تمام مشکلات خود را با بهترین پزشکان متخصص زنان در میان بگذارید. هنگامی که صحبت از داشتن رابطه جنسی سالم، رعایت بهداشت و سلامتی خانم‌ها می‌شود، ابهاماتی به وجود خواهد آمد که چه نشانه‌هایی طبیعی و چه نشانه‌هایی خطرناک است؟ دانستن هریک از مسائل برای تمامی خانم‌ها حائز اهمیت بوده و باید در رابطه با آنها اطلاعات کاملی داشته باشند.

شاید برخی برای مطرح کردن مسائل شخصی دچار مشکل شوند و احساس راحتی نداشته باشند. اما باید طرز فکر خود را تغییر دهند، متخصصان زنان بارها با چنین مسائلی روبه‌رو می‌شوند. آنها آماده‌اند که در هر لحظه یاری‌رسان شما باشند. بنابراین از بیان مشکلات و سوالات خود خجالت‌زده نشوید.

در ادامه مسائلی را که باید با متخصص زنان کرج در میان بگذارید، برای شما بیان خواهیم کرد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی آگاهی لازم برای برخورد با آن داشته باشید.

۱. دردهای غیرطبیعی در عادت ماهانه

اینکه هنگام شروع یا در طی عادت ماهانه خود دردهایی را احساس می‌کنید، کاملا طبیعی است. گرفتگی عضلات، احساس درد در سینه یا سردرد از مشکلات رایجی‌ست که خانم‌ها در این دوره تجربه می‌کنند.

اما گاهی اوقات درد به حدی زیاد می‌شود که غیرقابل تحمل است و در هر ماه شدت آن بیشتر می‌شود. اگر شما چنین دردهایی را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ امکان دارد اینگونه دردها خبر از مشکلاتی جدی مانند آندومتریوز و فیبروم‌های رحمی را دهند.

در این مواقع نباید چنین دردهایی را تحمل کنید و سعی بر آرام کردن خود با استفاده از مسکن نداشته باشید. در اولین فرصت مشکل خود را به پزشک متخصص زنان مطرح کنید تا معاینات دقیق را انجام دهد. در برخی مواقع درمان با برداشتن رحم با روش لاپاراسکوپی هیسترکتومی امکان‌پذیر است.

۲. بوی بد واژن را جدی بگیرید

بوی بد واژن برای خانم‌ها ناخوشایند است و در صورت ایجاد چنین بویی فورا متوجه آن خواهند شد. اگر مدتی طولانی بوی بدی از واژن خود احساس کردید، با پزشک متخصص در میان بگذارید؛ زیرا می‌تواند نشانه‌ای از وجود باکتری یا عفونت واژن باشد.

در برخی از مقاله‌ها بوی بد واژن را به بوی ماهی تشبیه کردند؛ اما به‌طور کلی هر بوی بدی که خودتان احساس می‌کنید، می‌تواند نشانه بیماری در شما باشد.

۳. تورم یا برجستگی در ناحیه تناسلی

قطعا مشاهده برجستگی یا تورم در واژن یا اطراف آن، برای هر خانمی نگران کننده به‌نظر می‌رسد؛ اما وجود این نشانه‌ها همیشه نگران کننده نیست؛ زیرا امکان دارد به‌دلیل موهای زیر پوستی، جوش و بریدگی ایجاد شده باشد.

اگر تورم طولانی مدت باشد و به‌نظر غیرطبیعی بیاید، به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم را انجام دهد. بعضی از ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی می‌تواند زگیل تناسلی باشد، به همین جهت مراجعه به پزشک در این مواقع اهمیت پیدا می‌کند.

۴. احساس ناخوشایند در رابطه جنسی

اگر از رابطه جنسی خود احساس رضایت ندارید، خجالت را کنار بگذارید و با پزشک مطرح کنید. زیرا بسیاری از مسائلی که از آن اطلاعی ندارید یا برای شما کم اهمیت است، می‌تواند علت احساس ناخوشایند شما باشد. به‌طور مثال وجود عارضه‌هایی مانند:

  • خشکی واژن: بعضی از خانم‌ها در رابطه جنسی خشکی واژن دارند که این خود به تنهایی می‌تواند علت اصلی عدم رضایت در رابطه جنسی باشد. گاهی خشکی واژن به‌دلیل سن افراد یا کمبود استروژن در آنها ایجاد می‌شود.
  • آندومتریوز: هنگامی که فردی در هر حالتی در رابطه جنسی احساس درد داشته باشد و با تغییر پوزیشن برطرف نشود، احتمال وجود بیماری مانند آندومتریوز است. در واقع در این حالت، بافت داخلی رحم خارج از رحم رشد می‌کند و سبب مشکلاتی از جمله احساس درد در رابطه جنسی می‌شود.

علاوه بر این دلایل بسیار دیگری وجود دارد که در صورت معاینه، تشخیص نهایی و درستی توسط پزشک انجام خواهد شد.

۵. به رابطه جنسی خود اهمیت دهید

شاید برای شما کمی مشکل باشد که بخواهید در خصوص رابطه جنسی خود صحبت کنید. اما اگر سلامتی در میان باشد باید مسائل مهم و ضروری را با پزشک در میان بگذارید؛ چراکه بسیاری از بیماری‌ها از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

  • بیماری STD

بیماری‌هایی مانند STD که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، نشانه و علائمی را برای فرد خواهد داشت. مانند سوزش هنگام ادرار، بوی بد واژن یا ادرار و… اما گاهی آنقدر خفیف است که متوجه آن نخواهید شد.

به همین جهت توصیه ما به شما این است که به متخصص زنان مراجعه کنید تا آزمایشاتی در رابطه با STD از شما گرفته شود. بهتر است این معاینات به‌صورت سالیانه انجام شود تا در صورت مشاهده این بیماری به‌موقع درمان کنید.

  • عفونت HPV

تجربه رابطه جنسی کمتر از ۱۸ سال فرد را بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به HPV می‌کند. همچنین تجربه رابطه جنسی با افراد مختلف از دیگر مواردی است که می‌تواند بروز این بیماری را در فرد بالا ببرد.

۶. بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

اگر بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع را تجربه کرده باشید، خوب می‌دانید که چقدر استرس‌زا است. همچنین با این وجود روند زندگی برای شما مختل می‌شود و نمی‌توانید همانند گذشته زندگی عادی داشته باشید.

ممکن است چنین مشکلاتی پس از زایمان، تجربه شود. زمانی که خانم‌ها وارد دوره یائسگی می‌شوند، این علائم را شدیدتر تجربه خواهند کرد. هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید بسته به عارضه درمان‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود.

۷. به کاهش میل جنسی بی‌توجه نباشید

کاهش میل جنسی، یکی از مشکلات رایجی‌ست که خانم‌ها تجربه می‌کنند و سبب کاهش کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود. متخصص زنان بهترین کسی است که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. گاهی اوقات مصرف برخی از داروها در کاهش میل جنسی تأثیرگذار است.

همچنین وجود برخی از بیماری‌های ناشناخته در بروز چنین مشکلی بی‌تأثیر نیست. پزشک زنان در این مواقع می‌تواند به‌خوبی تشخیص دهد که چه عاملی باعث چنین آسیبی در شما شده است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه وجود مشکلات جسمی یا مصرف برخی از داروها علت بروز کاهش میل جنسی نیست.

گاهی به‌دلیل استرس یا مشغله کاری، میل جنسی کاهش می‌یابد. در نهایت به هر دلیلی که دچار این عارضه شده باشید، پزشک راهکار مناسبی برای شما خواهد داشت تا بتوانید کیفیت زندگی خود را حفظ کنید.

۸. معاینه سینه به‌صورت سالانه

شاید برخی خانم‌ها بر این باور باشند، تنها زمانی باید معاینات را انجام دهند که نشانه یا دردی را در سینه خود دارند. ممکن است علائمی را مشاهده نکنید؛ ولی مشکلی در سینه شما وجود داشته باشد.

در نتیجه، بهتر است به‌صورت سالیانه معاینات را انجام دهید تا در صورت نیاز، درمان به‌موقع انجام گیرد. اگر رسیدگی زودهنگام انجام شود از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری خواهد شد.

در صورت مشاهده سرطان سینه جهت کاهش دردهای ناشی از سرطان باید به کلینیک‌های چند تخصصی درد مراجعه کرد.

کلام آخر

معاینه خانم‌ها حتی در مواقعی که با مشکلی مواجه نیستند، بسیار مهم است؛ زیرا انجام معاینه سالانه از بسیاری بیماری‌های مربوط به زنان پیشگیری می‌کند. همچنین در صورت بروز نشانه‌هایی خوددرمانی را کنار بگذارید و به پزشک زنان مراجعه کنید تا مؤثرترین درمان برای شما انجام گیرد.