درمان دیسک کمر فقط در کلینیک درد راد! اغلب افراد هنگامی که اسم دیسک کمر را می‌شنوند، تصوری بیماری لاعلاج از آن دارند. امروزه درمان‌های متعددی برای دیسک کمر در نظر گرفته‌شده است که هر درمان می‌تواند برای هر کس تأثیرگذاری متفاوت داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است قبل از فکر کردن به عمل جراحی، چند روش ساده و خانگی را برای درمان خود انتخاب کنید.

1. استراحت کنید اما کم

اغلب افرادی که دچار دیسک کمر هستند تصور می‌کنند که هرچه بیشتر استراحت کنند، درد آنها کمتر می‌شود و این روند به نفع آنها خواهد بود. استراحت خوب است اما به قدری که باعث آسیب بیشتر به کمر نشود! دیسک کمر از آن دسته از عارضه‌هایی است که نباید به صورت مطلق استراحت کنید و در رختخواب بمانید.

هرچه بیشتر استراحت کنید و در طی روز هیچ فعالیتی نداشته باشید، ماهیچه و عضلات شما سفت‌تر می‌شوند. استراحت برای افرادی که دچار کمردرد هستند توصیه می‌شود اما نه به صورت مطلق. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به اشتباه به طور کامل در حال استراحت بودید، بهتر است از همین امروز به صورت روزانه از زمان استراحت خود کم کنید.

ادامه این روند سبب آسیب رساندن به خودتان خواهد شد. اگر درد شدیدی دارید که ایستادن یا نشستن به کمر شما آسیب می‌رساند، به یکباره استراحت خود را کم نکنید. زمان استراحت را به صورت روزانه با روندی آرام کاهش دهید تا یک روز مطلق، به چند ساعت در طی روز برسد.

در طی روز تمریناتی را انجام دهید که برای کاهش کمردرد مفید و در روند بهبودی تأثیرگذار باشد. در نهایت می‌بایست در میزان استراحت و فعالیت‌های خود مدیریت داشته باشید که زیاده روی هر کدام به شما آسیبی وارد نکند و در روند بهبودی تأثیرگذار باشد.

2. کمر خود را نرمش دهید

شاید بسیاری از افراد تصور کنند، افرادی که دچار دیسک کمر هستند نباید هیچ گونه فعالیت و ورزشی را انجام دهند. اما این تصوری اشتباه است. چرا که انجام برخی از حرکات سبب تسکین و روند بهبودی فرد دچار دیسک کمر خواهد شد.

اما این نکته را به یاد داشته باشید انجام هر نوع ورزشی برای شما مناسب نیست. جهت انجام فعالیت‌های فیزیکی باید با پزشک متخصص مشورت داشته باشید که مناسب‌ترین نرمش‌ها را به شما بازگو کند. به طور کلی ورزش‌های مناسب برای افرادی که از ناحیه کمر دچار آسیب دیدگی هستند شامل موارد زیر است:

 • فعالیت‌های هوازی
 • فعالیت‌های قدرتی
 • فعالیت‌های انعطافی
 1. ماساژ درمانی در خانه

یکی دیگر از روش‌های درمانی کم‌هزینه، ماساژ درمانی است. در هر شرایطی که ماساژ انجام می‌دهید احساس خوبی را تجربه می‌کنید. به همین دلیل یکی از مؤثرترین روش‌های تسکین دیسک کمر را ماساژ درمانی می‌دانند.

هنگام ماساژ عضلات سفت شده در کمر، شل می‌شوند. در این مواقع درد ایجاد شده درد کمر شما تسکین می‌یابد و احساس بهتری خواهید داشت. بهتر است هنگام ماساژ از روغن یا پمادهای مؤثر جهت درمان دیسک کمر (https://radpainclinic.ir/درمان-دیسک-کمر/) استفاده شود، این فرایند سبب افزایش بهبودی شما خواهد شد. استفاده از کرم هایی مانند:

 • دیکلوفناک (ولتارن)
 • لیدوکائین
 • ایبوپروفن
 • کتوپروفن
 • اسانس روغن اسطوخودوس

 در روند تسکین درد و بی‌حسی بسیار مؤثر هستند. برای انجام ماساژ نیازی نیست هزینه‌های زیادی را پرداخت کنید. از دوست یا خانواده خود بخواهید که به صورت اصولی کمر شما را ماساژ دهند. این نکته را به یاد داشته باشید که نحوه ماساژ بسیار مهم است که فشار زیادی به قسمت آسیب‌دیده وارد نشود.

قبل از ماساژ نحوه صحیح آن را یاد بگیرید و سپس به صورت اصولی با استفاده از کرم و پماد ماساژ درمانی را شروع کنید.

 1. حالت بدنی خود را تغییر دهید

یکی از حالت‌هایی که می‌تواند درد را در ناحیه کمر بیشتر کند، به طور مداوم در یک جا نشستن است. شاید برخی از افراد کار آنها به طوری باشد که باید مدتی را در یک صندلی و به یک حالت بنشینند. اگر مجبور به نشستن در یک جا هستید، بهتر است در بین کار مدتی را به خود استراحت دهید و فشار را از دیسک خود کم کنید.

در بین کار برای استراحت مدتی را قدم بزنید تا فشار وارد شده بر کمر کاهش یابد و باعث آسیب جدی بر کمر نشود. همچنین هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید مدتی را قدم بزنید که فشار وارد شده بر دیسک و ستون فقرات برداشته شود. دقت به اینگونه نکات سبب افزایش روند بهبودی خواهد شد.

انتخاب یک صندلی خوب و با استاندارد بسیار مهم است. زیرا سبب می‌شود که کمر و شانه‌های شما در تراز مناسبی قرار گرفته شده باشند و فشاری بر کمر وارد نشود. هنگام نشستن بر صندلی حالت‌های خود را تغییر دهید و شانه‌ها و کمر خود را گاهی به هر دو طرف بچرخانید.

مواقعی که باید به پزشک مراجعه کنید

در اغلب مواقع هنگامی که درد در ناحیه کمر ایجاد می‌شود، با استفاده از راهکارهای خانگی که ذکر کردیم، می‌توانید تا حد زیادی درد ایجاد شده را درمان کنید. اما مواقعی درد و دیسک کمر به قدری حاد می‌شود که نمی‌توان با استفاده از راهکارهای خانگی درمان و راهکاری برای آن اندیشید. هنگامی که با علائمی مانند:

 • احساس درد طاقت‌فرسا بیش از ۶ هفته
 • احساس درد بیشتر حتی پس از انجام دادن درمان‌های خانگی
 • دردی که مانع خواب راحت شود.
 • دردی که همراه با سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا باشد

همراه شده‌اید می‌بایست به کلینیک درد مراجعه کنید. آنها ابتدا علت درد را جویا شده و درمان و راهکار مناسبی را برای شما در نظر می‌گیرند. برخی از افراد هنگام مشاهده هر یک از علائم در خود از داروهایی ضد درد استفاده می‌کنند.

ممکن است داروهایی که بدون تجویز پزشک استفاده شود، عارضه‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین جهت توصیه ما به شما این است که در صورتی که با علائم و دردهایی طاقت‌فرسا روبرو شده‌اید به کلینیک درد راد مراجعه کنید. پزشکان کلیلنیک با تجربه و مهارت بالا قادر هستند که درد ایجاد شده دیسک کمر را به راحتی درمان کنند.

کلام آخر

دیسک کمر یکی از مشکلات شایعی است که در برخی از افراد مشاهده می‌شود. اما افرادی هستند که زمانی دچار این عارضه می‌شوند، به طور کلی امید خود را از دست می‌دهند. این طور تصور می‌کنند که در ادامه زندگی باید این درد را همیشه تحمل کنند.

اما این تصوری اشتباه از این بیماری است. چرا که درمان و ورزش‌های متفاوتی برای آن وجود دارد که می‌توان به راحتی آن را درمان کرد. توصیه ما به شما این است قبل از هرگونه اقدامی جهت درمان به صورت حرفه ای راهکارهای خانگی را انجام دهید.

اغلب افراد توانسته‌اند با رعایت چندین نکته ساده دیسک کمر را به روش خانگی به طور کامل درمان کنند. اما در صورتی که پس از انجام درمان خانگی دردهای ناشی از دیسک کمر شما همچنان ادامه داشت و حتی پس از انجام درمان‌های خانگی درد آن تشدید یافت، در این مواقع نیزچاره ای برای شما اندیشیده شده است.

فقط کافی است درمان خود را به متخصصین درد بسپارید تا درمان را به صورت حرفه ای برای شما انجام دهند. در هر صورت نگرانی وجود ندارد و در هر مرحله‌ای از درد دیسک کمر باشید، کاملاً قابل درمان خواهد بود. درمان سردرد در کلینیک درد راد (https://radpainclinic.ir/درمان-سردرد/) یکی از بهترین خدمات این مجموعه است.