روماتیسم التهابی اصطلاحی است که برای اختلالات روماتیسمی به کار می رود و شامل اشکال مختلف آرتریت هستند که منجر به مفاصل دردناک و متورم می شوند. این دسته بیماری های استخوانی همچنین می توانند بر استخوان ها ، غضروف ها ، رباط ها ، تاندون ها و عضلات تأثیر بگذارند. برخی از آنها حتی می توانند روی اندام شما تأثیر بگذارند.

 

کارشناسان می گویند بیش از 200 اختلال روماتیسمی وجود دارد

بیشتر این شرایط زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف یا دچار مشکل می شود و به بافت های خود حمله می کند. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این امر می شود. بعضی اوقات علت آن در ژنهای شماست. بعضی اوقات در اثر چیزی در اطراف شما رخ می دهد ، مانند دود سیگار ، آلودگی یا چیزهایی که باعث عفونت می شود.

جنسیت همچنین نقش ایفا می کند – به نظر می رسد بیماری های روماتیسمی بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارد. بیشتر بیماری های روماتیسمی در بزرگسالان تأثیر می گذارد ، اما کودکان نیز می توانند به آنها مبتلا شوند.

برخی از موارد متداول بیماری های روماتیسمی عبارتند از:

التهاب مفاصل

یک مجموعه از اختلالات در سیستم ایمنی بدن منجر به التهاب مفاصل می شود. به جای میکروب ها، ویروس ها و دیگر عوامل خطرساز خارجی، به بافت های بدن حمله کرده و آن ها را تخریب می کند که منجر به درد و سختی و آسیب مفاصل می شود. التهاب مفاصل یک بیماری خود ایمنی است. سه نوع التهاب مفصلی وجود دارد:

  • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
  • روماتیسم فقرات
  • ورم مفاصل پسوریاتیک

التهاب مفاصل در هر سنی رخ می دهد و یک بیماری سیستمیک است چون تمام بدن را تحت شعاع قرار می دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک نمایید

هم اکنون این بیماری درمان قطعی ندارد اما تشخیص بهنگام در بهبود روند این بیماری کمک شایانی می کند. شروع سریع درمان های موثر و دسترسی به داروهای جدید تا حدی از تخریب بیشتر مفاصل جلوگیری می کند، در این صورت نیاز جراحی کم تر می شود و عوارض بیماری نیز کاهش می یابد.

التهاب مفاصل با آرتروز فرق می کند، دلیل آرتروز ساییده شدن غضروف ها است.

 

روماتیسم مفصلی

آرتروز شامل شرایطی است که در آن مفاصل دردناک ، متورم و ملتهب می شوند. آرتریت روماتوئید یک وضعیت خود ایمنی است که وقتی سیستم ایمنی بدن به بافت های موجود در آستانه مفاصل شما حمله می کند اتفاق می افتد. این بیماری در مفاصل در هر جای بدن ممکن است اتفاق بیفتد اما معمولاً در مفاصل کوچکتر در دست یا پاها شروع می شود.

پزشکان آرتریت روماتوئید را با داروهای ضد التهاب درمان می کنند. آنها همچنین ممکن است درمانی را تجویز کنند که سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند.

آرتروز

استئوآرتریت نوعی آرتروز است که وقتی غضروف موجود در مفاصل شما، به مرور زمان یا به دلیل آسیب دیدگی تحلیل می رود ، به آن دچار می شوید. معمولاً روی دست ، زانو ، باسن و ستون فقرات تأثیر می گذارد.

پزشکان اغلب این نوع را با داروهای تسکین دهنده درد مانند تیلنول یا ایبوپروفن درمان می کنند. آنها همچنین ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت ماهیچه های اطراف مفصل و کاردرمانی پیشنهاد دهند تا به شما یاد دهند که چگونه کارهای روزمره را انجام دهید بدون اینکه استرس روی مفصل بگذارید.

درمان بیماری های روماتیسمی با رزماریدین دینه

یکی از داروهای گیاهی که می تواند علائم بیماری روماتیسمی را کاهش داده و آنها را درمان کند، رزماریدین دینه می باشد. این کرم عموما برای دردهای روماتیسمی به وجود آمده است و تیوب آن سی گرمی می باشد.

میزان اثر درمانی و فارماکولوژی

عموما از این رزماریدین برای دردهای موضعی و پوستی استفاده می شود. این کرم گیاهی است و افرادی که به فلفل حساسیت دارند می توانند از این کرم برای خودشان استفاده کنند. این کرم درون خود اسانس رزماری، منتول و کامفر دارد. اسانس رزماری به شخص کمک می کند که جریان خون بیشتری در ان بخش داشته باشد و منتول و کامفر برای برطرف کردن دردهای عضلانی به وجود آمده اند و باعث می شوند که شخص درد کمتری برای خود داشته باشد. یکی از مورد مصرف آن برای اشخاصی است که در هنگام انجام یک ورزش دچار کشیدگی یا در رفتگی می شوند.

اجزا و مواد مورد موثر:

در هر صد گرم از این کرم، سه گرم کامفر، دو گرم منتول، شش گرم اسانس رزماری، 2500 میلی گرم سینتول و برخی مواد دیگر وجود دارد.

میزان مصرف و تداخل های دارویی

ابتدا آن بخش از بدن را خشک کنید و سپس روزی سه بار آن بخش را با این کرم چرب کنید تا جذب بدن شود. هنوز تداخل دارویی خاصی برای این کرم گزارش نشده است.

عوارض جانبی

عارضه ای برای این کرم وجود ندارد و تنها در افرادی که حساسیت دارند، آلرژی تماسی ایجاد می شود.

موارد عدم مصرف

این دارو برای افرادی که حساسیت های خاصی دارند مناسب نیست .از مصرف کرم روی مخاط ، زخم و مکانهای ملتهب خودداری گردد.

مصرف دربارداری و شیردهی:

مدارکی مبنی بر منع مصرف در این دوران وجود ندارد.

شرایط نگه داری

  • دور از دسترس کودکان نگه داری شود.
  • در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگه داری شود.