درمان زگیل تناسلی : بیماری زگیل تناسلی ، که زگیل مقاربتی هم نامیده می شود ؛ جزء شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که ناحیه تناسلی و مقعد را درگیر می کند ؛ در صورت پیشرفت ، این بیماری می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرطان مقعد ، سرطان آلت تناسلی ، سرطان دهان ، سرطان دهانه رحم و غیره در بیماران شود ؛ این بیماری واگیردار است و از طریق برقراری ارتباط جنسی با فردی آلوده در بیماران پدید می آید.

علت بروز زگیل تناسلی در بیمار ، وجود ویروسی به نام HPV  می باشد ؛ HPV  انواع مختلفی دارد که بعضی از آن ها کم خطر می باشند و تنها به صورت زگیل های تناسلی خود را نشان می دهند اما برخی از آن ها موجب بروز بیماری های خطرناکی در بیماران می شوند.

زگیل های تناسلی ، به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند ؛ در صورتی وجود زگیل های تناسلی برای بیماران خطرناک است که آن ها به داخل دستگاه تناسلی نفوذ کرده باشند ، در این صورت امکان مبتلا شدن بیماران به بیماری سرطان وجود دارد.

برخی از علائم بیماری زگیل تناسلی عبارت است از :

 • به وجود آمدن توده هایی سفت و گوشتی در ناحیه تناسلی به صورت پراکنده
 • وجود زگیل در اطراف دهان
 • احساس خارش در ناحیه زگیل
 • و غیره.

زمانی که فرد مبتلا به این بیماری شده و علائم آن خود را نشان داده باشند او باید از برقراری رابطه جنسی اجتناب نماید ، زیرا همانطور که گفته شد این بیماری واگیردار است و با انجام یک بار رابطه جنسی نیز فرد مقابل را درگیر می کند.

هنگامی که بیماران مشکوک به زگیل تناسلی ، به پزشک مراجعه می کند ؛ پزشک ابتدا بیماران را تحت معاینه بالینی قرار می دهد و سپس برای اطمینان آزمایشاتی را برای آنان تجویز می کنند برخی از این آزمایشات عبارت اند از : آزمایش پاپ اسمیر ، آزمایش کولپوسکوپی ، آزمایش HPV ( این سه آزمایش تنها برای بانوان انجام می شوند. ) و غیره.

انواع روش درمان زگیل تناسلی

با پیشرفت روزافزون علم پزشکی ، بیماری زگیل تناسلی قابل درمان می باشد و برای درمان آن نیز روش های مختلفی اعم از کرایوتراپی ، لیزردرمانی ، سوزاندن زگیل ، جراحی ، دارو و غیره وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

روش لیزر برای درمان زگیل تناسلی ، یکی از موثرترین روش های درمان زگیل تناسلی می باشد و می تواند باعث نابودی این بیماری برای همیشه در بیماران شود ؛ زیرا خطر بازگشت زگیل تناسلی پس از درمان با لیزر بسیار کم می باشد.

در این روش پس از بی حس شدن بیمار (درمان زگیل تناسلی تنها با بی حسی موضعی انجام می  گیرد و نیازی به بیهوشی کامل ندارد. ) پزشک  با فرستادن اشعه لیزر بر روی زگیل ها باعث از بین رفتن آن ها می شود ، زگیل ها به طور کامل از بین می روند تنها ممکن است جای اسکار آن ها باقی بماند.

بسیاری از زگیل های تناسلی با انجام یک جلسه لیزر ، از بین می روند.

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

در این روش درمانی ، با استفاده از مواد خنک کننده ای هم چون نیتروژن مایع زگیل ها را در دمای بسیار پایینی قرار می دهند و باعث از بین رفتن آن ها می شوند ؛ پس از انجام این روش زگیل ها به طور کامل از بین می روند ، اما امکان عود دوباره آن ها وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی ، با انجام 1 جلسه امکان پذیر نیست و بیمار باید چندین جلسه تحت درمان قرار گیرد.

در این روش نیز همانند روش درمانی لیزر ، نیاز به بیهوشی بیمار نیست و تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

در صورتی که زگیل بسیار بزرگ شده باشد یا با انجام روش های دیگر درمان نشده باشد ، پزشک درمان زگیل تناسلی به روش جراحی را پیشنهاد می دهد.

این روش تحت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود و پس از بیهوش شدن بیمار پزشک اقدام به برداشتن زگیل می کند.

درمان زگیل با سوزاندن

این روش با نام الکتروسرجری نیز شناخته می شود ، در این روش زگیل ها را با استفاده از جریان الکتریکی می سوزانند و سپس به وسیله کورتاژ ( کورتاژ یک ابزار شبیه به تیغ تیز یا یک قاشق می باشد. ) آن را بر می دارند.

اکثر افرادی که به این روش درمان شده اند ، زگیل تناسلی آن ها از بین رفته و عود نکرده است.

درمان زگیل تناسلی با دارو

در برخی از موارد با توجه به شرایط بیماران پزشک برای درمان زگیل تناسلی از دارو استفاده می کند که داروها شامل ژل ، محلول ، کرم و پمادهای موضعی می باشند برخی از این پمادها عبارت اند از : پودوفیلین ، اسید تری کلرواستیک و غیره.

مراقبت های لازم قبل از درمان زگیل تناسلی

 1. افرادی که مبتلا به این بیماری می باشند باید از خاراندن ناحیه مورد نظر پرهیز کنند ، زیرا انجام این کار احتمال ترکیدن زگیل ها را زیاد می کند و در این صورت بیماری گسترش می یابد.
 2. توصیه می شود زوجین هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند.
 3. بیمار باید ناحیه مبتلا شده به زگیل را خشک نگه دارد ، زیرا این کار باعث تسریع در روند درمان می شود.
 4. بهتر است بیماران میوه و سبزیجات را به وفور در رژیم غذایی خود قرار دهند.
 5. بیماران باید از لمس و فشار دادن زگیل ها خودداری کنند.

هزینه درمان زگیل تناسلی

هزینه نهایی درمان زگیل تناسلی ، با توجه به مواردی هم چون روش درمانی ، میزان گستردگی بیماری ، دستمزد پزشک و غیره متفاوت می باشد و پس از معاینه توسط پزشک مشخص می شود.

سوالات متداول درباره زگیل تناسلی

 • آیا احتمال ابتلا به بیماری زگیل تناسلی از طریق رفتن به استخر وجود دارد ؟

همانطور که گفتیم بیماری زگیل تناسلی ، از ویروسی به نام اچ پی وی به وجود می آید ، احتمال انتقال این ویروس از طریق بغل کردن ، حمام مشترک ، دست دادن ، و رفتن به استخر ، سونا و جکوزی وجود ندارد ؛ این ویروس صورت برقراری رابطه جنسی و دهانی منتقل می شود.

 • آیا احتمال برگشت زگیل تناسلی پس از درمان وجود دارد ؟

در برخی از مواقع درصورتی که ویروس ها در بدن بیمار زنده باشند ، احتمال برگشت زگیل ها وجود دارد.

 • آیا تنها راه انتقال زگیل تناسلی برقراری رابطه جنسی می باشد ؟

در اکثر موارد زگیل تناسلی از طریق برقراری رابطه جنسی منتقل می شود اما در برخی از موارد این بیماری از طریق تماس پوستی ، استفاده از تیغ آلوده ، اپیلاسیون غیربهداشتی و غیره نیز منتقل می شود.