تقریبا تمام مردم جهان از نوشیدن قهوه لذت می برند و لازم به ذکر است که به هر کجا که سفر کنید، روش های مختلفی برای صرف آن وجود دارد. بسیاری از انواع مختلف دانه های قهوه نیز وجود دارد. به همین دلیل با جستجو در منابع مختلف تلاش كردیم تا لیستی از انواع قهوه موجود در بازارهای امروزی را پیدا كنیم.

قبل از شروع به آماده کردن قهوه، ابتدا بهتر است در مورد دانه های قهوه صحبت به میان آید.

این اطلاعات همچنین در انتخاب بهتر و آگاهانه تر قهوه- مثلا در یک کافی شاپ- کمک تان می کند.

کافی شاپ ها بخشی نمادینی از فرهنگ هر جامعه ای هستند. آن ها مکان هایی هستند که با دوستان خود به آن جا می روید و در کنار هم قهوه می نوشید و فعالیت هایی را در آن انجام می دهید.

به طور شگفت ‌انگیز، استارباکس ایده کاملی از “فرهنگ قهوه”  را در آمریکا بر عهده داشت. کافی شاپ های ایتالیایی مدت هاست که مکان هایی برای تجمع افراد هستند. با این حال در طول روز، هیچ کس در یک کافی شاپ پاتوق نمی کند! آن ها فقط قهوه خود را می خورند و می روند.

استارباکس تصمیم گرفت مفهوم کافی شاپ های ایتالیایی را به ایالات متحده معرفی کند و مابقی آن پیشینه ای بیش نیست. در متن حاضر، در مورد نوشیدنی هایی که در فهرست کافی شاپ ها خواهید یافت، صحبت به میان آورده شده است.

اگر مایلید تا برای خود کافی شاپی باز کنید، امیدواریم که این بیانات در تصمیم گیری پیرامون نحوه تهیه منوی آن کمک تان کند. یا اگر می خواهید بار بعدی که به کافی شاپ می روید اطلاعات بیشتری داشته باشید، از مطالعه این پست لذت ببرید!

توجه: در متن حاضر بیشتر به جزئیات نوشیدنی های قهوه پرداخته شده است و نه خورنی های تهیه شده با آن.

انواع دانه های قهوه:

به طور گسترده، دانه ها (یا میوه های) قهوه را می توان در دو خانواده تقسیم بندی کرد: عربیکا و روبوستا. تفاوت های اساسی بین این دو دانه وجود دارد، اما تقریباً در هر محلی که قهوه خورده باشید، احتمالاً طعم عربیکا یا روبوستا را چشیده اید.

قهوه عربیکا:

قهوه عربیکا بیشتر در آمریکای لاتین و آفریقا رشد می یابد و دانه ای بسیار خوش طعم و کمپلکس است. تمام طعم های میوه ای، گلی، آجیلی و خاکی که قهوه ها دارند به دلیل عربیکا بودن آن هاست. البته، مشخصات طعم شان بسته به جایی که رشد کرده و نوع دانه عربیکا تغییر خواهد کرد.

همچنین؛ دانه عربیکا- بسته به گونه های آن- به تغییرات محیطی بسیار حساس است. به نظر می رسد که مزاجی باشد و به اصطلاح حتی تغییر جزئی در یک عامل (آب، دما، ارتفاع و خاک) می تواند تأثیر منفی زیادی بر روی قهوه داشته باشد و حتی می تواند کل محصول را نیز از بین ببرد.

بیش از 60 درصد قهوه ای که امروزه روز در جهان مصرف می شود؛ قهوه عربیکا است. این بهترین قهوی داغ دم کردنی و تیره رنگی است که از نوشیدن آن لذت می برید و تمام طعم ها را با آن تجربه می کنید.

بیش از 30-40 درصد قهوه مصرف شده در جهان از نوع قهوه روبوستا است. دانه روبوستا قوی، تلخ و حاوی کافئین بیشتری نسبت به دانه های قهوه عربیکا است. بنابراین اگر نوشیدنی مخصوص اسپرسو را بنوشید، ممکن است حاوی مقداری دانه روبوستا باشد.

آن ها همچنین بسیار سخت تر از دانه های عربیکا هستند. در حالی که حتی تغییرات جزئی می تواند محصول عربیکا را خراب کند، دانه روبوستا نسبت به تغییرات محیطی و بیماری ها بسیار مقاوم تر است و علی رغم این شرایط نیز می تواند رشد کند، (اگرچه شرایط مناسب قطعاً منجر به عملکرد بالاتر و محصول بهتری از آن خواهد شد).

دانه روبوستا همچنین در اکثر قهوه های فوری مورد استفاده قرار می گیرد (به این دلیل که کافئین بیشتری دارد). همچنین، در قهوه هایی با کافئین فوق العاده بالا؛ مانند آن هایی که از قهوه آرزوی مرگ تهیه می شوند؛ از دانه روبوستا استفاده می کنند؛ زیرا عربیکا کافئین کافی مورد علاقه افراد را ندارد.

قهوه لیبریکا و اکسلسا:

لیبریکا و اکسلسا؛ دو نوع قهوه کم تر شناخته شده می باشند. قهوه لیبریکا تقریباً در اواخر قرن نوزدهم، یعنی زمانی که بیماری؛ کل محصولات عربیکا را از بین برد، محبوبیت زیادی پیدا کرد.

دانه لیبریکا در فیلیپین می روید. اما از زمانی که فیلیپین استقلال خود را از آمریکا به دست آورد، تجارت آن کند شد و به همین دلیل یافتن دانه لیبریکا اکنون بسیار سخت شده است. با آن که لیبریکا هر لحظه بیش از پیش قدرت خود را به دست می آورد، محصول عربیکا مجددا حاصل گشته است.

دانه اکسلسا (در واقع تنها زیر گونه ی لیبریکا) کاملاً بی نظیر است. در حالی که قهوه عربیکا در بوته های درختی با بیش از 6 فوت ارتفاع رشد می کند، اکسلسا روی درختانی رشد می کند که می توانند تا 20 فوت ارتفاع داشته باشند. آن ها کاملاً خوش طعم هستند. این دانه ‌های قهوه بیشتر به جای اینکه به تنهایی فروخته شوند، برای افزودن یک طعم اضافی به سایر قهوه ‌ها استفاده می‌ شوند.

انواع و اقسام قهوه:

همراه با عربیکا و روبوستا، دو اصطلاح دیگر در دنیای قهوه وجود دارد. واریته و واریتال. اما این دو کلمه دقیقاً به چه معنا هستند؟

واریته به یک گونه خاص در خانواده قهوه اشاره دارد. واریتال یک نوشیدنی خاص است که از گونه های خاص قهوه درست می شود.

گونه ها شامل مواردی هستند که به طور طبیعی و همچنین با جهش ها و هیبریدها رشد می کنند (گیاهانی که تشویق می شوند تا با کراسینک اوور “رشد” داده شوند).

اگر طرفدار کسب علم و علاقه مند به گیاه شناسی باشید از مطالعه همه این موارد لذت می برید، اما اگر تنها به دنبال یادگیری نحوه تهیه یک قهوه خوب باشید، نیازی به این اطلاعات بیشتر نخواهید داشت.

به عنوان یک مصرف کننده قهوه، نیازی نیست که نگران انواع آن باشیم. کیفیت برندی که شما از آن خرید می کنید باید نشان دهد که کشاورزان تا چه اندازه با انواع مختلفی از قهوه ها که در حال رشد هستند کار می کنند و این موارد بیشتر برای کشاورزان حائز اهمیت است تا ما.

اما باز هم، از آنجا که ما تمایل داریم که همه خوانندگان را به یک متخصص قهوه مبدل سازیم، اجازه دهید تا کمی در مورد برخی از انواع رایج تر آن صحبت کنیم. بیشتر این گونه ها متعلق به خانواده عربیکا هستند.

تیپیکا:

تیپیکا رایج ترین نوع قهوه عربیکا است و قبل از گسترش در سراسر جهان از یمن سرچشمه گرفته و پیشینه آن ابتدا به هندوستان و سپس اندونزی و سپس به کارائیب برمی گردد. بیشتر قهوه های محبوبی که ما امروزه می نوشیم؛ مانند کونا (Kona)، جاوا (Java)، و موارد دیگر؛ جزو انواع تیپیکا هستند.

سایر انواع تیپیکا:

  • سوماترا
  • Blawan Paumah
  • جاوا موکا (نوشیدنی نه دانه)
  • اتیوپی سیدامو و سایر موارد

نوشیدنی بوربون:

یک زیر مجموعه محبوب از قهوه تیپیکا؛ بوربون است. قهوه بوربون نام خود را به همان روشی که وانیل بوربون گرفته است اتخاذ کرده است یعنی از جزیره بوربون- جایی که فرانسوی های امپراتوری دوست داشتند کشفیات خود را در آن جا انجام دهند.

توجه: اکنون بوربون تحت عنوان Réunion شناخته می شود.

گیاهان بوربون سخت تر هستند و میوه بیشتری تولید می کنند.

گشا:

گشا هیچ ارتباطی با ژاپن ندارد و در واقع یکی از اصلی ترین انواع قهوه عربیکا است. گشا این نام را از روستایی در اتیوپی که در آن رشد می کند اتخاذ کرده است. انواع قهوه گشا در برابر بیماری هایی مانند زنگ زدگی مقاوم است.

این قهوه با وجود سبز شدن در آفریقا، امروزه بیشتر در پاناما یافت می شود. میزان گستردگی دانه های قهوه واقعا حیرت برانگیز است.

البته در متن حاضر ما تنها بعضی از انواع قهوه را پوشش داده ایم؛ چراکه هدف مان تنها ارائه یک مرور کلی بود. در صورت تمایل می توانید مقاله های بیشتری را پیرامون انواع قهوه در سایت بن مانو جستجو کنید.