در انواع سفرها از جمله سفر هوایی و پس از خرید بلیط هواپیما نیاز است تا نکات بهداشتی و پزشکی را رعایت کنیم تا سلامتمان در طول سفر حفظ شود و بتوانیم سفرمان را چه برای کار باشد چه گردش با انرژی و توان به انجام برسانیم. سفرهای هوایی صرف نظر از دوره‌های رکود، در بلندمدت در حال رشد هستند و این را می‌توان از رشد خرید بلیط هواپیما فهمید. این نکات بهداشتی که در ادامه به آنها می‌پردازیم به شما کمک می‌کند تا سفر بهتر و شادتری داشته باشید و حداکثر بهره را از سفرتان ببرید. همچنین شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در این حوزه، مجله گردشگری سفرستان را دنبال کنید.

با پزشک خود درباره داروهایتان مشورت کنید

در سفر با هواپیما، به علت تغییر فشار هوا در ارتفاع بالا و عوامل فیزیکی دیگری مانند میزان اکسیژن و رطوبت هوا، در برخی افراد، موجب واکنش‌های فیزیکی می‌شود که با مصرف برخی داروها ممکن است شدت پیدا کند. یکی از این اتفاق‌ها لختگی خون است که گاه با داروهای هورمونی تداخل می‌یابد. پس قبل از سفر با پزشکتان درباره مصرف داروها و اثر آنها در سفر مشورت کنید.

آب بنوشید، ولی چای و قهوه نه!

در کابین هواپیما، رطوبت هوا کمتر است و بدن آب زیادی را از دست می‌دهد. پس مصرف آب و مایعات می‌تواند کمبود آب بدن را جبران کند و از اختلالات ناشی از آن جلوگیری کند. اما برخلاف تصور عمومی، چای و قهوه مایعات مناسب برای تامین آب بدن نیستند. زیرا این مواد کافئین‌دار موجب دفع بیشتر آب شده و اتفاقا کمبود آب بدن را تشدید می‌کنند.

البته کم بودن رطوبت فضای هواپیما پیامدهای دیگری هم دارد و ممکن است موجب خشکی پوست یا چشم نیز بشود. برای همین علاوه بر نوشیدن پیوسته آب آشامیدنی تمیز (بطری)، کرم مرطوب‌کننده یا قطره اشک مصنوعی هم می‌تواند سودمند باشد.

با روش کلاسیک آب نبات، حال خود را خوب کنید

توزیع آب نبات در بین مسافران پیش از بلندشدن هواپیما، یکی از تصاویر ذهنی قدیمی از پرواز است. ولی مکیدن یک آب نبات در زمان سفر، با ایجاد تعادل در فشار گوش ها، به سبب تغییر فشار هوا، حال شما را خوب می‌کند. پس همیشه آب نبات به همراه داشته باشید تا هم فشارتان نیفتد و هم گوشتان دچار گرفتگی نشود.

همچنان دست هایتان را بشویید

مهمترین درسی که مقابله با ویروس کرونا در سفر هوایی و زندگی به ما داد، لزوم شستن دست ها بود. پس همیشه این عادت را در خود حفظ کنید که با شستن دست ها یا ضدعفونی کردن آنها با پدهای الکی و ژل های ضدعفونی کننده، از انتقال بیماری جلوگیری کنید.

برخی پژوهش ها نشان داده است که در یک سفر هوایی، فرودگاه به مراتب آلوده تر از هوا است. بخش هایی که بیشترین تماس را با افراد دارند، بیشتر حامل آلودگی هستند. برای نمونه سبدهای کنترل امنیتی که مدام بین افراد جا به جا می‌شود، از آلوده‌ترین بخش‌های فرودگاه به شمار می‌رود. پس حتما پس از لمس این محیط ها، دستان خود را بشویید.

در هواپیما تحرک داشته باشید!

هواپیما فضای زیادی برای تحرک و حتی تکان خوردن ندارد! ولی تحرک بدنی در حد راه رفتن در راهروی هواپیما یا حرکات کششی مخصوصا در پا می‌تواند از گرفتگی ماهیچه‌ها، لختگی خون و خستگی ناشی از عدم تحرک جلوگیری کند. همانطور که نشسته‌اید تا جای ممکن پایتان را دراز کنید، سپس کف پا را یک بار به سمت بالا بکشید و ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس کف پا را به سمت زمین بدهید و ۱۰ ثانیه نگه دارید. با این روش ماهیچه‌های دو طرف ساق پایتان کشیده می‌شود.

با آفتاب و ورزش جت لگ یا اختلال ساعت را برطرف کنید

در پروازهای طولانی خارجی، ساعت خواب و روز و شب شما احتمالا به هم می‌خورد. مطالعات نشان داده ورزش و تحرک در ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از رسیدن به مقصد از اثر این پدیده کم می‌کند. همچنین قرار گرفتن در نور خورشید به ساعت بدن کمک می‌کند سریعتر خود را با شرایط هماهنگ کند.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید یا قید منظره را بزنید!

شیشه پنجره های هواپیما برخی از پرتوهای زیانبار خورشید را دفع می‌کند، اما برخی دیگر از پرتوها که موجب سرطان پوست می‌شوند، می‌توانند از آن عبور کرده و به پوست شما آسیب بزنند. بنابراین اگر کنار پنجره می‌نشینید تا از منظره لذت ببرید، کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.

درباره قرص های خواب حساس باشید

استفاده از قرص خواب، روش خیلی ایمنی برای خواب آرام حتی در پرواز نیست. زیرا قرص های خواب پیامدهای جانبی دارند که در بلندمدت روی سلامتی تاثیر می‌گذارند. اما اگر در پروازهای طولانی با اختلال خواب رو به رو می‌شوید، با پزشکتان مشورت کنید. برخی از هواپیما سواران و گردشگران حرفه‌ای بسته‌های پیشنهادی دیگری دارند که بد نیست آنها را هم تجربه کنید. از آرامش و مراقبه گرفته تا دمنوش‌های گیاهی آرامش‌بخش (مثل استوخودوس)، موسیقی و آهنگ‌های بی‌کلام ملایم، چشم‌بند و اسپری‌های بو آرام‌کننده به عنوان توصیه‌هایی برای آرام خوابیدن توصیه می‌شود. اگر صندلی خود را دور از راهرو و بخش‌های پرسر و صداتر هواپیما انتخاب کنید، این برای آرامش بیشتر کمک می‌کند.

اما این همه چیزی نیست که باید در مورد خواب در هواپیما بدانید. یک نکته مهم این است که نباید در زمان نشستن و بلند شدن هواپیما بخوابید. زیرا در زمان تغییر فشار هوا در گوش ها، شما باید بیدار باشید تا توصیه‌هایی که در بالا گفتیم را انجام بدهید. در نتیجه ممکن است آسیب دائمی به گوشتان وارد شود.

ترس از پرواز را کنترل کنید

ترس از پرواز یکی از عواملی است که ممکن است بر کیفیت سفر شما اثر بگذارد و موجب ناخشنودی روانی شما بشود. پس به کمک مشاوره‌هایی که در این زمینه است، تلاش کنید این مشکل را حل کنید و همیشه این مورد را به یاد داشته باشید که هواپیما یکی از امن‌ترین روش‌های حمل و نقل به شمار می‌رود. پس با خیال آسوده بلیط هواپیما خود را آنلاین خریداری کنید و از آسودگی و راحتی ناشی از آن لذت ببرید.