فصل تابستان در حال نزدیک شدن است و کودکان مدرسه نمی‌روند و بیشتر وقت‌شان را در بیرون از خانه به بازی می‌پردازند. در این دوران هر پدر و مادر مسئولیت پذیری به دنبال ضد آفتابی مناسب برای کودک خود هستند تا از آن‌ها در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کنند. در این راستا، حتما سوالاتی برای‌تان پیش آماده، برای مثال، آیا کرم ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟ و یا چند دفعه و به چه میزان باید به کودک خود ضد آفتاب بزنید. در این مطلب، متخصصان به این سوالات پاسخ می‌دهند.

1.     از چه سنی باید شروع به استفاده از ضد آفتاب کرد؟

همه، مرد، زن و کودکانی که بالاتر از شش ماه سن دارند، با هر نوع نژاد و رنگ پوستی باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنند. تنها برای کودکان زیر شش ماه به علت حساسیت بالای پوست‌شان نباید از هیچ محصول شیمیایی استفاده کرد.

2.     تفاوت بین ضد آفتاب نوزادان یا کودکان و ضد آفتاب بزرگسالان در چیست؟

ضد آفتاب کودکان و نوزادان اغلب همان مواد فعال ضد آفتاب بزرگسالان را اما با بسته بندی و بازاریابی جذاب تری دارد. یک ضد آفتاب SPF30 کودکان در مقایسه با یک ضد آفتاب  SPF30 معمول که دارای مواد فعال یکسانی هستند، حفاظت بیشتری را ارائه نمی‌دهد.

اگرچه بعضی از ضد آفتاب های کودکان ممکن است برای نوزادان، کودکان و حتی بزرگسالانی با پوست حساس بهتر باشند.

3.     آیا ضد آفتاب از پوست در برابر تمام اشعه های فرابنفش محافظت می‌کند؟

ضد آفتاب هایی با برچسب طیف گسترده (broad spectrum)، در مقابل پرتوهای UVA و UVB از پوست محافظت می‌کنند. حتما هنگام خرید ضد آفتاب، وجود این برچسب را بررسی کنید.

4.     ضد آفتاب کودکان چه ویژگی باید داشته باشد؟

طبق مقاله ای که در سایت https://lafarrerr.com/ منتشر شده است، والدین باید به دنبال ضد آفتابفتاب‌هایی باشند که دارای SPF  (فاکتور حفاظتی در برابر خورشید) ۳۰ یا بیشتر بوده و روی آن عبارت “طیف گسترده” قید شده‌باشد تا از پوست، هم در برابر اشعه‌های UVA و هم اشعه‌های UVB محافظت ‌شود.

ضد آفتابفتاب‌هایی که روی آنها عبارت “ضد آفتابب” یا ” مقاوم در برابر آب” درج شده، بهترین و ماندگارترین پوشش را بویژه در پارک و استخر فراهم می‌کنند.

5.      قبل از قرارگرفتن در برابر خورشید باید ضد آفتاب بزنیم؟

۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا ضد آفتابفتاب جذب پوست شود؛ بنابراین آن را قبل از ترک خانه روی پوست ضد آفتاب اعمال کنید.

خود را درگیر مالیدن کامل ضد آفتابفتاب روی پوست ضد آفتاب نکنید؛ زیرا برای مهار اشعه‌های فرابنفش خورشید، قرار گرفتن لایه ظریفی از ضد آفتابفتاب روی پوست کافی است. ضد آفتابفتاب را به طور مساوی و به مقدار زیاد روی پوست ضد آفتاب بزتید.

6.     برای کودکان به چه میزان از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

بنیاد سرطان پوست آمریکا توصیه می‌کند بزرگسالان دست‌کم از ۳۰ گرم ضد آفتابفتاب، معادل پر شدن یک لیوان کوچک، استفاده کنند، اما به ‌هیچ مقدار معینی برای کودکان درحال رشد اشاره نمی‌کند.

آنچه اهمیت دارد این است که نیم ساعت قبل از اینکه ضد آفتاب را از منزل خارج کنید، تمام قسمت‌های بدن او را که در معرض خورشید قرار دارند نظیر گوش، برآمدگی کف پا، پشت زانو و دست به طور کامل با کرم ضد آفتاب بپوشانید، تا پوست ضد آفتاب برای جذب ضد آفتابفتاب زمان داشته‌باشد. دست‌کم هر دو ساعت یکبار، ضد آفتابفتاب را تجدید کنید‌.

7.     آیا میزان بالای SPF همواره به معنای بهتر بودن ضد آفتاب است؟

انجمن متخصصان اطفال آمریکا (AAP)، توصیه می‌کند از ضد آفتابفتاب دارای SPF حداقل ۱۵ که اشعه‌های UVB را تا ۹۳ درصد مهار می‌کند، برای کودکان استفاده کنید. هرچه محصولیSPF  بالاتری داشته ‌باشد، محافظت بیشتری هم دارد؛ اما این امر تحت شرایط خاصی صدق می‌کند SPF 30 ، ۹۷ درصد و SPF 50 (بیشترین میزان SPF موجود در ضد آفتاب‌ها طبق مصوبه جدید انجمن غذا و دارو آمریکا) ۹۸ درصد از اشعه‌های UVB را مهار می‌کند.

قدرت محافظتی SPF های بالاتر از 50 تفاوت چندانی با SPF 50 ندارد. برای همین نیازی نیست هزینه‌ی بالاتری برای آن‌ها بپردازید.

8.     آیا قدرت حفاظتی ضد آفتاب به صورت کرم، اسپری و … متفاوت است؟

لوسیون، ژل، کرم و اسپری های ضد آفتاب همگی از قسمت گردن به پایین را به خوبی محافظت می‌کنند. موضوع مورد اهمیت این است که استفاده از کدام یک از این محصولات برای بچه ها راحت تر است.

اما از آنجا که احتمال خیلی کمی دارد که استیک های ضد آفتاب وارد چشم شوند، بنابراین برای سن‌های پایین‌تر بهتر است از این نوع ضد آفتاب روی پیشانی، بینی، گونه، چانه ها و حتی گوش ها استفاده شوند. فراموش نکنید که از استیک های ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی زینک اکساید و تیتانیوم اکساید هستند.