زگیل‌های تناسلی جوش‌های کوچکی هستند که به طور معمول در ناحیه تناسلی و اطراف آن رشد می‌کنند. زگیل ها در اندازه‌ها و ابعاد متفاوتی ایجاد می‌شوند و می‌توانند به صورت صاف یا برجسته، کوچک یا بزرگ، تکی یا چندتایی رشد کنند. در بعضی موارد ممکن است که زگیل تناسلی، با چشم قابل رویت نباشد.

اگر زگیل های تناسلی از نوع پر خطر 16 و 18 باشند می توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

افراد چگونه به زگیل‌ تناسلی مبتلا می‌شوند؟

زگیل تناسلی به راحتی از طریق رابطه جنسی و در اولین تماس با ناحیه تناسلی فرد مبتلا به ویروس HPV، منتقل می شود. افراد در صورت استفاده از وسایل محافظتی نظیر کاندوم نیز ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند؛ زیرا کاندوم نمی‌تواند تمام سطح آلت افراد را پوشش دهد. بنابراین این بیماری حتی ممکن است در افرادی که رابطه جنسی کامل نداشته اند نیز ایجاد شود.

علائم زگیل‌های تناسلی

افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند، ممکن است با جوش‌ها یا ضایعاتی مواجه شوند که پیش از این بر روی آلت تناسلی یا مقعد آنها وجود نداشته اند. با این حال، فرد ممکن است بدون ایجاد زگیل‌های تناسلی مشهود نیز حامل این ویروس باشد.

زگیل تناسلی در مردان به گفته ی دکتر عباس انتظاری می تواند خود را به شکل های زیر نشان دهد:

 

1- زائده های کوچک و یا بزرگ گوشتی شکل به رنگ قهوه ای و یا صورتی در ناحیه تناسلی

2- ایجاد زگیل های گل کلمی ناشی از چندین زگیل نزدیک به هم

3- خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما

4- خونریزی زگیل در هنگام مقاربت

افراد ممکن است سال‌ها پس از ابتلا به این ویروس، شاهد علائم خود باشند، بنابرین تعیین این که فرد چه زمانی به این ویروس مبتلا شده است امکان پذیر نیست. در دوران بارداری، زنان زیادی شاهد ظهور و محو شدن زگیل‌ها هستند، این پدیده به دلیل تغییر سیستم ایمنی در دوران بارداری و در نتیجه نحوه مدیریت این ویروس توسط بدن اتفاق می افتد.

درمان زگیل‌های تناسلی

درمان زگیل‌های تناسلی نیازمند مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی یا کادر درمانی است. نوع درمان معمولا به وضعیت زگیل‌های تناسلی که فرد به آن مبتلا است بستگی دارد. به طور معمول پزشکان اقداماتی را به طور کامل برای فرد مبتلا شرح می‌دهند، این اقدامات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

1-استفاده از پماد زگیل تناسلی

در این درمان نیاز است که فرد چند بار در هفته پماد زگیل را بر روی بدن خود قرار دهد. این درمان به مدت چند هفته ادامه پیدا می‌کند و می‌تواند در بعضی موارد ایجاد سوزش، حساسیت یا درد کند.

2-فریز کردن زگیل تناسلی

در فریز کردن و یا کرایوتراپی زگیل تناسلی، زگیل‌های تناسلی را با نیتروژن مایع منجمد می کنند. کرایو یک روش بسیار مؤثر، کم هزینه و با اثر درمانی بسیار بالا جهت درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان توصیه می شود. در این روش اغلب در یک جلسه با استفاده از پروب کرایو و با استفاده از تکنیک سرمادرمانی و ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن، زگیل را درمان می کنند. (برگرفته از وب سایت دکتر حسین کرمی متخصصص ارولوژی)

3-جراحی زگیل تناسلی

عمل زگیل تناسلی برای مواردی که اندازه زگیل بسیار بزرگ باشد، طوری که زگیل ها به دیگر درمان به خوبی پاسخ ندهند، استفاده می شود. آثار جانبی این درمان مسائلی نظیر خونریزی، عفونت محل زخم یا ایجاد زخم هستند.

4-لیزر زگیل تناسلی

به گفته ی دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی درمان زگیل تناسلی با لیزر روشی سریع، مطمئن، تک جلسه ای، بدون درد و خونریزی، با احتمال عود بسیار بسیار کم در محل لیزر که بصورت سرپایی و در مطب انجام می شود. دستگاه مکنده ای که همراه با لیزر استفاده می شود بخارات حاصل از سوزاندن لیزر را از محیط فیلتر و حذف و به خارج از فضای اطاق هدایت می کند.

توجه داشته باشید که اگر زگیل‌های تناسلی درمان نشوند، ممکن است بزرگتر شوند و یا تعداد زگیل‌ها افزایش پیدا کند. این موضوع احتمال انتقال این ویروس از فرد مبتلا به دیگر شرکای جنسی را افزایش می‌دهد. در بعضی موارد، زگیل‌های تناسلی بدون استفاده از درمان خاصی محو می‌شوند.

کاهش خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی، افراد باید در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنند. دقت به این نکته اهمیت دارد که با وجود استفاده از کاندوم، همچنان احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد زیرا کاندوم نمی‌تواند تمام ناحیه آلت تناسلی افراد را پوشش دهد.

بدین ترتیب توصیه می‌شود جهت پیشگیری افراد به واکسیناسیون در برابر این ویروس بپردازند. واکسن HPV می‌تواند خطر ابتلای افراد به ویروس HPV را (ویروسی که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود) تا حد زیادی کاهش دهد.

برچسب: زگیل تناسلی، درمان زگیل تناسلی، بیماری جنسی