اضافه کنید. سالم بمانید!