شستشوی مناسب دست ها یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از انتشار ویروس هایی مانند کروناویروس جدید (کووید-19) و آنفولانزا است. اما زمانی که به یک بیماری پوستی مانند اگزما (درماتیت آتوپیک یا اگزما دیس هیدروتیک) مبتلا هستید، شستن دست ها اغلب می تواند منجر به خشکی و ترک خوردگی پوست، خارش، درد و احتمالا عفونت شود. بنابراین چگونه افرادی که به اگزما مبتلا هستند، می توانند ضمن محافظت از ابتلا به کروناویروس، از پوست خود نیز محافظت کنند؟

موسسه آسم و آلرژی آمریکا (AAFA) از دکتر جاناتان سیلوربرگ، یکی ازا عضای شورای علمی پزشکی، این سوال را پرسید كه افراد مبتلا به اگزما و دیگر بیماری های پوستی، در مورد شستن دست ها و ویروس کووید-19 جه نکاتی را باید بدانند.

اگزما و کروناویروس

سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، برای مصون ماندن از ابتلا به آنفولانزا و ویروس کووید-19 شستن مکرر دست ها را توصیه می کنند. اما این کار می تواند باعث بدتر شدن اگزما شود. شما به افرادی که مبتلا به اگزما هستند، چه توصیه ای دارید که در عین حالی که مسائل بهداشتی را رعایت می کنند ، از بدتر شدن اگزما نیز پیشگیری کنند؟

تجربه شخصی و حرفه ای من این بوده است که به طور کلی شستشوی دست ها بهتر از ضد عفونی کردن آنها است، به خصوص زمانی که بلافاصله از مرطوب کننده استفاده می کنید. استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شستن دست ها، می تواند مانع از خشک شدن پوست شود. من معمولا توصیه می کنم که بیماران یک پماد مرطوب کننده جیبی به همراه خود داشته باشند تا بتوانند همه جا از آن استفاده کنند.

آیا افراد مبتلا به اگزما، باید از مصرف انواع خاصی از صابون  ها اجتناب کنند؟ آیا از ضد عفونی کننده دست نیز نباید استفاده کنند؟

بسیاری از شوینده های ضد عفونی کننده و شوینده های ضد باکتری برای پوست کاملا ناخوشایند هستند. به طور کلی، در صورت استفاده از روش های درست و مناسب، لازم نیست که از مواد ضد عفونی کننده برای بهداشت دست ها استفاده کنید(یعنی با استفاه از صابون و آب گرم، به مدت 20 ثانیه دست های خود را بشوئید). سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در حال بررسی این موضوع است که آیا این ترکیبات برای مواد پاک کننده ای که بدون نسخه به فروش می رسند نیز مناسب هستند یا خیر. اما در شرایط شیوع این بیماری، شما ممکن است فقط به برخی از شوینده های ضد عفونی کننده که باعث زبری پوست می شوند، دسترسی داشته باشید. به همین  دلیل، مزایای رعایت بهداشت و پیشگیری از انتقال بیماری از معایب تحریک کننده این چنین محصولاتی بیشتر است. اما استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شستشوی دست ها می تواند مقداری از اثرات خشک کنندگی پوست را کاهش دهد.

افراد مبتلا به اگزما برای مرطوب کردن دست های خود بعد از شستشوی دست ها چه مراحلی را باید انجام دهند؟

بعد از شستن دست ها باید آنها را با یک حوله کاغذی یکبار مصرف یا دستمال کاغذی، خشک کنید. بهتر است دست ها را با مالیدن حوله، خشک نکنید زیرا همان طور که شستشوی مکرر با آب باعث آسیب رسیدن به پوست می شود، این حرکت نیز به پوست آسیب می رساند. زمانی که پوست تقریبا خشک است و هنوز کمی مرطوب می باشد، مقدار زیادی مرطوب کننده را بر روی سطح دست ها و انگشتان خود بمالید. انتخاب مرطوب کننده تا حد زیادی به اولویت شما و انجام فعالیت های روزانه زندگی شما بستگی دارد.


بیشتر بدانید: پیشگیری از بیماری کرونا با تقویت سیستم ایمنی بدن


برخی از افراد دستکش های یکبار مصرف می پوشند و از مواد ضدعفونی کننده دست بر روی دستکش ها استفاده می کنند. این کار بر روی کیفیت دستکش های لاتکس تاثیر می گذارد. آیا بر روی دستکش های نیتریل یا وینیل نیز تاثیر گذار است؟ آیا این یک روش موثر برای افراد مبتلا به اگزما است تا از بدتر شدن شرایط بیماری خود پیشگیری کنند؟

مطمئن نیستم که روی کیفیت دستکش های وینیل یا نیتریل اثری بگذارد. اما من طرفدار این روش نیستم .زمانی که از مواد ضد عفونی کننده بر روی دست بدون پوشش استفاده می کنیم، می توانیم حس کنیم که تمام سطح دست  و انگشتان خود را به این ماده آغشته کرده ایم.. اما با پوشیدن دستکش، نمی توانیم این حس را داشته باشیم و ممکن است بعضی از نواحی دستکش به مواد ضد عفونی کننده آغشته نشود و سپس به طور تصادفی تعدادی از میکروب ها را با خود حمل کنیم . به نظر من تعویض دستکش ها و شستشوی دست ها با مواد ضدعفونی کننده خیلی بهتر از شستن و ضدعفونی کردن دستکش ها می باشد.

اگزما

اگر دست های افراد مبتلا به اگزما خشک و ترک خورده شوند، آیا باید به پزشک مراجعه کنند؟ چگونه باید درمان شوند تا از بروز عفونت جلوگیری کنند؟

کیفیت خوب مواد مصرفی برای پوست، یکی از جنبه  های مهم بهداشت دست  ها به شمار می رود. افرادی که مستعد ابتلا به اگزمای دست و یا درماتیت آتوپیک می باشند، از صابون های زبر کننده  و یا شستشوی مکرر دست ها باید اجتناب کرده و برای محافظت از پوست و بدتر نشدن شرایط اگزما از مرطوب کننده  های پوست استفاده کنند. اما اگر این کار کافی نباشد، می توان درمان های موضعی را به منظور کاهش التهاب ناشی از اگزما تجویز کرد.

افراد مبتلا به اگزما در هنگام تمیز کردن پوست خود با مواد ضدعفونی کننده، چه کاری باید انجام دهند تا از گسترش بیماری های تنفسی پیشگیری کنند؟

همیشه در هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده و محصولات تمیز کننده باید از دستکش استفاده کنید. تماس این مواد با پوست می تواند بسیار ناخوشایند و آزار دهنده باشد.

آیا افراد مبتلا به اگزمای دست باید از صابون های جیبی و مرطوب کننده استفاده کنند، یا می توانند دست های خود را در محل های عمومی نیز بشویند؟

من اغلب این موضوع را به بیمارانی که نسبت به محصولات مختلف دارای حساسیت هستند، پیشنهاد می کنم. اما در زمان شیوع، دو نکته را باید در نظر گرفت. اول اینکه مهم است که افراد قبل از استفاده از مرطوب کننده به منظور پیشگیری از آلودگی محصولات خود با میکروب  های مضر، دست های خود را تمیز کنند. دوم اینکه مهم است که افراد،سطح خارجی ظروف مواد تمیز کننده و یا مواد  ضدعفونی کننده را نیز تمیز و استریل کنند. در غیر این صورت این خطر وجود دارد که این ظروف، میکروب  های مضری را بر روی سطوح خود داشته باشند.

برخی از درمان های بیولوژیک می توانند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن شوند. آیا این در مورد داروی دوپیلوماب(DUPIXENT®)  صحت دارد؟آیا افرادی که از داروی دوپيلوماب برای اگزما و یا سایر شرایط بیولوژیکی مرتبط با دیگر بیماری ها استفاده می کنند،در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا، ویروس کووید-19 و یا  سایر بیماری  های تنفسی هستند؟ در این صورت چگونه باید از خود محافظت کنند؟

با توجه به اطلاعات به  دست آمده از آزمایشات  متعدد بالینی، دوپیلوماب یک سرکوب کننده ایمنی بدن نیست و با میزان بالایی از عفونت نیز همراه نمی باشد. اما با بالارفتن میزان اندکی از نازوفارنژیت ( سرماخوردگی )،عفونت  های دستگاه تنفسی فوقانی و عفونت  های ویروس تبخال پوستی( زخم سرد ) همراه است. شواهد کافی در رابطه با اینکه آیا دوپيلوماب با خطر انتقال ویروس کووید-19 یا بیماری  های مرتبط با این بیماری رابطه ای دارد یا خیر،وجود ندارد. برای تمام بیمارانی که در حال حاضر از دوپيلوماب استفاده می کنند، قطع کردن یا تغییر دوز دارو را توصیه نمی کنم. اگر کووید-19 در فردی تشخیص داده شود، تا زمانی که این ویروس برطرف نشود، مصرف دوپیلوماب باید ادامه داشته باشد.

دکتر سلام توصیه می کند مقاله پس از ورود ویروس کرونا به بدن چه اتفاقی می افتد؟ را نیز مطالعه کنید و یا پاسخ سوالات خود را در مقاله سوالات متداول در مورد بیماری کرونا بیابید.